Yaşam hakkiYüklə 246,95 Kb.
səhifə1/4
tarix05.12.2017
ölçüsü246,95 Kb.
#33888
  1   2   3   4

HAZİRAN 2011 HAK İHLALLERİ BİLANÇOSU
YAŞAM HAKKI
PKK Militanının Cenazesine İnsanlık Dışı Uygulama

Kastamonu kırsalında başlatılan askeri operasyon sonucu çıkan çatışmada yaşamımı yitiren HPG militanı Sancar Buluç'un (Seyit Rıza) cenazesini görenler "vahşet" karşısında sinir krizleri geçirdi. DİHA’nın haberine göre sağ gözü çıkarılan ve vücudunda kimyasal maddelerden kaynaklı olduğu tahmin edilen yanıkların görüldüğü Buluç'un bedeninde, daha önce birçok cenazede rastlanan tahribatlar vardı. 1990'larda yaşamını yitirenlerin kulakları kesilirken, 2011'in ilk üç ayında Buluç'la birlikte 4 HPG’linin gözleri oyuldu. (ANF - 3 Haziran)


Yüksekova’da Yargısız İnfaz Girişimi

Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’nde 14 Haziran 2011’de evinin önünde oynayan V.Ç.’nin, zırhlı bir araçtan atılan gaz bombasının kapsülünün isabet etmesi nedeniyle ağır yaralandığı öğrenildi. (ANF - 15 Haziran)


Erzincan’da Rasgele Ateş

Erzincan’da 16 Haziran 2011’de geçirdiği sinir krizi nedeniyle evinin balkonundan havaya rasgele ateş açan polis memuru Muhammed Demir’in (27) silahından çıkan kurşunların isabet ettiği olay yerine gelen polis memurlarından Yusuf Arslan (36) yaşamını yitirdi, Hikmet Çakıcı adlı komiser de yaralandı. (Hürriyet - 17 Haziran)


Devlet Boşanmak İstediği Kocasından Koruyamadı

Denizli’de kocasından gördüğü şiddet nedeniyle boşanmak isteyen ve savcılık tarafından Kadın Sığınma Evi’ne yerleştirilen 57 yaşındaki Fatma Bağcı, kendisini takip eden eşi 54 yaşındaki Mustafa Bağcı tarafından sokak ortasında kısa namlulu tüfekle vurularak öldürüldü. Olay yerinden 1 kilometre uzaklaşan Mustafa Bağcı, kendini aynı tüfekle karnından vurup yaraladı; ancak hastanede kurtarılamadı. Tekstil işçisi Fatma Bağcı’nın daha önce kocası hakkında savcılığa iki kez dilekçe verdiği ve koruma talebinde bulunduğu öğrenildi. (Milliyet - 18 Haziran)


ŞÜPHELİ ÖLÜMLER
Asker Zeki Özel 3 Kurşunla Nasıl İntihar Etti?

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde askerlik yaparken intihar ettiği ileri sürülerek cenazesi ailesine teslim edilen Batmanlı Zeki Özel’in abisi Sadık Özel, kardeşinin intihar ettiğine inanmadığını ve ortada karanlık bir cinayetin olduğunu söyledi. Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi'nde askerlik yapan Batmanlı er Zeki Özel'in intihar ettiği öne sürülerek, cenazesi ailesine teslim edildi. Askeri yetkililer Özel’in G-3 tüfeğini seriye bağlayarak boğazına isabet eden 3 kurşunla intihar ettiği ileri sürse de Özel'in ailesi çocuklarının karanlık bir cinayete kurban gittiğine inanıyor.(ANF - 6 Haziran)


Kışlada Şüpheli Ölüm

Dersim'de askerliğini yapan er Cüneyt Yüksel’in, nöbet değişimi sırasında arkadaşının tüfeğinden çıkan kurşunla yaşamını yitirdiği iddia edildi. Alınan bilgilere göre olay, şehir merkezindeki Bayraktepe'de konuşlanan 4. Jandarma Komando Tugay Komutanlığı'nda meydana geldi. Tunceli’de askerlik yaparken terhisine 2 ay kala arkadaşının silahından çıkan kurşunla hayatını kaybettiği iddia edilen Cüneyt Yüksel'in ailesi, oğullarının ölümünden kuşku duyuyor. (İslahhaber – 8 Haziran)


Şemdinli’de Şüpheli Asker Ölümü

Hakkâri’nin Şemdinli İlçesi'nde karnından aldığı kurşunla yaralandığı ileri sürülen asker yaşamını yitirdi. 34. Hudut Tugay Komutanlığı'nda görevli olan ve nasıl yaralandığı ve ismi öğrenilemeyen asker, Şemdinli Devlet Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. (ANF - 9 Haziran)


Bir Asker Daha İntihar Etti İddiası

Balıkesir'in Erdek İlçe Jandarma Komutanlığı'nda askerlik yapan Van'ın Erciş İlçesi nüfusuna kayıtlı Erhan Mete'nin intihar ettiği iddia edildi. 4 aydır askerlik yaptığı belirtilen Mete'nin ölüm haberi, askeri yetkililerce bu sabah aileye iletildi. Er Mete'nin nasıl intihar ettiği konusunda aileye bilgi verilmezken, cenazenin bugün Erciş'e getirileceği belirtildi. (İLKHA–10 Haziran)


17 Yıl Önce Ölen Albay'ın Vücudunda Kırıklar Tespit Edildi

Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı kararıyla, 17 yıl önce intihar ettiği öne sürülen Dersim Jandarma Komutanı Albay Kazım Çillioğlu’nun Düzce’nin Kaynaşlı İlçesi’nde bulunan mezarı açıldı. İlk otopsi sonucu ise açıklandı. Çillioğlu'nun Kürek kemiğinde delik ve iki kaburga kemiğinde kırık tespit edildi. (ANF- 10 Haziran)


Ayağa Kalk... Açığa Çık... Vurul Asker...

Hakkâri'nin Şemdinli İlçesi'ndeki bir askerî operasyonun tam anlamıyla bir skandala dönüştüğü ortaya çıktı. 1 Kasım 2010 tarihinde PKK'li görüntüsü alındığı iddiası üzerine başlatılan operasyonda iki asker yaralandı. Olayın iç yüzü ise konunun yargıya taşınmasıyla ortaya çıktı. Yaralanan Hikmet Yalçın ve Serkan Seyrek isimli iki askerî PKK'liler değil, kendi silah arkadaşları vurmuştu. İnsansız Hava Aracı'nın (İHA) PKK'li grup saptadığı ihbarı üzerine timler alarma geçirildi, bölge havan atışına tutuldu. Görüldüğü öne sürülen PKK'li grubun bir türlü bulunamaması, atılan havanların yanlış yere düşmesi üzerine Tugay Komutanı İHA'nın tam saptama yapabilmesi için "5 asker ayağa kalksın. Görüntü verip açık alana çıksın" emri verdi. 5 asker emre uyup öne çıktı ama bu emir operasyondaki diğer askerlere iletilmedi. Timlerin PKK'li grubu sanıp ateş açması üzerine iki asker yaralandı. Olayın anlaşılması üzerine bir teğmen, bir uzman çavuş ve bir onbaşı yargılanmaya başladı. (İslahhaber–12 Haziran)


Dersim'de Şüpheli Asker Ölümü

Dersim’de nöbet sırasında askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan Jandarma Uzman Çavuş Samet Karslı öldü. Edinilen bilgilere göre, Dersim’de nöbetçi askere parolayı söyleyemediği ileri sürülen Jandarma Uzman Çavuş Samet Karslı asker arkadaşları tarafından vurularak ağır yaralandı. Elazığ Askeri Hastanesi’nde tedavi altına alınan Maraş’ın Göksun İlçesi doğumlu Karslı yapılan tüm müdahalelere karşı kurtarılamayarak hayatını kaybetti.(ANF- 14 Haziran)


Erleri Komutanları Öldürdü’ İddiası

Şırnak’ta nöbet kulübesinde üzerine açılan ateş sonucu yaşamını yitiren komando erler Ayhan Demirci ve Servet Yıldırım’ın komutan ateşi ile öldürüldükleri iddiasına ilişkin mektup, ailesini harekete geçirdi. Demirci ailesi, olayın aslının araştırılması için mahkemeye başvurdu. Askerlerin bir arkadaşı olaydan 4 yıl sonra bir internet sitesine ‘Dost ateşi neticesinde şehit olan iki aslan’ başlıklı bir mektup göndererek, Demirci ile Yıldırım’ın komutanlarının açtığı ateş sonucu öldürüldüklerini yazdı. Haber üzerine oğullarının arkadaşı ile görüşen Demirci ailesi, elde ettikleri bilgiler doğrultusunda Ereğli Adliyesi’ne suç duyurusunda bulundu. Adliye çıkışında konuşan baba Kamil Demirci, “Bugüne kadar çocuğumun teröristler tarafından öldürüldüğünü zannediyorduk. Ama gerçekler öyle değilmiş. Oğlum komutanları tarafından öldürülmüş. Suçlular cezasını çeksin” dedi. Baba Demirci savcılığa verdiği dilekçesinde Dönemin Tabur Komutanı H.T., rütbelilerden E.U.Ö, S.K., M.K. ve suça iştirakçi olan şüphelilerden şikayetçi olduğu dilekçesini verdiğini söyledi.(Evrensel-14 Haziran)


Asker, Al Silahı Sık Kafana!

Neredeyse her gün duymaya alıştığımız asker intiharlarından bir tanesinin öyküsü, bu şüpheli ölümlerin hiç de sıradan intihar vakası olmadığını ortaya koyuyor. 2007'de Isparta'da nöbet yerinde intihar eden Şanlıurfalı Osman Telli isimli 21 yaşındaki askerle ilgili Askeri Yüksek İdari Mahkemesi'nde görülen bir davanın gerekçeli kararında şu ifadeler kışladaki intihar vakalarına da ışık tutacak nitelikte: "Komutanlarının şiddetine ve pskilojik baskısına maruz kalan bu askere sanki 'al silahı sık kafana, bizim elimizi kana bulama' denilmiştir." Soruşturma savcısının da komutanları suçlu bulduğu davada Mahkeme, Milli Savunma Bakanlığı'nı ölen gencin ailesine tazminat ödemeye mahkûm etti. Isparta Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada Telli'nin komutanları tarafından ağır baskı ve şiddet gördüğü belirlendi. Hazırlanan soruşturma raporunda Telli'nin maruz kaldığı fiziksel ve psikolojik şiddete yer verildi.(İslahhaber–18 Haziran)


Türkiye Asker İntiharı Davasında Mahkûm

Avrupa İnsan Mahkemesi (AİHM) intihara teşebbüs eden askerlerle ilgili Türkiye aleyhine önemli bir karar verdi. AİHM, zorunlu askerlik görevi süresince intihara teşebbüs eden oğulları ve kardeşinin yaşamını korumak için Türk yetkililerin yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle Havva Dudu Albayrak, Halil Albayrak ve Serkan Albayrak’ın yaptıkları başvuru üzerine açılan davada Türkiye’yi haksız buldu.(Taraf-22 Haziran)


ASELSAN İntiharında Eksik İmza Skandalı

ASELSAN'da savaş uçaklarının yazılımının modernizasyonu için çalışan ve 2006 yılında psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle intihar ettikleri öne sürülen mühendisler Hüseyin Başbilen, Halim Ünsem Ünal ve Evrim Yançeken ile ilgili soruşturmada ilginç bir bilgi ortaya çıktı. Askeri casusluk soruşturmasında ele geçen belgede, Ağustos 2006'da Ankara'da aracında ölü bulunan Hüseyin Başbilen'in otopsi raporunda başhekim imzası bulunmuyor. (İslahhaber–26 Haziran)


İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ
Boğaziçi Üniversitesi'nde Keyfi Gerici Yasak

Bu yıl Boğaziçi Üniversitesinden mezun olup okulu bitirecek öğrenciler, 2011 mezuniyet yıllığında başörtülü fotoğraflarının kabul edilmeyeceğini öğrendi. (Timetürk - 2 Haziran)


MEB’deki Yasakçı İşgüzar Kim?

SBS kılavuzunda yer alan, “Öğrenciler ve görevliler, sınava temiz, düzenli, aşırılığa kaçmayan bir kıyafetle ve başı açık girecektir” ifadesi öğrencileri mağdur etti. Sultanbeyli’de SBS sınavına giren Ervanur Arı adlı öğrencinin başörtüsü çıkarttırıldı. Kamuoyu, MEB kılavuzunda örtü yasakçılığı yapan işgüzarın kim olduğunu merak ediyor. (Yeni Akit - 5 Haziran)


Yasağın 'Kamusal'ı Ve 'Özel'i Yok!

İzmir'in Torbalı ilçesinde, Torbalı Anadolu Lisesi'nin mezuniyet gecesinde bir skandal yaşandı. Okul birincisi başörtülü Şükran Koca'ya, özel sektöre ait bir tesiste havuz başında düzenlenen törende, Okul Müdürü Sonay Arsal'ın talimatıyla "kamusal alan" olduğu gerekçesiyle diploması verilmedi. Okul yönetiminin, ilk olarak Şükran Koca'nın yerine sahneye başka bir öğrenciyi çıkarma kararı aldığı, tepki olabileceği düşüncesiyle bundan vazgeçtiği de iddia edildi. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Okul Müdürü Sonay Arsal ise mezuniyet gecesinden önce Şükran Koca'nın ailesiyle görüştüğünü, "Şükran okul birincisi, onu sahnede görmek istiyoruz fakat türbanlı şekilde olmaz." dediğini aktardı. Arsal, "Malum seçim öncesindeyiz. Bir tantana yaşansın, sıkıntı çıksın istemedim. Neticede bu bir okul etkinliği, başımız ağrısın istemedim." diye konuştu. (haksozhaber.net - 10 Haziran)


Başörtülü Öğrenci Törene Alınmadı

Eskişehir 19 Mayıs Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Meryem Tuba Okumuş ( 17 ), serbest kıyafetli olduğu önceden bildirilen mezuniyet ve yaz festivaline başörtülü olduğu gerekçesiyle alınmadı. "Sen başörtülüsün." denilerek okul müdürü tarafından törene alınmayan genç kızın arkadaşları dekolte, şort, kot pantolon ve sakalla festivale katıldı. Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, olayla ilgili soruşturma başlattı. (İslahhaber–10 Haziran)


Başörtülü Görevli Dışarı Çıkartıldı!

Burdur'un Yeşilova ilçesinde, AK Parti sandık görevlisi, başörtülü olması nedeniyle salondan çıkartıldı. AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Durkadın Makal, 1001 nolu sandıkta görevlendirildi, saat 10.00'a kadar bir problem olmadan sandıkta görevini yaptı. Denetlemeye gelen Seçim Kurulu Başkanı tarafından başörtüsü nedeniyle uyarıldığını ileten Makal, salonu terk etmezse hakkında tutanak tutulacağını bildirdi. Başörtülü olarak herkesin oy kullanabildiğini belirten Makal, "Ben orada devlet memuru değilim. Sivil bir görevliyim ama seçim kurulu başkanı beni uyararak, bu halde sandık başında bulunamayacağımı söyledi. Ben burada bir günlük görevliyim başörtülü de yapabilirdim. Salon başkanı bu şekilde kalamayacağımı, çıkmam gerektiğini, yoksa tutanak tutacaklarını belirtti. Ben de dışarıya çıktım." diye tepki gösterdi. (İslahhaber–12 Haziran)


Eğitim İçin Gelen Başörtülü Öğretmenleri Kovdu

Akşehir Seçim Kurulu Başkanı Derviş Eryıldırım, seçim eğitimi almak için Akşehir Kültür Merkezi'nde toplanan yaklaşık 600 öğretmene hakaretler yağdırdı. Seminere yaklaşık 45 dakika geç gelen ve gelir gelmez de başörtülü öğretmelerin dışarı çıkmasını isteyen Eryıldırım, hiç beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Salonda bulunan bazı öğretmenlerle sözlü tartışmaya giren Eryıldırım ile öğretmenler arasında karşılıklı söz dalaşı yaşandı. Seminerin resmi olduğunu, dolayısıyla salonun kamusal alan hükmünde olduğunu belirten Eryıldırım'a cevap veren bir öğretmen, "O zaman kot pantolonlu ve top sakallıları da dışarı çıkarın.'' dedi. Seminere geç geldiği için tüm öğretmenlerden özür dilemesi hatırlatılan Eryıldırım ise özür dilemedi. Daha sonra bazı başörtülü öğretmenler başını açtı. Başını açmak istemeyen bazı öğretmenler de salonu terk etti. (İslahhaber–12 Haziran)


Yasakçı Hâkime Suç Duyurusu

İstanbul Barosuna kayıtlı Avukat Müşir Deliduman, Hakim D. E.'nin Akşehir Belediyesi Kültür Merkezi'nde sandık kurulu başkanlarına yönelik düzenlenen eğitim seminerinde katılımcılara hakaret ettiği ve görevini kötüye kullandığı iddiasıyla bireysel suç duyurusunda bulundu. Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya'nın kendisine destek verdiğini ifade eden Av. Deliduman, Seçim Kurulu Başkanı'nın hâkim olması nedeniyle suç duyurusunu HSYK'ya yaptığını ve suç duyurusuyla ilgili karar verilinceye kadar olayın takipçisi olacağını söyledi. (haksozhaber.net - 13 Haziran)


Kur’an Öğrenmek Bu Yıl Da Yasak

Kur'an eğitimine yasak sürüyor. 12 yaşından küçük çocuklar yasak dolayısıyla bu yıl da Yaz Kur'an Kursları'na kabul edilmeyecekler... Çocuklara Kur'an-ı Kerim ve dinî bilgileri öğretmek için Türkiye'nin her bölgesindeki camilerde Birinci Dönem Yaz Kur'an Kursları 27 Haziran'da başlıyor. Birinci Dönem Yaz Kur'an Kursları 27 Haziran'da başlayıp 15 Temmuz'a kadar devam edecek. İkinci Dönem Yaz Kursları ise 18 Temmuz'da başlayıp 5 Ağustos'a kadar sürecek. Üçüncü Dönem Yaz Kursları'nın ise 8 Ağustos- 26 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı bildirildi. Yaz kursuna kayıt olacak olan öğrencilerin kurs için velisinin dilekçesi ve karne fotokopisini (5. sınıf ve üstü) getirmelerinin yeterli olacağı belirtildi. Kur'an Kursları'na ilköğretim 5. sınıf ve altı öğrencilerinin başvuruları 12 yaş yasağı dolayısıyla kabul edilmeyecek.(Habervaktim - 16 Haziran)


'Eski Vekilin Başörtülü Eşine Saldırı' İddiası

Eski Diyarbakır Milletvekili Ömer Vehbi Hatipoğlu'nun eşi Sevgi Hatipoğlu, başörtülü olması nedeniyle Ankara'da bir markette iki kadının saldırısına uğradı. İki kadın Hatipoğlu’na "Başındaki örtüye bak. Aşağılık kadın. Örümcek kafalılar." diye hakarette bulundu.(Zaman - 18 Haziran)


'Bir Odaya Çekin, Kulaklarına Bakın'

ÖSYM İzmir temsilcisi Prof. Dr. Hüsnü Erkan, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) öncesi bina yöneticileriyle toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya katılan öğretim üyelerinin verdiği bilgiye göre Prof. Dr. Hüsnü Erkan kendisine yöneltilen "Başörtülü öğrencilerin sınava girişinde nasıl bir yol uygulayalım?" sorusuna "Maalesef ben de istemiyorum ama başörtüsüyle girecekler." diye cevap verdi. Prof. Dr. Erkan, başörtülü öğrencilere nasıl davranılması gerektiği hakkında şunları söyledi: "Emniyet bunların sempatizanı olduğu için girişlerde başörtülülere bakmıyor. Bunları bir odaya çekin, kulaklarına ve küpelerine bakın." Hakkındaki iddiaları cevaplayan ÖSYM İzmir temsilcisi Prof. Dr. Hüsnü Erkan, toplantıdaki konuşmasının saptırıldığını iddia ederek şöyle konuştu: "Kötü niyetli kişiler türban içine kulaklık ve benzer cihazlar koyabileceği için öğrencileri kırmadan, kontrol girişinin kenarına çekilerek bayanlar tarafından kulak ve saçlarının kontrol edilmesi gerektiğini söyledim." (haksozhaber.net - 18 Haziran)


Mahalle Baskısından İzmir'i Terk Etti

İzmir'de yaşanan bir olay, 'mahalle baskısı'nın geldiği boyutları gözler önüne serdi. Başörtüsü nedeniyle daha önce 3 kez saldırıya uğrayan Tuğçe Sökmen isimli bir bayan, son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyunda bulunan partililerin sözlü tacizlerine uğrayınca İzmir'i terk etme kararı aldı. (İslahhaber–20 Haziran)


Keyfi Yasak Sürüyor!

Kocaeli MMO’da başörtülü mimar ve mühendislere sertifika engeli tepki oluşturdu. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nin Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Sertifikası için bayanlardan başı açık, erkeklerden de sakalsız fotoğraf istemesi tepkilere neden oldu. Öte yandan; odanın 5 aydır başörtülülere hak ettiği sertifikayı vermediği, ancak sakallı fotoğraf veren üyelerin sertifikalarını aldığı öğrenildi. Mimar Sami Kafadar, “Bu uygulamanın amacı sakal, bıyık değil. Amaç keyfi olarak başörtülülere zulmetmektir” dedi.(haksozhaber.net - 23 Haziran)


MAYIN VE PATLAYICILAR
Mardin'de Mayın Patlaması: 1 Ölü

Mardin'in Nusaybin ilçesinde mayın patlaması sonucu yaralanan özel güvenlik şirketi personeli Abdulselam Akıncı yaşamını yitirdi. Bagok Dağı Yusuf Tepe bölgesinde doğalgaz arama çalışması yürüten bir petrol şirketine ait araç yolda mayına çarpmış, olay yerine gelen şirkette görevli güvenlik elemanlarından Abdulselam Akıncı, başka bir mayına basınca yaralanmıştı. (Zaman - 1 Haziran)


Sahilde Bulduğu Cisim Elinde Patladı

Mersin’de 54 yaşındaki Durmuş Polat’ın sahilde yürürken bulduğu cisim elinde patladı. Patlama sonucu yaralanan Polat hastaneye kaldırıldı. Cismin, aydınlatma fişeği olduğu sanılıyor. (Haber 7 - 7 Haziran)


Mardin’de Patlama

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde 7 Haziran 2011’de bir dershanenin girişine bırakılan ses bombasının patlaması sonucu iki kişi yaralandı. (Milliyet - 7 Haziran)


Çermik'te Patlama: 1 Çocuk Öldü

Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde hayvanlarını otlatan üç çocuğun buldukları cismi kurcalaması sonucu meydana gelen patlamada çocuklardan biri öldü, 2'si yaralandı. Kaleli köyü kırsalında hayvanlarını otlatan Davut ve Umut Petekkaya kardeşler ile İbrahim Aytekin arazide buldukları bir cismi kurcaladı. Cismin patlaması sonucu 15 yaşındaki Umut Petekkaya öldü. 16 yaşlarındaki Davut Petekkaya ile İbrahim Aytekin yaralandı. (İslahhaber–8 Haziran)


Siirt’te Patlama

Siirt’in Pervari İlçesi’ne bağlı Ewrex (Yapraktepe) Köyü’nün Çemê Karê Mezrası’nda 18 Haziran 2011’de mayına basan Halit Kaya ağır yaralandı. (ANF - 18 Haziran)


Diyarbakır'da Patlama: Çocuğun Kolu Koptu

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde çöpte bulduğu cismi kurcalayan 10 yaşındaki çocuk, cismin patlaması sonucu ağır yaralandı. Çocuğun bir kolunun koptuğu öğrenildi. Alınan bilgiye göre, Şirinevler Mahallesi Bahar Sokak'ta oturan Mehmet Serhat Karadeniz (10), çöplükte bulduğu bir cismi kurcalarken, cisim büyük bir gürültüyle patladı. Ağır yaralanan Karadeniz, çevredeki vatandaşlar tarafından Ergani Devlet Hastanesine götürüldü. Burada ilk müdahalesi yapılan ve bir kolunun koptuğu bildirilen Karadeniz, sevk edildiği Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı. (İslahhaber–20 Haziran)


Denizde El Bombası Bulundu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde denizde balık tutmak isteyen vatandaşların ağlarına takılmış bir adet el bombası bulundu.(Zaman - 20 Haziran)


Muş'ta Bir Mağazaya Ses Bombası Atıldı

Muş'ta bir mağazaya ses bombası atıldı. Edinilen bilgiye göre, İstasyon Caddesi Karayolları Kavşağı mevkisindeki bir mağazaya maskeli olduğu öğrenilen 2 kişi tarafından 2 ses bombası atıldı. (Zaman - 27 Haziran)


İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE
Kalçasını Kırdılar; Yürüyemiyor

Emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun hayatını kaybettiği Hopa olaylarını protesto etmek için Ankara'da yapılan eyleme müdahale eden polis, Halkevleri MYK Üyesi Dilşat Akşit'in kalçasını kırdı. Ameliyata alınan Akşit'e 6 ay iş göremez raporu verildi. "Başbakan bizi hedef gösterdi" diyen Akşit, geçen ay da Yüksel Caddesi'nde polisin burnuna attığı yumrukla gündeme gelmişti.(ANF - 1 Haziran)


Gözaltındaki ESP'linin Kaburgaları Kırıldı

Hopa'da Başbakan Erdoğan'ı protesto gösterilerinin ardından akşam saatlerinde evlere baskın düzenleyen polislerin, İbrahim Aksu'ya uyguladıkları şiddet nedeniyle kaburgalarının kırıldığı öğrenildi. Alınan bilgiye göre, gözaltına alınırken polislerin şiddeti nedeniyle Aksu'nun kaburgaları kırıldı.(ANF - 3 Haziran)


Polisin Darbesi KESK'liyi Sağır Etti

Hopa olaylarının ardından Ankara’da gözaltına alınan sendika üyelerine yardımcı olmak için gittiği Ankara Emniyet Müdürlüğü önündeki arbede sırasında başına darbe alan KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Başkanı Osman Biçer’e yüzde 78 işitme kaybı tanısı konuldu. (ANF - 11 Haziran)


Siirt'te Polis Müdahalesiyle Yaralanan Kadın Beyin Kanaması Geçirdi

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nun Siirt'teki seçim başarısının ardından kitleye polisin müdahalesiyle ağır yaralanan Halime Kayar Özel Batman Dünya Hastanesi'ne sevk edildi. Beyin kanaması geçiren Kayar'ın durumunun ciddi olduğu belirtildi. Gaz bombası isabet etmesi sonucu ağır yaralanan 2 yaşındaki Muhammet bebek ise Diyarbakır'a sevk edildi. (Evrensel - 13 Haziran)


Gözaltında İşkence Ve Kötü Muamele

Bingöl’de 10 Haziran 2011’de, aracına ateş edilerek aracı durdurulan ve gözaltına alınan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) eski il başkanı Avukat Ömer Faruk Ersöz’ün gözaltında işkence ve kötü muamele gördüğü öğrenildi. Bingöl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulduğu dört gün boyunca darp edilen Ömer Faruk Ersöz’ün, burnunda, kafasında ve kaburgalarında kırıklar; kol, bacak ve vücudunun çeşitli yerlerinde zedelenme olduğu Bingöl Adliye’sinde çekilen fotoğrafla belgelendi. Ömer Faruk Ersöz 14 Haziran 2011’de çıkarıldığı mahkeme tarafından “yasadışı örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla tutuklanarak Bingöl M Tipi Cezaevi’ne gönderildi .(TİHV - 15 Haziran)


Yüksekova'da 4 Yaşındaki Çocuk Gaz Bombasıyla Yaralandı

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde Abdullah Canan Köprüsü karşısındaki kavşakta zırhlı araçtan atılan gaz bombasının ağzına isabet etmesi sonucu 4 yaşındaki V.Ç isimli çocuğun yaralandığı belirtildi. (Evrensel - 15 Haziran)


İHD ve ÇHD: Gaz Bombası İşkenceye Yeni Boyut Kazandırdı

"26 Haziran İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü" dolayısıyla İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Vakfı ve Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir şubeleri ortak bir açıklama yaptı. İHD ve ÇHD yaptığı ortak açıklamada, seçim sürecinde işkencenin adeta sokağa indiğinin altı çizildi. ÇHD Yönetim Kurulu Üyesi Nergis Tuba Aslan, polisin sokakta, açık alanlarda ve toplumsal gösterirlerde sık sık gaz bombası kullandığını kaydederek, "Son yıllarda Bölge başta olmak üzere ülkenin her yerinde hemen her toplumsal olayda son olarak Hopa'da çok yoğun kullanımı işkence kavramına yeni bir boyut kazandırmıştır" dedi. (ANF - 25 Haziran)


Polis 66 Yaşındaki Barış Annesini De Tekmeledi

Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin YSK tarafından düşürülmesini protesto etmek için 26 Haziran günü Şişli’de yapılan basın açıklamasına saldıran polisin 66 yaşındaki barış annesi Azize Taş’ı da yerde tekmelediği öğrenildi. Yoğun gaz bombardımanı sırasında yaşanan izdihamda yere düşen Taşdemir, ‘Vurmayın’ diye haykırmasına rağmen çevik kuvvet polisleri tarafından dakikalarca yerde tekmelendiğini söyledi. (ANF - 28 Haziran )


ÇOCUK HAKLARI
Tutuklanan Çocuklar

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde gözaltına alınan Ş.A. (15), M.S. (14) ve H.Y. (16) “yasadışı örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla 11 Haziran 2011’de tutuklanarak Mardin E Tipi Cezaevi’ne gönderildi. (Özgür Gündem - 12 Haziran)


"Her Yıl 7 Milyon Çocuk İşçi Hayatını Kaybediyor"

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferdi Tanır, dünyada 215 milyon çocuğun işçi olarak çalıştırıldığını ve bunların 115 milyonunun da çok kötü şartlarda ter döktüklerini ifade etti. Türkiye’de önceki yıllarda 1 milyonun üzerinde seyreden çocuk işçi sayısının bugün 980 bine indiğini, ancak bunların da 630 bininin ağır işlerde çalıştırıldıklarına dikkat çeken Tanır, Adana'da da 15 bin civarında çocuk işçi çalıştırıldığını ve bunların 9 binin kötü şartlarda iş yaptığını vurguladı. Doç. Dr. Tanır, "Yatırımların en etkilisi çocuklar için yapılandır. Bugün hala, çocuğa göre sandalye, masa, kerpeten, pense bulmak zor. Dünyada her yıl 7 milyon çocuk işçi kötü çalışma şartları yüzünden ölüyor. Çocuk çalışanlar daha çok yaralanıyor, hastalanıyor, psikolojisi bozuluyor. Kötü ortamdan en çok çocuklar olumsuz etkileniyor. Sağlıksız, vasıfsız işçi grubu doğuyor." dedi. (Zaman - 19 Haziran)


Kataloq: file
file -> Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi”
file -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
file -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
file -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
file -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
file -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
file -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
file -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00

Yüklə 246,95 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə