Spor toto süper liG, 16 AĞustos’ta başliyorYüklə 79,37 Kb.
tarix22.08.2018
ölçüsü79,37 Kb.

SPOR TOTO SÜPER LİG, 16 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR

Futbol heyecanı başlıyor. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 2013-2014 sezonunun Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig'de 16-17-18-19 Ağustos; Spor Toto 2. Lig'de 8 Eylül; Spor Toto 3. Lig'de ise, 1 Eylül 2013 tarihlerinde açılacağını açıkladı.

54 yıl önce Milli Lig adıyla kurulan ve 2001-2002 sezonunda Süper Lig adını alan Türk futbolun tarihçesindeki önemli bazı başlıkları okurlarla paylaşalım istedik:

Süper Lig veya sponsorluk anlaşması gereğince Spor Toto Süper Lig, 1959 yılında “Millî Lig” adıyla kurulan, şu an Türkiye'nin en üst düzeydeki futbol ligidir. Bir sezon içinde 18 takımla oynanan Süper Lig, sezon sonunda üç takımın ligden düşüp bir alt ligden gelen üç takımın yükselmesiyle sürer. Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlı, Ağustos ve Mayıs ayları da dahil olmak üzere dokuz ay süren bir organizasyon olan Süper Lig, 34 hafta ve 306 maçtan oluşur.

Milli lig, 2010-11 sezonundan itibaren Spor Toto Süper Lig adını almıştır. Ek olarak UEFA'nın en değerli ligler sıralaması ve en çok izlenen lig sıralamasında 6. sırada yer alır. Ayrıca, Avrupa'da en çok gelir getiren 8. lig durumundadır. Şimdiye dek 67 takımın mücadele ettiği Süper Lig'de şampiyonluk unvanını Galatasaray 19, Fenerbahçe 18, Beşiktaş 13, Trabzonspor 6 ve Bursaspor ise 1 kez kazanmıştır.

TÜRKİYE BİRİNCİ FUTBOL

LİGİNDE İLKLER VE ENLER

- Süper Lig’de ilk gol 21 Şubat 1959 tarihinde İzmirspor'lu Özcan Altuğ tarafından atıldı ve Beykozspor kalecisi Sıtkı tarafından yenildi. (İzmirspor: 2 - Beykoz:1).

- Namağlup şampiyon olan ilk ve tek takım: Beşiktaş, 1991-92.

- En fazla gol atan futbolcu: Hakan Şükür, 249 gol.

- Bir sezonda en çok gol atan futbolcu: Tanju Çolak, 39 gol, 1987-88 sezonu.

- En gollü maç: Fenerbahçe-Gaziantepspor, 8-4, 1991-92 sezonu.

- En farklı sonuçlu maç: Beşiktaş-Adana Demirspor, 10-0, 1989-90 sezonu

- Averaj rekoru: Fenerbahçe, +76, 1988-89 sezonu

- Sezona en iyi başlama rekoru: Fenerbahçe, 8 maçta 8 galibiyet, 2009-10 sezonu.

- UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarına kalabilen ilk Anadolu takımı: Bursaspor, 2010-11 sezonu.

- Art arda en çok şampiyon olan takım: Galatasaray (1996-97, 1997-98, 1998-99, 1999-00)

BAŞKAN GÖKÇEK’TEN ÇOCUKLARA BAYRAM HEDİYESİ; ONBİNLERCE TOP, BEBEK VE RAKET

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ramazan Bayramı nedeniyle, Başkentin dört bir yanını turlayarak hem Ankaralıların bayramını kutladı hem de top, oyuncak bebek ve çeşitli hediyeler dağıtarak çocukları sevindirdi.

Ramazan Bayramı’nın ilk günü Sincan Harikalar Diyarı’na gelerek vatandaşlarla bayramlaşan, çocuklara top ve çeşitli hediyeler dağıtan Başkan Gökçek, Başkentlilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Bayramlaşma turuna Sincan’dan başlayıp Başkentin dört bir yanını turlayarak devam eden Başkan Gökçek bayram süresince ve Pazar günü de bayramlaşma turunu sürdürdü.

Üstü açık otobüs ile adeta bir karnaval havasında Başkentin çeşitli ilçe ve mahallelerini gezen Melih Gökçek, Başkentlilere hayırlı bayramlar dileyerek, bayramlarını kutladı.

Başkan Gökçek üstü açık otobüsten Ankaralılarla bayramlaşırken, çocuklara da futbol, basketbol, hentbol topu, barbi bebek, bez

bebek, badminton raketlerinden oluşan çeşitli hediyeler dağıttı.

Sincan’dan başladığı bayramlaşma turunu, Altınpark’tan hareket ederek çeşitli ilçeler ve mahallelerde sürdüren Başkan Gökçek, Altınpark’ta da çocuklara top ve hediyeler dağıtarak bayram sevinci yaşattı.

BAŞKAN GÖKÇEK’E SEVGİ SELİ

Ramazan bayramı nedeniyle her bayram olduğu gibi bu bayramda da Başkenti turlayarak Ankaralılarla bayramlaşan ve çocuklara top ve çeşitli hediyeler dağıtan Başkan Gökçek, başkentlilerin sevgi gösterisi ile karşılaştı.

Yol kenarlarında bulunan, duraklarda bekleyen, evlerinin balkonlarında bulunan Başkentliler Başkan Gökçek’e el sallayarak selamlarken, çocuklar da hediyeleri almak için adeta birbirleriyle yarıştı. Araçları içinde

bulunan Başkentliler de korna çalarak Başkan Gökçek’i selamlarken, çocuklar da her

bayram olduğu gibi bu bayramda da hediyelerini almanın mutluluğunu yaşadılar.

DİKMEN VADİSİ’NE KARDEŞ, ÖVEÇLER VADİSİ YOLDA

Ankara’nın prestij parklarından Dikmen Vadisi’ne kardeş geliyor. Başkent’i özellikle son yıllardaki çalışmalarıyla Türkiye’nin en yeşil kent merkezi haline getiren Ankara Büyükşehir Belediyesi, aynı bölgede bulunması ve benzer özellikleriyle Dikmen Vadisi’nin kardeşi olarak nitelendirilen “Öveçler Vadisi Rekreasyon Alanı”ndaki çalışmalarını son hızla sürdürüyor.

Dikmen Öveçler’de Çetin Emeç Bulvarı’ndan başlayan ve Sokullu son durağa kadar güney yönünde uzanan yaklaşık 182 bin metrekarelik bir alana yapılan Öveçler Vadisi Rekreasyon Alanı, spor aktivitelerinin ağırlıkta olacağı dev bir vadi park olarak Başkentlilere hizmet verecek.

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekiplerin yoğun olarak sürdürdüğü çalışmalarda rekreasyon alanının, Öveçler eski 4. Cadde ile Sokullu Salkım Söğüt Sokak bölümlerine 2 adet de ana giriş kapısı yapılıyor.

2 BİN 800 KİŞİLİK DOĞAL ÇİMLİ SEMT STADI

Öveçler Vadisi’ne 2 bin 800 kişilik tribünü olan doğal çimli bir semt stadı yapılıyor.

Rekreasyon alanında çim sahanın oluşturulduğu, tribünlerin yerleştirildiği Çetin Emeç Bulvarı bölümündeki semt stadının yanı sıra ayrıca, 3 tenis, 5 basketbol sahası ile bir de halı saha yer alacak.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hatice Akgül, alanın tıpkı Dikmen Vadisi gibi prestij vadi parkı şeklinde planlandığını, 2 ana giriş kapısına üzeri taklı merdivenli yollar ve engelli vatandaşlar için rampalı yollar yapıldığını söyledi.

Park’ın başlangıç noktası ve en geniş kısmı olan Çetin Emeç Bulvarı girişine yaptıkları semt stadyumunun tamamlanmak üzere olduğunu açıklayan Hatice Akgül, “Top sahası doğal çimle kaplanıyor. Park’a 3 bin 200 adet ağaç diktik. 210 bin çalı ve yer örtücü bitki daha dikilecek. Yeşillikler içinde yer alan spor ağırlıklı dev bir park olacak. 2,5 kilometrelik bir hat boyunca uzanacak yaklaşık 182 bin metrekarelik rekreasyon alanına planlar dahilinde 3 tane tenis kortu, 5 tane basketbol sahası bir de halı saha yapılıyor” dedi.

Eskiden bakımsız ve kötü görüntüler içeren bölgenin prestij dev bir parka dönüşecek olmasından vatandaşların mutlu olduğunu kaydeden Akgül, “Alan vadi tarzında olduğu için rekreasyon alanı boyunca çevresindeki tüm mahallelerden, sokaklardan yapılan merdiven yollarla Park’a ana girişler haricinde de her yerden giriş imkanı sağlayacağız” diye konuştu.

“SEYİR TERASLARI, YÜRÜYÜŞ YOLLARI OLACAK”

Bölgenin yapısı ve vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda şekillenen Öveçler Vadisi’ne 2 tane kondüsyon alanı, 3 tane çocuk oyun alanı, süs havuzları, seyir terasları, yürüyüş ve gezinti yolları yapılacağını belirten Hatice Akgül, şöyle konuştu: “Öveçler Vadisi’nde yaşlılar merkezi, engelliler merkezi, küçük bir amfi tiyatro ve gösteri alanı, kaskatlı havuz ve süs havuzları, çardaklar, yürüyüş yolları, oturma grupları, cep tarzı küçük otoparklar ile bir de kafeterya yer alacak.”nBÜYÜKŞEHİR’DEN İSTANBUL YOLU’NA 7 ÜST GEÇİT

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yaya güvenliğini sağlamak açısından Başkent yollarına yeni yaya üst geçitleri yapıyor. İstanbul Yolu üzerindeki 7 üst geçidin yapımına başlanırken, Gazi Hastanesi önündeki üst geçidin de montaj çalışmaları sürüyor.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından İstanbul Yolu’nda yapımı gerçekleştirilecek 7 yaya üst geçitten ilki, İl Bölge Trafik Müdürlüğü önüne yapıldı.

İstanbul Yolu’nda yaya güvenliği bakımından üst geçitlere ihtiyaç duyulduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, İl Bölge Trafik Müdürlüğü önündeki üst geçidin montaj çalışmasının yapıldığını, Sivil Savunma önünde yapılan üst geçidin montaj çalışmalarının devam ettiğini, diğer üst geçitlerin ise hızla yapılacağını söyledi.

Üst geçit montajlarının genellikle gece saatlerinde yapıldığı bilgisini veren Vedat Üçpınar, “Trafik güvenliği ve emniyeti bakımından çalışmalar gerekli önlemler alınarak ve yol trafiğe kapatılarak gece yapılmaktadır” dedi.

İstanbul Yolu’nda yapımına başlanan yaya üst geçitlerin çelik, tek açıklıklı ve engelli asansörlü olduğunu belirten Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, üst geçitlerin modern bir görünüme sahip olduğunu söyledi.

YAYA ÜST GEÇİTLER

İstanbul Yolu’nda yapımına başlanan yaya üst geçitlerin ilkinin İl Bölge Trafik Müdürlüğü önüne monte edildiğini söyleyen Vedat Üçpınar, ilk etapta üst geçitlerin İl Bölge Trafik Müdürlüğü, Sivil Savunma önü ve Jandarma Lojmanları önüne yapılacağını söyledi. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından İstanbul Yolu üzerinde ayrıca Tarım İl Müdürlüğü önü, TOKİ konutları önü, Şaşmaz Kavşağı ve Makro Market önüne yaya üst geçitleri yapılarak hizmete girecek.

GAZİ HASTANESİ ÖNÜNE YENİ YAYA ÜST GEÇİT

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından Mevlana Bulvarı (Konya Yolu) genişletme çalışmaları kapsamında Gazi Hastanesi önünde yapımına başlanan üst geçitte de montaj çalışmaları sürüyor. Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, yaya üst geçidinin eskisinden çok daha modern ve çelik halatlı olup, temel imalatlarının tamamlandığını söyledi. Vedat Üçpınar, “Gazi Üst Geçidi projesi kapsamında yürüyen merdiven ve engelli asansörü de yapılmış olup montajına en kısa zamanda başlanacaktır” dedi.nBAŞKENT’E AKILLI KART “ANKARAKART” GELİYOR

Gelişen teknolojilerde toplu ulaşım alanında yaşanan gelişmelere paralel olarak hizmet kalitesini sürekli artıran Ego Genel Müdürlüğü “akıllı kart sistemine geçme” hazırlıklarını da tüm hızıyla sürdürüyor.

Yolcuların kent içi toplu taşımına hız ve özgürlük kazandıracak akıllı kartlara “Ankarakart” adının verildiğini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sistemin yılsonunda hayata geçirilmesini planladıklarını dile getirdi.

Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, Başkentlilerin kent içinde daha konforlu, güvenli ve hızlı toplu taşıma hizmeti alabilmesi için hem çevreci projeleri hem de teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor. Türkiye’de pek çok ilki gerçekleştiren, Avrupa’nın en çevreci filosuna sahip olan EGO, yolculuk konforunu artırmak için de sürekli yeni projeler hayata geçiriyor. EGO Cepte uygulaması ile durakta beklemeye son veren EGO Genel Müdürlüğü, şimdi de Akıllı Kart ile otobüse biniş süresini kısaltacak, kaçak binişlerin önüne geçecek, Akıllı Durak ile başta engelliler olmak üzere herkesi otobüsün ne zaman geleceği konusunda bilgilendirecek, kamera sistemi ile denetimi artıracak.

ÜÇ ÇEŞİT KART OLACAK

Temassız Akıllı Kartlar sayesinde yüksek okuma hızıyla duraklardaki biniş hızının artacağını, bunun yanında zaman ve yakıttan tasarruf edileceğini kaydeden Başkan Gökçek, “Serbest (ücretsiz), indirimli ve tam olmak üzere üç çeşit akıllı kart hazırlanacak ve bu kartlar kişiye özel olacak. Özellikle indirimli ve ücretsiz kartlarda yaşanan sahte kart kullanımı da böylelikle engellenmiş olacak. Denetim daha etkin bir şekilde yapılacak. Kart sahipleri istedikleri miktarda parayı kartlarına yükleyebilecekler. Kullanılacak kartlar üzerinde ve yolcu bilgilendirme ekranlarında şehir tanıtımı yapılacak. Kişiselleştirilen kartın kaybedilmesi durumunda başkaları tarafından kullanımı engellenerek, mağduriyeti önlenecek” bilgisini verdi.

AKILLI DURAKLAR

GELİYOR


Akıllı Kart uygulaması ile birlikte “Akıllı Durak, Araç İçi Yolcu Bilgilendirme ve Kamera Sistemleri”nin de

hizmete gireceğini belirten Başkan Gökçek, dünyanın en çevreci filosuna sahip Başkent’te toplu taşımanın çok daha konforlu ve güvenli hale geleceğini ifade etti.

Yeni sistemde her zaman olduğu gibi engellileri de düşündüklerini kaydeden Başkan Gökçek, şu bilgileri verdi:

“Araç içi anons ve bilgilendirme ekranları ile yolcu bilgilendirmesi yapılabilecek. Tüm otobüslere kameralar yerleştirilecek ve araç içi kameralarla her türlü olumsuzluklar önlenerek daha güvenli yolculuk yapılması sağlanacak. Böylelikle sistemden elde edilen verilerin kolay erişilmesi ve raporlaştırılması sayesinde daha iyi planlamalar yapılarak

kaynakların verimli kullanılması sağlanacak. Araç sürücüleri ile ilgili kullanım, çalışma süresi, kaç sefer veya kilometre yaptıkları gibi detaylı raporlar alınabilecek. Otobüsler aynı anda tek bir merkezden izlenebilecek. Araçlarda kaç yolcu var, araçların doluluk oranı, araçları hangi sürücüler kullanıyor görülebilecek. Güzergâh bazında daha etkin planlamalar yapılabilecek.”

Akıllı Durak Sistemi ile hangi otobüsün kaç dakika sonra durakta olacağı gibi yolcuları rahatlatacak bilgiler verileceğini belirten Başkan Gökçek, sesli ve görüntülü bilgilendirme sayesinde de engelli yolcuların ulaşım araçlarına erişiminin kolaylaşacağını vurguladı.VERTİGO  (BPPV) Nedir?

Durup dururken aniden başınız dönmeye başladıysa uzmanlar bunun birçok nedeni olabildiği gibi “Kaynağı iç kulak kristalleri de olabilir” diyor. Bu durumdaki kişilerin “Yatakta bir yönden diğer yana dönüyordum ki…, Ayakkabımı bağlamak için eğilmiştim ki… Perde asıyordum ki…Markette bir ürün almak için rafa uzanmıştım ki…” şeklinde nedenler sıraladıklarını ve ardından “Aniden tüm dünya, etrafımda dönmeye başladı” diye durumlarını izah ettiklerini ifade eden uzmanlar, “Siz de bu şikayetlerden en az birini yaşıyorsanız bu durum iç kulak kristali kaynaklı baş dönmesi ile karşı karşıya kaldığınız anlamına gelebilir” diyorlar. Uzmanların, baş dönmeleri arasında yüzde 30 oranında yeri bulunan Vertigo hastalığı hakkındaki sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

İç kulak kristallerinin (vertigo) yerinden

oynaması nasıl bir hastalıktır?

Toplum içinde iç kulak kristallerinin yerinden oynaması olarak bilinen; Benign Pozisyonel Paroksismal Vertigo (BPPV) başın pozisyonuyla aniden başlayan, kısa süren ve tüm dünyanın başınıza yıkılması gibi bir his veren baş dönmesi halidir.

İç kulak kristallerinin görevi nedir?

İç kulak bir denge organıdır. Buradaki kanallarda gözle görülemeyecek kadar küçük, kum tanesi gibi partiküller vardır. Darbe, uzun süreli yolculuk, geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonları gibi birçok nedenle bu kristaller yerinden oynar ve denge sistemini uyarır. Bazı baş hareketlerinde bu kristaller yer değiştirerek, baş dönmesi atağına neden olur.

Vertigoya bağlı baş dönmeleri

ne sıklıkla oluşur?

İç kulak kristallerinin oynamasıyla oluşan baş dönmesi tüm baş dönmelerinin yüzde 30’unu oluşturmaktadır. Baş dönmeleri içerisinde en sık görülenidir. Bütün yaş gruplarını etkileyen ve bu kadar yaygın bir hastalık olmakla birlikte maalesef ülkemizde hala yeterince tanınmamakta ve hastalara gereksiz tedaviler uygulanmaktadır.

Belirtileri nelerdir?

Ani başlayan ve saniyeler süren şiddetli baş dönmesine; hızlı göz hareketleri, bulantı, kusma, çarpıntı, terleme gibi yakınmalar da eşlik eder. Hastalarımız atakları şöyle tarif ederler: ‘Yatakta bir yönden diğerine dönüyordum…, ayakkabımı bağlamak için eğilmiştim…, perde asıyordum, markette bir rafa eğilmiştim ki… aniden tüm dünya, etraf dönmeye başladı. Bu dönme o kadar şiddetliydi ki; etrafımdaki hiçbir şeyi tanıyamaz hale geldim. Baş dönmesine bulantı ve kusma eşlik etti. Bu atağın tek güzel tarafı ise kısa sürmesi oldu.’ Bu tarif gerçekten de Vertigo için en belirleyici belirtidir. Baş dönmesi atakları ise sadece saniyeler sürer. Dakikaları geçmesi beklenmez.

Doğru tanı ve tedavi için şikayetler ortaya çıkar çıkmaz bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurun.

ASKİ’NİN MOBESE’Sİ SCADA SİSTEMİ

ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkent’in güvenli ve sağlıklı içme suyu ihtiyacını karşılarken, başta pompa istasyonları, su depoları, arıtma tesisleri, su dağıtım şebekesi gibi birçok tesisini de 24 saat gözetim altında tutuyor.

ASKİ, Yönetsel Denetim ve Veri Elde Etme (SCADA) sistemi ile Başkent’in farklı noktalarında bulunan tesisleri tek merkezden kontrol ediyor.

Genel Müdür İrfan Kaya, 1 milyon 700 bin abonesi bulunan ASKİ’nin, Başkentlilere en iyi hizmeti vermek için gelişen

teknolojinin tüm olanaklarını kullanarak yeni sistemleri devreye soktuğunu bildirdi.

Başkent’in içme suyunu temin ederken kesintisiz, kaliteli ve güvenli hizmet vermek için şebekenin ve tüm tesislerin tek merkezden kontrol altında tutulmasının önemli olduğunu belirten Kaya, SCADA sistemi ile işletmelerde meydana gelebilecek herhangi bir arızaya anında müdahale edilerek, sorunların kısa sürede çözüme kavuşturulup olası maddi kayıpların da önüne geçildiğini kaydetti.

“24 SAAT

KESİNTİSİZ HİZMET”

SCADA sistemi sayesinde su kaçakları ve şebeke arızalarının anında tespit edildiğini, suyun kalitesinin sürekli aynı düzeyde tutulduğunu ifade eden Kaya, “Ankara genelindeki 108 su deposu, 60 pompa istasyonu, 13 ölçüm noktası SCADA sistemine bağlıdır. Dağınık bir şekilde bulunan birimlerimiz, kurulan haberleşme sistemi ile SCADA merkezi’nde toplanmakta ve tüm birimler buradan yönetilmektedir” dedi.

Genel Müdür Kaya, tesislerin ve içme suyu şebekesinin SCADA sistemiyle sürekli gözlem altında tutulduğunun altını çizerek, pompa istasyonları, su depoları, arıtma tesisleri, su dağıtım şebekesi ve yardımcı işlerde kullanılan yan tesislerin güvenliğinin de SCADA ile sağlandığını kaydetti.

Farklı yerlerde bulunan te-sislerin tek elden kontrolünün sağlanmasının gerekliliğine değinen Kaya, şunları söyledi:

“Tesislerin sağlıklı işletilmesi ve meydana gelebilecek arızalara anında müdahale ile zararın en aza

indirilmesi açısından tesislerin ve şebekenin 24 saat boyunca izlenmesi gerekiyor.”

ASKİ İŞLETMELERİ İLE

KESİNTİSİZ BAĞLANTI…

SCADA sisteminin, Ana Kontrol Merkezi ile sürekli bağlantı halinde olan dış istasyonlardan oluştuğunu belirten İrfan Kaya, “ASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan SCADA Ana Kontrol Merkezi, gelişmiş bilgisayarlarla donatılmış, özel bilgisayar yazılımları ile desteklenmiştir. Vardiya sistemine göre 24 saat kesintisiz hizmet verilen merkezde, 3 operatör sürekli bilgisayar başında bulunarak, dış istasyonlardan gelen verileri alıp değerlendirmektedir” dedi.

Kaya, pompa istasyonları, su depoları ölçüm noktaları ve arıtma tesislerinin de ölçümler yapan elektronik cihazlarla donatıldığının altını çizerek, “Bu cihazların yaptıkları ölçümler iletişim sistemi üzerinden ASKİ

Kontrol Merkezi’ne ulaştırmaktadır. Burada yapılan değerlendirmelerin ardından, merkezdeki bilgisayarlardan, vanalar ve pompalara komutlar (kapama, açma ve çalıştırma, durdurma gibi) gönderilerek, bu ekipmanlara merkezden müdahale edilmektedir. Dış istasyonlarda yapılan ölçümlerin

tamamı Kontrol Merkezi’nde anlık olarak izlenmektedir. Anlık olarak görülen bu değerler ise bilgisayarlara tarihsel olarak kaydedildiği için istenildiği zaman bu değerlere de ulaşmak mümkün olmaktadır” dedi.

“DIŞ İSTASYONLARDA

NELER YAPILIYOR”

ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, dış istasyonlarda ve arıtma tesislerinde yapılan ölçümlerin anında Kontrol Merkezine iletildiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Pompa istasyonlarında giriş ve çıkış, su basıncı, her zona ait anlık su akımı değerleri, vana pozisyonları, her bir pompaya ait akım, gerilim ve güç değerleri, pompa istasyonu giriş klor değerleri, pompa istasyonu güvenlik ve su baskını alarmı ölçümleri yapılıyor. Su depolarımızda ise depodaki su seviyeleri, vana pozisyonu, güvenlik ve su baskını alarmı anında belirleniyor. Arıtma tesislerinde de barajlardan gelen su debisi, tesislerden şehre verilen su debisi, arıtma tesislerindeki depolardaki su seviyesi ölçümleri yapılıyor. Bu sayede şehirdeki tüm tesislerimiz kontrol altında tutuyor, herhangi bir sorun yaşanması halinde anında müdahale ederek, yaşanan arızayı gideriyoruz. Böylece Ankara’da içme suyu dağıtımının sürekliliğini sağlamış oluyoruz.”BÜYÜKŞEHİR HALK DANSLARI EKİBİ YİNE ŞAMPİYON

Ankara Büyükşehir Belediyesi FOMGET Halk Dansları Topluluğu minikler kategorisinde Antalya yöresiyle önce Ankara birincisi, ardından bölge birincisi ve finalde Türkiye Şampiyonu oldu, büyükler ise Türkiye ikinciliğine seçildi. Başkan Gökçek, minik yeteneklerin başarısını twitterden duyurarak, şampiyonları kutladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin ödüllü halk dansları topluluğu FOMGET, pek çok ülke, pek çok şehre taşıdığı Anadolu’nun en güzel ritimleri ve figürleriyle 1993 yılından bu yana Ankara’yı başarı ile temsil ediyor. Çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan Halk Oyunları Topluluğu katıldığı yarışmalardan da başarı ile dönerek, kentin gururu oluyor.

Başarılarıyla adından söz ettiren FOMGET, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu'nun İstanbul'da düzenlediği Minikler Geleneksel Düzenlemeli Dal Türkiye Şampiyonası’nda da Antalya yöresi oyunları ile Türkiye birincisi oldu. Ankara’ya şampiyonluk kupasını taşıyan minikler, hem Başkentlileri hem de Büyükşehir Belediyesi’ni gururlandırarak büyük bir başarıya imza attı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bu başarılı sonucu Twitter hesabından 850 bin takipçisine “Ankara Büyükşehir Belediyesi FOMGET HALK DANSLARI TOPLULUĞU Türkiye halk oyunları MİNİKLER ŞAMPİYONASI'nda birinci oldu” twiti ile duyurarak, “YAVRULARIMI KUTLUYORUM...” dedi.

FOMGET Halk Dansları miniklerde kazandığı şampiyonluğun yanı sıra “Büyükler Kategorisinde” de önce Ankara birincisi, sonra Bölge Birincisi , finalde ise Türkiye Halk Oyunları Federasyonu’nun düzenlediği “Geleneksel Düzenlemeli Dal”da İzmir Yöresi oyunlarıyla harika bir performans göstererek Türkiye 2.si olmaya hak kazandı.

ANKARA’YI PEK ÇOK

ÜLKEDE TEMSİL EDİYOR

Gazi Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler tarafından 1993 yılında Ankara’da kurulan Folklor Müzik Gençlik Topluluğu ve Gençlik Spor Kulübü 1997 yılından itibaren Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Halkoyunları ve Halk Müziği başta olmak üzere, halk bilimi konularında çalışmalar yaparak, bu değerlerin tanıtımına ve yaygınlaştırılmasına katkı sağlamak amacıyla her yıl biraz daha profesyonelleşen ve başarılı işlere imza atan topluluk, hem yurt içinde hem de yurt dışında yaptığı gösteriler ile pek çok platformda Ankara’nın ve Türkiye’nin vizyonu oluyor.

Bugüne kadar yurtdışında, Amerika Birleşik Devletleri’nin pek çok eyaleti, Çin, Fransa, İsveç, Almanya, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Tayvan, Kazakistan, Avusturya, Güney Kore ve İsrail’de düzenlenen festivallere katılan FOMGET, yurtiçinde ise Tokat, Taşköprü, Kastamonu, Çankırı, Bolu, Kırşehir, Kahramanmaraş, Antalya, Kırıkkale, Gaziantep şehirlerinde düzenlenen şenliklerde sahne aldı. FOMGET, TRT’de yayınlanan Türkü Türkü Türkiye’m programı ile Büyükşehir Belediyesi’nin uluslararası kültür buluşmalarında da izleyenleri Anadolu’nun çok renkli, çok sesli ritim ve figürleri ile coşturdu.

BELMEK’TEN YAZ FIRSATI

Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme ve Hobi Kursları (BELMEK) yaz rehavetine kapılmayıp, kişisel gelişimini tatilde de sürdürmek isteyen, sıcaklara aldırmadan yeteneklerini geliştirme azmiyle yoluna devam eden kadınlar için kapılarını yaz aylarında da açık tutuyor ve yaklaşık 1000 kursiyer 14 branşta açılan kurslara devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin tüm Türkiye’ye örnek olan, kadınların el becerilerini geliştirme veya meslek edinmeleri için açılan BELMEK, bugüne kadar yaklaşık 210 bine yakın kursiyere hizmet vererek, geniş hizmet ağıyla büyük takdir topladı.

Kentin dört bir yanında açtıkları sergilerle binlerce kadının beğenisini kazanan Türkiye’nin en büyük yerel yönetim okulu BELMEK, yoğun ve yorucu geçen bir dönemin ardından eserlerini Zafer Çarşısı’nda açılan sergilerle beğeniye sundu.

Büyük ilgi gören sergilerden sonra da yaz rehavetine kapılmayan BELMEK merkezleri, yaz aylarını Ankara’da geçiren kadınların taleplerini geri çevirmeyerek, kısa dönem kurslar açtı.

YAZ KURSLARI

14 BRANŞTA

Bir yıl boyunca 6 ana bölge 150 kurs merkezinde 32 branşta verilen kurslarla Başkentli

kadınların üretim merkezi olan BELMEK, yaz döneminde de 1 Temmuz’dan bu yana öğretmeye, paylaşmaya, yetenekleri keşfetmeye devam ediyor.

Yaz aylarında 6 ana bölgede, yoğun istek gelen, “mefruşat, taş bebek, mozaik, resim, kırk yama, ahşap, giyim, tel kırma, çini, el nakışı, iğne oyası, el örgüsü, gümüş işleme ve seramik” gibi 14 branşta hünerli kadınlara yeni bir fırsat sunuluyor.

Sınavlarla seçilen uzman eğitimci kadrosu, kent geneline yayılan merkezleriyle Türkiye’de bir numara olan BELMEK’in yaz dönemi kursları da büyük ilgi görüyor. 31Ağustos’a kadar sürecek kurslarda hem yeni başlayanlar hem de geçen yıldan kalan eksiklerini tamamlamak isteyenler eğitimlere katılıyor.

YENİ DÖNEM

KAYITLARI

1 EYLÜL’DE

BELMEK’in 2013-2014 eğitim döneminin kayıtları ise 1 Eylül’de başlayacak. Kurslara katılmak isteyenler, 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi (T.C. kimlik numaralı), diploma fotokopisiyle birlikte Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle’deki BELMEK bölge merkezlerindeki kurs yerlerine başvuru yapabilecekler.MAVİ MASA 10 YAŞINDA

2003 yılı Ağustos ayında kurulan ve ilk kez operatörün, “Mavi Masa, Ben …… nasıl yardımcı olabilirim?” diyerek telefonu açtığı, o günden bugüne yüz binlerce Ankaralının dilek, şikayet ve taleplerini ilettiği Mavi Masa (Alo 153), 10 yıldır Büyükşehir Belediyesi’nin halkla iletişimdeki en önemli halkası olarak faaliyetini sürdürüyor.

Ankaralılara daha iyi hizmet verebilmek ve halkla iletişimi kuvvetlendirmek amacıyla kurulan Mavi Masa, 10. Yaşına girdi. Ankaralılara zaman ve mekândan bağımsız olarak telefon, SMS, internet, e-posta, posta, faks ve yüz yüze görüşme yolu ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşma ve bilgi alma olanağı sunan Mavi Masa ilk kez 2003 yılının Ağustos ayında Ankaralıların gözü-kulağı olmaya başlamıştı.

“YÜZYÜZE” İLETİŞİM

Kızılay, Sıhhiye ile Batıkent ve Büyükşehir Belediyesi Ana Hizmet Binası’nda Ankaralıların dert babası, gözü kulağı olan Mavi Masa, uzman görevlileri ile vatandaşların Büyükşehir ile ilgili istek, şikayet ve taleplerini “Yüz yüze” alıyor ve gerekli yönlendirmeleri yapıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankaralıların 7 gün/24 saat ulaşarak sorun, görüş ve taleplerini iletebildiği Hizmet Birimi olan Mavi Masa, çalışma sistemi ve işleyişi ile de Türkiye’de bir çok belediyeye örnek oldu.

MODERN ÇAĞRI MERKEZİ

Kentle ilgili tüm sorunların dinlendiği Mavi Masa’nın Büyükşehir Belediyesi Ana Hizmet Binası’nda bulunan modern çağrı merkezinde ise çağrı operatörleri, 24 saat aralıksız olarak Ankaralılardan kendilerine ulaşan tüm sorun, görüş ve talepleri ilgili birimlere iletiyor ve takibini yapıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi SMS otomasyonu ile Ağustos 2010 tarihinden itibaren de kurum içi iletişimi en hızlı seviyeye taşıdı. Büyükşehir Belediyesi’ne mobil telefonlar ile ulaşanların artmasından dolayı SMS otomasyonu mevcut olarak kullanılan programa dahil edildi. Mavi Masa’da 6284 (MAVİ) kısa numarası ile cep telefonlarından da kolayca başvuru alınabilmekte.

Mavi Masa 2011 yılında 380 bin, 2012 yılında 400 bin çağrıyı karşılarken bunlardan 250 bin’ini kayıt altına alarak çözüme ulaştırdı.

NEDEN MAVİ MASA?

Bilişim teknolojilerindeki gelişmeler, hayatımızın tüm alanlarında olduğu gibi belediye hizmetlerinde de yeni nesil bir anlayış, beraberinde getirdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından, hizmet talebindeki değişimi cevaplayabilmek ve daha iyi bir Ankara için teknolojik altyapı ve uzman personel hedefi ile kurulan Mavi Masa aşağıdaki amaçlar doğrultusunda hizmet veriyor:

Zaman kaybını önlemek

Kaliteli ve iyi hizmete erişimini kolaylaştırmak

Vatandaşın yönetimle kaynaşmasını sağlamak

Vatandaşın yönetimi denetlemesini sağlamak

Katılımı artırmak ve iletişimi güçlendirmek

Kurum içi denetim sağlamak

Hizmet eşgüdümü sağlamak

Birimler arası koordinasyonu sağlamak

İlkeler:


Vatandaş memnuniyeti

Kaliteli hizmet, Karşılıklı iletişim

Hızlı çözüm üretme,

Etkin denetleme, GizlilikMAVİ MASA’NIN HİZMETLERİ VE ORTAK

ÇALIŞMA YÜRÜTTÜĞÜ BİRİMLER

- Bilgi Edinme

- BİMER

(Başbakanlık İletişim Merkezi)

- Mavi Masa

- SMS Otomasyonu

- Sosyal Medya

- Kamuoyu Anketleri

- Belediye Birimleri

- Vatandaş ile İletişim

Kurulabilen Kurumlar

- Belediye Şirketleri

- İlçe Belediyeleri

- Başbakanlık ve Valilik

- Muhtarlar

- Sosyal Sorumlular ve Apartman

Yöneticileri.

ÖRNEK BAŞVURU ALIMI

Operatör: Mavi Masa, ben …….. nasıl yardımcı olabilirim?

Vatandaş: İyi günler. Ben Keçiören’den arıyorum. Bulunduğumuz caddeye de EGO otobüslerinin girmesini talep ediyorum.

Operatör: Size hitap edebilmek için adınızı öğrenebilir miyim?

Vatandaş: Aziz

Operatör: Teşekkür ederim Aziz bey

Operatör: Başvurunuzun kayıt altına alınabilmesi için TC kimlik numaranızı öğrenebilir miyim?

Vatandaş: Ben sadece talebimi dile getirmek istiyorum TC kimlik numarası gerekli mi?

Operatör: Aziz bey isteğiniz Bilgi Edinme Kanunu gereğince kayıt altına alınması ve isteğiniz ile ilgili yapılan çalışmalardan sizi haberder edebilmemiz için yasal olarak gereklidir.

Operatör: Aziz bey size ulaşabileceğimiz bir telefon numarası alabilir miyim?

Operatör: Aziz bey isteğiniz birimimize Online olarak iletilmiştir. Başvurunuzun cevabı en kısa zamanda SMS ile iletilecektir.

Vatandaş: Teşekkür ederim.

BÜYÜKŞEHİR , AKYURT’TA TOKİ VE ÇUBUK CADDESİ’Nİ DE ASFALTLADI

Büyükşehir Belediyesi tarafından Akyurt'ta yürütülen yol asfaltlama çalışmaları kapsamında TOKİ ve Çubuk Caddesi'ndeki çalışmalar tamamlandı.

İlçede eski Karacalar yolu ile başlayan ve Atatürk Mahallesi'nde devam eden asfalt çalışmaları, TOKİ içindeki yollar ve Çubuk Caddesi’nin asfaltlanması ile devam etti.

Çalışmalarla ilgili açıklama yapan Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş "Büyükşehir Belediyesi ile birlikte başlattığımız Köprülü Kalaba Kavşağı çalışmasının yanında asfalt çalışmaları da yapıldı. Bilindiği gibi daha önce eski Karacalar yolu ve Atatürk Mahallemizde yollar asfaltla kaplandı. Çubuk Caddesi'nde ise kış şartlarından zarar gören yol yeniden yapıldı. Son olarak da TOKİ'deki kilit parke taşlı yolun ulaşımda aksamaya neden olması nedeniyle orada da geçtiğimiz ay başlanan asfalt çalışması sonuçlandı. Kısa süre içinde tamamlanarak vatandaşlarımızı mağdur etmemesi ve İlçemize gösterdiği özel ilgi nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek'e teşekkür ediyorum. Tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun" ifadelerini kullandı. Başkan Ayantaş, asfalt çalışmalarının devam edeceğini de belirtti.nABDURRAHİM KARAKOÇ PARKI

Merhum Şair ve Yazar Abdurrahim Karakoç’un ailesi, şairin adını ilçedeki bir parka veren Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’e teşekkür etti. Karakoç’un oğlu Türk İslam Karakoç, Başkan Demirel’i makamında ziyaret ederek şairin kitaplarından oluşan bir setle birlikte plaket takdim etti.

Başkan Demirel, merhum Abdurrahim Karakoç’un Türk edebiyatında unutulmaz eserlere imza atarak önemli bir iz bıraktığını söyledi. Etimesgut Belediyesi olarak bu ülkeye hizmet etmiş siyasetçilerin, sanatçıların ve şehitlerin isimlerini parklara vererek onların hatıralarını yaşattıklarını belirten Demirel, “Abdurrahim Karakoç da Türk-İslam sanatı adına önemli eserler vermiş önemli bir edebiyatçımız, düşünürümüzdür. Ebediyete intikalinin ardından Belediye Meclisimizden oybirliğiyle aldığımız kararla Elvan Mahallemizde inşa ettiğimiz güzel bir parkımıza ‘Abdurrahim Karakoç Parkı’ adını verdik. 7 bin metrekarelik parkımızda merhum Karakoç’un hatırasını yaşatmaktan dolayı mutluyuz” dedi.

Etimesgut Belediyesi Abdurrahim Karakoç Parkı’nda kameriyeler, oturma grupları, havuz, oyun alanları ve yeşil bitki örtüsü yer alıyor. İlçenin hızla gelişen mahallelerinden Elvan Mahallesi’ndeki park halktan büyük ilgi görüyor.ALTINDAĞ ZABITASINDAN PAZAR DENETİMİ

Halk sağlığını korumayı amaç edinen Altındağ Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, denetimlerini Pazar yerlerinde sürdürdü. Zabıta ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimlerde tezgâhların düzeninden sebze ve meyvelerin uygun şartlarda satılıp satılmadığına kadar her şey titizlikle kontrol edildi.

Vatandaşların yanıltılmasına izin vermeyen zabıta ekipleri, tezgâhlardaki etiketleri dikkatle inceledi. Fiyat ve ağırlığın açık bir şekilde yazılmadığı etiketler toplatılarak bu duruma sebep olan esnafa ceza kesildi. Güneşevler Semt

Pazarı'nda etiketleri eksik olan 3 esnafa tutanak tutuldu. Altındağ Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, tezgâhların önünü işgal eden unsurlara da kayıtsız kalmadı. Boş kasalar ve çuvallar tezgahların önünden toplatıldı. Eskiyen terazi ve tartılar da zabıta ekiplerinin gözünden kaçmazken yaka kartlarını takmayan pazarcılar uyarıldı.

Altındağ Belediyesi Zabıta Müdürü Süleyman Onaycı, Altındağlı vatandaşların sağlıklı şartlarda ve herhangi bir sorunla karşılaşmadan pazar alışverişlerini yapabilmeleri için denetimlerin periyodik olarak devam ettiğini belirtti.

HALTERDE İKİ ANKARA BİRİNCİSİ KAZAN’DAN

Ankara’da yapılan il şampiyonasında Kazan Belediyespor takımının iki sporcusu kilolarında Ankara Şampiyonu oldu. Şampiyonada Kazan Belediyespor Halter

Takımı’ndan 77 kilo sporcusu Nejat Teke koparmada 88 kilo, silkmede 100 kilo olmak üzere toplamda 188 kilo kaldırarak Ankara şampiyonu oldu.

Kazan Belediyespor’un 62 kilo haltercisi Vakkas Kutlu ise koparmada 70 kilo, silkmede 90 kilo ve toplamda 160 kilo kaldırarak Ankara şampiyonluğunu elde etti.

Yine Kazan Belediyespor’dan 85 kiloda Ömer Kuruçay koparmada 75 kilo, silkmede 85 kilo kaldırarak toplamda 160 kilo ile Ankara ikincisi oldu.

69 kiloda Umutcan Karakaya koparmada 88 kilo, silkmede 107 kilo olmak üzere toplamda 195 kilo ile üçüncü olurken, aynı kiloda Kasım Kaya koparmada 80, silkmede 95 kilo olmak üzere toplamda 175 kilo kaldırarak Ankara dördüncüsü oldu.TARİHİ “BEKİR AĞALAR KONAĞI” İNŞAATI TAMAMLANDI

Ankara’nın Çubuk ilçesinde belediye tarafından, restore çalışmaları yapılan tarihi “Bekir Ağalar Konağı”nın inşaatı tamamlandı. Çubuk’un önemli tarihi yapılarından biri olan ve 1933 yılında Atatürk’ün ilçeye gelişinde de konakladığı Bekir Ağalar Konağı, restorasyonun ardından fotoğraf çektirmek için gelenlerin ilgi odağı oldu.

İlçeye hem festival zamanında hem de hafta sonunda çok sayıda yerli ve yabancı turistin geldiğini vurgulayan Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, şu bilgileri verdi: “Restore edilen Bekir Ağalar Konağı özellikle turizm adına ilçeye çok değer katacak. Bu eserleri ayağa kaldırıp gün yüzüne çıkardığımızda şüphesiz

ilçemiz daha da canlanacak. Konak bodrum, zemin, birinci kat ve cihannuma katlarından oluşuyor. Bodrum katta toplantı alanı, fuaye alanı, depolar, zemin kat ve birinci katta ise sergi salonları bulunmaktadır. İnşaat kısmı yaklaşık 1.5 trilyona mal olurken konakta müze ve dekorasyon çalışmaları da halen devam ediyor.”

İlçede bulunan diğer tarihi binaların kamulaştırma çalışmalarının da devam ettiğini anlatan Başkan Özden, İzzet Korman Konağı, Ali Cemal Yıldırım Konağı, Konyalılar Konağı’nın kamulaştırmalarının yapıldığını, Hamdi Ağalar Konağı’nın kamulaştırma çalışmalarının ise devam ettiğini kaydetti.

HÜKÜMLÜ ÇOCUKLARA MORAL GECESİ

Sincan Belediyesi, Sincan F Tipi Cezaevi Kampüsü içinde yer alan Ankara Çocuk Eğitimevi’ndeki hükümlülerinin yanında olmaya devam ediyor.

Çocuk hükümlülerin topluma kazandırılması için birbirinden önemli çalışmalara imza atan Belediye, çocuk hükümlüleri bu yıl altıncısı düzenlenen Uluslararası Folklorik Halk Dansları Festivali’nin kapanış töreninde de yalnız bırakmadı.

Sincan Belediyesi semazen grubu ile başlayan tören, tiyatro ekibinin yaptığı anlamlı oyun ile devam etti. Ardından Bulgaristan, Sırbistan, Romanya ve Gürcistan ekiplerinin folklorik dans gösterisi ile renklenen tören, çocuk hükümlüler tarafından dikkatle izlendi. Unutulmamış olmanın mutluluğunu yaşayan hükümlü çocuklar, geceden moral depolamış bir şekilde ayrıldı.MİNİKLER YENİ DÖNEME PIRIL PIRIL GİRECEK

Çankaya Belediyesi’nin çocuk merkezlerinin, temmuz ayı sonunda tatile girmesiyle, Fen İşleri Müdürlüğü de merkezlerin bakımı için kolları sıvadı. Çocukların okul öncesi eğitim gördüğü çocuk merkezleri, zemininden dinlenme odalarına, duvarlarından oyun alanlarına kadar elden geçecek.

Çankaya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne bağlı çocuk merkezleri, 9 Eylül’de başlayacakları yeni eğitim öğretim dönemlerine, ailelerin beklentileri ve çocukların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak sıkı bir düzenlemeden geçecek.

Çocukların yabancı dil (İngilizce), resim, müzik, drama, satranç, dans gibi eğitimleri almalarının yanı sıra yaratıcılıklarını geliştirecek oyunların öğretildiği merkezlerde, çocukların kendilerini ifade etmelerine, sezgi ve becerilerini geliştirmelerine katkı sağlayacak eğitimler de veriliyor.

Çankaya Belediyesi çocuk merkezlerinin su, kalorifer ve elektrik tesisatları, mutfakları, iç ve dış cephe tadilat boya ve badanaları, bahçe düzenlemeleri, su depoları, kostüm odaları elden geçirilerek onarılması gerekenler onarılacak, değişmesi gereken donanımlar da değişecek. Bahçesinde oyun alanı bulunan tüm merkezlerde, oyuncaklar ve zeminler çocukların konforu için yeniden düzenlenecek.

TEBESSÜM ÇARŞISI YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR

Pursaklar Belediyesi Sosyal Yardım Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Tebessüm Çarşısı, ilçedeki dar gelirli ailelere uzattığı yardım eli ile yüzleri güldürüyor.İlçe genelinde dar gelirli ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan Pursaklar Belediyesi Tebessüm Çarşısı, her yıl binlerce aileye gıda, kıyafet ve mobilya yardımı yapıyor. “Bir tebessüm yeter” sloganı ile hizmet veren müdürlük çalışanları uzattıkları yardım eli ile herkesi tebessüm ettiriyor. Ramazan ayı boyunca dar gelirli aileleri baştan ayağı giyindirmeye başlayan müdürlük çalışanları, bir hafta içerisinde bin 500 kişiye kıyafet ve ayakkabı yardımında bulunduklarını açıkladı. Ramazan ayı boyunca ise iki 500 aileye gıda yardımında bulunuldu. Tebessüm Çarşısı personelinin Pursaklar’da yaptığı araştırmalar sonrasında ihtiyaç sahibi ailelere ulaşarak gerekli yardımlar yapılıyor.

Belediye Başkanı Selçuk Çetin, konuya ilişkin şöyle konuştu: “Yıllık 2 bin 500 aileye gıda yardımı, bin 500 kişiye de bayram hediyesi olarak kıyafet ve ayakkabı veriyoruz. Kurduğumuz işçi bankamız ile iş arayan hemşerilerimizi gerekli kurum ve kuruluşlara yönlendirerek iş sahibi yapıyoruz. Ramazan vesilesi ile daha da yoğunlaştırdığımız çalışmalarımızda istiyoruz ki herkes bu mübarek ayda tebessüm etsin.”n
Kataloq: files
files -> Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi”
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00

Yüklə 79,37 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə