Türkiye Pakistan’a Savunma Gemisi İnşa EdecekYüklə 21,11 Kb.
tarix29.10.2017
ölçüsü21,11 Kb.
#21654

16-29 MAYIS 2016 HABERLER
27.05.2017 Türkiye Pakistan’a Savunma Gemisi İnşa Edecek

Türkiye’nin en önemli savunma sanayi ihracat projelerinden birisi olarak değerlendirilen, Savunma Sanayii Müsteşarlığı‘nın öncülüğünde ilerleyen Pakistan MİLGEM projesine yönelik Pakistan- Türkiye arasında niyet mektubu imzalandı.

Her iki ülkede gemi üretimi ve savunma sanayi işbirliğini destekleyen son imzaların birkaç ay içinde atılması planlanıyor. Uzun süredir Pakistan Deniz Kuvvetleri ile MİLGEM korvetinin satışı konusunda sürdürülen gelişmelerden olumlu sonuçlar alınmaya başladı. 13. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı-IDEF 2017 kapsamında Pakistan Savunma Üretim Bakanı Rana Tanveer Hussain ve beraberindeki heyetin İstanbul ziyareti, iki ülke arasında savunma sanayi işbirliği ile sonuçlandı. Proje kapsamında, Pakistan Deniz Kuvvetlerine teslim edilmek üzere 4 adet Ada Sınıfı MİLGEM korveti üretilip Pakistan’a teslim edilecek.24.05.2017 Norveç’li Fjord1 firması için Tersan Tersanesi'nde inşa edilen feribot denize indirildi


Tersan Tersanesi'nde Norveç’li Fjord1 firması için inşa edilen akü enerjili Gloppefjord isimli feribot bugün düzenlenen törenle denize indirildi.

Norveç’li Multi-Maritime firması tarafından iki adet kardeş gemi olarak tasarlanan feribotlardan ilki Tersan Tersanesi'nde düzenlenen törenle bugün denize indirilirken, diğer feribotun yapımı ise devam ediyor. Yapımı Tersan Tersanesi'nde tamamlanan ve işletme hakları Norveç'in en büyük lojistik firmalarından biri olan Fjord1'de bulunan feribotlar, Norveç’in Ande – Lote iskeleleri arasındaki hatta çalışacak.

Gemilerin en büyük özelliği yüzde 100 akü enerjisi ile çalışacak olması. Aküsünde depolanan enerji ile seyir ettikten sonra hem Anda hem de Lote iskelelerindeki şarj istasyonlarında tekrar enerji depolayacak ve bu enerji güvenli bir şekilde karşı kıyıya geçmesine yetecek ve gemideki diğer elektrik yüklerini de karşılayacak.

Norveç’in egzoz gazları salınımını azaltmak amacı ile başlattığı bu tip yeni feribot ihaleleri önümüzdeki yıllarda artarak devam edecek. Geminin iniş kurdelesini Fjord1’in Türkiye denetim ekibi müdürü Frode Bekkenes kesti.


24.05.2017 İzmir'e köprü ve batırma tüp geçit 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İzmir'e hem köprü hem de batırma tüp geçit yapacaklarını belirterek, "Bunları birbiriyle birleştirerek İzmir'in trafiğini ring haline getireceğiz" dedi.22.05.2017 TDİ'nin TRANSBAŞ'taki yüzde 4,6'lık hissesi özelleştirilecek


Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) AŞ'nin, Trabzon Serbest Bölge İşleticisi AŞ'deki (TRANSBAŞ) yüzde 4,6'lık hi̇ssesi satış yöntemiyle özelleştirilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, TDİ AŞ'nin TRANSBAŞ'taki yüzde 4,6'lık hissesinin satış yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesi, kapalı zarfla teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulüyle gerçekleştirilecek.

İhale, ilgili komisyonca gerekli görüldüğü takdirde, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımıyla açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek. İstekliler, ihaleye katılmak için 50 bin lira geçici teminat bedeliyle ihale şartnamesi satın alacak. Teklifler, Türk lirası olarak verilecek. İhalede 15 Haziran olarak belirlenen son teklif verme süresi, belirli tarihlerle uzatabilecek.


22.05.2017 Denize dolgu ilk havalimanı, iki yılda 1 milyon 460 bin yolcu ağırladı

Deniz üzerine 36 milyon ton taş dökülerek inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı hizmette ikinci yılını tamamlarken, havalimanını kullanan yolcu sayısı 1 milyon 460 bini buldu.
Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu İrfan Balkanlıoğlu, havalimanından şu ana kadar 11 bin 400 uçak seferinin yapıldığı bilgisini de vererek, "Havalimanından 2 yılda yaklaşık 1 milyon 460 bin yolcu yararlandı. Ayrıca havalimanından şimdiye kadar 10 bin 350 ton yük taşındı. Günlük ortalama 21 sefer düzenleniyor. Bu sefer sayısı yaz ve kış aylarında ise değişebiliyor." şeklinde konuştu.


20.05.2017 Rusya ile Kuzey Kore arasında turistik feribot seferleri başladı


ABD'nin 'nükleer gerilim' yaşadığı ve uluslararası topluma izolasyon çağrısı yaptığı Kuzey Kore ile ilgili Rusya'dan ilginç bir uygulama geldi.

Rusya, sınır komşusu olan Kuzey Kore'ye feribot seferleri başlattı. Feribot seferinin Rusya'nın doğusundaki liman kenti Vladivostok ile Kuzey Kore'nin liman kenti Rajin arasında haftalık olarak yapılacağı duyuruldu. Feribot şirketi adına konuşan bir yetkili bunun tamamen ticari bir girişim olduğunu söylerken, feribot seferlerinin deniz yoluyla Vladivostok'a gitmek isteyen Çinli turistleri hedeflediğini söyledi. Konuyla ilgili gelen bir soruyu yanıtlayan ABD Dışişleri sözcüsü Katina Adams, "Tüm ülkeleri BM Güvenlik Konseyi kararlarını tamamen uygulamaya ve Kuzey Kore'yle diplomatik ve ticari ilişkileri koparmaya çağırıyoruz." ifadelerini kullandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, politik konularla yeni feribot seferi arasında bir bağlantı göremediğini söyledi.


18.05.2017 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hindistan ziyareti, MSC’yi harekete geçirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hindistan ziyareti sonrası MSC, Türkiye-Hindistan ticari ilişkilerinin gelişimine destek vermek için harekete geçti. MSC (Mediterranean Shipping Company) Türkiye-Hindistan arasında yeni IMED servisini başlattı. MSC, Doğu Akdeniz ile Hindistan arasında başlattığı yeni haftalık, düzenli “IMED” servisiyle daha hızlı transit süreler ve daha fazla direkt liman uğrağı sunmayı hedefliyor. 

Yeni servisle, Türkiye’nin en büyük ve Avrupa’nın ilk 10 konteyner limanı arasında bulunan Asyaport  Limanı’ndan Nhava Sheva Limanı’na transit süre 19 gün olacak. MSC’nin Turkiye - Hindistan ticaretine olan güvenini gösteren bu servisle ithalat-ihracat yükleri için aynı zamanda Kızıldeniz, Doğu Afrika ve Karadeniz limanlarına; Asyaport, Salalah, King Abdullah aktarma limanları aracılığıyla ulaşılacaktır. IMED servisinde, kapasitesi 2.500-3.000 TEU olan 6 gemi ile haftalık ve düzenli olarak hizmet verilecektir.

IMED servisinin ilk gemisi 24 Mayıs 2017’de Nhava Sheva’dan hareket edecek M/V CALI isimli konteyner gemisi, IT721A  takip edilecek rotasyon ile  Nhava Sheva – Hazira – Mundra – Salalah – King Abdullah – Port Said West – Mersin – İstanbul (Ambarlı) – Asyaport (Tekirdağ) – Pire – İskenderun – King Abdullah – Salalah – Nhava Sheva olacak.


18.05.2017 Küresel LNG arz fazlası 2020 yılına kadar devam edecek


Tayland'ın kamuya ait petrol ve doğal gaz devi PTT Başkanı ve CEO'su Tevin Vongvanich, yaptığı açıklamada LNG'de küresel arz doyumunun 2-3 yıl daha süreceğini ileri sürdü. Vongvanich,"Küresel olarak, hem LNG hem de ham petrolde kapasite fazlamız var. Bu aşırı kapasite durumunda, spot piyasada önümüzdeki 2-3 yıl için LNG fiyatlarında keskin bir değişim beklemiyoruz" dedi.

Vongvanich, küresel arz sorununa rağmen, Tayland'ın iç piyasasında LNG için talep profiline güvendiğini ve beş yıl boyunca talebin iki katına çıkmasını beklediğini ifade etti.15.05.2017 OOCL HONG KONG, dünyanın en büyük konteyner gemisi unvanına sahip oldu

Güney Koreli Geoje'deki Samsung Heavy Industries Tersanesi'nde inşa edilen 400 metre boyunda, 59 metre genişliğinde ve 21 bin 413 TEU taşıma kapasitesine sahip  OOCL HONG KONG isimli konteyner gemisi, geçen hafta sonu yapılan törenle vaftiz edilerek OOCL'ye teslim edildi.

Dünyanın en büyük konteyner taşıma kapasitesine sahip OOCL HONG KONG'un teslim töreninde konuşan Orient Overseas (International) Limited Yönetim Kurulu Başkanı Tung Chee-Chen, "Sektörde, bugünlerde nispeten hızlı bir şekilde daha büyük konteyner gemileri inşa etmek için birbirimizle yarışsak da, bu proje yine de önemli bir konudur. Rekabetin artması ve sonsuz maliyetler baskıları ile karşı karşıya kalınca, önemli bir konteyner taşımacılığı şirketi olarak bu işin içinde olmak ve etkin rekabet etmek için daha büyük boyutlu ve yüksek verimlilikteki gemileri çalıştırmak için cesur bir adım atmamız gerekiyor" diye konuştu.

OOCL HONG KONG'UN ÖZELLİKLERİName: OOCL HONG KONG
IMO:  9776171
MMSI:  477333500
Call Sign:  VRQL9
Flag:  Hong Kong [HK
AIS Vessel Type:  Cargo
Gross Tonnage:   210000
Deadweight:  197500 t
TEU: 21413 teu
Length Overall: 400m
Breadth Extreme: 59m
Year Built:  2017
Kataloq: wp-content -> uploads
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> Mühazirə Tarix, elm və fəlsəfə. Anlayışlar və ideyalar Keçmiş və Tarix
uploads -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
uploads -> Mühazirə1:İqtisadi informatikanın əsas anlayışları İnformatika haqqında ümumi məlumat
uploads -> Frankfurt məktəbi
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı: 040545 Kompyuter şəbəkələrinin və hesablama texnikasının
uploads -> Onlayn jurnaliSTİka fənninin
uploads -> Mühazirə mətinləri. Matrislər və onlar üzərində əməllər
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı 040529 – Nəqliyyatda daşımaların təşkili baki – 2014
uploads -> Multimedia Mərkəzi Ali təhsil müəssisələrinin jurnalistika fakültələri üçün multimedia jurnaliSTİkasi fənninin

Yüklə 21,11 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə