…vergi mahkemesi başkanliğinaYüklə 10,02 Kb.
tarix02.11.2017
ölçüsü10,02 Kb.

VERGİ MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA,
DAVACI :
DAVACI VEKİLİ :
DAVALI : Belediye Başkanlığı,
DAVA KONUSU : Davalı idarece fazla tahsil edilen yol harcamalarına katılma payının VUK 112/ son fıkrası gereğince tecil faizi ile birlikte müvekkilime iadesi talebinden ibarettir.
MAKBUZ NO VE TARİH :

OLAYLAR :

1. Müvekkil şirket ………. İli, ………. İlçesi, 1336 ada, 1 parsel sayılı arsa üzerinde bina inşa etmek üzere gereli işlemleri yapmış ve inşaat ruhsatı almış bulunmaktadır.

2. İnşaat ruhsatı işlemleri esnasında davalı belediye başkanlığı tarafından müvekkil şirketten 2464 s.k., 86.m. uyarınca Stabilize Yol Katılım Payı adı altında ……………………... TL Yol Harcamalarına Katılma Payı tahakkuk ettirilmiş ve tahakkuk ettirilen ……………... TL …./…./……. tarih …… sayılı makbuzla davalı belediye başkanlığına ödenmiştir.

3. Davalı belediye başkanlığı tarafından tahakkuk ettirilip tahsil edilen yol harcamalarına katılma payı miktarı 2464 s.k. 89.m.ne tamamen aykırı ve fahiş olarak tahakkuk ettirilip tahsil edilmiştir. Oysa 2464 s.k. 89.m. gereği harcama payları bina ve arsalarda vergi değerinin %2 sini geçemez ve peşin ödemede %25 indirim yapılır.

4. Davalı belediye başkanlığı %25 indirim yapmadığı gibi, vergi değeri ……………………. TL olan müvekkile ait 336 ada 1 parsel sayılı arsa için en fazla ………………... TL yol harcamalarına katılma payı alması gerekirken …………………. TL katılma payı tahsil etmiş olup bu işlemin yasal dayanağı bulunmamaktadır. Fazla alınan ………….TL katılma payının iadesi gerekmekte olup dava açma zorunda kalınmıştır.
HUKUKİ SEBEPLER : 2464 S.K, VUK ve tüm ilgili mevzuat
SUBUT DELİLLER : …./…/……. Tarihli tahsilat fişi örneği, …/…/…… tarih …………sayılı ödeme makbuzu örneği, davalı belediyeden celp edilecek 1336 ada 1 parsel sayılı taşınmaza ait emlak vergisi beyannamesi ve yasal her türlü delil.
SONUÇ VE TALEP : Yukarıda yazılı nedenlerle müvekkilim …………………… Ltd. Şti. den fazla tahsil edilen …………………. TL yol harcamalarına katılma payının VUK 112/ son fıkrası gereğince tecil faizi ile birlikte müvekkilime iadesine, tüm yargılama gideri ve vekalet ücretinin davalıya yükletilmesine karar verilmesini arz ve talep ederim.
……/……/….…

Davacı VekiliEK:

1.) Onanmış vekaletname örneği,

2.) …/…/……. Tarihli tahsilat fişi örneği,

3.) …/…/…… tarih …….. sayılı ödeme makbuzu örneği,4.) Davalı belediyeden celp edilecek 1336 ada 1 parsel sayılı taşınmaza ait emlak vergisi beyannamesi.

Yüklə 10,02 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə