TüRKİye ile iLİŞKİler siyasi ilişkilerYüklə 42,43 Kb.
tarix08.04.2018
ölçüsü42,43 Kb.
#47888


TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER
Siyasi ilişkiler
Türkiye ile Küba arasındaki siyasi ilişkiler ve uluslararası kuruluşlardaki işbirliği memnun edici düzeyde seyretmektedir.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na Küba’nın sunduğu ve “ABD’nin Küba’ya uyguladığı ekonomik, mali ve ticari ambargonun sona erdirilmesi” amacını taşıyan karar tasarısı için her yıl ülkemiz tarafından olumlu oy verilmektedir.
Türkiye-Küba Siyasi İstişarelerinin beşincisi Ekim 2014’de Ankara’da yapılmış, ikili ilişkiler ve uluslararası konular üzerine istişarelerde bulunulmuştur.
Sn. Mevlüt Çavuşoğlu AB Bakanı iken 2014 yılı Mayıs ayı başında Küba’yı ziyaret etmiştir.
Mayıs 2015’de Reyhanlı ilçemizde yaşanan terör saldırısı sonrasında Küba Devlet Başkanı Raul Castro Başbakanımıza bir taziye mesajı göndermiştir.
Sayın Cumhurbaşkanımız ve beraberindeki heyet Küba’yı 10-11 Şubat 2015 ziyaret etmişlerdir. Sözkonusu ziyaret iki ülke arasında bu düzeyde gerçekleştirilen ilk ziyaret olması açısından büyük önem taşımaktadır.


Karşılıklı ziyaretler  • Küba’nın devrim lideri Fidel Castro’nun 1996 yılında İstanbul’da düzenlenen Habitat Zirvesi vesilesiyle ülkemizi ziyareti,  • Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Ali Şahin 16-20 Haziran 2004 tarihlerinde Küba ziyareti  • Mayıs 2014’de dönemin AB Bakanı, şu anki Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu‘nun Küba ziyareti,
  • Ekim 2014’de Ankara’da gerçekleştirilen V. Küba-Türkiye Siyasi İstişarelerine Küba Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İlişkiler Genel Müdürü Büyükelçi Gerardo Penalver’in katılımı
  • Sayın Cumhurbaşkanımız ve beraberindeki heyetin 10-11 Şubat 2015 tarihlerinde Küba’yı ziyaretleri,
  • Kasım 2015’de düzenlenen 33. FIHAV’a, Ekonomi Bakanlığımız öncülüğündeki heyetin ilk kez milli düzeyde katılmak üzere gerçekleştirdikleri Küba ziyareti.


Sayın Cumhurbaşkanımızın Küba Ziyaretleri
Sayın Cumhurbaşkanımız ve 10-11 Şubat 2015 tarihlerinde Küba’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ülkemizde Küba’ya Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olması ve Türkiye ve Küba tarihinde ilk ikili resmi ziyaret olması bakımından ayrı bir önem taşımaktadır. Sn. Cumhurbaşkanımızın Küba ziyaretlerine Dışişleri Bakanımız Sn. Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanmız Sn Nihat Zeybekçi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker, Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik, milletvekilleri, işadamları ve basın mensupları iştirak etmiştir.
Sn. Cumhurbaşkanımız Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile görüşme gerçekleştirmiştir. Castro, ülkesinin bağımsızlık mücadelesi, ABD ile ilişkilerinin dünü ve bugünü ile ilgili ayrıntılı bilgi vermiş, ülkenin sorunları ve başarılarına dair örnekler anlatmış, Türk yatırımcılarını Yeni Sermaye mevzuatından yararlanmaya ve Küba’ya yatırım yapmaya çağırmıştır. Sn. Cumhurbaşkanımız Türk işadamlarının Küba’da otel inşası ve işletmesine ilgi duyduklarını, Küba ile sağlık ve ilaç sektörlerinde işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğumuzu dile getirmiştir.
Dışişleri Bakanımız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız, Ekonomi Bakanımız, Kültür ve Turizm Bakanımız Kübalı muhataplarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.
Kültür ve Turizm alanlarında İşbirliği Mutabakatları, TİKA ile Küba Televizyonu arasında, Küba’da Türk televizyon dizilerinin gösterilmesini amaçlayan işbirliği protokolü, DEİK ile Küba Ticaret Odası arasında İşbirliği Mutabakatı imzalanmıştır. Ekonomi Bakanmızın katılımıyla İşForumu düzenlenmiştir.
Kültür alanında İşbirliği Mutabakatı, her iki ülkenin Bakanlarının katılımıyla, İslam Kültür ve Sanat Platformunca Havana’da düzenlenen, “Doğumunun 1443. Yılında Hz. Peygamber, Aşk-ı Nebi” konulu hat sergisinin açılışı sırasında imzalanmıştır.
Ekonomik ve Ticari ilişkiler
İkili Ticaret ve Yatırımlar: Küba Türkiye’den Türkiye’den gıda maddeleri, ucuz ev tüketim ürünleri, tekstil ürünleri, inşaat/banyo sıhhi tesisat malzemeleri, makine, elektrik malzemeleri, kablo, cam ürünleri ve su pompaları ithal ederken, Türkiye Küba’dan ilaç, tütün mamulleri ve mangal kömürü ithal etmektedir.
Sn. Cumhurbaşkanımızın Küba ziyaretleri vesilesiyle, heyette yer alan Türk işadamları ve Kübalı muhatapları, Küba Ticaret Odası/DEİK işbirliğiyle düzenlenen İşForumuna katılmışlar, iki ülkenin ilgili Bakanlarının konuşma yaparak iştirak ettikleri İşForumu sırasında DEİK ile Küba Ticaret Odası arasında işbirliği muhtırası imzalanmıştır.
Küba-ABD yakınlaşması nedeniyle, yakın zaman içerisinde ABD firmalarının Küba’da yatırımlara başlayacağı tahmin edildiğinden Türk firmalarının, ABD firmalarından önce Küba’ya gelmeleri halinde, başarı şansları artabileceği düşünülmektedir.


2003-2015 yıllarında Türkiye-Küba Ticareti (Türkiye İstatistikleri - Milyon $)

Küba

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

İthalatımız

0

0

2

1

1

0

2

2

3

6,2

16,3

15

16,9

İhracatımız

3

2

2

9

32

20

10

15

10

10,1

14,0

12

10

Ticaret Hacmi

3

2

4

10

34

21

12

12

12

16,3

30,3

27

26,9Küba’ya yönelik THY uçuş planları: THY’nin İstanbul-Havana-Mexico City güzergahında haftada 7 frekans “5.trafik hakkı” (ara veya öte noktalara yeni yolcu taşıma) tarifeli sefer gerçekleştirme talebi bulunmaktadır. Konuya ilişkin Meksika ve Küba sivil havacılık makamları nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş, ancak ilgili makamlardan olumsuz yanıt alınmıştır.
Türkiye-Küba KEK Mekanizması: Türkiye-Küba Karma Ekonomik Komisyonu Mekanizması 2009 yılından itibaren Küba tarafından “verimsiz” olduğu gerekçesiyle askıya alınmış olup, 2012 yılında KEK mekanizmasının yerine geçmek üzere  Ekonomi Bakanlığımız tarafından “Karma Ekonomik ve Teknik Komite” (JETCO) mekanizması kurulması önerilmiş, son defa 2013 yılında düzenlenen FIHAV vesilesiyle Havana’ya gelen Ekonomi Bakanlığı heyeti ile MINCEX yetkilileri arasında gayriresmi istişare mekanizması kuran toplantılar düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.

33. FIHAV’a milli katılım sağlanması : 2-7 Kasım 2015 tarihlerinde düzenlenen 33. Uluslararası Havana Fuarı'na ( FIHAV) ülkemizce ilk kez milli düzeyde katılım sağlanmıştır. Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez başkanlığında, İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Nilüfer SANDALLI ve İhracat Genel Müdürlüğü Uzmanı Sinem EĞLENEN’den oluşan resmi heyetimiz, Küba Dış Ticaret ve Dış Yatırımlar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ileana Nunez Mordoche, Küba Ticaret Odası Başkanı Orlando Hernandez Guillen ve Mariel Özel Kalkınma Bölgesi Genel Müdürü Ana Teresa Igarza ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

 

Yapılan görüşmelerde Küba tarafı, iki ülke arasındaki dış ticaret rakamlarının mevcut kapasiteyi yansıtmadığını, Küba’nın yabancı sermaye girişlerini teşvik eden yeni mevzuatı çerçevesinde Türk yatırımcıların Küba’ya ilgi göstermelerini beklediklerini, Türkiye’nin FİHAV’a milli katılım gerçekleştirmesinden memnun kaldıklarını, Türkiye-Küba ekonomik ilişkilerini geliştirmek üzere gerekli çabayı göstermeye hazır olduklarını kaydetmişlerdir. 

5 Kasım 2015 tarihinde fuar alanındaki milli standımızda düzenlenen milli gün resepsiyonumuza Dış Ticaret ve Yabancı Yatırımlar Bakanlığı Avrupa Politikaları Genel Müdürü Pedro Luis Zamora ile Mariel Özel Kalkınma Bölgesi Genel Müdürü Ana Teresa Igarza katılmışlardır. Bu vesileyle, Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez tarafından Kübalı gazetecilerin soruları cevaplandırılmış, gazetecilere iki ülkenin ekonomik ilişkileri konusunda bilgi verilmiştir.         

  


Parlamentolararası ilişkiler

Küba’da bilinen anlamda bir parlamento mevcut değildir. Küba Parlamentosunun ülkenin siyasi mekanizmaları içindeki ağırlığı gerilerde kalmaktadır. Parlamento yılda sadece 2 kez, 3-5 günlük sürelerle toplanmakta, Devlet Konseyi veya Bakanlar Konseyi’nin veya Parlamento Komisyonları’nın aldığı kararları onaylamaktadır. Bu nedenle iki ülke parlamentoları arasında özlü bir ilişki mevcut değildir.TBMM’deki Küba Dostluk Grubu Başkanı Ayşenur Bahçekapılı, Küba Cumhuriyeti Parlamentosu bünyesindeki Türkiye Dostluk Grubu Başkanı  ise Néstor Bárbaro Hernández Martínez’dir.

Kültür, Eğitim ve Teknik İşbirliği
Eğitim: Ankara Üniversitesi ve Havana Üniversitesi arasında Mart 2009’da imzalanan Akademik İşbirliği Protokolü çerçevesinde Ankara Üniversitesi bünyesinde Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Temmuz 2009’da açılmış, Havana Üniversitesi’ndeki bünyesindeki Türk Tarih ve Kültürü Kürsüsü ise TİKA’nın desteği ile Mart 2013’de faaliyete geçmiştir.
Teknik İşbirliği: Küba ile teknik işbirliği, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Küba Dış Ticaret ve Yabancı Yatırımlar Bakanlığı (MINCEX) arasında 25 Mart 2008 tarihinde imzalanmış bulunan "İşbirliği Protokolü" çerçevesinde yürütülen TİKA tarafından Küba’da sürdürülen diğer projeler, Güneş Enerjisi Labaratuvarları için Kapasite Arttırımı Projesi ve Nohut Tohumu Islahı Projesidir.
"Nohut Tohumu Islahı Programı, Cumhuriyet Üniversitesi ile işbirliği halinde, Küba Tarım Bakanlığı ile yürütülmektedir. Nohut projesi kapsamında, Türkiye’den saha uygulaması yapılmak üzere Küba’ya gönderilen 17 nohut türüne uluslararası normlara uygun sağlık sertifikalarının olmadığı gerekçesiyle Küba gümrüğünce el konulmuş ve daha sonra da imha edilmiştir. Küba makamları 17 türünün sağlık sertifikalarıyla yeniden Küba’ya gönderilmesini talep etmiştir.
Sn Cumhurbaşkanımızın Küba ziyaretleri vesilesiyle, Tarım Bakanımız Sn. Mehdi Eker Kübalı muhatabı Gustavo Rodríguez Rollero ile ikili görüşme yapmıştır. İki Bakan arasında TİKA’nın Küba’da yürüttüğü nohut projesi ve iki ülke arasında tarım alanında işbirliği imkanları görüşülmüştür.
Sözkonusu projelerin takibi için TİKA’nın daveti üzerine Kübalı yetkililerden oluşan 6 kişilik bir heyet (Küba Dış Ticaret ve Yabancı Yatırımlar Bakanlığı, 2 kişi; Küba Sanayi Bakanlığı, 2 kişi; Küba Tarım Bakanlığı, 2 kişi) 21-30 Mayıs 2013 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Ekonomi Bakanlığı, Başbakanlık Yatırım Ajansı, TİKA, Cumhuriyet Üniversitesi ve diğer bazı kurumlarla görüşmeler yapmışlardır. Kasım-Aralık 2013’de Küba Sanayi Bakanlığı’ndan güneş enerjisi alanında çalışan 6 kişilik bir uzman grubu yine TİKA’nın daveti ile 45 günlük bir eğitim için Türkiye’ye gitmiştir. Ekim 2014’de Ege Üniversitesi ve TİKA’dan bir grup heyet Küba ile güneş enerjisi alanındaki gelişmeleri yakından takip etmek ve Türkiye ile Küba arasında sözkonusu alanda işbirliğini geliştirmek, bilgi ve teknoloji değişimine katkı sağlamak amacıyla Havana’yı ziyaret etmişlerdir.

Yüklə 42,43 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə