T. C. BİTLİs eren üNİversitesi Fen Bilimleri EnstitüsüYüklə 89,02 Kb.
tarix05.09.2018
ölçüsü89,02 Kb.

T.C.

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ

Fen Bilimleri Enstitüsü

logo.jpg

2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ

LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA

BAŞVURU KILAVUZU

Ocak 2018

T.C.

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ

Fen Bilimleri Enstitüsü
Enstitümüze 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı için yüksek lisans ve doktora öğrencisi alınacaktır. İlana çıkılacak programlara ilişkin Anabilim Dalları, Kontenjanlar, Özel Şartlar ve Başvuru Takvimi aşağıda belirtilmiştir.
DOKTORA / TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI


Anabilim Dalı / Programın Adı


Varsa Bilim

Dalı

Kontenjan

ALES

Puan Türü


Özel Şartlar

Doktora/ Yüksek Lisans

UNİP


YATAY

GEÇİŞFizik ABD Doktora
7SAY

55


Fizik veya Fizik Mühendisliği alanında Yüksek Lisans yapmış olmak

Fizik ABD Tezli Yüksek Lisans
7SAY

55


İlgili Fakültelerin Fizik, Fizik Mühendisliği ve Eğitim Fakültelerinin Fizik Öğretmenliği bölümü mezunu olmak

Kimya ABD

Ortak Tezli Yüksek Lisans


4

1


SAY

55


İlgili Fakültelerin Kimya, Biyokimya, Kimya Mühendisliği, Eczacılık, Sağlık Yüksekokullarının Hemşirelik, Beslenme ve Diyetetik Bölümleri ile Eğitim Fakültelerinin Kimya bölümü mezunu olmak.

Biyoloji ABD

Tezli Yüksek Lisans


5
SAY


55

Fen ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin Biyoloji, Moleküler Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, Eğitim Fakültelerinin Biyoloji ve Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü mezunu olmak.

Çevre Mühendisliği ABD Ortak Tezli Yüksek Lisans
8

1

SAY

55


İlgili Fakültelerin Çevre Mühendisliği bölümü mezunu olmak.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği ABD Tezli Yüksek Lisans
14

2

SAY

55


İlgili Fakültelerin Elektrik Elektronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Haberleşme Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Sistem Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Mezunu olmak.

İnşaat Mühendisliği ABD Ortak Tezli Yüksek Lisans

Yapı

5SAY

55


İnşaat Mühendisliği bölümü mezunu olmak

Hidrolik

1
1

Ulaştırma

1Makine Mühendisliği ABD

Ortak Tezli Yüksek Lisans


6SAY

55


İlgili Fakültelerin Makine Müh., Otomotiv Müh., Enerji Sistemi/Sistemleri Müh., İmalat Müh., Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Müh., Gemi Makineleri İşletme Müh., Uçak Müh. ve Mekatronik Müh. bölümlerinden birinden mezun olmak.

Disiplinlerarası Arkeometri ABD

Tezli Yüksek Lisans


2(*)

Üniversitelerin Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi ve İşletme Fakültesi lisans programlarından birinden veya Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmak.

Disiplinlerarası Gıda Güvenliği ABD Tezli Yüksek Lisans
6SAY

55


İlgili Fakülte ve Yüksekokulların Gıda Mühendisliği, Veterinerlik, Beslenme ve Diyetetik, Ziraat Mühendisliği, Su Ürünleri, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Genetik Mühendisliği, Biyoteknoloji ve Eczacılık bölümlerinden mezun olmak.

(*) ALES Puan Türü: Lisans Diploması alanına göre 55 puan üzerinden değerlendirilecektir.

Not: Ortak lisansüstü programlarda, öğrencinin Ortak Enstitüden aldığı derslerin kredilerinin toplamı, alması zorunlu olan asgari toplam ders kredisi miktarının üçte birinden az olamaz.

BAŞVURULAR 02 - 10 OCAK 2018 TARİHLERİ ARASINDA FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ’NE ŞAHSEN VEYA POSTA YOLU İLE YAPILACAKTIR. GEREKLİ DİĞER BİLGİLER İÇİN LÜTFEN BAŞVURU KILAVUZUNUN TAMAMINI OKUYUNUZ
BAŞVURU TAKVİMİ


Tarih

Açıklama

02 – 10 Ocak 2018

Başvuruların kabulü

12 Ocak 2018

Ön değerlendirme sonuçlarının açıklanması ve mülakata alınacak adayların ilanı

15 Ocak 2018

Mühendislik Grubu

Bilimsel Değerlendirme Sınavı ve/veya Mülakat/Yetenek Sınavı:

 • İnşaat Mühendisliği: Saat 09:00 Enstitüler Binası Derslik - 1

 • Çevre Mühendisliği: Saat 09:00 Enstitüler Binası Derslik - 2

 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği: Saat 09:00 Enstitüler Binası Derslik - 3

 • Makina Mühendisliği: Saat 09:00 Enstitüler Binası Toplantı Odası

16 Ocak 2018

Fen Grubu ve Disiplinlerarası Grup

Bilimsel Değerlendirme Sınavı ve/veya Mülakat/Yetenek Sınavı:

 • Fizik (DR/YL için): Saat 09:00 Enstitüler Binası Derslik - 1

 • Kimya: Saat 09:00 Enstitüler Binası Öğrenci Ofisi

 • Biyoloji: Saat 09:00 Enstitüler Binası Derslik - 3

 • Disiplinlerarası Arkeometri: Saat 09:00 Enst.Binası Toplantı Salonu

 • Disiplinlerarası Gıda Güvenliği: Saat 09:00 Enst.Binası Derslik - 2

18 Ocak 2018

Sınav Sonuçlarının Açıklanması

19-22 Ocak 2018

Kesin Kayıtların Yapılması (Asil Adaylar İçin)

23 Ocak 2018

Kesin Kayda Hak Kazanan Yedek Adayların İlanı

24 Ocak 2018

Yedekten Kesin Kayda Hak Kazanan Adayların Kesin Kayıtları

26 Ocak 2018

Danışman Atanması

29 Ocak – 02 Şubat 2018

Ders Kayıtları

29 Ocak – 03 Şubat 2018

Ders Kayıtlarının Danışman ve Anabilim Dalı Başkanı tarafından Onayı

12-18 Şubat 2018 (*)

Ders Ekle-Sil (Danışman ve Anabilim Dalı Başkanı Onayı İle)

05 Şubat – 13 Mayıs 2018

Ders Dönemi (Bahar)


(*) Enstitüye, sınav sonucunda ilk defa kayıt yaptırmış olan öğrencilerden kendi isteğiyle kayıt sildirenlerin yerine, daha önce ilân edilen başarı sıralaması dikkate alınarak yedek adaylar, başvuru takviminde belirlenen ders ekleme/silme haftasında kayıt yaptırabilirler. (Kayıt sildiren öğrencinin yerine alınacak aday Enstitü tarafından takip edilir ve kayıt yaptırması sağlanır.)
BAŞVURU ŞARTLARI

Başvuru:

 1. Yüksek lisans programlarına başvuracak adayların ilanda belirtilen alanlardan birinde lisans diplomasına veya mezuniyet belgesine sahip olmaları; Doktora programına başvuracak adayların ilanda belirtilen alandan tezli yüksek lisans diplomasına veya mezuniyet belgesine sahip olmaları gerekir.

 2. Tezli yüksek lisans programları ve doktora programına başvurabilmek için adayların ilan edilen puan türünden en az 55 taban puana sahip olmaları veya YÖK tarafından ALES sınavına eşdeğerliği kabul edilen sınavlardan birinden muadil bir puan almış olmaları gerekir.

 3. ALES puanı, sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren beş yıl süreyle (2013  ALES İlkbahar Dönemi ve daha sonraki yılların ALES puanları) geçerlidir.  Ancak, kendi isteğiyle ilişiği kesildikten sonra en fazla bir yarıyıl ara vererek yüksek lisansa yeniden başvuran adaylar için ALES’e girme şartı aranmaz.

 4. Doktora programına müracaat eden adayların anadilleri dışında YÖK tarafından kabul edilen merkezî yabancı dil sınavları (MYDS) ile eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarından en az 55 puan veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarından bu puan muadili bir puan almış olmaları gerekir. KPDS, ÜDS, YDS, e-YDS, YÖKDİL sınav sonuçlarının geçerlilik süresi, sınav tarihinden itibaren 5 (beş) yıldır.

 5. Adaylar, lisansüstü programlardan en fazla birine başvurabilir.

 6. Yükseköğrenimini tamamlamış adayların bir önceki yükseköğrenim mezuniyet bilgilerinin Yükseköğretim Sistemi’nde (YÖKSİS) kayıtlı olması gerekir.

 7. Lisansüstü programlara başvurular şahsen veya posta yolu ile yapılır, Postadaki gecikmeler dikkate alınmaz.

Değerlendirme

 • Yüksek lisans ve doktora programları için ön değerlendirme ve giriş başarı puanının hesaplanmasında Bitlis Eren Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliği esas alınır.

 • UNİP ve Yatay Geçiş başvurularının değerlendirilmesi ilgili Anabilim Dalı Başkanlıkları tarafından yapılır ve asil-yedek sıralaması ayrıca verilir.
 1. Yüksek Lisans Programları İçin;

 1. Tezli yüksek lisans programlarına; ALES puanı, lisans mezuniyet not ortalaması ve bilimsel değerlendirme sınavı ve/veya mülakat/yetenek sınavından alınan puan esas alınarak öğrenci kabul edilir.

 2. Öğrenci kabulünde adayların mülakat/yetenek sınavına girebilmeleri için adayın ALES puanının %70’i, lisans mezuniyet not ortalamasının %30’u toplanarak sıralama yapılır, belirlenen kontenjanın üç katı kadar aday ilan edilir ve mülakata çağrılır.

 3. Giriş başarı puanı; adayın ALES puanının %50’si, lisans mezuniyet not ortalamasının %25’i ve mülakat/yetenek sınavından aldığı puanın %25’i toplanarak hesaplanır.

 4. Adayların başarılı sayılabilmesi için hesaplanan giriş başarı puanının 100 puan üzerinden en az 60 puan olması gerekir.

 5. UNİP başvurusunda bulunacak adayların görev yaptığı Üniversiteden talep yazısı getirmesi gerekir.


Bilim Dalı Tercihi ile Öğrenci Alınacak İnşaat Mühendisliği Ortak Tezli Yüksek Lisans Programı Başvuruları İçin Açıklama

 1. Öğrenci Adayları, başvuru formuna bilim dalı sayısı kadar tercih yazabilecektir.

 2. Mülakat öncesi başarı sıralaması yapılırken; her bir bilim dalı için ayrı ayrı değil, toplam kontenjanın 3 katı kadar aday sıralaması yapılacaktır.

 3. Yerleştirme işlemi; başarı notuna göre sıralanan adaylar arasından, en yüksek puan alanın ilk tercihinden başlanmak üzere (puan ve tercihler dikkate alınarak) kontenjan kadar asil ve yedek listeler oluşturularak tamamlanacaktır.

 4. Birden çok bilim dalı tercih edilebileceğinden ilk tercihine yerleşemeyen aday puanına göre ikinci ya da üçüncü tercihine yerleştirilebilecektir.

 5. Asillerden birinin kesin kaydını yaptırmaması halinde; gelmeyen adayın yerine yedekteki ilk adayın tercihlerine bakılacaktır. 1. yedeğin tercihleri arasında ilgili bilim dalı yer alıyorsa yerleştirme işlemi yapılacak, yer almıyorsa 2.yedek adaya geçilecek ve aynı işlem tekrarlanacaktır.
 1. Doktora Programı İçin:

 1. Doktora programına yüksek lisans mezuniyeti ile öğrenci kabulü yapılır.

 2. Doktora programına; ALES, yüksek lisans ve lisans mezuniyet notu, merkezî yabancı dil sınavı (MYDS) ve bilimsel değerlendirme sınavı ve/veya mülakat/yetenek sınavı puanları esas alınarak öğrenci kabul edilir.

 3. Mülakat/yetenek sınavına girebilmek için adayların ALES puanının %60’ı, yüksek lisans mezuniyet not ortalamasının %30’u ve MYDS’nin %10’u toplanarak sıralama yapılır ve belirlenen kontenjanın üç katı kadar aday ilan edilir.

 4. Giriş başarı puanı; adayın ALES puanının %50’si, lisans mezuniyet not ortalamasının %10’u ve yüksek lisans not ortalamasının %10’u, MYDS’nin %10’u ve yazılı olarak yapılacak bilimsel değerlendirme sınavı ve/veya mülakat/yetenek sınavından aldığı puanın %20’si toplanarak hesaplanır.

 5. Adayların başarılı sayılması için hesaplanan giriş puanının 100 puan üzerinden en az 65 puan olması gerekir.

 1. Yüzlük not sistemiyle mezun olan adayların mezuniyet notları dörtlük sisteme çevrilir, ancak değerlendirme sürecinde yüzlük sistemdeki puan değeri kullanılır. Adayların not dökümünde dörtlük ve yüzlük genel not ortalamasının bir arada bulunması ya da sadece dörtlük genel not ortalamasının bulunması hâlinde, bunların yüzlük not sistemine dönüştürülmesi için YÖK Not Dönüşüm Tablosu kullanılır.

 2. ALES notu alınırken, virgülden sonraki küsuratlar tam sayıya tamamlanmaz.

 3. Bilimsel değerlendirme ve/veya mülakat/yetenek sınavına girmeyen adaylar başarısız sayılır.


SINAV SONUÇLARININ İLANI VE KESİN KAYIT


 1. Enstitü Yönetim Kurulu (EYK), adayları giriş başarı puanlarına göre sıralayarak ilân edilen kontenjanlar kadar asıl ve yedek adayı belirler, sonuçlar EYK onayı ile kesinleşir ve ilan edilir.

 2. Aynı puanı alan adaylar sıralanırken; eşitlik olması durumunda lisans mezuniyet not ortalaması yüksek olan adaya öncelik verilir, yine puan eşitliği halinde adayın mülakat/yetenek sınav puanı esas alınarak sıralama yapılır.

 3. Öğrenci kayıt işlemleri, başvuru takviminde belirlenen tarihlerde yapılır.

 4. Kesin kayıt hakkı kazanan adayların istenen belgeleri kayıt tarihi sonuna kadar enstitüye şahsen başvurarak/ veya noter tasdikli vekalet aracılığı ile sunarak kesin kayıtlarını yaptırmaları gerekir.

 5. Kesin kayıt işlemlerinde, başvuruda istenen belgelerin asılları veya Enstitü tarafından onaylı örneklerinin sunulmaması durumunda kesin kayıt işlemleri yapılmaz.

 6. Süresi içinde kesin kaydını yaptırmayan adaylar kayıt haklarını kaybeder. Yerlerine yedek listeden ilan edilen adayların kayıtları yapılır.

 7. Yedek adaylar ilan edilen süre içerisinde kayıt evrakları ile Enstitüye başvuruda bulunur. Puan sıralamasına göre kayıtları yapılır.

 8. Enstitüye, sınav sonucunda ilk defa kayıt yaptırmış olan öğrencilerden kendi isteğiyle kayıt sildirenlerin yerine, daha önce ilân edilen başarı sıralaması dikkate alınarak yedek adaylar, başvuru takviminde belirlenen ders ekleme/silme haftasında kayıt yaptırabilirler.

 9. UNIP Başvurularının Değerlendirme Sonuçları (Asil ve yedek olarak) diğer başvurulardan ayrı listelenir ve kesin kayıt diğer öğrenciler için belirlenmiş başvuru takvimine göre yapılır.

 10. Yatay Geçiş Değerlendirme Sonuçları (Asil ve yedek olarak) diğer başvurulardan ayrı listelenir ve kesin kayıt diğer öğrenciler için belirlenmiş başvuru takvimine göre yapılır.
 1. Aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıt yaptırılamaz ve devam edilemez. (Tezsiz yüksek lisans programları hariç) Bu nedenle kesin kayıt hakkını kazanan adaylar,  kesin kayıttan önce kayıtlı bulunduğu diğer lisansüstü programdan kayıtlarını sildirmelidir. 

 2. Eksik belge ve yanlış beyan sorumluluğu adaya aittir. Bu durumda kayıt alınmış olsa bile adayın kaydı iptal edilecektir.


BAŞVURU SIRASINDA İSTENECEK BELGELER (*)


 1. Kazanılan programa kesin kayıt yaptırmak istendiğine dair dilekçe (Enstitüden veya http://www.beu.edu.tr web sayfasından alınacaktır.)

 2. İlana çıkılan alandan mezuniyeti gösteren diploma veya mezuniyet belgesi (Doktora için yüksek lisans ve lisans diploması veya mezuniyet belgeleri. Yüksek lisans için lisans diploması veya mezuniyet belgesi - Bu belgelerin aslı veya Enstitüce onaylı örneği kabul edilir.) 2017-2018 güz yarıyılı itibariyle mezun olacak öğrencilerden geçici mezuniyet belgeleri hazırlanmayanlar için başvuru sırasında ilgili dekanlık veya yüksekokul müdürlüğünden alınacak “mezun olacak durumdadır” ibareli bir yazı kabul edilir. Bu şekilde başvuran öğrenci kesin kayıta hak kazanması durumunda, geçici mezuniyet belgesini Enstitüye getirmek zorundadır, aksi takdirde kesin kayıt işlemi yapılmaz.

 3. Doktora için Lisans ve Yüksek Lisans Transkriptleri, Yüksek Lisans için Lisans Transkripti (Asıl veya Enstitüce Onaylı Örneği kabul edilir.)

 4. Son beş yıla ait Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) veya karşılıkları YÖK tarafından belirlenen sınavlardan eşdeğer puanı gösterir Sonuç Belgesi.

 5. Son beş yıla ait, Merkezî yabancı dil sınavı (MYDS) veya  ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen yabancı dil sınavlarından birinden alınan Yabancı Dil Sınav Sonuç Belgesi (Doktora başvuruları için zorunludur, yüksek lisans başvuruları için zorunlu değildir.)

 6. T.C. Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (Enstitüce Onaylı).

 7. Mevzuata uygun bir adet vesikalık fotoğraf (Kesin kayıt sırasında 2 adet).

 8. Özgeçmiş.

 9. Kurum izin yazısı (Çalışan adaylar için işyerinden alınacak izin belgesi)

 10. Erkek adaylar için son 6 ay içinde alınmış Askerlik Durum Belgesi.

 11. Adli Sicil Kaydı (Adayların e-devlet kapısından sorgulama yaparak sunacakları barkotlu çıktılar Enstitü tarafından eşleştirme-kontrol yapıldıktan sonra kabul edilecektir).


(*) Lisansüstü programa başvuracak adaylardan istenen belgelerin aslı veya Enstitü tarafından onaylı örneği kabul edilir. Adayların, onaylanması istenen belgelerin fotokopisini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. İlk başvuruda getirilen asıl belgeler, kesin kayıtta tekrar istenmeyecektir.

DİĞER HUSUSLAR


 1. Eksik belgeli başvurular dikkate alınmayacaktır.

 2. Posta yolu ile yapılan başvurularda Enstitü başvuru kabul tarihi 10.01.2018 mesai bitimine kadardır. Postadan kaynaklı gecikmelerde sorumluluk başvuru sahibine aittir.

 3. Adaylar yalnız bir programa başvuru yapabilir. Birden fazla başvuru yapanların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

 4. Fotokopi niteliğindeki belgelerin ilgili Enstitü yetkilisi tarafından “aslı gibidir” onayının yapılabilmesi için asıllarının ilgili kişiye ibraz edilmesi zorunludur.

 5. Kesin Kayıt Hakkı kazanan adayların kayıt işlemlerinin şahsen veya noter tasdikli vekâletname ile yetkili kıldığı kişi tarafından yapılması zorunludur.

 6. Enstitü, gerçeğe aykırı beyanda bulunularak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

 7. Başvuru sonrası yapılacak işlemlerle ilgili süreci takip etmek adayların sorumluluğundadır. Adaylara bireysel olarak geri dönüş yapılmayacaktır. Başvuru takvimine göre Enstitümüz web sayfasının takip edilmesi önerilir.

 8. Ortak Programlarda Bitlis Eren Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, yürütücü enstitüdür. Ortak programlara kayıt yaptıran öğrencilerin, ortak enstitüden de ders alacaklarını bilmeleri gerekir.

 9. Kazanamayan adayların başvuru sırasında verdiği evraklar talep edildiği takdirde 15 Şubat 2018 tarihinden itibaren 1 ay içerisinde iade edilir, belirtilen süre içerisinde alınmayan belgeler imha edilecektir.


YATAY GEÇİŞ BAŞVURUSUNA İLİŞKİN ESASLAR
Başvuru şartları;


 1. Başka bir yükseköğretim kurumunun lisansüstü programlarından yatay geçiş yapmak istediği programın başvuru şartlarını taşıyan, en az bir yarıyılı başarıyla tamamlamış öğrenciler başvuruda bulunabilir.

 2. Yurt dışı lisansüstü eğitim-öğretim programlarından yatay geçiş yapılabilir.

 3. Tezsiz yüksek lisans programına devam edenler, tezli yüksek lisans programı için asgari şartları yerine getirmek kaydıyla, tezli yüksek lisans programına geçiş yapabilirler.

 4. Yatay geçiş yapacak öğrencinin tezli ve tezsiz yüksek lisansta almış olduğu her bir dersten başarılı olması gerekir.

 5. En fazla dördüncü yarıyılını tamamlamış tezli yüksek lisans öğrencileri, yatay geçiş için başvuru yapabilir.

 6. Uzaktan eğitim programlarından yatay geçiş yapılamaz.


Değerlendirme ve Kabul


 1. Başvuru koşullarını sağlamış olmak yerleştirme için kabul edilmeyi gerektirmez. Yatay geçiş için başvuranların dosyası Anabilim Dalı Başkanlıklarına gönderilir ve görüş istenir. Öğrencilerin durumları, anabilim dalı kurulunda programın ve derslerin eşdeğerlik ve yakınlıkları bakımından değerlendirilir. Başvuru sayısının kontenjandan fazla olması halinde; yatay geçişi uygun bulunanlar, aldığı yüksek lisans derslerinin not ortalaması en yüksek olandan başlamak kaydıyla sıralanır ve Anabilim Dalı kurul kararı ile Enstitüye gönderilir.

 2. Enstitü tarafından Anabilim Dalı Başkanlıklarından gelen görüş doğrultusunda, Enstitü Yönetim Kurulu kararı ile kontenjan sayısı kadar asil ve yedek ilanı yapılır.

 3. Sıralamaya göre önce asiller, gelmediği takdirde yedekler sırasıyla kabul edilir.

 4. Öğrencinin kabul edileceği programdaki derslerin hangilerinin sayılacağı ve hangi derslerin alınacağı anabilim dalı kurulunun önerisi ve EYK’nın kararı ile belirlenir. Yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin daha önce almış ve başarmış olduğu derslerden saydırılacak olanlar; önceki yükseköğretim kurumlarındaki adı, yüzlük sistem notu ve yatay geçiş kodu ile kabul edilir. Harfli not sistemindeki notların yüzlük sisteme göre en küçük karşılıkları alınarak, not dönüşümleri yapılır. Gerektiğinde YÖK’ün dönüşüm tablosu kullanılır. AKTS karşılıkları ise anabilim dalı kurulunun önerisi ve EYK’nın kararı ile belirlenir.

 5. Tezsiz yüksek lisans programından yatay geçişi kabul edilen öğrenciler için en fazla üç ders, anabilim dalı kurulu önerisi ve EYK kararıyla, tezli yüksek lisans programındaki derslerin yerine sayılabilir.

 6. Yatay geçiş yapacak öğrencilerden yedek aday belirlenirken puanı eşit olan adayların, öncelikle ALES puanı ve yine puanlar eşit ise lisans mezuniyet not ortalaması esas alınarak sıralama yapılır.


Başvuru Adresi:
Bitlis Eren Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü,

Beş Minare Mah. Ahmet Eren Bulvarı, Merkez Kampüs, Enstitüler Binası, Kat: 2, Merkez/BİTLİS


Tel: 0 (434) 222 00 71

Faks: 0 (434) 222 01 0

Yüklə 89,02 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə