Üniversite öğrenciliğiYüklə 116,5 Kb.
tarix29.12.2017
ölçüsü116,5 Kb.
#36343

ÜNİVERSİTE ÖĞRENİCİLİĞİ

Üniversite, lisenin devamı değildir. Üniversitedeki öğrenciliğinizle lisedeki öğrenciliğiniz aynı şeyler değildir.

Artık lisede değilsiniz, dershanede değilsiniz. Hayatınızın en önemli sınavlarından biri olan ÖSS sınavını başarıyla geçtiniz. Tebrik ediyor ve Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde geçireceğiniz yıllar için başarılar diliyoruz. Çevreniz, lisedeyken size bundan sonra bu kadar zor bir sınav yaşamayacağınızı, artık işlerinizin üniversiteye giriş kadar zor olmayacağı şeklinde fikir vermiş olabilir. Bu yargılar sizi yanıltmasın. Eğitim Fakültesinden, Üniversiteden mezun olmak, üniversite giriş sınavını kazanmaktan daha fazla bir disiplin içinde çalışmak gerektirir. İçinde bulunduğunuz bu yeni yaşantı, "herşey halloldu," diye gevşeyeceğiniz bir süreç değildir. Eğitim fakültesini bitirdiğiniz yıl, MEB bağlı okullardan birisinde görev yapabilmeniz için, meslek yaşantınız için daha bir çok sınav sizi bekliyor.

Sizin bir çok sorumluluklarınızı üstlenmiş olan veli, okul idarecileri, velinize sizin hakkınızda sürekli bilgiler veren öğretmenleriniz, psikolojik rehberlik uzmanınız yok.

Artık, kendinizin velisi, kendinizin sorgulayıcısı ve denetleyicisi olacaksınız. Başkalarıyla paylaştığınız bir çok sorumluluğu kendiniz üstlenmiş oluyorsunuz.

Kayıt sırasında size verilen Kastamonu Eğitim Fakültesi Lisans ve öğretim Yönetmeliğini dikkatli bir biçimde mutlaka okuyunuz.

Derslerin kur tanımlarını gözden geçiriniz. Artık dershane ve lisede değilsiniz. Üniversitede dersler lisedekinden çok daha hızlı tempoda anlatılır. Kalın kalın üniversite kitaplarının tamamını hocalarınızın size anlatmasına imkan yoktur, zaten üniversite de öğretim elemanlarının her şeyi öğrenciye anlatacağı bir kurum değildir.

Öğrenci üniversitede ÖĞRENME İŞİNE KENDİSİNİ ADAMIŞ, bu işe içtenlikle sarılmış aynı zamanda ileride edineceği meslekte bu işin nasıl yapılacağını ve yapıldığını edinmeye çalışan kişidir.

Eğitim fakültelerinde alan bilgisi, meslek bilgisi ve genel kültür bilgisi ile donanım kazanmanız ön plana çıkar. Öğretim elemanının öğretmesinden çok, öğrencinin kendi öğrenmesini kılavuzlaması ön plana çıkar.

Bir düşünün, insanlar CV (Õzgeçmiş) lerinde adı geçmeyecek olan dershaneler için ne kadar zaman ayırtıyor, ne kadar özveride bulunuyorlar. Peki CV (Õzgeçmiş) nizin değerini büyük ölçüde belirleyecek olan Kastamonu Eğitim Fakültesi diplomasını almak için ne kadar çaba gösterecek, ne kadar fedakarlıkta bulunacaksınız?

Eğitim Fakültesi ve iş

Bazı öğrenciler üniversite öğretimi yanı sıra bir işte çalışmakta ve para kazanmaktadırlar. Hem üniversitede okumak, hem de işte çalışmak zordur. Eğer tecrübe kazanmak için bir işe girmeyi düşünüyorsanız, bunu ilk yılınızda değil, üniversiteden mezun olmaya yaklaşırken deneyiniz. Yok eğer koşullar sizi para kazanmaya zorluyorsa, üniversite öğretiminizin yara almaması için kendinize şöyle sorular yöneltin. 1. Şartlar gerçekten çalışmanızı zorunlu mu kılıyor? Biraz daha tutumlu olmayı denerseniz (örneğin sigara içmekten vazgeçmek gibi, ulaşım araçlarına binme yerine yayan veya bisikletle ulaşımı sağlamak gibi, öğrenci yemekhanesinde yemek gibi, ….)

 2. Eğer paraya mutlaka ihtiyacınız varsa, iş bulmak yerine burs bulmak daha iyi olmaz mı?

 3. Yaz mevsiminde para kazanmayı denemek gibi .

 4. Eğer mutlaka çalışmam lazım diyorsanız derslerden bir ikisini gözden çıkarıp (DC, DD almak yerine) diğer derslere kanalize olup o derslerden yüksek notlarla geçmeye ne dersiniz? Başarı notunuzun hesaplanmasında kredisi yüksek olan derslerden alacağınız notların ortalamaya etkisini de bir düşünün…

Kısacası, üniversitenin başında iken bir işte çalışmamak için elinizden geleni yapınız, çalışmaya mecbursanız derslerinize en az zarar verecek bir formül bulunuz.

Ders Kitapları

Fakültede okuyacağınız derslerin kitaplarını kitapevlerinden satın almanız, korsan fotokopilere yönelmemeniz daha doğru olur;

Fotokopiler yasadışıdır, kanunlara saygılı olmak iyi yurttaşlık amaçlarından biridir. 1. Kitapevleri çok satış yaptığı takdirde bu ve başka bir çok kitabı ucuza temin edeceği pazarlık gücüne sahip olacak, ilerde satacağı kitapların düşük fiyatlı olmasını sağlayabilir.

 2. Kitap, ucuza çıkartılabilmek için küçük formata sıkıştırılmış fotokopilerden daha okunaklı, daha temiz olduğu için, gözünüzü yormayacak. Ayrıca öğrenmenizi kolaylaştırabilir.

 3. Kitapların içeriğine sadece dersleri alırken değil, ilerdeki derslerinizde de, belki meslek hayatınızda da ihtiyaç duyabilirsiniz. Kitaplar, uzun yıllar kullanabileceğiniz kadar sağlamdır, fotokopiler ise bir iki ay içinde parçalanıp dağılıverir.

 4. Eğer kitabı daha sonra kullanmayacaksanız, kolayı var, kitabı bağışlayıp maddi durumu iyi olmayan bir öğrencinin ondan faydalanmasını sağlayabilir, binlerce küsur fotokopi kağıdını çöpe atıp çevreye de zarar vermekten çok daha iyi bir iş yapabilirsiniz.

Önbilgiler

Kitaplarınızın arkasında ekler, kaynakça ve sözlükler bulunur. Onlar çalışmalarınızda kullanacağınız mutlaka bilmeniz gereken bilgilerdir. Kaynakçanın nasıl kullanılacağını öğrenmeniz sizin için iyi bir tecrübedir. Oradaki her bir kelime anahtar sözcükler (key words) ve internette arama motorlarında kullanacağınız kelimelerdir.

Daha derse başlamadan önce kesinlikle bilmeniz gereken konuları çıkartmalı ve ön koşul bilgilerin sizin tarafınızdan öğrenileceğini unutmamalısınız. Örneğin Analiz dersleriniz için;

A Reel sayılar ve eşitsizlikler


B Mutlak Değer
C Koordinat düzlemi ve doğrular
D Uzaklık, çember, ikinci derece denklemler
E Trigonometri bilgilerini gözden geçirme
F Polinom denklemlerini çözümleri

Böyle konuları bildiğiniz ve problemlerini rahatlıkla çözebildiğiniz varsayılacaktır. Derse başlamadan önce bu konularla ilgili problemleri çözmeyi denemeniz, çözemediğiniz problemler varsa konuları iyice çalışmanız ve problemleri çözebilecek hale gelmenizde çok yarar vardır.

Anabilim Dallarının Panosu

Derslerle ilgili birçok ilan olacaktır. Alacağınız bu derslerin kodları ve hangi ABD alındığı önemlidir. Bu ilanlar panosunda, veya fakültenin web sayfasında olabilir. Panoyu ve fakültenin web sayfasını takip etmek, web sayfasındaki duyuruları izlemek sizin sorumluluğunuza düşer. İlan edilen şeyleri bilmek ve ona göre davranmak zorundasınız. Okul Deneyimi I, II ve öğretmenlik uygulaması ile ilgili derslerdeki gruplarınız fakültenin web sayfasında bulunur.

Matematik derslerinizle ilgili ilanların bulunduğu pano, C –Blok 2. kat dersliklerin olduğu yerdedir. Ayrıca C-Blok matematik A.B.D öğretim elemanlarının bulunduğu kattadır.

Ayrıca benzer şekilde dekanlığınızın, kayıt işlerinin ve diğer birimlerin panolarını takip etmeniz ve görevlilere panolarda cevabı olan soruları sormamanız beklenir.Yardım istemek

Alacağınız dersin içeriğine dair her türlü sorunuzu görüşme saatlerinde öğretim elemanı ve danışmanınızla, ders hakkında yardım alabilirsiniz. Öğretim elemanının görüşme saatini öğrenmeyi ihmal etmeyiniz, cevabı ilan panosunda asılı bulunan sorular sormamaya da özen gösteriniz.

Ders çalışma teknikleri

Sevgili öğrenciler,

Artık lisede değilsiniz, alacağınız dersler de lise dersi değildir. Lisedeki çalışma tarzı üniversitedeki derslerde başarılı olmak için yeterli değildir. Üniversitede derslerinizi takip ederken bazı hususlara dikkat etmeniz doğru olacaktır.

(1) Her kelimenin, her işaretin kendine özgü bir anlamı vardır. Bu anlamın ne olduğunu mutlaka bilmelisiniz. Her teoremin, her formülün hangi hipotezler altında geçerli olduğunu bilmelisiniz.

(2) Matematikte her şey bir önceki bilginin üzerine inşa edilir, dolayısıyla yeni öğreneceğiniz konuları tam olarak anlamanız için, önceden işlenilmiş olan konuları tam anlamıyla bilmeniz şarttır. Çalıştığınız konularda yeterince bilmediğiniz şeyler çıktığı zaman geri dönüp eski konular hakkındaki bilginizi pekiştirmeniz gerekir. Derslerinizin bir çoğunda konuların öncesine sık sık geri dönmeniz normaldir, normalden öte: kaçınılmazdır.

(3) Üniversite matematiğinde kitap okuma hızı lisedekinden çok daha yavaş olacaktır. Bir düşününüz,gibi yazılabilen bir formülün ifade ettiği olgu, matematik sembolleri kullanılmaksızın anlatılmaya kalkışılsa, bir sayfalık bir yazıda anlatılamaz. Kısa gibi görünen formüllerin, denklemlerin, eşitsizliklerin altında uzun zaman düşünülmesi gereken matematiksel olgular vardır. Matematiğin yoğun ifadelerini tam anlamıyla kavramak için, düşünerek okumak gerekir, bu da okuma hızınızı epeyce düşürecektir. Matematik kitaplarının okuma hızı dakikalarla değil, saatlerle ölçülür. Bazen bir sayfa için yarım saat ayırtmanız gerekebilir.

(4) Kitap okuma hızının yavaşlığına karşılık, kitaptaki konuların işlenmesi süratli olacaktır. Bir hafta içinde 30 sayfalık bir konu işlenebilir. Bu nedenden ötürü, sizin ders saati dışında uzun bir süreyi derslerinize ayırtmanız lazımdır.

(5) Üniversitede, konuları hocalarınızın size öğretmesini bekleyip durmak yerine konuları kendinizin aktif olarak öğrenmeye çalışmanız gerekir. Üniversitede öğretim elemanı olmak, öğretici olmaktan çok yol gösterici olmak anlamını taşır. Lisedekinin aksine, bir konuyu öğrenme konusunda, üniversitede asıl sorumluluk öğrencinin sırtında olup, öğretim elemanının sorumluluğu daha azdır.

(8) Yüzmeyi, kayak yapmayı, dağcılığı öğrenmek için yüzen, kayak yapan, dağa tırmanan kişileri seyretmek ne kadar yeterliyse, bir matematik dersini anlamanız ve geçmeniz için de dersi anlatan, problemleri çözen öğretim elemanını seyretmek ve tahtaya yazdıklarını defterinize kaydetmeniz o kadar yeterlidir. Aktif olmadan matematik derslerini öğrenemezsiniz. Peki aktif olmak ne demektir? En azından şunları yapmak demektir.

(a) Derslerin dönem boyunca işlenecek konuları kur tanımından öğrenmek.

(b) Derslere düzenli olarak katılmak.

(c) Her derse, o gün işlenecek olan konuları kitaptan okumuş olarak girmek.

(ç) Ders sırasına tahtayı deftere aktarmak için harıl harıl yazmak yerine, hocanın size yaptıracağı tartışmaya katılmak, tartışırken düşünmek, hocanın vurguladığı şeyleri ve ders sırasında anlaşılmayan yerleri not almak.

(d) Dersin işlendiği günün akşamı dersi gözden geçirmek, anlaşılmayan hususları anlamaya çalışmak, iki saat süren bir matematik dersi için akşam en az iki saat ayırmak.

(e) Tanımları ezberlemek yerine tanımlanan terimlerin resminden parçaların anlamını ve rolünü düşünürken bir puzzle tamamlar gibi hareket etmek.

(f) Ulaştığınız Teoremlere, Tanımlara örnek bulmak, örnek bulmak, örnek bulmak, örnek bulmak. Sayı bakımından değil yapı bakımından farklı örnekler üretmek.

(g) Bir problemi çözmeye başlamadan önce problemi doğru anlamak, ilgili kavramları kusursuz olarak bilmek, çözüm için bir plan kurmak, planı icra etmek ve icra sırasında öngörülmemiş şeyler çıkarsa onları da incelemek.

(ğ) Dersin bitiminde sizlere verilecek problemleri, projeleri çözmek, çözemediğiniz problemler için araştırma görevlisinden veya hocadan — çözüm değil — ipucu istemek ve o ipucunu kullanarak problemi çözmeye çalışmak.

(h) Soru sorabilmenin kazanılması gereken bir yetenek ve beceri olduğunu bilmek ve hocalara, asistanlara isabetli sorular sormaya çalışmak.

(i) Çok değil verimli ve düzenli çalışmak, öğrenmenin zaman alan bir süreç olduğunu bilerek çalışmayı bütün döneme yaymak. Sınavlardan birkaç gün öncesi gibi az sürede çok yoğun çalışmanın, dönem boyunca günde iki, üç saat yoğunluğunda sürdürülecek çalışma tarzından daha verimsiz olduğunu unutmamak.

Başarısız olma teknikleri

Öğrenciler arasında gelenek olarak sürüp giden başarısız olma teknikleri vardır.

Bu teknikleri uygulayıp uygulamayacağınıza siz karar vereceksiniz.

İşte başarısız olma teknikleri: 1. Sınavlardan önceki geceyi uykusuz olarak geçirin. Hele önünüze math 101 ile ilgili notları da koyarsanız, "artık çok iyi çalıştım, uyku bile uyumadım, ben ne iyi öğrenciyim" dersiniz.

 2. Ders saatlerine katılmayın, onun yerine ders saatlerine katılan bir arkadaşınızın alelacele yazdığı eğri büğrü notların fotokopisi çektirin. (Bu kuralın daha aldatıcı bir versiyonu da şudur: derse katılarak iyi öğrenci rolünü oynayın, ama kesinlikle aktif olmayın, öğretim elemanını seyredin, onun tahtaya yazdıklarını siz de — anlamaya çalışmaksızın — defterinize yazın.)

 3. Üst sınıftaki arkadaşlarınızın arşivlerinden bir tanesini kağıda dökmek, kendinize bir saat süre verip bir deneme sınavı yapmak ve durumunuzu ölçmek yerine, arşivleri soru bankası olarak görün. Kitabın zaten bir soru bankası olduğunu, içinde "ısındırma" soruları, uygulama soruları, düşünmeye zorlayıcı sorular, proje gibi sorular bulunduğunu görmezden gelip sınav arşivlerindeki problemleri çözmeye çalışın.

Faydalı ağ sayfaları

http://www.analyzemath.com/

http://webgraphing.com

Temel Cebir Soruları için;

http://www.saab.org/mathdrills/lineq.cgi

http://www.algebralab.org/lessons/lesson.aspx?file=Algebra_OneVariableWritingEquations.xml

http://www.math10.com/en/algebra/sin-cos-tan-cot.html

http://www.purplemath.com/modules/solvquad.htm

http://www.analyzemath.com/Solve-Trigonometric-Equations/answers_Trig_Equat.html

http://www.algebra.com/algebra/homework/quadratic/word/


Temel Fizik için

http://www.glenbrook.k12.il.us/gbssci/phys/Class/momentum/u4l2d.html


http://standards.nctm.org/

Sınavlar

Sınavlara hangi sınıfta gireceğiniz, sınavdan birkaç gün önce ilan edilecektir. İlanları takip edin ve hangi sınıfta, hangi saatte sınava gireceğinizi öğrenin. Yanlış sınıfta sınava giremezsiniz. Zamanı çok dikkatle takip edin.

Sınavlara girmeden önce yanınıza • kurşun kalem,

 • yedek uç veya kalemtraş,

 • silgi,

 • tükenmez kalem ile

 • üniversite kimlik kartınızı

almayı unutmayınız. Eğer herhangi bir sebeple öğrenci kimliğinizi getiremiyorsanız, (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi) resmî bir kimlik getirin. Biliyorsunuz ki otobüs pasosu gibi şeyler resmî kimlik yerine geçmez.

Kimliği olmayan öğrencilerin sınavları geçersiz sayılabilir.

Sınava başlamadan önce sınav kağıdının ilk sayfasındaki uyarıları okumayı unutmayınız.

Sınav kağıdının üzerine adınızı, soyadınızı, numaranızı tükenmez kalemle yazacak, imzanızı gene tükenmez kalemle atacaksınız. Sorulara vereceğiniz cevapları ise kurşun kalemle yazacaksınız.

Sınav sonrasında notlamada bir yanlışlık olduğuna inanıyorsanız, size sınav kağıtlarınızı görme fırsatı verilebilir.

Mesnetsiz not değişikliği isteyenlerin sınav kağıtları tekrar incelenmez.

Sınav kağıtlarının gösterilmesi bittikten sonra not değişikliği talebinde bulunamazsınız.

İngilizce bilgisi

Bazı dersleriniz için İngilizce bilgisi gerekebilir. Matematikte "passive voice" sık sık kullanılır, buna alışmalısınız. Ayrıca bilgisayar laboratuarında www.tureng.com bu kelimelerin karşılıklarını bulmada kolaylık sağlar.

SözlükAnlamını bilmediğiniz veya unuttuğunuz bir kelime ile karşılaşınca sözlüğe baş vurma alışkanlığı edininiz. Size yardımcı olacağını umduğumuz küçük bir sözlük ile kitapçığa son veriyoruz, bu sözlükte kelimelerin bütün anlamları değil matematik derslerinde geçen anlamları verilmiştir.

A
D
absolute convergence

mutlak yakınsaklık

decimal

ondalık

absolute value

mutlak değer

decreasing

azalan

acceleration

ivme

definite

belirli

acre

İngiliz dönümü (alan ölçüsü)

definition

tanım

acute angle

dar açı

degree

derece

algebra

cebir

derivative

türevi

angle

açı

diameter

çap

angular

açısal

diamond

baklava şekli, baklava şeklinde şey

arc

yay

difference

fark

arclength

yay uzunluğu

differentiable

türevlenebilir, türevi alınabilir

area

alan

differential

diferansiyel

average

ortalama

dimension

boyutdirection

yön, doğrultu

B
directional

yönle, doğrultu ile ilgili

basis

taban

directrix

doğrultman

beacon

işaret kulesi, işaret kazığı, baliz

discontinuity

süreksizlik

binomial

binom

discontinuous

süreksiz

bounce

zıpla(t)mak, sıçra(t)mak, sek(tir)mek

disjoint

ayrık

bound

sınır

disk

daire

bounded

sınırlı

divergence (dizi ve seri)

ıraksaklıkdivergence (vektör alanı)

diverjans

C
diving board

suya atlama tahtası

calculus

hesap

domain

tanım kümesi

cardboard

karton, mukavva

dot product

skaler çarpım

cartesian

kartezyen

double integral

çiftkat integral, iki katlı integral

center

merkez

drain

lağım, su yolu

circle

çember

drain

su yolunu boşaltmak, süzmek

circuit

devre

drainage

su boruları veya lağım tesisatı

circumference

çevrecircumscribe

etrafını çizmek, dışına çizmek

E
clock pendulum

saat sarkacı

eccentricity

dışmerkezlik

closed interval

kapalı aralık

elapse

(zaman için) geçmek

coefficient

katsayı

ellipse

elips

collection

topluluk, küme

empty set

boş küme

comparison

mukayese, karşılaştırma

equality

eşitlik

complement

bütünleyen

equation

denklem

component

bileşen

equilateral

eşkenar, eşkenarlı

composition

bileşke

equilibrium

denge

conditional convergence

koşullu yakınsaklık

equivalence

eşdeğerlik

cone

koni

equivalent

eşdeğer

constant

sabit

error

hata

content

kapsam, içerik, hacim

evaporate

buharlaşmak

continuous

sürekli

even

çift

convergence

yakınsaklık

expansion

açılım

cost

maliyet

exponent

üstel

cross-section

kesitcube

küp

F
curve

eğri

fence

çit, tahta perde

cyclic

devirli, döngülü

field (cebir yapısı)

cisim

cylinder

silindir

field (vektörler)

alanfinite dimensional

sonlu boyutlu

G
first quadrant

İlk çeyrek

gradient

gradyan

focus

odak

grain

hububat

function

fonksiyon

graph

grafik

fundamental theorem

esas teoremi

greatest lower bound

en büyük alt sınır

H
I
half-open interval

yarı açık aralık

identity

özdeşlik

height

yükseklik

illumination

aydınlatma

hyperbola

hiperbol

image (under a function)

resimimproper integral

özgü olmayan integral, gayrıhas integral

L
increasing

artan

ladder

el merdiveni

indefinite

belirsiz

launching pad

fırlatma platformu

inequality

eşitsizlik

lean

dayanmak

infimum

en büyük alt sınır

least upper bound

en küçük üst sınır

infinite

sonsuz

limit

limit

inflection point

büküm noktası

linear

lineer, doğrusal

innerlocal

yerel

inner product

iç çarpım

logarithm

logaritma

inscribe

içine çizmekinstantaneous

bir ana ilişkin, ani

M
integer

tamsayı

magnitude

büyüklük

integrable

integrallenebilir, integrali alınabilir

major axis

birinci eksen

integral

integral

mapping

tasvir, fonksiyon

intensity

şiddet

mean

ortalama

intersection (geometride)

kesişim, kesişme

minor axis

ikinci eksen

intersection (kümelerde)

arakesit

multiple

kat

interval

aralık

multiple integral

çokkatlı integral

inverse

makûs, ters

multiplicity

çokkatlılık

inverse image (under a function)

orjinal

multiplier

çarpan, katsayı

irrational

İrrasyonel, orandışı, oransızirreducible

indirgenemez

O
isosceles

çokkenar, çokkenarlı

obstuse angle

geniş açı

iterated integral

ardarda integral

odd

tekone-to-one correspondence

birebir tekabül

P
onto

üzerine, örten

pail

gerdel, helke, kova, tulumba pistonu

order

mertebe

parabola

parabol

order

sıra, sıralama

parallelogram

parelelkenarparameter

parametre

Q
partial

kısmî

quadrant

çeyrek

particle

tanecik

quadrilateral

dörtgen

perimeter

çevre

quotient

bölüm

periodic

periyodik, dönemliperpendicular

dik

R
pile

yığın

radian

radyan

plane

düzlem

radius

yarıçap

planet

gezegen

radius of convergence

yakınsaklık yarıçapı

plank

kalas

radius of curvature

eğrilik yarıçapı

polar

kutupsal

range

değer bölgesi

polynomial

polinom

ratio test

oran testi

pond

havuz, gölcük

rational

rasyonel, oransal

position

konum

real number

reel sayı

pour

dökmek, akıtmak

real-valued

reel-değerli

power

kuvvet

rectangle

dikdörtgen

power series

kuvvet serisi

reduction

indirgeme

pressure

basınç

region

bölge

prime

asal

related rate

bağlantılı hız

primitive

ilkel

relation

bağıntı

principal axis

esas eksen

resistor

direnç

product

çarpım

revenue

gelir

profit

kâr, kazanç

rhombus

eşkenar dörtgen

projection

izdüşüm, projeksiyon

right angle

dik açı

pulley

palanga, makara

right triangle

dik üçgen

pyramid

piramidi

ripple

ufacık dalgarowboat

kayık, sandal

S
rule

kural

secant line

kiriş doğrusu, kesen

ruptured

delik, kırık, kopuk

sediment

çökelti, tortusequence

dizi

T
series

seri

table

tablo, cetvel

set

küme, cümle

tangent line

teğet doğrusu

sheet

tabaka, levha, yaprak

tank

sarnıç, su deposu, sıvı deposu

shell

kabuk

telescoping series

teleskoplaşan seri

side condition

yan koşul

temperature

sıcaklık

sign

işaret

terminal

son, nihâî

signum

işaret fonksiyonu

torus

simit, simit şeklinde

similar

benzer

trace

iz

slope

eğim

transform

dönüşüm

smooth

pürüzsüz, düzgün

transformation

transformasyon,

source

kaynak
(bazı özellikleri olan) fonksiyon

space

uzay

transitivity

geçişme

speed

sürat

translation

kaydırma, öteleme

sphere

küre

trapezoid

yamuk

spill

dökmek, saçmak, saçılmak

triangle

üçgen

square

kare

truncated cone

kesik koni

staircase

merdivensteer

dümenle idare etmek

U
step function

basamak fonksiyonu

union

birleşim

stream

çay, dere , su, akıntıstrictly decreasing

sıkı, kesin azalan fonkisyon

V
strictly increasing

sıkı, kesin artan fonkisyon

value

değer

substitution

yerine koyma

variable

değişken

sum

toplam

velocity

hız

summation formula

toplama formülü

vertex

uç, köşe

supremum

en küçük üst sınır

volume

hacim

surface

yüzeysuspend

asmak

W
sweep out

süpürmek, üstünden geçmek, taramak

wave equation

dalga denklemi

symmetric

simetrik

wedge

oduncu kazması, kama şeklinde şey

symmetry

simetri

wire

telx-intercept

x eksenini kestiği nokta


Yüklə 116,5 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə