TüRKİye turizm coğrafyasi marmara bölgesi BÖLÜm I yalovaYüklə 1 Mb.
səhifə1/49
tarix29.10.2017
ölçüsü1 Mb.
#20929
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   49

TÜRKİYE TURİZM COĞRAFYASI


MARMARA BÖLGESİ

BÖLÜM I

resim:turkey marmara region.png

Yalova

Yalova İli, her mevsim turizm faaliyetinin yaşanabildiği, termal turizmi, kıyı turizmi, av turizmi, spor amaçlı doğa turizmi gibi etkinliklere sahip önemli bir liman kentidir. Özellikle dünyaca ünlü Termal kaplıcaları ve Armutlu kaplıcaları Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun sağlık, şifa ve dinlence merkezi haline gelmiştir. Yalova'nın önemli özelliklerinden birisi de süs bitkileri üreticiliğinin yaygın oluşudur. Ülkede üretilen kesme çiçeklerin % 20'den fazlasını Yalova karşılamaktadır.


Turizm Potansiyeli

Ören Yerleri ve Müzeler
Atatürk Köşkü


Yalova'nın 12 km. güneyindeki tarihi Yalova kaplıcalarının bulunduğu yerde yüksekçe bir tepenin eteklerindedir. 1928 yılında Deniz Yolları İdaresi’nce Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak yaptırılmış ve Atatürk kaplıcalarda banyo aldığı ve dinlendiği günlerde çok defa bu köşkte kalmıştır.

Karaca Arboretumu


İstanbul'un yanı başında olan Yalova'daki Karaca Arboretumu, binbir çeşit bitkisiyle ünlüdür. Konaklama tesisleri ve şifalı suları ile hem dinlendirici hem de hafta sonunu renklendirici bir ortama sahiptir. Tema Vakfı yararına ücretle girilen Arboretum'un eşsiz güzelliğini, 6.000 otsu ve soğansı bitkiyle 7.000 odunsu bitki oluşturmaktadır.

Termal


Kaplıcaların bulunduğu bu yörede Gökçedere ve Üveyspınar köyleri arasında birçok tesis bulunmaktadır. Panorama Tepesi denizden 120 metre yükseklikte ve her mevsim yeşil bitki örtüsü ile kaplı çok güzel görüntülere sahip bir alandır.
Alternatif Turizm Aktiviteleri

Sudüşen Şelalesi


Termal-Üveyspınar köyün güneyinde yer alan Sudüşen Şelalesi ve çevresi eşsiz doğal güzelliklere sahiptir.

Delmece Yaylası


Çınarcık İlçesi’nin Teşvikiye Köyü’nden gidilmektedir. Delmece Yaylası üstün doğal güzelliklere sahiptir.
Termal Turizm

Yalova Termal Turizm Merkezi


Banyo kürleri; romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, hareket sisteminin ağrılı hastalıkları, ameliyat geçirmiş ağrılı batın hastalıkları, kronik iltihaplı ve ağrılı kadın hastalıkları, bacaklardaki bazı damar tıkanıkları, diabet, gut, şişmanlık gibi metabolizma hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

Armutlu Kaplıcası


Armutlu İlçe merkezinin 4 km. kuzeyindedir. Kaplıca içinde otel, restoran ve havuzlu bir Türk hamamı bulunmaktadır.

Deniz Turizmi

Plajlar


Çınarcık, Esenköy ve Armutlu; sahilleri, plajları, kampları ve piknik alanlarıyla eğlence ve dinlenme merkezleridir. Her türlü konaklama, yeme-içme ve eğlence tesisleri mevcuttur.

TekirdağMarmara Denizi'nin kuzey kıyısındaki Tekirdağ önemli bir ticari limandır. İki tarafında doğal plajlar uzanan şehrin çevresi ayçiçekleriyle bezenmiş bağlar tarafından kuşatılmıştır. Trakya-Kocaeli Penepleni üzerinde yer alan Tekirdağ’da genel olarak yüksek dağlar, dik yamaçlar ya da vadiler yoktur. Marmara denizi boyunca akarsularca taşınmış alüvyonlarla kaplı kıyı ovaları vardır. Platolar bir aşınma yüzeyi karakterindedir. Güney kesimlerini Tekir Dağı ve Koru Dağı ile Ganos Dağları engebelendirir.Akdeniz ikliminin etkileri görülen Tekirdağ sahil şeridinde yazlar sıcak, kışlar ılıktır. Ergene havzasını içine alan kıyı ardı şeridinde ise daha ziyade kara iklimi hakimdir. Tekirdağ'da ortalama olarak en az yağış Ağustos, en fazla Aralık aylarında görülür.
Turizm Potansiyeli

Ören Yerleri ve Müzeler
Namık Kemal Evi

Müze, vatan şairimiz Namık Kemal'in 1840 yılında Tekirdağ'da doğduğu evin yakın çevresindeki eski Tekirdağ evleri örnek alınarak, Tekirdağ Namık Kemal Derneği tarafından 1993 yılında yaptırılmış ve 1994 yılında hizmete girmiştir.
Bisanthe


Samos`lu kolonistler tarafından kurulan antik kentin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. M.Ö. 400 yılında Odrys Krallığına dahil olan Bisanthe, Attika-Delos deniz birliğinin listelerinde ilk kez M.Ö. 421 yılında, daha sonra 410 yılında üye olarak geçmektedir.

Perinthos


M.Ö. 600 yılı civarında Samoslu kolonistler tarafından kurulmuştur. Büyük İskender`in sikke darphanelerinin bulunduğu Perinthos, özellikle Roma Çağı'nın önemli bir kenti haline gelmiş, İmparator tapınağı yaptırma ve kültü bulundurma hakkı ile tüm Yunan kentlerinin katıldığı çeşitli spor oyunları düzenleme hakkını elde etmiştir.

İnanç Turizmi

Rüstempaşa Cami


Ertuğrul Mahallesinde bulunan cami, 1553 tarihinde Kanuni Sultan Süleyman`ın damadı Rüstem Paşa tarafından denize hakim bir tepe üzerinde yaptırılmıştır. Şehrin en güzel yapılarından birisi olan cami, bir Mimar Sinan eseridir.

Deniz Turizmi
Kumbağ ve Barbaros Sahilleri


Kumbağ, ilin önde gelen eğlenme ve dinlenme merkezlerinden birisidir. Turistik tesislerin, pansiyonların ve halk plajlarının yoğun olduğu bu yerde bulunan Ormaniçi Dinlenme Merkezi, yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgisini çekmektedir.

Alternatif Turizm Aktiviteleri
Avcılık


Kara avcılığı Tekirdağ ilinde oldukça yaygındır. Su ürünleri avcılığı ise, Marmara ereğlisi ve Şarköy kıyı şeridinde yoğunlukla yapılmaktadır. Tekirdağ İlinde en çok istihsal edilen su ürünü, ihraç edilen beyaz kum midyesidir.

Geleneksel Tekirdağ Evleri

İldeki geleneksel mimarinin günümüze kadar uzanan kalıntıları büyük ölçüde Osmanlı-Türk kültürünün uzantısıdır. Ancak Batı Trakya ile olan etkileşimin izlerine de rastlanmak mümkündür. Ahşap karkas konutlar iki yada üç katlıdır. Burada ahşap yapı düzeni, Batı Karadeniz ve Kuzey Marmara ` da yaygın olan taşıyıcı duvarların ahşap tahtalarla yatay olarak kaplanması şeklindedir. Yapılarda çatı katları oldukça yaygın olup orta kattaki cumbanın üstü, çatı katında balkon şeklindedir. Balkonun çatıyı tutan ahşap direklerinde işlemeler görülür. Evler genellikle iç sofalı plandadır. Geleneksel Türk evlerinin giriş katı çoğunlukla taşlık, depo yada ahır olarak kullanılırken, Tekirdağ evlerinde yaşama birimi olarak düzenlenmiştir. Mimari eserlerden bugün ayakta kalabilmiş olanlar sit kapsamına alınarak korunmaları sağlanmaktadır.

Kataloq: uploads
uploads -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ azərbaycan döVLƏT İQTİsad universiteti magistratura məRKƏZİ
uploads -> AZƏrbaycan əraziSİNDƏ İBTİDAİ İcma quruluşU
uploads -> АзярбайжАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТЯЩСИЛ НАЗИРЛИЙИ азярбайжан дювлят игтисад университети
uploads -> Mövzu Fənnin məqsədi və vəzifələri
uploads -> Marketinq fənni üzrə İŞÇİ TƏDRİs proqrami
uploads -> Asm-nin iqtisadiyyatı və idarə edilməsi
uploads -> Təqdimatların hazırlanması (Powerpoint, Word, Excel)

Yüklə 1 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   49
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə