Sürücüler dikkat: En düşük trafik cezası 75 tl olduYüklə 98,72 Kb.
tarix18.03.2018
ölçüsü98,72 Kb.
#46086

Sürücüler dikkat: En düşük trafik cezası 75 TL oldu

Yeni yılla birlikte trafik cezaları da yeniden belirlendi. Yılbaşında başlayan uygulamayla en düşük ceza 75 TL olurken, en yüksek ceza ise 14 bin 908 liraya çıktı. Ehliyetsiz araç kullananlar 1763, kırmızı ışıkta geçenler 206, emniyet kemeri takmayanlar ile sürüş anında cep telefonu kullananlar 95 lira ceza ödeyecek.


2017’de uygulanacak

trafik cezaları şöyle:

• Taşıma sınırı üstünde yolcu almak: 75 TL

• Alkollü araç kullanmak: 876 TL

• Geçici tescil belgesi düzenlemek: 14 bin 908 TL

• Ehliyetsiz araç kullanmak: 1763 TL

• Seyir halinde cep telefonu kullanmak: 95 TL

• Karayoluna, trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek şekilde bir şey atmak, dökmek, bırakmak, karayolunun yapısına, güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar vermek, bunların yerlerini değiştirmek veya ortadan kaldırmak: 427 TL

• Ruhsatsız araç kullanmak ve plakayı monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takmak: 95 TL

• Yönetmeliğe aykırı plaka takmak: 427 TL

• Plakasız trafiğe çıkmak: 1763 TL

• Sahte plaka takmak: 5 bin 191 TL

• Kamyon, çekici ve otobüslerde takograf, taksilerde taksimetre bulundurmamak: 427 TL

• Muayenesiz araç kullanmak: 95 TL

• Hız sınırını aşmak: Yüzde 30'u fazla aşanlar 427 TL

• Radarların yerini belirleyen ve sürücüyü uyaran cihazları, araçlarda kullanmak: 2 bin 658 TL

• Dönüş kurallarına uymamak: 95 TL

• Yasak alanda sollama yapmak: 206 TL

• Takip mesafesine uymamak: 95 TL

• Kavşaklara geldiğinde yavaşlamamak ve kavşak geçiş önceliği kuralına uymamak:

95 TL

• Otobüs, tramvay ve taksi duraklarında beklemek, hatalı park: 95 TL• Engelli park alanına park etmek: 109 TL

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Keçiören’de yaşamak bir ayrıcalık...”

Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaatına başlanan ve Ulaştırma-Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilerek yapımı tamamlanan

Keçiören Metrosu; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bakanlar, milletvekilleri, Ankara Valisi Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile eşi Nevin Gökçek’in katıldığı törenle hizmete açıldı.

9 bin 220 metre uzunluğunda 9 istasyondan oluşan Keçiören Metrosu’nun açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, müjdeli bir haber vererek, Keçiören Metrosu’nun 15 Ocak’a kadar ücretsiz olduğunu açıkladı.


CUMHURBAŞKANI

ERDOĞAN: “EMEĞİ

GEÇEN HERKESE

TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Keçiören Belediyesi önündeki “Şehitler Meydanı”nda düzenlenen törene, soğuk ve yağışlı havaya rağmen binlerce Başkentli katıldı. Meydanda; Atatürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ile Başkan Gökçek’in dev posterleri yer aldı.

Açılış töreninde, alanı dolduran binlerce Başkentli’nin tezahüratları arasında konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Keçiören Metrosu’nun, bölgenin trafik çilesinin çözümüne önemli katkı sağlayacağını, kendisinin de yaklaşık 11 yıl Keçiören’de ikamet ettiğini hatırlattı ve metro inşası süresince bölgede yaşanan sıkıntıları yakından bildiğini söyledi.

“Sabrın sonu selamettir” sözleriyle konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hem biraz geç, hem de biraz güç olan bu projenin nihayet bitirilmiş olmasını en az sizler kadar sevinçle karşıladığımı belirtmek istiyorum” dedi.

Projenin tamamlayıcısı niteliğindeki AKM-Gar-Kızılay hattının da ihalesinin ve inşasının en kısa sürede sonuçlandırılmasını

özelikle temenni ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Keçiören’de yaşamak ve buralı olmanın, çok daha büyük bir ayrıcalık haline dönüşeceğini de ifade etti.

BAŞBAKAN YILDIRIM:

“GENÇLER, KEÇİÖREN

METROSU BİTTİ, AŞKINIZ

BİTMESİN DEVAM ETSİN”

Başbakan Binali Yıldırım da daha önce Keçiören’de Osmanlı Çarşısı ile Yavuz Sultan Selim Bulvarı’nın açılışlarını ve Keçiören Metrosu’nun test sürüşlerini Başkan Gökçek ile birlikte gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, “Şimdi de bu bölgenin trafik yükünü hafifletecek Keçiören ve Ankara’da yaşayan hemşehrilerimizin hayatını kolaylaştıracak önemli bir eseri açıyoruz” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, gençler arasında yaygın olan “Aşkımız Keçiören metrosu gibi olsun, aman hiç bitmesin” cümlesini de hatırlatarak, “Bundan doğrusu çok etkilendim ama gençlerimiz için de yeni bir tavsiyem var; Siz yeni bir slogan bulun. Aşkınız bitmesin devam etsin ama Keçiören metrosu bitti, hayırlı uğurlu olsun” sözleriyle seslendi.

Ekim ayında Ankara’da, Avrupa’nın üçüncü büyük hızlı tren garının da açılışının gerçekleştirildiğini kaydeden Başbakan Binali Yıldırım, “Ankaralılar artık dünyanın önemli başkentlerinden birinde yaşadıklarını çok daha iyi

anlıyorlar. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan olmak üzere, Keçiören Metrosu’nun yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
BAKAN ARSLAN:

“KEÇİÖREN METROSU

KIZILAY’A BAĞLANACAK”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da metronun yapımının, Keçiören’in bulunduğu bölge itibarıyla yer altından gidiyor olması nedeniyle biraz daha zaman aldığını söyledi. Bakan Arslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile uyum içerisinde gerçekleştirilen bir çalışma sonucunda metronun tamamlandığını kaydetti.

Keçiören Metrosu’nun Kızılay’a kadar kesintisiz ulaşımının da sağlanacağını belirten Bakan Arslan, “Hemen ilk işimiz, bu yılın ilk çeyreğinde Atatürk Kültür Merkezi’nden Kızılay’a kadar olan 3,5 kilometrenin de ihalesini yapıp, 2 sene içersinde orayı da bitirip Keçiörenlilerin kesintisiz bir şekilde Kızılay’a gitmesini sağlamak olacak. Yine bu metro sisteminin havalimanına kadar uzatılması vardı ki, Kuyubaşı’ndan Havalimanı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne kadar olan proje çalışmaları da bitmek üzere” açıklamasında bulundu.
BAŞKAN GÖKÇEK:

“KEÇİÖREN’İN ALTIN

YILLARI”

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de konuşmasında, mahalli seçimlerin ardından

geçen son 3 yılın, yatırımlar açısından Keçiören ilçesi için altın yıllar olduğunu ifade ederek, bu süre içerisinde Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçeye yapılan yatırımları tek tek saydı.

Başkan Gökçek, 2 yıl içinde sadece Fen İşleri’nin Keçiören’e yaptığı yatırımın 300 milyon lira olduğunu da kaydederek, bölgede yapılan çalışmaların aldığı uluslararası ödüllerden sözetti.


“KEÇİÖREN

METROSU’NA 306

MİLYONLUK HARCAMA”

Başkan Gökçek, Keçiören Metrosu ile ilgili bilgiler de vererek, o zaman başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla temelinin atıldığını hatırlattı.

Başkan Gökçek, “Keçiören Metrosu’nun inşaatında Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak 86 milyon dolar,

bugünkü parayla 306 milyon TL harcama yaparak inşaatını yüzde 43’e getirdik” dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak metronun yapımına güçlerinin yetmeyeceği için Hükümet’ten ricada bulunduklarını vurgulayan Başkan Gökçek, “Allah razı olsun Hükümetimiz bizi kırmadı, devraldı ve bugün de bu hattı bitirdi” diye konuştu.

Keçiören Metrosu’nun teknik özellikleri hakkında da bilgi vererek konuşmasına devam eden Başkan Gökçek, hatta ilişkin şu bilgileri verdi:

“Metronun uzunluğu 9 bin 220 metredir. Toplam 9 istasyonu bulunuyor. İlk istasyonu Şehitler İstasyonu, son istasyonu AKM’dir. İki istasyon arasındaki süre yaklaşık 18 dakikadır. Şimdilik 3’lü setler halinde 6 setle, 7 dakikada bir servis yapılacak. Yeni trenler geldikçe de sefer sayıları artacak. Tren sayıları arttıkça, 2,5 dakikada bir servis yapabilecek duruma geleceğiz.”

Başkent’te mevcut metro hatlarıyla birlikte günlük 300 bin yolcu taşındığını belirten Başkan Gökçek, Keçiören Metrosu’yla birlikte bu sayının daha da artacağını belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve Bakan Arslan’a teşekkür etti. Konuşmaların ardından açılış kurdelesini, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, Bakan Arslan, Başkan Gökçek ve katılımcılar birlikte kestiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra da Keçiören Metro İstasyonu’nda bekleyen trenin sürücü koltuğuna geçtiler. Metronun ilk anonsunu, sürücü koltuğundan Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı.Keçiören’in ulaşımında METRO rahatlığı

Keçiörenliler, 18 dakika süren yolculukla Atatürk Kültür Merkezi’ne, oradan da kısa sürede Kızılay’a ulaşmanın rahatlığını yaşamaya başladı. Keçiören Metrosu’nun hizmete girmesini büyük bir özlemle beklediklerini kaydeden vatandaşlar, yapımında emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Daha önce yaşanan trafik sıkışıklığı nedeniyle Kızılay’a 1, hatta bazı zamanlar 1,5 saatte ulaşabildiklerini kaydeden Keçiörenliler, Yavuz Sultan Selim Bulvarı’nın hizmete girmesiyle trafiğin biraz rahatladığını, metronun açılmasıyla da kısa bir sürede Kızılay’a ulaşabildiklerini anlattılar. Keçiörenliler, 9 istasyondan oluşan, toplam 9 bin 220 metre uzunluğundaki Keçiören Metrosu ile daha konforlu, daha hızlı kolay ve stressiz bir şekilde yolculuk yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirttiler.

Metro özlemlerinin sona erdiğini ifade eden Keçiörenli vatandaşlar, şunları söylediler:

Mehmet Çınar (67)

Emekli memur:

“14 yıldır Keçiören’de oturuyorum, nihayet bugün metroya binmek nasip oldu. Kızım Neslihan’la beraber bugün metroya bindik ve kısa bir gezinti yapıyoruz. Metroyu bize kazandıran tüm yetkililerden Allah razı olsun.”

Hidayet Şimşek (19)

Fırında çalışıyor:

“Keçiören Dutluk’ta oturuyorum. Keçiören Metrosu’nu özlemle bekliyordum, çok iyi oldu. Keçiören’den Bilkent’e, kent trafiğine girmeden metroyla doğrudan ulaşacağım. Yapımında emeği geçen herkesten Allah razı olsun.”


Esat Erdem (38)

Serbest meslek sahibi:

“18 yıldır Keçiören’deyim. Metronun hizmete girmesini büyük özlemle bekleyenlerdenim, ilk olarak bugün biniyorum.

Kuyubaşı Şenlik Mahallesi’nde oturuyorum, OSTİM’de çalışıyorum. Evden işyerime gitmem 1 saat 45 dakikayı buluyordu. Şimdi sanıyorum yolculuk 30 dakikada bitecek. Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek başta olmak üzere projenin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Keçiören Metrosu, Keçiörenlilere ve tüm Ankaralılara hayırlı olsun.”


Gülcihan Top (65)-Ev hanımı:

“45 senedir Keçiören’de ikamet ediyoruz. Sık sık Ulus ve Kızılay’a gezmeye giderim. Otobüslerde bulunan, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını anlatan dergileri sürekli takip ediyorum. Orada da Keçiören Metrosu ile ilgili haberler olduğu zaman ümitleniyordum, Metro’nun

hizmete girmesini büyük bir şevkle bekledim. Bugün kısmetmiş şimdi komşumuzun Manisa’dan gelen akrabasıyla birlikte metroyla gezmeye çıktık. Metronun çalışması, bizim için büyük kolaylık oldu. Sıraya girmek, otobüs beklemek, sıkışık trafikte vakit kaybetmeyerek yolculuk yapmamız, zannederim ki Manisalı arkadaşım için de güzel bir Ankara hatırası olacak. Bu hizmetin gerçekleşmesinde emeği geçen herkesten Allah razı olsun.”
Filiz Mangal (37)-Pazarlamacı:

“Yenimahalle’de oturuyorum, işimin gereği haftada 2 gün Keçiören’e geliyorum. Dolmuş, otobüs çok sıkıntılı oluyordu. Trafik kilitleniyor, istediğimiz yere ulaşmamız çok zor oluyor ve vakit kaybediyordum. Yenimahalle’den Keçiören’e ulaşmak için şimdi metroda aktarma yapıyorum. Buna rağmen, Keçiören Metrosu’nun hizmete girmesi beni çok memnun etti. Hem vakitten kazanıyorum, hem de yoğun trafiğin stresini yaşamadan rahat bir yolculuk yapıyorum. Keçiören’den doğrudan Kızılay’a uzatılacağını duydum, bu proje gerçekleşirse çok iyi olur. Benim gibi tüm vatandaşların da bundan büyük memnuniyet duyacağına inanıyorum.”Başkent’te “LED”li ekranlar, bilgilendiriyor

Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in ana cadde ve bulvarlarına yerleştirdiği “LED’li Trafik Bilgilendirme Ekranları”yla, sürücüler için adeta yolların dili oluyor. Büyükşehir Belediyesi ayrıca çalışma ve projeleriyle ilgili vatandaşlara doğru bilginin aktarılması amacıyla, şehrin önemli meydan ve bölgelerine dev LED ekranlar yerleştiriyor.

Ankara’nın dört bir tarafındaki modern ve estetik yollara ayrı bir özellik kazandıran “Trafik Bilgi Ekranları”nın sayısının şu anda 49 olduğunu ve 11 adet daha yerleştirilmesi için çalışmalara başladıklarını kaydeden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Fen İşleri Dairesi Başkanı Vedat Üçpınar, “Böylece trafikteki sürüş rahatlığı ve güvenliği için yerleştirdiğimiz son teknoloji LED’li ekran sayımızı 60’a çıkarmış olacağız” dedi.

Bunun yanı sıra çevre ilçeler de dahil olmak üzere şehrin önemli meydan ve bölgelerinden oluşan 17 ayrı noktasına da Büyükşehir’in çalışmalarının ve projelerinin tanıtıldığı LED’li bilgi ekranlarının da yerleştirildiğini ifade eden Üçpınar, “Bu sayıyı da 27’ye çıkarmak için çalışmalara başladık” diye konuştu.

AKILLI ULAŞIM

SİSTEMLERİ

Teknolojik son yenilikleri yakından takip ederek, Başkent Ankara’da her alanda öncü çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, ulaşım konusunda sürdürdüğü faaliyetlerle rahat bir trafik akışı sağlanması için örnek uygulamalara devam ediyor.

Bilişim ve teknolojik gelişmelerin şehre adaptasyonu ve maksimum verimliliğin sağlanması açısından “Akıllı Kent Sistemi” çalışmalarını en iyi şekilde yürüten Büyükşehir Belediyesi, sürücü güvenliği ve sürüş rahatlığı için gerçekleştirdiği örnek çalışmalara imza atıyor.

YOLLARDA DA

BÜYÜKŞEHİR FARKI…

İlk olarak Ankara Bulvarı ve Kuzey Ankara Isıtmalı Yolu’nda hizmete giren LED’li bilgilendirme ekranları, Başkent’in pek çok bölgesinde bir bir yer almaya devam ediyor. Toplam 49 bilgilendirme ekranıyla yollarda sürücü güvenliği ve sürüş rahatlığı sağlayan Büyükşehir Belediyesi, yollara ilişkin tüm bilgileri, bu ekranlar sayesinde Başkentlilere ulaştırabiliyor.

Yol güzergâhlarının yoğunluk bilgisinden Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarına, özel gün kutlamalarından, yol durumlarına ve kazalara kadar pek çok bilginin sürücülere aktarıldığı ekranlara ilişkin bilgi veren Üçpınar, “Ekran sayısının 60’a çıkarılması için çalışmalara başladık. Bu sayede güvenli bir sürüş keyfi ve kolaylığı ile en verimli trafik akışını sağlamak adına önemli bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızın gideceği bölgeye varış sürelerinin de kesin ve anlık olarak aktarılabildiği ekranlar, bu bilgiyi de 60 ayrı noktada yer alan sensörlerimiz sayesinde sağlıyor” dedi.

Proje kapsamında 30 ayrı noktada yer alan araç sayım cihazları sayesinde de yolları kullanan araçların istatistiklerinin günlük olarak oluşturulduğunu ve trafik düzenlemesi için planlamalar yapılabildiğini de kaydeden Vedat Üçpınar, ekranlardaki uyarı ve benzeri bilgilerin tek bir merkezden idare edildiğini belirterek, anlık bilgilerin sürücülere rahatlıkla ulaştırılabildiğini söyledi.
MEYDANLARDAKİ

BİLGİ PANOLARI

Vatandaşların doğru bilgiye erişimi konusunda farklı bir çalışma daha gerçekleştirildiğini anlatan Üçpınar, “Yollardaki led ekranlarımızdan farklı olarak şehrin çevre ilçeleri de dahil olmak üzere önemli meydan ve bölgelerine yerleştirdiğimiz dev LED ekranlarla da Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ve projeleriyle ilgili vatandaşlara bilgiler veriyoruz” diye konuştu.

Vedat Üçpınar, yerleştirilen LED ekranlara ilişkin olarak, “Ankara’nın 16 çevre ilçesi ile Keçiören Meydanı’nda bulunan ve sayısı 17 olan bu ekranların sayısını; İvedik Caddesi, Sakarya Caddesi, Karşıyaka Mezarlığı, Ortaköy Mezarlığı, Batıkent Meydanı gibi bölgelere de yerleştirerek, 27’ye çıkartmak için çalışmalara başladık” dedi.Karlı ve buzlu yollarda nasıl yürünmeli?

Başkent’in, parklarında, bahçelerinde rekreasyon alanlarında kışın bembeyaz güzellikleri yaşanıyor.

Ancak bu güzelliklerin yanında kar ve buzlanmadan kaynaklı çok ciddi kazalar ve yaralanmalar da meydana geliyor. Kazalardan korunmak için karla kaplı yollarda yürümenin püf noktaları bulunuyor.

Ortopedi uzmanları, dikkatsiz ve tedbirsiz sürücüler nasıl ki buzlu yollarda kaza yapıyorsa, aynı şekilde kurallara uygun yürümeyen yayaların da düşme sonucu yaralandıklarını kaydediyorlar. Kar ve buzlanma sebebiyle meydana gelen düşmelerde en sık el bileklerinin kırıldığına dikkat çeken uzmanlar, yaşlılarda ise kalça kemiği kırıkları görüldüğünü ifade ediyorlar. Uzmanlar, karlı ve buzlu havalarda hastane acil servislerine kırık, çıkık, incinme gibi vakalarla başvuranların sayısında büyük artış görüldüğünü kaydediyorlar.

Buzlu ve karlı ortamlarda yürürken adımların küçük, kısa ve yere yakın olması gerektiğini belirten uzmanlar, yürürken ellerin kesinlikle ceplere sokulmaması uyarısında bulunuyorlar. Uzmanlara yönettiğimiz soru ve yanıtları şöyle:

Kar ve buzlu ortamlarda nasıl

yürünmelidir?

Karlı ve buzlu havalarda yayaların dikkat edeceği bazı yürüyüş teknikleriyle, düşmelerden kaynaklanacak kazaların önüne geçilebilir.

Örneğin yürümek için buzlu yerler yerine, karlı ve yumuşak zeminler tercih edilmelidir. Adımlar küçük, kısa ve yere yakın olmalı, çünkü adımlar büyüdükçe vücut dengesini sağlamak zorlaşır. Yürürken eller kesinlikle ceplere sokulmamalıdır. Bu durum denge kaybına neden olduğu gibi düşme sırasında başın darbe alması kolaylaşır. Bu da ölümcül olabilecek sonuçlar doğurabilir.

Buz ve sarkıt bulunan saçak

altlarında yürümeyin…

Yokuşlardan ve merdivenlerden inerken, mutlaka destek alınmalı. Buz sarkıtları bulunan saçak altlarında yürünmemeli, karşıdan karşıya geçerken, gelen aracın durma mesafesi iyi hesap edilmeli, yolun tamamen boş olduğu zaman geçiş yapılmalıdır. Karda ve buzda yürürken vücut hafif öne doğru eğik olursa, kaymalara engel olunabilir.

Karlı ve buzlu hava şartlarına

uygun giysiler nelerdir?

Karlı havalarda bot giyilmeli ve tabanları kaymayı önleyecek şekilde olmalıdır.

Pantolonlar; yürümeyi engelleyecek kadar uzun ve geniş paçalı olmamalı, oluşabilecek darbeler için kalın kumaştan olmalıdır. Kaban ya da paltonun hareketleri kısıtlayıcı özellikte olmamasına, omuz ve dirsek bölgesi destekli olanların giyilmesine özen gösterilmelidir.

Düşme sırasında el ve kollar hem denge unsuru olarak görev yapar hem de travmaya en fazla maruz kalan organlardır. Bu nedenle el ve el bileğini kavrayan, koruyan kalın eldiven tipleri tercih edilmelidir.

Büyükşehir, mezarlık içi yolları yeniledi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent'te Karşıyaka ve Cebeci Asri Mezarlığı başta olmak üzere merkez ve çevre ilçelerdeki mezarlıklarda yol ve kaldırımları yeniliyor. Ankara genelinde son 1 yılda 355 bin metrekare bazalt kaplamalı kilitli beton parke taşı, 195 bin metre bordür döşendi.

Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından, yaz aylarından itibaren yoğun olarak Yenimahalle, Mamak, Sincan Cimşit, Gölbaşı, Etimesgut, Polatlı, Elmadağ, Beypazarı, Kazan ve Haymana ilçelerinde mezarlık içi yenilemeleri yapıldı.

Çalışmalarda, mezarlıklarda zamanla eskiyen, yıpranan yollara, bazalt kaplamalı kilitli beton parke taşıyla, yol kenarlarına da bazalt kaplamalı bordür döşendi.

Genel Sekreter Yardımcısı Vedat Üçpınar, mezarlıklardaki yol ve kaldırım çalışmalarının bir kısmının sürdüğünü belirterek, “Mezarlık içi araç ve yaya yolları, bazalt kaplamalı kilitli beton parke taşı ve bordürle kaplanarak, araç ve yaya geçişlerine uygun hale getirildi” dedi.

Üçpınar, Büyükşehir Belediyesi tarafından, Ankara genelinde Ekim 2015 ile Ekim 2016 tarihleri arasında, 355 bin metrekare bazalt kaplamalı kilitli beton parke taşı, 195 bin metre bordür, 44 bin metre yağmur oluğu taşı döşendiğini bildirdi.

KARŞIYAKA, CEBECİ

VE CİMŞİT

MEZARLIKLARINDAKİ

ÇALIŞMALAR

Karşıyaka Mezarlığı’ndaki iç yolların yapımının devam ettiğini belirten Vedat Üçpınar, “Karşıyaka Mezarlığı’nda hem araç hem de yaya yolları için 170 bin metrekare bazalt kaplamalı kilitli parke, 66 bin metre bordür döşedik. Sadece yaya yolları için de 47 bin 315 metrekare parke taşı, 70 bin 632 metre bahçe bordürü, 15 bin 264 metre ise yağmur oluğu taşı döşedik” diye konuştu.

Cebeci Asri Mezarlığı’nda da araç yollarına kilitli parke taşı ve bordür döşendi. Üçpınar, “Cebeci Asri Mezarlığı’na 75 bin 500 metrekare kilitli taş, 32 bin metre bordür, 28 bin metre yağmur oluğu taşı döşedik” dedi.

Sincan Cimşit Mezarlığı’nda ise çalışmaların tamamlandığını belirten Vedat Üçpınar, burada 26 bin 300 metrekare bazalt kaplamalı kilitli beton parke taşı, 9 bin 620 metre bordür, 765 metre yağmur oluğu döşemesi yapıldığını anlattı.

KENT ESTETİĞİ DAİRESİ

DE ÇEVRE İLÇELERE

DESTEK SAĞLADI

Kent Estetiği Daire Başkanlığı da Karşıyaka Mezarlığı’nda ses sistemlerini yaptı. Ayrıca Bağlum, Bala, Nallıhan, Pursaklar,Çubuk Melikşah Mahallesi, Kızılcahamam Yağcı Hüseyin ve Salın (Köyü) mahallelerindeki mezarlıklara bordür, kilitli parke ya da tretuvar malzemesi desteği sağladı, Çubuk Yeşilkent Mahallesi Mezarlığı’nda merdiven, Beypazarı’nda da namazgah düzenlemesi gerçekleştirdi.

Kent Estetiği ekipleri, mezarlıklarda, idare binaları ve tuvalet, gasilhane, morg ve mezarlıkların elektrik sistemlerinden aydınlatmalarına kadar pek çok bakım hizmetini aralıksız sürdürüyor. Talep doğrultusunda uzak ilçelerdeki mezarlıklara, merdiven, yol, kapı, wc, abdesthane gibi yerleri yapıyor veya bakımlarını yapıyor.Büyükşehir’in galerilerinde sanat dolu bir yıl

Ankara Büyükşehir Belediyesi Güvenpark Sanat Galerisi ile Metro Sanat Galerisi’nde 2016 yılında, resimden el sanatlarına, heykelden fotoğrafa kadar birbirinden yetenekli yerli-yabancı sanatçıların eserlerinin yer aldığı 61 sergi açıldı.

Sanatsal etkinliklerle dopdolu geçen bir yıla ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesi sanat galerileri, Başkentli sanatseverlerin de buluşma noktası oldu.

Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Güvenpark Sanat Galerisi ile Metro Sanat Galerisi, gerek kolay erişilebilir konumlarıyla, gerekse modern iç dizaynlarıyla, sanatçıların eserlerini sergilemek için tercih ettikleri galerilerin başında yer aldı.

Bünyesinde birçok farklı sanat dalının gelişmesine ve faaliyet alanı bulmasına olanak tanıyan Büyükşehir Belediyesi, ünlü sanatçıların yaptığı resim, heykel, fotoğraf ve el sanatlarından oluşan eserleri, Metro ve Güvenpark sanat galerinde yıl boyunca sanatseverlerle buluşturdu. Birçok engelli sanatçı da bu galerilerde eserlerini sergileme imkanı buldu.

GÜVENPARK SANAT

GALERİSİ’NDE 35 FARKLI

SERGİ AÇILDI

Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezi, Görsel İletişim Merkezi ve Kent Konseyi'nin bulunduğu binanın alt katında yer alan Güvenpark Sanat Galerisi’nde, yıl boyunca kişisel ve karma resimlerden oluşan 35 farklı sergi açıldı.

Başkentliler, Güvenpark Sanat Galerisi’nde yıl boyunca; yağlı boya, sulu boya ve karakalemden oluşan kişisel ve karma resimleri, 15 Temmuz hain darbe girişimine ait karelerin de içinde yer aldığı birbirinden farklı fotoğrafları, ebru ve Ka’at-ı gibi geleneksel sanatların en güzel örneklerini, yardım amaçlı kurulan çeşitli vakıfların açtığı karma sergilerini birer hafta arayla görme imkanı yakaladı. Galeride gerçekleştirilen sanatsal etkinliklerin yanı sıra il ve ilçelerin resim, fotoğraf, maket gibi çeşitli materyallerden oluşan sergi ve yöresel müziklerin sunulduğu tanıtım faaliyetlerine de olanak sağlandı.

METRO SANAT

GALERİSİ'NDE 26

FOTOĞRAF SERGİSİ

Büyükşehir Belediyesi’nin sanat galerilerinden olan ve fotoğraf sanatçılarının eserlerinin sergilendiği “Metro Sanat Galerisi”de metroların ortak noktası olan Kızılay Metro İstasyonu içinde bulunuyor.

Metro Sanat Galerisi’nde, 2016 yılı içinde fotoğraf sanatçılarının objektiflerinden yansıyan birbirinden renkli ve güzel fotoğrafların yanı sıra dönem fotoğrafları ile Türkiye'yi derinden etkileyen toplumsal olayların yer aldığı 26 farklı fotoğraf sergisi açıldı. Eserler, onbinlerce Başkentli tarafından görüldü.

İtfaiyecilere yüzme eğitimi

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, “İtfaiyeci Yüzme Bilir” sloganıyla başlattığı projeyle, tüm personeline yüzme eğitimi veriyor.

İtfaiye Daire Başkanlığı Sualtı Arama Kurtarma Timi elemanlarından Eğitmen Balık Adam Levent Çeri tarafından, Keçiören Belediyesi Etlik Olimpik Yüzme Havuzu’nda verilen Kurslara, itfaiye personeli 10’ar kişilik gruplar halinde katılıyor. Toplam 10 seanslık temel yüzme kurallarının teorik ve pratik olarak verildiği kursta, personelin yüzme öğrenmesi

sağlanıyor. Kurs sonunda, itfaiyeciler arasında yüzme becerisiyle ön plana çıkan personel, İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın Suüstü Arama Kurtarma Timi’ne seçiliyor.

Eğitmen Balık Adam Çeri, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın, Ankara’nın yanı sıra diğer illerde de vatandaşların yardımına koştuğunu belirterek, yangından trafik kazalarına, depremden heyelan ve göçük olaylarına, su baskınlarından boğulma vakalarına kadar birçok konuda çalışma yürüttüklerini söyledi.

Çeri, “İtfaiyeci Yüzme Bilir” projesine ilişkin olarak da şöyle dedi: “Bu kadar değişik ve karmaşık konuda hizmet veren itfaiyecilerin, mutlaka yüzme de bilmesi gerekir. Karşılaştığı olaylar her zaman tehlikeli. Yardıma koştuğu mağdurlara azami ölçüde yardım götürebilmesi için de ilk önce kendi güvenliğini sağlaması lazım. Biz, itfaiyecilerin her türlü şartta verimli çalışabilmesi gerektiğine inanıyoruz. Düzenlediğimiz temel yüzme kurslarıyla da yüzme bilmeyen itfaiyecilerimize yüzmeyi öğretiyoruz, bilenlerin de daha iyi bir seviyeye ulaşmalarını sağlıyoruz.”İLÇELER
Seymenlerden Başkan Ayantaş’a ziyaret

Ankara Kulübü Derneği Akyurt Şubesi seymenleri, Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş’a teşekkür ziyaretinde bulundu.

Ziyarete, Ankara Kulübü Derneği Akyurt Şubesi Başkanı Hasan Arslan, başkan yardımcıları Serkan Yüceer, A. Hakan Emanet ile yönetim kurulu üyeleri ve seymenler katıldı.

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin yıldönümü kutlamaları kapsamında düzenledikleri “Seymen Gecesi”ne verdiği destek nedeniyle Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş’a teşekkür eden Şube Başkanı Hasan Arslan, Türkiye’de yaşanan terör olaylarının, insanların günlük yaşantısını bozmaya yönelik olduğunu belirterek, programı iptal etmediklerini, bunun bir eğlence değil, birliği kuvvetlendirecek güzel bir kültür etkinliği olduğunu söyledi.

Konuklarına ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Başkan Ayantaş, “Ülkemiz zor bir dönemeçten geçiyor. Böyle zamanlarda devletin gücünü millet, birlik olarak daha da artırmalıdır. Kimseyi ayırmadan, birlik içerisinde bunun üstesinden gelinebilir. Sizlerin çabası da bunun içindir. Ziyaretinizden büyük bir mutluluk duydum” dedi.

Hasan Arslan, ziyaretin sonunda Başkan Ayantaş’a çiçek verdi.


Haymana mahallelerinde karla mücadele

Haymana Belediyesi, karla mücadele çalışmalarını, merkezin dışındaki mahallelerde de ihmal etmiyor.

Haymana Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler; Karahoca, Kızılkoyunlu, Karasüleymanlı, Çalış, Sinanlı, Yurtbeyli, Yaprakbayır, Yenice, Ataköy, Bumsuz, Yukarısebil, Çeltikli, Baltalin, Balçıkhisar, Katrancı, Yergömü, Yeşilköy, Kutluhan, Aktepe, İncirli, Altıpınar, Sazağası, Güzelcekale, Durupınar, Şerefligökgöz ve Gültepe mahallelerinde, kardan kapanan yolları kepçeyle açtı.

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, yaptığı açıklamada, “Karla mücadele çalışmalarımız sadece Haymana merkezdeki mahallelerle sınırlı değil. Diğer mahallelerimizde de karla mücadele çalışmaları yapıldı ve ihtiyaç doğrultusunda yapılmaya devam ediyor” dedi.


Sincan’da sokak hayvanları unutulmadı

Sincan Belediyesi, çetin geçen kış şartlarında aç kalmamaları için yaban ve sokak hayvanlarına beslenme alanları oluşturdu.

Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Sincan’da yaşayan tüm canlıların yaşamlarının çok önemli olduğunu, daha önceden birçok hayvanı sahiplendirip bakımlarını yaptıklarını kaydetti. Başkan Tuna, vatandaşları da hayvanlar için duyarlı olmaya davet ederek, “Dondurucu havanın ve kar yağışının etkili olduğu bu günlerde hayvanların beslenmesi zorlaşıyor. Biz Sincan’da yaşayan her canlıyı önemsiyoruz. Şu an besinleri kar altında kalan canlılar, arayış içinde. Mazlum olarak

gördüğümüz bu canlılara, ‘Yaratılanı sevelim, yaradandan ötürü’ anlayışıyla yaklaşıyoruz. Kış boyunca bu besin desteklerimizi yoğunlaştırarak devam ettireceğiz” dedi.


Geleceğin müzisyenleri Etimesgut’tan

Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi (etiSEM), müzik ve gösteri sanatları alanında da ücretsiz eğitim veriyor.

Bağlama, gitar, piyano, keman, ney, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, tiyatro ve drama dallarında yaklaşık 1000 kursiyer eğitim alıyor. Kurslar, Kent Konseyi, Korkut Ata, Turkuaz, Atayurt, Göktürk, Yunus Emre, Satuk Buğrahan etiSEM birimlerinde düzenleniyor. Kurslar, alanlarında uzman eğitmenler tarafından derslik ve müzik atölyelerinde veriliyor.

Bağlama kurslarına 160, gitar kurslarına 150, piyanoya 80,

kemana 60, neye 50, THM, TSM repertuarına 170, halk oyunlarına 100, drama ve tiyatroya 180 kursiyer devam ediyor.

Haftanın 2 günü düzenlenen kurslar 9 ay sürüyor. Kurslara devamlılık gösteren ve başarıyla tamamlayanlar, MEB onaylı sertifika almaya hak kazanıyor.


AKMasa”da sorunlara çözüm üretiliyor

Keçiören Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne bağlı AK Masa Birimi, vatandaşların talep, şikayet ve önerilerini dinleyerek çözüme ulaştırma konusunda geçen yıl da yoğun bir çaba sarf etti.

AK Masa'ya başvurular, yüz yüze, call center, e-mail, sosyal medya, BİMER, CİMER, dilek, istek kutusu, valilik ve kaymakamlık kanalıyla yapılabiliyor. Son 1 yılda başvuru sayısı 60 bini buldu.

Yeni bir uygulamayla halk gününü mahallelere taşıdıklarına dikkat çeken Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Vatandaşlarımızın ayağına giderek halkımızla beraber olmanın, onların sorunlarına çözüm üretmenin ve Keçiören’i birlikte yönetmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Keçiörenlilerden gelen taleplere göre bir yandan sorunlara çözüm üretirken, diğer taraftan vatandaşlarımızın bizimle paylaşmak istedikleri proje ve çalışmaları da değerlendirme imkanı buluyoruz. Karar mekanizmasına vatandaşlarımızı da dahil ederek onlar için hizmet üretiyoruz. Çünkü vatandaşımızın sorunu bizim sorunumuzdur” dedi.


Çankaya’da 23 bin 627 kişiye sağlık hizmeti

Çankaya Belediyesi, 2016 yılında, birinci basamak sağlık hizmetinden ağız ve diş sağlığı hizmetine, hasta naklinden sağlık eğitimlerine kadar 23 bin 627 kişiye ücretsiz sağlık hizmeti sundu. Mithatpaşa Caddesi’nde bulunan Çankaya Halk Sağlığı Merkezi ile semtlerde bulunan 4 sağlık evinde, vatandaşlara evde sağlık, hasta nakli, ağız ve diş sağlığı, okullarda ve halk sağlığı merkezinde sağlık eğitimleri, birinci basamak sağlık ve hemşirelik hizmetleri gibi geniş bir çerçevede hizmet veren Çankaya Belediyesi, vatandaşların sağlık güvencesi olup olmadığına da bakmadı.

Sağlık hizmetlerinin tüm vatandaşlar için ücretsiz olması gerektiğini belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Ayrım yapmadan, sağlık hizmetine erişimi kolaylaştırdık. İhtiyacı olan, evinde sağlık hizmeti alabildiği gibi, bu dönem hizmete açtığımız Çankaya Halk Sağlığı Merkezimizde ya da semtlerdeki sağlık evlerimize gidebiliyor. Çankayalılar, hizmetlerimizden gönül rahatlığıyla yararlanabilirler. Göreve geldiğimiz andan itibaren, her alanda Çankayalıların mutluluğu ve konforu için çalışıyoruz” dedi.
Mavi Beyazlılar” 2. yarıya Antalya’da hazırlandı

Yeni Altındağ Belediye-spor’un 10 günlük Antalya kampı, sona erdi. Bölgesel Amatör Lig’in ilk yarısını lider tamamlayan Mavi-Beyazlılar, yoğun tempoda geçen kamp dönemini geride bıraktı. Teknik Direktör Mesut Üretir gözetiminde yapılan antrenmanlar, kıran kırana geçti. Günde çift idman yapan futbolcuların hırsı, dikkatlerden kaçmadı. Yeni transferlerin de yer aldığı kampta 2 hazırlık maçı oynandı. Her fırsatta oyunculara destek olan Yeni Altındağ Belediyespor Kulübü Başkanı Tamer Açar ve yönetim kurulu üyeleri, Antalya kampında da takımı yalnız bırakmadı. Futbolculara moral vermek için kampın yolunu tutan Tamer Açar, oyuncularla yakından ilgilendi. Açar, ilk yarıda sergiledikleri başarılı performansı, ligin ikinci yarısına da taşıyacaklarının altını çizdi. Zorlu müsabakalar oynayacaklarına dikkati çeken Açar: “Her maça iyi konsantre olmalıyız, Şampiyon olacağımıza inanıyorum” dedi.

Yeni Altındağ Belediyespor Teknik Direktörü Mesut Üretir ise Antalya kampının verimli geçtiğini belirterek, eksikliklerin giderilmesi açısından bu sürecin kendilerine oldukça iyi geldiğini söyledi.
Eski ve yeni müdürden, Başkan Duruay’a ziyaret

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, eski Gölbaşı Emniyet Müdürü Levent Alıcı ve yerine atanan yeni Emniyet Müdürü Murat

Buğatekin’i makamında ağırladı. Başkan Duruay, Ankara Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucuyla Mücadele Şube Müdürlüğü gö-revine yükselen Levent Alıcı ile yeni Emniyet Müdürü Murat Buğatekin’e başarılar diledi.

Başkan Duruay, “Eski Emniyet Müdürümüz Levent Alıcı’na, görev süresi boyunca ilçemize verdiği çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz. Umuyorum yeni göre-vinde de başarıyla Gölbaşımızı temsil etmeye devam eder. Yeni Emniyet Müdürümüz Murat Buğatekin’in de Alıcı kadar kıymetli ve başarılı olduğuna şüphem yok. İnşallah iki müdürümüz de görevlerini başarıyla sürdürecektir. Onlara buradan tekrar görevlerinde başarılar diliyorum.”


Çalgı Çengi İkimiz”Polatlı’da

Polatlı Belediye Sineması, “Çalgı Çengi İkimiz” filmini seyirciyle buluşturuyor.

Yönetmenliğini Selçuk Aydemir, başlıca rollerini Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Rasim Öztekin’in yaptığı Çalgı Çengi İkimiz filmi, 25 Ocak Çarşamba gününe kadar gösterimde olacak. Polatlı Belediye Sineması’nda filmin seansları 13:30, 16:30 ve 19:30 olarak belirlendi.

Selçuk Aydemir'in senaryosunu yazıp yönetmenliğini de üstlendiği Çalgı Çengi İkimiz'de, 6 yıl önce bulaştıkları mafya tarafından düğün şarkıcılığı yaptırılan Salih ve Gürkan’ın tehlike ve eğlence dolu macerası anlatılıyor.


Yenimek’te örgü kursları

Açtığı 14 kurs merkezi ile 90 branşta vatandaşlara hizmet veren Yenimahalle Belediyesi Meslek Edindirme ve Hobi Kursları (YENİMEK), bu kez de örgü kursuyla Yenimahallelileri kış aylarında ısıtıyor. Dondurucu soğukların etkili olduğu şu günlerde kursiyerler, sevdiklerine bir yumak mutluluk dağıtıyor. Örgü tekniklerinin uygulamalı olarak gösterildiği kurslarda, aynı zamanda şiş örgü, sık iğne, tığ ve şiş eğitimi de veriliyor. Aldıkları eğitimle kazak, atkı, çocuk takımı, bere,

battaniye, perde, banyo takımı, örgü bebek, çanta, kırlent ve sepet gibi birçok ürün yapan kursiyerler, el emeği göz nuru ürünlerini hem giyiyor, hem de satarak aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar.

Kursiyerlere uygulamalı olarak, A’dan Z’ye tüm teknik bilgileri öğrettiklerini belirten Usta Öğretici Nasibe Karataş, “Kursumuza katılanlar, örgü hakkında bilinmesi gereken tüm teknik bilgileri burada öğreniyor. Haftada bir eğitim veriyoruz. Kısa zamanda örgü öğrenen kursiyerlerimiz sadece ördükleri ürünleri giymiyorlar, kimi torununa kimi kızına hediye ediyor. Aynı zamanda satış yapan kursiyerlerimiz aile bütçelerine de katkı sağlıyor” dedi.Osmanlıspor ve Gençlerbirliği, Antalya’da...

Başkent’in Spor Toto Süper Lig’deki temsilcilerinden Osmanlıspor ve Gençlerbirliği, sezonun ikinci yarısının hazırlıkları nedeniyle Antalya’da kampa girdi.

Avrupa Kupası maçları nedeniyle sezonu erken açan ve grup liderliğini elde ederek son 32 takım arasına kalmayı başaran Osmanlıspor, Spor Toto Süper Lig’in ilk yarısında oynadığı 16 maçta 6 galibiyet, 8 beraberlik, 2 yenilgiyle 26 puanla 6. sırada yer aldı.

Mor-Sarılılar, 5-12 Ocak tarihleri arasında sezonun ikinci yarısının hazırlıklarını sürdürmek üzere Antalya’da kamp yaptı.

Antalya Belek’te Regnum Carya Otel’de konaklayan Başkent ekibi, Teknik Direktör Mustafa Reşit Akçay yönetimindeki antrenmanda, koordinasyon, çeşitli pas organizasyonları ve kondisyon çalışmaları gerçekleştirdi.

Osmanlıspor, Antalya’da gerçekleştirdiği kamp çalışmalarının ardından Ankara’ya dönecek ve 16 Ocak Pazartesi günü saat 19.00’da Osmanlı Stadı’nda Beşiktaş ile karşılaşacak.


GENÇLERBİRLİĞİ DE ANTALYA’DA

Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden diğer Ankara takımı Gençlerbirliği de ikinci yarı hazırlıkları nedeniyle Antalya’da kamp yaptı.

Ligin ilk yarısında elde ettiği 5 galibiyet, 7 beraberlik, 4 yenilgiyle 22 puan toplayan Kırmızı - Siyahlılar, puan cetvelinin 8. sırasında yer aldı. Teknik Direktör Ümit Özat nezaretinde Antalya’da çalışmalarını sürdüren Başkent Takımı, Adanaspor ile oynadığı hazırlık karşılaşmasını, yeni transferi Jonathan Ring’in attığı golle 1-0 kazandı.

Kırmızı-Siyahlılar, 15 Ocak Pazar günü saat 13.30’da oynayacağı sezonun ikinci yarısının ilk maçında Kasımpaşa’ya konuk olacak.Başkent’te ulaşımda yeni tarife

Başkent’te toplu taşıma ücretlerinde yeniden düzenleme yapıldı. Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu’nca belirlenen yeni toplu taşıma ücretleri, 15 Ocak Pazar gününden itibaren geçerli olacak.

Yeni tarifeye göre; tam ve aktarma ücretleri yüzde 6,3 oranında artarken, öğretmen ve öğrenci biletlerinin ücretlerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

EGO otobüsleri, metro ve Ankaray'da tam biniş 2,50 TL olarak yeniden transfer (aktarım) ücretleri de 1 TL olarak belirlendi. 1,75 TL olan öğrenci ve öğretmen indirimli bilet fiyatları aynı kaldı.

UKOME tarafından belirlenen yeni tarifelere göre; özel halk otobüslerinde (ÖTA, ÖHO) tam biniş ücreti 2,75 TL’ye çıkarılırken, indirimli biniş ücreti de yine 1,75 TL olarak uygulanacak.

Kısa mesafe yolculukları için ödenen minibüs ücreti 2,75 TL’ye, uzun mesafe için ise 3,15 TL’ye yükseltildi.

Transfer uygulaması hakkı bulunmayan bir binişlik 4 TL’lik “kullan, at” bilette herhangi bir değişiklik olmazken, Esenboğa Havalimanı- Ankara arasında hizmet veren BELKO AİR ücreti de 11 TL oldu.
TELEFERİK HATTI ARTIK ÜCRETLİ

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, toplu taşıma amaçlı 2014 yılından itibaren ücretsiz olarak hizmet veren Yenimahalle-Şentepe Teleferik hattında, bundan sonra 1 TL karşılığında ücretli olarak yolcu taşınacağını bildirdiler.

Teleferik hattının ücretli hale getirilmesinde en önemli etkenin, teleferik ulaşımının bazı kişiler tarafından amacının dışında kullanılmaya başlanması nedeniyle bölge halkından bu yönde gelen yoğun talep olduğunu kaydeden yetkililer, yeni uygulamayla yolcuların 1 TL ödeyerek Şentepe-Yenimahalle arasında teleferiğe binebileceklerini söylediler.

Yetkililer, yolcuların Yenimahalle Metro İstasyonu’nda aktarma yaparak metroyla yolculuklarına devam etmeleri halinde, bilet ücretinden teleferik için verdikleri 1 TL’nin mahsup (düşürüleceğini) edileceğini söylediler.Yetkililer, raylı sistemleri kullanarak Yenimahalle Metro İstasyonu’na gelen yolcuların aktarma yaparak binecekleri teleferikden ise ücret alınmayacağını söylediler.

Yüklə 98,72 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə