Yapılandırmada taksit için son gün 31 MayısYüklə 91,39 Kb.
tarix23.01.2018
ölçüsü91,39 Kb.
#40414

Yapılandırmada 2. taksit için son gün 31 Mayıs

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne olan borçlarını yapılandıran mükellefler, 2. taksit ödemesini Mayıs ayı sonuna kadar yapabilecekler.

Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanı Dilek Bakır, 6736 Sayılı Kanun kapsamında Büyükşehir Belediyesi’ne bulunan borçlarını yapılandıran mükelleflerin borçlarının ikinci taksidini, 31 Mayıs Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar ödemeleri gerektiğini bildirdi.

Borçlarını yapılandıran mükellefleri uyaran Bakır, bu tarihe kadar ödeme yapmayan borçluların yapılandırma haklarını kaybedeceklerini belirterek, ödemelerin, Büyükşehir Belediyesi’nin veznelerine, anlaşmalı bankalara yapılabileceği gibi internet üzerinden de gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

Daire Başkanı Dilek Bakır’ın verdiği bilgiye göre; mükellefler ödemelerini 31 Mayıs Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar Hipodrum Caddesi No: 5’te bulunan Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’nın girişindeki Mali Hizmetler Veznesi’ne yapabilecekler. Ayrıca mükellefler vergilerini; ING Bank, Halk Bankası ve Vakıfbank şubelerine yatırabilecekler. İnternet bankacılığı veya online olarak ödeme yapmak isteyen mükellefler ise Büyükşehir Belediyesi’ne ait https://eportal.ankara.bel.tr/online-tahsilat internet adresinden 31 Mayıs Çarşamba günü saat 24:00’e kadar mükellef hesap numarasıyla ödemelerini gerçekleştirebilecekler.

BELMEKordusu 300 bine dayandı...

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (BELMEK), 1994 yılından bu yana verdiği 300 bine dayanan mezun sayısıyla, Türkiye’nin birçok ilinin nüfusunu geride bıraktı.

Başkent’in dört bir tarafındaki 152 ayrı kurs yeriyle tüm Ankaralı kadınlara ulaşan BELMEK’lerde; 400’e yakın öğretmenle, 31 ayrı branşta eğitim veriyor.

Patchwork’ten taş bebeğe, iğne oyasından resme, seramikten çiniye kadar Başkentli hanımların hem el becerilerini geliştirebildiği, hem yeni sanat becerileri kazandığı hem de meslek sahibi olmalarına imkan tanıdığı kurslara sadece bu yıl 18 bin 696 kursiyer katıldı. Katılan kursiyerlerin yıl sonu sergisiyle de el emeği göz nuru eserlerini düzenlenen sergilerle tanıtma fırsatı bulduğu BELMEK’ler, Başkent’te kadın olma ayrıcalığını yaşatmaya devam ediyor.


DÜNYANIN

EN BÜYÜĞÜ…

Büyükşehir Belediyesi, pek çok konuda olduğu gibi kadınlara yönelik ayrıcalıklı uygulamalarıyla da dünyaya örnek oluyor. Bunlardan biri olan

BELMEK’ler, dünyanın en büyük

yerel yönetim kursu olarak 23 yıldır Başkentli kadınlara hizmet veriyor.

“Makine nakışı, el nakışı, sim sırma, iğne oyası, şiş dantel, el kırma-tel sarma, dantel anglez, giyim, mefruşat, patchwork (kırkyama), trikotaj, yorganlama, ahşap boyama, kumaş boyama, ipek pentur, hat-tezhip, minyatür, ebru, çini, seramik, mozaik, alüminyum rölyef, taş bebek, takı tasarımı, gümüş işlemeciliği, turistlik el sanatları, ev ekonomisi-yemek, resim, kilim, el örgücülüğü” gibi 31 ayrı branşta verilen eğitimler sonunda kursiyerler, profesyonellere taş çıkartan birbirinden değerli eserlerini de düzenlenen sergilerle ziyarete açıyorlar ve aldıkları övgülerle gururlarını katlıyorlar.


YIL SONU SERGİSİNİ

BAŞKAN GÖKÇEK

AÇTI…

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kadınlara yönelik hizmetlerinden sadece birini oluşturan ve 23 yılda 289 bin mezun sayısına ulaşan BELMEK’lerin her yıl olduğu gibi bu yılki yıl sonu sergisinin açılışını yine Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, eşi Nevin Gökçek ile birlikte yaptı.Patchwork’ten taş bebeğe, iğne oyasından resme, seramikten çiniye kadar binin üzerinden eserin yer aldığı 18 bin 696 kursiyerin el emeği göz nuru eserlerinin yer aldığı BELMEK yıl sonu sergisine, kursiyerlerin gül ve karanfilleriyle karşılanan Başkan Gökçek, “Bugüne kadar (1994’ten bu yana) BELMEK’lerden 289 bin 498 mezun vermişiz… Türkiye’deki pek çok vilayetten sayısal olarak çok daha yukarıda bir rakam” dedi.

Altınpark Fuar Alanı’nda düzenlenen ve Başkan Gökçek ile eşi Nevin Gökçek’in gül ve karanfillerle karşılandığı sergiye, Ankara Valisi Ercan Topaca’nın eşi Sevim Topaca ile yüzlerce BELMEK eğiticisi ve kursiyeri katıldı.


OSMANLI DÖNEMİ

DEFİLESİ…

BELMEK kursiyerleri tarafından hazırlanan Osmanlı dönemine ait kıyafetlerin sergilendiği ve büyük ilgi gören defileyle başlayan serginin açılışında konuşan Başkan Gökçek, sözlerine, “Peşinen hepinize teşekkür ediyorum. Çünkü Belediye Başkanı olduğum 1994 yılından itibaren toplam 23 seneden beri devam eden bu büyük organizasyonun içerisinde sizler de varsınız. Sadece ve sadece bu sene 18 bin 696 kursiyer, bu kurslarımıza katıldı” dedi.
MEZUN SAYISI

300 BİNE DAYANDI…

BELMEK kurslarının “hiç tartışmasız, hanımlara yönelik dünyanın en büyük kurs organizasyonu” olduğunu da vurgulayan Başkan Gökçek, “Bugüne kadar 23 yılda 289 bin mezun vermişiz, bu müthiş bir rakam. Türkiye’deki pek çok vilayetten, sayısal olarak çok daha yukarıda bir rakam. Böylesine büyük bir BELMEK ordusu var. Emeği geçen bütün hanımlara ve eğitim veren 384 öğretmen arkadaşımıza,

gayretleri dolayısıyla teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

152 ayrı yerde 31 ayrı branşta süren BELMEK’lerde ortaya çıkan eserlere ilişkin değerlendirmede bulunan Başkan Gökçek, “İddia ediyorum ve her zaman söylüyorum; buradaki eserler, profesyonellere taş çıkartıyor. Gerçekten çok başarılılar. Bazı eserlerde hiç mübalağa etmiyorum, profesyonellerin üzerine çıkıyorlar. Bundan da büyük bir mutluluk duyuyorum. Her branşta eserler süper. Sıradan eser diyebileceğimiz eser yok. Her biri birbirinden güzel, kendi branşlarında. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak da gurur duyuyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.
NEVİN GÖKÇEK: “BURASI

BİR MUTLULUK OKULU”

Özellikle Başkentli hanımların her fırsatta yanlarında olan, desteklerini esirgemeyen Nevin Gökçek de sergiyi, “tek kelimeyle mükemmel” sözleriyle niteleyerek, “Emeği geçen öğretmen ve öğrenci arkadaşları kutluyorum. Biz BELMEK ailesi ve okulu olarak iddialıyız ve dünyada birinciyiz. Allah nazarlardan saklasın. Ben buradan herkese sesleniyorum, vakit ayırıp, sergimizi gezip, görsünler. Melih Bey’in söylediği gibi en ufak bir hata yok, mükemmel eserler… Burası büyük bir okul. Mutluluk okulu diyorum, başarılar diliyorum ve emeği geçenleri de kutluyorum” dedi.

BELMEK SERGİSİNDEN

NOTLAR…

-Başkan Gökçek ile eşi Nevin Gökçek’in, özellikle çini, ipek pentur, canlı manken ve işlemeli şemsiyeyle çektirdikleri fotoğraflar, neşeli anlar yaşattı,-Serginin sonunda şark köşesinde oluşturulan koltuklarda çeşitli ikramlarda bulunulan konuklar, burada bir süre sohbet ettiler ve hatıra fotoğrafları çektirdiler,

-Başkan Gökçek, serginin sonunda BELMEK yöneticilerine tek tek çiçek verdi.

-Kırk yama örtüler, iğne oyaları, boyanmış ahşaplar, gümüşler, takılar, taş bebekler, minyatürler, ebrular, mefruşatlar, el nakışları, alüminyum rölyefler, danteller, giyimler ve çinilerin bir arada yer aldığı sergide binin üzerinde eser ziyaretçilere muhteşem bir seyir sunuyor.

-Başkan Gökçek, sergi

boyunca twitter hesabından fotoğraflar paylaşarak, BELMEK’lere ilişkin değerlendirmelerini aktardı.


Sokakta ÇalışanÇocuklar Merkezi’nin yıl sonu gösterisi duygulandırdı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, eşi Nevin Gökçek ile birlikte, Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi üyesi çocukların hazırladığı yıl sonu gösterisine katıldı.

Gençlik Parkı Büyük Tiyatro Salonu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi’ne üye çocuklar, duygu dolu ve coşkulu pek çok gösteriye imza attı. Gösterilerin ardından konuşma yapan Başkan Gökçek, “Belediyemizin 23 senedir yürüttüğü projesinin meyvelerini görmek, bizi çok mutlu ediyor” diyerek, gösterilerden memnuniyetini dile getirdi.

Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi’ndeki eğitmenlere ve personele teşekkürlerini ileten Başkan Gökçek, şunları söyledi: “İlk belediye başkanı olduğumda, Ankara’da ‘Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi'ni derhal büyütelim ve aktif hale getirelim’ demiştim. O tarihlerde Ankara’da 5 bin civarında sokakta çalışan çocuk vardı. Ankara o

günden bugüne 2 kat büyüdü. Normal şartlar altında bu çocukların rakamının

büyümesi gerekirdi. Allah’a hamd olsun, bu rakam 680'e indi. Sokaktaki çocuğumuzu sokaktan aldık, büyüttük. Ailesiyle küs olanları ailesiyle barıştırdık. Okula gitmeyenleri okula gönderdik. Mezun ettik, yetmedi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, başta Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi olmak birçok merkezine alıp istihdam ettik. Yani bu çocuklarımızı topluma, ailesine kazandırdık. Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız yoldan, kanaldan, sudan çok daha önemli bir sosyal faaliyet yürüttük. Allah'a hamdolsun, bundan da başarılı çıktık.”


“İNŞALLAH ÜLKELERİNE

MİLLETLERİNE

YARARLI

OLURLAR”


Başkan Gökçek, merkezdeki eğitmen ve personele çok önemli görevler düştüğünü belirterek, “Şimdi Türkmen, Suriyeli, Iraklı çocuklarımıza da ev sahipliği yapıyoruz. Arkadaşlarımızın verdiği rakamlara göre, 1200 yavrumuzu burada eğitiyoruz. Biraz önce onların gösterilerini gördük. Gurur duyduk, emeği geçen personel arkadaşlara teşekkür ediyorum. Onlar çok büyük bir görev yapıyorlar. Çocuklar ilerki

yıllarda inşallah başarılı olurlar, ülkelerine milletlerine yararlı olurlar. Iraklı, Suriyeli çocuklarımız da inşallah büyüyene kadar tekrar ülkelerine döner, ülkelerine hizmet ederler. Biz de bu konuda katkıda bulunursak ne mutlu bize” diye konuştu.

“EN ÖNEMLİ OLDUĞUNA

İNANDIĞIM PROJE”

Yıl sonu gösterisinde konuşan Başkan Gökçek’in eşi Nevin Gökçek de Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi üyesi çocukların arasında olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin, önemli sosyal projelere imza attığını altını çizen Nevin Gökçek, “Bunların içinde en önemli olduğuna

inandığım proje burada. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Muhteşem bir proje” dedi.

Sözlerine sokakta mendil satan sürekli karşılaştığı bir çocukla yaşadığı bir hatırasını anlatarak devam eden Nevin Gökçek, “Evine gittik, durumları vahimdi. Gerçekten durumları kötüydü. Halbuki biz bazen bizlere bir şey satmak için yanımıza yaklaşanları, gerçekten ihtiyacı olup olmadığını bilmediğimiz için

azarlıyoruz. Ama bunun yanı sıra çok ihtiyacı olan, ailesini geçindirmeye çalışan, ailelerine yer bulmaya çalışan yavrularımız var” diye konuştu.

SIĞINMACI ÇOCUKLAR

DUYGULANDIRDI

Başkan Gökçek, program süresince, çocukların gösterilerini cep telefonuyla çekerek, sık sık Twitter hesabından paylaştı. Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının da katıldığı yıl sonu gösterisinde, savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ailelerin çocukları, gösterileriyle, katılımcılara duygusal anlar yaşattı. Suriyeli, Iraklı Türkmen çocukların, İstiklal Marşı’nın tamamını ezbere okuması, Çanakkale türküsünü hep bir ağızdan söylemesi, etkileyici şiir ve mektuplar okumaları, izleyicileri duygulandırdı.

Çocuklar, tekvando ve güreş gösterileriyle de katılımcılara güzel bir gün yaşattılar. Programda, çocukların Merkez'de yaptıkları resim ve el işlerinden oluşan çalışmalar da sergilendi.Ramazanda nasıl beslenmeliyiz?

Bu hafta başlayacak ramazan ayı nedeniyle, uzmanlar, oruç tutanların sağlıkları için, iftar ve sahur menüleri konusunda uyarıda bulundu.

“11 ayın sultanı” ramazan ayının sağlıklı ve sorunsuz geçirilmesi için beslenme şekline dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, hava sıcaklıklarının da yükseleceğine dikkat çekerek, “Sıcağın etkisiyle artan terlemeyle birlikte yeterince sıvı alınmazsa, vücutta su ve mineral kaybı olur. Buna bağlı olarak da bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri yaşanabilir” dediler.

Günde en az 2-2,5 litre su tüketilmesi, bunun yanı sıra ayran, soda ve taze meyve suyu da tüketilmesi uyarısunda bulunan uzmanlar, şunları söylediler:

“Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 3 öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Sahura kalkılmaması ya da sahurda sadece su içilmesi, 16-17 saatlik açlık süresini 20 saate çıkardığı için açlık kan şekerinin daha erken düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olur. Bu nedenle sahurda mutlaka bol sıvıyla birlikte protein ağırlıklı yiyecekler yenilmelidir.”

Ramazan ayında beslenme sisteminin büyük ölçüde değiştiğine dikkat çeken uzmanlar, oruç ayının insan organizmasına etkileri ve gereken beslenme düzeniyle ilgili sorularımızı şöyle yanıtladılar:

Oruç, insan organizmasında ne

gibi değişikliklere neden oluyor?

Oruçta belirli bir dönem aç ve susuz kalınması sonucunda organizmada fizyolojik değişiklikler oluşur. Uzun süre aç kalınması, kan şekeri düşmesine, tansiyon düşüklüğüne veya yüksekliğine, baş ağrısına, vücut ısısının azalması sonucu üşümeye, hareket azlığına ve şişmanlığa neden olabilir.

İftar beslenmesi nasıl olmalıdır?

İftara kadar aç kalan midenin ilk besininin su olması gerekir. Daha sonra orucu çok hafif bir çorbayla açıp, peynir, pide veya ekmekle karın az miktarda doyurulur. Bir müddet ara verilir, örneğin namaz kılanlar namazını kılabilir, daha sonra iftar saatine göre ana öğün olarak etli sebze yemeği, salata, komposto yiyip 21-21:30 civarında da meyve veya sütlü tatlı veya az kuru meyve veya çay, kepekli bisküvi veya bir dilim sebzeli börek alternatifleri ara öğün olarak yenilip, sağlıklı bir beslenme düzeni sağlanabilir.

Sahurda nelere dikkat edilmelidir?

Tabiî ki unutulmaması ve mutlaka yapılması gereken şey, oruç tutanların sahura kalkma zorunluluğudur.Çünkü gün boyu açlığa ve susuzluğa dayanabilmenin en önemli kuralından biri olarak, sahura kalkmayı görmek gerekir.Sahura kalkılmadan oruç tutulursa, aç kalma süresi artacağından metabolik hız düşer. Bunun sonucu olarak, oruç tutanlarda halsizlik ve baş ağrısı görülebilir.Bu nedenle sahurda tüketilen protein içeriği fazla olan yumurta, yoğurt, peynir, süt gibi gıdalar, midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirirler. Sahurda, kahvaltı şeklinde bir öğün, fazla yağlı olmayan hamur işleri ile bol sıvı alınmalı ve su içilmelidir. Meyve yenmeli, tuzlu besinlerden uzak durulmalıdır. Çiğ sebze, domates, salatalık gibi yiyeceklere de mutlaka sahurda yer verilmelidir.

Kronik rahatsızlıkları olan kişiler ne yapmalı?

Şeker, kalp, hipertansiyon ve mide rahatsızlığı gibi kronik hastalığı olan kişiler, mutlaka doktorlarıyla görüşmeli, onay aldıktan sonra oruç tutmaya karar vermelidir.

Başkentliler köy özlemini giderdi

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ana sponsorluğunda düzenlenen organizasyon kapsamında, Hipodrom alanına, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar getirilerek çiftlik kuruldu.

“Anadolu Yetiştiriciler, Canlı Hayvan ve Çobanlar Fuarı”, “Anadolu Kırsal Hizmetler Fuarı” ve “2. Ulusal Kırkım Şampiyonası” açılışı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından yapıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, açılışta yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal hizmetlere desteklerinden dolayı, Başkan Gökçek ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti. Tarımın, bilimsel kurallara uygun şekilde yapılarak geleceğe taşınabileceğinin altını çizen, gelecekte de tarımın önemli bir yere sahip olduğunu, verdiği örneklerle anlatan Bakan Çelik, “Her şeyin modası geçer ama tarımın modası geçmez” diyerek, tarımın önemine vurgu yaptı.

BAŞKAN GÖKÇEK:

“KÖYLÜLERİMİZE

HİZMET ETMEYİ

ŞİAR EDİNDİK”

Atatürk Kültür Merkezi’nin yanında bulunan Hipodrom alanında kurulan fuarın açılışında konuşan Başkan Gökçek, fuarda emeği geçen Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanı Özgür Güven ve ekibi ile diğer kurumlara teşekkür etti. Başkan Gökçek, Valilik bünyesindeki İl Özel İdaresi'nin yetkilerinin 2014 seçiminden sonra kanun gereği Büyükşehir’e geçtiğini hatırlatarak, bu tarihten sonra Büyükşehir Belediyesi’nin kırsala verdiği hizmetleri şöyle anlattı:

“Biz her dalda köylülerimize hizmet etmeyi şiar edindik. Şu ana kadar son 3 senede Kırsal Hizmet Dairesi, eski parayla söylüyorum 54 trilyon lira (milyon lira) para sarf etti. Bu paranın büyük bir kısmı, çiftçiye, köylüye yardım olarak, destek olarak gitti.

-Türkiye’nin en büyük arı kovan projesini biz gerçekleştirdik. 1400 çiftçimize 10 bin adet arılı kovan ve arıcılık malzemesi verdik. Artık Ankara’ya özgü bal üretimi başladı. Ankara’yı tam bir bal şehri yapmış olacağız.

-752 yetiştiricimize damızlık koç ve teke verdik. Kırsalda işsizliği azaltmak için 92 genç

çiftçimize 3 bin anaç koyun ve 1600 keçi desteğinde bulunduk. 8 kırkım makinesi hediye ettik. Kırkım eğitimi verdik. Ulusal Kırkım Şampiyonası düzenledik.

-3166 çiftliğe 883 ton yem bitkisi dağıttık. 931 çiftçimize 67 bin 570 tane meyve fidanı dağıttık. 286 çiftçiye 89 ton

kavuzsuz arpa dağıttık. Afetten zarar gören çiftçimize 698 ton tohum verdik.

-Ürün kalitesi artsın diye 243 çiftçimize 2 milyon 122 bin 410 adet sertifikalı sebze fidanı dağıttık, 320 çiftçimize iyi tarım sertifikası verdik.

-Süt tankı desteği ve biçme makinesi ile hizmetler verdik. 4 slaj paketleme makinesi aldık ve traktörlerle çiftçimizin 13 bin ton slajlık mısırını paketledik.

-10 makineyle tarlalardan taş toplama hizmeti yapıyoruz. Tarıma uygun alanları Ankara’da çoğaltmaya çalışıyoruz.

-12 balıkçımıza motorlu balıkçı kayığı aldık. 27 balıkçımıza da malzeme yardımı yaptık.

-Bütün ilçelerimize kendilerini tanıtmaları için reyonlar verdik. 12 ilçemiz burada stant açtı.”

Başkan Gökçek, bu yaptıklarının daha başlangıç olduğunu kaydederek, “Allah inşallah tamamına erdirir. Her zaman Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Ankara köylüsünün, çiftçisinin, çobanın yanında olduğunu bilmenizi istiyorum” dedi.

ULUSAL KIRKIM

ŞAMPİYONASI’NIN

İKİNCİSİ DÜZENLENDİ…

Büyükşehir Belediyesi

tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen 33 kırkımcının kıyasıya yarıştığı 2. Ulusal Kırkım Şampiyonası'nda, kırkımcılar birinci olmak için kıyasıya yarıştı.

Kadın ve erkek kategorilerinde ayrı ayrı mücadele eden yarışmacılar, en kısa sürede koyunları kırkmak için yarıştılar.

Kırklareli, Konya, Kayseri, Denizli, Karaman, Eskişehir, Antalya gibi çeşitli illerden Ankara’ya gelen 4’ü kadın toplam 33 kırkımcı, koyunlara zarar vermeden kırkımlarını yapıp en çok puanı almak için makinelerini çalıştırdılar. Şampiyonada yarı finale kalan 20 kırkımcının çekişmeli geçen mücadelesi sonunda, erkeklerde Kırklareli'nden Kadir Sarı, kadınlarda da geçen yılın şampiyonu, Karamanlı Gülşah Ün birinci oldu. Erkekler kategorisinde birinci olan kırkımcıya 5, ikinciye 2, üçüncüye de 1 gremse altın, kadınlar kategorisinde de birinci olan kırkımcıya, kırkım makinesi verildi.


“DÜNYA ÇAPINDA ÜNLÜ

BİR KIRKIM

ŞAMPİYONAMIZ

OLACAK”


Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanı Güven, Kırkım Şampiyonası’nın ortaya çıkış fikriyle ilgili olarak şunları söyledi: “Küçükbaş hayvancılıkta Ankara’nın birinci olmasını, küçükbaş hayvancılığın da başkenti olmasını istiyoruz. Hayvanın yünü, küçükbaş hayvancılıkta katma değeri en yüksek olan ikinci ürün, bu hayvan yününü katma değeri yüksek hale getirmek için de kırkımın

makineyle yapılması gerekiyordu. Biz bu ihtiyaçtan yola çıkarak, ilk önce kırkım eğitimi verdik, eğitim alanlara makine hediye ettik. Türkiye’de makineli kırkımı geliştirmek için de geçen sene bir şampiyona düzenledik. Bu tür yarışmalar, dünyada çok önemli yeri olan yarışmalar. Biz Türkiye’de bunun başlangıcını yapmış olduk. ‘Neden Türkiye’den de dereceye giren yarışmacılar olmasın’ diyerek çalışmalarımıza başladık. İnşallah bu yarışmalar devam edecek ve katılımlar her geçen gün artacak. Dünya çapında ünlü bir kırkım şampiyonamız olacak.”


ÇOCUKLAR İÇİN ÖZEL KÖY

Fuar alanına kurulan dev çadırda da Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri, yöresel ürünlerini tanıtma fırsatı buldular. İlçelerin yöresel yemekleri, kıyafetleri gibi onlarca ürünün tanıtıldığı çadırda, çocuk köyü de çocukların oldukça ilgisini çekti. Çocuklar fuarda çobanları ve hayvanları yakından tanıyarak köy hayatının nasıl olduğunu öğrendi. Ayrıca çocuk köyünde resim yaparak hoşça vakit geçirdiler. Fuarda tarım ve hayvancılıkta kullanılan makineler de tanıtıldı.

Fuar boyunca eğitici ve öğretici bir çok yarışma ve sempozyum gerçekleştirildi. “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” bilgi yarışmasında da yine her ilçeden gelen kadınlar kıyasıya yarıştı.

Büyükşehir, ramazanda her gün 12 bin kişiye iftar verecek

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 27 Mayıs'ta başlayacak ramazan ayı boyunca, 9 ayrı noktaya kuracağı dev çadırlarda, günlük 12 bin kişi olmak üzere toplam 340 bin kişiye iftar verecek.

İftar çadırlarında, kendi yemekhanesinde hijyenik ortamda hazırlanan menüler ikram edilecek. Hijyenin ön planda tutulduğu iftar çadırlarında, Başkent-lilere, 4 çeşit yemek, hurma ve sudan oluşan iftar menüsü ikram edilecek.

Çadırlar, Seymenler Kent Meydanı, Sincan Kent Meydanı, OSTİM Metro İstasyonu yanı, Altındağ Battalgazi, Altındağ Solfasol, Yahyalar, Mamak, Hüseyingazi ve Gençlik Parkı olmak üzere 9 ayrı noktada kurulacak. Binlerce Başkentli'nin ağırlanacağı çadırlara, yaz sıcakları nedeniyle klimalar, iftar programlarının izlenebilmesi için de televizyonlar yerleştirilecek.

Büyükşehir Belediyesi'nce kurulacak iftar çadırlarının adresleri şöyle:

Seğmenler Kent Meydanı: Ulubey Mah.Selçuk Cad. Siteler İtfaiyesi Karşısı

Sincan Kent Meydanı: Maraşal Fevzi Çakmak Cad. Polatlı 2 Cad. Kent Meydanı

OSTİM Metro İstasyonu Yanı: Alınteri Bulvarı Üzeri

Altındağ Battalgazi: Özkent Akbilek Gençlik Merkezi Yanı Alemdağ Mah. Muhtar Turan (882.) Caddesi

Altındağ Solfasol: Doğu Mah. Hacıbayram Veli Cad. No: 107

Yahyalar: Yahyalar Camii Karşısı

Mamak: Kusunlar Toki Konutları Zirvekent

Hüseyingazi: Ekin Mah. Bostancık Cad. Rauf Denktaş Parkı İçi

Gençlik Parkı: Cumhuriyet Cad. Kültür Merkezi Girişi

RAMAZAN ETKİNLİKLERİNİN

MERKEZİ ALTINPARK...

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 11 ayın sultanı ramazan ayı boyunca Ankara’nın dört bir tarafında açılacak iftar çadırlarının yanı sıra Altınpark’ta da değişik grup ve kitlelere büyük iftarlar verileceğini kaydederek, “Orada Kutsal Emanetler Sergisi açılacak. Kanuni Sultan Süleyman’ın Kabe’ye yaptırdığı Kabe kapısını teşhir edeceğiz orada. 15 civarında Kutsal Emanet’i ziyarete açacağız. O da çok ilgi çekecek. Bir de kitap fuarı açacağız” dedi.

Büyükşehir’den, sığınmacı

çocuklara

Türkçe dersi...

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ülkelerindeki iç savaş nedeniyle, aileleriyle birlikte Türkiye’ye sığınan çocuklara Türkçe öğretiyor.

Büyükşehir Belediyesi Sokakta Çalışan Çocuk Merkezi’nde uygulamaya konulan projeyle, Türkiye’ye sığınan ailelerin çocuklarına Türkçe dersleri veriliyor, çeşitli aktivitelerden yararlanmaları sağlanıyor.

Okula gönderilmeyip sokakta çalıştırılan çocukların eğitime yönlendirmesi amacıyla kurulan Sokakta Çalışan Çocuk Merkezi, başarılı çalışmalarına son yıllarda değişik etkinlikler de ekledi. Sokakta çalışan çocuklarının sayısının azalması üzerine, merkezde savaştan dolayı göç edip Türkiye’ye sığınan, başta Türkmenler olmak üzere sığınmacı çocuklara sosyal, kültürel etkinlikler ve kurs desteği veriyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz servislerle bulundukları mahallelerden alınan çocuklar, her gün Sıhhiye Çok Katlı Otoparkı’nın içinde bulunan merkeze getiriliyor. Sığınmacı çocuklara, aktivitelerden yararlanmasını kolaylaştırmak için öncelikli olarak Türkçe öğretiliyor. Sanat, spor ve müzik eğitimi de alan, ayrıca değişik aktivitelere katılan çocuklar, burada verilen yemek hizmetinden de ücretsiz yararlanıyor.

EGO personelinden, 15 Temmuz

şehitleri anısına kan bağışı...

15 Temmuz'daki, FETÖ'cülerin hain darbe girişimine karşı Ankaralıları direniş noktalarına taşıyan EGO şoförleri, 15 Temmuz şehitleri anısına kan bağışında bulundu. EGO ve Kızılay Genel Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen kampanyada, yüzlerce EGO çalışanı Kızılay’a bağış yaptı.

EGO tarafından her yıl gerçekleştirilen kan bağışı organizasyonunun bu yılki teması, 15 Temmuz şehitleri oldu. EGO’nun Macunköy’deki 2. Bölge Müdürlüğü’nde kurulan kan bağışı noktasında, şoföründen teknik personeline, idarecisinden güvenlikçisine kadar yüzlerce EGO çalışanı, kan bağışı yaptı. EGO Otobüs Daire Başkanı Ömer Aras da personeliyle birlikte kampanyaya bizzat katılarak destek verdi.

EGO’nun 5 otobüs hareket bölgesinde görev yapan yüzlerce otobüs şoförünün yanı sıra kan bağışı noktasının kurulduğu EGO 2. Bölge Müdürlüğü’ndeki Merkez Atölye Müdürlüğü’nde çalışan yüzlerce teknik personel de Kızılay’a kan vermek için koştu.

“15 TEMMUZ

ŞEHİTLERİNİ

UNUTMADIK”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin tüm birimleriyle birlikte,15 Temmuz 2016’da FETÖ hainlerinin darbe girişimine karşı Ankaralıları sabahlara kadar direniş noktalarına taşıyarak darbe girişiminin başarısız olmasında büyük pay sahibi olan EGO otobüs şoförleri, kan bağışı yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

EGO Genel Müdürlüğü’nde koruma ve güvenlik memuru olarak çalışan Orhan Bacak, kan bağışı yapmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, “Bütün herkesi, aynı zamanda organ bağışı yapmaya da davet ediyorum” dedi.

Murat Çakıray adlı EGO personeli de 15 Temmuz şehitlerini unutmadıklarını belirterek, “Her sene geleneksel olarak kan bağışı yapıyoruz, tüm personel olarak da bu kampanyalara katılmaktan mutluyuz, bu yıl ki kan bağışı kampanyamızda ise 15 Temmuz şehitlerini unutmadığımızı, onları hep anacağımızı vurgulamak istiyoruz” dedi.

Alaattin Karadeniz adlı otobüs şoförü ise bağış yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu, hayat kurtarmak için koşa koşa kan vermeye geldiğini ifade etti.

İLÇELER
Sincan Belediyesi’nden engellilere özel program

Sincan Belediyesi, engelli vatandaşlara özel bir program düzenledi.

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Kültür Evi’nde düzenlenen programın ev sahipliğini üstlendi. Programa; AK Parti Sincan İlçe Başkanı Fatih Omaç, TÜMÖZDER Sincan Şube Başkanı Mehmet Ali Bakici ve çok sayıda engelli vatandaş katıldı.

Başkan Tuna, bu programda engellilerin taleplerini dinledi. Sincan Belediyesi olarak her zaman engellileri ve onların ihtiyaçlarını önceleyerek projelerine yön verdiklerini belirten Başkan Tuna, herkesin sorumluluk alması gerektiğini söyledi. Başkan Tuna “Engellilerimize daha iyi bir yaşam alanı oluşturmak için çalışıyoruz. Başta Hükümetimiz olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar, bu konuda çok önemli çalışmalara imza atıyor. Bir ülkenin gelişmişlik seviyesi, içinde yaşayanların mutluluğu ve huzuru ile ölçülüyor. Son 15 yılda büyük bir ivme kaydeden ülkemiz, engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için çalışmalarına her geçen gün yenilerini ekliyor. Tabi ki bunlar yeterli mi değil. İnşallah hep beraber el ele daha iyisini daha güzelini yapmak için çalışacağız. Daha güzel yarınlar için el ele verelim” dedi.


“Dostluk Rallisi”

Haymana’da konakladı

Dünyanın önde gelen ve 12’incisi gerçekleşen “Allgau-Orient Doğu Batı Dostluk Rallisi”nin, 180 araç ve 400 kişiden oluşan ekibi, 3. kez Haymana’ya geldi.

Haymana’da Kaplıcaya giren 12 ülkeye mensup ralliciler, Haymana Termal suyunu sevdiklerini söylediler.

Rallicilere Haymana’da ev sahipliği yapan Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, 1 günlük konaklamanın ardından rallicileri uğurladı. Başkan Turgut, dostluk rallisi ekibinin üçüncü kez Haymana’yı ziyaret ettiğini belirterek, “Sizi misafir etmekten büyük onur duyduğumu belirtmek istiyorum” dedi.

Ralli Komitesi’nin Başkanı Wilfried Gehr de Haymana’da kendilerine gösterilen misafirperverlik ve yakınlık nedeniyle Başkan Turgut ve Haymana halkına teşekkür etti.

Ralli Komitesi İkinci Başkanı ve Türkiye Sorumlusu Nadir Serin de “300 araçla katıldığımız Almanya-Ürdün güzergahının önemli duraklarından biri olan Haymana’da bulunmaktan, ben ve rallici arkadaşlarım son derece mutluluk duymuşlardır” dedi.

Konuşmaların ardından, ralli araçlarına, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut ve komite yetkililerince start verildi.


Kahramankazan Zabıtası’ndan hizmet içi eğitim

Yerel yönetimler alanında yaptığı uygulamalarla Türkiye’ye örnek olan Kahramankazan Belediyesi, personel eğitimine de büyük önem veriyor.

Kahramankazan Belediyesi’nce bu kapsamda zabıtalara yönelik meslek içi eğitim semineri verildi. Belediye’de düzenlenen eğitime tüm zabıta personeli katılırken, Belediye'de görevli zabıta komiseri ve eğitmen Ahmet Aydın tarafından verilen eğitim seminerinde personel, Zabıta Yönetmeliği, Hijyen Yönetmeliği ve Tebligat Kanunu konularında bilgilendirildi. Seminere katılan zabıtalar, eğitim sonunda sertifikalarını aldı.

Belediye Başkanı Lokman Ertürk, ilçe halkına daha iyi ve

kaliteli bir hizmet sunabilmek için personele yönelik eğitim faaliyetlerini önemsediklerini belirterek, “Bu eğitimlerle personelimizin donanımını en yüksek seviyede tutmaya gayret gösteriyoruz. Bu doğrultuda da zabıta

arkadaşlarımıza yönelik bu eğitim gerçekleştirildi. Belediyemizde görevli tüm personele yönelik benzer eğitimler veriliyor. Bu anlamda çalışmalarımız ve eğitim seminerlerimiz aralıksız olarak devam edecek” diye konuştu.


Başkan Şahin, engellilerle bir araya geldi

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, ilçe genelinde yaşayan engellilerle, öğle yemeğinde bir araya geldi.

Dua okunmasıyla başlanan yemekte, birbirleriyle dertleşip, istek ve dileklerini özgürce Başkan Gazi Şahin’e anlatan

engelliler, kendisinin misafirperverliğinden çok mutlu olduklarını ifade ettiler.

Konuklarına, devletin engelliler için sağladığı imkânlar hakkında bilgiler aktaran Şahin, misafirleriyle bire bir ilgilenerek, sağlık ve genel ihtiyaçları hakkında bilgiler aldı ve gerekenlerin yapılması konusunda görüşmeler yaparak, kapılarının her zaman açık olduğunu belirtti.

Başkan Şahin, “Bugüne kadar ailece yediğimiz en güzel yemeklerden biriydi. Biz sizlerle kocaman bir aileyiz. Allah sizlere, ülkemize, milletimize zarar ziyan vermesin. Dirliğimiz, birliğimiz hiçbir zaman bozulmasın inşallah” dedi.


Obeziteye karşı, horonla zurna birleşti

Keçiören Belediyesi, Erasmus Plus “Let's Move! Sport Against Obesity” projesi kapsamında İtalya, Çek Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, Polonya ve Romanya'dan gelen gençleri misafir etti. Proje kapsamında, sağlıklı beslenme ve obezite, çeşitli sportif aktiviteler, Eymir Gölü'nde ve Kartalkaya'da doğa yürüyüşleri, yüzme, bowling, video çekimleri, Keçiören Toplum Sağlığı Merkezi Obezite Birimi'nden uzman doktor eşliğinde katılımcıların vücut kitle indeks ölçümleri gerçekleştirildi.

Avrupa Gıda Güvenliği Türkiye Sorumlusu, Gıda Mühendisi Nurseren Budak tarafından obeziteye neden olan besinler, gıda güvenliği ve etiket okuma konularında bilgilendirici seminer gibi eğitici çalışmalar gerçekleştirildi.

Keçiören Belediyesi önünde de Avrupa'dan gelen gençlerin hazırladığı “Let’s Move Big Show - HORON ZUMBA” gösterisibüyük ilgi gördü, vatandaşlar da kendilerini müziğin ritmine kaptırarak gençlere eşlik etti.


Etimesgut

Belediyesi, asfalt sezonunu açtı

Etimesgut Belediyesi, havaların ısınmasıyla birlikte sıcak asfalt serim çalışmalarına başladı. Etimesgut Belediyesi, incelemelerin ardından asfalt ihtiyacı olan sokakları belirledi ve hazırladığı plan ve

program doğrultusunda, Oğuzlar ve Atakent Mahallesi'ndeki sokakları asfaltlayarak sezonu açtı.

Etimesgut Belediyesi, bu yıl 65 bin ton asfalt kullanarak bozuk yolları daha modern hale getirmeyi planlıyor. Planlama kapsamında Etimesgut merkez mahalleler, Bağlıca ve Elvankent bölgesinde çalışmaların yoğunlaşacağı belirtildi.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Etimesgut'un sürekli gelişen ve büyüyen bir ilçe olduğunu belirterek, şunları söyledi: “29 bin hektar yüzölçüme sahip, 36 mahallesi olan, Ankara'nın 5. Türkiye'nin 18. büyük ilçesiyiz. Şehrimiz Ankara'nın diğer ilçelerinden ve Anadolumuzun her köşesinden sürekli göç alıyor. Yeni imar yolları açıyoruz. Yeni yol ve kaldırım çalışmaları yapıyoruz. Halkımızın yaşam kalitesini artıracak yaşam alanları inşa ediyoruz. Belirli program dahilinde, mahallelerimizin ne ihtiyacı varsa, en kısa zamanda karşılamak için çalışıyoruz” dedi.


Başkan Tiryaki, işitme engelli çiftin nikahını kıydı

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, işitme engelli bir çiftin nikahını kıydı.

Hamamarkası’nda bulunan Nikah Konağı’nda duygu dolu anlar yaşanırken, işitme engelli Gülseren Dursun ve Aydın Bulanık, Başkan Tiryaki’nin, “Birbirinizle evlenmek istiyor musunuz?” sorusunu, işaret diliyle “Evet” diyerek yanıtladı.

Başkan Tiryaki, Gülseren Dursun ve Aydın Bulanık çiftine ömür boyu mutluluklar dileyerek, sevginin tüm engelleri aştığını söyledi. İşitme engelli çift de Başkan Tiryaki’ye mutluluklarını dile getirerek, teşekkür ettiler.


Karagöl Tabiat Parkı, hafta sonları için ziyarete açıldı

Altyapı çalışmaları nedeniyle 1 yılı aşkın süredir kapalı olan Karagöl Tabiat Parkı, sadece hafta sonları için ziyarete yeniden açıldı.

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından işletmesi Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen ve altyapı çalışmaları nedeniyle ziyarete kapalı olan Karagöl Tabiat Parkı'nda altyapı çalışmalarının büyük oranda tamamlandığını dile getirdi.

Başkan Acehan, Karagöl Tabiat Parkı’nın, yaklaşık 1 ay süreyle sadece hafta sonları ziyarete açıldığını belirterek, “İnşallah 1 ay sonra çalışmaların tamamlanmasıyla, hafta içi de dahil olmak üzere Karagölümüz, yerli ve yabancıların ziyaretçilerine açılacak. Karagöl’de yürüyüş yolları, aydınlatma sistemleri, otopark ve atıl vaziyette bulunan sosyal tesislerin bir kısmı yapıldı. Spor ve oyun alanlarının da bir kısmı da yapılarak hizmete girdi” dedi.


Kızılcahamam’a canlı

hayvan pazarı açılıyor

Kızılcahamam Belediyesi, 2 Haziran'dan itibaren canlı hayvan pazarı açıyor. Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından organize edilen Canlı Hayvan Pazarı, Kızılcahamam Sanayi Sitesi Akasya Caddesi Belediye Mezbaha bölgesinde bulunan kurban satış yerinde hizmete girecek.

Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney, canlı hayvan satış yerinin açılacağı duyurusunu yaparak, “Yetiştiricilerimizin hayvanlarını daha rahat satabilmeleri ve daha çok alıcıya ulaşabilmeleri için canlı hayvan satış yerini, aynı kurban bayramlarında satışların yapıldığı gibi her hafta cuma günleri yetiştiricilerimiz ile alıcıları buluşturmak için imkan sağlayacağız. Belediye olarak canlı hayvan pazarında yer tahsisini yaparak, yetiştiricilerimiz ve alıcılarımızı buluşturmaktan memnuniyet duyarım” dedi.

Canlı hayvan satışı hakkında bilgi almak isteyenler, Kızılcahamam Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile irtibata geçebilecek.
TOKİ’den Çamlıdere’ye 55 konut

TOKİ, Çamlıdere’de 55 konut inşaatına başladı. Çamlıdere Belediyesi’nden devralınan arsa üzerine yapılacak 55 dairelik 4 bloğun şantiye alanında hafriyat çalışmalarına başlandı.

Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can, TOKİ konutlarının, Çamlıdere’nin ihtiyaç duyduğunu konulardan biri olduğunu kaydederek, “Bunu da başlarıyla sonuçlandırdık ve hafriyat alımını yaparak inşaatların temelini başlattık. Özellikle ilçemizde görev yapan ama ikamet edemeyen kamu görevlileri başta olmak üzere birçok kesime hitap edecek olan bu konutlar, ilçemiz merkezinde yerleşim oranını da artırmış olacak. Çamlıdere gibi bir turizm ilçesine yakışacak bir mimariyle yapılacak TOKİ konutları, tüm hemşehrilerimize ve konut alan herkese hayırlı olsun” dedi.

Beyler Mahallesi mevkiinde, TOKİ'ye devredilen 6 bin metrekarelik alanda yapılacak konutlar, 2+1 ve 3+1 şeklinde olacak.


Minikler, Okul Öncesi Eğitim Şenliği’nde buluştu

Mamak Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği “Okul Öncesi Eğitim Şenliği”, renkli görüntülere sahne oldu. Çocuklar şenlikte, yüz boyama, maskotlar ve şişme oyun alanlarına büyük ilgi gösterdi. Alanda okulları tanıtmak ve geri dönüşümü öğretmek amacıyla stantlar açıldı.

Okul öncesi eğitimin önemine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen şenliğe, Mamak Kaymakamı Ali Mantı, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, Mamak Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Gültekin, veliler ve çok sayıda minik öğrenci katıldı.

Okul öncesi eğitim gören çocukların okulu tanıması ve alışması için bu tür şenlikler düzenlendiklerini ifade eden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Yedi farklı ana okulunun katılımıyla, eğlenceli bir ortamda geçen şenlikte, öğrenciler bir yıl içinde öğrendiklerini sergileme imkanı buldular. Onların başarılarını destekliyor, çeşitli yarışmalarla da kendilerini ödüllendiriyoruz” dedi.

7 anaokulunun katıldığı şenlikte Çiğiltepe Zübeyde Hanım Anaokulu “Çanakkale Geçilmez” gösterisi, İmirzalıoğlu Ganime Hanım Anaokulu “Klasik bale” gösterisi, Manolya Anaokulu “Ront” gösterisi, Çiçek Hatun Anaokulu “Halk oyunları” gösterisi, Sevgi Bahçesi Anaokulu “Ront” gösterisi, Mamak Belediyesi Anaokulu “Bayrak” gösterisi, Habibe Mehmet Kaya Anaokulu ise “Koro ve Dans” gösterisi ile hem eğlendi hem de eğlendirdi.
Gölbaşı’nda yüzme

bilmeyen kalmayacak

Gölbaşı Belediyesi, Rauf Denktaş Kapalı Yüzme Havuzu’nda, 6 yaş ve üzeri çocuklar ile yetişkinlere yönelik yüzme kursu kayıtları başladı.

Belediye tarafından, açılan yüzme kursları, profesyonel yüzme antrenörleri tarafından veriliyor.

Çocukların ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kurslar, yılın 12 ayı devam ediyor. Yüzme kursuna katılmak isteyenler, Gölbaşı Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden kayıtlarını yaptırabilecek. Detaylı bilgi almak isteyenler, 485 50 36-37 no'lu telefonu arayabilecek.

Osmanlıspor, kazanmayı unuttu

Spor Toto Süper Lig’de, sezonun İkinci yarısına kötü bir başlangıç yapan ve üst üste maç kaybeden Osmanlıspor, deplasmanda Galatasaray’a da 2-0 yenilmekten kurtulamadı.

Lig’de ilk yarıyı 26 puanla 6. sırada tamamlayan Osmanlıspor, kendi sahasında Beşiktaş yenilgisiyle başladığı ikinci yarıda, çok kötü performans sergileyerek, taraftarlarını ve camiayı üzdü.

Sezonun ilk yarısında rakiplerinin korkulu rüyası olan, hızlı futbolcularıyla karşılaştıkları takımlara zor anlar yaşatan Mor-Sarılılar, yoğun maç trafiği nedeniyle manevi ve fiziksel bir düşüş içine girdi.

Takım oyununu sergileyemeyen ve gol yollarında başarılı olamayan Başkent ekibi, ikinci yarıda oynadığı 16 karşılaşmada sahadan 3 galibiyet, 3 beraberlik ve 10 yenilgiyle ayrıldı.

Osmanlıspor, Süper Toto Süper Lig’de sezonun son iki karşılaşmasında; küme düşmeme mücadelesi veren Çaykur Rizespor ile kendi sahasında, lig şampiyonluğunun en büyük adaylarından Beşiktaş ile deplasmanda oynayacak.Başkent ekibi, Lig’in 33. haftasında 26 Mayıs Cuma günü saat 20.00’da kendi sahasında Çaykur Rizespor’u ağırlayacak.
Kataloq: files
files -> Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi”
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00

Yüklə 91,39 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə