TekniK Şartname 1- betonarme TemeliYüklə 17,34 Kb.
tarix18.04.2018
ölçüsü17,34 Kb.
#48790

TEKNİK ŞARTNAME
1- Betonarme Temeli: Zemin etüdünden sonra ihtiyaç duyularsa fore-kazık sistemi yapılacaktır. Ardından uygun görülen kotta grobeton döküldükten sonra temel ve su basman seviyesine kadar olan bölüme 2 kat file takviyeli WEBER , KÖSTER veya muadili marka likit mebran uygulandıktan sonra, 150gr/m2 geotekstil keçe serilip,koruma şapı veya drenaj levhası ile sarılacaktır.

Drenaj sistemi de şehir şebeke giderinin kotuna göre temelin her cephesine drenaj sistemi kurulacaktır. Yağmur suyu kanallarına gerekli drenaj bağlantıları yapılacaktır. Bina etraflarında su birikmesi önlenecektir.


A- Bodrum kotu seviyesinde muayene çukuru açılacak bu çukurdan alınacak numune laboratuar koşularında teste tabi tutulması suretiyle Zemin Etüt raporu hazırlanacaktır. Zemin etüt raporu İstanbul Büyükşehir ve Pendik Belediyelerin onay verdiği yetkili firmalar eliyle yapılacak Jeoloji Mühendisleri ve Jeofizik Mühendisleri Odalarına onaylattırılacaktır.
B- Binanın betonarme statik projesi TC Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca hazırlanan “afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkında yönetmenlik” hükümlerine uygun olarak hazırlanacaktır.
2- Beton Kalitesi: C 30 ve C 35 hazır beton kullanılacaktır. (Nuh, Lafarge, Hacıoğulları, Kar Beton, Ak Beton markaları) yapı denetim kanunları çerçevesinde her betonumuzdan 7 günlük, 14 günlük, 28 günlük kırım testine kullanılmak üzere 3 örnek alınacaktır. Olumsuz bir durumda yüklenici firma imalatı kırıp olumsuzluğu giderecektir.
3- Kaba Yapı Detayı: Binaların inşaatı tasdikli proje ve eklerine uygun olarak Bayındırlık Bakanlığı genel teknik şartnamesi esaslarına kesinlikle riayetle birinci sınıf işçilik yapılacaktır. Asmolen olarak tuğladan hafif olarak gazbeton hafif asmolen veya muadili kullanılacaktır. Dış duvarlar 13,5 - 15 cm iç duvarlar gerektiğinde 13,5 cm veya 8,5 - 10 cm gaz beton veya tuğla kullanılacaktır. Çatı veya Teras projenin konseptine göre uygulanacaktır. Çatı Teras ses ve ısı izolasyonu yapılacaktır.
4- İzolasyon: Temel bohçalama sistemi uygulanacak, perde izolasyonu, perlitli alçı sıva izolasyona yardımcı olacaktır. Boya olacak bölgelerde, Marshall, Filli Boya, Mavi Kale Dow, Polisan, Baumit veya muadili marka izolasyon paketi kullanılacaktır. Bina drenajlarından sonra C 14 sınıfı beton kullanılmak suretiyle grobeton üzeri gerekli izolasyon yapıldıktan sonra rayda temel imalatına başlanacaktır. Bina etrafına ve toprak kotunda su drenajı yapılacak, drene edilen sular yağmur suyu kanalına bağlanarak tahliye edilecektir.
5- Su Deposu: Binaların daire sayısına uygun şekilde kapalı otoparklarına metre küp uygunluğuna göre su depoları yapılacaktır. Hidrofor olarak Baymak, Willo , Standart veya muadili marka olacaktır.
6- Kapalı Garaj: Oto park zemini epoksil kaplama veya renkli beton sertleştiricili veya muadili zemin yapılacaktır. Garaj aydınlatması sensörlü aydınlatmalar ile yapılacaktır. Oto park kapısı uzaktan kumandalı olacaktır. Otoparkta yangın söndürme sistemi olacaktır.
7- Sığınak: T.C Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca belirlenmiş niteliklerde toplam inşaat alanı ve daire sayısı baz alınarak şartnamelere uygun sığınak yapılacaktır.
8­- Bina Girişi: Bina girişleri birinci sınıf kaplamalı çelik kapı veya muadili ve bina giriş holleri mimari tasarıma uygun traverten, granit, granitseramik, 1. sınıf mermer veya muadili kaplama ile kaplanacak ve bina giriş duvarları ithal boyalar ve duvar kağıtları veya muadili ile görsellik kazandırılacaktır.Bina girişlerinde T.S.E belgeli 1. sınıf asansörler kapalı otoparklardan en üst kata kadar ulaşacaktır.

9- Doğrama Sistemleri: Pimapen, Erpen, Winsa, Rehau veya muadili marka serisi kullanılacaktır. Camlar TSE belgeli 4x16x4 ısı cam olacak.
10- Seramikler: Daire içi, hol, mutfaklarda yumuşak mermer veya Kütahya, Çanakkale, Vitra, Mosaic Center veya muadili marka seramik kullanılacaktır. Salon ve odalarda 1.sınıf yerli Laminant parke veya muadili kullanılacaktır.
11- Sıhhi ve Doğalgaz Tesisatları: Sıhhi tesisat Hakan, Fırat Dizayn veya muadili marka tesisat borusu kullanılacaktır. Sayaçların tamamı, müteahhit tarafından takılacaktır. Mutfaklara doğalgaz hattı çekilecek veya doğalgaz hattı çekilmeden ocaklar elektrikli sistem de olabilecek. Yeni yönetmelik gereği bina altında kalorifer(doğalgazlı) yoğuşmalı VİESMANN, BAYMAK, ERENSAN, BUDERUS veya muadili marka kazan kullanılacaktır. Her daire girişinde PayÖlçer konulacaktır.Tesisattaki sıcak su hermetik tip doğalgazlı şofben ile karşılanacaktır. Aksi durumda bütün dairelerin münferit olarak doğalgaz kullanımına dair tesisatın eksiksiz tamamlanıp kombi takılmaya hazır olacaktır. FIRAT veya muadili marka tesisat borusu kullanılacaktır.
12- Elektrik Tesisatları: Akıllı evin alt yapısının tüm odalara genişleyebilmesi açısından her odadan panoya hatlar gidecektir. Her priz, her lamba ayrı linye ile panoya gidecektir. Siemens-Scheider veya muadili marka sigorta ve löveler kullanılacaktır. Makel, Viko veya muadili marka anahtar ve prizler kullanılacaktır.
13- Uydu Tesisatı: Uydu anten sistemi panodan salon, ebevyn yatak odasına direk mutfak ve bir odaya paralel hat çekilecektir, panoya ise daire başına 2 hat gelecektir.
14- Diafon Tesisatları: Ticino, Mas, Audio veya muadili görüntülü diafon sistemi kullanılacaktır. Kapı kontrolle bağlantı sağlanacak kameralı sistem kullanılacaktır.


15- Dış Cephe: Dış cephe boyası toz itici boya olup, Mimari tasarıma uygun bina görsel uyumuna göre dış cephe kaplamaları ve mantolama yapılacaktır.
16- Denizlikler: Projeye uygun ve damlalıklı olacaktır.
17- Mobilya: Antre girişine mobilya kapılara uygun kapalı ve ayakkabılıklı portmanto yapılacak, mutfak ve banyo dolapları tefriş projesine uygun birinci sınıf malzemelerden yapılacaktır. Mutfaklarda Franke, Teka veya muadili marka çelik evye kullanılacaktır.
18- Kapılar: Bina giriş ve daire giriş kapıları birinci sınıf kaplamalı çelik kapı olacak, Kale, Sur, Tuna, Uluay, Uzunlar veya muadili marka tercih edilecektir.
19- Vitrifiye-Bataryalar-Seramikler: Tüm sıhhi tesisat malzemeleri musluklar, bataryalar ECA, Artema veya muadili marka olacak ankastre rezervuar, seramikler, lavabolar Vitra, Kale, Creavit, Duravit, Kütahya veya muadili marka ürünlerinden seçilecektir
20- Peyzaj: Bahçe çalışması peyzaj mimari projesine uygun hazırlanacaktır. Havuzlar, yürüyüş alanları, ağaçlandırma, kamera sistemi, sosyal tesisler, açık otopark, otomatik sulama sistemi, ışıklandırma sistemi yapılacak.

21- Standartlar ve Malzeme Tercihleri: Tüm malzemeler TSE standartlarında olacak inşaat için taahhüt edilen malzemeler kullanılacaktır.
22- Sosyal Alanlar: Site girişinde güvenlik binası olacak giriş çıkışlar kontrol edilecek. Çok amaçlı Açık Spor Alanı(Basket, mini futbol sahası, Voleybol Sahası, tenis sahası) , çocuk oyun alanları, kreş gibi sosyal alanlar yapılacaktır. Kapalı (Üstü açılabilir) yüzme havuzu olacaktır. Site içerisinde sinema odası- gym-sauna-cafetarya-plates odası, bar ve geniş kapsamlı çocuk oyun alanları gibi aktivitelerin hayata geçirileceği tesisler olacaktır.
Yüklə 17,34 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə