Rmk marine tarafından inşa edilenYüklə 15,93 Kb.
tarix30.11.2017
ölçüsü15,93 Kb.
#33342

RMK Marine tarafından inşa edilen

dünyanın en büyük 2 asfalt tankerinden’ilki ‘T. ESRA’ denize indirildi
Koç Holding’in ticari ve askeri gemi ile süperyat sektöründe faaliyet gösteren şirketi RMK Marine’in inşa ettiği ‘tekne yapısından bağımsız kargo tanklarına sahip dünyada üretilen en büyük asfalt tankeri’ ünvanını taşıyan iki tankerden ilki

T. ESRA, 24 Ocak 2014 Cuma günü denize indirildi. RMK Marine’in Tuzla’daki tersanesinde düzenlenen törene Koç Holding, RMK Marine ve Ditaş’ın üst düzey yöneticileri katıldı.
Koç Holding’in önde gelen şirketlerinden RMK Marine’in Ditaş için ürettiği 19,000 DWT’luk iki adet asfalt tankerinden ilki T. ESRA, diğeri T. AYLİN adını taşıyor. Gemiler on iki tankta, 18.000 m3 petrol ürünleri ve 250 OC sıcaklıkta asfalt yüklerini taşıyabilmektedir. 156,5 m. boyundaki T.ESRA ve T.AYLİN, tek uskurlu sevk sistemine sahip olup güçlerini iki zamanlı, 5600 kW makineden almaktadır

Gemi indirme töreninde konuşan RMK Marine Genel Müdürü Can Öztürk, T.ESRA ve T.AYLİN gemilerinin, tekne yapısından bağımsız kargo tankları ile dünyada üretilmiş en büyük asfalt tankerleri olduğunu vurgulayarak, bundan RMK Marine olarak gurur duyduklarını belitti.Editöre not:

Tek pervaneli sevk sistemine sahip asfalt ve petrol ürünleri tankeri olarak dizayn edilmiş olan gemi, servis hızında kesintisiz 27 gün sefer yapabilecek şekilde tasarlandı. Gemi, tekne yapısından bağımsız 150mm ısı izolasyonu yapılmış tanklarında petrol ürünleri (parlama sıcaklığı 60 OC üzeri), ve 250oCasfalt yüklerini taşıyabiliyor. Geminin kargo bölgesi balast tankı olarak kullanılan çift dip ve çift cidar, kesintisiz ana güverte, tekneden bağımsız kargo tankları ve iki (2) adet kargo pompa dairesinden oluşuyor. Kargo tankları dahil bütün tekne yapısı sonlu elemanlar yöntemi (FEM) ile analiz edilerek tekne ağırlığı, güvenliği konusunda optimizasyon yapıldı. Tekne formu hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) ile optimize edilmiş ve en düşük direnç ile ekonomik hızda en düşük yakıt sarfiyatı sağlamak üzere tasarlandı. Geminin genel tasarımı çevreci, maliyet açısından verimli, güvenilir ve esnek bir ürün elde etmeyi mümkün kılıyor.

Tam Boy : 156.50 m

Kaimeler arası boy : 149.95 m

Kalıp Genişliği : 25.00 m

Kalıp Yüksekliği : 14.60 m

Azami Su Çekimi (Draftı): 9.5 m

Azami Deplasman : 28,880 t

Gross Ton : 15,500

Kargo Kapasitesi : 18,000 m3

Ballast Kapasitesi : 9,800 m3

Yakıt Kapasitesi : 845 m3

Hızı : 14.0 knots

Seyir Sığası : 9,000 nm

Ana Makina : 1 x 5,640 kW

Pervane : 1 x 5,650 mm FP

Jeneratör : 3 x 1,000 kW

Emercensi Jeneratör : 1 x 150 kW

Yaşam Mahalleri : Yaşam mahalli on dokuz (19) personel idamesi için donatılmıştır.

Kabiliyetleri:

- Kargo Taşıma sıcaklığı 250 oC ye kadar- 1500m3/h kargo operasyonu.
RMK Marine hakkında

  • Koç Topluluğu'na 1997 yılında katılarak RMK Marine adını alan firma, Tuzla'da; askeri gemiler başta olmak üzere ticari gemilerin, ve süperyatların; tasarımı, inşası, entegrasyonu, ve platformların idamesi konularında hizmet sunmaktadır.

  • Türkiye'nin en büyük özel tersaneleri arasında yer alan, teknoloji ve kalite seviyesi yüksek projelerle büyümeyi öngören RMK Marine; sektörel tecrübesi ve ürün çeşitliliği ile uluslararası arenada rekabet gücüne sahiptir.

  • RMK Marine, geliştirilen platform, elektrik dizayn ve elektronik sistemler bölümleri ile kendi bünyesinde tasarım ve çözüm sağlayan ilk özel sektör Türk tersanesi olmuştur.

  • RMK Marine, Kalite Yönetim Sistemi kapsamında Türkiye’deki askeri tersaneler de dahil olmak üzere “AQAP 2110 NATO Tasarım, Geliştirme ve Üretim için Kalite Güvence Gereksinimleri” belgesine sahip iki tersaneden biridir. Bu belge ile dizayn yeteneği sertifikalandırılmış Türkiye’deki ilk özel sektör tersanesi olma özelliğini de taşıyor.

  • RMK Marine, Türk özel sektör tarihindeki en büyük muharip gemi projesini üstlenen ilk tersanedir.

  • RMK Marine’nin inşa ettiği “Nazenin V”, dünya süperyat sektörünün “Oscar’ları” olarak değerlendirilen Dünya Süperyat Ödülleri 2010’da “45 metre Üstü En İyi Yelkenli Yat” kategorisinde Jüri Özel Ödülü’nü aldı.

  • RMK Marine’nin inşa ettiği, 45 metrelik “Karia” ve Oyster marka 30 metrelik “Sarafin” isimli süperyatlar Dünya Süperyat Ödülleri 2012’de “Jüri Özel Ödülü’nü ödülünü aldılar.

  • Caressa K, 2006 yılında Uluslararası Süperyat Topluluğu (ISS) tarafından 32-43 metre klasmanında verilen Uluslararası Tasarım Ödülünü alan en iyi beş yattan biri oldu. Tasarımı Naval Architects, Vripack Yachting International b.v. tarafından gerçekleştirilen bu lüks tarzdaki trawler yatı, uzun mesafe gezi amaçlı olup her türlü lüks konfora sahiptir.

  • RMK Marine Ticari Gemi inşası alanında birçok başarılı projeye imza atmıştır. Bu projeler arasında Türk gemi inşa sektörünün ilk paslanmaz çelik kimyasal tankeri ve 2.000 m2 güverte alanı ile türünün en büyüklerinden olan Çok Amaçlı Açıkdeniz Konstrüksyon Gemisi bulunmaktadır.


Yüklə 15,93 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə