Sağlıklı Yaşam İçin Sen de Söz VerYüklə 87,14 Kb.
tarix12.08.2018
ölçüsü87,14 Kb.
#69768

Yeşilay Haftası’nda “Sağlıklı Yaşam İçin Sen de Söz Ver...”

Her yıl 1-7 Mart arasında Yeşilay Haftası'nı kutlayarak, toplumun bağımlılık konusunda bilinç ve farkındalığını artırmayı hedefleyen Yeşilay, bu yıl “Sağlıklı Yaşam İçin Sen de Bir Söz Ver” konseptini işleyecek. Hafta boyunca binlerce Yeşilay gönüllüsü, Türkiye’nin dört bir yanında yapılan etkinliklerde, çocuk, genç, yaşlı demeden herkesi hem bilgilendirecek hem de doyasıya eğlendirecek. Hafta süresince, Yeşilay’ın 97. yaşı da kutlanacak.


Yüzbinlerce gönüllü harekete geçiyor

Toplum ve gençlikle buluşmayı ve kucaklaşmayı, onları her türlü zararlı alışkanlıklardan korumayı ve kurtarmayı hedefleyen Yeşilay'ın gönüllüleri,1-7 Mart günlerinde, resmi otoriteleri ve toplumu harekete geçirmek üzere Türkiye’nin dört bir yanında gönüllülük ve dayanışmaya dikkat çekecek, bağımlılıklarla mücadele ve sağlıklı yaşam için “sen de söz ver” diyecek.


Yeşilay meydanlarda...

Yeşilay Haftası kapsamında, Türkiye’nin dört bir yanındaki meydanlarda etkinlik çadırları kuracak olan Yeşilay, çocuk şenliklerinin, bağımlılık eğitimlerinin, oyunların, fotoğraf ve karikatür sergilerinin yapıldığı dev alanlarda ziyaretçileri hafta boyunca hem eğlendircek, hem de bağımlıklara karşı bilgilendirecek. Ayrıca ünlülerle söyleşiler, karikatür ve atölye çalışmaları yapılacak. Hafta boyunca sağlık yürüyüşleri yapılacak, futbol maçlarına Yeşilay mesajlarıyla çıkılacak.


En Yeşilaycılar” ödüllendiriliyor

Yeşilay, “Bağımlılıklardan uzak, sağlıklı yaşamı” misyon edinen, söz ve eylemleriyle bu mücadeleye destek veren kişi, kurum ve kuruluşları da Zümrüdüanka Ödülü ile ödüllendiriyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ödül töreni, Cumhurbaşkanının katılımıyla gerçekleşiyor. Bu özel gecede kültür sanat dünyasından spora, akademiden siyasete, medyadan sosyal sorumluluk projeleri alanına kadar toplam 8 kategoride kişi ve kuruma “En Yeşilaycı” unvanıyla ödülleri takdim edilecek.

Alkolle mücadele amacıyla 5 Mart 1920 yılında Hilal-i Ahdar adıyla kurulan; ilerleyen zamanlarda bu mücadele alanına sigara, uyuşturucu madde, teknoloji ve kumar bağımlılığını ekleyen Yeşilay, toplum sağlığı için faaliyetlerini sürdürüyor.

Büyükşehir’den, OSB’lere istihdam için dev destek

Başkent'te istihdama katkı sağlamak amacıyla 22 yıl önce BELMEK’leri, 18 yıl önce de BELTEK’leri açarak yüzbinlerce kişiyi meslek sahibi yapan Büyükşehir Belediyesi, son 5 yılda Başkent sınırlarında bulunan 11 organize sanayi bölgesi (OSB) ile 15 sanayi sitesine de toplam 484 milyon 600 bin TL’lik altyapı ve üstyapı yatırım yaparak, hem Başkent sanayisinin gelişimine hem de istihdama büyük katkı sağladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2011 yılında OSB’lerle imzaladıkları protokolde aylık 3 milyon TL'lik yatırım yapacaklarının yer almasına karşın, bu rakamı ortalama aylık 8 milyon TL’ye çıkardıklarını belirterek, “Bu sayede de Ankara sanayisinin gelişimi için vaat ettiğimizin kat be kat üzerinde yatırım gerçekleştirmiş olduk. Ayrıca Başkent’te işsizliğin önüne geçilebilmesi adına istihdam rakamlarına da büyük katkı sağladık” dedi.
SADECE 2016’DA 51 MİLYON TL’LİK YATIRIM DESTEĞİ

Yapılan yatırımlarla tüm Türkiye'ye örnek olan Ankara

Büyükşehir Belediyesi; son 5 yılda yaptığı yatırımlarla, sanayi bölgelerine büyük destek sağladı. Büyükşehir Belediyesi, sadece 2016 yılında da sanayi bölgelerine yaklaşık 300 bin ton asfalt serdi, 53 kilometre yeni yol açtı, 64 kilometre malzemeli bakım çalışması yaptı. Bunların yanı sıra 22 bin 726 metrekare tretuvar, 15 bin 718 metre bordür, 10 bin adet de bariyer döşeyen Büyükşehir, böylelikle geçen yıl sanayi bölgelerine 51 milyon 403 bin TL yatırım gerçekleştirdi.
AYLIK HEDEF 3 MİLYONDU; 8 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPILDI

Başkent’te hizmet veren sanayi bölgelerine yatırım desteği için 2011 yılında Başkent’teki sanayi bölgelerinin yöneticileri ve kendisinin katılımıyla imzalanan protokolü hatırlatan Başkan Gökçek, “Daha önce çıkan OSB Kanunu nedeniyle Belediye yetkilerinin bir kısmı OSB’lere devredilmişti. Bu yüzden de OSB’lerdeki bazı işler duraksamaya başlamıştı. Biz de Başkent sanayisinin gelişimine ve Ankara’daki istihdama katkı sağlamak amacıyla OSB’lerle bir araya gelerek bir protokol imzaladık. Protokolde, bünyelerinde sağlayacakları

istihdama karşılık, aylık 3 milyon TL’lik yatırım yapmayı kararlaştırdık” diye konuştu.

Bu protokolün ardından, pek çok konuda yatırım desteği çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi’nin, planlanan rakamın çok üzerine çıkarak, aylık 8 milyon TL’yi aşan bir rakamı bulan yatırıma imza attığını kaydeden Başkan Gökçek, “Aslında bizim 5 yılda yapmayı vaat ettiğimiz rakam 180 milyon TL. Ancak biz Başkent sanayisi için vaat ettiğimizin çok üzerinde bir yatırıma imza atarak, bu rakamı 485 milyon TL gibi bir yatırımla taçlandırdık” dedi.


HEM İSTİHDAM, HEM DESTEK

Ankara’nın sanayi kenti olması için çalıştıklarını ve OSB’lere götürülen hizmetlerin de bu bölgelerin gelişimine büyük katkı sunduğunu vurgulayan Başkan Gökçek, “OSB’lerin üzerinden büyük bir yük aldığımıza inanıyorum. OSB’ler de bu konulara harcayacakları para karşılığında istihdam sağlayarak, bir taşla iki kuş vurmuş olduk” diye konuştu.

OSB’ler ile sanayi sitelerine her türlü desteği yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini de ifade eden Başkan Gökçek, şöyle devam etti:

“Bundan sonra da bu yatırım desteğimiz devam edecek. Ama karşılığında sanayicilerden de bol bol istihdam istiyorum. Ara eleman yetiştirme sorunumuz yok. Geçen hafta Başkent OSB'yi ziyaretimde de söylediğim gibi, sanayicilerimizin her türlü ara eleman talebini, Gazi Üniversitesi ile işbirliği içerisinde yürüttüğümüz BELTEK kurslarımızda karşılarız. İstedikleri branşı söylesinler, yetiştirelim.”


BAŞKENT SANAYİSİNE BÜYÜK DESTEK

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar da son 5 yılda OSB’lere, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yatırımları kalem kalem sıralayarak, şu bilgileri verdi:

- 2 milyon 218 bin ton asfalt serimi

- 448 km yeni yol açımı

- 490 km malzemeli bakım

- 322 bin 377 metrekare

tretuvar çalışması

- 219 bin 725 metre bordür

- 11 bin 375 metre bariyer

- Ayrıca 4 köprü ve 1 viyadük yapımı.


ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ VE SANAYİ SİTELERİ

Başkent Ankara sınırlarında 11 Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve 15 sanayi sitesi bulunuyor.


Ankara’daki OSB’ler:

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi (OSB), İvedik OSB, Başkent OSB, ASO 1. Sincan OSB, ASO 2. ve 3. OSB, Anadolu OSB, Polatlı OSB, Şereflikoçhisar OSB, Polatlı Ticaret Odası OSB, Dökümcüler İhtisas OSB, Uzay ve Havacılık İhtisas OSB.


Sanayi Siteleri:

Çınar Sanayi Bölgesi (Akyurt), Fuar Alanı (Akyurt), Sanayi Bölgesi (Elmadağ), Şaşmaz Sanayi Sitesi (Etimesgut), Galericiler Sanayi Bölgesi (Gölbaşı), Saray Keresteciler Sanayi Sitesi (Kazan), Saray Sanayi Sitesi (Kazan), Nenek Sanayi Sitesi (Mamak), Hurdacılar Sanayi Sitesi (Yenimahalle), Susuz-Dempa Sanayi Sitesi (Yenimahalle), Yuva-Anteks Sanayi Sitesi (Yenimahalle), GİMAT (Yenimahalle), OTONOMİ (Akyurt), OSTİM Ayyıldız Sanayi Sitesi (Yenimahalle), Çubuk Sanayi Sitesi.Büyükşehir Zabıtası, kaçak hafriyatı yüzde 70 azalttı...

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, kaçak hafriyat dökümüyle ilgili denetim yetkisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan almasından sonra, izinsiz yerlere kaçak hafriyat atığı ve moloz önleyici dökümlerinin, yüzde 70 oranında azaldığı bildirildi. Yaklaşık 2 bin kamyonu GPS cihazıyla takip eden Büyükşehir Zabıtası, geçen yıl kaçak atık dökerek çevreyi kirleten hafriyat kamyonlarına 1 milyon 161 bin lira para cezası yazdı, 1227 kamyona da geçici park cezası uyguladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının kontrolünde yaptırım uygulama yetkisini, 2015 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne devretmesinden sonra, Ankara sınırları içinde hafriyat toprağı ve moloz taşıyan kamyonlara, rastgele yerlere kaçak döküm yapmalarının engellenmesi için Araç Takip Sistemi (GPS) takıldı. Halen 637 firmaya ait toplam 1988 hafriyat kamyonu, Zabıta Koordinasyon Merkezi'nden, GPS sistemiyle takip ediliyor.

Ankara sınırları içinde Bağlum, Pursaklar, Mamak, İncek, Polatlı, Polatlar (Sincan) ve Ballıkuyumcu’da hafriyat döküm sahaları bulunuyor.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Abdurrahman Karabudak, “Hafriyatta denetimle ilgili tüm yetkiyi 2015’te Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat ederek aldık. Yetki devrinin ardından, yer gösterme ve yerin fiziki şartlarını oluşturarak, hafriyat dökümünü Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığımız, bununla ilgili denetimleri de yani hafriyatı belirlenen yerlerin dışında yerlere dökenlerle ilgili denetimleri de Zabıta Daire Başkanlığı olarak yapıyoruz.

Denetimlerimizi iki etapta gerçekleştiriyoruz; Biri Kabahatler Kanunu’na göre kaçak inşaat atıkları ve maddelerinin dökümünün engellenmesi, diğeri de Çevre Kanunu’ndan aldığımız yetkiyle hafriyatın Belediyemiz tarafından belirlenen yerlere dökülmesini sağlayarak, başka alanlara dökülmesini engellemek. Bu çerçevede; hafriyat kamyonlarını GPS sistemiyle takip ediyoruz. Bölgemizdeki bütün hafriyat firmalarına bunun tebliğini yaptık. Bu tebliğden sonra tüm hafriyat firmaları hafriyatta çalışan kamyonlarının sayılarını belirleyerek GPS taktırdı. Hepsinin GPS takip sistemleri, bizim Zabıta Daire Başkanlığı bünyesinde uydu kanalıyla takip ediliyor. Yani hafriyat kamyonları takip edilebilir durumda. 2015’ten itibaren de bu takibin olumlu sonuçlarını, 2016 yılında kaçak hafriyatı yüzde 70 oranında azaltarak aldık.”


ATIKLAR İÇİN İHBAR BEKLİYORUZ”

Karabudak, inşaat atık maddeleri, evlerden tadilatlardan sonra çıkan tüm atıklar ile dekorasyon atıklarını, ekiplerin 24 saatlik bölge taramasına rağmen takip edemediklerini kaydederek, “Bu atıklar da bazı sorumsuz kişilerce küçük kamyonetler, hafif ticari araçlar, hatta küçük otomobillerin bagajlarında taşınarak tenha yerlere atılıyor ve bu da çevre kirliliğine neden oluyor” dedi.

Bu noktada Ankaralıların büyük desteğine ihtiyaç duyduklarının altını çizen Karabudak, şöyle devam etti: “Ekiplerimiz, Ankara’da çevre kirliliğini engellemek için gece-gündüz görev yapıyor. Bu kapsamda kurallara uymayan kişilere de cezai yaptırımlar uygulanıyor. Ankara, 24 bin 521 metrekarelik büyük bir sorumluluk sahası içinde yer alıyor. Her şeyi aynı anda göremeyebiliyoruz. Halkımızdan bizim tek isteğimiz, göremediğimiz yerlerde problemleri, sıkıntıları, ALO 153 hattını arayarak bize bildirmeleri. Gecenin 2’si, 3’ü fark etmez. Günün 24 saatinde ekiplerimiz çalışıyor. Vatandaşlardan, kaçak hafriyat dökümü yapan kişileri ALO 153 hattına ihbar etmelerini rica ediyoruz. Ekiplerimiz, neresi olursa olsun, tüm şikayetleri değerlendiriyor. Bu aynı zamanda bir vatandaşlık göre-vidir.”
YAKALADIĞIMIZ KİŞİYE, KAÇAK DÖKÜMÜ DE TEMİZLETTİRİYORUZ”

Kaçak dökümlerde Kabahatler Kanunu’na göre 7 bin liraya kadar, Çevre Kanunu’na göre ise 51 bin liraya kadar çeşitli kategorilerde cezalar verildiğini bildiren Başkan Karabudak, kaçak hafriyat döken kişilerin araçlarının denetimlerin başladığı günden itibaren kayıtlarında yer aldığını vurgulayarak şöyle devam etti: “Kaçak hafriyat döken kişi ikinci kez karşımıza çıktığı zaman ceza miktarını artırıyoruz. Kaçak döküm yaparken yakaladığımız kamyona önce döktüğü yeri temizlettiriyoruz, temizlenme işi bittikten sonra bunun cezasını Kabahatler Kanunu veya suçun niteliğine göre Çevre Kanunu kapsamında yazıyoruz. Bu arada ilgili aracın plakası kayıtlarımıza giriyor ve tekrarında da cezaları artırarak uyguluyoruz. Bunlar tamamen Meclis kararımızın verdiği yetki ve kanunlara göre belirlenmiş rakamlardır, Meclis kararı ve kanunu dışında çalışma yapılmamaktadır.”


HAFRİYAT TALEPLERİNİZİ ALO 153’E BİLDİRİN”

Hafriyat atığı olanların da ALO 153’i aramaları halinde, kendilerine bu atıkları dökebilecekleri yerlerin bilgilerini vererek cezalı duruma düşmemelerini sağladıklarını belirten Karabudak, “Bu noktada atık döküm sahalarını kategorize ettik, hafriyatın dökümü ile inşaat atıklarını ayrı kategoride değerlendirerek, vatandaşlarımızı döküm alanlarına yönlendiriyoruz” bilgisini verdi.


2016’DA 1,1 MİLYON TL PARA CEZASI UYGULANDI

Büyükşehir Zabıtası, 2016 yılında kurallara uymayan veya eksiklikleri bulunan ticari araçlara 1 milyon 161 bin TL peşin para cezası uyguladı. Bu miktarın 1 milyon 21 bin TL'sini, kurallara uymayarak çevreyi kirleten hafriyat kamyonları ile iş makinelerine kesilen cezalar oluşturdu. Bu araçlar yaklaşık 20 bin kez denetlenirken, 1227 hafriyat kamyonuna da geçici park yaptırımı uygulandı.
Dikkat! Bazı “BEN”ler, risk taşıyabilir

Vücudumuzun herhangi bir yerinde doğuştan veya sonradan oluşan ve genellikle pek dikkate almadığımız “ben”ler, bazen tıbbı açıdan oldukça risk taşıyabilir.

Her gün çok sayıda dış etkene maruz kalan insan vücudunu bu etkenlerden koruyan insan derisinin çok önemli yaşamsal işlevi olduğunu söyleyen uzmanlar, insan derisi üzerinde kabarık veya aynı hizada bulunan kahve rengi ben’lerin takip edilmesi ve bir değişim halinde doktora gidilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyorlar. Uzmanlar, BEN’lerle ilgili sorularımıza şu yanıtları verdi.
Ben nedir?

Tıpta “nevüs”, halk arasında ise “ben” adı ile anılan, deri rengi veya koyu kahverengiye kadar her tonda ve deriden kabarık veya aynı hizada olan deri oluşumlarıdır. benler doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşabilirler. Deri hastalıklarından biri olan benlerin bazıları doğrudan veya daha sonradan kötü huylu olabileceği gibi hiç sorun teşkil etmeye de bilirler.


Cildinde çok sayıda “ben”i olan kişiler ne yapmalı?

Doğuştan var olan büyük boyutlarda ve kıllı benler kısa zamanda tedavi edilmelidir. Bu tip benlerin ileri yaşlarda kötü huylu tümör geliştirme olasılıkları yüksektir. Doğuştan veya sonradan gelişen küçük boyutlardaki benler ise zaman içinde önemli olabilirler. Bu benlerin boyutlarında farklılık, renk ve şekil değişikliği, üzerinde kanama ya da yaranın olması gibi değişikliklerde mutlaka hekime başvurulmalıdır. Bu kişiler kendi benlerini takip etmelidirler çünkü bu tip benler risk içerir.


Her ben tehlikeli midir?

Her ben tehlikeli değildir. Ama iki nedenle tıbbı açıdan önem taşırlar. Bazı ben tiplerinin malingleşme, kötü huylu bir şekle dönme riskine sahip olması ve bu pigment üretici hücrelerde gelişen “melanom” adındaki oluşumun iyi huylu bir ben olarak algılanıp tedavisiz bırakılmasıdır. Bu tip hastalıklarda en etkin tedavi yöntemi ise erken teşhisle sorunlu bölgenin cerrahi olarak alınmasıdır.


Cilt hastalıklarından nasıl korunulur?

İnsan derisini etkileyen hastalıklar çok sayıda etkenlerle ortaya çıkar. Bu etkenler; genetik özellikler, güneş ışığı, kimyasal etkenler ve enfeksiyonlar olarak sıralanabilir.

Derinin yaşlanması ve hastalıklarını etkileyen en önemli kontrol edilebilir faktör ise güneş ışığı ve sigara içilmesidir. Özellikle öğle saatlerinde doğrudan güneş ışığına maruz kalmak tehlikelidir. Çocuklar, açık tenli kişiler ve cildinde ben bulunanlar, güneşin zararlı ışığının etkisine daha çok duyarlıdırlar.

Bundan dolayı bu kişiler dolaylı güneş ışığına karşı bile şapka ve güneş kremleri ile korunmalıdırlar.


Risk içermeyen benler alınabilir mi?

Hiçbir risk içermeyen benler de kozmetik nedenlerle çıkarılabilirler. Bu işlemin de her hangi bir sakıncası yoktur. “Benlere bıçak değmez” şeklindeki inanış da son derece yanlış ve bilim dışıdır.Ankaralıların tükettiği ekmeğin 3’te 1’i Halk Ekmek’ten

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, 1994 yılında sadece 220 bin ekmek üretiminden, bugün 850 bin adet ekmek üretimi yapan, Başkent-lilerin ihtiyacının üçte birini karşılayan ve Türkiye’nin en büyük ikinci 500 şirketi sıralamasında 11. sırada yer alan dev bir şirkete dönüştü. Halk Ekmek Genel Müdürü Ali İlkbahar, “1994’ten 2016’ya 4 kat büyüdük” dedi.

Fabrika’nın, ilk olarak 4 adet tünel bantla piyasadaki ekmek fiyatlarını dengelemek, sağlıklı koşullarda kaliteli, sağlıklı ve besleyici ekmekler üretmek amacıyla kurulduğunu belirten Genel Müdür Ali İlkbahar, “Halen dünyada bugün tek çatı altında, bu miktarda ekmek üreten başka bir ekmek fabrikası yok. Bu büyüme sırasında teknolojiyi yakından takip ederek, tüm yenilikleri fabrikaya entegre ederek, sağlıklı ve besleyici ekmek üretmek için gerekli olan her şeyi düşünerek, üretim politikamızı bu doğrultuda uyguladık” dedi.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNİN GÜZEL BİR ÖRNEĞİ"

İlkbahar, Halk Ekmek Fabrikası’nın, üniversite-sanayi işbirliğinin de güzel bir örneğini oluşturduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“1994 yılında günde 200 gramlık 220 bin ekmek üretimi yapan, sadece 3 çeşit ekmek üreten Fabrikamız 4 kat büyüyerek, bugün modern cihazlar kullanılarak gerçekleştirilen özverili ve yoğun AR-GE çalışmalarıyla, çeşitli talepler ve ihtiyaçlar doğrultusunda; tam buğday, kepekli, cabata, çavdarlı, halk somun, tıbbi, şampiyon, arpalı ve taş değirmeni gibi ekmek çeşitleriyle birlikte 43 ayrı ürün üretir hale geldi. Günlük üretim kapasitesini ise 250 gramlık ekmeklerden yaklaşık 1 milyona çıkardı. Fabrikamız, ayrıca Türkiye’nin 2. büyük 500 şirketi arasında 11. sıraya girerek, dev bir şirket haline geldi.”


450 BÜFE VE 8 SATIŞ YERİYLE BAŞKENT’İN HER NOKTASINDA

İlkbahar, bu süreç içinde Fabrika’nın kaliteli, sağlıklı ve ucuz ekmek üretimiyle Ankaralıların üçte birinin ekmek ihtiyacını karşılar hale geldiğini ve kentin 450 ayrı noktasındaki halk ekmek büfesi ve 8 ayrı bölgedeki satış yerlerinde ürünlerinin kısa sürede tükendiğini söyledi.

Genel Müdür Ali İlkbahar, Kocatepe, Gökkuşağı (Bahçelievler son durak), Dışkapı (2 adet), Batıkent Atlantis, Belediye önü, Çamlıdere'de satış yerleri bulunduğunu belirterek, yakında hizmete açılacak Gimat'taki Fabrika önü satış yerinin de en büyük satış yeri olacağını söyledi.

Halk Ekmek'e ilk günden itibaren artarak devam eden yoğun ilgiyi karşılamaya yönelik olarak hem satış büfelerinin, hem de satış yerlerinin sayısının artırıldığını anlatan İlkbahar, “Kazan’dan, Elmadağ’a, Ayaş’tan, Çubuk’a, Akyurt’tan Kızılcahamam’a kadar dört bir tarafta büfe açtık. Ankara genelinde en çok büfemiz bulunan ilçemiz ise Keçiören. Bunu sırasıyla Yenimahalle ve Sincan izliyor” diye konuştu.

İlkbahar, büyüyen ve gelişen Ankara’nın her noktasındaki vatandaşın kaliteli, lezzetli, sağlıklı ve ucuz ekmeğe ulaşabilmesi için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Eskiden sadece satış büfeleriyle hizmet verildiğini, ancak hem ürün çeşitliliğinin artması hem de Başkentlilerin ürünlere gösterdiği ilgi nedeniyle satış yerlerinin de sayılarını arttırdıklarını bildiren İlkbahar, “Satış yerlerimizle ilgili ciddi bir rağbet ve talep var” dedi.


SEKTÖRE YÖN VERİYOR

Ankara Halk Ekmek Fabrikası’nın, gerek Ankara’da gerekse Türkiye’de örnek bir kuruluş olarak, sektördeki esnafa yol gösteren, kaliteli ekmeğin nasıl üretilmesi gerektiğini anlatan, bilimin ışığında yapılan projelerle tüketiciye en mükemmeli sunmaya çalışan köklü bir kuruluş olduğunun da altını çizen İlkbahar, Fabrika’nın piyasa fiyatlarını dengelemesinin yanı sıra kâr amacını ikinci planda tutarak, müşteri memnuniyetini ve sağlığını ilk planda tuttuğunu da kaydetti.Büyükşehir’den altgeçitlere yalıtım kaplaması...

Büyükşehir Belediyesi, Ankara’da trafik yükünü önemli ölçüde rahatlatan alt-üst geçitleri, daha modern, kullanışlı ve estetik hale getiriyor.

Kent Estetiği Daire Başkanlığı, bu amaçla Mevlana Bulvarı (Konya Yolu) üzerinde bulunan Alparslan Türkeş Alt Geçidi ile Taurus AVM önünde yer alan Melikşah Köprüsü Altgeçidi’nde kompozit cephe kaplaması çalışması gerçekleştirdi.

Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri de Çiğdem Mahallesi’nin içinden geçen Malazgirt Bulvarı’nı çevreleyen duvarları, ses yalıtımı özellikleri olan kaplamalarla donattı.

Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı yetkilileri, yoğun araç trafiğinden sürekli kirlenen alt geçitlerdeki saç kaplamaların yerine toz-pislik tutmayan, alev almayan, boya gerektirmeyen kompozit kaplamanın tercih edildiğini belirterek, bu tür kaplamaların daha uzun ömürlü olduğunu ve ses yalıtım özelliği bulunduğunu kaydettiler.

Yetkililer, ses emici özelliği bulunan ve kirlenmeye karşı daha dayanıklı olan özel üretim kompozit cephe kaplamasıyla, bakım masraflarının da azaltılması, ses kirliliğinin ortadan kaldırılması ve araç güzergahlarının daha estetik hale getirilmesinin amaçlandığını belirttiler.

Yetkililer, uygulamanın diğer altgeçitlere de yapılması için çalışmaların sürdüğünü ifade ettiler.

Büyükşehir’den meydan saatlerine bakım

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’teki ve bağlı ilçelerindeki değişik meydan ve kavşaklarına yerleştirdiği estetik görünümlü saatlere bakım-onarım yapıyor.

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esintiler taşıyan, 22 metreye varan uzunlukları, tarihi ve estetik görüntüleriyle göz dolduran saat kuleleri, Başkent’in dört bir tarafında vatandaşlara kolaylık sağlıyor.

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı Kent Bakım ekipleri, kente estetik kazandıran objelerden olan saatlerin bakımlarını, kış koşullarında zor şartlar altında bile aksatmıyor. Ekipler, trafik önlemleri alarak kavşak ortalarında, meydanlarında yer alan ve yükseklikleri 22 metreye kadar çıkan kulelere sepetle ulaşarak, kış mevsiminin olumsuz koşullarından etkilenen saatleri onarıp bakımdan geçiriyor.İLÇELER
Başkan Ertürk: “13 yılda metropol ilçeler

arasına girdik”

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, 2004’te başkan seçildiğinde köy olarak tabir edilen Kahramankazan’ın, aradan geçen 13 yıl içinde yapılan yatırım ve hizmetlerle Başkent’in metropol ilçeleri arasına girdiğini söyledi.

Kahramankazan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katılan Başkan Ertürk, yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “13 yıl önce köy diye tabir edilen, bir banka şubesi olup ikincisi olmayan, suyun sıkıntılı olduğu, arıtma te-sislerinin olmadığı, çöpün vahşi depolama alanlarında yakıldığı, üç toplu taşıma aracıyla Kızılay’a zor gidilen, bulvarı, caddesi toz toprak içerisinde olan, parkı,

bahçesi, eğitim ve kültür tesisleri olmayan bir Kazan’dan, şu an çok farklı bir noktaya geldik. 13 yıllık süreçte Kahramankazan, 81 vilayetten insanların göç ettiği, şu an köylerine dahi otobüs seferleri düzenlenen ve sosyal donatı olarak neredeyse bir eksiği kalmayan ilçe konumuna geldik. Tüm fertlerinin daha güçlü, daha mutlu olduğu, daha refah içinde yaşanılan bir Kahramankazan için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.”


Haymana’da “Halep’e Yardım Elini Uzattık” kampanyası

Haymana Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinasyonuyla ilçede “Halep’e Yardım Elini Uzattık” kampanyası düzenlendi. Kampanya kapsamında toplanan yardımlar için Haymana Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde bir tören gerçekleştirildi. Törene Haymana Kaymakamı Hüseyin Göktürk, Belediye Başkanı Özdemir Turgut, İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Yurtdaş, Belediye Meclis üyeleri, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 2016’da Haymana Belediyesi’nin öncülüğünde Bayırbucak Türkmenlerine yardım elini uzattıklarını kaydeden Başkan Turgut, “Bu sene de Haymana İmam Hatip Lisesi’ndeki öğrenci kardeşlerimizin koordine etmesiyle Halep’e yardım elimizi uzatıyoruz. Haymanalı hemşehrilerime gerek geçen yılın gerekse de bu yılın kampanyalarına verdikleri destek için teşekkür ediyorum. Biz de Haymana Belediyesi olarak kültür merkezimizde topladığımız yardımlarımızı Haymana İmam Hatip Lisesi’ne ulaştırdık” dedi.


Atölye tanıtımına yoğun ilgi

Keçiören Belediyesi Çocuk Danışma Merkezi (ÇODAM) ile Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar Derneği (ÜZYEÇDE) işbirliğinde Uygulamalı Atölye Tanıtım Günü düzenlendi.

Atölyeleri tanıtmak amacıyla Antares AVM'de düzenlenen etkinlik yoğun ilgi görürken, katılımcılar, Akıl Oyunları Atölyesi’ndeki oyunları deneme fırsatı buldu.

Bilim Atölyesinde çocuklar eğlenceli deneyleriyle izleyenleri şaşırtırken, özellikle “kimyacının kibriti, fil diş macunu, roket yakıtı ve ateşi tutuyorum” deneyleri büyük alkış aldı. “Tasarla, Yap, Oyna Atölyesi”nde yapılan ürünleri yakından inceleyen çocuklar, maket uçak, balonla çalışan araba, topaç ve fır fır yapımına katılma şansı buldular. Çini ve resim atölyelerinde minik seramikleri İngilizce atölyesinde hafıza, renk kartlarıyla oynayıp, maske ve kuklaları konuşturdular.

Bilim çalışmalarına ayrı bir önem verdiklerini belirten Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Çocuklarımızın deneyerek öğrenmesi, uygulamalı atölye çalışmalarıyla öğrendiğini pekiştirmesi, bilgiyi kalıcı hale getiriyor. Bizler atölye çalışmalarımızla çocuklarımızın yeteneklerini keşfetmelerine, üretkenliklerinin artmasına katkı sunuyoruz” dedi.
Elmadağ’da bahar temizliği başladı

Ankara’nın en çok kar yağışının yaşandığı, karın yerde kalma süresinin en uzun olduğu ilçelerden biri olan Elmadağ’da, Belediye ekipleri, temiz bir çevre için çalışmalarına devam ediyor.

Mahallelerde bulunan çöpleri her sabah belirlenmiş program dahilinde toplayarak, çöp konteynırların bulunduğu alanı temizliyor, cadde, sokak ve kaldırımlar çöplerden arınarak dezenfekte ediliyor, süpürme ve yıkama çalışmaları titizlikle yapılarak bahara hazırlanıyor. Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, “İlçemizde başlatılan bahar temizliği çalışmaları kapsamında, kış mevsiminin ardından mahalle, cadde ve sokakların temizliğine daha çok ağırlık vereceğiz” dedi.

Park ve mesire alanlarının bakımı ve onarımı hakkında da bilgiler veren Başkan Şahin; “Park ve mesire alanlarımızın bakım ve tadilatlarına en kısa zaman içerisinde başlanacak. İlçemizi modern, temiz, şehircilik kriterlerine uygun, çağdaş bir kent görünümüne kavuşturmak için yasaların verdiği görev, yetki ve sorumluluk bilinci içinde hizmetleri planlı, programlı, etkin ve uyum içinde yürütülmesini sağlamak için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.


Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Beypazarı’nda

Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Beypazarı Belediyesi Mustafa Cankara Kültür ve Kongre Merkezi’nde bir konser verdi.

“Kürdilihicazkâr Faslı ve Solistler Geçidi Konseri”nde Şef Suat Kılıç yönetimindeki koro, Klasik Türk Müziği’nin en güzel eserlerini Beypazarlılar için seslendirdi.

Koronun söylediği şarkıların yanı sıra saz sanatçıları tarafından icra edilen kanun, keman ve klarnet taksimleri de konsere renk katarak dinleyicilerden büyük alkış aldı. Koro, konserin finalini hareketli şarkılarla yaparken, dinleyiciler de alkışlarıyla tempo tutarak sanatçılara eşlik etti.


YENİMEK Kursları’nda “Sağlıklı ve Doğal Sabun” üretimi...

Yenimahalle Belediyesi Meslek Edindirme ve Hobi Kursları (YENİMEK) kapsamında devam eden kurslarda kadınlar, renk renk, çeşit çeşit mis kokulu sabunlar yapıyor. Hem bir meslek edinen hem de sağlıklı ve doğal sabunlar yapan YENİMEK’li kadınlar, artık hazır sabun almadıklarını, kendi sabunlarını kendilerinin ürettiklerini söylüyorlar.

YENİMEK çatısı altında 4 yıl önce başlayan sabun yapımı kursu, kadınlardan büyük ilgi görüyor. Yenimahalle merkez, Beştepe, Uğrak kurs merkezlerinde 70 kursiyer, farklı cilt tiplerine uygun, kişiye özel, butik, aromaterapik gibi 25 farklı çeşitte sabun üretiyor.

Görsel sabunların yapımı 20 dakika ile bir saat arasında değişirken, doğal sabunların yapımı yaklaşık 3 saat sürüyor, kuruması içinse 2 hafta bekleniyor. 12 yıl boyunca sabun işinde edindiği tecrübeleri kursiyerleriyle paylaşan kurs hocası Aslan Özkan; iyi sabunun özelliklerini anlattı. Zeytinyağı ve gliserinin, iyi sabunun olmazsa olmazlarından olduğunu belirten Özkan, hayvansal yağ kullanılmayan sabunların da sağlıklı sabun olduğuna dikkat çekti.


Başkan Güney’e yardım gönüllülerinden teşekkür

Gazi Üniversitesi Yardım Gönüllüleri öğrencileri, Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney’i ziyaret etti. Lösemili çocuklara yönelik “Yer Yüzündeki Yıldızlar” projesiyle, Türkiye genelinde 2. sırayı alarak Cumhurbaşkanlığı ödülünü almaya hak kazanan Gazi Üniversitesi Yardım Gönüllüleri Sorumlusu Emrah Altıntaş ve Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği öğrencileri, Belediye Başkanı Muhittin Güney’i makamında ziyaret ederek, desteklerinden dolayı teşekkür plaketi takdim ettiler.

Belediye Başkanı Muhittin Güney de, Gazi Üniversitesi Yardım Gönüllüleri ekibini yaptıkları çalışmalardan dolayı kutlayarak, sosyal sorumluluk alanındaki çalışmaları için Gazi Üniversitesi Yardım Gönüllüleri Sorumlusu Emrah Altıntaş'a plaket verdi.
Başkan Taşdelen, 7. Cadde esnafıyla buluştu

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, sorunları ve talepleri konusunda karşılıklı diyalog geliştirmek için yaptığı esnaf ziyaretlerine devam ediyor. Taşdelen, Bahçelievler 7. Cadde esnafıyla bir araya geldi.

Bahçelievler esnafıyla daha önce de buluştuğunu hatırlatan Taşdelen, ilçeyi bölge bölge gezerek, esnaf için neler yapılabileceğini konuştuklarını söyledi. Başkan Taşdelen, “Çankaya Belediyesi olarak gittiğimiz noktalarda esnafımıza, oluşturacakları bir komisyonla bölge sorunlarını Belediye’ye aktarabilecekleri bir ortam yaratmalarını önerdik. Esnafımızın tepkisi olumlu oldu. Aynı öneriyi Bahçelievler için de sunuyorum. Her türlü sorun ve sıkıntıda birlikte koordineli bir şekilde hareket edelim” dedi.

Bahçelievler 7. Cadde’nin Ankara için bir marka değeri taşıdığını, bu değerin katlanarak büyümesi gerektiğini söyleyen Taşdelen, “Belediye olarak, iyi hazırlanmış ve iyi uygulanmış bir yaya bölgesi projesinin Bahçelievler 7. Cadde için çok ciddi bir ekonomik canlanma sağlayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Toplantı sonrasında caddede yürüyüş yapan Başkan Taşdelen, vatandaşlarla sohbet edip, onların dilek ve isteklerini dinledi.
Mamak’ta sigarayla mücadele toplantısı

Mamak Belediyesi personeli, sigarayla daha etkin şekilde mücadele edecek. 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’la ilgili eğitim alan Mamak Belediyesi personeli, Kanun’u artık Belediye hizmet binalarında çok daha bilinçli olarak uygulayacak.

Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü Şube Müdürü Mümtaz Yavuz tarafından gerçekleştirilen eğitime, 55 personel katıldı. Yaklaşık 1,5 saat süren eğitimde ilgili kanunun kamu kurum ve kuruluşlarında uygulama usul ve esasları üzerine detaylı bir eğitim verildi. Personelin sorularını da yanıtlayan Şube Müdürü Mümtaz Yavuz, “Kurumlarda bu tür eğitimlerle, yönetici ve personeli bilinçlendiriyoruz” dedi.

Sigara yasağının, Belediye ve bağlı hizmet birimlerinde sıkı sıkıya uygulandığını dile getiren Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül de, temel amacın, vatandaşın sağlığını korumak olduğunu söyledi.

Eğitime Mamak Belediyesi’ne bağlı hizmet veren sosyal ve kültürel tesislerin sorumluları, ilgili birim müdürleri ve personel katıldı.
Etimesgut’ta sanat müziği ziyafeti

Eryaman Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, Etimesgutlulara müzik ziyafeti sundu.

Etimesgut Belediyesi Yunus Emre Kültür ve Spor Merkezi'nde düzenlenen, Belediye Başkanı Enver Demirel’in de bulunduğu konserde, Şef Dursun Ali Yağlı yönetimindeki koro, Türk Sanat Müziği'nin unutulmaz eserlerini icra etti. Konukların da şarkılara katılımıyla büyük bir coşku yaşanan konserde, koro yönetimi tarafından Başkan Demirel'e katkılarından dolayı çiçek ve plaket takdim edildi.

Demirel de konuşmasında, ilk belediye başkanlığı döneminde destek vererek kurulmasında yoğun çaba gösterdiği Eryaman Musiki Derneği'nin 18 yıldır başarılı çalışmalara imza attığını söyledi. Başkan Enver Demirel, ilçede faaliyet gösteren korolara her türlü desteği sağladıklarını da vurgulayarak, “Yapısal hizmetlerimizin yanı sıra kültürel ve sanatsal faaliyetlerimize de ağırlık vererek, ilçemizin yaşam kalitesini her alanda artırıyoruz” dedi.


Sincan Belediyesi’nden sokak hayvanlarına yardım

Sincan Belediyesi Veterinerlik Servisi’nde bulunan klinikte; başıboş, sahipsiz hayvanların muayene, tedavi, aşılama işlemleri yapılıyor. Küçük operasyonların da gerçekleştirildiği klinikte, ayrıca ilçede bulunan Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım Evi’nin desteğiyle birçok hayvan da kısırlaştırıldı. Barınaklarında geçen yıl binden fazla hayvanı misafir eden Sincan Belediyesi, bunların 425 tanesinin sahiplenilmesini sağladı.

İlçede hasta, sakat veya sahipsiz sokak hayvanlarını bildirmek isteyenler Sincan Belediyesi’nin 444 4 762 numaralı çözüm merkezini arayabiliyorlar. İhbarları en kısa sürede değerlendiren veteriner ekipleri, hayvanları alarak gerekli tedavi ve kontrollerini yapıyor. Ayrıca evcil hayvanlara Sağlık Bakanlığı’nın da desteğiyle kuduz aşıları yapılıyor.

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Bizim yaşam alanlarımızı paylaştığımız diğer canlılara karşı da görevlerimiz var. Biz belediye olarak imkânlarımız dâhilinde bize muhtaç hayvanlarımızın bakımını yapmaya gayret ediyor onlara sıcak bir yuvanın kapısını açmaya çalışıyoruz” dedi.


Pursaklar’da Hocalı şehitleri anıldı

Pursaklar Belediyesi ve Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) işbirliğiyle düzenlenen “Hocalı Katliamı ve Adalet Arayışı” konulu panelde Hocalı şehitleri anıldı.

Pursaklar Belediyesi Abdürrahim Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde, Hocalı Katliamı’nın 25. yılı nedeniyle bir panel düzenlendi. Hocalı şehitlerinin anıldığı panele Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva, Pursaklar Kaymakamı İhsan Kara, EkoAvrasya Derneği Başkanı Hikmet Eren ile davetliler katıldı.

Panelde konuşan Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin “Rabbim yüce kitabında, ‘İnananlar kardeştir’ der. Biz de her zaman hangi sıkıntıyla karşılaşırsak karşılaşalım, Azeri kardeşlerimizi yanımızda gördük. Bizler de Hocalı’yı unutmadık, unutturmayacağız” dedi.

Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva da Hocalı katliamını yapanların hala adalet karşısına çıkmadığını eleştirerek, “Hocalı’nın acısı 25 yıldır devam ediyor. Adaletin yerini bulmasını beklemeyeceğiz, bunu birlikte başaracağız. Gözyaşlarını dindirmek için birbirimize daha çok destek olmalıyız. Empati kuralım, 25 yıl kendi anne-babamızın, çocuğumuzun kabrini ziyaret edememek nasıl bir acıdır ve Hocalıların bu acısı hala devam etmektedir” diye konuştu.
El Deliye, Biz Akıllıya Hasret”

Akyurtlularla buluştu

Çiğdem Tunç, Murat Parasayar, Sema Aras ve Özkan Ayalp gibi isimlerden oluşan ekibiyle, “El Deliye Biz Akıllıya Hasret” isimli iki perdelik oyun Akyurtlularla buluştu.

Kültür Merkezi Necip Fazıl Konferans Salonu’nda sahnelenen ve Akyurtluların ilgiyle izlediği oyunun ardından Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, sanatçı Çiğdem Tunç’a teşekkür etti ve çiçek verdi.

Başkan Ayantaş, yaptığı konuşmada, “Ülkemizin geçtiği bu zor dönemeçte sanatıyla halkımızı bir arada tutan siz değerli sanatçılarımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullanırken, tiyatro oyununu 15 Temmuz’da gerçekleşen hain darbe girişiminde hayatını kaybeden tüm şehitlere adadı.

Başkan Ayantaş, daha sonra eşi Şenay Ayantaş ve sanatçılarla birlikte sahnede “Memleketim” şarkısını söyledi.
Başkan Tiryaki, Altındağlı kadınlarla bir araya geldi

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor. Başkan Tiryaki, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda, Alemdağ, Beşikkaya, Çamlık, Doğantepe, Gültepe, Gülpınar, Karapürçek, Mevlana ve Yıldıztepe kadın eğitim ve kültür merkezlerinden 400 üyeye seslendi. İstanbul, Edirne ve Şanlıurfa gezileri sonrası Başkan Tiryaki ile bir araya gelen kadınlar ise memnuniyetini alkışlarla ifade ettiler.

Altındağ Belediyesi’nin çocuklara daha güzel bir gelecek bırakmak için çalıştığını vurgulayan Başkan Tiryaki, 10 yıldır Altındağ’da köklü bir değişim yaşandığına dikkat çekerek, bu değişime kültür merkezleriyle destek verdiklerini söyledi.

Çocukların, sanattan, edebiyattan ve spordan ayrı tutulmamasını isteyen Başkan Tiryaki, “Çocuklarınıza yüzlerce daire bırakın, apartman bırakın. Çocuk bu saydıklarımla buluşmazsa iyi bir geleceğe sahip olamaz” dedi.

Başkan Tiryaki, program öncesinde Altınköy tanıtım filmini izleyen kadınlara köy müzesini bir de kendisi anlattı. Çocukların doğal yaşamla mutlaka iç içe olması gerektiğini kaydeden Başkan Tiryaki, bunun için Ankara’da tek adres olarak Altınköy’ü işaret etti.

Osmanlıspor, Başakşehir’e hayat Verdi

Ziraat Türkiye Kupası’ndan elendikten sonra, Yunanistan’ın Olympiakos takımına 3-0 yenilerek UEFA Avrupa Ligi’ne de veda eden Osmanlıspor, Spor Toto Süper Lig’de yaptığı karşılaşmada Medipol Başakşehir’e 1-0 mağlup oldu.

Mor-Sarılılar, zirveye oynayan ve 4 haftadır galip gelemeyen Medipol Başakşehir’e adeta hayat verirken, evinde aldığı bu yenilgi ile puan cetvelinde 7. sıraya geriledi.

Avrupa Kupası maçları nedeniyle sezonu erken açan ve şimdiye kadar 42 maç oynayan Başkent ekibi, Avrupa Kupası’nda yer almak açısından kendisi için büyük önem taşıyan Süper Lig maçlarına konsantre olmak arzusunu galibiyete dönüştüremedi.

Maça kontrollü başlamasına karşın 7. dakikada kalesinde erken golü gören Başkent ekibi, geliştirdiği ataklar ve yakaladığı pozisyonları cömertçe harcadı ve oyun süresince gol atma başarısı gösteremedi. Osmanlıspor, 23. haftada 5 Mart Pazar günü saat 19.00’da Fenerbahçe’ye konuk olacak.
Gençlerbirliği de kaybetti

Başkent’in Süper Lig’deki diğer temsilcisi Gençlerbirliği, Kardemir Karabükspor deplasmanından 1-0’lık yenilgiyle döndü.Kırmızı-Siyahlılar, ligin dirençli takımlarından Karabükspor karşısında iyi futbol sergilemelerine karşın, ilk yarıda kalelerinde gördükleri penaltı golüyle evine puansız döndü.

Gençlerbirliği, 23. haftada 6 Mart Pazartesi günü saat 19.00’da Akhisar Belediye Gençlikspor ile Ankara’da karşılaşacak.

Yüklə 87,14 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə