Ünvan, Ad SoyadYüklə 10,79 Kb.
tarix30.10.2017
ölçüsü10,79 Kb.
#21732

ÜRETİM YÖNETİMİNİN TEMELLERİ – 6. ÖRNEK OLAY


Güney Bölgesi Eğlence Araçları Firması
1999 Ekim’ inde, St. Louis-Missouri’ deki “Güney Bölgesi Eğlence Araçları Firması”nın üst yönetimi, Mississippi-Ridgecrest’ te yeni bir fabrika inşa etmek için gereken üretim ve montaj işlemlerinin yerini değiştirmeye yönelik planlarını duyurdu. Kampçı pickupları ve römorklarının büyük bir üreticisi olan firmanın, üretim maliyetleri döngüsü nedeniyle karlılığı 5 ardışık yıl boyunca düşmüştür. İşçilik ve hammadde maliyetleri dikkat çekecek kadar artmış, fayda maliyeti hızla artmış ve vergiler ile ulaşım maliyetleri artmıştır. Artan satışlara rağmen firma, işlemlerin başladığı 1977’den bu yana, net olarak zarardadır.
Yönetim, yeni yerleşime ilk kez karar verdiğinde, birçok coğrafik alanı gözden geçirmiştir. Yeni yerleşim kararı için dikkate alınacak koşullar; ulaşım kolaylıkları, eyalet ve belediye vergi yapısı, yetkin işçilerin tedarik olanağı, yerel halkın pozitif yaklaşımı, makul saha (arazi) maliyetleri ve finansal teşviklerin uygunluğudur. Birçok bölgeden aynı teşvikler sunulsa da, firma Mississippi Power ve Light Firmasının aynı bölgede “temiz; emek yoğun” bir endüstri yaratma çalışmalarından ve; yerel yönetimin ve memurların kendi bölgelerine ekonomik açıdan gelecek desteğe ve hareketliliğe yönelik gösterdikleri coşkudan etkilenmiştir.
Yerleşim planının anonsundan 2 hafta önce, firma yönetimi yeni yerin seçimine yönelik çalışmaları bitirmiş durumdaydı. Ridgecrest endüstriyel parkındaki bir yer seçilmiş (bu tesiste daha önce iflasa gitmiş bir mobil ev üreticisi mevcuttur), eyaletin işçi-iş bulma kurumundan ilk istihdamlar yapılmış ve St. Louis’deki mülkiyetin kiralanma ya da satış çalışmaları başlatılmıştır. Ridgecrest’ deki yeni yer seçimi için firmanın öne sürdüğü sebepler şunlardır:


  1. Belediyeden ve 5 yıllık belediye vergilerinden muaf olmak

  2. Bedava su ve kanalizasyon hizmeti

  3. Endüstriyel alanda yeni bir yük limanı inşaatı (Bu limanda yükleme için ödeme alınmayacaktır)

  4. Geleceğe yönelik endüstriyel genişlemeler için $500.000 lık bir sözleşme imzalanmış olması

  5. Çalışanların, bir endüstriyel ticaret okulunda kamu finansal desteğiyle eğitimi

Tüm bu sebeplere ek olarak, başka faktörler de küçük Mississippi kasabasındaki yer seçimi için etkili olmuştur. İşçilik maliyeti önemli derecede St. Louis’ tekinden az olması, organize emeğin beklenildiği kadar güçlü olmaması (Mississippi, çalışma hakkı olan bir eyalettir) ve kamu hizmeti maliyetlerinin ve vergilerin hafifleyecek olmasıdır. Tüm bunlar neticesinde firma yönetimi, bu kararı ortaya çıkarmıştır.


15 Ekim’ de, işçilerin maaş çekinde şu duyuru yer almaktaydı:

“ Güney Bölgesi Eğlence Araçları Firması Çalışanlarına,Gerald O’Brian, Başkan
Firma yönetimimiz üzülerek bildirmektedir ki, St. Louis’ teki tüm üretim işlemlerimiz 30 Aralık itibariyle duracaktır. Artan işlem maliyetleri ve sendikanın aşırı baskıları nedeniyle, karlılık içerisinde faaliyetlerimize devam etmek mümkün olamamaktadır. Hepinizin, daha önceden firma yararına sunduğunuz iyi hizmetlerinizi tüm samimiyetimle takdir ediyorum. Size bir danışman olarak önerebileceğim şey, başka bir firmada iş bulmanızdır. Tekrar, desteğinize ve geçmişteki hizmetlerinize teşekkür ederim.”
Tartışma Soruları


  • Ridgester-Mississippi’ deki şehir başkanları tarafından “Güney Bölgesi Eğlence Araçları Firması” na sunulan nedenleri değerlendiriniz.

  • Bir firma, yöneticilerini yüksek popülasyonlu sanayi bölgesinden küçük bir kasabaya taşırken ne gibi sorunlarla karşılaşabilir?

  • O’Brian tarafından belirlenen yeniden kurulma nedenlerini değerlendiriniz. Haklı olup olmadıklarını tartışınız.

  • İşlemleri durdurma kararı alan bir firmanın, çalışanlarına karşı sorumlulukları nelerdir?
Yüklə 10,79 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə