Personel biLGİ formuYüklə 10,55 Kb.
tarix26.05.2018
ölçüsü10,55 Kb.
İNEGÖL BELEDİYESİ
Mart 2012
Mehmet Akif Ersoyun Hayatı Anlatıldı
İnegöl Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeni ile ‘Safahat Şiirleri ve Dramalı Tarih Söyleşisi’ adlı program düzenlendi.
Belediye Olarak Her Kesime Yönelik Etkinlikler Gerçekleştiriyoruz

Programın açış konuşmasını yapan Belediye Başkan Yardımcısı Gülhan Şahin, Belediye olarak her kesime yönelik etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirterek, "Genç-yaşlı, kadın-erkek her kesimin etkinliklerimizden faydalanmasını sağlıyoruz. Bu etkinliklerimizi Belediyemizin Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde, her ay çıkardığımız kültürel etkinlikler takviminde ilçe kamuoyuyla da paylaşıyoruz. 12 Mart tarihi de İstiklal Marşımızın kabul edildiği tarihtir. Bu tarihe atfen Kent Konseyi Gençlik Meclisi bir proje geliştirdi. Belediyemiz de, İstiklal Marşımız ve Safahat Şiirleri Dramalı Tarih Söyleşileri adıyla bu çalışmayı bugün hayata geçiriyor" dedi.


Türk Milleti Büyüklüğünü Bağrından Çıkardığı; Fikir, Sanat Ve Maneviyat Erlerine Borçludur

Tarihçi Irmak Akçay ise, Mehmet Akif’in hayatını anlattığı konuşmasında “Sadece kendi acılarını değil, mensup oldukları toplumun acılarını da kendi acıları, sevinçlerini de kendi sevinçleri kabul ederler. İşte bu kişiler, milletin duygu ve düşüncelerine tercüman oldukları içindir ki, içinden çıktıkları toplumlarına bu bağları nedeni ile millet tarafından daha çok sevilmekte ve yol gösterici, fikir adamı olarak kabul edilmektedir. Türk Milleti büyüklüğünü bağrından çıkardığı; fikir, sanat ve maneviyat erlerine borçludur. Özellikle ikinci meşrutiyetten sonra Türk milletinin temel sorunlarına, zaaflarına, hastalıklarına ve düşmanlarına karşı pek çok kişi yetişti. Bunlardan bir tanesi de, bu akşam andığımız Mehmet Akif Ersoy’dur” dedi.


Mehmet Akif Bilinçli Bir Türk Aydınıdır

Mehmet Akif Ersoy’un hem şair, hem hoca, hem yazar, hem gazeteci, hem Milletvekili, hem öğretmen ve daha birçok sıfata sahip olduğunu ifade eden Akçay, "Mehmet Akif, bütün bu sıfatlardan oluşturduğu sentezle bilinçli bir Türk aydınıdır. Aydın olabilmenin gerekliliklerini yerine getirmiş, haysiyetli ve şerefli bir hayat yaşamış ve Rabbinin huzuruna alnının akıyla çıkmıştır. Bir aydının en önemli sınavı, halkına karşı alnının akıyla cevap vermektir. İşte Mehmet Akif bu sınavı başarıyla geçmiş aydınlardan bir tanesidir. Türkün uyanık vicdanlarından biri olan Mehmet Akif, Türk Milletinin dertleriyle dertlenmiş, Türk Milletinin o günün şartları içinde bütün cahilliklerine, tembelliklerine, ümitsizliklerine, kırgınlıklarına, yılgınlıklarına karşı büyük bir çabayla savaş vermiştir. Mehmet Akif, dışarıdan ve içeriden gelebilecek tehlikeleri önceden sezmiş ve eserlerine bunları yansıtmıştır. Mehmet Akif’in gerek Safahat’i ile gerekse de diğer eserleri ile gündeme getirdiği mevzular, bu gün de güncelliğini korumaktadır. Türk Milleti Mehmet Akif ile kendini bularak, tarihinin, dilinin, dininin değerinin farkına varmıştır" diye konuştu.


Mehmet Akif’in Hayatının Anlatıldığı Drama Gösterisi Büyük Beğeni Topladı

Konuşmasının devamında Mehmet Akif Ersoy’un doğumundan ölümüne dek hayatını anlatan, aldığı eğitimleri, yaşadığı sıkıntıları ve mücadelesini izleyicilere aktaran Irmak Akçay, katılımcılardan büyük alkış aldı. Mehmet Akif’in hayatı anlatılırken kesitler halinde yapılan drama gösterileri ve şiirler ise büyük beğeni topladı. Program sonunda Tarihçi Irmak Akçay’a Kent Konseyi Başkanı Burhan Alıcı tarafından çiçek takdim edildi.
TEL: 0 224 715 10 10 FAX: 0 224 715 14 81 WEB: www.inegol.bel.tr

Sinanbey Mahallesi Nuri Doğrul Cad. No:01 İNEGÖL / BURSA


Yüklə 10,55 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə