Sayın BakanımYüklə 16,03 Kb.
tarix29.07.2018
ölçüsü16,03 Kb.
#62768

“Ersin Arıoğlu’nun 15 Aralık 2000 Tarihinde

Irmak Gösteri Merkezinin Açılışı Dolayısıyla

Düzenlenen Konser Öncesi Yaptığı Açılış

Konuşmasıdır”

Irmak Gösteri Merkezi - Caddebostan


Sayın Kaymakam,

Sayın Belediye Başkanı,

Saygıdeğer Konuklar, Değerli Veliler,

Sevgili Öğrenciler;

İçinde bulunduğumuz 500 kişilik salonun inşaatı geçen yaz, tatil aylarında (yaklaşık 2.5 ayda) tamamlanmış ve 2000 yılı akademik dönemin başında öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Bu gece okulumuzun düzenlediği konserin amacı, salonumuzun bir Gösteri Merkezi olarak Kadıköy ve çevresine de sanat hizmetleri sunmak üzere açıldığını Kadıköylülere ve saygıdeğer konuklarımıza duyurmaktır.


Okulumuzun, bir aile gecesi anlayışı içinde düzenlediği ve geleceğin sanatkârları öğrencilerimizin de gösterilerini sergileyecekleri bu mütevazi fakat anlamı derin, içeriği yüksek sanat şölenine hoşgeldiniz. Sizleri Nekaş Yönetim Kurulu adına saygı ile selamlıyorum. Müsaadenizle bu güzel vesileden yararlanarak Irmak projesinin son durumu hakkında sizlere kısa bilgiler sunmak istiyorum.
Değerli Konuklar;
Irmak Gösteri Merkezi; tiyatro, bale, konser, folklor ve film gösterileri için olduğu gibi konferans, seminer gibi her türlü toplantının yapılabileceği şekilde inşa edilmiştir. Merkezimiz, düzenlenecek programlar ile okulumuza, öğrencilerimize, velilerimize, kardeş okullara ve hatta Kadıköylülere de kültür ve sanat hizmetleri sunacaktır. Irmak projesinin içinde iki önemli hizmet halkası daha vardır. Bu halkalardan birisi Lise projemizdir. Bildiğiniz gibi lisemizin inşaatları bitmiştir. Laboratuvarlarımız ve multi-media anlamında düzenlenen Lise kütüphanemiz, şubat ayı sonunda hizmete hazır hale gelecektir. Böylece İlköğretim okulumuz gibi, lisemiz de; gerek programı, gerekse donanımları ile Türkiye’deki benzerlerinin en önde gelen bir örneği olacaktır.
Değerli Konuklar;
Irmak projesi kapsamında bulunan birinci fazın son hizmet halkası, restorasyonu tamamlanan tarihi köşklerin şubat ayında Irmak Kültürevi olarak hizmete sunulmasıdır. Kültür Evinde öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz oda konserleri – resitaller verebilecek, resim – el işi – heykel ve plastik sanat sergileri ve eğitim seminerleri düzenleyebileceklerdir. Ayrıca burada öğrencilerimiz, doğum günlerini, sınıf veya takım başarılarını kutlamak üzere partiler verebileceklerdir. İlkbaharda ve yaz aylarında Kültürevi bahçesinde müzikli ve danslı hafta sonları toplantıları ile öğretmen – öğrenci – veliler bir yandan sosyal ilişkilerini geliştirirken, bir yandan da akademik konularda bilgi alışverişinde bulunabileceklerdir.
Değerli Konuklar;
Irmak projesi; anaokulu, – ilköğretim okulu ve lise programlarında 800 öğrenci kapasitesi ile eğitim ve öğretim verirken, Gösteri Merkezi, Kültür Evi, Tenis Kortları, Kapalı ve Açık Spor Tesisleri ile öğrencilerimize en iyi şekilde kendilerini ifade etme ve geliştirme olanaklarını en zengin ve en bütünleşik tarzda sunmaktadır. Ayrıca Irmak projesi içinde kampüsün, spor tesislerinin, sanat ve gösteri evlerinin faaliyetleri ile çevreye açılmasıda planlanmıştır. Böylece Irmak öğrencilerini ve çevresini ışıl ışıl aydınlatırken, Cumhuriyetimizin ilk yıllarındaki çoşkulu Halk evleri fikrini günümüze taşıyan özgün bir model olacaktır. İddiamız odur ki, çok değerli ve özverili öğretmen kadromuzun önderliğinde hazırlanan yeni projeler ve yetişmekte olan öğrencilerimizin üstün gayretleri ve okul etrafında kenetlenen velilerimizin manevi desteği ile Irmak, ulusal boyutta önder; uluslararası boyutta çağdaş ülkelerin, en iyi okulları ile denk bir okul olacaktır.
Değerli Konuklar;
Irmak şimdiden bu konudaki iddiasını kanıtlamıştır. Geçen yıl OECD dahil 27 ülkenin okullarının; tesisleri ve programları ile yarıştığı uluslararası platformda; Irmak Okulları örnek olarak seçilen çok az sayıdaki okullar arasına girme başarısını gösteren tek ve ilk Türk okuludur. Kıvançla bu onurlu bilgiyi, bu gece bir kere daha, sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.
Değerli Konuklar;
Bugün ülkemizin içinde bulunduğu şartlar değerlendirince, bilimden ve sanattan haberdar ve bilgi işleyen sanat ürünleri ve yaratıcılık sergileyen, yeni bir Türkiye için çalışmalar yapmanın en kutsal görev olduğu anlaşılıyor. Çünkü, bilginin işlenerek veriminin artırılması ülkelerin arası rekabet için en önemli unsur olmuştur. Bir toplumda, bilgi işleme sözkonusu olduğunda, hiçbir ülkenin doğal kaynak çokluğu veya mevcut zenginlikleri üstünlük yaratmıyor. Gerekli tek üstünlük, evrensel olarak mevcut bilgilerden faydalanabilme yeteneğidir. Bu ise, toplumların eğitimdeki başarı sorunu olup; yalnızca; ülke insan potansiyelinin bilgi işlemeyi bilip bilmemesine bağlıdır.
Bilim-teknoloji eğitim ve sanat bir toplumda yeterince varsa o toplum sorunlarını çözebiliyor. Topluma, kendisine ve doğaya soru soran, sorgulayan, yaratıcı öğrenciler hem ulusları hem de dünya için birer armağandırlar. Tüm öğrencilerin gelişmeleri ve geleceklerini kurmaları için, gerekli temel araçları kabiliyetlerine en uygun metodlarla onlara vermek toplumların okulların ve ailenin görevleridir. İyi eğitilmiş zihinlere, en çok sahip toplumlar, amansız bir rekabete dönüşmekte olan bilgi üretme yarışında en önde giden toplumlar olacaktır. Büyük Atatürk Asıl uğraşmaya mecbur olduğumuz görev, kültürde ve fazilette dünya birinciliği tutmaktır diye hedef gösterdi. İşte Irmak projesi; bu hedefe ve yeni bir Türkiye için, yeni bir nesle adanmıştır.
Değerli Konuklar;
Bu duygu ve düşüncelerle, sanat şölenine katılan yarının başarılı sanatkârları arasına girecek öğrencilerimizden Eda Yeyman’ı ve Yiğit Yorulmaz’ı aileleri ile birlikte kutluyor, teşekkür ediyor ve kendilerine gelecekteki sanat yaşamlarında üstün başarılar diliyorum. Onlar Irmak Okullarının onurudurlar.
Çok genç yaşında uluslararası üne kavuşan, yakın gelecekte kendi adından dünya ölçeğinde bahsettireceğinden emin olduğum, genç piyanistimiz Şevki Karayel’e okulumuzun gösteri merkezinin açılışı dolayısı ile okulumuzda konser vermeyi kabul ettiklerinden dolayı, kalpten gelen duygularla yönetim kurulumuz adına teşekkür ediyorum. Biliyorum ki, Şevki Karayel de ülkemizin onurudur.
Bu güzel vesile ile Gösteri Merkezimizin mimari projelerini hazırlayan Mimar Nevzat Sayın’a, Statik ve Tesisat projelerini yapan Yapı Merkezi proje grubuna, inanılmaz hızda ve büyük titizlikle inşaatı tamamlayan Yapı Merkezi yöneticilerinden Mühendis Fuat Hatipoğlu’na, adeta bir orkestra şefi gibi, projeyi yöneten Mühendis Ülkü Arıoğlu’na ve isimlerini zaman darlığı dolayısı ile anamadığım fakat emeği geçen isimsiz kahramanlara, bu geceyi düzenleyen ve bize yaşatan öğretmenlerimize, yönetim kurulu adına kucak dolusu sevgi ve teşekkürler sunuyor, okulumuz ve Gösteri Merkezimize nice başarılı yıllar diliyorum. Irmak, hasatın bol olsun.
İlginize teşekkür eder, saygılar sunarım.

Ersin ARIOĞLU

Irmak İlköğretim Okulu / 15.12.2000


/
Yüklə 16,03 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə