PortvilleYüklə 15,63 Kb.
tarix01.08.2018
ölçüsü15,63 Kb.
#65647

IPYD Ulusal Proje Yönetim Ödülleri

2008 yılı Ulusal Proje Yönetim Ödülleri, 4 Nisan 2008’de 9. Dinamikler Kongresi bünyesinde düzenlenen ödül töreninde sahiplerini buldu. İnşaat ve Teknoji Dalında 2 kategoriye ayrılan ödüller, İnşaat sektöründe ‘Portville’ projesi ile Turkon Holding İnşaat İşleri Geliştirme ve Uygulama Koordinatörülüğüne, Teknoloji Sektöründe ise ‘İztanbul’ projesi ile Tetaş Firması’na verildi.


İnşaat Sektörü Proje Yönetim Ödülü, IPYD Başkanı Sn Müjgan Uçak tarafından Turkon Holding İnşaat İşleri Geliştirme ve Uygulama Koordinatörü Sn. Özlem Gökçe’ye verilirken, Teknoloji sektöründeki Proje Yönetim Ödülü ise IPYD eski başkanı Sn. Hulki Özcan tarafından Tetaş Firması Genel Müdürü Sn. Moris Yaffe’ye verildi. Ödül kazanan projelerle ilgili yirmişer dakikalık sunum katılanlar tarafından ilgi ile takip edildi.İSTANBUL PROJE YÖNETİM DERNEĞİ (İPYD)

Ülkemizde, 1980 yılından bu yana, farklı üretim alanlarında, proje, kuruluş ve sektör düzeylerinde farklı nitelik ve tanımlarda ortaya çıkan "Proje Yönetimi" yaklaşımları günümüzde dünyadaki gelişmelere paralel olarak genel kabul görmüş mesleki bir kimliğe kavuşma sürecini yaşarken, konu ile ilgili bilgi birikimine sahip olma ve terminoloji oluşturma çalışmaları da önem kazanmıştır.

İstanbul Proje Yönetim Derneği (www.ipyd.org), bu süreçte yer alan 27 kişilik kurucularının çabalarıyla 18 Mart 1997 tarihinde yasal kuruluşunu tamamlamıştır. Derneğin şu an İnşaat, Bilişim, Finans başta olmak üzere çeşitli sektörlerden çok sayıda üyesi bulunmaktadır.

IPYD, Project Management Institute (PMI, www.pmi.org) ile işbirliği içinde çalışıp, üyelerine uluslararası proje yönetim dünyası ile ilgili bilgi aktarmaktadır.2007-2008 ULUSAL PROJE YÖNETiMi ÖDÜLÜ NEDİR?
İstanbul Proje Yönetimi Derneği (İPYD) tarafından 1.si düzenlenen 2007-2008 Ulusal Proje Yönetimi Ödülü’nün projelerinde yüksek performans ve büyük başarı gösteren ve bu başarıyı proje yönetiminin mükemmel örnekleri olarak kanıtlayan proje takımlarına verilmesi amaçlanmıştır.

Bu bağlamda değerlendirme sürecinin sonunda başarı ödülü almış olan Portville projesinin, bir kompleks anlayışı ile hayata geçirilmiş olması, komplekste yer alan diğer fonksiyonlarla ve dış çevresi ile organik bağ kurması, araziye bir katma değer olarak kanal kullanımının eklenmiş olması ilk etapta dikkati çeken ana unsurlarıdır.

PORTVILLE

Yerli yabancı pek çok yatçının ve doğaseverin gözde mekanı Göcek koyu üstün nitelikli Swissotel, Göcek Marina Resort ve doğayla bütünleşen eşsiz bir doğaya sahip Portville projesi ile Dalaman Uluslararası Havalimanı’ndan sadece 20 dakikada ulaşılan bölgede yalnız deniz tutkunu yatçıların değil, yaz aylarını hem dinlenerek, hem eğlenerek geçirmek isteyen herkesin tüm beklentilerini karşılamak üzere planlanmıştır.


GMR Portville projesi Göcek’te, toplam 46 dönüm arazi üzerinde Swissotel ile Port Göcek arasında konumlanmıştır. Proje dahilinde 49 binada toplam 130 villa, kapalı otopark binası trafo&jeneratör binası ve giriş kulübesi ile kanal ve süs havuzu bulunmaktadır.

Vaziyet planında süs havuzu etrafında ve kanal etrafında olmak üzere 2 ana yerleşim tasarlanmıştır. Bunlardan kanal etrafında bulunan binaların önünde kanal üzerindeki iskelelerine denizden botlarla ulaşılabilmektedir. Toplam 450 metre uzunluğunda, minimum 8 metre genişliğindeki kanalın derinliği 1.10m’dir. Kanalın denizden girişinde temizlik ve güvenlik amaçlı gerektiğinde kapatılabilen kanal kapağı inşaa edilmiştir.


Vaziyet planının üst bölümünde ise yaklaşık 1.500 m2’lik yüzeye ve 40 cm su derinliğine sahip pebbles ile kaplamalı süs havuzu bulunmaktadır.

Bağımsız bölümler halindeki villalar brüt 116 m2’den 350 m2’ye kadar 10 ayrı tipten oluşmaktadır. ( 3, 4, 5 odalı tipler / ikiz, dördüz ve tekli villalar) Villaların inşaatına 2005 sonunda başlanmış ve 2007 yazında tamamlanmıştır. Projenin kimliği kültürel etkilerle birlikte gelişmiş ve yörenin yerel özelliklerini taşıyarak son haline kavuşmuştur.

Portville’in benzersiz özelliklerinden biri yerel mimari mirasın hem mimari detaylarda hem de yerleşimde kullanılmış olmasıdır. Portville’de bölge yerel mimarisinin iki ana öğesi olan Osmanlı sivil mimarisinin etkileri Yalı tarzı evlerle, Muğla yöresinin karakteristik özelliklerini taşıyan dar saçaklı, Muğla bacalı binalar sıra evler halinde projede komşuluk ilişkisi içinde yer almıştır. Bununla birlikte projede konutların konumlanması komşuluk ilişkileri ve paylaşımları arttırmaya yönelik şekilde planlanmıştır.

Deniz suyu kanallarla projenin içine alınmış ve evlere küçük ahşap decklerle ulaşım sağlanmıştır. Portville sakinleri kendi botlarıyla Port Gocek Marina’da ki teknelere ve Swissotel plajına ulaşabilmektedirler. Kanaldaki su filtre edilmiş olması sebebiyle deniz canlıları için ideal bir yaşam ortamı sağlamaktadır. Aydınlatma otomasyon ve evlerdeki bağımsız ısıtma-soğutma sistemleri enerji tasarrufu da sağlamaktadır.

Peyzajda kullanılan bitkiler yöre florasının karakteristiklerinden seçilmiş ve çevre ile uyumuna özen gösterilmiştir.

Yapılarda ve sert peyzajda kullanılan tüm malzemeler doğal, geri dönüşümlü, çevre ile uyum içinde ve Akdeniz iklimine dayanıklı ve uyumlu nitelikte seçilmiştir.

Projede kullanılan doğal malzemelere cephelerde kullanılan irocco ve çam cinsi ahşaplar, tüm yollarda, bahçe duvarlarında ve bina içlerinde kullanılan Fethiye ve İndere taşları, mermer, toprak kiremit örnek olarak verilebilir. Yine yöresel mimari özelliklerden bazıları da Muğla tarzı baca ve baca şapkaları, duvarlarla çevrili bahçeler, ahşap panjurlar ve pergolarlardır.

Proje Yönetim Ödülü kazanan ekip üyelerinden bir kısmı, projenin maketi önünde.Soldan sağa isimler: Alkan Hatipoğlu (Mekanik Mühendisi), Deniz Beşiktepe (mimar), Sibel Kahraman (Bütçe Planlama Uzmanı), Mehmet Kalkavan (Anadolu Turizm Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı), Özlem Gökçe (İnşaat İşleri Geliştirme ve Uygulama Koordinatörü), Ülkü Bulut (Departman sekreteri), Günay Eriş (Elektrik Mühendisi), Kaan Dumantepe (Proje Geliştirme Uzmanı)

Yüklə 15,63 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə