Rayli sistemlerde yolculuk kurallariYüklə 91,9 Kb.
tarix01.08.2018
ölçüsü91,9 Kb.
#65169

RAYLI SİSTEMLERDE YOLCULUK KURALLARI

METRO ve ANKARAY’da hızlı ve güvenli bir şekilde seyahat ayrıcalığını yaşayan Başkentliler, yolculuk sırasında birbirlerinin haklarına saygılı olmak, rahatsızlık vermemek ve huzur içinde bir yolculuk yapabilmek için bazı kurallara uymak zorundalar. “Raylı Sistemler uluslararası yolculuk kuralları” adı altında yolcuların can ve mal güvenliğinin de sağlanmasının esas alındığı bu kurallar, belirli işaretlerle vatandaşların dikkatine sunuluyor. İşte, METRO ve ANKARAY’da, özellikle dikkat çekilecek bölümlere yerleştirilen “yolculuk kurallarına” ilişkin bazı işaretler ve anlamları:

İstasyonlarda “GİRİLMEZ” uyarısı bulunan yerlere ve odalara yetkili, görevli ve izinli kişiler dışında girilemez.

İstasyon ve trenlerde sigara, pipo, alkol vb. maddeler ve her türlü gıda maddesi yenilemez, içilemez.

İstasyonlarda araç yokken, araç durmadan sarı güvenlik şeridini ihlal etmek yasaktır.

Tutum ve davranışları ile diğer yolcuları rahatsız eden kişiler istasyon ve araç içlerinden uzaklaştırılırlar.

Acil durumlarda kullanılmak üzere trenlere konulmuş olan imdat freni kolu, kapı imdat açacağı ile istasyonlarda bulunan yangın alarm butonu, acil telefon vb. ekipmanların, amacı dışında kullanılması yasaktır.

Temizlik kurallarına riayet ediniz. Yerlere çöp atmayınız.

Araç kapılarının kapanmasına kasıtlı olarak engel olacak şekilde kapı arasına çeşitli maddeler konularak veya el / ayakla tutularak aracın hareket etmesine engel olunmamalıdır.

Fotoğraf ve video çekmek yasaktır.

İstasyonlara ve araçlara;

Görme engellilere refakat eden köpekler, elde taşınabilir, önlemleri alınmış kafeste taşınabilen evcil hayvanlar hariç her türlü hayvan sokulamaz.

Yolcular yanlarında taşıdıkları çanta ve eşyalardan sorumludurlar. Herhangi bir şekilde sahipsiz veya terk edilmiş olarak bulunan eşyalar, şüpheli çanta veya paket muamelesi görecektir.

6 yaşından büyük çocuklara bilet alma zorunluluğu vardır. 6-12 yaş arası çocuklar indirimli bilet hakkından yararlanır.BÜYÜKŞEHİR’İN KARLA MÜCADELE ARAÇLARI

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından karla mücadele için yeni alımı yapılan 50 adet unimog, 25 adet “kırkayak” diye tabir edilen damperli kamyon ve 7 adet mini kaldırım temizleme aracı Başkan Melih Gökçek’in katıldığı törenle hizmete girdi.

Atatürk Kültür Merkezi’nde (Eski Hipodrum Alanı) düzenlenen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, bürokratları ve karla mücadelede çalışan elemanlar katıldı.

Başkan Gökçek, törende yaptığı konuşmada Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak büyük bir mutluluğu yaşadıklarını belirterek, “Soğuk bir sabahta Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak yine bugün büyük bir mutluluğu yaşıyoruz. Özellikle karla mücadelede bize son derece faydası olacak dev bir filoyu Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Ankara karla mücadelede her zaman önde olacak” dedi.

Yeni alınan karla mücadele araçları ile ilgili bilgi veren Başkan Gökçek, “UNİMOG tabir edilen 50 adet karla mücadele aracı aldık. Ayrıca 25 adet “kırkayak” diye tabir edilen kamyon, yine karla mücadele için 7 adet de kaldırım kar küreme aracı aldık. Bütün bu takviyelerle birlikte toplam olarak 472 araçla karla mücadele eder hale geldik” diye konuştu.

“AŞINMIŞ LASTİKLERLE

TRAFİĞE ÇIKMAYIN”

Ankara Büyükşehir Belediyesinin karla mücadelede başarılı olduğunu vurgulayan Başkan Gökçek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gerçekten Ankara Büyükşehir Belediyesi yıllar itibarıyla baktığımızda karla mücadelede her zaman başarılı olmuştur. Ben burada şunu anlatmak istiyorum. Zaman zaman karlı havalarda bir de bakıyorsunuz trafik anında sıkışıyor. Bu konuda ısrarla ve iddia ile söylüyorum ki belediyenin burada kusuru sıfırdır. Tek ama tek neden özellikle aşınmış lastiklerle trafiğe çıkan vatandaşlarımızın ihmalidir. Herhangi bir yolda aşınmış lastikle maalesef iki araç birbirine çarpınca arka taraftaki trafik mübalağa etmiyorum beş dakika içinde 5-8 kilometreyi buluyor.

Belediye bu durumda ne yapsın? Araçların üstünden mi atlayıp yolu açmaya gelsin. Böyle bir mantık var mı? Böyle bir şey olamaz. Elbette o trafiğin sıkışıklığının tek nedeni doğrudan doğruya trafik kazası oluyor.”

Vatandaşlardan duyarlı olmalarını isteyen Başkan Gökçek, “Belediye karla mücadelede görevini yapmalı ama buna karşılık vatandaşımız da kesinlikle ve kesinlikle aşınmış lastiklerle trafiğe çıkmayarak bizlere yardımcı olmalı” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR EN BÜYÜK

FİLOLARDAN BİRİNE SAHİP”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin karla mücadelede en büyük filolardan birine sahip olduğunu vurgulayan Başkan Gökçek, “Bakın şu anda Ankara’da Türkiye’nin en büyük karla mücadele filolarından birine sahibiz. 50 tane yeni UNİMOG, 25 tane yeni kırkayak denilen kamyon, 7 tane karla kaldırım mücadelesindeki araç ile gücümüzü takviye ettik.

Karla mücadelede görevli olan 2 bin 100 arkadaşımız 24 saat süreyle vardiyalı görev yapıyor. Bu nedenle Ankara’nın, kardan dolayı herhangi bir sıkıntının yaşamayacağına burada teminat verebiliriz. Ama tekrar ediyorum, lütfen aşınmış lastiklerle trafiğe çıkmayalım, herhangi bir şekilde trafik sıkıntısı meydana getirmeyelim. Yeni araçlarımızın Ankaramıza hayırlı uğurlu olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyorum” dedi.

Yeni alınan araçların 2013 yılında kazasız günlerde

kullanılması dilekleriyle “hayırlı uğurlu olsun” diyerek açılış kurdelesini törene katılanlarla birlikte kesen Başkan Melih Gökçek, ardından bir karla mücadele aracına binerek çalıştırdı ve bir süre kullandı.

Başkan Gökçek, daha sonra törene katılan ve karla mücadele araçlarını kullanan işçilerle hatıra fotoğrafları çektirdi.GÖKÇEK’TEN BASININ DUYARSIZLIĞINA TWİTTER’DAN SİTEM

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, karla mücadele amacıyla araç filosuna yapılan dev takviyenin basında yok denecek kadar az yer almasına twitter üzerinden sitem etti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından alımı gerçekleştirilen 50 unimog, 25 kamyon ve 7 mini kaldırım temizleme aracının hizmete sunulduğunu belirten ve takipçilerine durumu özetleyen Başkan Gökçek, konuyu twitter’da paylaşınca, tepkiye destek veren pek çok tweet yağdı.

Gündeme ilişkin düşüncelerini, projelerini sık sık sosyal paylaşım ağı Twitter’da 408 bin takipçisiyle paylaşan Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi’nin kış aylarında hayatı kolaylaştıracağı dev bir hizmetine basında çok az yer verilmesine ilişkin sitemini de tweetlerle duyurdu.

tweeti ile Başkentlileri selamlayan Başkan Gökçek, daha sonra attığı tweetler ile görüşlerini şöyle açıkladı: “Dün Ankara için çok önemli günlerden biriydi. Karla mücadele konusunda çok önemli bir adım daha attık. 50 adet karla mücadele aracı hizmete sunduk. Ankaralı olarak gurur duydum. Olay dostu sevindiren, hasetçileri çatlatan bir olay. Bugün ilk işim gazetelerin Ankara ilavelerini açmak oldu. Gazeteler en ufak bir kar yağışında manşetler atar, ortalığı birbirine katarlar. Şimdi dev filo hizmete girmiş. Bu gazeteler bakalım ne yapmışlar diye merakla açtım tek tek gazeteleri;

Hürriyet Ankara ilavesi lütfetmiş ilavenin birinci sayfasından vermiş. O da üç kibrit kutusu büyüklüğünde.

Milliyet Ankara ilavesi de sağ olsunlar! 2 kibrit kutusu büyüklüğünde. Habertürk Ankara ilavesi ise 3 kibrit kutusu büyüklüğünde haber yapmış.”

TEPKİ TWEETLERİ

YAĞDI

“İnsanların yüreğine su serpecek haber olunca bunun adı haber olmuyor” tweeti ile düşüncelerini açıklamaya devam eden Başkan Gökçek, “Şimdi bu işe siz ne diyorsunuz Tweet alemi?” sözleriyle de konuyu takipçileri arasında tartışmaya açtı.ASKİ’DEN KAÇAK SU KULLANANLARA 12.5 MİLYON TLCEZA

Başkent’te içme suyunu kaçak olarak kullananlara karşı büyük mücadele veren ASKİ Genel Müdürlüğü, suyu kaçak yollarla kullandığını tespit ettiği 6 bin 335 aboneye toplam 12,5 milyon liralık ceza yazdı.

ASKİ Genel Müdürlüğü ekiplerinin 2012 yılı boyunca kaçak su denetimlerini aksatmadan sıkı bir şekilde sürdürdüğünü ifade eden Genel Müdür İrfan Kaya, yapılan denetimler sonucunda usulsüz olarak su kullanan aboneleri tutanakla tespit edip, haklarında yasal işlem başlattıklarını söyledi.

Denetimler sonucunda; konuttan işyerine, ünlü lokantalardan özel eğitim kurumlarına varıncaya toplam 6 bin 335 noktada farklı yöntemlerle kaçak su kullanıldığının belirlendiğini ifade eden Genel Müdür Kaya, bu kişi ve kurum abonelerine kullanabilecekleri su miktarı üzerinden kıyaslama hesabı yapılarak toplamda 12,5 milyon lira tutarında ceza kesildiğini kaydetti.

ASKİ’nin Başkent’te 1 milyon 732 bin 413 aboneye hizmet götürdüğünü belirten Kaya, “Bir yandan her geçen gün sayısı artan abonelerimize en iyi ve en hızlı hizmeti vermenin gayreti içindeyiz. Bir yandan da verilen hizmetin bedelini ödemeden, suyu usulsüz ve kaçak olarak kullanan, diğer abonelerin hakkını gasp eden kişilere karşı mücadele veriyoruz” dedi.

“BAZI ÜNLÜ

İŞLETMELER

DE SUYU KAÇAK

KULLANMIŞ”

Ankara genelinde yasa dışı su kullananlara karşı 11 ekiple denetimlerin sürdürüldüğüne dikkat çeken Kaya, şunları söyledi:

“Aralıksız yapılan denetimler veya duyarlı vatandaşların ihbarı sonucunda oldukça meşhur bazı restorantların da içinde bulunduğu mekanlar başta olmak üzere konutlar, umumi tuvaletler, imalathaneler, atölyeler, marketler, kafeteryalar, pastaneler, gazinolar, barlar, özel dershane, okul ve kreşlerden oluşan yerlerde kaçak su kullanıldığını tespit ettik.”

Geçen yıl yapılan denetimler sonucunda 3 bin 789 adet konutta kaçak olarak su kullanıldığını tespit ederek, bu konutlara toplamda 1 milyon 700 bin lira ceza kesildiğini vurgulayan ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, ceza kesilen diğer yerler hakkında şu bilgileri verdi:

“Başta bazı halı ve oto yıkama yerleri olmak üzere toplam 2 bin 59 iş yerinde kaçak su kullanıldığı tespit ettik. Bu iş yerlerine kullanabilecekleri su miktarı göz önünde bulundurularak yapılan kıyas hesabıyla toplam 7 milyon 100 bin liralık ceza kesildi.

Bu kesilen cezanın ise 4 milyon liralık bölümü oto ve halı yıkama yerlerine yapıldı.

Sitelerin bahçe ve havuzları ile yine özel park ve bahçelerde de kaçak kullanımlara yönelik 1 milyon 700 bin liralık cezai işlem uyguladık. Ayrıca bunların dışında kalan 487 kuruma toplamda 2 milyon liralık kaçak su kullanmaktan dolayı ceza kesildi.”

“7 GÜN İÇERİSİNDE

ÖDENMEYEN

CEZALARLA

İLGİLİ YASAL İŞLEM

BAŞLATILIYOR”

Genel Müdür Kaya, ASKİ ekiplerinin kaçak su kullanıldığı tespit ettikleri yer hakkında uyguladıkları prosedürü anlatırken de şunları kaydetti: “Öncelikle kaçak su kullanan yerin fotoğrafı çekiliyor, ardından kişi ve kurum hakkında tutanak tutuluyor. Daha sonra bu yerlere resmi yazı yazı ile tebligat yapılarak kesilen cezanın ödenmesi için 7 gün süre tanınıyor. Bu süre içinde idaremize başvurulmazsa ilgili kişi veya kurum hakkında suç duyurusunda bulunuluyor ve yasal işlem başlatılıyor.”

ASKİ ekiplerinin tüm işletmeleri düzenli olarak denetlediklerine değinen Kaya, “İşletmelerin, konutların su tüketimlerini bilgisayar ortamından düzenli olarak kontrol etmekteyiz. Örneğin çok az su tüketimi olan veya çalışmaya devam ettiği halde hiç tüketim yapmayan yerler kaçak su kullanımı olur şüphesiyle denetim ekiplerimiz tarafından kontrol edilmektedir. Bunun yanı sıra vatandaşlar tarafından 306 75 88 nolu Kaçak Su ihbar hattına, twitter hesabımıza ve bilgiedinme@aski.gov.tr adlı mail adresimize de yapılan ihbarlar da anında değerlendirilerek, bu yerler ekiplerimiz tarafından denetlenmektedir” diye konuştu.BAŞKENT IŞIL IŞIL OLUYOR

Büyükşehir Belediyesi, dünyanın parlayan yıldızı Ankara’nın, estetik, modern ve aydınlık görüntüsünü artırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, bir yıldıza yakışır şekilde Başkent’in parklaklığına parlaklık katacak çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi, simgesel özelliği bulunan binaları ve yeşil alanları özel sistemlerle aydınlatarak, Ankara’nın ışığını tüm dünyaya yansıtıyor.

Daha aydınlık bir Ankara için ışıklandırma çalışmalarına öncelikle simgesel özellikleriyle dikkat çeken AŞTİ, Anayasa Mahkemesi, Dış İşleri Bakanlığı Binası, Milli Kütüphane ve Ümitköy Köprüsü’nden başlayan Kent Estetiği Daire Başkanlığı, ayrıca Başkent’in örnek olan yeşilini de daha belirgin hale getiren ağaç ışıklandırma çalışmalarına da devam ediyor.

AĞAÇLAR DAHA YEŞİL

Yollarda sürüş keyfi için orta refüjlere, yeşilin ortaya çıkması için ağaçlara, trafiği rahatlatan köprülerin yeşille olan dostluğunu ortaya çıkarmak için köprülere, Başkent’in tarihi simgelerini belirginleştirmek ve dünyaya göstermek için binalara özel ışıklandırmalar kuran Büyükşehir Belediyesi, özel sistemlerle gerçekleştirdiği aydınlatmayla huzur, güven ve modernliğin adresi Ankara’dan ışık saçıyor.

Daha önce Atatürk Bulvarı, Cinnah Caddesi, parklar ve merkezi bölgelerde yaptığı ışıklandırmaların vatandaşlar tarafından çok beğenilmesi üzerine çalışmaların genişletilmesi kararı aldıklarını kaydeden Kent Estetiği Dairesi yetkilileri, “Yeşil Kent Ankara”nın bu renginin daha da belirgin hale gelmesi için ağaç diplerine yeşil renkli armatürler yerleştirildiğini, bu aydınlatmaların da gözleri almayan özel bir sistemle yapıldığını söylediler. Yetkililer, “Bu aydınlatmalar sadece görsel bir şölen sunan, yeşilin ortaya çıkartılmasını sağlayan ışıklandırmalar” dediler.

BAŞKENT’İN BİNALARI

PARLAYACAK

Başkent’in çehresini değiştiren projelerle artık parlayan bir yıldız haline gelen Başkent’te, binaların da ışık saçacağını ifade eden yetkililer, çalışmalar kapsamında bina ışıklandırmalarına ilişkin şehir dışından otobüsle Ankara’ya gelen misafirleri karşılayan ilk bina AŞTİ’nin, 770 adet led armatürle, yeşil ve mavi renkle ışıklandırılacağını söylediler.

Dışişleri Bakanlığı’nın ise 545 adet armatür ile beyaz ve amber tonlarıyla renklendirildiğini anlatan yetkililer, Anayasa Mahkemesi’nin de işlevine uygun olarak temizliği ve saflığı simgeleyen 151 adet beyaz renk projektör ve yere gömme beyaz armatürle ışıklandırılacağını ifade ettiler. Milli Kütüphane’nin de mavi ve beyaz renklerin hakim olacağı toplam 58 adet led armatürle ışıklandırılacağını da kaydeden yetkililer, Ümitköy Köprüsü’nün ışıklandırılması için beyaz, yeşil, mavi ve amber renklerinin kullanılacağını belirterek, köprüde 346 adet led armatür yer alacağını söylediler.

BAŞKENT’İN TARİHİ VE

SİMGELERİ RENKLENMEYE

DEVAM EDECEK

Çalışmaların bu dört binada tamamlanmasının ardından 30 adet binanın daha ışıklandırılması için çalışmalara devam edeceklerini kaydeden yetkililer, Başkent’in tarihi ve simgesel özellikleriyle yurt içinde ve yurt dışında tanınan değerlerinin bu özel ışıklandırmalar sayesinde daha da ortaya çıkartılacağını bildirdiler.GÖZLERDE SİNSİ TEHLİKE GLOKOM

Gözlerde sadece görme kaybı olmaya başlayınca değil, sağlıklıyken de korumak için doktor kontrollerini aksatmamak gerektiğini dile getiren İlgi Göz Hastanesi Doktorlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Sadi Sızmaz, halk arasında göz tansiyonu veya karasu adıyla bilinen glokomun milyonlarca insanı etkileyen oldukça yaygın bir hastalık olduğunu belirtti. Opr. Dr. Sızmaz, glokomun dünyada en sık kalıcı görme kaybına neden olan bir hastalık olduğunu ifade ederek, “‘Gözlerim çok iyi görüyor herhangi bir sorunum yok’ diye göz muayenesinden kaçmak oldukça sinsi bir şekilde ilerleyen Glokom hastalığının ilerlemesine neden olabilir. Bu hastalık vaktinde teşhis edilip tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir” dedi.

Doğuştan itibaren görülen bir hastalık olan glokomun, 40 yaşın üzerinde sıklıkla, 60 yaşın üzerinde ise görülme oranı yüzde10 civarındadır. glokom, nedir, nedenleri ve yapılması gerekenler hakkındaki sorularımıza Opr. Dr. Sızmaz, şu yanıtları verdi.

+ Glokom hastalığı nedir?

Göz içi oluşumlarının beslenmesi için bulunan göz içi sıvısının, kanallarda tıkanıklık oluşarak dışarı atılamaması ve göz içi basıncının yükselmesidir. Göz tansiyonu da dediğimiz bu durumun artmasıyla direkt görme sinirleri zayıflamakta ve giderek de hasar gören sinirler, geri dönüşü olmayan görme kaybına yol açmaktadır.

+ Belirtileri nelerdir?

Oldukça sinsi bir hastalık olan glokom, ileri dönemlere kadar belirti vermeyebilir. Yavaş seyreden, fakat sürekli ilerleyen ve son aşamada da körlüğe neden olan bir hastalıktır. En sık görülen açık açılı glokom tipine, erken dönemde görme kaybı fark edilemediği için teşhis ancak, ilerlemiş safhada konulur. Hastanın göz muayenesinde göz tansiyonun ölçülmesi gerekir. Ayrıca bazı kişilerde akut glokom krizi denilen ve göz içi basıncının ani olarak çok yüksek düzeylere yükselmesiyle şiddetli göz ağrısı ve baş ağrısı, gözün kızarması, bulantı, kusma gibi belirtiler de görülebilir.

+ Kimler risk altındadır?

Yakın akrabalarında glokom olanlar, ileri miyopu ve hipermetropi bulunanlar, diyabet, kalp hastalığı ya da hipertansiyon, uzun süreli kortizon kullananlar, 40 yaşın üstündekiler ve darbe alanlar risk grubu oluşturur. Glokom dünyada milyonlarca kişide görülen ve her insanda ortaya çıkabilecek bir hastalıktır.

+ Glokom teşhisi nasıl konur?

Glokom teşhisi için ilk önce göz içi basınç ölçülür. Göz dibi muayenesinde görülen göz siniri ve görme alanı muayenesinde ise görme sinirindeki tahribatı gösteren görme alanı testiyle teşhis konulur.

+ Glokom’un tedavisi mümkün müdür?

Glokom, tanı konulduktan sonra tedavisi olan bir hastalıktır. Kötü olan taraf ise tanı konulana kadar geçen sürede kaybolan görmeyi geri getirmenin mümkün olmamasıdır. Tedavide amaç göz içindeki bozulmuş sıvı dengesini düzeltmek ve göz içi basıncını düşürerek göz siniri hasarını durdurmak, dolayısıyla görme kaybının ilerlemesini engellemektir. Bunun için hastalığın şiddetine göre çeşitli göz damlaları mevcuttur. Ancak ilacın yetersiz kaldığı veya etki etmediği veya yan etki yaptığı durumlarda lazer tedavisi veya cerrahi tedavi seçenekleri de mevcuttur. İlerlemiş vakalarda bazen cerrahiye öncelik verilebilir. İlaç tedavisinde akılda tutulması gereken konu ilacın sürekli, belki de ömür boyu kullanılması gerekliliğidir.

BÜYÜKŞEHİR’İN HİZMET BİNASI “ENGELSİZ”

Ankara Büyükşehir Belediye binası, engelliler için kamu kurumlarına örnek olacak nitelikte engelliler için yeniden düzenlendi.

“Engelsiz Başkent” sloganıyla Ankara’nın dört bir yanında engellilerin yaşamını kolaylaştırmak için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Hizmet Binası’ndaki “engelsiz hizmeti”yle göz dolduruyor. Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’na gelen engelli vatandaşlar, Büyükşehir’in tüm hizmetlerini hiçbir engele takılmadan rahatça alabiliyorlar.

Otoparktan, binayı saran iz yollarına, kabartmalı haritalardan, yardımcı asistan hizmetine, tuvaletlerden, asansörlere ve özel rampalara kadar baştan sona engellilerin kolayca yararlanabildiği Hizmet Binası, engellilere engelsiz bir hizmet sunuyor. Her türlü engelin ortadan kaldırıldığı Büyükşehir Hizmet Binası’na gelen görme engelli vatandaşlar, gören elleriyle Braille alfabeli haritadan gidecekleri yeri bulabiliyor, iz yollarında yolunu takip ediyor, bedensel engelli vatandaşlar özel rampalı yollarda rahatça engelleri aşıyor, özel kapılardan beklemeden geçiyor ve yardımcı personellerle işlemlerini rahatça takip edebiliyorlar.

ANKARA’DA

ENGELSİZ


HİZMET

Yaya yollarında sarı renkli şeritlerin (iz yolları) çekildiği, engelli rampalarının yapıldığı, engelli asansörlerin inşa edildiği, trafiğin engelliler için yeniden düzenlendiği, sosyal ve kültürel çalışmalarla engellilerin sosyal yaşama dahil edildiği Başkent Ankara, engelliler için de en yaşanabilir şehir…

Engellilere yönelik sayısız hizmeti bir arada yürüten Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te bir bir engelleri aşarken, hizmet binasıyla da tüm kamu kurumlarına örnek oluyor.

Türkiye’nin en modern hizmet binasıyla Başkent’te hizmeti her vatandaşına vermek için çalışan Büyükşehir Belediyesi, son yaptığı düzenlemelerle de engelli vatandaşlara büyük kolaylık sağlamış oluyor.

HİZMET BİNASI

ENGEL TANIMIYOR

Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetler Daire Başkanlığı’nın uzmanlar eşliğinde öncelikle eksiklikleri tespit edip, ardından eksiklikleri hızlı şekilde bir bir giderdiği çalışmalar kapsamında Hizmet Binası’na gelen engelli vatandaşlar, baştan sona hiçbir engele takılmadan kesintisiz hizmet alabiliyor.

Ne tür engeli olursa olsun kolay bir şekilde hizmetine ulaşabilen vatandaş, ilk olarak yaklaşık 200 metre uzunluktaki iz yollarıyla gideceği yere ulaşabiliyor.

Uyarı levhalarıyla belirlenen, kendine ayrılan özel otopark alanına araçlarını bırakabilen engelli vatandaşları, bina girişinde özel kabartmalı ve Braille alfabeli haritalar karşılıyor.

Ayrıca haritaların yanlarında bulunan “yardımcı asistan telefon kulübesi” ile de engelli vatandaşlar, görevli rehberleri çağırıp, istedikleri yere kadar kendilerine eşlik etmelerini de sağlayabiliyorlar. Bina girişlerinde kendilerine özel kapıdan giriş yapan ve danışmalardaki görevli personelden yine binanın genel planı, kat yerleşim planı veya halkla ilişkiler birimindeki bankoların planlarının yer aldığı kabartmalı haritalardan da alabilen vatandaşlar, kendileri için yapılan özel turnikelerden geçerek, Braille alfabeli, sesli özel 22 ayrı asansörle de engelsiz bir şekilde istedikleri birime çıkabiliyorlar.

Engelli vatandaşlara yönelik özel hizmetlerden biri de her katta oluşturulan 26 adet engelli tuvaleti oluyor. Birçok kuruluşta “depo” olarak kullanılan tuvaletler, Büyükşehir Belediyesi ayrıcalığı ile ışıklı ve sesli uyarı levhaları, içeride de acil durumlar için iki adet “acil durum halatı”yla engelli vatandaşlara hizmet veriyor. Hizmet Binası’nın engellilere sunduğu bir başka yenilik de 665 adet Braille alfabeli yönlendirme levhası oluyor. Halkla ilişkiler bölümündeki bankoların birim isimlerine kadar her ayrıntı özel kabartmalı olarak belirtiliyor.

YÜZME HAVUZU AYRICALIĞI ŞAFAKTEPE HANIMLARLOKALİ’NDE

Sıcak ve samimi bir ortamda, kaliteli ve seçkin olanaklarla Mamaklı kadınların hayatlarına renk katan Şafaktepe Hanımlar Lokali, üyelerine sağlıklı bir yaşam için olanak sağlarken, bir tebessüm için bütün imkanları seferber ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde 26 Aralık 2003 tarihinde Mamak ilçesinde hizmete açılan Lokal, Şafaktepe Parkı içindeki müstakil bir binada üyelerini ağırlıyor. Bu güne kadar yaklaşık 16 bin üyeye hizmet veren Şafaktepe Hanımlar Lokali’ni, “sağlıklı yaşam alanları ve terapi merkezi olarak nitelendirilen” 18 lokal arasında ön plana çıkaran en önemli özelliği ise yüzme havuzu…

Mamaklı kadınların buluşma adresi Şafaktepe Hanımlar Lokali, Mamak ve civarındaki ev hanımı, emekli ya da çalışan, 18 yaş üstü kadınların sosyal, sportif ve kişisel gelişim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla haftanın 7 günü açık. Normalde 09.00-17.00 saatleri arasında hizmet veren lokal, Salı ve Perşembe günleri çalışan kadınlar için “Akşam Seansı” düzenliyor.

Lokal, üyelerini boş zamanlarını kaliteli etkinlikler ile değerlendirebilmeleri, stres atmaları, bilinçli spor yapmaları, arkadaş ilişkilerini geliştirebilmeleri, geniş kapsamlı eğitsel seminerler sonucunda kendi sorunlarına çözümler üretmeleri için, sosyal ve eğitsel bir ortam sunuyor. Ana hedefini “üye memnuniyeti” olarak belirleyen lokal idarecileri, güler yüzlü hizmet ile de takdir topluyor.

Lokalde, “Step - aerobic, pilates, fitness, zayıflama egzersizleri ve bölgesel çalışmalar” ile sportif taleplere yanıt verilirken, “İngilizce, bilgisayar, diksiyon, Türk sanat müziği, Türk halk müziği, hobi kursları, halk oyunları, kişisel gelişim seminerleri ve satranç dersleri” ile de üyelerini öğrencilik yıllarına götürüyor.

Gelen talepler ve çağın gerekliliği göz önünde bulundurularak çeşitli konularda düzenlenen eğitici ve öğretici seminerler ise uzman kişiler tarafından veriliyor. Seminerler arasında “Anne çocuk eğitimi, kadın sağlığı, ilk yardım, hipertansiyon, ev ekonomisi, yangın eğitimi” gibi konu başlıkları yoğun ilgi görüyor.

Ebeveynleri faaliyetlere katılırken çocukların da eğlenebilecekleri ve faaliyet yapabilme imkanını yakalayacakları Çocuk Oyun Alanı ise annelerin içleri rahat bir şekilde lokale devamını sağlıyor.

YÜZME KURSUNA

BÜYÜK İLGİ

Lokalde bulunan yarı olimpik havuz ve sauna; Şafaktepe Hanımlar Lokalinin diğer bir güzelliği ve ayrıcalığı olarak dikkat çekiyor. Yüzme bilenlerin gelip streslerini atıp zinde kaldıkları, bilmeyenlerin de yüzme öğrendikleri havuz bölümünden üyeler günde bir saat faydalanabiliyor. Yüzme kursları ise 5’er haftalık dönemler halinde 2 gün 1’er saat veriliyor. 20 Ocak’ta başlayacak kurs dönemi için ise kayıtlar başladı. Yoğun ilgi nedeniyle 15 kişilik kontenjanı bulunan kursa katılacak isimler kura ile belirleniyor.

BELMEK

KEÇİÖREN’DE TARİHİ ATMOSFERLE BÜYÜYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Keçiören sınırları içinde ayakta kalmayı başaran tarihi bağ evlerinden birini işgalcilerden kurtarıp, BELMEK kurs yeri olarak hizmete açtı.

Büyükşehir Belediyesi’nin kadınlara yönelik, “El becerisi kazanma, kaliteli zaman geçirme, meslek edinme, yetenek geliştirme ve sosyalleşme” imkanı sağlama amacıyla 1994 yılında başlattığı Belediye Meslek Edindirme Kursları (BELMEK), her geçen yıl daha da büyüyor.

Yeni kurs dönemine 6 ana merkeze bağlı 159 kurs yeri ile başlayan BELMEK, bitmek tükenmek bilmeyen enerji ile hizmet ağını genişleterek, hem Ankara’nın tarihi değerlerine hem el sanatlarına hem de kadınlara yönelik verdiği hizmetlere bir yenisini daha ekliyor. Keçiören’deki kurs yerlerini çoğaltan BELMEK, ilçenin simgesi haline gelen tarihi bağ evlerinden birini işgalciler ve tinercilerin elinden kurtararak, binada 8 branşta açtığı kurslarıyla yine büyük takdir topluyor.

TARİHE YOLCULUK

Dr. General Tevfik Sağlam Caddesi 172 numaradaki tescilli bağ evini Keçiören Belediyesi’nden devralan Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, uzun uğraşların ardından açtığı BELMEK kurs yeri ile ilçe halkını da sevindiriyor. Belediye bu hizmetiyle, Keçiören’de Osmanlı döneminden kalma, 1950’li yıllara kadar Ankaralıların yazlarını geçirdiği, sonra gecekondulaşmaya ve apartmanlara teslim olmayarak ayakta kalmayı başaran yaklaşık 50 bağ evinden birini yeniden sosyal yaşama kazandırıyor. Birbiri ile bağlantılı 3 yapı ve ortadaki avludan oluşan, ahşap taşıyıcı sistemli tarihi bağ evi, nostaljik atmosferi ile içeri adımını atan herkesi geçmişte güzel bir yolculuğa çıkarıyor. Sandıklardan çıkan el nakışları, iğne oyaları, danteller, geçmişi yansıtan resimler, geleneksel ebru sanatının örnekleri de bu atmosfer ile birleşerek, eğitim almaya gelen üye kadınlara ayrı bir mutluluk ve huzur veriyor.

BAŞVURULAR SÜRÜYOR

Kayıtları 2013 yılının ilk günlerinde başlayan kurs yerinde kısa sürede 150 öğrenci eğitime başladı. Başvuruların devam ettiği kurs yerinde idarecilerin hedefi ise 300 kadına ulaşabilmek.

Ahşap Boyama, Şiş Dantel, İğne Oyası, Takı Tasarım, Gümüş Takı, Ebru, Resim ve Kurdele Nakışı Mefruşat kurslarının verildiği bağ evinin tarihi atmosferinde yüzler gülüyor. Keçiören’de daha çok kurs yeri isteyen üye kadınlar, yeni yerlerinden ve hizmetten oldukça memnun.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve ekibine teşekkürlerini ileten üyeler, “Hem ilçemizin tarihi simgelerinin yaşatılmasına sunduğu katkı hem de geleneksel el sanatlarımızı profesyonel bir kadroyla ayağımıza kadar getiren belediyemize çok teşekkür ediyoruz. Bu bağ evleri bakımsızlıktan zamanla harap oluyor ve yıkılıyordu. Çok üzülüyorduk. Böylelikle bir taşla iki kuş vurdular, çok mutlu olduk” diye konuştular.

İletişim Telefonu

0312 377 17 44BÜYÜKŞEHİR SOSYAL HİZMETLERDE ZİRVEDE

Ankara’nın marka kent değerini yükselten dev projeleri, alt ve üst yapı çalışmaları, kent estetiği, temizliği, asfalt ve kaldırım çalışmaları ile vatandaşların yaşam kalitesini artıran Büyükşehir Belediyesi, 2012 yılında kültür ve sanat faaliyetleri, sosyal hizmetleri ile de göz doldurdu.

Pek çok kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütüyle işbirliği içinde Başkent’in tanıtımı için büyük adımların atıldığı, muhteşem organizasyonların gerçekleştiği 2012’de Büyükşehir Belediyesi, 7’den 70’e herkesin yanında yer almayı, ihtiyaç sahiplerinin sofrasına katkı sunmayı da ihmal etmedi.

Başkent’in 2012 kültür ve sanat haritası çıkarıldığında, tarihin en büyük organizasyonunu gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, 7 Haziran’dan 1 Temmuz’a kadar 22 gün boyunca sürdürülen Shopping Fest ile dünya rekorlarına imza attı. Dillere destan bir açılış, onlarca konser, yüzlerce gösteri, unutulmayacak şovlar, heyecanlandıran rekor denemeleri ile hafızalara kazınan Alışveriş Festivalinin ilki, hem kente gelen turist sayısındaki artışı hem de ekonomik kazanımları bakımından 2012 yılının artı hanesine büyük harflerle yazıldı. Geçen yıl festival kapsamında düzenlenen Büyük Ankara Festivali ise 5. kez Başkentlilerle Hipodrom’da buluşurken, muhteşem konserleri ile yaz akşamlarına damgasını vurdu.

Tanıtım atağının bir başka ayağı olarak, Başkentin “teknolojik ve akademik” liderliğine dikkat çekmek için Uluslararası 2012 CeBit Bilişim Fuarı’na da teknokentler ile aynı çatı altında çıkarma yapan Büyükşehir Belediyesi, yurt dışındaki pek çok festivalde de FOMGET gösterileri ile yer alarak, sınırları aştı.

Kentin tarihi, kültürel ve turistik yerleri ile Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyet alanlarını, hem Başkentlilere hem de yurt içi ve dışından gelen konuklara tanıtmak için hazırlanan 20 adet üstü açık otobüs de oldukça dikkat çekti. Güvenpark’tan başlayıp, Atatürk Bulvarı üzerinden ring yapan günlük turlar yoğun ilgi görürken, gruplara kent içinde düzenlenen 187 geziden 11 bin 710 kişi yararlandı.

KÜLTÜREL ETKİNLİKLERİN

İLK ADRESİ

Tiyatro, konserler ve önemli tarihi günlerde düzenlenen etkinliklerin ilk adresi haline gelen Gençlik Parkı Kültür Merkezi ve Tiyatro Salonu, bu yıl Kent Orkestrası’nın 75 konserine, Başkent Tiyatrosu’nun hem çocuklara hem büyüklere yönelik 453 gösterisine ev sahipliği yaptı. Mahallede Şenlik Var Panayırı yine iki koldan 90 gün boyunca Ankara’nın dört bir tarafını gezip çocukları eğlendirirken, Büyük Ankara Sirki toplam 75 gösteriyle on binlerce Başkentliyi ağırladı. Bu yıl Gençlik Parkı’nda düzenlenen Ramazan etkinlikleri ise tasavvuf konserleri ve muhteşem su, lazer, ışık gösterileri ile büyük beğeni topladı.

SOSYAL YAŞAM

ALANLARI İLGİ ODAĞI

Büyükşehir Belediyesi’nin 7’den 70’e herkesi kucaklayan, genci, yaşlısı, kadını erkeği, engellisi çocuğu ile birebir ilgilenen sosyal yaşam alanları da pek çok etkinlik ile 2012’de de ilgi odağı oldu.

EĞİTİME DÖRT DÖRTLÜK

DESTEK


Büyükşehir Belediyesi’nin “altın bilezik” değerindeki mesleki eğitim kursları da büyük ilgi gördü. Gazi Üniversitesi koordinatörlüğünde sürdürülen BELTEK’e, 10 ana bölüm ve 138 branşta yaklaşık 9 bin 793 kursiyer devam etti.

Büyükşehir Belediyesi’nin tüm Türkiye’ye örnek olan, kadınların el becerilerini geliştirme veya meslek edinmeleri için “Her ev bir atölye olacak” sloganıyla 1994 yılında açılan BELMEK’ten de 2012 yılında 6 ana bölgede, 160 kurs merkezinde, 31 branşta 14 bin 572 kursiyer yararlandı. Kursları 439 usta öğretici verdi.

Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime sunduğu destek bununla da sınırlı kalmadı.

Eğitim yardımı olarak, ilköğretim öğrencilerine çanta-kırtasiye, giysi-kaban ve bot dağıtıldı. Feza Gürsey Bilim Merkezi’nden 82 bin 230 öğrenci yararlanırken, engellilere eğitim veren 32 adet okulda, 3 bin 500 öğrenciye günlük 442 bin 935 porsiyon yemek yardımı yapıldı.

Başarılı 2 bin 22 öğrenci yaz tatilinde ödüllendirilerek, 5 yıldızlı tatil köyü konforundaki Akçay Eğitim ve Dinlenme Tesisi’nde ağırlandı. Giysi yıkama merkezlerinden 69 bin 915 üniversite öğrencisi yararlanırken, 5 noktada yer alan dağıtım aracından da kahvaltı niyetine 760 bin 630 bardak çorba dağıtıldı. Dinlenme Tesisi, Ramazan ayı boyunca da ihtiyaç sahibi 198 yaşlı ve 300 engelli vatandaşı ağırladı.

365 GÜN VATANDAŞIN

YANINDA

Sosyal yardımları ile Türkiye’de pek çok ilki gerçekleştiren ve başarılı çalışmaları ile ödüllere layık görülen Büyükşehir Belediyesi 2012 yılında da ihtiyaç sahiplerini zor günlerinde yalnız bırakmadı.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, şehir dışından gelen hasta ve hasta yakınlarına sıcak bir yuva hizmeti sunarken, engellilerin ulaşım serbestliğinden, dar gelirlilere gıda ve temizlik yardımına kadar pek çok konuda ihtiyaç sahiplerinin yanında yer aldı.

MERKEZ ÜYE SAYISI

18 adet Hanım Lokali 57 bin 106

16 adet Gençlik Merkezi (14-25 Yaş) 90 bin 107

14 adet Gençlik Merkezi (25 yaş üstü) 30 bin 887

22 adet Çocuk Kulübü 172 bin 10

7 adet Aile Yaşam Merkezi 159 bin 907

Yaşlılara Hizmet Merkezi 36 bin 344

3 adet Yaşlılar Lokali 7 bin 22

Engellilere Hizmet ve

Rehabilitasyon Merkezi 21 bin 733

Görme Engelliler Eğitim

ve Teknoloji Merkezi 5 bin 425

5 adet Engelli Lokali 13 bin 294

Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi 985

Çocuk Meclisi 150

Şefkatevi’nden faydalanan hasta ve hasta yakını 11 bin 361

Toplu Düğün Merasimi 212 çift

Sünnet Organizasyonu 2012 çocuk

Yaşlılara dağıtılan ücretsiz otobüs kartı 80 bin 175

Engelliye dağıtılan indirimli otobüs kartı 1 613

Engelliye dağıtılan serbest kart 3 bin 30

Gıda ve temizlik malzemesi 126 bin 858 aile

Yakacak (kömür) yardımı 85 bin aile

Ekmek yardımı 13 bin 634 aile

KEDEM’LERDEN MUHTEŞEM “AŞKI MEVLANA” PROGRAMI...

Keçiören Belediyesi Eğitime Destek Merkezi (KEDEM), Mevlana’nın 739. Vuslat törenleri kapsamında bir program tertip etti. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ile ve çok sayıda davetlinin katıldığı tören, tamamen öğrenciler tarafından hazırlandı.

Yunus Emre Kültür Merkezi'nde düzenlenen program, Hz. Mevlana’nın hayatını anlatan meddah gösterisi ile başladı. İlahiler, şiirler ve Mesnevi’den esintiler taşıyan tiyatro gösterilerinin renk kattığı programa küçük semazenlerin sunduğu sema gösterileri damga vurdu.

Program sonunda kısa bir konuşma yapan Başkan AK, programı çok beğendiğini, öğretmen ve öğrencileriyle de gurur duyduğunu söylerken, yapılan KEDEM Proje'sinin boşa gitmediğini ve büyüyerek okul gibi olduğunu ifade etti. Öğrencilerin şubelerinde yapmış olduğu çalışmaların da sergilendiği program, Başkan Mustafa Ak’ın öğretmen, öğrenci ve velilerle hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu.ÇUBUK’TA KAMPANYA SÜRESİ UZATILDI

Çubuk’ta 3 ay önce başlatılan kampanyayla 1780 kutu ilaç toplandı. Çubuk Belediye Meclisi’nde alınan karar üzerine Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından “ilaçlar evde kalmasın insanlığa çare olsun” adı altında başlatılan kampanya devam edecek. İlçelilerin yoğun ilgi gösterdiği kampanya dahilinde toplanan rekor sayıdaki ilacın memnuniyet verici olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Lokman Özden, toplanan ilaçlardan 460 kutunun imha edildiğini, diğerlerinin ise kullanım amaçlarına göre gruplandırılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını söyledi.

Başkan Özden, yürütülen kampanyadaki amacın, elde edilen ilaçların öncelikle ilaç alamayacak durumdaki kişilere dağıtmak olduğunun altını çizerek, “Maksadımız, toplanan ilaçları, muhtaç ailelere yardım projesi çerçevesinde dağıtmak, diğer yandan Kızılay aracılığı ile mültecilere ve tüm ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ilaç temini konusunda yardımcı olmaktır” dedi.

Kampanyanın bu yıl da devam edeceğini ifade eden Başkan Özden, isteyen vatandaşların evlerindeki fazla ilaçları Çubuk Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne veya Zabıta Müdürlüğü’ne teslim edebileceklerini söyledi.

İBİŞ’İN RÜYASI”

Mamak Belediyesi Kent Tiyatrosu, sezonun ilk oyunu “İbiş’in Rüyası” ile Mamak Kültür Merkezi Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde perdeyi aralıyor. Oyun, İbiş karakterine hayat veren ve aynı zamanda oyunun yönetmeni Mamak Belediyesi Kent Tiyatrosu yönetmeni Kenan Olpak yönetiminde 20 kursiyer ile sahneleniyor. Bu yıl da Kent Tiyatrosunun birbirinden çarpıcı oyunları tiyatroseverlere sergileyeceğini kaydeden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, sanata ve sanatçıya değer veren bir ilçe olarak Mamak’ta yılın her dönemi kültürel ve sanatsal etkinliklere yer verdiklerini söyledi. Mamak Belediyesi birbirinden güzel tiyatro oyunlarını Mamaklılarla buluşturmaya devam ediyor. Yeni sezona “İbiş’in Rüyası” ile merhaba diyen Kent Tiyatrosu, yine aynı oyun ile Nisan ayına kadar her Cumartesi günü Mamak Kültür Merkezi Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyirciyi selamlayacak. Tuluatın önemli oyuncularından Naşit Özcan’ın hayatından kesitler sunan hem dramatik hem de komedi tarzında bir oyun olan İbiş’in Rüyası, Cumhuriyetin ilk yıllarında batı tiyatrosu akımının karşısında ayakta kalmaya çalışan geleneksel tiyatro anlayışını inatla sürdüren Nahit’ in tiyatrosunda geçer… Sahne önünde ve arkasında yaşam mücadelesi veren Nahit, bütün hayatını tiyatrosuna adamıştır. Tarık Buğra’nın bu önemli eseri geleneksel orta oyun tiplemesi İbiş’ten kesitler sunularak ve karaktere doğaçlama unsurlar eklenerek sergilenecek.

ELMADAĞ 2013’E DEV BİR PROJE İLE BAŞLADI”

Elmadağ Belediyesi’nin, 2012 yatırım programı kapsamında yer alan “Elmadağ Kültür ve Sanat Merkezi Projesi” Belediye İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından hazırlanıp, Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ve Etüd Daire Başkanlığı tarafından yapılan incelemeler sonucu onaylandı. Onaylanan bu büyük proje, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilip, sözleşmesi yapılarak, 2013’ün ilk gününde hafriyat çalışmalarına başlandı.

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin; “Belediye hizmet binamızın yanında bulunan amfi tiyatro alanının yakınında yapımına başlanan Elmadağ Kültür Merkezi ile Ankara Metropol İlçe konumunda olan ilçemizin kent kimliğine olumlu katkı sağlanacağına inanıyor, halkımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Başkan Şahin, “5 bin m²etrekare inşaat alanına sahip Kültür Merkezimizin 1. katında, el sanatları atölyeleri tasarlanarak sanata gönül vermiş sanatseverler için çalışma ve sergi alanları, okuma, bilgisayar ve tv odaları yer almaktadır. Zemin katta toplam 450 kişi kapasiteli gösteri amaçlı bir salon, iki adet 135 m²etrekare alana sahip çok amaçlı toplantı salonları ve ofisler bulunmaktadır. Bodrum katta ise halk oyunları eğitim salonları, sığınak, arşiv ve teknik birimler bulunmaktadır” diye konuştu. Gazi Şahin, “Projemizin tamamlanmasıyla birlikte ilçemizin sosyal ve kültürel alandaki ihtiyaçları tek çatı altında toplanacaktır. Bu güzel projede bizlere destek olan başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.PURSAKLAR’DA 350 KİLO ATIK PİL TOPLANDI

Pursaklar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından okullara, kamu hizmet binalarına, muhtarlıklara, iş yerlerine ve marketlere yerleştirilen atık pil toplama kutuları ile bir yılda 350 kilogram atık pilin geri dönüştürülmesi sağlandı. İlçede çeşitli noktalara atık pil toplama kutuları yerleştiren Temizlik İşleri Müdürlüğü, vatandaşları, el ilanları, afişler ve billboardlarla bilgilendirmeyi sürdürüyor. İlçe genelinde çok sayıda büro tipi atık pil toplama kutusu dağıtılırken, 2012 yılı içerisinde 350 kilo atık pil toplandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar adına Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Ecel, Pursaklar Belediyesi’ne, geri dönüşüm çalışmalarına verdiği katkıdan dolayı teşekkür mektubu yolladı. Mektupta, atık pil toplama oranlarının ilçede yıllara göre artış kaydettiği belirtilirken, Pursaklar Belediyesi’nin çalışmalarından duyulan memnuniyet şu sözlerle ifade edildi: “Belediyenizce atık pil toplama oranlarının artışına yönelik gerek Taşınabilir Pil İhtiyaçları ve Üreticileri Derneği (TAP) ile gerekse ferdi yürütülen çalışmalar Bakanlığımızca memnuniyetle karşılanmıştır.”

Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin de bu uygulama ve alınan neticeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, personeline teşekkür etti. Hemşerilerinden doğayı ve canlıları korumalarını isteyen Başkan Çetin, “Tüm hemşerilerimden geri dönüşüm konusunda, çevre temizliği konusunda çalışmalara destek vermelerini rica ediyorum. İlçemizi ve doğayı hep birlikte koruyacağız” dedi.

ETİSEMVAN’DA ÖRNEK OLACAK

Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi (etiSEM), Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne örnek proje oluyor. Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen 6 kişilik akademik heyet, etiSEM’lerde incelemelerde bulundu, kursları yerinde gördü. Benzer bir mesleki eğitim projesinin Van’da da uygulanabilmesi için gerekli ön araştırmaları yapan heyettekiler, projeye hayran kaldıklarını dile getirdiler.

Van heyetine etiSEM uygulamaları hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Enver Demirel, Gazi Üniversitesi ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile kurdukları merkezin özellikle gençlere, kadınlara ve yetişkinlere yeni ufuklar açtığını söyledi. Her yaştan binlerce kişinin mesleki gelişim ve beceri kurslarına katıldığını kaydeden Başkan Demirel, “Proje için 6 şubede meslek okulu gibi derslikler, atölyeler ve laboratuarlar kurduk. Kurslara katılanlar hem kendilerini geliştiriyor, hem yeni meslekler ediniyorlar. Kursu tamamlayanlara MEB onaylı sertifika veriyoruz. Hedefimiz; Etimesgut’ta herkesi geçerli bir meslek sahibi yapmak” dedi.

Mesleki eğitimin önemine de vurgu yapan Başkan Enver Demirel, “İstiyoruz ki herkesin evine ekmek götürecek bir mesleği olsun. İşte etiSEM ile bu imkanı halkımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bu projemizin Yüzüncü Yıl Üniversitemiz tarafından yakından incelenmesi ve belki de Van’da bir benzerinin uygulanacak olması bizleri çok mutlu etti. Böyle güzel bir eğitim projesine öncülük ettiğimiz için mutluyuz” diye konuştu.BAŞARILI ÖĞRENCİLERE GEZİ ÖDÜLÜ

Sincan Belediyesi, takdir belgesi alan lise öğrencilerini sömestr tatilinde Çanakkale’ye götürecek. Yoğun bir ders programının ardından yarıyıl tatilinde Çanakkale gezisi ile rahat bir nefes alacak olan öğrenciler, ülkemizin tarihi ve kültürel değerlerini yerinde görme fırsatı yakalayacak.

Eğitimin olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Ülkemizin tarihi ve kültürel öneme sahip şehirlerine düzenlediğimiz gezilerle, seyahat imkanı olmayan hemşerilerimize, ecdadımızın tarih yazdığı mekânları, medeniyetimizin kültür merkezlerini görme imkânını sağlıyoruz. Bunun yanı sıra takdir belgesi alan lise öğrencilerimizi de karne hediyesi olarak Çanakkale’ye götürüyoruz. Böylece öğrencilerimizin derslerine daha fazla çalışmasını amaçlıyoruz. Vatandaşlarımıza ve gençlerimize milli ve manevi değerlerimizi tanıtmak, sosyal belediyecilik anlayışımızın bir gereği olarak devam edecektir” dedi.

Çanakkale gezisine katılmak isteyen öğrenciler bulundukları okula başvuru yapabiliyor ya da detaylı bilgi için 271 17 77 numaralı telefonu arayabiliyor.BATIKENT’E DEV SPOR KOMPLEKSİ

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Batıkent-lilere verdiği sözü tuttu. Açtığı Batıkent Kültür Ticaret Merkezi ve sosyal donatı alanları ile Batıkentli vatandaşların sosyal hayatlarının canlanmasını sağlayan Yaşar, şimdi de 7’den 77’ye herkesin faydalanabileceği dev bir spor kompleksini Batıkentli vatandaşlara kazandırmaya hazırlanıyor. Turgut Özal Mahallesi’nde yapımına başlanan 5 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan spor kompleksinde buz pateninden, fitnes salonlarına olimpik yüzme havuzundan basketbol sahalarına kadar birçok sportif etkinlik yapılabilecek.

Hacı Sabancı Yüzme Havuzu’nun Ankaralılardan yoğun ilgi gördüğünü kaydeden Yaşar, artan talebi karşılamakta güçlük çektiklerini belirterek, Batıkent’te büyük bir spor kompleksi kazandıracaklarını söyledi. Spor kompleksinin Batıkent’in sosyal hayatına büyük bir renk katacağını belirten Yaşar, “Göreve ilk geldiğimiz günlerde tepeden tırnağa yenileyerek yeniden hizmete açtığımız Hacı Sabancı Yüzme Havuzu modern yapısı ve hijyenik koşulları ile Ankaralı vatandaşlarımızın gözde mekanı haline geldi. Haziran ayında açmayı planladığımız ve içerisinde buz pateninden basketbol sahalarına, üzeri açılıp kapanabilir olimpik havuzdan fitnes salonlarına kadar her türlü ayrıntıyı düşündüğümüz bu koplekste 7’den 77’ye tüm vatandaşlarımız spor yapma olanağı bulacaklar” diye konuştu.

OKUL KANTİNLERİ VE FIRINLARA DENETİM

Kazan Belediyesi Zabıta ekipleri, ilçede bulunan tüm ilk ve orta öğretim kurumlarının kantinleri ile fırınları denetledi. Önce okul kantinlerini denetleyen zabıta ekipleri, işletmecilere öğrencilerin daha sağlıklı beslenebilmeleri için okul kantinlerinde meyve satışının da yapılması gerektiğini hatırlatarak, taze meyvelerin saklanma koşullarına dikkat konusunda uyarıda bulundular.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl çıkarılan cips, patates kızartması ve gazlı içeceklerin satışını yasaklayan genelgeye okul kantinlerinin uyduğunun görüldüğü denetimlere ilişkin açıklamada bulunan Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, okul kantinleri ve fırınlara yönelik yaptıkları denetimleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aralıksız olarak sürdüreceklerini söyledi. Yapılan denetimlerin hem çevre sağlığı hem de halkın sağlığı için hayati önem taşıdığını kaydeden Başkan Ertürk, “Esnafımız da halkımız da bu denetimlerin kendi iyilikleri için olduğunu biliyorlar. Kontrol güvene mani değildir. Esnafımıza güveniyoruz ama onları kontrol da ediyoruz” dedi.

EGO SPORLU KARATECİLER MİLLİ TAKIM’DA

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Spor Kulübü, amatör spora katkılarını devam ettiriyor. EGO Spor Kulübü karatecileri, 10-12 Ocak tarihleri arasında Denizli’de düzenlenen Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Türkiye Karate Şampiyonası’nda elde ettikleri başarılı sonuçlarla, Avrupa Şampiyonası’nda mücadele etmek üzere milli takıma seçildiler. Şampiyonada 78 kiloda mücadele eden Erman Eltemur, artı 78 kiloda Rıdvan Kaptan şampiyonluğu elde ederken, 21 Yaş Altı Bayanlar Kategorisi’nde Reyhan Becit, artı 60 kiloda 3. oldu.Şampiyonanın ardından 13 Ocak Pazar günü gerçekleştirilen milli takım seçmelerinde Erman Eltemur’un yanı sıra Rıdvan Kaptan ve Büşra Şeyda Turan milli takımda Türkiye’yi temsil etme başarısını gösterdiler.
Kataloq: files -> 9213
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00
9213 -> Banliyo seferleri 29 Temmuz’da başlıyor

Yüklə 91,9 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə