Timuçin yalçinkayaYüklə 144,08 Kb.
səhifə1/15
tarix07.01.2022
ölçüsü144,08 Kb.
#80424
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15


GLOBALLEŞME BAĞLAMINDA

GİRİŞİMCİLİK ANLAYIŞINDAKİ DEĞİŞİMLER

ve AİLE GİRİŞİMLERİ

Timuçin YALÇINKAYA


Dokuz Eylül Üniversitesi İ.İ.B.F. İktisat Bölümü

Doktora öğrencisi (Araştırma Görevlisi)

Türkiye

timucin27@yahoo.com

Nergis Melis DURCAN


Dokuz Eylül Üniversitesi S.B.E.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri A.B.D.

Doktora öğrencisi

Türkiye


melisdurcan@yahoo.com

ÖZET

Globalleşme, tanımlanmasından çözümlenmesine kadar pek çok boyutunda belirsizlik ve paradoks taşıyan bir olgudur. Bir yandan, farklı alanlardaki uzmanlar tarafından globalleşmeye farklı tanımlar ve diğer alanları soyutlayan çözümlemeler getirilmekte; diğer yandan, globalleşme bağlamında birbirinin asimetrisi olan olaylar meydana gelmektedir. Bu süreç, kimi uzmanların globalleşmeyi herkes için yararlı ve güzel gösterdikleri savlara yol açarken, kimi reel yaşamlar için varlıkla yokluk arasındaki ince çizginin baş nedeni globalleşme olarak görülmektedir. Bu algı ve anlam farklılıkları bir köşede dururken, ekonomik, kültürel, teknolojik öğeler global çapta yer değiştirme, yerinden etme, yeniden yer edinme gibi deneyimlerden geçmektedirler.

Bütün bu süreçte ortaya çıkan karmaşıklıkların yansıdığı olgulardan biri de girişimciliktir. Girişimcilik, ekonomi biliminin rasyonellik ilkesinin ekseninde homo oeconomicus modeliyle kazandığı anlama, globalleşmenin etkisiyle kültürel ve politik anlamların da eklendiği bir kavram olmuştur. Bu durum, girişimci denilen kişinin yerellik ile globallik arasında sıkışmasına yol açmaktadır. Bu karmaşıklığın en açık görüldüğü toplumsal olgu aile girişimleridir.

Aile girişimlerinde, ‘aile’ olmak ile ‘firma’ olmak arasında sınırların geçirgen olduğu süreçler yaşanmaktadır. Ailenin duygusal bağları ile firmanın rasyonelliği çatışmaktadır. Bu süreçte genellikle gözlemlenen durum ise, globalleşmenin de etkisiyle, kapitalizmin bir kurumu olan firmanın ağır bastığı bir yapının ortaya çıkmasıdır. Aile ise, anlamlar ve değerler dünyası sosyolojik olmaktan ekonomik olmaya doğru başkalaşmış bir kuruma dönüşmektedir.
Yüklə 144,08 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin