Varliğin niceliĞİ ve temel nitelikleri Varlık OluşturYüklə 7,84 Kb.
tarix22.11.2017
ölçüsü7,84 Kb.

VARLIĞIN NİCELİĞİ VE TEMEL NİTELİKLERİ

Varlık Oluştur

Varlıkta sürekli bir değişme ve oluşun gerçekleştiğini savunan yaklaşımdır. Bu anlayış, varlığın statik bir açıdan ele alınamayacağını, onun bir değişme ve oluş süreci olarak görülmesi gerektiğini savunur. O halde evren mekanik bir varlık değil, canlı bir oluştur. Her şeyin oluş halinde olduğunu savunan Herakleitos, bu düşüncesini ‘değişmeyen tek şey değişmenin kendisidir’ sözüyle dile getirmiştir. Oluşun başlangıcı ve sonu yoktur.
Varlık İdeadır

Bazı düşünürler, varlığın idea, kavram ya da düşünce cinsinden olduğunu savunurlar. İdealizm adını alan bu görüşü savunan düşünürler; Platon, Aristoteles, Farabi ve Hegel’dir.

Platon’a göre bir yanda idealar vardır, bunlar gerçek varlıklardır. İdeaların bulunduğu evren, idealar evrenidir. Öbür yandaysa görünenler, doğadaki nesneler vardır. Bunların bulunduğu evren, duyular evrenidir. Duyular evrenindeki her şey değişir. Varlığını idealara borçludur. İdealar, duyular evrenindeki her şeyin ilk örnekleridir, asıl varlıklardır.

Hegel’de tüm evren bir ilkenin, bir ilk temelin kendini açması, belli bir amaca doğru gelişmesidir. Her şeyin temelinde bulunan bu ilkeye Hegel, geist demiştir. Asıl varlık olan ide, önce kendi kendindedir. Gizli olan gücünü henüz gerçekleştirmemiştir. Ama kendisini bilmesi, tanıması içinde gerçeklik kazanması gerekir. Bu gerçekliği doğayla kazanır. İde, doğadan sonra insan aklında son şeklini bularak gerçekleşir.

Farabi, varlıkları zorunlu ve mümkün varlıklar diye ikiye ayırır. Zorunlu varlık Tanrı’dır. Onun varlığı maddeden ve biçimden bağımsızdır. Dünya, bir değişim alanıdır. Bu değişimin kaynağı, her nedenin bir başka nedeninin olmasıdır. Nedensiz olan tek şey Tanrı’dır. Tanrı’ya en uzak olan maddedir.

Varlık Maddedir

Bazı düşünürler varlığın var olduğunu kabul ederler ama bu var olanın maddi cinsten olduğunu savunurlar. Materyalizm adını alan bu görüş başlangıcını İlk Çağda bulur. Materyalizm, mekanik ve diyalektik materyalizm şeklinde görülür. Mekanik materyalizm, evrenin bir makine gibi düşünülmesi gerektiğini savunur. Diyalektik materyalizm ise maddenin diyalektik yasalara göre değiştiğini savunur. Başlıca materyalist düşünürler; Demokritos, Thomas Hobbes, La Mettrie ve Karl Marx’tır.

Hobbes’a göre tüm evren mekanik hareket yasaları tarafından yönetilir. Ona göre varlık, maddenin şekil almasıyla oluşan cisimlerdir.

La Mettrie yer kaplayan, duyarlı ve hareket eden tek bir maddi tözün varlığını kabul eder. İnorganik ve organik bütün varlıklar bu maddi tözden türemiştir.

Marx’a göre evrenin yapısı maddidir. Madde, bilincin dışında ve bilinçten bağımsız bir gerçeklik olarak vardır. Madde biçim değiştirerek çeşitli varlıkları oluşturur.

Varlık Hem Ruh Hem Maddedir

Varlığın var olduğu ama iki ayrı cevherden oluştuğu fikrini savunan görüşe düalizm denir. Descartes’e göre varlık hem ruh hem de maddeden oluşmuştur. Ruhun temel niteliği düşünme, maddenin temel niteliği ise yer kaplamadır. Ruhla madde birbirlerinden özce ayrı olan, temel nitelikleri bakımından birbirleriyle uzlaşmayan cevherlerdir. Bunlar ancak varlıkta bir arada bulunurlar.Varlık Fenomendir

Fenomen, insan bilincinin oluşturduğu varlıktır. Örneğin birey olarak insan değil, bu insanlardan edinilen insan özü önemlidir. Ama insan özünü bilebilmek için insanlardan hareket edilir. Bu yolla insan aklının belirlediği insan özüne ulaşılır. Bu öz, kendiliğinden vardır ve varlığın kendisindedir.
Kataloq: uploads
uploads -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ azərbaycan döVLƏT İQTİsad universiteti magistratura məRKƏZİ
uploads -> AZƏrbaycan əraziSİNDƏ İBTİDAİ İcma quruluşU
uploads -> АзярбайжАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТЯЩСИЛ НАЗИРЛИЙИ азярбайжан дювлят игтисад университети
uploads -> Mövzu Fənnin məqsədi və vəzifələri
uploads -> Marketinq fənni üzrə İŞÇİ TƏDRİs proqrami
uploads -> Asm-nin iqtisadiyyatı və idarə edilməsi
uploads -> Təqdimatların hazırlanması (Powerpoint, Word, Excel)

Yüklə 7,84 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə