Tevhid KitabıYüklə 1,9 Mb.
səhifə1/198
tarix07.01.2022
ölçüsü1,9 Mb.
#89033
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   198İNSANLAR VE CİNLERİN

YARATILIŞ GÂYESİ OLAN
TEVHÎD

Yazan

Prof. Dr. Sâlih el-Fevzân

Çeviren

Muhammed ŞahinÖNSÖZ

Hamd, âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur. Salât ve selâm, Allah Teâlâ’nın elçisi, doğru sözlü ve emîn insan, Peygamberimiz Muhammed-sallallahu aleyhi ve sellem-’e, âile halkına ve ashâbına olsun.

Tevhîd hakkındaki bu kitabın ibârelerinin kolayca anlaşılan, kısa ve öz olmasına çalıştım.Kitabı yazarken de birçok tanınmış âlimin, özellikle Şeyhulislâm İbn-i Teymiyye, onun öğrencisi İbn-i Kayyim ve Muhammed Temîmî ile onun mübârek dâvetinin öğrencileri olan âlimlerin yazdık-ları kitaplardan alıntı yaptım.

Amellerin geçerli olup Allah Teâlâ tarafından kabul edilebilmesi için özellikle inkârcılık, tasavvufçuluk, ruhbanlık, kabirde yatan ölülere yalvarıp yakaran putperestlik ve Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem-’in sünnetine aykırı her türlü bid’atlar gibi sapık akımların çoğaldığı bir zamanda, bu amelleri işleyenlere fayda verebilmesi için hiç şüphesiz ki İslâm inancının temeli olan tevhîdi, herkesin öğrenmesi, öğretmesi ve ona göre hareket etmesi gerekir. Müslüman, buna karşı Kur’an,sünnet ve ilk müslümanların sahip olduğu doğru inanç silahı ile silahlanmazsa, bu akımlar onun için tehlikeli olur.Zirâ bu sapık akımların onu sürüklemesi kaçınıl-mazdır.Bundan dolayı müslümanların doğru inancı çocuklarına asıl kaynağından öğretmelerini zorunlu bir hale getirmektedir.

Allah Teâlâ, Peygamberimiz Muhammed’e, âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin.


Yüklə 1,9 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   198
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə