Peyzaj mimarliği tasarim ve proje hizmetleri SÖzleşmesiYüklə 19,41 Kb.
tarix17.03.2018
ölçüsü19,41 Kb.
#45358

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ

HİZMET BİNASI VE SOSYAL TESİSLERİ BAHÇE BAKIMI

GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ

İŞİN ADI

Barolar Birliği Hizmet Binası Çevresi Yeşil Alanların Bitkisel Ve Sulama Sistemi Bakım Onarım İşiTARAFLAR
Bu Teknik Şartnamede;

T. Barolar Birliği :………………………. İdare,

T. Barolar Birliği’nce görevlendirilen yetkili :…………..İdare Sorumlusu

Üzerine ihale yapılan ve sözleşmeyi imzalayacak kişi:………… Yüklenici, olarak anılacaktır.


AMAÇ
Bu teknik şartnamenin amacı sözleşme konusu iş ile ilgili yapım standartlarını ve uygulama yöntemlerini belirlemek ve yapılacak imalatlar tanım ve yapım koşullarını açıklamak; böylece kaliteyi sağlamak ve arttırmaktır.
KAPSAM

Bu teknik şartname bakım yapılacak alan sınırları içerisinde bulunan bitkisel dokunun bitkisel bakımı, onarımı, temizliği ve yapım şartları ile sulama sisteminin düzgün çalışır durumda olması için bakımını kapsamaktadır.TEMEL İLKE
Sözleşme konusu işin yürütülmesinde yüklenici ile idare arasındaki ilişkinin yasalar çerçevesinde, iyi niyet kurallarını karşılıklı olarak gözeterek işin istenen zamanda ve kalitede gerçekleştirilmesini sağlamaktır.
GENEL KURALLAR


 • Yüklenicinin ihaleye katılmasından önce, arsa, teknik şartname ve diğer şartları incelemiş, iş yerini görmüş ve özelliklerini öğrenmiş olarak işe istekli çıktığı kabul edildiğinden bu şartname ve eklerinde tespit edilmemiş şartları ileri sürerek dazla ödeme istemesi mümkün değildir.

 • Yüklenicinin sözleşme gereğince bulundurması gereken teknik elemanların listesinin ve onlara ait belge ve bilgileri idareye işe başlamadan sunmak ve işe iş mahallinde bulundurması gerekmektedir. Buna göre her gün düzenli olarak 1 adet bahçıvan alanda bulunmak zorunda, bunun dışında budama, gübreleme vb durumlarda 1 bahçıvanın yeterli olmadığı zamanlarda da ek personel alanda bulundurulmalıdır. Bunların yanı sıra İdare Sorumlusu haftalık iş programını oluşturmak, oluşturulan iş programı sonrasında işlerin organizasyonunu yapmak için ise 1 Peyzaj Mimarı’nı bulundurması gerekmektedir. Yüklenici çalıştıracağı işçilerin kimliklerini ve mesleki deneyimlerini belirleyen belgeleri (Bahçıvan için;Bahçıvanlık Belgesi ve/veya bahçıvan olarak en az 5 yıl çalıştığını gösterir belge) idareye verecektir. İdare isterse çalışan işçileri kimlikleri ile birlikte kontrol etme yetkisine sahiptir.

 • Yüklenici firma yapılacak imalatların sürelerini belirten iş programını yer tesliminden sonra en geç 3 gün içerisinde idareye sunacak ve onaylatacaktır. Bunu takip eden haftalarda da her Pazartesi, yüklenicinin bünyesinde bulundurması gereken teknik eleman, haftalık iş programını idareye sunacak ve onaylatacaktır. İdare adına hareket eden İdare Sorumlusu gerekli gördüğü durumlarda bu haftalık iş programında değişiklikler yapabilecektir.

 • Yüklenici kullanılacak tüm malzemeleri İdare Sorumlusuna onaylatmak zorundadır. Onaylanmayan hiçbir malzeme alanda kullanılmayacaktır.

 • Yüklenici yapılan işlerin bütün ayrıntılarını günü gününe kayıt altına almak, gerektiğinde idareye rapor vermek zorundadır.

 • İmalatlarda kullanılacak bütün malzemeler ile araç ve gereçler en az TSE’nin söz konusu mamul malın üretim aşamasında öngördüğü standartlardaki malzemeden üretilmiş olması ve TSEK belgesine sahip olması gerekmektedir.

 • Yapılacak olan her imalatta İdare Sorumlusunun onayı alınacak ve gerekli görülen durumlarda İdare Sorumlusu imalatlara müdahale edebilecektir.

 • Yüklenici çalışırken çalışma alanı ve çevresinin temizliğinden de sorumludur.

 • Bakım ve onarım işinde istihdam edilecek personelin sigorta, yol yemek vb. giderleri yükleniciye aittir.

 • Yükleniciye bağlı olarak çalışacak işçi personeller, tek tip iş kıyafeti giymek zorundadır. Bahçe işlerinde çalışan tüm görevlilerin kıyafetleri daima temiz ve muntazam bir şekilde olacak, yırtık, sökük, lekeli ve pis kokulu kıyafet giyilmeyecektir. Kıyafetlerin renk ve biçimleri tek tip olacaktır. Bahçe görevlileri saç sakal uzatmayacak, kılık ve kıyafetine dikkat etmeyen personel derhal değiştirilecektir.

 • Yüklenici hiçbir ihtar ve ikaza gerek kalmaksızın bakım alanında gerekli her türlü yasal ve mevzuatların gerektirdiği her türlü güvenlik tedbiri almak zorundadır. Bu bakımdan alanda oluşabilecek her türlü kaza, yaralanma vb. Yüklenici sorumludur.

 • Belirlenen bakım programına göre gerekli olan tüm bahçe ekipmanları (Çim biçme makinesi (Benzin, yağ), budama motoru, ilaçlama pompası, misina kenar kesme makası, çim makası, gül budama makası, çiçek dikim kürekleri, çapa, bel, kürek, kazma, tırmık, el arabası, seyyar springler ve çöp poşeti….vb.) yüklenici yükümlülüğündedir.

 • Aylık ekipmanların bakımı ve çim biçme makinelerinin bıçaklarının bileğlenmesi, iş göremeyeceği anlaşılan ekipmanların yerine başka ekipman temin edilmesi ve bahçede oluşabilecek atıkların sahadan uzaklaştırılması gibi işlemler de yüklenicinin yükümlülüğündedir.

 • Bahçede kullanılacak yazlık ve kışlık mevsimlik çiçeklerin seçimi, temini, çim alanda gerekli olan çim bakım gübresi, kışlık organik gübre temini, bahçede kullanılacak ilaçların temini işverene aittir.

 • Herhangi bir nedenle ilerleyen zamanlarda İdare tarafından bahçe içerisinde yapılacak olan tadilat, tamirat veya oluşturulacak yeni mekânların (Yaya yolu, su deposu vb.) inşaat aşamasından sonra meydana gelen bozulmalarda, malzemelerin (Gübre, çim tohumu vb.) idarece karşılanması sonrasında bu alanların tamiratı yüklenici tarafından yapılacaktır. Bu onarmaların sonucunda yüklenici hiçbir ücret talep etmeyecektir.

 • Herhangi bir nedenle ilerleyen zamanlarda bakım alanı miktarında artış olduğu takdirde, mevcut alan bakımı için belirlenen bedel üzerinden, oranlama yoluyla yeni bir bakım ücreti belirlenecektir.


CEZAYİ MÜEYİDELER


 • Yüklenici firma şartnamede belirtilen makine ve araçları iş mahallinde eksiksiz olarak bulunduracaktır. Eksiklerin tamamlanmaması durumunda, tamamlanmayan her gün için, genel ve özel teknik şartnamelerde belirlenen hususların herhangi birinde, firmanın uyarılması sonrasında, yapılan uyarılara rağmen sorunun çözülmemesi durumunda yine her bir sorun için günlük 50-TL ceza öder.

 • İş programında belirtilen herhangi bir imalat yüklenici tarafından yapılmadığı veya iş geciktirildiği zaman geciktirilen her gün için 100-TL ceza öder.

 • İdare, yüklenicinin çalıştırdığı elemanlarda disiplinsizlik, yetersizlik ve iş uyumsuzluğu görüp söz konusu elemanın işten çıkarılmasını isterse, durumu yüklenici firmaya bildirmesini müteakip bu talep 24 saat içerisinde yerine getirilecektir. Getirmediği takdirde yüklenici firmadan, şartnamede belirtildiği gibi, teknik eleman bulundurmamış gibi düşünülerek günlük olarak 50-TL ceza kesilecektir.

 • Dikimi gerçekleştirilen her türlü peyzaj bitkisinin tutup tutmadığı kontrol edilecek tutmayan, kırılan ve her türlü zarar gören ağaç, çalı ve yer örtücülerin yerine yenisi dikilecek, çıkmayan çimler yenilenecektir. Yenileme yapılmayan durumlarda yenileme yapılmayan her bir İbreli Ağaç için 2.000-TL, yenileme yapılmayan her bir Yapraklı Ağaç için 300-TL, yenileme yapılmayan her bir çalı için 3-TL, Yenileme yapılmayan her bir yer örtücü bitki için 3-TL, yenileme yapılmayan çim alan her metrekare için 9-TL ceza olarak kesilecektir.


TEKNİK BİLGİ EKSİKLİĞİ
Herhangi bir şekilde genel teknik şartnamede sözleşme vb. evraklarda yapılacak işe dair teknik ve teknik dışı bilgi eksik bulunduğu taktirde yüklenici bunu kendiliğinden yapmayarak idareye bildirecek ve idareden alacağı talimatlara göre hareket edecektir. İdarece onanmamış işler kabul edilmeyecektir.
MALZEMENİN MUHAFAZASI
Bütün malzemeler kaliteleri bozulmayacak şekilde muhafaza altına alınacaktır. Bunlardan bozulanlar olursa İdare Sorumlusunun yazılı ikazıyla 24 saat zarfında alandan uzaklaştırılacaktır. İdare Sorumlusunun yazılı talimatına rağmen alandan uzaklaştırılmayan malzemelerle imalatın yapılması halinde (İçerisine su veya ilaç sızmış çim tohumu paketleri, bıçakları paslanmış veya körleşmiş çim makinesi vb.) yapılan imalat bedelsiz olarak iptal edilecek ve yüklenici tarafında hiçbir hak ve iddiada bulunmayacaktır. Eğer teslim edilen ve gerekli muhafazası yapılmadığı için bozulan malzeme idare tarafından alınmış ise (çim tohumu, gübre, bitkilerde kullanılacak ilaç, mevsimlik çiçek vb.) bu malzemelerin bedeli yüklenicinin alacağı aylık miktardan düşülecektir.
İHALE

Birlik devlet İhale Yasası’na tabi değildir. İhaleyi dilediği kişiye dilediği bedelle verebilir.

Yüklə 19,41 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə