Yeni ŞablonYüklə 20,27 Kb.
tarix31.10.2017
ölçüsü20,27 Kb.
#23072

01 Aralık 2015

Batıkent’in Temeli Atıldı

İnegöl’ün en büyük kentsel dönüşüm, aynı zamanda ilk rezidans projesi olan Akyükselen İnşaat tarafından yapılacak Batıkent’in temel atma töreni Cumartesi günü gerçekleştirildi. Törene Bursa Valisi Münir Karaloğlu da katıldı.


İnegöl’ün batı girişinde uzun yıllar fabrikaların yer aldığı ve daha sonra da atıl vaziyette bulunan 50 bin m2 arazi, ilçenin yeni yaşam alanı olacak. Uzun süredir ne yapılacağına ilişkin herkesin merak ettiği alanda bir süre önce çalışmaları başlayan Batı Kent Residence ve AVM’nin temeli Cumartesi günü atıldı.

 

İNEGÖL VE BURSA PROTOKOLÜ AKIN ETTİ

50 bin m2 alan üzerine kurulan ve 6’şar kattan toplam 13 bloğun yer aldığı Batı Kent’te, toplam 312 daire bulunuyor. İçerisinde bayan ve erkek ayrı ayrı olmak üzere yüzme havuzları, spor alanlar, 1 km yürüyüş parkuru, sosyal donatı alanları ve bir alışveriş merkezinin bulunduğu Batı Kent Residence’ın temel atma töreni saat 11.00’da yapıldı. Temel atma törenine Bursa Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Kaymakam Ali Akça, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, İnegöl ve Bursa protokolünden birçok isim ile çok sayıda davetli katıldı.

 

YAPILARDAN ÖNCE GÜVEN İNŞA EDİYORUZ”

Batı Kent Residence’ın maket görseli üzerinde yapılan tanıtımla başlayan temel atma töreni, konuşmalarla devam etti. İnegöl’ün en büyük kentsel dönüşüm hareketi olarak adlandırılan bu projeyi hayata geçiren Akyükselen İnşaatın Yönetim Kurulu Başkanı Celal Demir, kürsüye çıkarak firmaları ve Batı Kent projesi hakkında bilgi verdi.

 

Akyükselen inşaatın yapılardan önce güven inşa etmenin önemine inanan, sağlam malzeme ve kaliteli hizmetten ödün vermeyen inşaat ve taahhüt firması olduğunu belirten Demir, “Harput Holding ve Şiar İnşaat ortaklığında kurulan Akyükselen İnşaat, iştirakini oluşturan isimlerin çalıştırdığı değerleri geleceğe taşımak anlayışı ile çalışır. Kurulduğu günden bugüne bu anlayışla ilerleyen Akyükselen İnşaat, öncelikle müşterilerinin içlerine sinerek alacağı mutluluk ve huzurla yıllar boyu yaşayacakları yapılar inşa etmeyi hedefler” dedi. 

İNEGÖL’ÜN YENİ YAŞAM ALANI

“İnegöl’ümüzün ilk kentsel dönüşüm projesi olan Batı Kent Residence AVM, Harput Holding ve Şiar İnşaat iştiraki olan Akyükselen İnşaat tarafından hayata geçirilmektedir” diyerek konuşmasını sürdüren Celal Demir, şöyle devam etti: “İnegöl’ün en değerli arazilerinden birinin üzerine kurulan Batı Kent Residence, yeni bir yaşam alanı sunma vaadiyle yola çıkıyor. 50 bin metrekare alan üzerine kurulu devasa proje, 40 bin m2 ortak alanıyla muadillerinden ayrılıyor. Neredeyse doğal park büyüklüğündeki bu alanda, yok yok. Yemyeşil peyzajıyla, kamelya ve süs havuzlarıyla süslenmiş bir bahçe, 1 km’ye varan yürüyüş yolları, kadın ve erkekler için ayrı ayrı yüzme havuzları ve fitness salonları, futbol, basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortu ve çok daha fazlası… Batı Kentin ayrıcalıkları arasında güvenlikli giriş ve açık-kapalı otopark gibi hayatı daha konforlu ve güvenli hale getirecek özellikler de mevcut. Projenin asıl müjdesi ise Batı Kent AVM İnegöllülere ve Batı Kent sakinlerine yeni bir alışveriş deneyimi sunacak. Süpermarketten açık ve kapalı restauran ve kafelere kadar keyifli ve alışveriş dolu bir gün için gereken her şeyi bünyesinde barındırıyor. Ofis alanlarının da içerisinde bulunacağı komplekse şimdi İnegöl’ün en ünlü mekanlarından biri olacağı gözüyle bakıyoruz” dedi.

 

Demir son olarak; “İnegöl’ün en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Batı Kent AVM’de 50 dönüm proje alanının 40 bin m2 yeşil ve sosyal alanlar. Her biri 6 katlı olan 13 blok ve toplam 312 daire. 160 ve 200 m2 alanda 3+1 ve 4+1 daire seçenekleri. 7/24 güvenlikli residence hizmeti. Uludağ ve bahçe manzaralı konforlu daireler. Merkezi ısıtma sistemi. Her daire için bir açık bir kapalı otopark. Rüya projenin teslim tarihini ise 30 Nisan 2017 olacak” şeklinde konuştu. 

ÖNEMLİ KATKILARI VAR

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay da temel atma töreninde kısa bir konuşma yaptı. Burkay, inşaat sektörünün önemine vurgu yaparak “Bugün güzel bir projenin temelini atıyoruz. İnşaat sektörü Türkiye ekonomisine önemli katkıları olan bir sektör. Kendisi ile birlikte 60’a yakın ilgili disiplini etkileyen bir sektör. Bir toplumun gelişmişlik ölçütleri içerisinde ekonomik kalkınmışlık kadar özellikle sosyal alanlar ve yaşam alanlarının kalitesi de o toplumu etkiliyor. Bir insanın ihtiyacı olan her türlü ihtiyacın çözümlendiği önemli bir proje” dedi.

 

BU ALANIN BİR HİKAYESİ VAR”

Belediye Başkanı Alinur Aktaş da projenin hayata geçirildiği alan hakkında bilgi verdi. Bu alanın bir hikayesi olduğunu anlatan Aktaş, “Aslında buranın bir hikayesi var. 1997 yılında Çilek mobilya burada 5 bin metrekarelik bir fabrikayla üretime başladı ve 33 bin metrekareye kadar çıktı. Bu alan da şehrin batı girişinde tam bir döküntüydü. İnegöl de maalesef verimli tarım arazilerine doğru büyüyordu. Bir taraftan da yeni İnegöl projesi projelendiriliyordu. Burada yaptığımız imar çalışmalarıyla öncelikle çevre yolunu buradan geçirdik. Fabrikalardan bazıları buradan kaldırıldı. Ancak bir miktarı halen devam ediyordu. Konutla sanayi iç içe bir durum söz konusuydu” dedi.

 

50 DÖNÜM ÜSTÜNDE 3 KAT AŞILABİLİR

Kanunun burada öngördüğü bazı avantajlar olduğundan da söz eden Aktaş, “50 dönümü geçtikten sonra yükseklikle ilgili yoğunluğu arttırmamak kaydıyla ve belirli konularla alakalı sağlanmış imkanlar var. Belediye meclisi olarak bu konuyla ilgili kırmızı çizgilerimizi biz zorladık. Asla yoğunluğu arttırmadan… İnegöl’de 3 kattan fazlasına izin yok. Şimdi gelip geçerken birileri diyecek nasıl bu imkan verildi bunlara 6 katlı binalar görüyoruz diye” diye konuştu.BATI GİRİŞİNİ TOPARLAYACAK

Batı Kent’in İnegöl’ün batı girişini de toparlayacağını belirten Aktaş, şöyle devam etti: “Bu alanın şehrin batı girişinin toparlanması için çok önemli bir araç olacağını düşünüyorum. İnşallah İnegöl’ümüzün toparlanması adına önemli bir proje olacak, örnek olacak. İnegöl’ün şehirleşme anlamında da bu önemli adımları atması bizim en büyük temennimizdir.”

 

3 BÖLGEDE KENTSEL DÖNÜŞÜM

“Buradan şunu da müjdelemek istiyorum. Yenice Mahallesi Refah ve Karanfil Sokakta, Hamidiye mahallesinde eski affet evlerinin olduğu bölgede,  eski öğretmen evlerinin olduğu Kemalpaşa Mahallesinde… Hepsiyle ilgili projelerimiz var. Bu noktada daha büyük düşünmemiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.”

 

ŞEHRİMİZ GÜZELLEŞECEK

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin de kısa bir konuşma yaptı. “Çok güzel bir proje yapılıyor” diyen Şahin “Şehrimizin güzelleşmesine katkı veriliyor. Allah kazasız belasız tamamlanmasını nasip etsin. Bu projeden sonra daha güzel projeleri de yapmayı Allah nasip etsin” ifadelerinde bulundu.

 

1.DERECE DEPREM BÖLGESİNDEYİZ

Son olarak bir konuşma yapan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, deprem tehlikesine dikkat çekerek kentsel dönüşümün öneminden söz etti. “Bugün Bursa’mızın en önemli ilçelerinden biri olan İnegöl’de kentsel dönüşüm adına güzel bir projenin temelini atacağız” diyen Vali Karaloğlu, şöyle konuştu: “Türkiye’de yaşayan nüfusun yüzde 85’i 1’inci ve 2’nci derece deprem riski olan alanlarda yaşıyoruz. Marmara bölgesi, Bursa’mız ve İnegöl’ümüz de maalesef 1’inci derecede deprem riski olan bölgede. Onun için kentsel dönüşüm çok önemli. Biz Cumhuriyet döneminde maalesef hızlı sanayileşmeye girdiğimiz süreçte şehirlerimiz, belediyelerimiz, imar uygulamalarımız maalesef vatandaşın önünde gidemedi. Vatandaş geldi kıt kanaat fabrikasını yaptı, fabrika yapılınca etrafında kontlar oluştu. Sonra da belediyelerimiz geldi hazır yapılar üzerine imar geçirmeye çalıştı ve çarpık kentlerimiz oluştu. Van depremi bir milat oldu ve şehirlerimizde artık çok hızlı bir kentsel dönüşüm var. Hem il hem ilçe belediyelerimizin önemli dönüşüm projeleri var. Onlardan birinin bugün temel atma törenindeyiz. Ben bu projeye destek olan herkesi kutluyorum.” 

Konuşmaların ardından protokol üyeleri dua sonrası butona basıp temel atma törenini gerçekleştirdi.

Yüklə 20,27 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə