Romulus ve remusYüklə 11,28 Kb.
tarix09.02.2018
ölçüsü11,28 Kb.
#42434

KENTLER VE SİMGELERİ (ROMA)

ROMA’YA GENEL BAKIŞ

Roma İtalya ve Lazio bölgesinin başkentidir.

3 milyona yakın nüfusu vardır.

İtalya’nın en kalabalık şehridir.

1290 km2’lik yüzölçümüyle Avrupa’nın en geniş yüzeye yayılmış başkentlerinden biridir.

2800 yıllık bir şehirdir.ROMULUS VE REMUS

Romulus ve Remus ; Roma mitolojisine göre M.Ö.753’ de Rıoma Şehrinin kurucularıdır. Romulus Roma şehrini beraber kurduğu kardeşi Remus’u öldürerek tahtın tek sahibi olmuştur. Remus, Romulus ile dalga geçtiği için Romulus’un Remus’u öldürdüğü sanılır. Gerçekte yaşayıp yaşamadığı bilinmeyen Romulus’un tarihsel bir kişi olduğu şüphelidir.

İtalyan mitolojisine Etrüskler(tuskiler) aracılığıyla geçmiş olan söylencedir. Türklerin mağarada kurt tarafından beslenen çocuk motifi ile birebir aynıdır. Remus ve Romulus ikiz kardeştirler ve bir ırmağa bırakılmışlardır. Dişi bir kurt onları sudan çıkararak bir mağarada emzirir. Daha sonra çiftçi bir aile tarafından bulunarak evlat edinilirler. Roma şehrini kurmak için de kurt tarafından emzirildikleri yeri seçerler.

KOLEZYUM

Roma denilince akla gelen en önemli yapıdır. Flavian amfi tiyatrosu olarak bilinen Kolezyum bir arenadır. M.S. 72 yılında İmparator Vespasian tarafından yapılma emri verilmiştir. M.S.80 yılında yapımı tamamlanmıştır. Taş ve demirden inşa edilen Kolezyum dünyadaki en büyük amfi tiyatrodur. Aynı zamanda Roma mimari ve mühendisliğinin en önemli eseri olarak kabul edilir.

Roma Forum’un hemen doğusunda inşa edilen Kolezyum, 55.000 izleyicinin giriş yapabileceği ; 80 arklık girişlere sahiptir. 188 metre uzunluğu, 156 metre genişliği ile devasa bir yapıdadır.

Tiyatro amacı ile kullanıldığı zamanlarda izleyiciler yerlerine sınıf farklılıklarına göre oturtuluyorlardı. Sadece tiyatro oyunları için değil, hayvan dövüşleri, idamlar ve gladyatör mücadeleleri için de kullanılmıştır. Daha sonraları barınma yeri, iş dükkanları, dini kışlalar, taş ocağı, HIristyan türbesi gibi çeşitli amaçlarda kullanıldı.

7 Temmuz 2007’de dünyanın 7 harikasından biri olarak seçildi.

Roma imparatorluğunun uzun zamandan beri ikonik sembolü olarak görülür. Bugün modern Roma’nın en çok turist çeken yerlerinden biridir.

Ortaçağın başlarında kullanımı durdurulan yapı günümüze depremden dolayı ve taşların çalınmasından dolayı harap bir vaziyette olarak ulaşabilmiştir. Kolezyumda büyük restorasyon planları yapılmaktadır. Restorasyonun tam anlamıyla bitmesi ise 2017 yılını bulacağı açıklanmıştır.

ROMA FORUM

Romalılar daha çok Forum Magnum olarak veya sadece Forum olarak adlandırmışlardır. Antik Roma’nın geliştiği merkez bölgesidir. Ticaret, iş, ibadet ve adaletin yönetimi burada gerçekleştirilmekteydi. M.Ö. 5. Yüzyıla kadar en önemli anıtlar buraya inşa edilmiştir. Roma Forumu’nun sahip olduğu bütün alan içerisindeki tapınaklar, binalar ve anıtlar ile dünyadaki en büyük arkeolojik alanlardan biridir.TREVİ ÇEŞMESİ

Aşk çeşmesi olarak da bilinir. 1732 yılında tasarlanmış,1762 yılında tamamlanmıştır. Nicolo Salvi tarafından Klasik ve Barok karışımı olarak yapılmış, Roma’daki en büyük; dünyada ise en ünlü çeşmelerden birisidir.

25.9 m yüksekliğinde, 19.8 m genişliğindedir.

Üç yolun kavşağında bulunduğu için Trevi konulduğu varsayılır. Aynı zamanda üç yer altı su yolunun bu noktada toplanmasının isminin nedeni olduğu iddiası da vardır.

Trevi çeşmesinin tarihi, imparator Augustus döneminde başlar. Su arayan askerlere su kaynağının yerini gösteren bir kızın efsanesine dayanır.

Ziyaret eden insanları dilek dilemek için çeşmeye arkalarını dönüp omuzları üzerinden çeşmeye doğru para fırlatırlar. Efsaneye göre; 1 bozuk para atanın bir gün Roma’ya döneceğine, 2 bozuk para atanın Romalı güzel bir kıza aşık olacağına, 3 bozuk para atanın ise Roma’da birisi ile evleneceğine işaret ettiğine inanılır.İSPANYOL MERDİVENLERİ

1725 yılında açılan ve Trinita dei Monti Kilisesine çıkan merdivenlerdir. Toplam 138 basamaktan oluşmaktadır. Francesco de Sonctis tarafından tasarlanmıştır. Trinita dei Monti ile İspanya meydanını birbirine bağlar. Baharda çiçeklerle süslenen bu merdivenler; saatlerce oturmak, fotoğraf çektirmek ve yorgunluk atmak için birebir.

Ayrıca merdivenlerin önünde gemi şeklinde bir çeşme bulunmaktadır. Çeşmeyi 1627 yılında Pietro Bernini ve oğlu Gion Lorenzo Bernini yapmıştır. Gemi şeklinde yapılmasının nedeni ise; 1598 yılında Tiber nehrinin aşırı yağmur yağışı nedeniyle taşması, bütün meydanın sular altında kalması, sular çekildiğinde ise meydanda kalan tek şeyin bir gemi olmasıymış.

PANTHEON

İlk olarak Antik Roma’nın tüm tanrıları için tapınak olarak inşa edilmiş bir yapıdır. Tarih boyunca hep kullanılmıştır. 7. yüzyıldan bu yana Hıristyan klisesi olarak kullanılan bu yapı Roma’daki en eski betonarme kubbeli binadır. Bu kubbenin çapı 43 metredir. Bu kadar geniş çaplı bir kubbenin betondan yapılması da o günün teknolojisiyle hala bir soru işaretidir.BİRÇİN BALKAYA

2011516007

Yüklə 11,28 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə