Panama Kanalı tarihinde bir ilk yaşandıYüklə 31,87 Kb.
tarix26.10.2017
ölçüsü31,87 Kb.
#15113

17-24 AĞUSTOS HABERLER

23.08.2017 Panama Kanalı tarihinde bir ilk yaşandı


14 bin 855 TEU kapasiteli konteyner gemisi CMA CGM Theodore Roosevelt, yenilenerek kapasitesi artırılan su yolları üzerinden Panama Kanalı’nı geçti. Böylece ilk kez bir ultra büyük konteyner gemisi (ULCV) Panama Kanalı’nı geçmiş oldu. 14 bin 855 TEU kapasiteli CMA CGM Theodore Roosevelt gemisi 365.9 metre uzunluk ve 48.2 metre tam genişliğe sahip. CMA CGM Theodore Roosevelt’ten önce Panama Kanalı için rekor 13 bin 926 TEU kapasiteli OOCL France’in elinde bulunuyordu. (Deniz Haber)

23.08.2017 CMA CGM’nin dev gemilerini Çinli tersaneler yapacak

Çin medyasında yer alan habere göre Fransız konteyner taşımacılığı devi CMA CGM’nin 22 bin TEU kapasiteli rekor büyüklükteki gemilerinin yapım ihalesini, rakibi Güney Koreli Hyundai Heavy Industries’i (HHI) yenen Shanghai Waigaoqiao Shipbuilding (SWS) kazandı.Shanghai Waigaoqiao Shipbuilding, kardeş tersanesi Hudong Zonghua Shipbuilding ile birlikte, CMA CGM’den 9 adet 22 bin TEU kapasiteli geminin inşası için niyet mektubu aldıklarını teyit etti.

Her iki tersane de Çin Devlet Gemi İnşa Şirketi’nin (CSSC) mülkiyetinde bulunuyor. Teslimatlarının 2019’da başlaması planlanan gemiler çift yakıtlı motorlara sahip olacak. Şu an için “Dünyanın en büyük konteyner gemisi” olma rekoru 21 bin 413 TEU kapasiteli gemiler OOCL Hong Kong ve OOCL Germany'nin elinde bulunuyor. (Deniz Haber)

22.08.2017 Arkas Denizcilik, Fas limanları arasında kabotaj servisini başladı

Arkas Denizcilik’in iştiraki olan Arkas Maroc, Fas bayrağı altında ülkede yerel ölçekte taşımacılık faaliyetlerine başladı. Deniz Haber Ajansı'nın edinilen bilgiye göre, Türk bayraklı 132 metre boyunda, 23 metre genişliğinde ve 900 TEU taşıma kapasiteli M/V PHILIPPE A isimli konteyner gemisine Fas bayrağı çekilerek, Kazablanka ile Tanca arasında hizmete başladığı kaydedildi. Öte yandan önümüzdeki günlerde bu hizmet güzergahına Agadir Limanı'nın da ekleneceği belirtildi. 


21.08.2017 Mersin 1.5 milyondan fazla tatilciyi ağırladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Denizkızı Turizm A.Ş. bünyesinde hizmet veren 7 sahilde yaz sezonunun başlamasından itibaren 1.5 milyondan fazla tatilci ağırlandığı bildirildi.

2017 yılında Susanoğlu, Yapraklı Koy, Kızkalesi, Yemişkumu, Ayaş, Sultankoy ve Kocahasanlı’da tatil sezonunun başlamasıyla birlikte bugüne kadar bir buçuk milyondan fazla tatilci misafir edilirken, bu sayının Kurban Bayramı sonrasında 2 milyon tatilciye ulaşması bekleniyor. (Deniz Haber)

21.08.2017 Maersk: Yeni “mega gemiler” almak için bir sebep yok

A.P. Moller-Maersk’in CEO’su Soren Skou, bu yıl ve önümüzdeki yıl yeni mega gemi alma planlarının olmadığını aktardı. A.P. Moller-Maersk’in CEO’su Soren Skou’ya göre tonaj başına inşa maliyetlerinin düşüklüğüne rağmen yeni ultra büyük konteyner gemileri almayı teşvik eden herhangi bir gerekçe yok.

Skou’nun da vurguladığı üzere, beş sene önce büyük gemilere sahip olmak yakıt ekonomisi açısından bakıldığında avantajlı olmasına rağmen bugün petrol fiyatlarının düşük seviyelerde olması nedeniyle bu avantaj önemsenmeyecek kadar azalmış bulunuyor.

Dahası kiralama piyasalarının bugünkü durgunluğu hesaba katıldığında açık kiralama piyasasından kiralama aracılığı ile işletme, yeni gemi satın almaktan çok daha iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Skou: “Gerekirse sadece piyasadaki artan talebi karşılamak amacıyla yeni siparişler vereceğiz. Bu yıl ve önümüzdeki yıl yeni mega gemiler alma planımız ve niyetimiz yok.” şeklinde konuştu. (Deniz Haber)
19.08.2017 Yunanistan, kruvaziyer turist sayısında düşüş yaşadı

Cruise firmalarının, yaşanan terör olayları ve yaşanan siyasi istikrarsızlıkların ardından Türkiye’yi programlarından çıkarmaları yakın liman olan Yunanistan destinasyonlarını da programlarından çıkarılmasına neden oldu.

Ocak – Temmuz 2017 döneminde Yunanistan’a yönelik cruise seyahatlerinde düşüş görüldü. Bu düşüşün nedenleri arasında Türkiye’de yaşanan terör olayları, Akdeniz’de devam eden mülteci krizi, Pound’un değer kaybetmesiyle İngilizlerin alım gücünün azalması ve alternatif destinasyonların rekabete dahil olması yer alıyor. Yunan Turizm Konfederasyonu’nun (SETE) Temmuz ayında açıkladığı verilere göre Yunanistan’a kruvaziyer gemileriyle gelen turist sayısı 2016 yılına göre yüzde 20’lik bir düşüş yaşadı. (Deniz Haber)

19.08.2017 Hurdaya satılan tanker sayısı en yüksek seviyeye ulaşt

Son iki seneye oranla 2017'de şu ana kadar daha fazla ve daha genç tanker hurdaya satıldı. Alibra Denizcilik'e göre, şimdiye kadar 2017'de ortalama yaşı 24.5 yıl olan 49 tanker söküme gitti. Bu rakam 2015 ve 2016'da sırasıyla 27.3 ve 27.4 yıl olarak gerçekleşmişti. 

Londra merkezli gemi brokerinin bildirdiğine göre sıkıntılı navlun piyasaları ve 2014'ten beri en düşük seviyede olan düşük spot satış oranları bu yüksek orana yol açtı. En fazla geri dönüşüme giden tanker Yunanistan'dan çıktı. Hurdaya gönderilen tüm tankerlerin toplam tonajının yüzde 24'ü Yunanlılar tarafından gerçekleştirildi.

Geçen sene bu oran tüm 2016 için yüzde 10 olarak gerçekleşmişti. Bunun nedeninin devam eden çevresel düzenlemeler olduğu ve geminin uygun teknolojilerle donatılması geminin maliyetine değmediği bildiriliyor. Bunun yerine, gemi sahiplerinin finansal olarak gemilerini hurdaya çıkarıp daha yüksek enerji verimliliği olan tasarımlara ve entegre teknolojilere sahip yeni gemiler sipariş etmelerinin daha uygun olduğu değerlendiriliyor. (Deniz Haber)

18.08.2017 ÇEMTAŞ, Roda Limanı'ndaki hisselerini sattı

Roda Limanı'ndaki hisselerini, Bursa Çimento aldı.

Bursa Çimento Grubu'nda faaliyet gösteren ÇEMTAŞ Çelik A.Ş., aynı gruptaki Roda Liman'da bulunan hisselerini satarak ortaklıktan ayrıldı. ÇEMTAŞ'ın hisselerini grubun bir diğer şirketi olan Bursa Çimento 18 milyon 693 bin dolara satın aldı. (Deniz Haber)

18.08.2017 “Dünyanın en büyük yelkenli kargo gemisi” projesi duyuruldu

Hamburg merkezli girişimcilik şirketi Sailing Cargo, “The Quadriga sürdürülebilir gemicilik projesi” adını verdiği proje ile dünyanın en büyük yelkenli kargo gemisini inşa etmeyi planlıyor.

Proje 170 metre uzunluğunda bir otomobil taşıma gemisinin inşasını içeriyor. Bin 700 ile 2 bin arası otomobil taşıyabilecek olan gemi 4 adet DynaRig adı verilen yelken direğine sahip olacak ve hibrit olarak hem yelkenler ile hem de dizel ve elektrikli motorlar ile çalışabilecek. Gemi ayrıca tam yüklü durumlar için batarya sistemine de sahip olacak. Projeye göre gemi saatte 10 ila 12 deniz mili hıza ulaşabilecek. Bu değerin ilerleyen yıllarda saatte 14 ila 16 deniz mili hıza kadar yükselebileceği öngörülüyor. (Deniz Haber)

18.08.2017 Denizciye destek sağlamak için hızlı adımlar atılacakDenizcilik sektörüne yönelik destek ve teşvikler artıyor. Eylül sonunda Eximbank tarafından sektöre yönelik desteklerin çeşitlendirilmesi ve iyileştirilmesi, sektörde yüksek teknolojili üretimin desteklenmesi gibi bir dizi önemli teşvik geliyor.

Sektöre yönelik destekler arttı, yeni destekler de gelmeye devam ediyor. Son bir yılda verilen en önemli desteklerden biri tersanelerin kira sözleşmelerinin 49 yıla çıkarılması oldu. Ayrıca kiraları da cironun binde biri oranına düşürüldü. Kira sözleşme sürelerinin dolması nedeniyle mevcut tersaneler yeni yatırım yapmaktan, yabancılar ise Türkiye’de bu sektöre girmekten çekiniyordu. Yaklaşık iki hafta önce gemilerin boğazlarda bekleme süresi 48 saatten 168 saate çıkarılmıştı. Denizcilere büyük maliyet avantajı sağlayacak bu gelişmenin ülkeye de yıllık 500 milyon dolar gelir sağlaması bekleniyor. Şimdi de finansman konusunda da önemli destekler geliyor. Geçtiğimiz günlerde Ekonomi Bakanı Zeybekci, sektörü sevindiren bir haber verdi.

Zeybekci, “Gemi ve yat sektörü ihracat, istihdam, yatırım, teknolojik gelişim ve katma değer yaratma gibi pek çok konuda öncü oldu. Dünya ticaret dengeleri ve lojistik altyapısındaki gelişmelere paralel olarak gemicilik sektörünün önemi daha da arttı. Eylül sonuna kadar mevcut desteklerin yanında Eximbank tarafından sektöre yönelik desteklerin çeşitlendirilmesi ve iyileştirilmesi, sektörde yüksek teknolojili üretimin çeşitli araçlarla desteklenmesi gibi önemli adımlar hızlıca atılacak” dedi.

Türk bayrağı daha cazip olacak

Destekler bunlarla da kalmadı. İMEAK Deniz Ticaret Odası Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın konuğu olan Deniz Ticareti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar da sektöre yönelik verilecek yeni destekleri açıkladı. Geçtiğimiz mart ayında resmi gazetede yayınlanan kararla Türk sahipli yabancı bayraklı gemi ve teknelerin Türk bayrağına geçmesini sağlamak için ÖTV sıfırlanmış, yüzde 18 olan KDV ise yüzde 1’e indirilmişti. Bu kısa sürede 4290 teknenin Türk bayrağına geçtiği bilgisini veren Ünüvar, “Hedefimiz burada 6 bin tekne. Umarım sonbaharda biraz daha artış olacak. Hedefimizi yakalarız diye düşünüyorum. Bu mevcut koşullarda hala yabancı bayrakta kalmak isteyenleri de şiddetli tavsiyemiz Türk bayrağına geçmeleri. Yaptığımız bu düzenlemeden sonraki adımımızda Türk bayraklı teknelerin daha avantajlı olacağı bir düzenleme yapmak. Bu yol haritasına göre Türk bayrağına geçmeyen teknelere yapılacak yeni düzenlemeler de peyderpey bakanlığımız tarafından uygulamaya geçecek” şeklinde konuştu.Deniz turizmine yeni düzenleme

Bakanlık yetkilileri ile sektör temsilcilerinin geçtiğimiz haftalarda Bodrum’da düzenlediği deniz turizmi konulu çalıştayı hatırlatan Ünüvar, “Deniz turizmi ile ilgili dün ilgili liman başkanlıklarıyla bakanlıkta toplantı gerçekleştirdik. Yine gezinti teknelerine ve gemilerine yönelik yeni düzenlemeler de eylül ayından itibaren bakanlığın gündeminde” dedi.Bürokrasi azaltılacak

Deniz ticaretiyle ilgili toplantılarda sektörden bürokrasi şikayetleri aldıklarını ifade eden Ünüvar, “Liman başkanlıkları ve Gümrük Bakanlığı yetkilileri ile bürokrasiyi azaltmaya yönelik görüşmelerimiz sürüyor. Tek pencere uygulaması ve çalıştığımız acentelerle tek kart uygulaması gündemimizde” ifadelerini kullandı.

İdarenin hedeflerinden birinin de gemi adamı ihraç etmek olduğunu belirten Ünüvar, gemi adamlarına eğitim veren kurumların kalitesini artırmak için de çalışmalar yaptıklarını söyledi. Armatöründen gemi inşacısına kadar sektör temsilcileri bu desteklerden memnun. Ancak bazılarına göre verilen destekler henüz yeterli değil. Çünkü en büyük rakibimiz Uzakdoğu’da hükümet, başta tersaneciler olmak üzere sektöre çok daha büyük destekler sunuyor. Keza Avrupa’da da bu sektöre verilen destekler artıyor. Bu denenle sektör temsilcileri ‘altın çağ’a (sektör ihracatının 2.6 milyar doları bulduğu günlere) dönmek ve daha iyisini yapmak için öncelikle bu ülkelerle rekabet edebilmek gerektiğini vurguluyor. (Deniz Haber)

17.08.2017 Hanjin'in son gemisinin ismi değişti, Hanjin Shipping resmen tarihe karıştı!

Hanjin Shipping’e ait konteyner gemilerinin tamamının adının değiştirilmesi bir yıldan kısa sürdü. İki hafta sonra Hanjin Shipping’in mahkemeden iflas koruma talep ederek deniz taşımacılığı tarihinin en ünlü iflasına imza atışının birinci yıldönümü olacak.

Alphaliner tarafından yayınlanan haftalık sektör raporunda bu konuya şöyle yer verildi: “Koreli şirketin renklerini taşıyan son gemi olan 5 bin TEU kapasiteli M/V Hanjin Scarlet’in isminin ‘M/V Maersk Iyo’ olarak değiştirilmesiyle bir zamanların kudretli konteyner taşıyıcısı Hanjin denizcilik tarihindeki yerini aldı.” Maersk yetkilileri Hanjin Scarlet’in isminin bu ay değiştirildiği bilgisini doğrulayarak geminin Transpasifik rotasında hizmete girdiğini söyledi. M/V Hanjin Scarlet, şirketin ses getiren iflası sürecindeki önemli figürlerden birisiydi. (Deniz Haber)


17.08.2017 Kruvaziyer devi Carnival karbon emisyonlarını azaltıyor


Kruvaziyer tur işletmeciliği devi Carnival Corporation’dan yapılan açıklamada, karbon bileşenli emisyonların azaltılması hedefine planlanandan önce ulaşıldığı ve şirketin sahibi olduğu 10 kruvaziyer markasının tamamı için belirlenen diğer sürdürülebilirlik hedeflerinde sapma olmadığı belirtildi.

Şirketin 2016 Sürdürülebilirlik Raporu’na göre, Carnival 2005 başlangıç tarihli karbondioksit (CO2) emisyonu azaltma planını yüzde 25 oranında gerçekleştirmiş bulunuyor. “Karbon ayakizi” küçültme çalışmaları kapsamında Carnival dünyada bir ilk olan limanda iskele üzerinden kara tankerleri ile yakıt dolumu yapılabilen LNG yakıtlı kruvaziyer gemisini hizmete aldı. (Deniz Haber)17.08.2017 Katar ile Kuveyt arasında ilk direkt deniz yolu hattı açıldı


Katarlı Milaha nakliye şirketinin Kuveyt ile ilk direkt deniz yolu hattını açtığı bildirildi. Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Katar'ın Hamed Limanı ile Kuveyt'in Şuveyh Limanı arasında 515 standart, 50 soğutma kapasiteli ilk direkt konteyner taşımacılığı hattının açıldığı belirtildi.

Seferlerin haftalık yapılacağı ifade edilen açıklamada, transit süresinin bir gün olacağı kaydedildi. Açıklamada, hizmetin Katar piyasasıyla çalışmak isteyen yerli ve yabancı müşteriler için ekonomik bakımdan hızlı bir çözüm olduğu aktarıldı. (Deniz Haber)
Kataloq: wp-content -> uploads
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> Mühazirə Tarix, elm və fəlsəfə. Anlayışlar və ideyalar Keçmiş və Tarix
uploads -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
uploads -> Mühazirə1:İqtisadi informatikanın əsas anlayışları İnformatika haqqında ümumi məlumat
uploads -> Frankfurt məktəbi
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı: 040545 Kompyuter şəbəkələrinin və hesablama texnikasının
uploads -> Onlayn jurnaliSTİka fənninin
uploads -> Mühazirə mətinləri. Matrislər və onlar üzərində əməllər
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı 040529 – Nəqliyyatda daşımaların təşkili baki – 2014
uploads -> Multimedia Mərkəzi Ali təhsil müəssisələrinin jurnalistika fakültələri üçün multimedia jurnaliSTİkasi fənninin

Yüklə 31,87 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə