Rmk marine tarafından inşa edilen Sahil Güvenlik Arama Kurtarma GemileriYüklə 19,66 Kb.
tarix20.02.2018
ölçüsü19,66 Kb.
#43233
RMK Marine tarafından inşa edilen

Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemileri

DOST” ve “UMUT” teslim edildi


Koç Holding’in savunma grubu şirketlerinden olan RMK Marine’in Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa ettiği dört adet Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemileri’nden TCSG DOST ve TCSG UMUT 5 Nisan 2013’te

törenle teslim edildi.
RMK Marine, özel sektör tarihinin en büyük muharip gemi projesi olan dört adet Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi’nin inşasını başarılı bir şekilde tamamlayarak, TCSG DOST ve TCSG UMUT’un teslimini gerçekleştirdi.
TCSG DOST ve TCSG UMUT’un teslim töreni Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Kemal Yardımcı, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hasan Uşaklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.
Teslimle ilgili olarak açıklamada bulunan Koç Holding Savunma Sanayi, Diğer Otomotiv ve Bilgi Grubu Başkanı Kudret Önen RMK Marine için büyük bir gurur kaynağı bu projenin aynı zamanda savunma sanayinin gelişmesinde de rol oynayacak özel sektör ile yapılan önemli bir işbirliği olduğunu belirtti. Önen, “Özel sektörle yapılan işbirlikleri ekonomiye büyük katkı sağlayacak, ülkemizde katma değer yaratan, araştırma ve geliştirmeye kaynak ayıran, istihdam yaratan sektör temsilcilerinin desteklenmesine önayak olacaktır” dedi. Önen, RMK Marine’in bugüne dek yaptığı kalite ve kapasite yatırımlarıyla bugün Türkiye’deki askeri gemi inşasında, proje üreten, teknoloji yaratan, inşa sonrası ürünlerinin servisini, bakımını üstelenen en büyük özel tersanesi olma hedef ve vizyona hızla yaklaştığını ifade etti.
Her türlü askeri gemiyi inşa etmek üzere çalışmalara devam

Dört muharip gemi projesinin savunma ve gemi sanayisinin gelişimi açısından çok önemli bir deneyim olduğuna dikkat çeken Önen, savunma sanayi ve özel sektör işbirliği vizyonu çerçevesinde yeni projeler üzerinde çalışıldığını da söyledi. Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından açılan ihale sonucu 6 adet Milgem Gemisi’nin üretimi ile ilgili olarak görüşmelerin başladığını belirten Önen, yeni projelere ilişkin şunları söyledi: “RMK Marine mühendislerinin Deniz Kuvvetleri’nin yüksek performans ve kalitedeki ihtiyaçlarına uygun olarak tasarladıkları ve fikri mülkiyet haklarına sahip olduğumuz bir gemi ile LPD Projesi’nin de ihale sürecinde yer alıyoruz. Milli Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine hazırlanan TF 100 fizibilitesi Hava Savunma

Fırkateyni için bilgi istek dokümanlarının ardından konuyla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle harp gemisi projelerimizdeki bilgi birikimi ile projenin Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nca belirlenecek modelinde en üst düzey katkı yapabileceğimize inancımız tam. Deniz Kuvvetleri’nin yüksek performans ve kalitedeki ihtiyaçlarını karşılayacak yetenek, kapasite, birikim ve alt yapıya sahibiz. RMK Marine bünyesinde büyük savaş gemileri de dahil olmak üzere her türlü askeri gemiyi inşa etmek üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Projelerin yerlilik oranı yüzde 80’lerde
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ise, “Deniz Güvenlik Kuvvetleri Sahil Güvenlik Komutanlığı’mızın gemilerini Tuzla’da özel sektör tersanelerimizde inşaa etmek üzere son 10 yıl içinde çok sayıda proje başlattık. Bugün Tuzla’da yürüyen projelerimizin toplam değeri 2 milyar doları aşıyor. Bu projelerimizin hepsinde başarıya ulaştık. İhtiyaçlara uygun Dünya standartlarında en ileri teknolojiyi kullanan gemileri teslim ettik. Bunun amiral gemisi Milgem’in birinci gemisi Heybeliada’da Deniz Kuvvetlerimize gururla hizmet vermektedir. Bu sene içinde sözleşmeye bağlamayı hedeflediğimiz projelerle birlikte Tuzla’daki projelerimizin toplam değeri 5 milyar doları geçecek. Bunların yerlilik oranı yüzde 70-80’lere varıyor. Bu gemilerin tamamında elektrik sistemleri, silah sistemleri yazılımları, sensörleri hepsi Türkiye’de imal ediliyor. Bugün Dost ve Umut’u teslim ediyoruz. Bu projelerle Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın imkan kabiliyetinin arttırılmasında ufacık da olsa katkıda bulunduysak bizler için mutluluk ve onur kaynağıdır” dedi.


Yurtdışı taleplere tam destek
Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Kemal Yardımcı, “Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Müsteşarlığımızı da dünya denizcilik sektörünün içinde bu zor döneminde Tuzlaya Gemi İnşaat Sanayi’sine can suyu verdiğini hatırlatarak emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum. Türkiye’de bu gemiler yapılabiliyorken millileştirme projesinde yerlileştirme oranını Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına göre en yüksek seviyeye çıkarma hamlesini yapabiliriz. Milgem’i övünerek anlatıyorum. Milgem’in Komutanları daha büyüklerini de yapacak. Bakanlık olarak ihtiyaçları tamamen yerli imkanlarla yapma hedefimiz var. Bu hedefle havada, karada, denizde bütün imkanlarımızı değerlendiriyoruz. Bu gemiler yapılması kolay olmayan gemilerdir. Bakanlık olarak yurt dışı taleplerde elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız. Her türlü projede tüm dünyada yanınızdayız” dedi.


TCSG DOST ve TCSG UMUT’un özellikleri

88.6m / 12.2 m boyutlarında ve 1700 ton ağırlığında, NATO/uluslararası standartları çerçevesinde Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı için üretilen TCSG DOST ve TCSG UMUT, arama ve kurtarma, karakol, kaçakçılığı önleme, keşif ve gözetleme, çevre kirliliğini önleme ve durdurma ile yangına müdahale edebilme yeteneklerine sahip bulunuyor.


Arama Radarı ve Elektrooptik sensörleri ile Arama kurtarma harekatı icra etme ve arama kurtarma harekatına katılan suüstü ve hava unsurlarını koordine etme imkan ve kabiliyetlerine sahiptir. 10 tona kadar helikopterlerin gündüz ve gece şartlarında iniş-kalkış yapabilmesi için gerekli donanıma da sahip olan gemiler, su yüzeyinden atık yağ/petrol sızıntısını toplamak üzere 250 metre uzunluğunda şişebilen suüstü bariyerlerinin yanı sıra sızıntıyı kimyasal yolla nötralize etmek için kimyasal püskürtme sistemine de sahip. Püskürtücüler, 16 denizmili hızında seyir halindeyken 10 bin metrekarelik alanda 200 litrelik seyreltici dağıtabiliyor.
Gemilerde ayrıca NATO standartlarında JP-5, yakıt, tatlı su ve yağlama yağı ikmal istasyonları ile seyir halinde dikey ikmal kabiliyeti de bulunuyor.
RMK Marine hakkında

  • Koç Topluluğu'na 1997 yılında katılarak RMK Marine adını alan firma, Tuzla'da; askeri gemiler başta olmak üzere ticari gemilerin, ve süperyatların; tasarımı, inşası, entegrasyonu, ve platformların idamesi konularında hizmet sunmaktadır.

  • Türkiye'nin en büyük özel tersaneleri arasında yer alan, teknoloji ve kalite seviyesi yüksek projelerle büyümeyi öngören RMK Marine; sektörel tecrübesi ve ürün çeşitliliği ile, uluslararası arenada rekabet gücüne sahiptir.

  • RMK Marine, geliştirilen platform, elektrik dizayn ve elektronik sistemler bölümleri ile kendi bünyesinde tasarım ve çözüm sağlayan ilk özel sektör Türk tersanesi olmuştur.

  • RMK Marine, Kalite Yönetim Sistemi kapsamında Türkiye’deki askeri tersaneler de dahil olmak üzere “AQAP 2110 NATO Tasarım, Geliştirme ve Üretim için Kalite Güvence  • Gereksinimleri” belgesine sahip iki tersaneden biridir. Bu belge ile dizayn yeteneği sertifikalandırılmış Türkiye’deki ilk özel sektör tersanesi olma özelliğini de taşıyor.

  • RMK Marine, Türk özel sektör tarihindeki en büyük muharip gemi projesini üstlenen ilk tersanedir.

  • RMK Marine’nin inşa ettiği “Nazenin V”, dünya süperyat sektörünün “Oscar’ları” olarak değerlendirilen Dünya Süperyat Ödülleri 2010’da “45 metre Üstü En İyi Yelkenli Yat” kategorisinde Jüri Özel Ödülü’nü aldı.

  • RMK Marine’nin inşa ettiği, 45 metrelik “Karia” ve Oyster marka 30 metrelik “Sarafin” isimli süperyatlar Dünya Süperyat Ödülleri 2012’de “Jüri Özel Ödülü’nü ödülünü aldılar.

  • Caressa K, 2006 yılında Uluslararası Süperyat Topluluğu (ISS) tarafından 32-43 metre klasmanında verilen Uluslararası Tasarım Ödülünü alan en iyi beş yattan biri oldu. Tasarımı Naval Architects, Vripack Yachting International b.v. tarafından gerçekleştirilen bu lüks tarzdaki trawler yatı, uzun mesafe gezi amaçlı olup her türlü lüks konfora sahiptir.

Yüklə 19,66 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin