Plan notlariYüklə 33,92 Kb.
tarix29.04.2018
ölçüsü33,92 Kb.

11.12.2012 TASDİK TARİHLİ 1/1000 ÖLÇEKLİ ALTINŞEHİR-GÜVERCİNTEPE BÖLGESİ UYGULAMA İMAR PLANI

1111

PLAN NOTLARI
GENEL HÜKÜMLER
1. 1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANI; PLAN PAFTALARI, PLAN RAPORU VE PLAN NOTLARI İLE BİR BÜTÜNDÜR.

2. BU PLAN KAPSAMINDA;

*DEPREM YÖNETMELİĞİ,

*SIĞINAK YÖNETMELİĞİ,

*OTOPARK YÖNETMELİĞİ,

*İSKİ YÖNETMELİĞİ,

*SU KİRLİLİĞİ KONTROL YÖNETMELİĞİ,

*KARAYOLLARI KENARINA YAPILACAK VE AÇILACAK TESİSLER HAKKINDA YÖNETMELİK, HÜKÜMLERİNE UYULACAKTIR.

3.MÜLGA BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI AFET İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE ONAYLANMIŞ OLAN “KÜÇÜKÇEKMECE ŞAHİNTEPE VE ALTINŞEHİR BÖLGESİ” İMAR PLANINA ESAS JEOLOJİK VE JEOTEKNİK ETÜT RAPORLARINDA BELİRTİLEN YAPILAŞMA ŞARTLARINA UYULACAKTIR.

4. PLANLAMA ALANINDA YAPILACAK YAPILAR İÇİN ALINACAK ÖNLEMLERİN TÜRÜ, ŞEKLİ VE TAŞIMA DEĞERLERİ, UYGULAMA AŞAMASINDA PARSEL BAZINDA YAPILACAK OLAN SONDAJA DAYALI JEOLOJİK/JEOTEKNİK ETÜTLER DOĞRULTUSUNDA BELİRLENECEKTİR.

5. PLANLAMA ALANI BÜTÜNÜNDE; DEPREM SONRASI KULLANIMI ZORUNLU OLAN, TEHLİKELİ MADDE İÇEREN, İNSANLARIN UZUN SÜRELİ VE YOĞUN OLARAK BULUNDUĞU HER TÜRLÜ EĞİTİM, SAĞLIK, KÜLTÜR, DİNİ, İDARİ TESİS, HABERLEŞME, İLETİŞİM, ENERJİ, ULAŞIM, VB. TESİS ALANLARINDA KAMUYA AİT HER TÜRLÜ YAPILARDA PARSEL ÖLÇEĞİNDE JEOLOJİK VE JEOTEKNİK ETÜT RAPORLARI HAZIRLANMADAN UYGULAMA YAPILAMAZ.

6.PLANLAMA ALANINDA İLGİLİ KURUM (TEİAŞ, BEDAŞ, İSKİ, İGDAŞ, VB.) GÖRÜŞLERİ DOĞRULTUSUNDA UYGULAMA YAPILACAKTIR.

7.PLANLAMA ALANINDA YAPI VE DİĞER ALTYAPI İNŞAATLARININ İGDAŞ ALTYAPI HATLARINA YAKLAŞMA MESAFESİ MAKSİMUM 1,00 METREDİR.

8. DONATI ALANLARI KAMU ELİNE GEÇMEDEN UYGULAMA YAPILAMAZ.

9. EĞİTİM VE SAĞLIK TESİSLERİ, SOSYAL VE KÜLTÜREL TESİSLER, İDARİ TESİSLER, DİNİ TESİSLER, SPOR ALANLARI, KENTSEL HİZMET ALANLARI, BELEDİYE HİZMET ALANLARI VE TEKNİK ALTYAPI ALANLARI (TRAFO ALANLARI) İLE RESMİ/UMUMİ BİNALAR GİBİ SOSYAL DONATI VE TEKNİK ALTYAPI ALANLARINDA, İLÇE BELEDİYESİNCE ONAYLANACAK AVAN PROJEYE GÖRE UYGULAMA YAPILACAKTIR.

10. PLANLAMA ALANINDA, SAĞLIKLI BİR KENTSEL MEKÂN SAĞLAMAK AMACI İLE PARSEL MALİKLERİNİN TALEBİ DOĞRULTUSUNDA, ANA YAYA AKSLARININ SÜREKLİLİĞİ BOZULMAMAK VE ÇIKMAZ YOL OLUŞTURULMAMAK ŞARTIYLA, 7,00 METRELİK YOLLARIN, KAPATILARAK ADALARININ BİRLEŞTİRİLMESİNDE İLÇE BELEDİYESİ YETKİLİDİR.

11.PLANLAMA ALANINDA YOLDAN CEPHE ALMAYAN PARSELLERİN BULUNDUĞU İMAR ADALARINDA, ADA BAZINDA YAPILACAK ADA ETÜDÜ VEYA PARSEL SAYISI ARTTIRILMAMAK KOŞULUYLA HAZIRLANACAK PARSELASYON PLANI DOĞRULTUSUNDA İLÇE BELEDİYESİNCE UYGULAMA YAPILACAKTIR.

12. TİCARET ALANLARINDA İŞ MERKEZİ, BÜRO, ALIŞVERİŞ MERKEZİ, ÇOK KATLI MAĞAZA, ÇARŞI, KONAKLAMA TESİSLERİ, OTEL-MOTEL, SİNEMA, TİYATRO, MÜZE, KÜTÜPHANE, SERGİ SALONU, LOKANTA, GAZİNO, YÖNETİM BİNALARI, BANKA VE FİNANS KURUMLARI VE KAT OTOPARKI YER ALABİLİR.

13.T1 VE T2 SEMBOLÜ İLE GÖSTERİLEN TİCARET ALANLARINDA, İLGİLİ BAKANLIK, KURUM VE KURULUŞLARDAN UYGUN GÖRÜŞ ALINMAKVE İLGİLİ YASALAR DOĞRULTUSUNDA PLAN YAPIMINA AİT ESASLARA DAİR YÖNETMELİKTE BELİRLENEN GEREKLİ HÜKÜMLERE UYMAK VE BULUNDUĞU ADANIN YAPILAŞMA ŞARTLARINI AŞMAMAK KAYDIYLA İLÇE BELEDİYESİ’NCE ONAYLANACAK AVAN PROJEYE GÖRE “ÖZEL EĞİTİM TESİSLERİ” , “ÖZEL SAĞLIK TESİSLERİ VE ÖZEL HASTANE”, “ÖZEL KATLI OTOPARK” VE “ÖZEL SOSYAL-KÜLTÜREL TESİSLER” YAPILABİLİR.

14. T1 SEMBOLÜ İLE GÖSTERİLEN TİCARET ALANLARINDA; BÜTÜN KATLAR TİCARET ALANI OLARAK DÜZENLENECEKTİR.

15. T2 SEMBOLÜ İLE GÖSTERİLEN TİCARET ALANLARINDA; BÜTÜN KATLAR TİCARET ALANI OLARAK DÜZENLENEBİLECEĞİ GİBİ, İSTENİRSE ZEMİN KAT TİCARET ALANI, ÜST KATLAR KONUT ALANI OLARAK DA DÜZENLEME YAPILABİLİR.

16. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI SİVİL HAVACILIK MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN GÖRÜŞÜ DOĞRULTUSUNDA, PLAN BÜTÜNÜNDE, BİNA YÜKSEKLİKLERİ DENİZ SEVİYESİNE GÖRE 137,00 METREYİ GEÇEMEZ.

17. KONUT VE T2 TİCARET ALANLARINDA PLANDA VERİLEN YAPILAŞMA DEĞERİ ÜZERİNDEN, ÖZEL SOSYAL VE KÜLTÜREL TESİSLER (YURT BİNALARI) DE YAPILABİLİR.

18. KENTSEL HİZMET ALANINDA, BELEDİYEYE AİT İDARİ BİRİM BİNALARI, KÜLTÜREL TESİSLER, SEMT KONAKLARI, TİYATROLAR, SİNEMA, KÜTÜPHANE, TRAFO, BİLGİ BECERİ MESLEK EDİNME KURSLARI, AÇIK-KAPALI SPOR ALANLARI, HAYVAN BARINAKLARI, KREŞ, SAĞLIK BİRİMLERİ YER ALABİLİR. UYGULAMA İLÇE BELEDİYESİNCE ONAYLANACAK AVAN PROJEYE GÖRE YAPILACAKTIR.

1
13.02.2015
9. SOSYAL VE KÜLTÜREL TESİS ALANLARINDA, KÜLTÜR MERKEZLERİ, KÜTÜPHANE, MÜZE, SERGİ, KONSER, KONFERANS SALONLARI GİBİ KÜLTÜREL YAPILAR, HALK EĞİTİM MERKEZİ, AŞ EVİ, SIĞINMA

EVİ, REHABİLİTASYON MERKEZİ, ENGELLİLER EĞİTİM MERKEZİ, YURT, SPOR TESİSİ, HUZUREVİ,

KREŞ GİBİ SOSYAL YAPILAR YAPILABİLİR. UYGULAMA İLÇE BELEDİYESİNCE ONAYLANACAK AVAN PROJEYE GÖRE YAPILACAKTIR.

20. SPOR ALANLARINDA FUTBOL, BASKETBOL, VOLEYBOL, YÜZME HAVUZU, TENİS KORTU GİBİ SPOR FAALİYETLERİNİ İÇEREN KAPALI VEYA AÇIK TESİSLER YAPILABİLİR. UYGULAMA İLÇE BELEDİYESİNCE ONAYLANACAK AVAN PROJEYE GÖRE YAPILACAKTIR. YEŞİL ALANLARDA KAMUYA AİT AÇIK SPOR TESİSLERİ YAPILABİLİR.

21. PLANDA GÖSTERİLMİŞ OLAN KAVŞAK ALANI İÇİNDE KALAN YERLERDE ULAŞIM PLANLAMA MÜDÜRLÜĞÜ VE ULAŞIM KOORDİNASYON MÜDÜRLÜĞÜ GÖRÜŞLERİ DOĞRULTUSUNDA TRAFİK DÜZENLEMESİ YAPILACAKTIR.

22.ZEMİN ALTI KATLI OTOPARK DÜZENLENECEK CADDE VE KAMUYA AİT DONATI ALANLARINDA, ZEMİNÜSTÜ FONKSİYONU KORUNARAK, İLGİLİ KURUM VE KURULUŞ (ULAŞIM DAİRE BAŞKANLIĞI ULAŞIM PLANLAMA MÜDÜRLÜĞÜ) GÖRÜŞLERİ ALINARAK, ÖNERİLEN TEDBİRLERE UYULACAK, AYRICA GİRİŞ-ÇIKIŞLAR İÇİN "ULAŞIM VE TRAFİK DÜZENLEME KOMİSYONU" KARARI ALINACAKTIR.

23. PLANLAMA ALANINDA MERKEZİ ÖZELLİK GÖSTEREN, YAKIN ÇEVRESİNDE SAĞLIK, İTFAİYE, İLETİŞİM-HABERLEŞME VB. TESİSLERİN BULUNDUĞU VE ULAŞIM ALANLARI YAKININDAKİ AÇIK ALAN, MEYDAN, YEŞİL ALANLARIN UYGUN NOKTALARINDA, KAMU BİNALARININ BAHÇE VE ÇATILARINDA, İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM DAİRE BAŞKANLIĞININ UYGUN GÖRÜŞÜ ALINARAK, HELİPORT YÖNETMELİĞİNE UYULMAK KOŞULU İLE KAMUYA AİT "HELİKOPTER İNİŞ-KALKIŞ PİSTLERİ" (HELİPORT ALANI) DÜZENLENEBİLİR.

24.PLANLAMA ALANI İÇİNDE PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ, ULAŞIM DAİRE BAŞKANLIĞI VB. KURUMLARIN UYGUN GÖRÜŞÜ ALINMAK KAYDI İLE MEYDAN VE YEŞİL ALAN GİBİ KAMUYA AÇIK ALANLARIN ALTINDA AĞAÇ VE BİTKİ YAŞAMININ SÜRDÜRÜLEBİLECEĞİ TOPRAK DERİNLİĞİ BIRAKILARAK VE DOĞAL ZEMİN BİÇİMİ DEĞİŞTİRİLMEYECEK ŞEKİLDE OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA SIĞINAK OLARAK KULLANILMAK ÜZERE PARSEL İHDAS EDİLMEKSİZİN YER ALTI OTOPARKI VE YERALTI PAZAR YERİ DÜZENLENEBİLİR.

25. PARSEL MALİKLERİNİN MUVAFAKATI ALINMAK VE O PARSELLER TARAFINDAN KULLANILMAK, İLGİLİ KURUM VE KURULUŞ GÖRÜŞLERİ ALINARAK ÖNERİLEN GÖRÜŞLERE UYMAK KOŞULU İLE YAN VE ARKA BAHÇELER BİRLEŞTİRİLEREK ZEMİN ALTINDA, ZEMİN ALTI OTOPARK (GEREKTİĞİNDE SIĞINAK) ZEMİN ÜSTÜNDE İSE YEŞİL ALAN VE ÇOCUK BAHÇELERİ OLARAK KULLANILABİLİR.

26.PLANDA YEŞİL ALAN OLARAK AYRILAN ALANLARDA, KAMU KURUMLARININ UYGUN GÖRÜŞLERİ VE İLÇE BELEDİYESİNCE ONAYLANACAK MİMARİ AVAN PROJE DOĞRULTUSUNDA TOPLAM ALANIN %5’İNİ GEÇMEYECEK ŞEKİLDE TRAFO, İGDAŞ VANA ODALARI VE BÖLGE REGÜLÂTÖRLERİ, MUHTARLIK, SEMT KONAĞI, AÇIK VE KAPALI PAZAR YERİ VE SABİT OLMAYAN BÜFE, KAFETERYA, VB. KAMU TESİSLERİ YER ALABİLİR. EĞİMDEN DOLAYI AÇIĞA ÇIKAN KAT OLMASI DURUMUNDA, DEPO, SU DEPOSU V.B. BİRİMLER YER ALABİLİR.

27. KAMU ALANLARINDA İLGİLİ İDARELERCE UYGUN GÖRÜLMESİ, ÖZEL VEYA TÜZEL NİTELİKLİ ALANLARDA İSE İLGİLİLERİNİN MUVAFAKATI VE İLGİLİ İDARELERİNCE DE UYGUN GÖRÜLMESİ HALİNDE; TRAFO DOĞAL GAZ VE BÖLGE REGÜLATÖRÜ VB. ALTYAPI YAPILARI YAPILABİLİR.

28. PLANDA GÖSTERİLMİŞ OLSUN VEYA OLMASIN İLGİLİ KAMU KURUM TEKLİFİ VE MÜLKİYETİ ÇÖZÜMLENMİŞ ALANLARDA, TRAFO PARSELİ İHDAS ETMEYE BELEDİYE ENCÜMENİ YETKİLİDİR. TRAFO AVAN PROJE İLE ÇEVRE MİMARİSİNE UYGUN OLARAK İNŞA EDİLEBİLİR.

29.PLANDA PARK, YEŞİL ALAN, AÇIK OTOPARK, VB. ALANLAR AFET VE ACİL DURUMLARDA ÇADIR KURULACAK ALAN OLARAK KULLANILABİLİR.

30. HER 20M2 İNŞAAT ALANINA KARŞILIK 1 ADET AĞAÇ DİKİLECEKTİR. PARSEL BÜNYESİNDE AĞAÇ DİKİLEMEMESİ DURUMUNDA BELEDİYENİN GÖSTERECEĞİ BİR ALANDA AĞAÇ DİKİMİ SAĞLANACAKTIR.


YAPILAŞMA HÜKÜMLERİ
1.UYGULAMA NET İMAR PARSELİ ÜZERİNDEN YAPILACAKTIR.

2.AÇIK VE KAPALI ÇIKMALAR EMSALE DAHİLDİR.

3. AYRIK DÜZEN YAPILANMALARDA MAKS. TAKS=0,35’ DİR.

4.AYRIK DÜZEN YAPILANMALARDA ÖN BAHÇE MESAFESİ 5,00 METRE, YAN VE ARKA BAHÇE MESAFELERİ 3,00 METRE OLUP; 4 KATTAN SONRA HER KAT İÇİN (0.50) M. İLAVE EDİLEREK UYGULAMA YAPILACAKTIR.

5.PLANLAMA ALANINDA İKİZ DÜZENDE UYGULAMA YAPILAN PARSELLERDE; EĞİMDEN DOLAYI AÇIĞA ÇIKAN 1. BODRUM KAT İSKAN EDİLEBİLİR.

6. PLANLAMA ALANINDA AYRIK DÜZENDE UYGULAMA YAPILAN PARSELLERDE; EĞİMDEN DOLAYI

AÇIĞA ÇIKAN BODRUM KATLAR İSKÂN EDİLEBİLİR. İSKÂN EDİLEN BODRUM KATLARDAN 1.

BODRUM KAT EMSALE DÂHİL DEĞİLDİR.

7.PLAN BÜTÜNÜNDE TABİİ ZEMİNİN HER NOKTASINDA MİNİMUM 0.50 METRE ALTINDA VE BİNA

CEPHE HATTI GERİSİNDE KALMAK KAYDI İLE YAN VE ARKA BAHÇEDE PARSEL TAMAMINDA

OTOPARK YAPILABİLİR.

8. BU PLAN YÜRÜRLÜĞE GİRMEDEN ÖNCEKİ PLAN HÜKÜMLERİ DOĞRULTUSUNDA YAPI

RUHSATI VEYA YAPI KULLANMA İZNİ VERİLMİŞ PARSELLERDEKİ BİNALARA, BU PLANDAKİ İMAR

İSTİKAMETİNE TECAVÜZLÜ OLMAMAK KOŞULU İLE, BU PLAN İLE GETİRİLEN İLAVE İNŞAAT HAKKI İÇİN İLAVE İNŞAAT RUHSATI VERİLİR.

9. ENERJİ NAKİL HATLARININ ALTINDA KALAN ALANLARDA YAPI YAPILAMAZ. ANCAK TAMAMI

ENERJİ NAKİL HATTININ ALTINDA KALAN (YAPI YASAKLI ALAN) VEYA BİR KISMI ENERJİ NAKİL

HATTININ ALTINDA OLUP, KALAN KISMINDA YAPILAŞMANIN MÜMKÜN OLMADIĞI PARSELLER

İÇİN İMAR HAKKI TRANSFERİ YAPILABİLİR. SÖZ KONUSU UYGULAMA, ENERJİ NAKİL HATTI

ALTINDA DÜZENLENEN PARK ALANLARINI KAPSAMAZ.

PLAN BÜTÜNÜNDE İMAR HAKKI TRANSFERİNE KONU PARSELLERDE KAKS: 1.00 DEĞERİ

ÜZERİNDEN İMAR HAKKI TRANSFERİ YAPILIR.

İMAR HAKKI TRANSFERİNE KONU PARSELLER YEŞİL ALAN OLARAK KAMUYA TERK EDİLMEDEN

BU HAKTAN YARARLANAMAZLAR. TERK EDİLEN YEŞİL ALANLARDA YOL, OTOPARK, AÇIK VE

KAPALI PAZARYERİ V.B. FONKSİYONLAR YER ALABİLİR. UYGULAMA İLÇE BELEDİYESİNCE

ONAYLANACAK AVAN PROJEYE GÖRE YAPILACAKTIR.

İMAR HAKKI TRANSFERİ YAPILAN PARSEL VEYA PARSELLERİN ALANLARI İMAR HAKLARININ

TRANSFER EDİLECEĞİ PARSELİN YARISINDAN BÜYÜK OLAMAZ.
10.PARSEL BOYUTU İTİBARI İLE İKİZ DÜZENDE YAPILANABİLEN PARSELLERDE; PARSELİN HER İKİ

YANINDA PLANDA VERİLEN KAT ADEDİ VE ÜZERİ KATA SAHİP SAĞIR CEPHELİ YAPI OLDUĞU

TAKDİRDE, PARSELDE BİTİŞİK DÜZENDE YAPI YAPILABİLİR.

11.500 M2’ NİN ALTINDAKİ PARSELLERDE, PLANDA GÖSTERİLEN YAPI ADALARINDAKİ KÖŞE

KIRIKLARININ YER ALDIĞI PARSELLERİN, KÖŞE KIRIKLARINA OLAN ÇEKME MESAFESİ MİNİMUM

2 METRE OLACAK ŞEKİLDE UYGULAMA YAPILABİLİR.

12.T1 LEJANDLI TİCARET ALANLARINDA; E=2,00 VE H=SERBESTTİR. UYGULAMA İLÇE

BELEDİYESİNCE ONAYLANACAK MİMARİ AVAN PROJESİNE GÖRE YAPILACAKTIR.


13. 1/5000 ÖLÇEKLİ PLANDA K2, 1/1000 ÖLÇEKLİ PLANDA K1 LEJANDLI KONUT ALANLARINDA;

13.1. BU ALANLARDA 500 M2’ DEN KÜÇÜK PARSELLERDE; İKİZ DÜZENDE, ÖNBAHÇE, ARKA VE YAN BAHÇE MESAFELERİ 3,00 METRE; Hmax=9,50 METRE OLACAK ŞEKİLDE UYGULAMA YAPILACAKTIR.

13.2. 500 M2’ DEN BÜYÜK PARSELLERDE E=1.5O OLUP; AYRIK DÜZENDE UYGULAMA YAPILACAKTIR.

13.3. SAĞLIKLI BİR KENTSEL MEKAN SAĞLAMAK AMACIYLA; E=1.50 ÜZERİNDEN HESAPLANMAK ÜZERE, BU PLAN HÜKÜMLERİNE GÖRE TEVHİD SONUCU OLUŞAN 500M-1.000M2 ARASINDA BÜYÜKLÜĞE SAHİP PARSELLERDE EMSAL DEĞERİ %15 ARTTIRILARAK, 1.000-2.000M2 ARASINDAKİ PARSELLERDE EMSAL DEĞERİ %20 ARTTIRILARAK, 2.000-5.000M2 ARASINDA BÜYÜKLÜĞE SAHİP PARSELLERDE EMSAL DEĞERİ %30 ARTTIRILARAK, 5.000M2’DEN BÜYÜK PARSELLERDE EMSAL DEĞERİ %40 ARTTIRILARAK AYRIK DÜZENDE UYGULAMA YAPILIR. 500 M2’ DEN BÜYÜK PARSELLERİN İFRAZ EDİLEREK TEKRAR TEVHİD EDİLMESİ HALİNDE BU HÜKÜMLER UYGULANAMAZ.13.4. BİRDEN FAZLA YAPI ADASININ TEVHİD EDİLMESİ SONUCU OLUŞAN 5.000M2’DEN BÜYÜK PARSELLERDE İSE EMSAL DEĞERİ %60 ARTTIRILARAK, AYRIK DÜZENDE UYGULAMA YAPILIR.
14. 1/5000 ÖLÇEKLİ PLANDA K1, 1/1000 ÖLÇEKLİ PLANDA K2 LEJANDLI KONUT ALANLARI İLE T2 LEJANDLI TİCARET ALANLARINDA;

14.1 BU ALANLARDA 300 M2’ DEN KÜÇÜK PARSELLERDE; İKİZ DÜZENDE, ÖNBAHÇE, ARKA VE YAN BAHÇE MESAFELERİ 3,00 METRE, Hmax=9,50 METRE; 300-500M2 ARASINDAKİ PARSELLERDE İSE İKİZ DÜZENDE, ÖNBAHÇE, ARKA VE YAN BAHÇE MESAFELERİ 3,00 METRE, Hmax:12.50 METRE OLACAK ŞEKİLDE UYGULAMA YAPILACAKTIR.

14.2. 500 M2’ DEN BÜYÜK PARSELLERDE E=1.9O OLUP; AYRIK DÜZENDE UYGULAMA YAPILACAKTIR.

14.3. SAĞLIKLI BİR KENTSEL MEKAN SAĞLAMAK AMACIYLA; E=1.90 ÜZERİNDEN HESAPLANMAK ÜZERE, BU PLAN HÜKÜMLERİNE GÖRE TEVHİD SONUCU OLUŞAN 500M-1.000M2 ARASINDA BÜYÜKLÜĞE SAHİP PARSELLERDE EMSAL DEĞERİ %15 ARTTIRILARAK, 1.000-2.000M2 ARASINDAKİ PARSELLERDE EMSAL DEĞERİ %20 ARTTIRILARAK, 2.000-5.000M2 ARASINDA BÜYÜKLÜĞE SAHİP PARSELLERDE EMSAL DEĞERİ %30 ARTTIRILARAK, 5.000M2’DEN BÜYÜK PARSELLERDE EMSAL DEĞERİ %40 ARTTIRILARAK AYRIK DÜZENDE UYGULAMA YAPILIR. 500 M2’ DEN BÜYÜK PARSELLERİN İFRAZ EDİLEREK TEKRAR TEVHİD EDİLMESİ HALİNDE BU HÜKÜMLER UYGULANAMAZ.

14.4. BİRDEN FAZLA YAPI ADASININ TEVHİD EDİLMESİ SONUCU OLUŞAN 5.000M2’DEN BÜYÜK PARSELLERDE İSE EMSAL DEĞERİ %60 ARTTIRILARAK, AYRIK DÜZENDE UYGULAMA YAPILIR.

15. 2001 – 5000 M2 ARASINDA PARSEL VEYA YAPI ADASI BÜTÜNÜNDEKİ BİRLEŞMELERDE İNŞAAT

HAKKI ARTIŞI İLE GELEN EK NÜFUSUN İHTİYACI OLAN DONATI ALANLARI; ÇOCUK OYUN ALANI,OTOPARK OLMAK ÜZERE PARSEL BÜYÜKLÜĞÜNÜN % 20 ‘İNDEN AZ OLMAMAK VE MÜLKİYET HAKKI PARSEL MALİKLERİNDE KALMAK ÜZERE İLÇE BELEDİYESİNCE ONAYLANACAK AVAN

PROJEDE AYRILACAKTIR.

16. BİRDEN FAZLA YAPI ADASININ, 5000 M² ÜZERİNDE OLMAK KOŞULU İLE BİRLEŞMESİNE YÖNELİK UYGULAMADA, KAPANAN KADASTRAL YOL ALANLARININ EŞDEĞERİ BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ ALAN VE BİRLEŞMEYE KONU PARSELLERİN %20’Sİ BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ ALANLAR İNŞAAT HAKKI ARTIŞI İLE GELEN EK NÜFUSUN İHTİYACI OLAN YOL, İLKÖĞRETİM, ORTAÖĞRETİM TESİSİ, İDARİ TESİS ALANI, SOSYAL VE KÜLTÜREL TESİS ALANI, KENTSEL HİZMET ALANI, SAĞLIK TESİSİ VE DİNİ TESİS ALANLARI OLMAK ÜZERE KAMUYA TERK EDİLECEKTİR. UYGULAMA İLÇE BELEDİYESİNCE ONAYLANACAK AVAN PROJEYE GÖRE YAPILACAK OLUP; İMAR KANUNUNUN 15, 16 VE 17. MADDELERİNE GÖRE UYGULAMA YAPILACAKTIR.

BU UYGULAMADA YAPILAŞMA HAKKI; KAPANAN KADASTRAL YOL ALANLARININ HARİCİNDEKİ BİRLEŞMEYE KONU TOPLAM PARSEL ALANLARI ÜZERİNDEN HESAPLANIR. ADALARIN

BİRLEŞMESİNE YÖNELİK UYGULAMA İSKİ, TEİAŞ, İGDAŞ VE İLGİLİ KURUM GÖRÜŞLERİ DOĞRULTUSUNDA YAPILACAKTIR.

17. 5000 M2 ÜZERİNDEKİ PARSEL VEYA YAPI ADASI BÜTÜNÜNDEKİ BİRLEŞMELERDE İNŞAATHAKKI ARTIŞI İLE GELEN EK NÜFUSUN İHTİYACI OLAN DONATI ALANLARI; YOL, PARK, OTOPARK,İLKÖĞRETİM-ORTAÖĞRETİM TESİSİ, İDARİ TESİS ALANI, SOSYAL VE KÜLTÜREL TESİS ALANI,KENTSEL HİZMET ALANI, SAĞLIK TESİSİ VE DİNİ TESİS ALANLARI OLMAK ÜZERE PARSEL BÜYÜKLÜĞÜNÜN % 20 ‘İNDEN AZ OLMAMAK VE KAMUYA TERK EDİLMEK ÜZERE İLÇE BELEDİYESİNCE ONAYLANACAK AVAN PROJEDE AYRILACAKTIR. BU UYGULAMADA YAPILAŞMA HAKKI KAMUYA TERK YAPILMADAN ÖNCEKİ PARSEL ÜZERİNDEN HESAPLANIR. UYGULAMA İLÇE BELEDİYESİNCE ONAYLANACAK AVAN PROJE DOĞRULTUSUNDA İMAR KANUNUNUN 15, 16. VE 17. MADDELERİNE GÖRE YAPILACAKTIR.

18. BİR PARSELDE KONUT VE TİCARET OLMAK ÜZERE İKİ AYRI FONKSİYON TANIMLANMIŞ OLMASI DURUMUNDA, SÖZ KONUSU PARSELDE İLÇE BELEDİYESİNCE HAZIRLANACAK OLAN, VAZİYET PLANI ETÜDÜ DOĞRULTUSUNDA UYGULAMA YAPILIR.

19.AÇIKLANMAYAN HUSUSLARDA 1/5000 ÖLÇEKLİ ALTINŞEHİR-GÜVERCİNTEPE NAZIM İMAR PLANI PLAN NOTLARI VE İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ HÜKÜMLERİ GEÇERLİDİR.

20. BİR PARSELDE BİRDEN FAZLA BİNA YAPILMASI HALİNDE; BİNALAR ARASI MESAFE 6.00 M.DEN AZ OLMAMAK ÜZERE 4 KATTAN SONRA HER KAT İÇİN (0.50) M. İLAVE EDİLEREK UYGULAMA YAPILACAKTIR. İKİ BİNA ARASINDAKİ İLAVE MESAFE DÜŞÜK KATLI BİNANIN KAT ADEDİ ESAS ALINARAK HESAPLANACAKTIR. ANCAK İKİ BİNA ARASINDAKİ MESAFENİN 20,00 METREYİ GEÇMESİ DURUMUNDA, UYGULAMA 20,00 METRE OLACAK ŞEKİLDE YAPILABİLİR.

21.BU PLAN HÜKÜMLERİNE GÖRE İFRAZ YAPILAN PARSELLERDE İFRAZDAN ÖNCEKİ EMSALE GÖRE UYGULAMA YAPILIR.


13.02.2015 TT.Lİ PLAN


22.OLUŞTURULAN İMAR ADALARINDA YOLUN GENİŞLİĞİ VE DOĞRULTUSU DEĞİŞTİRİLMEDEN MAX 1.00 METREYE KADAR OLABİLECEK KAYMALARDA KADASTRAL SINIRLAR BAZ ALINABİLİR.


13.02.2015 TT.Lİ PLAN
Kataloq: plannotu
plannotu -> Uygulama imar plan notlari
plannotu -> Tasdik tariHLİ İstanbul iLİ başAKŞEHİR İLÇESİ kuzey ayazma gecedondu önleme bölgesi 1/1000 ÖLÇekli kismi revizyon uygulama imar plani
plannotu -> Plan notları
plannotu -> Genel hüKÜmler
plannotu -> T t. LI 1/1000 Ölçekli Sancaktepe Uygulama İmar Planı Uygulama Hükümleri Genel Hükümler 1
plannotu -> T. T. Lİ GÜrpinar I. Etap uygulama imar plani plan hüKÜmleri 14. 07. 2012 T. T. Lİ plan notu iTİrazina iLİŞKİn plan notu eklenmesi
plannotu -> Tasdik tariHLİ İstanbul iLİ başAKŞEHİR İLÇESİ kuzey ayazma gecekondu önleme bölgesi 1/1000 ÖLÇekli uygulama imar plani
plannotu -> T. T. Lİ GÜrpinar III. Etap uygulama imar plani plan hüKÜmleri 21. 06. 2012 T. T. Lİ plan notu iTİrazina iLİŞKİn plan notu eklenmesi

Yüklə 33,92 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə