Sayın Başkan, Değerli MilletvekilleriYüklə 12,65 Kb.
tarix04.01.2019
ölçüsü12,65 Kb.
#90353

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri;

MHP grup önerisi aleyhinde söz aldım. Bu vesileyle Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum. Cumhurbaşkanlığı sarayıyla ilgili olarak teknik açıklamaları KİT Komisyonu Başkanımız, Kütahya Milletvekilimiz Sayın Kınay detaylı bir şekilde verdi. Burada Cumhurbaşkanlığı sarayıyla ilgili tartışmalara, muhalefetin eleştirilerine katılmamız mümkün değildir. Öncelikle, bu binaya "kaçak saray" diyorsunuz, yapı ruhsatı alınmış, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen, yapı ruhsatı olan bir binadır ve inşaat tamamlanmış.

İnşaat tamamlandıktan sonra da yapı kullanma izni verilmiştir. Şimdi, bazı mahkeme kararlarından, yerel mahkeme kararlarından bahsediyorsunuz. Kesinleşmiş bir karar henüz yoktur. Nihai kararı Danıştay verecektir.

O nedenle şu andaki tartışmalarınız hep boşuna. Mesele ağaç meselesi değildir. O binaların yapıldığı yerde ağaç yoktur. Hepiniz biliyorsunuz, orada çalılık vardı ve eski binalar vardı. Şimdi, binlerce yeni ağaç dikilmiştir ve sizler bunu çok iyi biliyorsunuz. Ayrıca, kamu binalarının Sayıştay denetiminden geçtiği, bu harcamaların Sayıştay denetiminden geçtiğini de sizler çok iyi biliyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde kurumlar vardır, kurallar vardır, herkes bu kurallara uymak mecburiyetindedir. Tüm dünyada cumhurbaşkanlığı sarayları, devlet başkanlığı sarayları, meclis binaları görkemli olarak inşa edilmektedir.

Zaman zaman yurt dışı seyahatler oluyor, birlikte gidiyoruz, sizlerle beraber, muhalefet partisi milletvekilleriyle beraber gidiyoruz. Oralarda meclis binalarına gittiğimizde, devlet başkanlığı binalarına gittiğimizde, bakanlık binalarına gittiğimizde oradaki görkemden siz de bahsediyorsunuz "Bizde niye yok?" diye hayıflanmıyor musunuz?

Biz orada sizin o beyanlarınıza çok şahit olduk. Dediniz ki: "Biz bu binaların içerisinde eziliyoruz." Bu seyahatlerimizde muhalefet milletvekillerimizin beyanlarını dün gibi hatırlıyoruz. Karalamaya çalıştığınız Cumhurbaşkanlığı sarayımız Türkiye'nin temsil makamıdır değerli milletvekilleri. Yıllardır ülkemize gelen yabancı devlet temsilcilerini, cumhurbaşkanlarını, başbakanlarını cadde üzerlerinde, trafiği durdurarak karşıladık.

"Bu durum normaldir, ülkemizin prestijine yakışıyor." diyorsanız muhalefete bir diyeceğimiz yoktur ama biz böyle demiyoruz. Gelişmiş 20 ülkenin dönem başkanı bir Türkiye var, büyük Türkiye var. Büyük Türkiye'ye prestijli devlet binaları yakışır. Devletin birliğini temsil eden Cumhurbaşkanlığı makamının Türkiye Cumhuriyetinin büyüklüğüne, vakarına yaraşır olması gerekir diye düşünüyoruz ve milletimiz de böyle düşünüyor. 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde de bu konuyu hep gündemde tuttunuz ancak milletimiz ilk turda Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı yaptı. Bundan sonra da bu konu üzerinden oluşturmaya çalıştırdığınız algı yönetiminde başarılı olamayacaksınız, bunu böyle bilin. Çünkü, bu millet Recep Tayyip Erdoğan'ı çok iyi tanıyor, istediğin kadar karala çünkü o, eğer saray sevdalısı olsaydı, on iki yıllık Başbakanlığı döneminde Keçiören'de, mahalle arasında, apartman dairesinde oturmazdı.

Komşu mahallede bir gecekonduya misafir olup aynı tastaki çorbaya vatandaşıyla beraber kaşık sallamazdı. Milletimiz Recep Tayyip Erdoğan'ı çok iyi tanıyor. Şimdi, Cumhurbaşkanlığı sarayını sanki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın kendi mülküymüş gibi, kendine saray yapıyormuş gibi bir algı yönetim içerisindesiniz. Bu, devletin malıdır, milletin malıdır, bu ülkenin mülküdür Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanımızın şahsi malı değildir. Bunu millet bu şekilde biliyor. Neden tutmayacak bu çamurlarınız? Çünkü, Cumhurbaşkanlığı sarayını eleştiren sizler, Gezi olaylarında sadece faiz artışından bu milletin sırtına 18,5 milyar doları yüklemediniz mi? Cumhurbaşkanlığı sarayını eleştiren sizler, 21 tane bankanın batmasına ve bu ülkeye 232 milyar lira olarak fatura ettirmediniz mi? Ettirdiniz.

Cumhurbaşkanlığı sarayını eleştiren sizler, bir gecede doları 600'den 1.200'e çıkarıp gecelik 5 bin, 7 bin faizle bu ülkenin insanını bir gecede fakirleştirmediniz mi? Evet, üç buçuk yıl iktidar oldunuz, koalisyonun bir ortağı oldunuz, üç buçuk yılda Milliyetçi Hareket Partisine Genel Merkez yaptınız.

Genel Merkez orada, Genel Merkez orada. Genel Merkezin üzerine helikopter iniyor, helikopter. Üç buçuk yıllık iktidarınızda keşke devlete böyle görkemli binalar yapsaydınız. Hastaneler yapsaydınız, AK PARTİ'nin yaptığı gibi okullar yapsaydınız, üniversiteler yapsaydınız. Barajlar yapsaydınız, denizin altından tüneller yapsaydınız. Dünyanın en büyük havaalanını inşa etmeye başlasaydınız. Dünyanın en büyük köprülerini yapsaydınız. Kendinize Genel Merkez yaptınız, üzerine de helikopter pisti yaptınız, bunu millet çok iyi biliyor. Cumhuriyet Halk Partisin Genel Merkezi de sizden aşağı değil. Şöyle bir baktığınız zaman, oval ofis tarzı mimariler dikkat çekiyor. İşte, AK PARTİ farkı budur. AK PARTİ, millete hizmet eder, millet için çalışır; sizin kimin için çalıştığınızı bu millet çok iyi biliyor.

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri;

Cumhurbaşkanlığı Sarayı üzerinden attığınız çamurlar tutmaz. Evet, yabancı televizyonları izliyoruz, BBC klip yapmış ve ülkemizin aleyhinde bu konu üzerinden yıpratma politikası yapıyor. Başka yabancı ülkelerin televizyonlarına da bakıyoruz. Alay etmiyorlar, Türkiye'yi kıskanıyorlar, Türkiye'yi.

Siz niye Türkiye'yi kıskanıyorsunuz? Türkiye'nin büyümesinden, Türkiye'nin süper güç olmasından, Türkiye'nin 2023'te lider ülke olmasından niye bu kadar çok korkuyorsunuz? Korkmayın, korkmayın. On iki yıl önceki Türkiye yok sayın milletvekilleri, 2002 yılından bu yana 4 kat büyüyen Türkiye var. 81 vilayetine hayal dahi edilemeyen icraatları, hizmetleri götüren bir iktidar var.

Dünyanın en büyük havaalanını inşa eden bir iktidar var. Dünyanın en büyük köprülerini inşa eden bir iktidar var. Yoksulu, fakiri fukarayı gözeten, evde özürlüsüne, yoksuluna yardım eden bir iktidar var. Hastaneler inşa eden bir iktidar var.

Her ili üniversiteye kavuşturan bir iktidar var. Bugün, Türkiye, o sizin bahsettiğiniz eski Türkiye değil, artık yeni Türkiye var. Yeni Türkiye'nin devlet binaları da prestijli olacak.

Değerli Milletvekilleri,Her şey yasalar ve mevzuat çerçevesinde yapılmaktadır. Kaçak saray filan, bu çamurlarınız tutmaz. İşte, yapı kullanma izni, işte, yapı ruhsatı. Bunlarla ilgili kesinleşmiş bir mahkeme süreci var mıdır? Bunu söyleyemezsiniz, son sözü Danıştay verecektir. Devletin harcamalarıyla ilgili kararı kim verecektir? Sayıştay verecektir. Bunları hep birlikte bekleyeceğiz. Yıpratma politikalarınız bugüne kadar tutmadı, bundan sonra da tutmayacaktır.

Bu nedenle, Milliyetçi Hareket Partisi grup önerisinin aleyhinde olduğumu belirtiyor, Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum.

Yüklə 12,65 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə