Ulaştırma Bakanı Sayın Binali yildirim, dlh inşaatı Genel Müdürü Sayın Ahmet arslan ve beraberlerindeki teknik ekiple birlikte 08. 02Yüklə 14,06 Kb.
tarix21.01.2019
ölçüsü14,06 Kb.
#101412

Ulaştırma Bakanı Sayın Binali YILDIRIM, DLH İnşaatı Genel Müdürü Sayın Ahmet ARSLAN ve beraberlerindeki teknik ekiple birlikte 08.02.2009 tarihinde MARMARAY Projesi çerçevesinde Ayrılıkçeşme-Üsküdar Tüneli'nin tamamlanan 3 bin 500 metrelik kısmını gezerek incelemelerde bulundu…

Tamamlanan kısmın uç noktasına, projede yük taşımak için kullanılan bir vagonun içinde gazetecilerle giden Yıldırım, burada yaptığı açıklamada, bugün projede tarihi bir günün yaşandığını, yeni bir adımı tamamlamış olmanın mutluluğunun paylaşıldığını dile getirdi. MARMARAY'ın sadece İstanbul'un ulaşımını rahatlatmakla kalmayacağını belirten Yıldırım, aynı zamanda Tokyo'yu Londra'ya bağlayacak, Türk-Japon dostluğunu pekiştirecek uluslararası bir demiryolu köprüsünün de kurulduğunu ifade etti.

Yıldırım, proje kapsamında kısa bir süre önce Üsküdür'dan Sirkeci'ye kadar olan bölümün tamamlandığını ve son tüpün kapağının çekildiğini, bugün Ayrılıkçeşme'den başlayan Yavuz Selim ve Atatürk tünellerinin, yaklaşım tüneliyle birleşme aşamasına geldiğini aktardı. Yıldırım, ''Toplam 3,5 kilometre tünel hazır hale gelmiştir. Bu sağdaki Yavuz Selim tüneli kısmı... 1,5 ay gibi kısa bir sürede soldaki Atatürk tüneli de ışığı görmüş olacak'' dedi. Tünel çalışmaları yapılırken her biri 5 ton olan 6 adet çemberle tünelin çepeçevre kuşatıldığını, böylece herhangi bir sızıntının, toprak kaymasının ya da tünel üzerindeki binaların hasar görmesinin de önüne geçildiğini anlatan Yıldırım, ''Böylesine modern bir teknolojinin ürünü olan bu projede adım adım sona doğru yaklaşıyoruz'' diye konuştu.

Yıldırım, bundan sonraki aşamada Üsküdar istasyonuna doğru 360 metre daha kazı yapılacağını, istasyon girişlerinin tamamlanmasından sonra da kazıya 750 metre daha devam edilerek Üsküdar kısmının denizdeki tüplerle birleştirileceğini belirtti. Aynı çalışmaların Avrupa yakasında da Kazlıçeşme'den başlamak üzere Anadolu yakası yönüne doğru ilerlediğini ifade eden ve ''Böylece hedefimiz 2012 sonunda inşallah Marmaray'ı bitirip hizmete açmak olacak'' diyen Yıldırım, projeye dahil olan yüklenici firmalardan, kurumlara ve çalışanlara, emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Yıldırım, MARMARAY Ayrılıkçeşme-Üsküdar Tüneli'nin tamamlanan kısımlarında yaptığı incelemelerin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine MARMARAY Projesi'nin toplam 77 kilometre olduğunu belirten Yıldırım, Anadolu yakasında Gebze'den başlayıp, Avrupa yakasında Halkalı'da bittiğini söyledi. Şu an içinde bulunulan alanın projenin 1. bölümünü kapsadığını ve 13,5 kilometre olduğunu anlatan Yıldırım, bu kısımda tünelin Söğütlüçeşme'den başlayıp Kazlıçeşme'den çıktığını kaydetti. Proje de toplam 40 istasyonun yer aldığını dile getiren Yıldırım, yeraltı çalışmalarının yanı sıra projenin 2. kısmı olan yer üstündeki çalışmaların da devam ettiğini, 3. kısımda ise trenlerin üretiminin yapılacağını söyledi.

Yıldırım, 440 adet tren seti için ihaleye gidildiğini belirterek, bu tren setlerinin imalatlarının Türkiye-Kore ortaklığıyla Sakarya'da kurulan hızlı tren fabrikasında yapılacağını ifade etti.

Yıldırım, arkeolojik kazıların projenin tamamlanma süresini etkilediğini hatırlatarak ''Yenikapı'daki kazılar ne durumda?'' diye soran basın mensubuna, bu projenin birçok yan faydasından birinin de İstanbul'un tarihini gün ışığına çıkarması olduğunu belirtti.

Binali Yıldırım, ''Kazılarda gördük ki, İstanbul'un tarihi bilinenden çok daha eski. Öylesine eski ki, 8 bin 500 yıla kadar gidiyor. İnşallah, arkeologlar 8 bin 500 yıl öncesini görmek istemez. Öyle bir şey olursa biz projeyi göremeyiz. İstanbul projeyi göremez... Ama bu konuda çok titiz davranıyoruz. Şu ana kadar 3,5 yıl kaybettik. Neden? Arkeolojik kazılar yüzünden işte. Bu da bizim, İstanbul'un geçmişine, tarihine, kültürel zenginliklerine verdiğimiz önemin bir sonucudur'' şeklinde konuştu.

Ancak kazı işinin sonuna gelindiğinin söylenebileceğini vurgulayan Yıldırım, ''Zannediyorum bu ay içinde, en son kazıların devam ettiği Yenikapı'da da işler bitmiş olacak. Böylece proje bundan sonra daha da hızlı şekilde ilerleyecek'' dedi.

Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürü Ahmet Aslan da, bugün bir tören yapmak amacıyla bir araya gelmediklerini, ancak Bakan Yıldırım'ı bu projeye emeği geçen çalışma arkadaşlarıyla birlikte karşılamak istediğini belirtti. Aslan, projede herkesin özveriyle çalıştığına işaret ederek, ''İster masa başında, ister fiilen inşaatta yer alan bütün arkadaşlarıma burada teşekkür etmek istiyorum''

Tünel Delme Makinesi (TBM) ve Tüneller

Tünel Delme Makinesi (TBM), Marmaray Projesinde kullanılmakta olan benzer 5 adet TBM'den biri olan TBM 4'tür. TBM 4 (Yavuz Tüneli) ilk kurulumdan sonra tünel kazısına Ayrılıkçeşme’de başlamış ve Üsküdar Makas Tüneline kadar 3.075 m kazmıştır. TBM 4'e (Yavuz Tüneli) paralel olarak kazı yapan 5 numaralı TBM (Atatürk Tüneli), varış noktasının şu anda 350 m gerisindedir.


Tünel Delme Makinesi (TBM), çamur tipi bir TBM'dir. TBM makinesi 7.850 m çapında ve arkadaki araçlarıyla birlikte 115 m uzunluğundadır.Makinenin kesici uç ve kalkandan oluşan ön kısmı, toplam 600 ton ağırlığındadır. Kesici uç, dakikada 4 devire kadar dönmektedir ve hidrolik ayaklar tarafından toplam 7,500 tonluk bir çekiş gücüyle itilmektedir. Kesici uçta kayaların kesilmesi için 56 adet kesici disk ile yumuşak zeminlerin ve toprağın kesilmesi için 108 adet diş bulunmaktadır.
Çamur tipi TBM Türkiye'de ilk kez kullanılmaktadır. Çamur tipi TBM, yeraltı suyu basıncına normal TBM'lerden daha fazla (8 bar) dayanabildiği için seçilmiştir. Böylece tünel, Boğaz'ın altındaki Batırma Tüpe bağlanırken daha fazla güvenlik sağlanacaktır.
Tünel kaplaması, prekast beton segmanlar şeklinde Gebze'de üretilmiştir. Her bir kaplama halkası 300 mm kalınlıktaki 6 adet beton segmandan oluşur, her bir segmanın ağırlığı 5 tondur. Zeminde oturmayı en aza indirgemek için her 1.5 metre ilerleme kaydedildiğinde kesici başlığın hemen arkasında tünel kaplaması yerleştirilmekte ve geri kalan boşlukları doldurmak için segmanın arkasına çimento harcı enjekte edilmektedir. Kaplanmış tünelin çapı 7.04 metredir.

TBM 4 geçiş tünelinin diğer ucuna taşındıktan sonra 350 m daha kazı yapacak ve Üsküdar ana istasyon sahasına girecektir. Buraya Haziran 2009 da varması beklenmektedir. Sonra Üsküdar istasyonundan yapacağı 780 metrelik kazı sonrasında Ocak 2010 tarihinde Batırma Tüp Tünel girişine varması beklenmektedir.


Tüneller tamamlandıktan sonra, Üsküdar'la Sirkeci arasındaki yolculuk süresi sadece 4 dakika olacaktır.
Kataloq: BLSM WIYS -> DLH
DLH -> Bakü – TİFLİS – kars demiryolu projesi
DLH -> Basin bülteni Marmaray Projesinin en önemli bölümünü oluşturan Batırma Tüp Tünel inşaatında önemli bir aşamaya daha gelmiş bulunmaktayız. Bu aşamada imalatı tamamlanmış olan sekizinci tünel elemanı E4
DLH -> Marmaray'da İlk Ray Kaynağı Töreni…(15. 01. 2012) Marmaray Projesi’nin İlk Ray Kaynağı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle Kadıköy Ayrılıkçeşmesi tünel girişinde
DLH -> Balıkçı Barınağı İnşaatı Yaptırılacaktır
DLH -> BiLGİ notu
DLH -> Didim Yat Limanı Açıldı (19. 08. 2009 )
DLH -> Havaalanı Pat Sahalarının Geliştirilmesi İşi Yaptırılacaktır
DLH -> Bakü – TİFLİS – kars demiryolu projesi

Yüklə 14,06 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə