Royal Dutch Shell petrol şirketi, Mısır'ın batı kesimindeki Batı Sahra'da doğal gaz rezervi keşfettiğini duyurdu. Shell'in Mısır'daki yönetim kurulu başkanı ve ceo'su Aidan Murphy yaptığı yazıYüklə 21,53 Kb.
tarix27.12.2018
ölçüsü21,53 Kb.
#87776
növüYazı

20 Ağustos -6 Eylül 2016 Haberler
02.09.2016 Rize-Artvin Havalimanı ihalesi iptal edildi

Dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ikinci deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı'nın ihalesi, projede revizyon yapılacağından dolayı iptal edildi. Projedeki eksikliklerin giderilmesinin ardından yeniden ihale ilanı yayımlanacak. Alınan bilgilere göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca 2016 yatırım programına alınan ve haziran ayında Yüksek Planlama Kurulu kararı çıkarılan Rize-Artvin Havalimanı’nın altyapısı için 8 Eylül'de yapılacağı duyurulan ihale iptal edildi.
01.09.2016 Mısır'da yeni doğalgaz rezervi bulundu

Royal Dutch Shell petrol şirketi, Mısır'ın batı kesimindeki Batı Sahra'da doğal gaz rezervi keşfettiğini duyurdu.

Shell'in Mısır'daki yönetim kurulu başkanı ve CEO'su Aidan Murphy yaptığı yazılı açıklamada, Batı Sahra'daki Alem eş-Şaviş bölgesinde yaklaşık yarım trilyon kübik kadem doğalgaz rezervi keşfedildiğini belirterek, bu alana PTI-2 isminin verildiğini aktardı.

Bölgede daha fazla doğalgaz rezervinin olabileceğine işaret eden Murphy, bu keşfin, son yıllarda Batı Sahra'daki en büyük keşifler arasında yer aldığını söyledi.


31.08.2016 Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Oda ve Borsaları FETÖ konusunda uyardı

TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. Tüfenkçi burada yaptığı konuşmada oda ve borsalara sızan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarını ayıklamaya devam edeceklerini bildirerek, "Bugüne kadar 16 yönetim kurulu başkanı, 17 meclis başkanı, 442 meclis üyesi görevlerinden ayrılmış ve istifa etmiştir. Bu yaklaşık yüzde 5'e tekabül etmektedir. Bundan sonra da bu mücadeleyi sürdürüp, yapıya dahil olanları hızlı bir şekilde ayıklamamız lazım" dedi. Bakan Tüfenkci, bu noktada bir gevşeklik hissedilmesi durumunda Bakanlık olarak devreye de girebileceklerine işaret etti.
Terör örgütleriyle mücadele ederken bir yandan da ekonomik iyileşmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getiren Tüfenkci, "Ne yaparlarsa yapsınlar, üretmeye devam edeceğiz. Kim ne yaparsa yapsın, ekonomimizi büyütmeye devam ediyoruz. Buna da kesintisiz devam edeceğiz inşallah." değerlendirmesinde bulundu.
29.08.2016 Crystal Cruises Şirketi'ne ait gemi, Kuzeybatı Geçidi'nden ilk kez geçecek

Eriyen buzullar nedeniyle gemiler için yeni güzergahlar açılıyor. Son olarak 68 bin tonluk, 1000 yolculu dev bir gemi, tarihte ilk kez Kuzeybatı Geçidi’nde seyir ediyor.

Crystal Cruises şirketine ait gemi, şimdiye kadar geçilemeyen bir güzergahta tarihi yolculuk yapıyor. 250 metre uzunluğunda, 32 metre genişliğinde ve 68 bin ton ağırlığındaki 13 güverteli gemi, Kuzeybatı Geçidi'nde buzulların arasında ağır ağır ilerliyor. Yolculuğuna 16 Ağustos'ta Alaska'dan başlayan lüks gemi, 32 gün sürmesi beklenen maceranın ardından 17 Eylül'de New York'ta olacak. İlk kez Kuzeybatı Geçidi'ni kullanarak Atlas Okyanusu'na inecek yolcu gemisi unvanını aday olan Crystal Cruises'e ait gemi, tam 1000 yolcu taşıyor. 653 mürettebatlı geminin güzergahı için "Dünyanın en tehlikeli yolculuğu" diyenler de var, "Adrenalini en yüksek gemi" tanımını yapanlar da. Diğer taraftan buz dağına çarpma ihtimalinin çok yüksek olması nedeniyle gemiyi, 1912'de bin 514 kişiye mezar olan Titanic'e benzetenlerin sayısı da az değil. Dev gemiye, yolculuğu boyunca 2 buçuk metrelik buzulları bile kırabilen bir buzkırıcı eşlik ediyor. Ayrıca işletmecileri, olası bir kaza veya buzullara sıkışma anında gemideki bin 653 kişiye yetecek kadar gıda stoklarının olduğunu söylüyor. Ancak yine de ikinci Titanic faciasının yaşanmasından endişe ediliyor.28.08.2016 Matson'dan 511 milyon dolarlık 2 adet Con-Ro siparişi

Honolulu merkezli Matson Şirketi, her biri 255 milyon 500 bin dolara mal olacak 3 bin 500 TEU ve 800 araç kapasiteli 2 adet Con-Ro siparişi verdi. Deniz Haber Ajansı'nın edindiği bilgiye göre, Act Jones kurullarına uygun, ABD Kabotaj hattında çalışacak olan çevre dostu LNG yakıt tüketimi adaptasyonlu yeni Con-Ro gemileri, 265 metre boyunda, 35 metre genişliğinde inşa edilecek.
28.08.2016 Rusya Donanması, 'Kırmızı Alarm' seviyesine geçti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in verdiği ani denetim emri doğrultusunda, Rusya’nın Karadeniz Filosundan15 savaş gemisi Hazar Filosundan 10 savaş gemisi tatbikata hazırlanıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Başkomutan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in verdiği savaşa hazırlık durumuna yönelik ani denetim talimatının ardından Karadeniz ve Hazar filolarından 25 savaş gemisi alarma geçti.

Gemiler arasında Admiral Grigoroviç, Samum, Miraj, Kasimov, Aleksandrovets, Nikolay Filçenkov, Azov, Saratov, Yamal gibi gemilerin yer aldığı belirtildi. Öte yandan Karadeniz ve Hazar filolarından 4 bin asker ve 300 askeri teçhizatın tatbikatlara katıldığı gelen bilgiler arasında. Bakanlıktan yapılan açıklamada Rusya’nın Güney Askeri Birimi’nden 8000 bin asker ve 2000 askeri aracın, Güney Osetya askeri üssünden de 1000 asker ve 200 askeri teçhizatın tatbikatlarda yer alacağı bilgisi verildi. Ayrıca Batı Askeri Birimi Sözcüsü Aleksandr Gordeyev, 80 asker ve 5 askeri teçhizatla terörle mücadele tatbikatı gerçekleştirildiğini duyurdu. 


27.08.2016 Yavuz Sultan Selim Köprüsü' açıldı

İstanbul Boğazı'na inşa edilen "dünyanın en geniş köprüsü" olan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü resmi törenle hizmete açıldı.

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen köprü, Asya ve Avrupa'yı üçüncü kez birleştirdi. Dünyanın en geniş köprüsü unvanına sahip olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 148 kilometre uzunluğundaki Odayeri-Paşaköy kesimi üzerinde yer alıyor. Köprünün, gidiş ve geliş istikametlerinde dörder kara yolu şeridi ile ortada 2 demir yolu şeridi olmak üzere toplam 10 ulaşım şeridi bulunuyor. Köprü, raylı geçiş sisteminin aynı tabliyede olması nedeniyle de dünyada ilk oldu. Genişliği 59 metre, kule yüksekliği 322 metre olan köprü, bu konuda da bir rekor kırdı. Bin 408 metre açıklığa sahip ve toplam uzunluğu 2 bin 164 metre olan köprü, bu özelliğiyle de "üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü" unvanını aldı.


26.08.2016 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarlığı'na Suat Hayri Aka atandı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nda müşavir kadrosunda bulunan Suat Hayri Aka, Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararı ile müsteşarlığa getirildi.

24.08.2016 Sahil Güvenlik Komutanlığı, 102 Personel Alacak

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Devlet Personel Başkanlığı aracılığıyla, farklı bölgelerde çalıştırılmak üzere toplam 102 personel alımı yapacağını duyurdu.

Sahil Güvenlik Komutanlığı 4 farklı bölge için verdiği ilanlar ile toplamda 102 sürekli işçi alımı yapacağını duyurdu.

Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın personel alacağı bölgeler, alacağı personel sayısı ve şartlar şöyle:

Sahil Güvenlik Mersin Onarım Komutanlığı'nda çalıştırılmak üzere 9 sürekli işçi alınacak. Sahil Güvenlik Ege Deniz Onarım Destek Komutanlığı'nda çalıştırılmak üzere 33 sürekli işçi alınacak.

Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Onarım Destek Komutanlığı'nda çalıştırılmak üzere 39 sürekli işçi alınacak. (Sahil Güvenlik Karadeniz Onarım Destek Komutanlığı'nda çalıştırılmak üzere 21 sürekli işçi alınacak.


23.08.2016 HMS ILLUSTRIOUS isimli savaş gemisi, Leyal Gemi Söküme satıldı

İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri’nden emekli edilen HMS Illustrious isimli savaş gemisi, sökülmek amacıyla Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Bölgesinde hizmet veren Leyal Gemi Söküm Şirketine satıldı. İngiliz Kraliyet Donaması'nda uzun yıllar görev yapan HMS Illustrious, 28 Ağustos 2014 tarihinde emekli edilerek filo envanterinden çıkartılmıştı. İngiltere gemiyi satmayı planlamış ancak bu satış gerçekleşmemişti. Bunun üzerine uçak gemisinin hurda olarak sökülmesine karar verildi.

The Sun Gazetesi'nin haberine göre motor ve ana sistemleri sökülen uçak gemisi Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Bölgesinde hizmet veren Leyal Gemi Söküm Şirketine 2 milyon 100 bin streline satıldı. Ön anlaşması yapılan satış sonrasında geminin motorsuz ve üzerindeki teçhizat sökülmüş olarak önümüzdeki günlerde yola çıkarak İzmir’e getirilerek, Aliağa’da söküm işlemi yapılacak.
20.08.2016 Orfoz balığını avlayana bin 300 lira ceza

Uluslararası Doğa Koruma Birliği'nin (IUCN) Kırmızı Listesi'nde durumu tehlikede olarak belirtilen orfoz balığının artık iç sular dahil olmak üzere avlanması, toplanması, gemilerde bulundurulması, karaya çıkarılması, nakledilmesi ve satılması 2020 yılına kadar yasaklandıKaynak: www.denizhaber.com.tr
Kataloq: wp-content -> uploads
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> Mühazirə Tarix, elm və fəlsəfə. Anlayışlar və ideyalar Keçmiş və Tarix
uploads -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
uploads -> Mühazirə1:İqtisadi informatikanın əsas anlayışları İnformatika haqqında ümumi məlumat
uploads -> Frankfurt məktəbi
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı: 040545 Kompyuter şəbəkələrinin və hesablama texnikasının
uploads -> Onlayn jurnaliSTİka fənninin
uploads -> Mühazirə mətinləri. Matrislər və onlar üzərində əməllər
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı 040529 – Nəqliyyatda daşımaların təşkili baki – 2014
uploads -> Multimedia Mərkəzi Ali təhsil müəssisələrinin jurnalistika fakültələri üçün multimedia jurnaliSTİkasi fənninin

Yüklə 21,53 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə