T c başbakanlik tapu ve kadastro genel müDÜRLÜĞÜ Tasarruf İşlemleri Dairesi Başkanlığı sayiYüklə 7,63 Kb.
tarix07.04.2018
ölçüsü7,63 Kb.
#47239
növüYazı

T.C

BAŞBAKANLIK

TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Tasarruf İşlemleri Dairesi Başkanlığı
SAYI:4-2-2-23/3-598-609 26 Ocak 1987

KONU: Camilerin Tahdit,tespit ve tescilleri.


......TAPU VE KADASTRO BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE

Kadastro veya tapulama çalışmaları sırasında belediye hudutları içerisinde bulunan camilerin,hangi tüzel kişilik adına tespit edileceği hususunda kadastro müdürlüklerince tereddüt edildiği,merkeze intikal eden yazılardan anlaşılmaktadır.

Bilindiği gibi 766 sayılı Tapulama Kanununun 36 ncı maddesi; namazgah,mezarlık yunak ve cami gibi yerlerin,içinde bulunduğu köy tüzel kişilikleri adına tescil edileceği hükmünü amirdir.

Ancak 766 sayılı Tapulama Kanunu ile 2613 sayılı Kadastro ve Tapu Tahriri Kanununda,belediye teşkilatı kurulmuş olan yerlerdeki camilerin tüzel kişilik adına tespiti ve tescil edileceğine dair açık ve kesin bir hüküm getirilmemiştir.

Öte yandan,1580 sayılı Belediye Kanununda,belediyelere yerine getirilmesi gereken hizmet yükümlülükleri arasında ibadet yerlerinin yapım ve bakımını içeren bir hüküm yoktur.

Ayrıca,Medeni Kanunun yürürlüğe girdiği 4 Ekim 1926 tarihinden sonra muhtelif kişi ve kuruluşlar tarafından (Vakıf arsaları üzerine yapılanlar hariç) inşa ettirilen camilerin Vakıflar Genel Müdürlüğü ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

Bu nedenle, belediye kuruluşu bulunan yerlerde;

a- Medeni Kanunun yürürlüğe girdiği 4 Ekim 1926 tarihinden önce inşa edilmiş camiler ile bu tarihten sonra vakıf arazileri üzerine inşaa edilmiş veya halen Vakıflar Genel Müdürlüğünün idaresinde bulunan camilerin Vakıflar Genel Müdürlüğü adına,


b- 4 Ekim 1926 tarihinden sonra,mülkiyeti kişilere ait taşınmaz mallar üzerine inşa edilen camiler ile Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerler üzerine inşa edilmiş camilerin,resmen oluşmuş (Camii Yaptırma ve yaşatma Derneği)mevcut ise bu dernek adına,aksi taktirde Maliye Hazinesi adına,

Tespit edilmeleri icap eder.Bilgi edinilmesini ve bölgeniz dahilinde bulunan kadastro müdürlüklerinin bu konuda yönlendirilmesini rica ederim.

Genel Müdür

Halim Çorbalı

Yüklə 7,63 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə