Production InformationYüklə 178,63 Kb.
səhifə1/4
tarix02.03.2018
ölçüsü178,63 Kb.
  1   2   3   4ZOR BABA 3Gösterim Tarihi: 24 Aralık 2010

Dağıtım: UIP Filmcilik

www.uip.com.tr

www.imaj.net
Türkiye Sinemaları’nda 24 Aralık’ta gösterilmeye başlanacak olan “Zor Baba 3”ün Prodüksiyon Notları :

Bir komedi filmi serisi on yılı aşkın bir süre boyunca, arkadaşlarımızla ve ailemizle paylaştığımız zaafların ve çatlakların içindeki mizahı göklere çıkardı. Dünya genelinde 800 milyon dolardan fazla hasılat yapan Meet the Parents/Zor Baba ve Meet the Fockers/Zor Baba ve Dünür, modern komedinin en çok sevilen karakterlerinden bazılarını bizlere sundu. Şimdi, son derece popüler olan serinin üçüncü bölümü, yaşamın başka dönüm noktalarına, evlilik ve ailenin çocuk yetiştirme üzerindeki komik etkisine yöneliyor.

Little Fockers-Zor Baba 3” te kozlarını paylaşan Jack Byrnes (Oscar Ödüllü ROBERT DE NIRO) ve Greg Focker’ı (BEN STILLER) izlemenin zevkine varmaya tekrar hoş geldiniz.

Little Fockers-Zor Baba 3”te De Niro ve Stiller’a, OWEN WILSON, TERI POLO, BLYTHE DANNER, Oscar Ödüllü DUSTIN HOFFMAN ve BARBRA STREISAND’dan oluşan, seride yeniden rol alan yıldızlar kadrosu eşlik ediyor. Dünya çapında başarı elde etmiş serinin son filmi için, JESSICA ALBA, LAURA DERN ve HARVEY KEITEL da onlara katılıyor.

Her şey 2000 yılında, erkek hemşire Greg Focker kız arkadaşının anne-babasını etkilemeye çalışırken, zorlu aile reisi Jack Byrnes’le aralarının açılmasıyla sonuçlanan komik hüsranlarla başladı. Dünya genelindeki izleyiciler bir ailede yaşanan günlük sorunları yansıtan dokunaklı anlardan ve komediden etkilendi.

2004 yılında Greg, rahat anne-babasını iğneleyici müstakbel kayınpederi ve kayınvalidesiyle tanıştırdığında ve Jack’in güven çemberinden uzaklaştırılmamak için kritik bir durumla baş etmeye çalıştığında şimşek tekrar çaktı. Devam filmi patladı, çünkü sinema severler Jack, Greg ve ikisinin çılgın çevresine yeterince doyamamıştı. Hatta Meet the Fockers/Zor Baba, Universal Pictures tarihinde en çok kar getiren komedi filmi oldu ve Home Alone/Evde Tek Başına filminin ardından, Kuzey Amerika pazarında en başarılı animasyon olmayan-aksiyon komedi olarak ikinci sırada yer aldı.

Şimdi Küçük Focker’larla, yani Samantha (Televizyon dizisi Nurse Jackie’den DAISY TAHAN) ve Henry (Couples Retreat/Arızalı Çiftler filminden COLIN BAIOCCHI) ile tanışma zamanı geldi çattı. Çünkü birlikte olma, flört, evlilik ve çocuklarla ilgili gelenekselleşmiş ritüeller üzerine inşa edilmiş olan bu serinin bu halkasında, genişleyen ailenin yaşadığı sınavlar ve sıkıntıların doğal ilerleyişinin derinine iniliyor.

İkizler için düşünülen prestijli bir özel okulun etkileyici müdiresinin (Dern) ve üçkağıtçı bir müteahhitin (Keitel) taleplerini, binbir cambazlıkla dengelemeye çalışan Greg için daha kötü bir dönem olamazdı. Müteahhidin, onların hayallerindeki evin tadilatını sürekli geciktirmesi, çocukların doğum günü partisinin raydan çıkmasına sebep olacak bir tehdit unsuru oluşturuyor. Ayrıca tüm bunların yanı sıra Greg, birlikte çalıştığı göz kamaştırıcı güzellikteki tıbbi mümessilin (Alba) asılma çabalarından sıyrılmaya uğraşıyor.

Focker-Byrnes klanı – Greg’in anne-babası Bernie (Hoffman) ve Roz (Streisand), kayınpederi-kayınvalidesi Jack(De Niro) ve Dina (Danner) – ve Pam’in aşk acısı çeken eski erkek arkadaşı Kevin (Wilson) doğum günü partisi için bir araya toplanınca Greg, evin erkeği olma ve klanın Büyük Focker’ı olarak seçilme yeterliliğine sahip olduğunu şüpheci Jack’e kanıtlamak zorunda kalıyor. Acaba ortaya çıkan tüm yanlış anlamalar, gözetlemeler ve gizli kapaklı işler sonucunda Greg, Jack’in son sınavını geçip ailenin yeni reisi olacak mı, yoksa güven çemberi sonsuza dek kırılacak mı?

PAUL WEITZ’ın (American Pie/Amerikan Pastası, In Good Company/Babamın Kabusu) yönettiği Little Fockers’ın yapımcılığını JANE ROSENTHAL (Meet the Parents/Zor Baba, Meet the Fockers/Zor Baba ve Dünür), Robert De Niro, JAY ROACH (Meet the Parents/Zor Baba, Meet the Fockers/Zor Baba ve Dünür) ve JOHN HAMBURG (I Love You, Man/Adamım Benim, Meet the Fockers/Zor Baba ve Dünür) üstlendi, Hamburg ayrıca senaryo yazım görevini LARRY STUCKEY’le (Elling) paylaştı.

Başarılı kamera arkası ekibinde ise, Weitz ve Stiller’ın uzun süreli iş arkadaşları, görüntü yönetmeni REMI ADEFARASIN (In Good Company/Babamın Kabusu, Elizabeth), yapım tasarımcısı WILLIAM ARNOLD (In Good Company/Babamın Kabusu, Magnolia/Manolya), kostüm tasarımcısı MOLLY MAGINNIS (Role Models/Dediğimi Yap Yaptığımı Yapma, In Good Company/Babamın Kabusu) ve kurgucular GREG HAYDEN (Tropic Thunder/Tropik Fırtına, Zoolander/Zırtapoz), LESLIE JONES (Cirque du Freak: The Vampire’s Assistant/Ucubeler Sirki: Vampirin Çırağı, Punch-Drunk Love/Aşk Sarhoşu) ve MYRON KERSTEIN da (In Good Company/Babamın Kabusu, Garden State/Eve Dönüş) yer alıyor.

Little Fockers-Zor Baba 3”ün uygulayıcı yapımcılığını NANCY TENENBAUM (Meet the Fockers/Zor Baba ve Dünür), DANIEL LUPI (50 First Dates/50 İlk Öpücük), MEGHAN LYVERS, ANDREW MIANO (Nick & Norah’s Infinite Playlist/Nick ve Norah'nın Bitmeyen Şarkıları) ve RYAN KAVANAUGH (Zombieland) üstlendi.


PRODÜKSİYON HAKKINDA
Önce Aşk Gelir:

Little Fockers Doğuyor
Meet the Fockers/Zor Baba ve Dünür, hamile Pam ve Greg’in parıltılı bir şekilde sevdiklerinin önünde evlenmesiyle kapanırken, hızla gişe rekortmeni serinin bir sonraki bölümü oluşturuldu. Devam filminin yeni anne-babasının temel meselesi çocuk yetiştirmekse, bu bölümün Byrnes’lerin ve Focker’ların romantik ve ailesel ilişkisine odaklanmamız için bizi geriye götürmesi gerekecekti.

Serinin yapımcısı Jane Rosenthal'e göre, filmin adı kolaylıkla yerine oturmalıydı ama yapımcının ekibi için daha büyük zorluk, seyircinin ilgisini çekecek orijinal bir hikayeyi ayrıntılarıyla anlatmaktı. Robert De Niro’nun Tribeca Productions’daki ortağı olan usta film yapımcısı, ““Little Fockers-Zor Baba 3” ve Meet the Fockers/Zor Baba ve Dünür, geleneksel devam filmleri değil” diye belirtiyor. “Pam ve Greg’in birbirine bağlı bir çift olarak deneysel adımlar atması, Pam’in ailesiyle tanışma açısından olsun ya da müstakbel anne-babaların birbirleriyle tanıştırılması açısından olsun, her iki filmde bu karakterlerin gelişimini kronolojik olarak gösteren bir kaynak haline geldi. Bu serideki komedinin bu kadar etkili olmasını sağlayan şeylerden biri de karakterler arasındaki dinamik. Seyirci, iki filmde de bu ilişkilerin içine fazlasıyla dahil edildi. Seriyle birlikte seyirci kitlesi de genişledi, bu yüzden biz her zaman oynadığımız oyunun zirvesinde olmayı amaçlıyoruz”.

Her başarılı bölüm için kilit niteliğindeki unsur, seyircinin çok sevdiği enerjik, eğlenceli karakterleri kullanmak. Filmlerin gişede arka arkaya başarılı olmasıyla birlikte film yapımcıları, bir kez daha Focker-Byrnes geçmişinin derinliğini en iyi bilen kişiye, yani senaryo yazarına başvurdu. Daha önce Meet the Parents/Zor Baba ve Meet the Fockers/Zor Baba ve Dünür’ün ortak yazarlığını yapan ve “Little Fockers-Zor Baba 3” te yapımcılığı üstlenen John Hamburg, orijinal olaylar dizisi ve güven çemberini pekiştiren geniş kapsamlı komedi duyarlılığı karışımıyla geri dönüyor.

Hamburg için önceki filmlerin güzelliği teorinin basitliğinde yatıyor: Erkek kızla tanışır, erkek kızın ailesiyle tanışır, erkeğin ailesi kızın ailesiyle tanışır. Ama yazarın karşılaştığı en büyük zorluk, iki komediyi de ileri iten gerçekliği sürdürmeye çalışmak olmuş. Hamburg, 10 yıl önce yaratılmalarına yardım ettiği karakterleri tekrar ziyaret etmeyi sabırsızlıkla beklemiş, ancak ekibin benimsediği geçici adın, yeni bir dizi zorluk çıkaracağı da ortaya çıkmış.

Focker’ların ve Byrnes’lerin yeni davalarını ve sıkıntılarını keşfinde, Hamburg’a Larry Stuckey yardımcı oldu. Meet the Fockers/Zor Baba ve Dünür’ün ortak yapımcılarından biri olan Stuckey’nin serinin yönetmeni/yapımcısı Jay Roach’la olan yazım ortaklığı ve endişeli bir yeni baba ve koca olarak kendi deneyimlerini ortaya koyması, iki senaryo yazarı için de bu bölüme ilham vermeye yardım etti.

Daha önce Meet the Parents/Zor Baba ve Meet the Fockers/Zor Baba ve Dünürü yöneten ve yapımcılığını üstlenen Roach, başka bir bölüm bulma sürecinin fazla uzun sürdüğünü itiraf ediyor. “Geri dönüşe layık bir hikaye ortaya çıkarmak birkaç yıl sürdü” diyor yapımcı. “Seyircimizin, Greg Focker ve Jack Byrnes’ü tekrar karşı karşıya getirecek koşulları benimseyeceğinden emin olmak istedik. Onları geri getiriyor olmaktan son derece mutluyum”.

İş malzemeyi geliştirmeye geldiğinde, Zor Baba serisinin yanı sıra Zoolander/Zırtapoz ve Along Came Polly/Polly Gelince gibi filmlerde de (Hamburg’un yazıp yönettiği) Ben Stiller’la birlikte çalışan Hamburg, çok yönlü yeteneklere sahip aktörle, kestirme bir yazma metodu şekillendirdi. “Bir seride üçüncü filmi yaparken değişmez soru şudur: ‘Onun tazeliğini koruyup, ilk iki filmde insanların hoşuna giden özelliklerini nasıl devam ettirirsin? Ben, mükemmeliyetçi ve benim şimdiye kadar karşılaştığım en zeki insanlardan biri. Karakterin bakış açısıyla malzeme üzerinde çalışmayı sürdürmek istiyor. Bu yüzden daha iyisini yapmak, gerçekçi yapmak ve daha orijinal yapmak için kendinizle mücadele ediyorsunuz. Bir yazar olarak benim ifadem ve bir aktör olarak Ben’in ifadesi birlikte çok iyi gidiyor. Bu son derece akıcı bir süreç” diyor Hamburg.

Stiller, sadece malzeme karakterlerin yaşamlarını ileriye taşıyan bir başka eğlenceli hikayeye uygun olursa, tekrar Greg Focker olarak rolüne dönmekle ilgileneceğini biliyordu. “Senaryo üzerinde onu Doğal bir hale getirmek ve filmde gelinen noktayı mantıklı hissettirecek bir yere taşımak için senaryo üzerinde çalıştık” diyor. “Senaryo, yaşamın içindeki farklı evrelerde bulunan her bir karakter için uygun olan meseleleri ele alıyor”.

Kavram, ailelerini genişleten her çiftin başa çıkmaya çalıştığı evrensel zorluklara indirgenmiş. Çocuklarınız için en iyisini istemek, ekonomik açıdan kendi ayaklarınızın üzerinde durmak, ölümlü olduğunuzla yüzleşmek ve ister 5 yıl ister 35 yıl olsun, bir evliliği sürdürmek. Bunların hepsi, seriyi benimseyen izleyicinin kendisiyle bağdaştırabileceği meselelerdi. Yaşamın inişleri ve çıkışları, kayınvalide ve kayınpederlerle birleşince, yeni bölüm için rahatlıkla benimsenen bir temel ortaya çıkmış oldu.

Üçüncü filmde yönetimi devralan yönetmen Paul Weitz, hem açık hem ince esprilerle komediye kalp yerleştirme ustalığını, seyircinin sevgisini kazanan American Pie/Amerikan Pastası, About a Boy/Bir Erkek Hakkında (kardeşi Chris’le birlikte yönettiği) ve In Good Company/Babamın Kabusu gibi filmlerle kanıtlamıştı. Yapımcı Rosenthal, Weitz’in ekibe katılmasıyla ilgili şunları söylüyor: “Paul, Little Fockers’a inanılmaz bir hassasiyet getirdi. Bizim aradığımız şeylerden birisi de, bu gerçek durumları alıp, komediyi bu durumların içine sokmaktı. Paul bu yeteneğe fazlasıyla sahip. Oyuncularla arası inanılmaz, özellikle de çocuklarla”.Zor Baba serisinin devam filmi, güçlü duygusal bağıyla komedi için tercih edildiğini gösteren Weitz için, kendi damgasını taşıyabilecek, uygun bir projeydi. Film ayrıca, About a Boy/Bir Erkek Hakkında filminin yapımcılarından Jane Rosenthal ve Robert De Niro’yla onu tekrar bir araya getirdi. Little Fockers yönetmene, tekrar komedi kaslarını çalıştırma ve Jack, liderlik gömleğini Greg’e devrederken Focker’lara ve Byrnes’lere yol gösterme şansı verdi.

Rollerini tekrar canlandırmayı kabul eden tüm oyuncuların yer aldığı bu bölümde, yönetmen ilginç bir görev üstlenmiş: “Bağımsız filmlerle ilgileniyorum fakat aynı zamanda stüdyo çağının klasik film yapımcılığı da ilgimi çekiyor. Ama projeye kendini adamış büyük yıldızlara sahip olduğunuz bir filmi, bunlarla aynı şekilde ele almak neredeyse imkansız. Bu tıpkı stüdyonun, ‘Clark Gable ve Marilyn Monroe’muz var ve onları aynı filmde oynatacağız’ demesi gibi. Bu tıpkı böyle bir his. Bu çaptaki oyuncuların aynı yerde olması inanılmaz sıra dışı bir durum”.

Weitz özellikle senaryonun kararlarımızı olgunlaştırmamız gerektiğiyle ilgili söylediği şeylerden memnun olmuş. “Ben’in karakteri, herkesin üzerinde kendi nevrotik projelerini üretebildiği o prototipik karakterlerden biri gibi görünüyor. Greg için, önemsizlik duyguları besliyorlar. Bu başarıyı sağlayan ana unsur, Greg’in hayatında belirli bir noktada olması fikri. Çünkü hayatınızın o noktasında büyümüş çocuklarınız var, bu yüzden artık uyanacağınız garip bir rüyanın içindeymişsiniz gibi hissetmiyorsunuz. Tam olarak ‘Vay canına, gerçekten çocuklarım var!’ diye düşünüyorsunuz. Sizden önceki ve sizden sonraki iki jenerasyonun da sorumluluğunu alma sırası sizde”.

Malzemenin ince ayarının yapılmasına, Weitz’in film ekibine dahil olmasıyla devam edildi. Ana temanın geliştirilmesindeki temel unsur, hikayeyi takviyelerle geliştirirken ailesel ilişkileri sürdürmekti. Senaryo yazarları, yaşamlarında yeni bir dönemde olan karakterleri bize sunarken bunu başardı. Yani Jack ve Greg’in seriyi ileri iten çekişmeli ilişkisi yine birincil odak noktası olacaktı.

Ailenizi ve onlarla birlikte gelen yükleri seçemiyor olmanız evrensel bir tema. İki adamın ortak geçmişinde Greg, Jack’in arka bahçesini yaktı ve Jack tarafından yalan makinesine sokuldu. Sonunda onlar nihayet bir uyum ve samimi bir sevgi görüntüsü içine girdi. Ama anne-babalar hayatın son engelleriyle karşılaşınca, içlerindeki kusurlar tekrar yüzeye çıkıyor; Jack’in güven meseleleri ve Greg’in göze girme zorunluluğu geri dönüyor ve durum hiç olmadığı kadar komik bir şekilde acılı bir hal alıyor.

Stiller, bizi karakterlerin birbirleriyle olduğu noktada yakalıyor: “Yaşanan olaylar Jack ve Greg’in başladıkları noktaya geri gelmesi için komplo kuruyor. Ama en sonunda, bu gerilimli anlar doruğa ulaşınca kartları masaya koyabiliyorlar. Her şey su yüzüne çıkmaya başlıyor”.

On yılın ardından oyuncunun Greg Focker’ı rolün gereğine uygun yapma yeteneği, film yapımcılarını etkilemeye devam etti. “Her olağanüstü komedi performansındaki kilit unsur, bir komedide olduğunun farkında olmayan karakterdir. Ben, hiçbir şeyi kahkahalarla gülünsün diye oynamayı tercih etmiyor. Onun ‘Şimdi komik bir şey yapacağım’ diye düşündüğünü hiç sanmıyorum. Bana göre o ‘Karakterim böyle bir durumun içinde ve onun bu durumda söyleyeceği şey şu’ diye düşünüyor. Komedi oynamak drama oynamaya benzer. Tamamen ana yatırım yapmış olmalısınız”.Yüklə 178,63 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə