Suyu boşa harcamaYüklə 98,14 Kb.
tarix28.07.2018
ölçüsü98,14 Kb.
#60816

SUYU BOŞA HARCAMA...

Bütün canlıların hayatını sürdürebilmesi için en önemli doğal kaynaktır SU… Peki ne kadar kıymetini biliyoruz suyun?

Yapılan araştırmalarda, kişi başına düşen içme ve kullanma suyu tüketim miktarının günlük ortalama 150 ile 200 litre olduğu varsayılıyor. Buna göre de bu ana kullanım maddesinin kıymeti daha da net ortaya çıkıyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de görülen kuraklık sonucu yaşanan su sıkıntısına karşı, alınacak çok küçük önlemler, büyük tasarruflar sağlayabiliyor. “Bir damla” demeden alınacak bu önlemlerden bazıları şöyle:

-Tuvalet rezervuarlarında her düğmeye basışta litrelerce su kanala akar. Rezervuarların içerisine su dolu 1 litrelik bir pet şişe konulduğunda, her düğmeye basışta 1 litre az su kanala akacağından, tasarruf sağlanmış olur.

-Evde harcanan suyun yüzde 10’u mutfakta kullanılır.

-Sebze ve meyvelerinizi akan suyun altında yıkamak yerine, bir kabın içinde yıkayın. Yıkama sularını daha sonra çiçeklerinizi sulamak için kullanın.

-Bulaşıkları elde yıkadığınızda, bulaşık durulama suyunuzu biriktirip tuvaletlere dökmek için kullanabilirsiniz.

-Sıcak su tertibatınızda termostat ayarının çok yüksek olmamasına itina gösterin. Aşırı derecede ısınmış suyu soğuk suyla ılıtmaya çalışmak israftır.

-Evde harcadığımız suyun yüzde 15-20'si çamaşır yıkamak için kullanılır.

-Çamaşır ve bulaşık makinenizi tamamen dolduğunda çalıştırın. Bu şekilde, her yıkamada 10 litreye kadar su tasarruf edebilirsiniz.

-Evde en çok su banyoda harcanır. Günlük harcamamızın yüzde 40'ı banyodadır. Mümkünse banyo süresini kısa tutun.

-Banyoda musluklara sıcak su gelinceye kadar akacak suyu bir kovaya doldurun ve bu suyu çiçeklerinizi sulamakta veya temizlikte kullanın.

-Dişlerinizi fırçalarken, traş olurken veya yüzünüzü yıkarken suyu akar vaziyette bırakmayın. Bu şekilde günde 10 litreye kadar sudan tasarruf edebilirsiniz.

-Musluklarınız su damlatıyorsa mutlaka tamir ettirin. Damlayan musluklar günde 30-200 litre suyun ziyan olmasına sebep olur.

-Yağmur suyunu biriktirecek büyük su tankları büyük tasarruf sağlayabilir. Yağmur suyu özellikle bahçe sulamak ve araba yıkamak için kullanılabilir.

BAŞKENT’E ALTERNATİF İÇME SUYU HATTI

ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından, Başkent’in içme suyu ihtiyacını karşılayan ana iletim hatlarını yenileme ve alternatif hattın döşenmesine devam ediliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent’in dört bir tarafındaki içme suyu ana iletim hatları ile alternatif hatların yapımını gerçekleştirmeyi sürdürdüklerini kaydederek, çalışmalar kapsamında toplam 68 bin 781 metre alternatif içme suyu boru hattı döşendiğini söyledi.

İçme suyu borularının yıllar geçtikçe yetersiz kalması ve bazı bölgelerde arıza vermesi üzerine aşama aşama hatların bazı yerlerde yenilendiği bazı yerlerde ise alternatif hatların döşendiğini kaydeden Başkan Gökçek, “Her geçen gün büyüyen ve nüfusu artan Başkentimizin alt yapısını da zamana ve ihtiyaca göre yeniden yapılandırıyoruz. Artan su talebine cevap vermek üzere ana pompa istasyonları ile su depoları arasında bulunan eski hatları yenileyerek, şehre sağlıklı ve sürekli su temin ediyoruz” dedi.

MAMAK, KEÇİÖREN VE

ALTINDAĞ’A

ALTERNATİF HAT

ASKİ ekiplerinin son olarak, İstanbul Yolu (Yenimahalle İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı) ile Varlık Mahallesi'nin içinden geçen Tanzimat Caddesi’nin kesiştiği noktada boru döşeme çalışmalarını sürdürdüğünü ifade Başkan Gökçek, Mamak ve Keçiören’in bir

kısmını, Altındağ’ın ise tamamını besleyen içme suyu hattına paralel olarak alternatif bir hattın daha yapımının gerçekleştirildiğini söyledi.

Başkan Gökçek, yaklaşık 1,5 milyon kişinin içme suyu ihtiyacının karşılandığı mevcut ana iletim boru hattına paralel olarak yapılan yeni hattın yapımının çok önemli olduğunu kaydederek, “Başkent’in alt yapısına 100 yıl dayanma kapasitesine sahip çapı 500 ile 2 bin 200 milimetre arasında değişen yeni çelik ve düktil borular döşüyoruz” dedi.

“TOPLAMDA 69 BİN

METRE ALTERNATİF

HAT DÖŞENDİ”

Ankara’nın içme suyu ihtiyacının karşılandığı ana iletim hattının çıkış noktası olan İvedik İçme Suyu Artıma Tesisleri’nden 3 farklı hat ile Başkent’e su verildiğini belirten Başkan Gökçek, “Alt yapı yenileme çalışmalarına başlamadan önce arıtma tesisinden şehre su, 2 bin 200 milimetre çapındaki beton borular ile veriliyordu. Her biri en az 30 yıldır kullanımda olan beton borular, ekonomik ömrünü tamamladığı için bu borularda meydana gelecek herhangi bir arıza durumunda Başkentlilerin susuz kalma ihtimali bulunuyordu.

ASKİ olarak hem bu riski ortadan kaldırmak hem de ekonomik ömrü daha uzun olan çelik ve duktil borularla alt yapıyı güçlendirmek için bu boruları döşemeye başladık. 2009 yılında başladığımız ve aşamalı olarak gerçekleştirdiğimiz yenileme ve alternatif hat inşa çalışmaları çerçevesinde 26 bin 484 metre çelik, 42 bin 297 metre duktil olmak üzere toplamda 68 bin 781 metre içme suyu hattı döşedik” diye konuştu.

“ARIZA DURUMUNDA

DEVREYE GİRECEK”

ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından Ankara genelinde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında alt yapının uzun yıllar sorunsuz hizmet verecek bir duruma getirildiğinin altını çizen Başkan Gökçek şunları söyledi:

“Döşenen alternatif içme suyu hatları sayesinde su kesintileri yapılmayacak. Ankara’yı besleyen ana hatlarda yaşanabilecek boru patlaması veya diğer bir arıza halinde alternatif (yedek) olarak bekletilen hat devreye alınacak. Alternatif hattın devreye alınması ile birlikte arızalanan bölge rahatlıkla onarılırken, vatandaşlarımız da bu durumdan etkilenmeyerek su almaya devam edecek.”

“YERLEŞİM ALANLARINDAKİ

ÇALIŞMALAR ZORLUKLAR

İÇİNDE YAPILIYOR”

İçme suyu ana iletim hattı döşeme çalışmalarının fiziksel koşullar nedeniyle bazı zorlukları da beraberinde getirdiğini

kaydeden Başkan Gökçek,

“Boruların geçtiği iletim hatları bazen yerleşimin yoğun olduğu ara sokaklar, bazen de cadde ve ana yollarda bulunuyor. Günlük yaşamın devam ettiği ve birçok insanın evine ve işine gittiği bu yollarda kazılar yapılarak devasa borular döşeniyor. Bu çalışmaların yapıldığı yerlerde gerekli önlemleri almamıza karşın, yaşanan ufak tefek sıkıntılar oluyor. Hat döşeme çalışmalarımızın gelecekte borularda meydana gelecek olası arızalarla su sorunu yaşanmaması için yapıldığı düşünülünce vatandaşlarımız bizleri anlayışla karşılayacaklarını umuyoruz” şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI GÜL: “KUZEY YILDIZI ÇOK GÜZEL OLMUŞ”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Büyükşehir Belediyesi tarafından Esenboğa yolu üzerinde 750 bin metrekare alan üzerinde yapımı gerçekleştirilen Kuzey Yıldızı Rekreasyon Alanı’nı gezdi, suyun ışıkla ve müzikle dansının yer aldığı muhteşem gösteriyi izledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Buraların eski halini bilen bir insan olarak gördüklerimden çok memnun oldum. Maalesef eskiden çok kötü bir yerdi, şimdi çok güzel olmuş. Bu güzellikler için Melih Bey’i tebrik ediyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ev sahipliğinde gerçekleşen geziye, Cumhurbaşkanı Gül’ün yanı sıra, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile iş adamları katıldı.

Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Rekreasyon alanının içinde bulunan dev kentsel parkı, gece yarısı saatler 01.00’ı gösterdiği sıralarda Cumhurbaşkanı Gül’ü kendi kullandığı mini golf aracı ile baştan sona gezdiren Başkan Gökçek, Cumhurbaşkanı’na rengarenk ışık saçan görüntüsüyle adeta büyüleyen dev park hakkında detaylı bilgi verdi.

Parkın içindeki uzun gezi sırasında Başkentlilerin sevgi gösterilerine de kayıtsız kalmayarak zaman zaman golf aracını durduran, onlarla sohbet eden ve hatıra fotoğrafı çektiren Cumhurbaşkanı Gül ve Başkan Gökçek, gezinin ardından parkın içindeki dev havuzda lazer ışıkları ile Cumhurbaşkanı Gül’ün fotoğrafının da yansıtıldığı suların ışıkla dansının yer aldığı muhteşem görsel şöleni izlediler.

“BU GÜZELLİĞİ

GÖRMEKTEN BÜYÜK

MEMNUNİYET DUYDUM”

Gezinin ardından kısa bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Gül, bakımsız ve çok kötü olan bir bölgenin bu kadar güzel bir şekilde değişmiş olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, “Bölgenin eski halini bilen bir insan olarak gördüklerimden çok memnun oldum. Buralar havaalanından geliş güzergahında yol üstü yerler. Dolayısıyla Ankara’ya girmeden, Ankara hakkında intiba veren yerlerdi ve eskiden maalesef çok kötüydü” dedi.

Bölgenin değişimine uçakla yaptığı seyahatlerde tanık olduğunu ifade eden Gül, Kuzey Yıldızı’nı gezdikten sonra bu güzelliği görmekten ise büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi.

Kuzey Yıldızı hakkındaki düşüncelerini, “İleride buraların çok daha şenleneceğini düşünüyorum” diyerek dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: “Burası, bütün Ankaralılar için hem mesire hem eğlence hem de kültür merkezi haline gelmiş. Melih Bey’i tebrik ediyorum. Bu işler, çok sıkı takiple yapılacak işler. Dikmen Vadisi’nden sonra burası da çok güzel olmuş. Her zaman yukarıdan görüyordum, şimdi de gezerek gördüm. Tekrar emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”

BAŞKAN GÖKÇEK:

“CUMHURBAŞKANIMIZIN

ZİYARETİNDEN ÇOK

MEMNUN OLDUK”

Cumhurbaşkanı’nın Kuzey Yıldızı’nı görmek için gelmesinin kendilerini çok memnun ettiğini dile getiren Başkan Gökçek, “Sayın Cumhurbaşkanımıza projemiz hakkında bilgi verdim. Kendileri de buranın eski halini oldukça iyi bilen biridir. Bu değişim karşısında duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bizde çok mutlu olduk. Kendisine teşekkür ediyorum. Burası artık yabancı konuklar geldiğinde utanılacak değil, gurur duyulacak dünyaya örnek olmuş, uluslararası platformda da en iyi uygulama ödülü almış, Ankaramızın yüz akı projelerinden biridir” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’İN İLÇELERDEKİ HALK İFTARI DEVAM EDİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Başkent’in dört bir tarafında düzenlenen “Her İlçede Halk İftarları”nda Başkan Gökçek de ilçelerde yapılan ve yapılacak hizmetleri anlatmaya devam ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce Başkent’in 25 ilçesinin tamamında düzenlenecek olan Halk İftarları’na katılan Başkan Gökçek, 30 Mart yerel seçimlerinde vatandaşların gösterdiği ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, geçmiş yıllarda yapılan çalışmalar ile gelecek dönemlerde yapılacak projeler hakkında bilgi veriyor.

Ramazan Ayı’nın birlik beraberlik ve dayanışma ruhunu ifade etmek amacıyla ilçelerde kurulan devasa iftar sofraları, Kazan, Polatlı, Etimesgut, Çankaya, Güdül ve Beypazarı’nda devam etti. İftar sonrası yaptığı konuşmalarda Başkan Gökçek, ilçelere yapılan ve yapılacak projeler hakkında bilgiler verdi.

“KAZAN’A HİZMETE

DEVAM EDECEĞİZ”

Kazan Milli Egemenlik Parkı içerisine verilen iftar sonrası bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkan Gökçek, yerel seçimlerde 5. kez Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinde, Kazan’ın gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve teşekkür etti. Başkan Gökçek, “Sizler gö-revinizi yaptınız. Artık görev tekrar bize düştü. Öyle zannediyorum ki geçen dönemde

yaptığımız hizmetler sizlerin de takdirini aldı ki, bizlere bu oyu verdiniz. Biz bu takdiri devam ettirmek için elimizden gelen gayreti Allah’ın izniyle bu dönemde de yapmaya devam edeceğiz” dedi.

BAŞKAN GÖKÇEK’TEN

POLATLI’YA

MÜJDELER

Büyükşehir Belediyesi tarafından Polatlı Meydanı’nda düzenlenen iftar yemeği sonrası konuşan Başkan Gökçek, “Bu bizim birlikte yaptığımız ilk iftarımız. İnşallah 5 sene boyunca her iftarda da birlikte oluruz” dedi.

Son günlerde Polatlı’da yaşanan su sıkıntısına değinen ve sıkıntının ASKİ’den kaynaklanmadığını belirten Başkan Gökçek, “Trafoların çekmediğinden dolayı su sıkıntısı yaşadınız. Enerji gelmeyince de su veremiyoruz. Susuzluktan değil, enerji olmadığından yaşandı. Bundan sonra böyle bir sıkıntı olmaz. Böyle bir sıkıntı olursa en kötü ihtimal buraya dev bir jeneratör getirir koyar su kesintilerini önleriz. Bundan da hiç endişeniz olmasın yeter ki haberimiz olsun” diye konuştu.

Konuşmasında vatandaşlara müjdeler de veren Başkan Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gökpınar Barajı çalışmalarına Allah izin verirse bu sene değilse, önümüzdeki sene içerisinde mutlaka başlanacak. İnşallah ihalesini bu sene yaparız. İnanıyorum ki Polatlı’nın su sorunu çok ciddi anlamda halletmiş oluruz. Söz inşallah bizim dönemimizde bunu yapacağız.

Polatlı’nın merkezinde 83 kilometre kanalizasyon şebeke inşaatına başlıyoruz. İhalesi yapıldı. Atık su arıtma tesisi inşaatını yapıyoruz. 3 adet de atıksu tank inşaatı yapacağız. 26 kilometrelik su dağıtım şebekesindeki asbest borularının tamamı değişecek. Kuyulardan içme suyu arıtma tesisine iletme hattı yapılacak. Ve inşallah ana terfi istasyonuna yeni pompalar monte edilecek. Bu da bizim başlamak üzere olduğumuz bir hizmet. Polatlımıza piknik yapabileceğiniz ve oyuncakları da son derece modern olan sıradan değil çok daha değişik olan, çocuklar için hatta aileleri, velileri ile birlikte binebileceği oyuncakların olacağı eğlenebileceği bir park yapmak istiyorum.

Kuru soğan tesisini mutlaka önümüzdeki yıl içersinde Polatlımıza kurmak istiyoruz. Bizim arkadaşlarımız etüt çalışmalarını bitirmek üzere.”

“ETİMESGUT’A İKİNCİ YOL”

Büyükşehir Belediyesi tarafından Etimesgut’ta verilen İftar sonrasında da ilçeye yapılan yatırımları anlatan Başkan Gökçek, Etimesgut’a 487 bin ton asfalt döküldüğünü belirterek, “Bu 6 metre genişliğinde buradan İstanbul’a kadar uzanacak bir yola serilecek kadar asfalt” diye konuştu. Etimesgut’a yapılan yeni yollar, tretuar ve bordür çalışmalarını anlatan Başkan Gökçek, Eskişehir Yolu ile bağlantılı olarak Bağlıca Bulvarı’nı bitirdiklerini hatırlatarak şöyle konuştu:

“Etimesgut’a yapmış olduğumuz hizmet aynı süratle devam edecek. Allah nasip ederse bu dönemde en önemli projemiz özellikle İstasyon Caddesi’ni yeniden ele alarak, Şeker Fabrikası’nın içinden ikinci bir yolu geçirmek olacak. O konuda planlama ve çalışmalarımız devam ediyor. Onu da yapacak olursak birde Zırhlı Birlikler Tümeni’nin önünde Ankara Bulvarı’nın daralan kısmını genişleteceğiz. Dolayısıyla Etimesgut’un ulaşımını rahatlatmış olacağız. Bu arada Ulaştırma Bakanlığı eski banliyö trenlerini hafif raylı sistem olarak ihale ediyor. İnşallah o da kısa bir süre sonunda sizlerin hizmetine girer.”

“ÇANKAYA’DA

HİZMETE DEVAM”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Çankaya’da verilen iftar yemeği sonrası yaptığı konuşmada ise “Çankaya’daki muhabbetimiz olan kardeşlerimiz için hizmetimizin devam edeceğinden hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen iftarda, Çankaya Türközü Salı Pazarı’nda yaklaşık 7 bin Çankayalı birlikte iftar yaptı.

Başkan Gökçek burada yaptığı konuşmada, “Her ne kadar Çankaya’yı bugüne kadar alamadıysak da Çankaya’daki muhabbetimiz olan kardeşlerimiz için hizmetimizin devam edeceğinden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Allah’ın izniyle bu hizmetlere aynı şekilde yine devam edeceğiz” dedi.

“GÜDÜL’E 16 BİN 700

TON ASFALT”

Güdül’de futbol sahasında kurulan halk iftarına da tüm ilçelerde olduğu gibi ilçe halkı büyük bir ilgi gösterdi.

Başkan Gökçek, burada yaptığı konuşmada da Güdül’ün 30 Mart seçimleriyle birlikte Ankara Büyükşehir Belediye sınırları içine alındığnı hatırlatarak, seçimler öncesi verdikleri sözün gereği olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından şu ana kadar Güdül'e 16 bin 763 ton asfalt serildiğini belirtti.

Başkan Gökçek Güdül’e hizmetlerini aralıksız devam edeceğini bildirerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Allahın izniyle asfalt çalışmamıza olanca hızımızla devam edeceğiz ve Güdül’ün içinden, köylerimize kadar bitirip çıkacağız. Ayrıca, Güdül’e çok güzel bir park yapacağız. Güdül Belediye Başkanımıza bir yer göstermesini söyledim. Şimdiye kadar sizinde görmediğiniz son derece orijinal çocuk oyun alanlarına uygun aletler aldık, onları da koyacağız. Hatta hanımlar için de spor aletleri koyacağımız bir park yapacağız. İnşallah çalışmalarına başlayacağız ve Ağustos, Eylül aylarında da bitirmiş olacağız. Hayırlı, uğurlu olsun. Ramazan hediyeniz de bizden bu park olsun” dedi.

“ASFALTTA BEYPAZARI’NDA

SEFERBER OLDUK”

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Beypazarı’nda

düzenlenen iftar sonrası yaptığı konuşmada, ilçeye yapılan yatırımları anlattı. Başkan Gökçek, “Değerli kardeşlerim, Beypazarı’nda da asfaltta seferber olduk ve dört ayrı mahallenin asfaltını bitirdik. Köylerimize geleceğiz inşallah. Teker teker mahalle olan köylerimizi de asfaltlayacağız” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nce, Başkent’in dört bir tarafında verilen Halk İftarları’nın durağı bu kez Beypazarı oldu. Beypazarı Hanlarönü Meydanı’nda kurulan yüzlerce metrelik dev iftar sofralarında yaklaşık 7 bin Beypazarılı orucunu açtı. İftar sonrası konuşan Başkan Gökçek, Yerel

seçimlerinde Beypazarılı vatandaşların kendilerine göstermiş olduğu yoğun ilgiden dolayı memnuniyetini de dile getirdi. Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Değerli kardeşlerim seçimlerde bize güvendiniz. Hem Beypazarı’nı hem de Büyükşehir’i bizlere emanet ettiğiniz için sizlere sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Sizler elinizden geleni yaptınız. Beypazarı’nın Melih Gökçek’i evladı olarak kabul ettiğinin tescili olduğunu gördük. Ben de bu manada size minnet borçluyum. Elimden geleni yapmak bundan sonra da benim boynumun borcu. Allah hepinizden razı olsun.”AŞIRI SICAKLARA DİKKAT!

Yaz sıcaklarıyla birlikte güneş ışınları, yakıcı hasta eden yüzünü göstermeye devam ediyor. Ankara’nın sıcak ve bunaltıcı havasında işe gitmek, sokağa çıkmak zorundaysanız kendinizi güneşe fazla göstermemeniz gerekiyor.

Ortalama 35 derece ve üstüne çıkan sıcaklar; çocuklar, yaşlılar ve hastalar için tehlikeli oluyor. Uzmanlar, özellikle aşırı sıcakların neden olduğu “Güneş Çarpmalarının” insan sağlığını tehdit ettiğini kaydediyorlar.

Aşırı sıcak altında geçirilen saat-lerin insan vücuduna kalıcı zararlar verebileceği gibi ölümcül sonuçlarda doğurabileceğini belirten uzmanlar, özellikle kalp hastaları, yaşlı ve çocukların güneşin en etkili olduğu 11.00- 15.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaları konusunda uyarıda bulunuyorlar. Uzmanlar, “Güneş Çarpması” için alınacak önlemler konusunda sorularımıza şu yanıtları verdiler.

Güneş çarpması nedir?

Güneş çarpması, aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı gelişen oldukça ciddi bir durumdur. Beden aşırı ısı karşısında, tepki verir ve bedende bazı değişiklikler ortaya çıkar. Bu değişikliklerin oluşturduğu hastalık tedavi edilmezse bazı durumlarda ölümcül olabileceği gibi kalıcı hasarlarda meydana gelebilir.

Güneş veya sıcak çarpmasında vücudun yaşam kaynağı olan su ve tuz kaybı da yoğun olur. Bu nedenle sıcak çarpmalarına karşı önlem alınması büyük önem taşır.

Güneş çarpmasının

belirtileri nelerdir?

Güneş çarpması kızgın güneş altında uzun süre kalanlarda görülen bir hastalıktır. Yüksek ateş, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, bulantı, tansiyon değişiklikleri, cildin kuruması ilk belirtiler olurken, ileri aşamada ise algılama ve konsantrasyonun bozulması, görme netliğinin bozulması bilincin kaybolması gibi sorunlar ortaya çıkar.

Bu belirtiler sonucunda uygulanacak

ilk yardım nasıl olmalıdır?

Bu belirtiler ortaya çıkınca hastanın bir sağlık kuruluşuna götürülmesi en doğru davranıştır. Ama doktora gidinceye kadar geçecek süre içinde de bazı önlemler alınmalıdır. Mesela, hastanın serin bir yere götürülmesi, vücudu sıkan giysilerin çıkarılması, başıma soğuk kompres veya buz torbası konulması önerilir. Ateş çok yüksekse vücudun ıslak bir çarşafla sarılması, hastanın havadar bir yerde tutulması ve serin bir cankurtaranla hastaneye taşınması gerekir. Başa ve kasıklara uygulanan soğuk kompres de vücut sıcaklığını düşürür.

Güneş çarpmasından en çok

kimler etkilenir?

Özellikle yaşlılar ve çocukların bedenlerindeki ısı düzenleyici mekanizmalar yetersiz olduğundan sıcaktan çok etkilenirler. Ayrıca tansiyon, kalp ve solunum yetersizliği bulunanlar, şeker hastaları, şişman kişiler, çok içki içenler ve ateşli hastalık geçirmekte olanlarda büyük risk altındadırlar. Bu nedenle bu kişilerin aşırı sıcaklarda dışarı çıkmamaları gerekir.

Korunmak için neler yapmalıyız.

Güneş çarpmasına karşı en etkili yol güneşten ve sıcaktan korunmaktır. Bu amaçla bedenin aşırı ısınmamasına, güneş altında fazla kalmamaya, sıcakta açık renk, bol ve serin tutan giysiler giymeye, sıcak iklimde çalışırken fazla su içip tuz almaya, meyve, salata, çorba gibi hafif yiyecekler tercih etmeye dikkat etmek gerekir. Güneşte başımızı koruyacak geniş kenarlı şapkalar takmalıyız. Ayrıca mümkün olduğunca bol duş alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki güneş çarpması çoğunlukla dikkatsiz davranma sonucu oluşan hastalıklardandır.BAŞKENTLİLERİ UÇAĞA BELKO TAŞIYACAK

Esenboğa Havalanı ile şehir merkezi arasında yolcu taşımacılığını sadece BELKO sağlayacak.

Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan ayrı ayrı kararlarla Esenboğa Havaalanı ile şehir merkezi arasında yolcu taşımacılığı yapan tek firma olan BELKO’nun, ücretsiz internet ve su ikramının sağlandığı otobüslerinde ulaşım 8 lira olarak belirlendi.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen UKOME Genel Kurulu’nda, sözkonusu hatta kurum tarafından verilmiş bir izin belgesi olmamasına rağmen hizmet veren HAVAŞ’ın faaliyetlerinin ise durdurulmasına karar verildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nce geçen yıl alınan kararla 442 numaralı Esenboğa Havaalanı-AŞTİ-Kızılay hattındaki ulaşım hizmetlerinin daha ekonomik ve verimli olacağı ve işletme maliyetlerinin düşeceği gerekçesiyle 10 yıl süre ile Ankara Kömür Asfalt Enerji İnş. San. Tic. Ltd. Şti’ye (BELKO) verilmesi kararlaştırılmıştı.

Kararın ardından hemen harekete geçen BELKO şirketi tarafından verilen sözkonusu hattaki ulaşım hizmeti, Başkentliler tarafından da çok beğenilmişti.

UKOME: “HAVAŞ’IN İZİN

BELGESİ YOK”

Geçtiğimiz günlerde toplanan UKOME Genel Kurulu’nda da hem kanunlar hem de Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından geçtiğimiz yıl alınan kararlar çerçevesinde söz konusu hatta

BELKO araçlarının çalışmaya başladığı belirtilerek, “Kurumumuz

tarafından kendilerine verilmiş bir izin belgesi bulunmadan Esenboğa Havaalanı ile şehir merkezi arası taşımacılık yapan HAVAŞ araçlarının faaliyetlerinin durdurulması” kararı benimsendi.

Alınan UKOME kararı çerçevesinde de otomatikman Havaalanı hattında sadece BELKO firmasının hizmet vermesine izin verilmiş oldu.

HER İKİ YÖNDEN

10 DAKİKADA

BİR SEFER

Bir yıldır süren ve Havaalanına ulaşımda Başkentlilerin tercihi haline gelen BELKO, bu hizmetini sadece 8 TL’ye sağlıyor. Muavin hizmeti ve su ikramıyla, AŞTİ-Milli Kütüphane – Kızılay - Gar – Opera – Dışkapı hattında çift yönlü olarak çalışan ve her 10 dakikada bir ulaşım sağlayan firma, EGO Cep’te uygulaması ile de takip edilebiliyor. Ayrıca

otobüslerde yolcularına wi-fi hizmetini de ücretsiz olarak sağlayan firma yetkilileri, şu anda 15 olan otobüs sayılarını, talep halinde artırabileceklerini kaydediyorlar.

MEZARLIKLAR BAYRAMA HAZIR

Ramazan Bayramı öncesinde ve Bayram süresince yoğun ziyaretçi akınına uğraması beklenen mezarlıklar, Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından özenle elden geçiriliyor ve bir dizi önlemler alınıyor.

Sadece Başkent’in değil Türkiye’nin de en büyük mezarlıklarından biri olan Karşıyaka Mezarlığı’nda vatandaşların ziyaretler sırasında sıkıntılar yaşamaması için yeni düzenlemeler yapıldı. Ramazan Bayramı süresince trafik sıkışıklığı olmaması için Karşıyaka Mezarlığına 1,2,3 ve 4 nolu kaplardan araçla giriş yapılamayacak. Mezarlık içerisinde 10 servis düzenli olarak hizmet verecek.

TRAFİK TEK YÖNLÜ OLACAK

Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Ali Açıkgöz, vatandaşların ziyaretlerini rahat ve huzur içerisinde yapabilmeleri için alınan önlemlerle ilgili bilgi verirken, şunları söyledi: “Karşıyaka Mezarlığı’nda vatandaşlarımızın daha rahat, daha huzurlu bir şekilde yakınlarının mezarını ziyaret

edebilmeleri için 1, 2, 3 ve 4 No’lu kapılardan araçla giriş yapılmayacak. Girişler ve çıkışlar 5,6,7 ve 8 No’lu kapılardan ve U-10 ve U-11 No’lu adalarımızın olduğu bölgelerden yapılacak. Mezarlıklar Müdürlüğümüze ait 10 tane servis aracımız da 1, 2, 3 ve 4 No’lu kapılar ve adalar arasında ring seferi yapacak. 5. kapıdan da her 15 dakikada bir 6 tane otobüs, aracı olmayan yaya vatandaşlarımız için mezarlık içerisinde ring seferleri yapacak.”

YÖN LEVHALARI ARTIRILDI

Karşıyaka Mezarlığı’nda sürücülerin de sıkıntı yaşamaması için uyarı ve yön levha sayısının arttırıldığını ifade eden Açıkgöz, “Buna göre mezarlık içindeki yollara bol miktarda, “Tek yön”,

“Girilmez” gibi trafik levhalarının yanı sıra “Cami”, “Morg” gibi yönleri gösteren adres levhaları da yerleştirildi ve asıldı. Mezarlıklar Bilgi Sistemi’nin yıllardır başarıyla uygulandığı Karşıyaka Mezarlığımızda ayrıca Cami avlusuna yerleştirilen ekranlardan da ölenlerin hangi vakitte namazlarının kılınacağı ve hangi adaya defnedilecekleri belirtilmektedir” diye konuştu.

GÖREVLİLERE BAHŞİŞ

VERMEYİN ÇAĞRISI

Ali Açıkgöz, son yıllarda Karşıyaka Mezarlığı’nın hem çevre tasarımı olarak, hem sosyal tesisleriyle Türkiye’nin en iyi mezarlıklarından birisi durumunda olduğunu kaydederek, “Günde 30-35 defin yapılan Karşıyaka Mezarlığı, yeşilliği, güvenliği, sosyal

tesisleri, ücretsiz ikramları ve ücretsiz defin hizmetleriyle vatandaşlarımız tarafından takdir edilmektedir. Karşıyaka Mezarlığı’nda mezar ücreti hariç, diğer tüm hizmetler tamamen ücretsizdir” diye konuştu.

Karşıyaka Mezarlığı’nda tüm hizmetlerin ücretsiz olmasına rağmen kimi zaman vatandaşların mezarlık görevlilerine bahşiş verme çabası içinde olduklarını gözlemlediklerini kaydeden Açıkgöz, “Vatandaşlarımız hiç kimseye bahşiş vermesin, personelimiz tamamen maaşlı kişilerdir. Bu konuyla alakalı uyarılarımız da yapılmıştır” dedi.

ORTAKÖY MEZARLIĞI’NDA

DA SERVİS HİZMETİ OLACAK

Karşıya Mezarlığı’nda doluluk oranının yüzde 99’lara ulaştığına dikkat çene Ali Açıkgöz, defin işlemlerinin başladığı Ortaköy Mezarlığı’na da Bayram süresince Samsun Yolu üzeri Bayındır Kavşağı’nda bulunan Çalışkanlar Petrol’den her 15 dakikada bir ring yapılacağını söyledi.

İSTİKLAL SAVAŞI

MEZARLIĞI’NA

BAKIM


Karşıyaka Mezarlığı’nda Mezarlıklar Müdürlüğü 1981 yılında yeri ayrılarak defin işlemlerine başlanan İstiklal Savaşı Gazileri Mezarlığı’nı da unutmadı. Uzun süredir bakım yapılmayan mezarlıktaki yaban otları temizleyerek mezarların ortaya çıkmasını sağlayan Mezarlıklar Müdürlüğü, mezarlığın temizlik ve bakımını da yaparak manevi anlamına yakışır hale getirdi.

BÜYÜKŞEHİR’İN MOTORİZE ZABITA EKİPLERİ GÖREV BAŞINDA

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan motorize ekipler, eğitimden geçirilerek, aktif hale getirildi. Motorize zabıtalar, eğitimin ardından Ankara genelinde denetim çalışmalarına katılıyor.

Motorize zabıtaların hızlı ve güvenli bir şekilde denetim çalışması yaptıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Kemal Sonunur, ekiplerin zabıtanın çalışmalarını da kolaylaştıracağını söyledi. Kemal Sonunur, “Göreve başlayan motorsikletli ekiplerimiz, Ulaşım, Çevre ve Denetim Merkez Amirlikleri ile Şikayet Merkez Takip Amirliği bünyesindeki denetimlerde ekiplere takviye oluyor. Ayrıca Alo 153’e bildirilen tüm şikayetlerin de yerinde ve hızlı bir şekilde çözülmesi amacıyla çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan motorize ekiplerin, eğitimden geçirilerek aktif hale getirildiğini anlatan Kemal Sonunur, ilk etapta 10 ekibin göreve başladığını, ekip sayısının 20’ye çıkarılmasının planlandığını söyledi.

Vatandaşların huzur ve güvenliği için yapılan denetimlerin motorize ekiplerle takviye edildiğini belirten Kemal Sonunur, “Amacımız hızlı ve güvenilir bir şekilde sonuca ulaşmaktır. Halkın yiyip içtiği, yatıp uyuduğu, alışveriş ve yolculuk yaptığı her alanda olduğu gibi çevresel problemlerin bulunduğu her yerde de vatandaşın en iyi şekilde hizmet alabilmesi için 24 saat esasıyla çalışıyoruz” diye konuştu.

ANKARA EVLERİ PARKLARDA YAŞATILIYOR

Büyükşehir Belediyesi, tarihi Ankara Evleri’ni parklarda yaşatıyor. Yemyeşil atmosferi, doğası, suyu ve rengarenk ışıklandırmasıyla aydınlanan Başkent’in parkları, şimdi de Ankara’nın tarihi evleriyle ayrı bir görünüme kavuşturuluyor.

Ankara Evlerini korumak ve yaşatmak amacıyla Keçiören Uyanış Parkı, Altındağ Altınpark ve Karapürçek’te bulunan Meşe Dağı’na toplam üç adet “Ankara Evi”nin yapımını gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi’nin çalışması, parkları gezen Başkentliler tarafından da çok beğeniliyor.

Özellikle Başkent Ankara’nın tarih beşiği Ulus’taki çalışmalarla tarihi Ankara evlerinin yeniden ortaya çıkmaya başladığını kaydeden Kent Estetiği Dairesi yetkilileri, “Ankara tarihini yansıtan en güzel örnekler arasında yer alan tarihi evleri, şimdi de özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi olan yemyeşil parklarımızda inşa ediyoruz. Büyükşehir Belediyemize ait üç ayrı yerde inşa ettiğimiz evlerimizin yapımını tamamladık. Keçiören Uyanış Parkı, Altındağ Altınpark ve Karapürçek Meşe Dağı’nda dizayn edilen bu evlerle eski Ankara ev mimarisi ve kültürünün yaşatılmasını amaçlıyoruz” dediler.

TARİHİ GÜZELLİK

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı’nca tarihi orijinal mimariye bağlı kalarak yapımı gerçekleştirilen tarihi Ankara evlerinde, duvarların kırmızı tuğlalarla, tavanların ahşap, çatının ise oluklu kiremitlerle döşenerek inşa edildiğini ifade eden yetkililer, şunları söylediler:

“Evlerde geleneksel mimariye sadık kalınarak, geleneksel yöntemler kullanmamızın yanı sıra dayanıklılığın sağlanması amacıyla da modern yöntemlere başvuruyoruz. Çelik konstrüksiyon kullanılarak inşa edilen tarihi Ankara Evlerimizde, geleneksel yapının koruması için de ahşap payandaları tercih

ediyoruz. Kapı ve pencerelerde ise tarihi evlerdeki renk ve şekil görüntüsüne bağlı kalarak gerçekleştirdiğimiz inşaatın ardındın da elektrik ve su tesisatını yapıyoruz.”

PARKLARDAKİ

TARİHİ DOKU

Başkent’in yemyeşil parklarına tarihi bir doku kazandıran evlerin özelliklerine ilişkin de bilgiler veren yetkililer, “Parklardaki alanın uygunluğuna göre inşa ettiğimiz tarihi evlerimizden Uyanış Park’ındaki çift katlı ve 100 metrekare, Altınpark’taki çift katlı ve 110 metrekare, Meşe Dağı’ndaki ise tek katlı ve 80 metrekare olarak yapıldı” diye konuştular.

POLATLI KENT KONSEYİ, 200 AİLEYİ SEVİNDİRDİ

Polatlı Kent Konseyi, Ramazan yardımlarıyla ilçede ikamet eden 200 aileyi sevindirdi. Polatlı Kent Konseyi Başkanı Serpil Öztürk ve yönetim kurulu üyeleri, ilçede bulunan dar gelirli vatandaşları evlerinde tek tek ziyaret ederek, içerisinde çeşitli gıda maddelerinin bulunduğu Ramazan

Yardımı paketlerini dağıttı. Yardımlar hakkında açıklama yapan Polatlı Kent Konseyi Başkanı Serpil Öztürk, üyelerinin kendi imkanlarıyla hazırladıkları gıda paketlerini ilçede bulunan 200 ailenin evlerine giderek, onları rencide etmeden tek tek dağıttıklarını söyledi.

Öztürk, Ramazan sonrası şehrin yararına pek çok çalışmaya imza atacaklarını sözlerine ekledi.

Polatlı Kent Konseyi Başkanı Serpil Öztürk, Yönetim Kurulu Üyeleri Fatma Öztürk, Esra Bilgiç ve Şükrü Şenel başta olmak üzere Kent Konseyi Gönüllüleri, Ramazanın ilk gününden itibaren günlük 10-15 aileyi evlerinde ziyaret ederek, Ramazan Yardım Paketi dağıtımını gerçekleştirdi.

ELMADAĞ’DA BİRLİK VE BERABERLİK İFTARI

Elmadağ Belediyesi ile ilçe esnafı, Ramazan ayının getirdiği manevi atmosfere uygun bir iftar programı hazırladı.

Elmadağ Seğmenler Çarşısı önünde mahalleler arası

komşuluk ilişkilerini pekiştirmek, aynı sofrayı paylaşmak, çocuk, genç, yaşlı demeden ayrım yapmadan düzenlenen iftara; Belediye Başkanı Gazi Şahin, Meclis üyeleri, Muhtarlar, İlçe Daire amirleri, Ak Parti İlçe Başkanı Eyyüp Tekiner, Esnaf aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Elmadağ’da Belediye ve esnafların birlikte düzenlediği iftar yemeğine katılım yoğun oldu. Yaklaşık 1500 kişinin katıldığı iftar yemeğinde ilahiler okundu, sohbetler yapıldı, birlik ve beraberlik içerisinde sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın bir örneğini sergilenmiş oldu.

Yemeğe katılan Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, iftar sofralarının, tanışmaya, kaynaşmaya, birlik ve beraberliğin gelişmesine büyük katkı sağladığına dikkat çekerek, “Birbirini tanımayan komşuları, apartman sakinlerini, zengin-fakir demeden aynı sofrada buluşturuyor ve muhteşem bir kardeşlik ortamı oluşturuyoruz” dedi.MAMAK’TA 330 GECEKONDU YIKILDI

Mamak’ın dört bir yanına yaygınlaştırdığı yeşil alanlara her geçen gün bir yenisini ekleyen Mamak Belediyesi, Ege Mahallesi-NATO Yolu Eski Çöplük Alanı ve Rekreasyon Projesi kapsamında eski çöplük alanında bulunan yaklaşık 330 gecekonduyu yıktı.

Gecekonduların yıkıldığı bölgenin rekreasyon alanı olarak değerlendirileceğini ifade eden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, 130 bin metrekarelik alandan oluşan projenin yalnızca iki mahalleye değil tüm Mamak’a hitap edeceğini söyledi.

Belediye olarak yeşile büyük önem verdiklerinin altını çizen Akgül, “İlçemizde uygun olan yerlere çocuklarımızın oynayacağı, büyüklerin gezip dinlenecekleri, spor yapabilecekleri parklar ve yeşil alanlar oluşturuyoruz. Modern kentlere baktığınız zaman hepsinde doğal dokunun korunduğunu ve nefes alınacak meydanlar, yeşil alanlar oluşturulduğunu görebilirsiniz. Mamakımıza nefes aldıracak bu proje vatandaşların hem dinlenebilecekleri hem de spor yapabilecekleri güzel bir yatırım olacak” dedi.

İlçenin her yönünü güzelleştirecek ve kent estetiğini öne çıkaracak önemli çalışmaları birer birer hayata geçirdiklerini belirten Akgül, rekreasyon alanının hem görsel açıdan hem de oturma, eğlenme, dinlenme ve yürüme gibi faaliyetlerle halkın ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

BEYPAZARI’NDA ESKİ SİNEMA KÜLTÜR MERKEZİ OLUYOR

Beypazarı'nda eski sinema kültür merkezi oluyor. Proje ve ödeneğin hazır olduğu bildirildi. 2014 Sosyal Kalkınma Altyapısının Güçlendirilmesi Mali Destek Programı kapsamında Beypazarı Belediyesi´nin yapmış olduğu başvuru kapsamında onaylanan projenin sözleşmesi imzalandı.

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan adına imza törenine katılan Başkan Yardımcısı Muhsin Özdemir, “Beypazarı'na Modern Bir Kültür Merkezi'nin kapılarını açacak olan imzaları atıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Beypazarı'na hayırlı olsun” dedi.

Toplam bütçesi 940.115 TL olan proje için Ankara Kalkınma Ajansı 704.972,21 TL tutarında karşılıksız mali destek veriyor. 18 ay sürmesi planlanan proje ile mevcut Beytaş Benzinliği karşısında bulunan Beypazarı Belediyesi Kültür ve Sanat Evi Binası (eski sinema) tamir ve tadilat işleri yapılarak modern çizgilerle ve daha kullanışlı bir şekilde yenilenecek.

Sinema, tiyatro, gösteriler, konferanslar, çeşitli kursların düzenleneceği kültür merkezinin yenilenmesine önümüzdeki günlerde başlanacak.

BAŞKAN ÇETİN’E BULGAR HEYETİNDEN ZİYARET

Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin’i, Bulgaristan Milletvekili Güven Kazak ve Zavet Belediye Başkanı Ahder Süleymanov, ziyaret etti. Başkanlık Makamı’nda gerçekleşen ziyarette, konuk milletvekili Kazak, Pursaklar ilçesinin çok sayıda Bulgar göçmenine ev sahipliği yaptığını belirterek, “Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Pursaklar’a her geldiğimize yeni bir şehir görüyoruz. Kendileri çok çalışkan bir başkan profiline sahip. Bizler burada hiçbir zaman yabancılık çekmedik. Kendileri vatandaşlarımıza kucak açıyor. Hizmetlerinde başarılarının devamını diliyoruz” dedi.

Başkan Çetin de, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Pursaklar’da herkes kardeşçe yaşıyor. Bizler hizmet için bu görevlere talip olduk. Bizim için hemşerilerimiz arasında bir ayrım söz konusu olamaz. Hepsi benim hemşerimdir” diye konuştu.

GÖLBAŞI’NDA CEPHE

YENİLEME

ÇALIŞMALARI

Gölbaşı Belediyesi, “Cephe Yenileme projesi 3. Etabı” ile ilçenin Kamu binalarından olan Kaymakamlık Binası ile Adliye Binası’nın dış cephe yenilenmesine başladı.

Gölbaşı Belediyesi, Cephe Yenileme Projesi’ne kaldığı yerden devam ederek, projenin 3. Etabı kısa zaman içerisinde uygulanmaya başlandı. “Cephe Yenileme 3. Etap Projesi” kapsamında ilk olarak ilçenin kamu binalarından olan Kaymakamlık ve Adliye binalarının dış cepheleri yenileniyor.

Kamu binalarının dış cepheleri yenilenmesi kapsamında Kaymakamlık binasının 2535 metrekare, Adliye binasının 2568 metrekare dış cephesi yenilenecek. Proje, binalarda enerji tasarrufu da sağlayacak.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, “Cephe Yenileme Projesi kaldığı yerden devam edecek ve Cephe yenileme projesi 3. etabına şuan itibariyle ilçemizin kamu binalarından başladık. Projemiz sırasıyla Ankara Caddesi’nin Cumhuriyet Caddesi ile kesiştiği noktadan başlayarak, Cemal Gürsel Caddesi’ne kadar bulunan 37 binanın dış cephesi yenilenecektir” dedi.

SİNCAN’DA ÇOCUKLAR

RAMAZAN’IN COŞKUSUNU DOYASIYA YAŞIYOR

Ramazan’da da halkın büyük takdirini toplayan “Mahalle Şenlikleri” Sincan’da tüm hızıyla mahalleri gezmeye devam ediyor. Sincanlıların hoşça vakit geçirebilmeleri için Sincan Belediyesi tarafından düzenlenen şenlikler, 7’den 70’e herkesten büyük ilgi görüyor. Ramazan boyunca her gün farklı bir mahallede düzenlenen şenliklerde, kukla gösterilerinden animasyona, yarışmalardan konserlere kadar pek çok faaliyet yapılıyor.

Çocukların büyük bir ilgi ile beklediği mahalle şenliklerinin Ramazan Ayından sonrada devam edeceğini belirten Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Eski Ramazanların o sokakları saran tatlı telaşını, koşuşturmacasını vatandaşımıza hatırlatmak için mahalle şenliklerimizi Ramazan boyunca her gün bir mahallede gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Özellikle miniklerimizin büyük ilgi gösterdiği şenliklerimiz Ramazan Ayı sonrasında da belli periyotlarda devam edecek. Tüm vatandaşlarımıza huzurlu ve sağlıklı Ramazanlar diliyor, Ramazan’ı Şerif’in hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum” dedi.

YENİMAHALLE’DE

ENGELLİLERİN

YÜZME KEYFİ

Engellilerin sosyal hayata katılımı, yarınlara umutla bakmaları için projeler geliştiren Yenimahalle Belediyesi, açtığı yüzme kursu ile engellileri hayata bağlıyor. Sadece sağlıklı bireyler için değil, toplumdaki engelli bireyler için de hizmet ürettiklerini vurgulayan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Engellileri topluma kazandırmak, öncellikli hedefimiz. Bu kursumuz sayesinde engelli kardeşlerimiz, hem keyifli vakit geçiriyor hem de hayata umutla bakıyor” dedi.

Engelsiz bir Yenimahalle hedefiyle projeler geliştiren Yenimahalle Belediyesi, Ankara’nın en çok tercih edilen havuzlarından biri olan Sabancı Yüzme Havuzu’nda 4 yıldır engellilere yüzme öğretiyor. Rehabilitasyon amaçlı düzenlenen kursa katılan kursiyerler, engellerini unutarak keyifli saatler geçiriyor.

Yaş sınırı olmaksızın bedensel ve zihinsel engellilerin faydalandığı kursta 35 kursiyer, uzman ve deneyimli eğitmenlerden ders alıyor. Engelliler yüzme antrenörleri gözetiminde her haftasonu bir saat yüzme fırsatı buluyor. Aileler, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a böyle bir hizmeti sunduğu için teşekkür ediyorlar.ANKARALILARIN BULUŞMA NOKTASI

Hamamönü, birbirinden güzel akşamlarla bu Ramazan’da da Ankaralıların vazgeçemediği yerlerin başında geliyor. En neşeli ve en eğlenceli haliyle Ankaralılara kapılarını açan Hamamönü’nde, Ramazan akşamlarının yeri ayrı… Binlerce Ankaralının buluşma noktası haline gelen Hamamönü’nde, iftarlar ise bir başka güzel…

Hamamönü’nü tercih eden vatandaşlar, burada hem günün yorgunluğunu atıyor hem de birbirinden güzel etkinliklerle keyifli vakit geçiriyor. Ramazan etkinlikleri kapsamında gerçekleşen fasıl ve ney dinletisi, kulakların pasını siliyor. Sema gösterisi ile büyülenen Ankaralılar, tasavvuf müziğiyle huzur dolu bir akşama daha tanıklık ediyor

Altındağ Belediyesi tarafından Hamamönü’ne kurulan ve el emeği göz nuru birçok ürünün sergilendiği stantlar da büyük beğeni topluyor. Hediyelik eşya, takı, oyuncak, antika müzik aletleri ve daha birçok ürünün satıldığı stantlara turistler de ilgi gösteriyor. Ankaralı vatandaşların ortak düşüncesi ise Ramazan’ın Hamamönü’nde bir başka güzel geçtiği yönünde.BAŞKANVEKİLİ DERELİ, SAKARYA CADDESİ’NDE

Çankaya Belediye Başkanvekili Selçuk Dereli, Sakarya Caddesi Yaya Bölgesi Düzenleme Çalışmaları’nı yerinde denetledi, esnaf ve vatandaşlardan çalışmalar hakkında görüş aldı.

Çankaya Belediyesi'nin Sakarya Caddesi bölgesindeki genişletme ve güzelleştirme çalışmalarının tamamlanan bölümünde incelemelerde bulunan Başkanvekili Dereli, vatandaşlarla sohbet etti.

Zemin kaplama ve genişletme çalışması biten Bayındır Sokak’ta esnafla görüşen Dereli, vatandaşların görüşlerini sordu ve taleplerini not aldı. Sokakta yer alan kıraathanenin müşterileriyle de görüşen Dereli, yaya bölgesinin genişlemesinden duyulan memnuniyetin ilerleyen aşamalarda yapılacak görsel düzenlemelerle daha da artacağını belirtti. Bilişim alanında hizmet veren bir esnafın başlangıçta aylarca sürecek bir şantiye görüntüsünden korktuğunu ancak, ilk sokağın bir haftada bitirilmesi karşısında şaşkınlık duyduğunu söylemesi üzerine Dereli, hızlı ve kaliteli çözüm için çok çalıştıklarını belirtti. Çalışmaların etap etap planlandığını belirten Dereli, yaşanabilir, ailece gezilebilir bir çevre yaratmak için esnaf ve vatandaşların desteğiyle çalıştıklarını bildirdi.KEÇİÖREN’DE HİZMET ESNAFIN AYAĞINA GİDİYOR

Keçiören Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçedeki esnafın kullandığı terazileri yerinde kontrol ve muayene ederek, damgalamaya başladı.

Hizmeti vatandaşın ayağına götüren Keçiören Belediyesi zabıta ekipleri, iş yerlerinde gerçekleştirilen kontrol ve muayeneler sonucu uygunluğu tespit edilen terazileri damgaladıktan sonra,

üzerine kontrolün yapıldığına ilişkin Keçiören Belediyesi ve zabıta logolu sticker yapıştırarak alışveriş güvenilirliğini sağlıyor.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Belediyemizde terazi kullanımına ilişkin veri tabanı oluşturarak kontrol ve denetim faaliyetlerini tüm ilçe sınırlarını kapsayacak şekilde kayıt altına aldık. Kontrol ve damgalama işlemi biten terazilerin vatandaşlarımızın kolayca görebilecekleri kısımlarına yapıştırılan sticker’lar sayesinde kontrol ve denetim altındaki terazileri, kontrolsüz terazilerden ayırmayı, böylece otokontrolün gelişmesini, tüketicinin bilinçlenmesini, esnafımızın da zaman kaybetmemesini sağladık. Daha önceleri, terazisini kontrole götürmek için dükkanını, işyerini kapatarak binbir zahmetle belediye binasına götüren esnafımızı biz bu zahmetten kurtararak zaman ve iş kaybını önledik. Bundan da büyük mutluluk duymaktayız” dedi.

ERYAMAN EVLERİ YÖNETİMİ BAŞKAN DEMİREL’İ ZİYARET ETTİ

Etimesgut Eryaman Evleri Toplu Yapı Yönetimi Başkanı Cemal Bilgehan ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’i ziyaret etti.

Bilgehan, Başkan Demirel’e Eryaman Evleri’ne yaptığı hizmet ve yatırımlar için teşekkür ederken, “Eryaman Evleri’nde 2632 konut bulunmakta ve bu konutlarda yaklaşık 10 bin insanımız yaşamaktadır. Gündüz alışveriş merkezlerine gelenlerle birlikte bu sayı 13-14 binleri bulmaktadır. Sayın Enver Demirel, Eryaman Evleri’ne güzel hizmetler yaptı. Kendisine teşekkür ediyoruz. Bu teşekkürümüzü ve bazı eksiklerimizi kendilerine iletmek üzere bu ziyareti gerçekleştirdik” dedi.

Başkan Enver Demirel de Eryaman Evleri’nin yalnız Etimesgut’un ve Ankara’nın değil Türkiye’nin en modern, en planlı ve en güzel yaşam alanlarından birisi olduğunu söyledi.

Demirel, “İlçemizin bütün mahallelerinde gerçekleştirdiğimiz hizmetlerimizi Eryaman Evleri’ne de götürdük. Yol, kaldırım, park ve yeşil alan düzenlemelerimizle hemşehrilerimizin yaşam kalitelerini daha yukarılara çektik. İnşallah bundan sonra da halkımızın istek ve ihtiyaçları doğrultusunda hizmetlerimize devam edeceğiz” dedi.

AKYURT’TA “CAMİDEN SAHAYA” FUTBOL TURNUVASI

Akyurt Belediyesi, Akyurt Müftülüğü ile birlikte geçtiğimiz yıl düzenlenen “Camiden Sahaya” futbol turnuvasının ikincisini düzenledi.

Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan turnuva, çocukların yaz tatilini Kur'an-ı Kerim ve dini bilgileri öğrenerek değerlendirmelerinin yanında, spor yaparak renkli bir hale getirmeyi ve her türlü kötü alışkanlıktan onları uzak tutmayı amaçlıyor. Bu kapsamda Akyurt genelinde bulunan 18 camiden küçük, yıldız ve genç kategorisi olmak üzere 600'e yakın çocuk, 50 tane takım kurarak turnuvaya katıldı.

Turnuvanın açılış maçından önce Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ve Başkan Yardımcısı İlhan Şener sporculara formalarını dağıttı. Başkan Ayantaş, yaptığı konuşmada, “Sizleri en başta dinimizi öğrenmek için göstermiş olduğunuz istekten dolayı kutluyorum. Yaz aylarını güzel bir şekilde değerlendirirken, bu turnuvada kendinizi gösterip sporcu da olabilirsiniz. Biz de sizin yaşlarınızdayken hemfutbol oynar, hem oruç tutardık. Siz de orucunuzu bırakmayın. Türkiye'de tek olan turnuvamızın ikincisi hepinize hayırlı olsun. Ailelerinize selamlarımı iletin, Allah'a emanet olun” diyerek çocuklara başarı dileklerini iletti.

KALECİK BELEDİYESİ’NDEN İFTAR DAVETİ

Kalecik Belediyesi tarafından iftar yemeği düzenlendi. Belediye Başkanı Filiz Ulusoy’un ev sahipliğini yaptığı iftar programı Belediye Konuk Evi’nde gerçekleştirildi. İftar yemeğine, Kaymakam İsmail Bayata ile kamu kurum ve kuruluş müdürleri, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri ve sivil toplum örgütü başkanları, mahalle muhtarları ile çok sayıda vatanda katıldı. Başkan Ulusoy, yaptığı ilk önce mübarek günlerde İsrail’in Gazze’ye yapmış olduğu hain saldırıları kınadığını, Filistinli kardeşlerimizin, dualarıyla yanlarında olduklarını belirtti. Daha sonra Kalecik Belediyesi’nin seçimden bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalar ve faaliyetlerle ilgili misafirlere bilgi veren Ulusoy, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık üç buçuk aydan kısa bir sürede ilçeye ve mahalle olan köylere 41 bin tondan fazla sıcak asfaltın atıldığını ve hala asfalt çalışmalarına devam edildiğini belirtti. Ağustos ayından itibaren Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı tarafından ilçe merkezinde bulunan mevcut parklara bakım, onarım ve yenileme çalışmalarının yapılacağını bildirdi.
Kataloq: files
files -> Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi”
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00

Yüklə 98,14 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə