Stratejik plani mustafa kemal atatüRKYüklə 0,98 Mb.
səhifə1/15
tarix18.01.2018
ölçüsü0,98 Mb.
#38814
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15T.C.

ERDEMLİ KAYMAKAMLIĞI

Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Dağlı İlkokulu/ Ortaokulu
DAĞLI İLKOKULU/ ORTAOKULU

2017- 2019 STRATEJİK PLANIMUSTAFA KEMAL ATATÜRK

(1881- 1938)

“ Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, ikbal nurusunuz. Yurdu asıl

nura gark edecek sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim ve kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.”


ERDEMLİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNÜN SUNUŞU


Stratejik yönetim, bir kurumun çevresiyle olan ilişkilerinin düzenlenmesi ve istikametinin belirlenmesi için yapılacak faaliyetlerin planlanması, örgütlenmesi, uygulanması, koordinasyonu ve kontrol edilmesi sürecidir. Bir başka ifade ile stratejilerin planlanması için gerekli araştırma, inceleme, değerlendirme ve seçim çabalarını; planlanan bu stratejilerin uygulanabilmesi için kurum içi her türlü tedbirin alınarak yürürlüğe konulmasını; daha sonra da yapılan çalışmaların kontrol edilmesiyle ilgili faaliyetleri kapsar. Stratejik yönetim stratejik planlama, planın uygulanması ve kontrol edilmesi olmak üzere üç evreden oluşur.

Bir kurumda stratejik yönetim uygulandığının en somut göstergesi ve en önemli çıktısı stratejik plandır. Çünkü stratejik plan, kuruluşun bulunduğu nokta ile ulaşmayı arzu ettiği durum arasındaki yolu tarif eder. Kuruluşun amaçlarını, hedeflerini ve bunlara ulaşmayı olanaklı kılacak yöntemleri belirlemesini gerektirir. Uzun vadeli ve geleceğe dönük bir bakış açısı taşır. Kuruluş bütçesinin stratejik planda ortaya konulan amaç ve hedefleri ifade edecek şekilde hazırlanmasına, kaynak tahsisinin önceliklere dayandırılmasına ve hesap verme sorumluluğuna rehberlik eder.

Çağdaş yönetim yaklaşımlarından olan ve günümüzde birçok ülkenin de kullandığı stratejik yönetim yaklaşımı ülkemizde de hayata geçmiştir. Bu amaçla hazırlanan 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu tüm kamu idarelerine stratejik planlama yükümlüğü getirmiştir.

Bu yükümlülükten yola çıkarak Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, yukarıda belirttiğimiz stratejik yönetimin üç evresini de içerecek şekilde 2010-2014 yıllarını kapsayan I. Stratejik Planını hazırlamış ve uygulamıştır. Böylece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, uzun vadeli düşünme ve uzun vadeli görme ufku kazanmıştır. Bunun yanı sıra, stratejik açıdan önemli konu ve faktörlerin neler olduğunu anlamamızı ve onlara odaklanmamızı, tüm yöneticilerimizin birer stratejist olarak topyekûn kurumumuzun geleceğine sahip çıkmalarını sağlamıştır.

Hazırladığımız ve uygulamaya koyduğumuz II. Stratejik Planımızın bize sunduğu, çevremizi yeniden biçimlendirme fırsat ve gücüyle, akılcı kararlar vererek çevresel fırsatları iyi kullanıp hinterlandımızda, istediğimiz değişimleri de yapma imkânına kavuşacağız.

Stratejik planlama ekibimize, II. Stratejik Planımızın hazırlanmasında göstermiş oldukları çaba için teşekkür eder, uygulamaya koyulan 2015-2019 yıllarını kapsayan II. Stratejik Planımızın Erdemlimize hayırlı olmasını dilerim.Mehmet METİN

Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü

OKUL MÜDÜRÜNÜN SUNUŞUTeknolojik ve sosyal anlamda sürekli değişen ve kendini yenileyen bir dünya üzerinde, kurumlarında bu değişim ve gelişmeye ayak uydurması bir zorunluluktur. Bu değişim ve gelişimi yakalayabilmenin formülü ise; gelişen ve sürekliliği izlenebilen, bilgi ve planlama temellerine dayanan güçlü bir yaşam standardı ve ekonomik yapı; stratejik amaçlar, hedefler ve planlanmış zaman diliminde gerçekleşecek uygulama faaliyetleri (STRATEJİK PLAN) dir.

Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin daha iyi imkânlarla yetişip, düşünce ufku ve yenilikçi ruhu açık Türkiye Cumhuriyeti’nin çıtasını daha yükseklere taşıyan bireyler olması için idareciler ve öğretmenler olarak özverili bir şekilde tüm azmimizle çalışmaya devam edeceğiz.


Öğrencileri derslerde uygulanacak öğretim yöntem ve teknikleriyle sosyal, kültürel ve eğitsel etkinliklerle kendilerini geliştirmelerine ve gerçekleştirmelerine yardımcı olmak; Ailesine ve topluma karşı sorumluluk duyabilen, üretken, verimli, ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunabilen bireyler olarak yetiştirmek; Doğayı tanıma, sevme ve koruma, insanın doğaya etkilerinin neler olabileceğine ve bunların sonuçlarının kendisini de etkileyebileceğine ve bir doğa dostu olarak çevreyi her durumda koruma bilincini kazandırmak; Öğrencilere bilgi yüklemek yerine, bilgiye ulaşma ve bilgiyi kullanma yöntem ve tekniklerini öğretmek; Bilimsel düşünme, araştırma ve çalışma becerilerine yöneltmek;

Öğrencilerin, sevgi ve iletişimin desteklediği gerçek öğrenme ortamlarında düşünsel becerilerini kazanmalarına, düşünsel güçlerini ortaya koymalarına ve kullanmalarına yardımcı olmak; Kişisel ve toplumsal araç-gereci, kaynakları ve zamanı verimli kullanmalarını, okuma zevk ve alışkanlığı kazanmalarını sağlamak gibi görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmek için yola çıkmış bulunmaktayız.


Okulumuz misyon, vizyon ve ilkeler çerçevesinde ve daha iyi bir eğitim seviyesine ulaşmak gayretiyle sürekli yenilenmeyi ve kalite kültürünü kendisine ilke edinmeyi amaçlamaktadır.

Kalite kültürü oluşturmak için eğitim ve öğretim başta olmak üzere insan kaynakları ve kurumsallaşma, sosyal faaliyetler, alt yapı, toplumla ilişkiler ve kurumlar arası ilişkileri kapsayan 2017-2019 stratejik planı

hazırlanmıştır.
Bu vesileyle planın hazırlanması aşamasında koordinatörlük görevini başarıyla yürüten Müdür Yardımcılarımız Sayın Mehmet Ali COŞĞUN ve Veli Gürcan ERSÖZ’e, şahsında emeği geçen Stratejik Plan Hazırlama Ekibi’ne teşekkür ederim.
Ramazan ÖZDEMİR

Okul Müdürü


Yüklə 0,98 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin