Tibbi atik yönetiMİ talimati doküman KoduYüklə 28,6 Kb.
tarix28.07.2018
ölçüsü28,6 Kb.
#61198TIBBİ ATIK YÖNETİMİ TALİMATI

Doküman Kodu

TA/60

İlk Yayın Tarihi

22.03.2007

Revizyon Tarihi

23.10.2009

Revizyon No

1

Sayfa No

/4
1.AMAÇ: Atıkların Çevre ve Orman Bakanlığı Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine uygun olarak toplanması taşınması, geçici depolanması ve ilgili birimlere teslimini sağlamak
2. SORUMLULAR: Başhemşire, tüm birim sorumluları, hastane çalışanları ve temizlik firması çalışanları
3.TANIMLAR:

Evrensel Nitelikli Katı Atıklar : Evrensel katı atıklar idari binalarda, yemekhane ve dezenfekte edilmiş enfekte atıklardır.

Enfekte Atıklar : Kan vücut sıvısı ve salgısı ile temas etmiş ve hastalık taşıma potansiyeli olan her türlü atık madde, enfekte atık olarak tanımlanır.

Tıbbi Atıklar : Ünitelerden kaynaklanan patolojik ve patolojik olmayan , enfekte, kimyasal ve farmosotik atıklar ile kesici – delici malzemeler ve sıkıştırılmış kaplarıdır.

Kimyasal Atıklar : Laboratuar, Farmosotik, Eritici, mikrop öldürücü maddeler, Anestezi, Sterilizasyon gazlarının kalıntıların gibi kimyasal atıklar,

Konteyner : Paslanmaz metal, plastik veya benzeri malzemeden yapılmış, tekerlekli, kapaklı, kapakları kilitlenir, en az 0,8m³ hacminde geçici depolama birimi

Patolojik Atık: Cerrahi girişim, otopsi ve anatomi çalışması sonucu ortaya çıkan dokuları, organları, vücut parçalarını, insan fetüsunu ve hayvan cesetleridir.

Geçici Depolama: Atıkların bertaraf alanına taşınmasından önce ünite içinde inşa edilen birimlerde ve konteynerlarda 48 saati geçmemelidir

Kesici – Delici Atık: Şırınga, enjektör ve tüm diğer deri altı girişim iğneleri, lanset bisturi, bıçak, serum seti iğnesi, cerrahi sütur iğneleri, biyolamel, kırılmış cam tüp ve petri kapları gibi batma, delme, sıyrık ve yaralanmalara neden olabilecek atıklardır.

Kesici – Delici Atık Kabı: Kesici ve delici atıkların toplanması ve biriktirilmesi amacıyla kullanılan kaptır.
4.TEMEL İLKELER:

1. Atıklar tıbbi atıklar, evsel nitelikli atıklar, cam atıklar, ambalaj atıkları, kesici-delici atıklar,radyoaktif atıklar,tehlikeli atıklar Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmetmeliği’nde tanımlanmıştır.


2.Evsel nitelikli atıklar, kontamine olmamak koşuluyla tıbbi, tehlikeli ambalaj atıkları ile karıştırılmadan siyah renkli poşetlerde toplanır.
3.Cam malzemeler,ambalaj atıkları, kontamine olmamak koşuluyla mavi renkli poşetlerde toplanır.
4.Tıbbi atıklar üzerinde “DİKKAT TIBBİ ATIK”ve “Uluslar arası Biyotehlikeamblemi bulunan kırmızı renkli poşetlerde toplanır.Farklı bir alanda /bölmede toplanır

.

5.Kesici / Delici atıklar “Uluslar arası Biyotehlike “ve “Dikkat! Kesici ve Tıbbi Atık’ ibaresi bulunan sarı renkli,özel koşulları olan infekte atık kutu yada konteynırlarında toplanır.


6.Radyoaktif atıklar, üretildikleri yerden Türkiye Atom Enerjisi Kurumu mevzuatına göre işlem görür.
7.Tehlikeli atıklar diğer atıklardan ayrı toplanır,Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliğine göre işlem görür.
8.Atık torbaları ağzına kadar doldurulmaz,torbadan torbaya boşaltılmaz, dörtte üç oranında dolmuş atık torbası hemen yenisi ile değiştirilir,toplama ekipmanları atıkların kaynağına yakın yerlerde bulunur.
5.UYGULAMA

1.Atık toplamada görevli personel göreve başlamadan önce eğitilir.Yılda iki kez iç eğitim verilir.Personel hepatit-B ve tetanoz aşısı ile aşılanır.Kesici- Delici alet yaralanmaları durumunda Hastane İnfeksiyon Kontrol ekibine müracaat edilir.


2.Atıklar maske,eldiven,gözlük takmış, turuncu renkli özel giysili personel tarafından toplanır,tasınır.Söz konusu özel kıyafet sadece atıkların toplanması ve taşınması sırasında kullanılır.
3. Ağzı sıkıca bağlanmış çöp poşetleri sıkılaştırılmadan, evsel ve ambalaj atıklarıyla karıştırılmadan bu iş için ayrılmış turuncu renkli, üzerinde “DİKKAT TIBBİ ATIK “ ve “Uluslar arası Biyotehlike” amblemi bulunan, tekerlekli, paslanmaz metal veya plastikten yapılmış, keskin kenarları olmayan, yüklenmesi, boşaltılması, dezenfeksiyonu kolay taşıma araçlarına yüklenir.
4. Yüklenmiş atık taşıma aracı, insan trafiğinin yoğun olmadığı, belirlenmiş güzergahı izleyerek geçici depo alanına ulaştırılır. Ek 2 de yer alan “Atık Takip Formu” ile geçici atık deposuna teslim edilir.
5. Taşıma sırasında poşetlerden delinen yırtılan olursa, atıklar dökülürse derhal atıklar güvenli bir şekilde toplanır, yer ve araç dezenfekte edilir.
6. Geçici depo alanları tıbbi atık ve evsel atık olmak üzere iki bölümden oluşur depo alanına depo görevlilerinden başka kimse giremez, depo kapısı sürekli kilitli tutulur, depolar günde bir kez ve gerektikçe dezenfekte edilir.
7. Geçici depo alanında çalışan personel çalışma süresince turuncu renkte özel elbise, gözlük, maske,eldiven ve çizme giyer, bu kıyafeti çalışma alanı dışında kullanmamalıdır.
8. Evsel atıklar İlçe belediyesi iş birliği ile uzaklaştırılır, belediye evsel atıkları almak için günde 1 yada 2 kez hastaneye gelir.
9. Ambalaj atıklar ilgili firma iş birliği ile ( Kağıt ürünler ilgili firma tarafından, cam ürünlerde şişe cam kurumu tarafından) hastaneden uzaklaştırılır .
10. Tıbbi atıklar Orhaneli Belediyesi iş birliği ile uzaklaştırılır, Orhaneli Belediyesi’nin tıbbi atık aracı atıkları almak için haftada 1 yada 2 kez hastaneye gelir, tutanak ile geçici depo alanından belediye yetkililerine teslim edilir.
11. Radyoaktif atıklar Türkiye Atom Enerjisi Kurumu veya yetki sertifikalı kuruluşlar iş birliği ile uzaklaştırılır.
12. Tehlikeli atıklar “ tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğine” uygun şekilde uzaklaştırılır.KIRMIZI ÇÖP TORBASI


SİYAH ÇÖP TORBASI


MAVİ ÇÖP TORBASI
 • Tehlikeli olan kimyasal atıklar

 • İnsan dokusu ve organları – plasenta

 • Kan ve Kan ürünleri

 • Kan ve vücut sıvısı bulaşmış atıklar

 • Bulaşıcı hastalığı olan hastaların yemek atıkları

 • İdrar dışkı atıkları

 • Enjektör, kanüller

 • Laboratuar kanülleri

 • Enjektör iğneleri, bisturi

 • Flakon


 • Cam atıkları

 • Tehlikeli olmayan kimyasal atıklar

 • Serum şişeleri
 • Kağıt

 • Karton

 • Mukavva

 • Plastik


6. REFERANS DOKÜMANLAR:

22/07/2005 Tarih Ve 25883 Sayılı Tıbbi Atıkların Kontrol Yönetmeliği
HAZIRLAYAN

KONTROL EDEN

ONAY

GÜLCAN BAYINDIR

KALİTE YÖNETİM DİREKTÖRÜGÜLCAN BAYINDIR

KALİTE YÖNETİM DİREKTÖRÜUZ.DR.ZEKİYE YAVUZ

BAŞHEKİM


Yüklə 28,6 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə