Seven(yedi): Tİyatronun dünyayi değİŞTİrebilen güCÜ’ -uluslararası beğeni kazanmış okuma tiyatrosu ’Yedi’ Türkiye’deki ilk temsilini gerçekleştiriyorYüklə 15,99 Kb.
tarix28.08.2018
ölçüsü15,99 Kb.
#75400

SEVEN(YEDİ):TİYATRONUN DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLEN GÜCÜ’


-Uluslararası beğeni kazanmış okuma tiyatrosu ’Yedi’ Türkiye’deki ilk temsilini gerçekleştiriyor.

 

-Gazeteci yazar Ece Temelkuran’ın Nijeryalı demokrasi savunucusu Hafsat Abiola’yı canlandıracağı oyunda avukat Fethiye Çetin geçtiğimiz yıl Merly Streep tarafından da seslendirilen Kuzey İrlandalı aktivist Inez Mac Cormak rolünü üstleniyor.

Lale Mansur, Füsün Demirel, Zeynep Eronat, Belçim Bilgin Erdoğan ve Şevval Sam’ın diğer rollerini üstlendiği oyunun 20 Eylül 2010 tarihinde yapılacak genel provası basına açık düzenleniyor.
Dünyanın yedi ayrı ülkesinden yedi kadın aktivistle yapılan röportajlara dayalı olan Yedi adlı oyun yazıldığı 2007 yılından beri tüm dünyada sahneleniyor. Amerika sunumu Hillary Clinton tarafından yapılan ve ünlü oyuncu Meryl Streep’in de Kuzey İrlandalı kadın aktivist İnez Mc Cormak rolünü üstlendiği oyun 2009 yılından bu yana isveç Ulusal Turne Tiyatrosu Riksteatern tarafından da yaklaşık 40 ayrı sahnede okundu. Aralarında bakanların, oyuncuların, kültürel şahsiyetlerin de bulunduğu yaklaşık 200 kişi tarafından okunan oyun İsveç parlementosunda erkek milletvekillerince de okunarak konuyu kamuoyu gündemine taşıdı. İsveç basınında ’Tiyatronun dünyayı değiştirebilen gücü’ başlığıyla yer alan Seven Riksteatern için yerel girişimlerle küresel konular arasında köprü kurabilmenin en iyi aracı oldu.
Seven Bir Çağrıdır

İnsan hakları konusunda hassasiyet yaratmaya ve aynı cesaretteki daha çok kadını gerçekliğini paylaşmaya çağıran bu oyunun Türkiye prömiyeri İsveç Enstitüsü, İstanbul İsveç Konsolosluğu ve Riksteatern(İsveç Ulusal Turne Tiyatrosu) işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Oyunu Türkiye’de seslendirecek yedi katılımcıdan biri olan Ece Temelkuran bu katılımını:."Dünyanın dört bir yanında özgürlük ve adalet adına önemli işler başarmış yedi kadından birine ses vermek ve bu anlamlı projede yer almak benim için hem mutluluk hem de gurur verici." şeklinde açıklıyor.

23 Eylül 2010 tarihinde saat 20.00’de Muammer Karaca Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek okumaya katılacak olan oyuncuların rol dağılımları ise şöyle:

FETHİYE ÇETİN/ Inez Mc Cormack: Kuzey İrlanda’da kadın ve insan ve hakları için mücadele veren aktivist.


BELÇİM BİLGİN ERDOĞAN/Muhtar Mai: Pakistan’da ’namus’ suçu işlediği gerekçesiyle grup tecavüzüyle cezalandırılan Muhtar tecavüz suçlularını mahkeme önüne çıkarmayı başardı.

ŞEVVAL SAM /Farida Azizi: Taliban rejimince yönetilen Afganistan’da kadınlara yönelik baskı ve kadınların marjinalleştirilmesine karşı mücadele verdi.

FÜSUN DEMİREL /Mu Sochua: Kamboçya ve Tayland’da insan ticareti ve seks köleliğine karşı yürüttüğü çalışmalar üzerine Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

ECE TEMELKURAN /Hafsat Abiola: Ülkesi Nijerya’da ’Demokrasi için Hafsat Abiola Kudret İnisiyatifi’ni kurdu.
ZEYNEP ERONAT /Marina Pisklakova-Parker: Rusya’da ev içi şiddet kurbanlarına yardım veren ilk telefonla yardım hattını kurdu.
LALE MANSUR /Annabella De Leon: Guatemala’da fakirlerin özellikle de kadın ve yerel halkın hakları ve rüşvet düznine karşı yürürttüğü mücadele yüzünden ölümle tehdit edildi.
Dramatiker: Ruth Margraff, Anna Deveare-Smith, Susan Yankowitz , Carol K. Mack, Paula Cizmar, Catherine Filloux och Gail Kriegel

Prova och röportajlar:

20 Eylül Pazartesi 2010 sa: 18 – 19

İstanbul İsveç Konsolosluğu [adress]
Oyun:

23 Eylül Perşembe 2010
sa: 20.00 - 21.30

Muammer Karaca Tiyatrosu

Muammer Karaca Çıkmazı, no:3 Beyoğlu/İstanbul


Biletler için lütfen isim ve soyadınızla seven.bilet@gmail.com adresine mail gönderiniz.

Ücretsizdir. Rezervasyon başı maksimum 4 bilet.


Basın akreditasyonu ve biletleri için lütfen idil.peker@foreign.ministry.se

Adresine mail gönderiniz.


Kontak kişiler:


Figen Solmaz, yapımcı Riksteatern(basın ve proje için)figen.solmaz@riksteatern.se

0046730636684

05394756366
İdil Peker, İsveç Konsolosluğu(biletler ve akreditasyon için)

idil.peker@foreign.ministry.se
Hedda Krausz Sjögren, producent, SEVEN projesi için (ingilizce):

tel. +46706737372  e-post: hedda@comhem.se

Yüklə 15,99 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə