Savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukları sevindirmek için kutlanan bayram, 23 NİsanYüklə 94,28 Kb.
tarix18.01.2018
ölçüsü94,28 Kb.
#38772

Savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukları

sevindirmek için kutlanan bayram, 23 NİSAN...

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Kurtuluş Savaşı sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukları sevindirme amacını taşıyordu.

TBMM’nin açılışının 1. yılında Atatürk’ün himayesinde kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı, dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan) ile saltanatın kaldırılışı ve egemenliğin padişahtan alınıp halka verilmesinin tecelli ettiği TBMM’nin açılışının kutlanması; Çocuk Bayramı ile de savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukları, bahar şenliği ortamında sevindirmek hedeflenmişti.

Atatürk, çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı. “Bugünün küçükleri, yarının büyükleridir” sözüyle de çocuklara verdiği önemi göstermiştir. Bir konuşmasında da, “Küçük hanımlar, küçük beyler... Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, ikbal ışığısınız. Yurdu asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendiniz ne kadar mühim ve kıymetli olduğunuzu düşünerek, ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz” diyerek çocuklarla ilgili düşüncesini dile getirmiştir.

En son 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi. Ayrıca etkinlikler haftaya yayılarak, kutlamalar daha geniş kapsamlı hale getirildi.

1933′te Atatürk’le başlayan, çocukları makama kabul etme geleneği de günümüzde çocukların sembolik olarak devlet kurumlarının başındaki yöneticilerin yerine geçmesi şeklinde devam ediyor.

1979'da TRT'nin başlattığı, Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği kapsamında da dünyanın bir çok ülkesinden gelen çocukları yöresel kostümleriyle kutlamalara katılarak bayrama ayrı bir renk katıyor.Büyükşehir, Ankara’yı 10 milyon çiçekle donatıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yatırım projelerinde rekor üstüne rekorlar kırarken, bir yandan da Ankara’nın estetik güzelliğine güzellik katmak için yoğun bir çalışma içine girdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent’in merkezinden çevre ilçelerine kadar dört bir yanına kısa bir süre içinde 2,5 milyon çiçek diktiklerini, yıl boyunca da bu rakamı 10 milyona çıkaracaklarını bildirdi.

Uzun yıllar boyunca “bozkır”, “gri şehir” olarak bilenen Ankara, Büyükşehir Belediyesi’nin hummalı çalışmaları sonucu yemyeşil ve rengarenk görünüme kavuşuyor.

Kentin önemli arterleri, bulvarlar, caddeler, rekreasyon alanları, parklar gibi şehrin dört bir tarafını her mevsim çiçeklerle

bezeyen Büyükşehir Belediyesi, bu yıl içinde 10 milyon çiçek dikmeyi planlıyor.

Başkan Melih Gökçek, Başkent’in dev rekreasyon alanlarına, parklarına, ana arterlerine, bulvar ve caddeler boyunca yan bantlara, yeşil alanlara, çiçeklerle, farklı motifler oluşturulduğunu söyledi. Gökçek, şu bilgileri verdi:

“Şehrin uygun görülen her noktasını çiçeklerle nakış nakış dokuyoruz. Bu yıl Ocak ayından beri 4 ayda 2,5 milyon çiçeği toprakla buluşturduk. Bu yıl içinde7,5 milyon çiçek daha dikerek, 10 milyon çiçeğe ulaşacağız. Diktiğimiz çiçeklere, bulunduğu yerin önemine göre desenler ve motifler uyguluyoruz. Anadolu Bulvarı’nda semazen, Protokol Yolu’nda kelebek, Havaalanı Yolu’nda Ankara logosu gibi figürlerle, yolculara renkli ve huzurlu seyahat etme olanağı sunuyoruz. Bunların yanı sıra parklarımızda da çiçeklerle görsel bir şov sunuyoruz. Göksu Parkı, Harikalar Diyarı, Dikmen Vadisi ve Mavi Göl’e dikilen binlerce yazlık çiçekle, ziyaretçilerimizi ağırlamaya devam ediyoruz.”


“MEVSİMSEL

ZORLUKLARI AŞIYORUZ”

Dikimi yapılan ve yapılacak olan tüm çiçekleri, Başkent

iklimine uyum sağlayacak türden seçtiklerine dikkat çeken Gökçek, Ankara’yı mevsimlik bahçe çiçekleriyle donatırken, bölgede yetişen ve Ankara iklimine uyum sağlayan güzel çiçeklere her zaman öncelik verdiklerini vurguladı.

Başkent Ankara’da mevsimsel şartlar göz önüne alınarak, kurak geçen yaz aylarına dayanıklı çiçeklerin tercih edildiğini belirten Başkan Gökçek, “Ankara, konum olarak her mevsimin belirgin yaşandığı illerden biri. Yaz aylarının sıcak geçmesi peyzaj çalışmalarımızı her ne kadar zorlaştırsa da her mevsim olduğu gibi bu yaz da vatandaşlarımıza rengarenk bir Ankara sunmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Mevsimsel zorlukların Ankara’yı güzelleştirmemize engel olmasına müsaade etmiyoruz. Tüm zorlukların üstesinden geliyoruz Allah’ın izniyle” diye konuştu.
“ANKARA’YA GELENLERİ

ÇİÇEKLERLE

KARŞILAYACAĞIZ”

Başkan Gökçek, birbirinden farklı rengarenk, onlarca çiçek türünün bu yıl içinde Ankara genelinde dikiminin tamamlanacağını belirtirken şunları söyledi: “Göreve geldiğimiz günden itibaren her geçen gün daha yeşil ve rengarenk olması için ekiplerimizle gece gündüz çalıştık. Çalışmalarımız bu yıl da hız kesmeden devam edecek. Ankara merkezinde olduğu gibi uzak ilçelerimizin de birer çiçek bahçesi olması için var gücümüzle çalışıyoruz. Sardunya, petunya, begonya, papatya, kadife, ateş çiçeği, vapur dumanı gibi onlarca çeşit çiçeği Ankara’nın çeşitli yerlerine dikeceğiz. Bu yıl içinde uzak yakın demeden Ankara’nın tüm ilçelerine 10 milyon çiçek dikimini gerçekleştireceğiz. Adana, Aksaray yönünden gelenleri Şereflikoçhisar’dan; İzmir, Eskişehir yönünden gelenleri ise Polatlı’dan, Ankara’nın renkli görüntüleri karşılayacak.”Yahyalar Aile Yaşam Merkezi, üyelerini bekliyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, her yaştan Başkentli'nin aynı anda faaliyette bulunabildiği aile yaşam merkezlerinden dokuzuncusu olan Yahyalar Aile Yaşam Merkezi’ni hizmete açtı. Yenimahalle sınırları içinde hizmete giren Merkez’de bir yandan üye kayıtları devam ederken, bir yandan da yeni üyelere hizmet veriliyor.

Akyurt, Araplar, Çubuk, Planet, Sincan, Pursaklar, Kahramankazan ve Kuşcağız aile yaşam merkezlerinin ardından, geçtiğimiz haftalarda düzenlenen toplu açılış töreniyle hizmete giren Yahyalar Aile Yaşam

Merkezi, bölge halkının sosyal, kültürel ve sportif hizmetlerini karşılayacak.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde hizmet veren aile yaşam merkezleri, çocuklar, gençler, hanımlar, yetişkinler, engelli ve yaşlıların nitelikli zaman geçirebilecekleri en önemli merkezlerin başında yer alıyor.

Son olarak hizmete giren Yahyalar Aile Yaşam Merkezi, aynı anda 1200 kişinin; eğitimden kültüre, spordan kurslara kadar birbirinden değişik faaliyetler içinde bulunabilecek şekilde hizmet verecek.


“YAŞAMINA YENİLİKLER

KATMAK İSTEYENLERİ

BEKLİYORUZ”

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Büşra Aldoğan, genç, yaşlı, çocuk ayrımı olmaksızın aile bireyleri başta olmak üzere her yaştan Başkentli'nin aynı anda faaliyette bulunabildiği aile yaşam merkezlerinin, ihtiyaca göre hizmete açıldığını söyledi.

Yeni açılan Yahyalar Aile Yaşam Merkezi’nde de Başkent'in farklı noktalarında hizmet veren merkezlerde olduğu gibi, sosyal, kültürel, eğitime yönelik ve sportif tüm faaliyetlerin sunulduğunu belirten Aldoğan, “Yaşamına yenilikler katmak isteyen, zamanını keyif alacağı faaliyetler yaparak geçirmek isteyen herkesi, merkezimize üye olmaya davet ediyorum” dedi.

Aile yaşam merkezlerine üye olanların, yaş ve ilgi alanlarına göre mutlaka bir faaliyete katılma imkanı bulduğunu belirten Aldoğan, şunları söyledi: “Örneğin anne ve babalar sosyal, sportif, kültürel etkinlikler yaparken, çocuklarını faaliyet sınıflarına bırakabilecekler. Tüm merkezlerimizde olduğu gibi Yahyalar Aile Yaşam Merkezi'nde de hem bireysel olarak hem de tüm aile bireyleri aynı anda boş zamanlarını değerlendirebilecek. Üyelerimiz, sportif faaliyetlerin yanı sıra kendilerini geliştirmek ve yeni bir şeyler öğrenmek için çeşitli alanlarda açılan kurslara ve seminer programlarına katılabilecekler.”

Aldoğan, aile yaşam merkezlerinin sayısının, Başkentlilerden gelen talepler ve ihtiyaçlar doğrultusunda artırıldığını söyledi.

YAHYALAR AİLE YAŞAM

MERKEZİ'NDE

NELER VAR?

Yahyalar Aile Yaşam Merkezi, 7 bin metrekare kapalı alan içinde, 20 derslik, 600 metrekare büyüklüğünde 3 spor salonu ve 350 kişilik konferans salonundan oluşuyor.

Aynı anda 1200 kişinin hizmet alabileceği şekilde tasarlanan Aile Yaşam Merkezi’nde; çocuk kulübü, gençlik merkezi, yaşlılar lokali ile engelliler lokali bulunuyor.

4-14 yaş arasında çocukların üye olacağı çocuk kulübünde, minikler için faaliyet sınıfı, öğrenciler içinse etüt sınıfı yer alıyor. Bu sınıflarda, öğrencilerin, gerek okul başarılarına gerekse kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak, matematik, Türkçe, İngilizce, Arapça, bilgisayar gibi dersler verilecek.

Müzik, tiyatro, drama, halk oyunları kursları gibi birbirinden farklı kurs programlarıyla çocuklar yeteneklerini ortaya çıkaracaklar. Jimnastik, tekvando, güreş, air hokey ve masa tenisi gibi spor dallarına katılarak enerjilerini doğru bir yöne kanalize edebilecekler.

Merkez bünyesinde 14-24 yaş aralığındaki gençlerin üye olduğu gençlik merkezinde, çocuk kulübünde olduğu gibi sportif, sosyal ve kültürel faaliyetler olacak. 50 yaş üzeri Başkentliler de yaşlılar lokalinde, bilgisayar, resim, el sanatları ile uzman hocalar gözetimindeki kondisyon sınıfında sağlıklı spor yapma imkanı bulacaklar. Engellilerin de kendilerini ifade edip keyifle zaman geçirecekleri faaliyetlerin bulunacağı engelliler lokalinde, kültürel ve turistik geziler ile sağlıklı yaşam, iletişim, halkla ilişkiler ve psikolojik destek amaçlı seminerlerle üyeler bilgilendirilecek.

Merkez içinde el sanatlarına yönelik Belediye Meslek Edindirme Kursları (BELMEK), Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da Kur'an-ı Kerim kursları verilecek.Kırkım Şampiyonası’nın ikincisi düzenleniyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen yıl Türkiye'de ilk defa Beypazarı'nda gerçekleşen “Ulusal Kırkım Şampiyonası”nın ikincisi, 20-21 Mayıs tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi (AKM)'nde düzenlenecek.

Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanı Özgür Güven, geçen yılki “Ulusal Kırkım Şampiyonası”na, Türkiye'nin 7 bölgesinden katılım gerçekleştiğini belirterek şunları söyledi:

“Büyükşehir Belediyesi olarak, 2 senedir makineli kırkıma önem veriyoruz ve gelişmesi için gerekli eğitimleri düzenliyoruz. Bu kapsamda bazı kırkımcılarımıza makinelerini de hibe ettik. Geçen yılki şampiyonaya, 7 bölgeden yoğun bir katılım vardı. Gördüğü yoğun ilgi nedeniyle, bu yıl şampiyonayı Ankara'nın merkezine getiriyoruz. Bu sayede, sadece kırkımla ilgilenenlerin değil, vatandaşlarımızın da bu eğlenceli yarışmayı görmesini istiyoruz.”


TÜRKİYE'NİN HER

YERİNDEN KATILIMCILAR

BAŞVURUYOR

Bu yıl düzenlenecek 2. şampiyona için başvuruların aylar öncesinden başladığını belirten Güven, “Kırkımcılarımız da bu yıl için çok heyecanlı ve iddialı. Aylar öncesinden başvuru yapmaya başladılar. Şampiyona, adından da anlaşılacağı gibi, bu yıl da ulusal olacak ve Türkiye'nin her bölgesinden kendine güvenen tüm kırkımcılarımıza açık olacak. Bu kapsamda Ankara dışından da çok sayıda başvuru alıyoruz. Geçen yıl erkek kategorisinde birincilik Gaziantep'e, kadın kategorisinde ise Karaman'a gitmişti. Bu yıl hangi illerden, hangi kırkımcılarımız birinciliği sırtlayacak, biz de sabırsızlıkla bekliyoruz” diye konuştu.


DERECEYE GİRENLER

TEKLİF ALIYOR

Geçen yılki ilk şampiyonadan 7-8 ay sonra Yeni Zelanda ve Avustralya'dan dereceye giren kırkımcılara iş teklifi geldiğini ve bu tekliflerin kendilerini de heyecanlandırdığını hatırlatan Güven, şöyle devam etti:

“Kırkım, yaz aylarında yapılan bir işlemdir. Kırkımcılarımıza kışın da çalışabilecekleri bir imkan sunmak, bizlerin de düşüncesindeydi. Yapılan şampiyona sonrasında, mevsimin ülkemizin tersine yaşandığı Yeni Zelanda ve Avustralya’dan kırkımcılarımıza iş teklifi gelmesi, bizleri çok heyecanlandırdı. Bu ülkelerde kırkım, aralık ayında başlıyor. Bu sayede kırkımcılarımız, ülkemizde kırkım yapılmayan aylarda bu ülkelerde çalışıp, gelir elde edecek. Hem de orada yaşadıkları deneyimlerle Türkiye’ye dönerek, ülkemizde yapılan kırkımcılığa katkı sağlayacak. Dünya standartlarında kırkım yapan arkadaşlarımızın bu yıl da yurtdışından çağırılacağına inanıyorum. Gitmek isteyen kırkımcılarımıza, bizler de belediye olarak destek olmaktan gurur duyarız.”


MAKİNELİ KIRKIMIN

ÖNEMİ


Makineli kırkımın önemine de değinen Özgür Güven, hayvanlardan elde edilecek tiftik ve yapağının değerlenmesi için ilk adım olarak profesyonel, makineli ve uluslararası standartlarda kırkım yapılması gerektiğini söyledi. Makineli kırkımın, standardı yükselttiği gibi, zamandan da tasarruf edilmesini sağladığını bildiren Güven, elle bir koyunun 10-15 dakikada kırkılırken, makineyle 3-4 dakikada kırkılabildiğini, ayrıca makineyle kırkılan yünün veriminin daha fazla ve dünya standartlarında kalitede sonuç alındığını anlattı.

Şeker hastalarında diyabetik ayak sorunu

Şeker hastalığı, kesin tedavisi olmayan, ancak iyi bakımla kontrol altında tutulabilen bir hastalık olmasına karşın, görülme sıklığı ve yol açtığı komplikasyonları nedeniyle çok önemli bir sağlık sorunudur.

Özkaya Tıp Merkezi Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Mahmut Yazıcı, şeker hastalığı sonucunda gelişen “diyabetik ayak” hastalığının yaygınlığına dikkat çekerek, damar yapısı ve sinir tahribatı sebebiyle oluşan sinsi bir komplikasyon olduğunu söyledi.

Diyabetli hastaların yaklaşık yüzde 15’inin ayaklarında yara oluştuğunu ifade eden Dr. Yazıcı, “Diyabet, tüm dünyada en sık ayak kesilmesine (amputasyonu) neden olan bir hastalıktır. Yüksek oranda sakatlık ve ölüm oranının yanı sıra hasta ve ailesi için ciddi problemler yaratır” dedi. Hastaların tedavi süresince başkalarına bağımlı yaşamaları ve tedavinin çok yüksek maliyetli oluşunun da ekonomik açıdan kişiyi olumsuz etkilediğine dikkat çeken, Dr. Yazıcı, diyabetik ayak ve tedavi yöntemlerine ilişkin sorularımıza şöyle yanıt verdi:


Diyabetik ayak nedir?

Damar yapısı ve sinir tahribatı sebebiyle oluşan ve ayağın kesilmesine (amputasyonuna) kadar gidebilen sinsi bir komplikasyondur.


Belirtileri nelerdir?

Ayaklarda ağrı, uyuşma, karıncalanma, pamuk üstünde yürüme hissi veya sıkı çorap giyme hissi gibi belirtiler olur. Diyabet hastalarında genellikle hem kan akımının zayıflaması hem de sinir hasarı beraber gelişir. Özellikle sinir hasarına bağlı his kaybı, ağrı duyusunu köreltir ve ayakkabısının, ayağını sıkıp sıkmadığını, sıcak-soğuk gibi etkileri algılamamaya başlar. Oluşan doku travması, nedeniyle bu yerler iltihaplanabilir. Yüksek kan şekeri ise bu iltihabı ve yara iyileşmesini daha kötü hale getirir. Oluşan enfeksiyon iyileşmez ise zamanla doku nekrozu ve kangrene dönüşür ve yara etrafındaki cilt ve dokular ölür.


Kimler risk altındadır?

Diyabet eğitimi almamış, ayağında şekil bozukluğu bulunan, ciddi görme bozukluğu olan, şeker kontrolü ve ayak bakımı kötü olan, alkol ve sigara alışkanlığı bulunan diyabetli hastalarda, diyabetik ayak riski fazladır.


Diyabetik ayak oluşmaması için

ne yapmak gerekir?

Ayaklar her gün ılık suyla yıkanıp, parmak araları dahi yumuşak bir havluyla okşarmış gibi kurulanmalı ve nemlendirici sürülmelidir (parmak araları hariç). Topukların çatlaması engellenmelidir. Ayaklar her gün kesik, sıyrık, mantar ve olası kabarcıklar açısından kontrol edilmelidir. Pamuklu çorap giyilmelidir. Ayak, direkt sıcağa temas etmemelidir. Tırnaklar düz kesilmeli, nasır kesilmemeli, nasır ilacı, yakı ve asitler kullanılmamalıdır. Çıplak ayakla kesinlikle yürünmemelidir. Ev içinde giyilen terlikler ortopedik ve yumuşak zeminli olmalıdır. Deniz kıyısında her tarafı kapalı olan, mümkünse dalgıçların kullandığı ayakkabı giyilmelidir. Ayakkabılar giyilmeden önce her zaman yabancı cisim varlığı kontrol edilmelidir. Ayakkabılar yumuşak deriden, tabanları kalın, her tarafı kapalı, ayağa uygun ve rahat olmalıdır.
Tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Diyabetik ayak oluştuktan sonra, izlem ve tedavisi mutlaka diyabetik ayak ekibi tarafından yapılmalıdır. Diyabetik ayak hastalarındaki yaraların esas tedavisi, uygun yara bakımı ile diyabetik ayak ekibi uygun görürse, antibioterapi ve gerekirse cerrahi müdahalelerdir. Kan damarlarının hasarlanması ve bağışıklık sisteminin baskılanması nedeniyle, yara iyileşmesi bu hastalarda zayıftır. Ciltte, bağ ve kas dokusunda ve hatta kemikte ciddi enfeksiyonlar oluşur.

Zayıflamış kan dolaşımı nedeniyle alınan antibiyotikler de yaralara yeterince ulaşamadığından, genelde son çare amputasyona (kesme) gidilir. Son zamanlarda hiperbarik oksijen, MicroVas (Uzuvlara elektrodlar vasıtasıyla verilen elektrik akımlarıyla kan akımının artırılması ve yara iyileşmesinin hızlandırılması), sülük ve ozon tedavisi gibi yöntemler de denenmektedir.

Kale önü meydan çalışmalarında sona doğru...

Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi kapsamında yürütülen Kale Önü Meydanı düzenlemesinde sona yaklaşıldı. Çalışmalar 1 ay içinde tamamlanarak, meydan tekrar Ankaralıların kullanımına açılacak.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen, Ankara Kalesi’nin tarihi ve turistik değerinin artması ve hem bölge esnafını hem ziyaretçileri rahatlatmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında yürütülen “Kale Önü Meydan

Düzenlemesi” çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Akar Pınar Uludağ, “Hava şartları nedeniyle bir süre geciken çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Hava şartlarından dolayı kaybettiğimiz zamanı telafi etmek için ekiplerimiz ellerinden geleni yapıyor” dedi.

Uludağ, proje kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verirken, “Yerli ve yabancı turizme önemli katkı sağlaması amaçlanan kale önü meydan düzenlemesi çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlandı. 1 ay içinde tüm çalışmalar bitirilerek, hizmete açılacak” diye konuştu.


“HERŞEY, TARİHİ DOKUYA

UYGUN OLACAK”

Meydanın arka kısmında kalan otopark bölümünün bittiğini belirten Uludağ, halen meydan zeminine özel olarak tasarlanan taşlar döşendiğini, ortaya da dev bir Selçuklu yıldızı çizildiğini söyledi. Uludağ, kuruyemişçiler ve taksi durağının da kaba inşaatının tamamlandığını, ince işlerinin de tarihi dokuya uygun şekilde yapılacağını kaydetti.

Büyükşehirbinasına çirkin saldırı

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Belediyesi'nin Hipodrom'da bulunan binasına, kimliği belirsiz kişilerce, araç içinden 3 el ateş edildiğini, şans eseri binada kimsenin bulunmaması nedeniyle ölen ve yaralanan olmadığını açıkladı.

Twitter hesabından, Fen İşleri Daire Başkanlığı, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı'nın bulunduğu katlara isabet eden kurşunların yol açtığı hasarın görüntülerini paylaşan Başkan Gökçek, “Bir araçtan, Belediye binamızın 3, 11 ve 16. katlarına isabet eden 3 el atış yapılmıştır. Belediye binası o anda boş olup, herhangi bir yaralı yoktur. Bir sarhoşun atışı mıdır, yoksa bir teröristin atışı mıdır, polisin çalışmasıyla inşallah ortaya çıkacaktır” mesajını paylaştı.

Kurşun sıkanlara da çağrıda bulunan Başkan Gökçek, “Amaç, göz korkutmaksa, boş binaya gece kurşun sıkmak, korkaklığın ta kendisidir. Hak bildiğimizden bir adım geri dönen namerttir” açıklamasını yaptı.


“İRFAN DEĞİRMENCİ’YE

GEÇMİŞ OLSUN”

Sunucu ve Gazeteci İrfan Değirmenci’nin evinin kurşunlanmasını da değerlendiren Başkan Gökçek, “İrfan Değirmenci'nin de evi kurşunlanmış. Muhtemelen her iki yere kurşun sıktıran, aynı ellerdir. Yani Türkiye'yi karıştırmak isteyenler. Türkiye, Batı'nın ve FETO’nun talimatlarıyla oynanan bu oyunlara düşmeyecektir. İrfan Değirmenci'ye geçmiş olsun diyorum. Fikren taban tabana zıt olsak da teröre karşı ortak tavır almak, boyun borcumuzdur” dedi.
Büyükşehir Belediye Meclisi siyasi parti grupları, saldırıyı kınadı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne kimliği belirsiz kişilerce gerçekleştirilen silahlı saldırıyı, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde grubu bulunan siyasi partiler, ortak açıklamayla kınadı.

Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Ali İhsan Ölmez, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Yıldız, CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya ve MHP Grup Başkanvekili Ramazan Şimşek imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

“18 Nisan 2017 Salı günü saat 23.50 sıralarında Ankara Büyükşehir Belediyesi hizmet binası, faili meçhul kişi veya kişilerce kurşunlanmıştır. Binanın ön cephesine 3 kurşun isabet etmiş, lakin Belediye çalışanlarımız ve insanımız isabet almamıştır. Kamera kayıtlarına bakıldığında, aracın beyaz Tempra marka bir otomobil, kullanılan silahın bir tabanca olduğu ham bilgileri mevcut olup, emniyet yetkililerimiz, konuyu titizlikle inceleme ve takibe almışlardır.

Ülkemiz, uzun yıllar boyunca terörle mücadelede evlatlarını, genç fidanlarını toprağa vermiş, acısını yüreğine hapsederek birlik ve beraberliğini her şeye rağmen koruyabilme basiret ve ferasetini gösterebilmiş nadide bir metanet anıtı gibidir.

Terörü ve teröristi; meşrebi, mezhebi, etnik kökeni sağı ve soluna bakılmaksızın lanetliyor, başta Ankara insanımızı takiben Belediye çalışanlarımıza ve Meclisimize geçmiş olsun diyoruz.

Belediye Meclisi'ni oluşturan AK Parti, CHP ve MHP Meclis üyeleri olarak söz konusu Başkent Ankaramız ve Ankaralımıza saldırı olunca; yek vücut olarak her türlü terör ve teröristi sağına soluna bakmaksızın hep birlikte lanetliyoruz.”

Büyükşehir, güneş ve rüzgar enerji santrali kuracak

Büyükşehir Belediye Meclisi, yenilenebilir enerji desteklemek amacıyla ilçelerde güneş ve rüzgar enerjisi santralleri kurulması için karar aldı.

Belediye Meclisi’nin, 2. Başkanvekili Nail Çimen başkanlığında yapılan toplantısında, kente ilişkin konular görüşüldü.

Meclis'e sunulan Başkanlık yazısında, Ankara’nın sanayileşme hızına, artan nüfusa ve büyüyen ekonomisine paralel olarak enerji kaynakları tüketiminin de yükseldiği belirtildi. Güneş enerjisi santralleri ve rüzgâr enerji santrallerinin, yapım-işletme maliyetleri ve verim açısından kârlı bir enerji elde etme yolu olduğu bildirilen yazıda, fosil yakıtların doğaya verdiği zarara dikkat çekildi.

Başkanlık yazısında, Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na, güneş enerjisi potansiyeli olan ilçelere güneş enerji santralleri, rüzgâr enerjisi potansiyeli olan ilçelere rüzgâr enerji santralleri kurulması için ihale yapılması ve yapımı tamamlandıktan sonra da işletilmesi ya da kiraya verilmesi için yetki verildi.

Konuyla ilgili olarak, ulusal veya uluslararası kredi kuruluşları veya bankalarla kredi anlaşması yapılması konusunda da Mali Hizmetler Daire Başkanlığı'na yetki verildi.

Başkanlık yazısı, oy birliğiyle kabul edildi.

Misket”, çizgi film oluyor...

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, Başkentlilerin sempatisini kazanan, Büyükşehir'in maskotu Ankara kedisi “Misket”in çizgi filminin yapılmasına karar verildi.

Belediye Meclisi’ne sunulan Başkanlık yazısında, Ankara'nın tarihi ve kültürel değerleri ile Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin faaliyetlerinin tanıtılması amacıyla milli ve manevi değerleri anlatan Ankara kedisi (Misket) karakteri kullanılarak bir çizgi film yapılmasının uygun görüldüğü belirtildi. Yazıda, bu film karakteriyle tanıtım faaliyetleri yapılması için Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'na yetki verilmesi, çizgi filmlerin yayın organlarında ücretsiz yayınlanması amacıyla protokoller yapılabilmesi için Genel Sekreterlik'e yetki verilmesi talep edildi.Halk Ekmek kafelerin sayısı artırılacak

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, Halk Ekmek kafelerin sayısının artırılması amacıyla, Şirket’in 40 milyonluk sermayesinin 100 milyon TL'ye çıkarılmasına karar verildi.

Belediye Meclisi’nin sunulan Başkanlık yazısında, Halk Ekmek Fabrikası'nın Mart ayında yapılan Olağan Genel Kurul toplantısında, 40 Milyon TL'lik şirket sermayesinin 100 milyon TL'ye çıkarılmasının kararlaştırıldığı belirtilerek, “Belediye’nin, Ankara Halk Ekmek Fabrikası'ndaki mevcut yüzde 97,01 pay oranının korunabilmesi için sermaye artırımındaki rüçhan hakkına isabet eden 58 milyon 209 bin 40 TL'nin, ayni/nakdi olarak Şirkete aktarılması yönünde karar alınması” talep edildi.

Sermaye artırımının nedeninin sorulması üzerine konuşan Başkanvekili Ölmez, Ankara'nın çeşitli yerlerine açılan ve vatandaş tarafından yoğun ilgi gören Halk Ekmek kafelerine dönük yatırımların hızlandırılması için sermaye artırımı yapıldığını söyledi.

Mithatpaşa Köprüsü'nün altında, Ziya Gökalp Bulvarı ile kesiştiği noktada yolun iki tarafındaki karşılıklı boş alanlar ile Hacettepe Hastanesi Büyük Acil Girişi yakınındaki uygun görülecek bir alanın, satış ve tanıtım yeri açmak üzere Halk Ekmek Fabrikası'na 25 yıl süreyle bedelsiz tahsisine de karar verildi.

Hacı Bayram’ın tarihi CEP’te

Büyükşehir Belediyesi, Hacı Bayram-ı Veli Camii ve çevresinde bulunan tarihi mekanların hikayelerini Cep’e taşıdı. Müze ve Tarihi mekanlar hakkında bilgi veren uygulama, mobil cihazlara kolayca indirilebiliyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen uygulamada, Android işletim sistemli akıllı telefonlarda Play Store aracılığıyla, İOS işletim sistemi için de Apple Store aracılığıyla işlem yapılıyor. Arama motoruna “Ankara Asist” yazılarak girilen uygulama, ücretsiz olarak indirilebilir. İndirilen uygulama, otomatik olarak telefonlara yükleniyor. Ankara Asist uygulamasıyla vatandaşlar tarihi bölgeleri gezerken, mekanlar hakkındaki bilgilere hem yazılı hem de sesli olarak erişilebiliyor.

Ankara Asist sesli rehberlik sisteminin kurulu olduğu mekanlarda mobil cihazları üzerinden bulunulan konumla ilgili rehberlik sisteminden temassız olarak faydalanılabiliyor.


TARİHİ MEKANLAR

UYGULAMADA…

Uygulamayla birlikte Hacı Bayram- ı Veli Türbesi, Hacı Bayram Çilehanesi, Roma dönemi eserlerinden Agustus Tapınağı, Hacı Bayram Camii çevresinde yer alan diğer tarihi camilerden Ahi Turan Camii, Ahi Yakup Camii, Şeyh İzzettin Camii ve Balaban Camii sesli rehberden anlatılıyor. Yine bu bölgede bulunan türbelerden Gül Baba Türbesi, Şeyh İzzettin Türbesi ile ziyaret edilebilecek mekanların bilgileri uygulamada yer alıyor.

Tabela vergisinde son hafta

Büyükşehir Belediyesi, tabela vergisi ilk taksit ödemelerinin, veznelerden 28 Nisan Cuma günü mesai saati bitimine kadar, internetten de 30 Nisan Pazar günü saat 24.00’a kadar yapılması uyarısında bulundu.

Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı yetkilileri, mükelleflerin cezalı duruma düşmemesi için ilan ve reklam vergisinin ilk taksit ödemelerinin 28 Nisan Cuma günü mesai saati bitimine kadar Hipodrum Caddesi No: 5’te bulunan Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’nın girişindeki Mali Hizmetler veznesine yapılabileceğini, ayrıca ING Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank şubelerine de yatırabileceğini söylediler.

Yetkililer, ödemelerini, İnternet Bankacılığı veya Büyükşehir Belediyesi'ne ait https://eportal.ankara.bel.tr/online-tahsilat internet adresinden online olarak yapmak isteyen mükelleflerin ise 30 Nisan Pazar günü saat 24:00’e kadar mükellef hesap numarasıyla işlem yapabileceğini belirttiler.

Ödemelerin zamanında yapılmasını isteyen yetkililer, yapılacak sıkı denetimlerle, vergisini ödemeyenlerin tespit edileceğini ifade ederek, şikayetlerin, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı'nın 507 14 94 no’lu telefonuna yapılabileceğini belirttiler.

REKLAM VERGİSİ

KAPSAMINDAKİ

UNSURLAR


İşyeri önüne, duvarına, çatısına ve kaldırım üzerine konulan tabelalar, kampanya veya indirim günleri kapsamında işyeri camlarındaki sticker veya vinil türü yapıştırmalar, bina duvarlarındaki reklam giydirmeleri, ürünlerin tanıtıldığı broşür ve insert'ler, market ve mağazaların müşteri taşıma araçları üzerindeki reklamlar, işyerlerinin yüzeyine veya yol boylarına konulan bez, branda türü tanıtım afişleri.

İLÇELER
Kahramankazan Belediyesi’ne

yeni logo

Kahramankazan Belediyesi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlattığı yeni logo çalışmalarını tamamlayarak birim ve hizmet noktaları ile resmi yazışmalar da dahil olmak üzere tüm alanlarda kullanmaya başladı.

“Yükselen yıldız Türkiye, yükselen yıldız Kahramankazan” ana temasının işlendiği yeni logo ayrıca Türkiye genelindeki 15 Temmuz şehit ve gazilerinin anısının yaşatılması amacıyla anıtsal bir forma dönüştürülerek, ilçe merkezinde bir meydana da yerleştirecek.

Belediye Başkanı Lokman Ertürk, “Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘kahraman’ sıfatıyla onurlandırılan ilçemiz, yüksek aidiyet duygusuyla hareket etmiş ve bu sıfatın sorumluluğunu ilelebet vakur bir şekilde yaşamayı şiar edinmiştir. Kahramankazan Belediyesi olarak bu onurlu sorumluluğu temsil edecek yeni bir simgeyi ilçemize kazandırdık” dedi.
“Temiz Toplum, Temiz Çevre İçin El Ele” kampanyası

Çubuk Belediyesi tarafından organize edilen Çubuk Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destek verdiği “Temiz toplum, temiz çevre için el ele” isimli kampanya kapsamında mıntıka temizliği yapıldı.

Çubuk Belediyesi personeli tarafında eldiven, şapka ve çöp poşeti dağıtılan öğrenciler,

Çubuk Kaymakamı İbrahim Çenet ve Belediye Başkanı Tuncay Acehan ile birlikte çöp topladı.

Kampanyaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Aslan, Belediye Başkan Yardımcıları Hasan Hüseyin Karakuş ve Zeki Metin’in yanı sıra daire amirleri de katıldı. Anaokulları, ilk ve ortaokullar ile liselerden kampanyaya yaklaşık bin öğrenci katıldı. Açılış konuşmalarının ardından mıntıka temizliği Atatürk Parkı’ndan başlayarak Çubuk Çayı vadisince devam etti. Öğrencilerle yakından ilgilenen Kaymakam Çenet ve Belediye Başkanı Acehan, öğrencilerle birlikte, vadideki şişe, izmarit, poşet gibi çeşitli atıkları tek tek topladı. Vadi boyunca yüzlerce çuval çöp toplanarak çöp kamyonlarına konulurken, mıntıka temizliğinin ardından öğrencilere Kaymakam Çenet ve Başkan Acehan tarafından kek ve meyve suyu ikram edilerek çeşitli hediyeler verildi. Kampanyayı düzenleyen Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne ve destek olan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkür eden Başkan Acehan, öğrencilerle birlikte güzel bir bahar temizliği gerçekleştirdiklerini söyledi.
Altındağ, Beşikkaya Mahallesi’ne kültür merkezi

Altındağ Belediyesi, Beşikkaya Mahallesi’ne kültür merkezi yapıyor. İnşaatına yeni başlanan kültür merkezinin, bu yıl sonunda bitmesi planlanıyor.

5 bin 500 metrekarelik inşaat alanıyla Altındağ’ın modern yapısına ayak uyduracak olan kültür merkezi, hem kültürel etkinliklerde kullanılacak hem de düğün salonu olarak işlev görecek.

Kültür Merkezi’nin en alt katında yer alacak 300 kişilik düğün salonu, Altındağ’da evlenmek isteyen çiftlerin en mutlu anlarını yaşayabilecekleri bir mekan olacak. 500 kişilik konferans salonunun bulunduğu zemin katta ayıca seminerler, konferanslar ve sempozyumlar düzenlenecek.

Yine zemin katta yer alacak 3 derslik de Altındağlı kadınların el becerilerinin gelişmesi için çalışma atölyesi olarak kullanılabilecek. Kültür Merkezi’nin 1. katında ise 9 derslik yer alacak ve kadınlar bu sınıflarda okuma-yazma öğreniminden İngilizce eğitimine kadar birçok faaliyette yer alabilecekler. Yine bu kattaki çok amaçlı salon ve kütüphane ise eğitimin önemli bir parçası olarak kullanılacak.
“Erozyon Dede”

Karaca’nın adı,

Çankaya

Parkı’nda

Çankaya Belediyesi, doğayı korumaya yönelik çalışmaları nedeniyle Türkiye’nin “Erozyon Dedesi” unvanını alan Hayrettin Karaca’nın adını, yeni yaptığı parklardan birinde yaşatma kararı aldı. Çankaya Belediye Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda Hayrettin Karaca’nın adının verileceği Yaşamkent Mahallesi’nde yapılacak ve bu yıl içinde açılacak park, 7 bin metrekare alana kurulacak.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, yeni bir parka en çok Hayrettin Karaca isminin yakışacağını belirterek, “Yaşamını erozyon ve çölleşmeyle mücadeleye adamış, bu ülkenin geleceği için büyük bir çaba sarf etmiş bilim insanı Hayrettin Karaca’nın adını ilçemizdeki bir parka vermek, bizim için onurdur” dedi.

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı’nın (TEMA) Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’nın adına yapılacak parkta, koşu yolu, fitness alanı, çocuk oyun alanı, süs havuzu ve kamelyaları bulunacak. Yeni park, aynı zamanda bölgeye 5 bin metrekare yeşil alan kazandıracak.

Yaşamkent Mahallesi 3239. Sokak ile 3226. sokakların kesişiminde yer alacak Hayrettin Karaca Parkı, Eylül ayında düzenlenecek törenle açılacak.


Keçiören

Kent Meydanı’nda özel tasarım

Keçiören Belediyesi, kent meydanına kimlik kazandırmak için özel tasarım çalışmayı Kalaba Kent Meydanı’na yerleştirdi. Keçiören Belediyesi her bir harfin

rengarenk tasarlandığı ve yaklaşık 12 metre uzunluğundaki “Keçiören” yazısını Kalaba Kent Meydanı’na yerleştirerek, meydana farklı bir görünüm kazandırdı.

Gümüşdere Ihlamur Vadisi’nin hemen yanındaki Kalaba Kent Meydanı, farklı peyzajı, yürüyüş alanları ve estetik görünümüyle Ankara'nın da en büyük kent meydanı olma özelliğini taşıyor. Oturma alanları ve engelsiz kent meydanı olma niteliğiyle de her gün yüzlerce Keçiörenli’nin geçtiği meydan, yeni görünümüyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Keçiören'in çehresini değiştirmeyi ve her gün yeni bir güzelliği Keçiörenli'nin hizmetine sunmayı ilke edindiklerini ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Türkiye'nin ikinci büyük ilçesi Keçiören'i güzelliklerle tanıştırmak ve şehrin estetik görünümüne de katkı sunmak için farklı çalışmalara imza atıyoruz. Merdivenli yollarımızı doğa desenleriyle buluşturmuştuk ve o çalışma çok beğenilmişti, şimdi de Kalaba Kent Meydanımıza rengarenk Keçiören görsel çalışmasını yerleştirdik” dedi.


Etimesgut’ta talep ve şikayetlere anında cevap

Etimesgut Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, vatandaşlardan gelen istek, şikayet ve önerilere anında cevap veriyor.

Etimesgut Belediyesi, geçen yıl çeşitli kurum ve kuruluşlardan kendisine yöneltilen 11 bini aşkın istek, şikayet ve öneriyi sonuçlandırdı.

Vatandaşlardan gelen taleplerle yakından ilgilenen ve ilgili birimleri görevlendirerek sorunların çözümünü takip eden Belediye Başkanı Enver Demirel, kendilerine yapılan hiçbir başvurunun cevapsız kalmadığını söyledi. Demirel, “Vatandaşlarımızın e-mail, etiMASA, dilekçe ya da yüzyüze ilettikleri bütün başvuruları anlık olarak değerlendiriyoruz. Başvuru, ilçe belediyemizin görev ve yetki alanıyla ilgiliyse, mevzuat çerçevesinde anında işlem yapıyoruz. Yetki ve sorumluluk alanımızın dışındaki istek ve şikayetleri de görevli personelimiz, ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişime geçerek takip ederek vatandaşlarımızın istek, şikayet ve taleplerini yerine getiriyoruz” dedi.


Mamak’ta şehitler adına hatıra ormanı

15 Temmuz gecesi darbe girişiminde şehit olan Yusuf Elitaş ve Yusuf Çelik adına, Mamak’ta hatıra ormanı oluşturuldu. 1000 fidanın toprakla buluştuğu programa, Mamak Kaymakamı Ali Mantı, Belediye Başkanı Mesut Akgül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, şehit aileleri, gaziler, emniyet mensupları ve öğrenciler katıldı.

Mamak Belediyesi, Ankara İmam Hatip Platformu, Ankara Spor İzcilik Gençlik Eğitim ve Çevre Derneği üyelerinin düzenlediği programda konuşan Akgül, “Şehitlerimizin ismini daima yaşatacağız” dedi.

Programa katılan herkese dikecekleri ağaç için kendi adlarını taşıyan künyelerin dağıtıldığı bu özel günde toprağa ilk fidanı, Akgül, şehit aileleriyle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına dikti. Akgül, “15 Temmuz’da ülkemizi ve milletimizi canları pahasına koruyan şehitlerimizin isimleri, bu hatıra ormanıyla sonsuza dek yaşayacaktır” diye konuştu.

Ağaç dikiminin ardından programa katılan öğrencilerle bol bol fotoğraf çektirip sohbet eden Akgül’e, Kredi Yurtlar Kurumu Ankara İl Müdürü Ferhat Türkoğlu, Mamak Belediye Başkanvekili Faruk Gültekin, Kızılay Mamak Şube Başkanı Şükrü Can da eşlik etti.
Gölbaşı serasında yıl boyu üretim

Gölbaşı Belediyesi, Park ve Bahçeler Müdürlüğü alanına kurduğu serada çeşitli türlerde çiçek üretimine devam ediyor. Belediye’nin Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, park, yeşil alan ve refüjlere dikilecek çiçekleri az maliyetle kendi bünyesinde yetiştiriyor.

Yaz-kış üretime devam eden sera, ilçenin her mevsim çiçeklerle renkli kalmasını sağlıyor.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, serada yetiştirilen çiçeklerle Gölbaşı’nın her

mevsim rengarenk olmasını sağladıklarını belirterek, “Kendi seramızda ürettiğimiz çiçeklerle ilçenin çiçek teminini sağlıyoruz. Vatandaşlarımızın nefes alabilecekleri yeşil ortamları güzelleştirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

ANKARAGÜCÜ ŞAMPİYON...

Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Ankaragücü, Kayseri Erciyesspor'u 4-1 yenerek, sezonun bitimine 1 hafta kala şampiyonluğunu ilan etti.

Başkent takımı, Spor Toto 2. Lig'de Kayseri Erciyesspor galibiyetiyle 69 puana ulaşarak en yakın rakibi Gümüşhanespor’un 4 puan önünde lider olarak PTT 1. Lig'e yükseldi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, çeşitli kurumların ulaşım katkılarının yanı sıra binlerce taraftarın özel araçlarıyla sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Kayseri’ye akın ettiği şampiyonluk maçında, Sarı-Lacivertliler, Ömer Bozan, Kenan Özer ve Muharrem Cengiz Ozan’ın attığı gollerle devreyi 3-0 önde kapattı.

Maçın ikinci yarısına oyuna sakin başlayan Ankaragücü, kaptan Erhan Şentürk ile skoru 4-0’a getirirken, rakip Kayseri Erciyesspor, Serkan Demirezen'le teselli golü buldu ve maç 4-1 Ankaragücü’nün galibiyetiyle tamamlandı. Maçın bitiş düdüğünün ardından tribünleri dolduran Ankaragücü taraftarları, oyuncular ve teknik heyet saha içinde büyük mutluluk yaşadı.

Şampiyon Ankaragücü, sezonun son maçını 29 Nisan Cumartesi günü saat 15.30’da Ankara 19 Mayıs Stadı’nda Hatayspor ile oynayacak.

OSMANLISPOR,

deplasmanda daha başarılı

Spor Toto Süper Lig’de sezonun ikinci yarısında oynadığı 12 maçta 3 galibiyet, 2 beraberlik, 7 yenilgi alan Osmanlıspor, deplasmanda daha başarılı futbol sergiliyor.

Mor-Sarılılar, sezonun 21. haftasında 5-1’lik Adanaspor galibiyetiyle başlayan deplasman başarısını, 27. haftada Kayserispor’u 4-1 gibi farklı sonuçla dize getirerek devam ettirdi.

28. hafta öncesinde ligde 34 puanla 11. sırada yer alan Mor-Sarılılar, Alanyaspor maçında elde ettikleri 1-0’lık galibiyetle deplasmanda 3. kez kazanmayı başardı. Mor-Sarılılar, puan cetvelinde de 2 basamak yükselerek, haftayı 37 puanla 9. sırada tamamladı.

Yeni Teknik Direktörleri Hamza Hamzaoğlu’nun cezalı olması nedeniyle tribünden izlediği karşılaşmada, sonuca giden golü Webo ile kaydeden Başkent takımı, Lig’de 29. hafta maçında 1 Mayıs Pazartesi günü saat 20.00’da Atiker Konyaspor ile kendi sahasında karşı karşıya gelecek.

Gençler, Kayseri’ye acımadı

Başkent’in Süper Lig’deki diğer temsilcisi Gençlerbirliği, sahasında konuk ettiği Kayserispor’u 2-1 yendi. Lig’de düşme potasından uzaklaşmak için mücadele eden Kayserispor karşısında başarılı bir futbol sergileyen Kırmızı-Siyahlılar, haftayı 39 puanla 7. sırada tamamladı.

Gençlerbirliği, 29. haftada 29 Nisan Cumartesi günü saat 19.00’da Trabzonspor’a konuk olacak.
Başkan

Gökçek,

sosyal medyaşampiyonu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Sosyal Medyayı en İyi Kullanan Belediye Başkanı” seçildi.

Veri Toplama Enstitüsü (VTE) Araştırma Şirketi’nin “Sosyal Medya Nisan 2017” araştırmasında; “Sosyal medyayı en iyi kullandığını düşündüğünüz belediye başkanı kimdir?” sorusunun yöneltildiği vatandaşların yüzde 46,5’i, “Melih Gökçek” cevabını verdi.

Hizmetleri, projeleri ve görüşlerini paylaştığı, pek çok soruya yanıt verdiği, iddialara açıklık getirdiği sosyal paylaşım ağı Twitter’a Ocak 2011’de katılan ve o günden bugüne 3 milyon 822 bin takipçi sayısına ulaşan Başkan Gökçek, daha önce de ABD’nin saygın internet ve teknoloji kuruluşlarından olan Internet Marketing Association tarafından “Dünyada Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Belediye Başkanı” ödülünü kazanmıştı.


YÜZDE 46,5’İ “BAŞKAN GÖKÇEK” DEDİ

Katılanların yüzde 46,5’inin bu konuda liderliği Başkan Gökçek’e verdiği araştırmada, ikinci Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, üçüncü ise Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu oldu.
Kataloq: files -> 2514
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00
2514 -> Ankara’DA, geçen yil yaklaşik 132 Bİn konut satildi

Yüklə 94,28 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə