Yilda 1,5 Mİlyar tl’Lİk ekmek israf ediLİyorYüklə 80,22 Kb.
tarix18.04.2018
ölçüsü80,22 Kb.

YILDA 1,5 MİLYAR TL’LİK EKMEK İSRAF EDİLİYOR

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye’de kişi başı ekmek israfı günlük 20 gram olarak açıklandı. Dünya ve ülke genelindeki israfa yönelik araştırma yapan ve “Ekmek İsraf Etme” kampanyasıyla bu konuda duyarlılığı artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiren TMO, oluşturduğu internet sitesinde günlük ekmek israfının 6 milyon adet olduğunu ve bunun ülke nüfusu göz önünde bulundurulduğunda yıllık ekonomik boyutunun 1,5 milyar lirayı bulduğunu kaydetti.

“Türkiye’de Ekmek İsrafı Araştırması” sonuçlarına göre bir yılda israf edilen ekmeğin bu parasal karşılığı ile 104 bin ailenin (5 kişilik) bir yıl boyunca yoksulluk sınırında geçinebildiğinin, 460 bin üniversite öğrencisine ise 12 ay boyunca aylık 280 TL burs verilebildiğinin belirtildiği raporda ayrıca, “100 yataklı 80 hastane, yıllık 500 bin yolcu kapasiteli 18 havaalanı, 16 derslikli 500 okul, 300 öğrenci kapasiteli 250 yurt, 500 kilometrelik bölünmüş yol” gibi hizmetlerden herhangi birinin yapılabileceği vurgulandı.

Bir günde israf edilen 6 milyon adet ekmeğin, 4,7 milyon kişinin 1 günlük ekmek ihtiyacını karşıladığı belirtilen TMO’nun araştırma raporunda, Ekmeğin insan gıdası olarak tüketilmemesinin veya çöpe atılmasının israf olarak tanımlandığı kaydedildi.

Araştırma sonuçlarında şu istatistiki bilgilere yer veriliyor:

“Ekmek üretimi; günde 25.295 ton, yılda 9,2 milyon ton, 250 gramlık standart ekmek üzerinden hesaplandığında günde 101 milyon, yılda 37 milyar adettir.

Ekmek tüketimi; günde 23.809 ton, yılda 8,7 milyon ton, 250 gramlık standart ekmek üzerinden hesaplandığında günde 95 milyon, yılda 35 milyar adettir.

Ekmek israfı; günde 1.486 ton, yılda 542 bin ton, 250 gramlık standart ekmek üzerinden hesaplandığında günde 6 milyon, yılda 2,1 milyar adettir.

Üretilen toplam ekmeğin % 5,9’u israf edilmektedir.

Bir günde israf edilen toplam 6 milyon adet ekmeğin;

• 3 milyonu fırınlarda (% 51,4),

• 2,3 milyonu hanelerde (% 37,9),

• 0,6 milyonu kurumlarda; personel ve öğrenci yemekhaneleri, lokanta ve otellerde (% 10,7) israf edilmektedir.”

BAŞKENT’E TURİZMİ PATLATACAK ANKAPARK GELİYOR

Ankara’ya marka değerine değer katacak, hayallere sığmayan kentte turizm patlaması

yaşatacak muhteşem bir park geliyor. Büyükşehir Belediyesi, dünyadaki temapark ve hayvanat bahçeleri arasında ışıl ışıl parlayacak “ANKAPARK”ı hizmete açmak için var gücüyle çalışmalarını sürdürüyor. İstanbul yolu üzerinde 2 milyon 100 bin metrekare arazi üzerinde inşası süren, eşi benzeri olmayan eğlence olanakları ve yeşil ile iç içe doğal hayvanat bahçesiyle proje aşamasındayken bile büyük ses getiren ANKAPARK’ı Başkentliler de heyecan içinde bekliyor.

Başkan Melih Gökçek, Başkent’te turizmi patlatacak dev proje ile Ankara’nın marka değerine değer katılacağını dile getirdi.

BAŞKENT, TURİZMDE

UÇUŞA HAZIRLANIYOR

Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Projesi ile Hacı Bayram Cami ve çevresinde inanılmaz bir değişim ortaya koyan Büyükşehir Belediyesi, ANKAPARK ile de dünya çapında ses

getirecek, dünyadaki örneklerinin çok üstünde bir temapark ve hayvanat bahçesi projesini hayata geçiriyor.

Hayallerin ötesinde tasarlanan, son teknoloji oyuncaklar ile donatılan, yeşil alanları heyecanla beklenen, dünyanın en büyük temaparkı ve hayvanat bahçesi “ANKAPARK”ı şehre en kısa sürede kazandırabilmek için büyük çaba veren Büyükşehir Belediyesi, yüzlerce işçi ve iş makinesi ile hummalı bir çalışma yürütüyor.

İstanbul Yolu’na paralel 4.2 kilometre uzunluğunda 2 milyon 100 bin metre kare genişliğindeki bir alana kurulacak ANKAPARK ile Başkentliler hem doğal yaşamı kucaklayacak hem de Disneyland benzeri eğlenceli ve muhteşem bir parka kavuşacak. Proje tamamlandığında Ankara, sadece Türkiye’nin değil Ortadoğu’nun da en büyük hayvanat bahçesine sahip olacak. Dünyadaki benzerlerinde en fazla 80 tane oyuncak bulunmasına karşın ANKAPARK, içinde yer alacak toplamda 1217 tane oyuncak ile de farklılığını ortaya koyacak.

SADECE TÜRKİYE’NİN

DEĞİL, DÜNYANIN

İLGİSİNİ ÇEKECEK

ANKAPARK’ın doğuşuna vesile olan süreç, 29 Ekim 1940 yılında hizmete açıldıktan sonra uzun yıllar Ankara halkına hizmet veren Ankara Hayvanat Bahçesi’nin eski cazibesini kaybetmesiyle başladı. Yıllar içinde hayvan barınaklarının deforme olması ve yetersiz kalması, yaz aylarında artan kokuların verdiği rahatsızlık, bakımsızlık gibi nedenler, hayvanat bahçesiyle ilgili yeni projelerin geliştirilmesini zorunlu hale getirdi. Bunun üzerine Başkan Gökçek’in girişimleri ve uzun uğraşıları sonucunda Bakanlar Kurulu kararı ile Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi revize edilmek üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent Ankara’ya yakışır yeni ve modern bir alan oluşturulması için proje ön hazırlıkları kapsamında bizzat ülke ülke hayvanat bahçelerini gezdi ve notlar aldı. Başkan Gökçek, izlenimleri ve araştırmaları sonucu arazi üzerinde sadece “Doğal Yaşam Parkı” değil her yaştan insanı eğlendirmeyi hedefleyen, dünyada eşi benzeri olmayan devasa bir park tasarlanmasını istedi.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı da bu talep üzerine Ankara’ya yılda 10 milyon ziyaretçi kazandırması planlanan, dünya çapında ses getirecek “Atatürk Orman Çiftliği Doğal Yaşam Parkı ve Tema Park” projesini hazırlayarak, uygulamaya geçirdi. Başkentlilerin yeşil alan, eğlence ve dinlenme ihtiyacını karşılamak üzere projelendirilen ANKAPARK arazisinin mevcut Hayvanat Bahçesi kısmında Ankara’nın iklim koşulları göz önünde bulundurularak kışın da faydalanılabilmesi amacıyla çelik yapılı kapalı alanlar da tasarlandı.

Projeye daha sonra Başkan Gökçek’in twitter üzerinden yaptığı çağrıya verilen öneriler ve paylaşılan twitlerle dünyanın bu en büyük gösteri parkına “ANKAPARK” adı verilmesi benimsendi.

DEV PROJEYİ FEN İŞLERİ

DAİRESİ YAPIYOR

Ankaralıların heyecanla beklediği eğlence parkını, dev projeleri kısa sürede tamamlaması ile ün salan Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı inşa ediyor.

Bine yakın işçi ve yüzlerce iş makinesinin çalıştığı ANKAPARK inşaatı hakkında bilgi veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ANKAPARK’ın sadece Ankara’da değil, Türkiye’de ve hatta dünyada benzerine rastlanmayan büyük bir eğlence merkezi, dinlenme alanı ve doğal park niteliği taşıdığını söyledi.

Başkan Gökçek, “Ankara Türkiye’nin Başkenti… Her şeyin en iyisine layık… Türkiye’nin merkezinde olması nedeniyle de yılda en az 10 milyon kişinin ANKAPARK’ı ziyaret etmesini bekliyoruz” diye konuştu.

“ANKARA’NIN DEĞERİNE

DEĞER KATILACAK”

Ankara’nın merkezinde, ziyaretçilerin kendi ilgi alanına göre eğlenebileceği, gezebileceği, aktivitelere katılabileceği bu kadar büyük bir alanın

bulunmadığını belirten Başkan Gökçek, rekreatif fonksiyonlar ile birlikte kentsel ihtiyaçlara cevap verebilecek bu parkın, kent için bir çekim noktası haline geleceğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Atatürk Orman Çiftliği ve Hayvanat Bahçesi bölümüyle birlikte 2 milyon 100 bin metrekarelik alanda yer alacak ANKAPARK sayesinde hem Ankara’nın değerine değer katılacak hem de bu proje ile çok büyük bir eksiklik giderilmiş olacak.

Proje iki bölüm olarak tasarlandı. Bunlar ‘tema park’ ve ‘doğal yaşam parkı’ bölümü… Eski Hayvanat Bahçesi’nin olduğu yerden Anadolu Bulvarı’na kadar olan arazide inşaatına başlanan tema parkımız toplamda 1200 dönümlük bir alandan oluşuyor. İçerisinde 278 dönümlük otopark alanı mevcut.

İkinci bölüm ise yeni açtığımız Ankara viyadüğüyle ayrılan, eski Bowling salonundan Toptancı hale kadar uzanan 940 dönümlük Doğal

Yaşam Parkı... Önceleri 350 dönüm olan hayvanat bahçesi, eski yerinde 26 çeşit hayvan barındırıyordu. Yeni yapacağımız alana iki yıllık süreç içerisinde yaklaşık 200 tür hayvan getirmeyi planlıyoruz.”

ANKAPARK’TA NELER VAR?

Başkan Gökçek, ANKAPARK’taki lunapark benzeri tema parkın iki bölümden oluşacağını vurgulayarak, 100 bin metrekare büyüklükteki “Kapalı Oyun Bölümü”nde 10 farklı alan bulunacağını söyledi.

Kapalı bölümlerde neler olduğunu ise Başkan Gökçek, şöyle sıraladı:

“Bu alanlarda 5 bin metrekarelik Lazer-Tag çadırı, 10 bin metre karelik atari çadırı, 10 bin metrekarelik dinozor ormanı çadırı, 5 bin metrekarelik dinozor müzesi ve 5 bin metrekarelik içinde sinemaları da barındıran dinozor restorantı çadırımız var.

Lazer-Tag çadırımızda, en az 10’ar kişiden oluşan dörtlü gruplar savaş yapabilecek. Özellikle çocuklar çok eğlenecek. Çocukluğunu yaşayamamış büyüklerin de ilgisini çekeceğini düşünüyoruz.

Yetişkinler için kapalı 10 bin metrekarelik bir alanda da kışın yararlanabilecekleri bir oyun alanı yapıyoruz. Aynısını yine küçükler için de yapıyoruz. Küçük ve genç neslin yararlanabileceği oyun çadırımız ise 10 bin metrekare. Kapasitesine göre içinde 300-400 oyuncak yer alacak. Bu çadırın içerisinde araba yarışları, motor yarışları, sanal boks atarileri, uzay savaşları gibi çok çeşitli oyuncaklar yer alacak.

Dinozor Çadırında ise Dinozor Ormanı yanında Dinozor Kafeteryası, Dinozor Müzesi olacak.

Ankara Sineması Çadırımızda ise Ankara’nın tarihi kültürel varlıklarını konu olan bir film oynatılacak. Ayrıca Universal stüdyoları dediğimiz özel sinemalarımız var. Ayrıca 14 tane küçük sinema var.

Bunların hepsini birleştirdiğinizde 100 bin metrekarelik dev bir kapalı alan elde ediyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde böylesine kapalı oyun alanları yok.”

Başkan Gökçek, teknoloji harikası kapalı alanların çevrelerinin ANKAPARK’a uygun temalarla işlenerek, görsel bir zenginlik sunulacağını anlattı.

ROLLER COASTER

DÜNYADA EN

BÜYÜKLER

ARASINDA…

Bütün bunların yanı sıra ANKAPARK’ın en çok dikkat çeken özelliklerinden birinin de roller coaster olduğunu, parka 14 tane roller coaster kurulacağını anlatan Başkan Gökçek, en büyük iki tanesinin 35 metre ve 48 metre yükseklikte olacağını belirtti.

Dünyanın en büyüğü olan Disneyland’da bile roller coaster sayısının 5’i geçmediğine dikkat çeken Başkan Gökçek, şu bilgileri verdi: “Roller Coasterlar Anadolu Bulvarı kenarında 10 bin metrekarelik bir alanda kurulacak ve en uzunu 900 metre ray uzunluğuna sahip olacak. Dünyada daha uzun coaster var ama 10 burgu yapan Çin’deki roller coaster’dan sonra ikincisi de bizde oluyor. 35 metre yüksekliğe sahip Roller Coaster’ın parçalarını İsviçre’den getirdik. Coasterların temeli atıldı, montajı da çok yakında başlayacak. Adrenali yüksek, heyecan dolu bu Roller Coaster içindeki yolculuk ise ortalama üç dakika sürecek.”

100 BİN METREKARELİK

GÖLET VE DEV FISKIYE

ANKAPARK’ta 100 bin metrekarelik gölet ve dev fıskiye

bulunacağını anlatan Başkan Gökçek, bu göletin Ankaralıların suya olan hasretini bir nebze olsun gidereceğini dile getirdi. Başkan Gökçek, bu gölete ek olarak parkta muhteşem bir su, ışık ve lazer gösterisinin de yer alacağını kaydetti. Gösteriyi sunacak

fıskiye sisteminin 209 metre uzunluğunda olduğu bilgisini veren Başkan Gökçek, görsel bir şölen izleme imkanı verecek gösteride 120 metre yüksekliğe su atılabileceğini dile getirdi.

Başkan Gökçek, “Aynı zamanda, yaklaşık 50 metre yüksekliğe çıkan tam göletin ortasındaki bir adada hareket eden uçan adamız; parkı farklı açılardan gözlemleme imkanı sunacak” dedi.

Başkan Gökçek, Jet Ski Coaster’ın ise 100 bin metrekarelik dev göletin yanında kurulacağını, bunun da parka ciddi anlamda güzellik katacağını vurguladı. Başkan Gökçek, su temalı eğlencelere ek olarak 10 bin metrekare rafting alanı, 48 metre yüksekliğinde dünyanın en yüksek su temalı eğlence ünitesi ile çocuklar için yaz-kış suda oynayabilecekleri bir alan yapacaklarını belirtti.

7 METRE YÜKSEKLİĞİNDE

TRANSFORMERSLAR…

Parkın içinde yer alacak transformerslarla ilgili de bilgi veren Başkan Gökçek, şunları söyledi: “Öncelikle transformersların sergileneceği bir merkezimiz olacak. Burada yaklaşık 35 tane Transformers’ın olduğu bir bölüm ve o bölümde 5 tane büyük Transformers, yanında da 30 tane irili ufaklı 2 metreden 7 metre yüksekliğe kadar büyüklüklerde Transformerslarımız olacak.”

DİNOZORLARLA TARİH

ÖNCESİNE YOLCULUK

ANKAPARK’ta çocukların ilgisini çekecek bir başka alanın ise dinozor oyun grubu olacağını ifade eden Başkan Gökçek, iç ve dış mekanlarda konumlandırılacak değişik modellerde 240 adet dinozor maketinin bulunacağını dile getirdi.

Çadırın dışında ise ziyaretçileri dünyanın en büyük dinozorunun karşılayacağını belirten Başkan Gökçek, bu dev dinozorun 70 metre uzunluk ve 21 metre yükseklik ile Guinness Rekorlar kitabına girmeye aday olacağını vurguladı. Bunun yanı sıra 40 metre uzunluğunda 15 metre yüksekliğinde bir de T-Rex türü dinozorun parkta yer alacağını anlatan Başkan Gökçek, irili-ufaklı toplam 240 tane dinozor maketinin ANKAPARK’ta her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekeceğini söyledi.

KENTİN YENİ OKSİJEN

KAYNAĞI OLACAK

Başkan Gökçek, Ankara’ya yepyeni bir eğlence merkezi kazandıracak ANKAPARK’ın, aynı zamanda kentin yeni bir oksijen kaynağı olacağını ifade etti. ANKAPARK’a yurtdışından getirilmeye başlanan 150 bin boylu dev ağacın dikileceğini kaydeden Başkan Gökçek, çevre düzenlemesi ve peyzajı ile de parkın ziyaretçilere görsel bir şölen sunacağını dile getirdi.

Parkın sınırından geçen Ankara Çayı’nın ise kolektöre aktarılacağını bildiren Başkan

Gökçek, “İşin en önemli kısmı alt yapısı. Yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayan üst yapının altında çok büyük işler bitirildi. Su, kanalizasyon, doğalgaz, yağmur suyu en önemlisi de elektrik donanımının çoğu yapıldı” diye konuştu.

GİRİŞ KAPISI İLE DE

ANILACAK

ANKAPARK’ın aynı zamanda giriş kapısı ile de anılacağını kaydeden Başkan Gökçek, heybetli yapılar ile ilgili de şu açıklamayı yaptı: “Giriş kapısı, parkı direkt olarak ifade eder, yaptığınız parkı da simgeler. ANKAPARK giriş kapısı ile de anılacak. Parkımızın en güzel yerlerinden bir tanesi giriş kapımız olacak. Kapı, 35 metre yüksekliğinde inşa edilecek ve Türkiyemizin; Selçuklu’dan ve Osmanlı’dan bugüne kadar gelmiş, değişik güzelliklerini yansıtacak. Kapımızın 100 metre genişliği, 35 metre yüksekliği ve 10 bin metrekareye yakın kapalı alanı bulunacak. Konya’dan Mevlana motifi olacak, Diyarbakır’dan Selçuklu zamanı eserleri olacak, Erzurum Çifte Minare olacak, Yakutiye Medresesi’nden bir bölüm olacak, hepsinden birer bölüm yer alacak. Ziyaretçiler, çeşitli zenginliklerimizle donatılmış heybetli bir saray içerisinden geçerek ANKAPARK deneyimine başlayacak.”

6 BİN ARAÇLIK OTOPARK

ANKAPARK’ın girişine 278 bin metrekarelik bir alanda yaklaşık 6 bin 500 araçlık otopark planladıklarını belirten Başkan Gökçek, ulaşım için iki tane de teleferik bağlanacağını kaydetti.

İvedik Metro İstasyonu’ndan direkt ANKAPARK’a 3.2 km uzunluğunda bir teleferik geleceğini ve o noktadan da otoparka ulaşım için 3.7 km uzunluğunda bir başka teleferik yapılacağını ifade eden Başkan Gökçek, ziyaretçilerin teleferikle gelirken Hayvanat Bahçesi içindeki hayvanları da izleyebileceklerini dile getirdi.

Parkın içerisinde farklı ulaşım araçlarının olacağına değinen ve bunlardan birinin Shuttle Bus olacağını kaydeden Başkan

Gökçek, “Shuttle Bus, turuna otopark alanımızdan başlayacak. Ankara viyadüğü ile ayrılan iki kısım arasında bağlantıyı sağlayacak. Ziyaretçileri bir uçtan bir uca taşıyacak” dedi.

Başkan Gökçek, ANKAPARK alanı içinde 5 km ray uzunluğunda bir “kara tren”in de yer alacağını söyleyerek, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Trenimiz 320 kişilik, 4 tane katardan oluşacak. ANKAPARK’ta Mono Ray da olacak. Lunapark ve dinlenme alanlarını gezmek istemeyip Doğal Yaşam Parkı’na gitmek isteyen ziyaretçiler, Monoray’ı kullanarak direkt olarak parka ulaşabilecek. Monoray, 168 kişi taşıma kapasitesine sahip olacak.”

“HAYVANLAR DAHA

İYİ VE SAĞLIKLI

ÇEVREDE OLACAK…”

Eski Hayvanat Bahçesindeki hayvanların bir kısmının çevre illerdeki hayvanat bahçelerine gönderildiğini ifade eden Başkan Gökçek, bazılarını sürekli olarak, bazılarını da geri almak şartıyla teslim ettiklerini kaydetti. Ağırlıklı olarak, hayvanları Kayseri, Gaziantep, İzmir, Darıca Hayvanat bahçelerine gönderdikleri bilgisini veren Başkan Gökçek, şöyle konuştu:

“200’e yakın türe hem kapalı hem de açık barınak hazırlıyoruz. Şu an projeleri başladı. Projenin bir teması da olacak. Alanlar kıtalara ayrılacak, mesela Asya, Afrika gibi… Hayvan yaşam alanları bu kıtaların özelliklerini yansıtacak şekilde olacak. Projeleri biter bitmez yapım aşamasına geçeceğiz. Örnek vereyim kuşlarla ilgili 10 bin metrekarelik bir kafes yapıyoruz. Aslanlarla ilgili, kaplanlarla ilgili safari bölümü olacak. Hayvanlar daha serbest olacak. Hayvan Hastanemiz bulunacak. Gelişme alanları olarak bıraktığımız geniş bir alanımız yer alacak. Hayvanların yaşam alanları, eski barınaklarından çok çok daha iyi bir durumda düzenlenecek. Biz Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği (EAZA) ile çalışıyoruz. Her hayvan her yerde olmaz. Dünya çapında bir doğal yaşam parkına sahip olmak istiyoruz.”

“ANKAPARK ANKARA’NIN

GELECEĞİ”

ANKAPARK’ın ana ulaşım arterlerine yakın bir mesafede, kolay ulaşılabilir bir konumda, açık yeşil sisteme hizmet edebilecek avantajda, kent merkezi sayılabilecek bir konumda, toplu taşıma ve özel ulaşım imkanlarına sahip bir noktada olduğuna dikkat çeken Başkan Gökçek, Yüksek Hızlı Tren ağının da merkezinde yer alan Ankara’da ANKAPARK’ın, kentin 30-40 yıllık geleceği olduğunu ifade etti.

Başkan Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ankara’da bir ilki gerçekleştirmek istiyor ve bunu da yapıyoruz. 4 ay boyunca dünyanın her yerindeki bütün tema parkları, hayvanat bahçelerini teknik ekibimizle beraber tek tek gezdik. Oralarda gördüğümüz en güzel şeyleri not ettik ve geldikten sonra da projelerini hazırlattık. Bunların hepsinin üç-dört aylık bir planlamanın ardından yapımına başladık. Bu projemiz tamamlandıktan sonra hem Türkiye’nin hem de Dünya’nın en güzel tema parklarından biri olacak iddiasını taşıyoruz. Sadece Türkiye’den değil Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden de bu parkımızı gelip ziyaret

edecekler. Burada keyifli zaman geçirmek isteyen çok sayıda turistimiz olacak.”

Büyükşehir olarak yol, su, kanalizasyon hizmetleri kadar turizm yatırımlarına da aynı önemi verdiklerine dikkat çeken Başkan Gökçek, “Biz buranın parasının yeniden çıkmasını falan beklemiyoruz, biz buranın turizme katkısını bekliyoruz. İnanıyorum ki buranın yakınlarına bir iki sene içerisinde dört-beş tane otel yapılacak. Bu oteller yapılmadan buranın beslenmesi mümkün değil. Biz projemize şöyle bir şey de koyduk. Yakın mesafelere oteller kurulursa oradan teleferikle direkt buraya bağlayacağız” diye konuştu.

Parkın içindeki aktivitelerden yararlanmanın da Dünyadaki benzerlerinden çok daha ucuz olacağı müjdesini veren Başkan Gökçek, şunları söyledi: “İşletme tamamen Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Paris’tekini düşünün bizdekinin aşağı yukarı oyuncak adeti itibarıyla söylüyorum, 20’de 1’i kadar. Oraya 70 Euro’ya giriyorsunuz. Orantıya vurmak gerekirse oyuncak adedine göre buraya girişin 1400 TL olması gerekir. Ama biz ‘halkımız burayı görsün, sevsin, eğlensin’ diye 50 TL dolayındaki bir rakamla başlamak istiyoruz. Biletini alacak, içeri girecek, her şeye bedava binecek. Her şeyden faydalanacak ama yemesi içmesi hariç.

Giriş kapasitesi sınırlı olan 1-2 yer, belki ekstra paralı olabilecek, mesela su olan yeri muhtemelen paralı yapacağız. Onun nedeni de şu, içeride aynı anda 350-500 kişi, çoluk çocuk olacak, büyük bir hücum olacak, sıra olacak. İşin içinden çıkamayacağız. Bu tip işler insanlar arasında münakaşaya, münazaraya da neden oluyor. O tip yerlere mesela ekstra para koyacağız.

Ama Roller Coaster’a sıraya gir, 10 defa bin, ekstra ücret yok ama sırayı bekleyeceksin. Avrupa’da da, Amerika’da da öyle, 1 saat, 1.5 saat kuyruğa girersiniz.”

Hızla devam eden ANKAPARK inşaatında Mart ayı başında kapalı alanların tamamlanacağını ifade eden Başkan Gökçek, gelecek sene sonu itibariyle de Parkın tamamının bitirilmesinin hedeflendiğini sözlerine ekledi.AĞIZ KOKUSU NEDİR, NASIL GİDERİLİR?

Birçok insanın yaşamını kabusa çeviren ağız kokusu, çoğu zaman mahcubiyete, sosyo - psikolojik problemlere de neden olabilmektedir.

Ağız kokusunu bir hastalık olarak tanımlamanın zor olacağını ama başka hastalıkların habercisi olabileceğini belirten uzmanlar, ağız ve diş bakımı gibi basit çözümlerle giderilmeyen ağız kokularında mutlaka bir doktora başvurulmasını önerdiler.

Ağız kokusunun toplumda yaygın bir sorun olduğunun altını çizen uzmanlar, sadece kişiyi değil çevresine de rahatsızlık veren bu durumun kişinin sosyal hayatta kendine olan güveninin kaybolmasına neden olabildiğini söylediler.

Uzmanlar, ağız kokularının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkındaki sorularımıza şu yanıtları verdiler.

-Ağız kokusu nedir?

Ağız kokusu ya da halitozis; açlık, böbrek yetmezliği, diabet (şeker hastalığı), karaciğer, mide, bademcik ve diş rahatsızlıkları gibi çeşitli nedenlerden ötürü insan nefesinde hissedilen bir kokudur.

Ağız kokusunun

nedenleri nelerdir?

Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler, kokuya yol açar. Bakteri tabakaları ve yiyecek artıkları dilin arka tarafından birikir. Dilin yüzeyi oldukça pürüzlü bir yapıdadır ve bakterilerin yaşamasına elverişlidir. Eğer diş yüzeyi ve dil temizlenmezse kısa sürede bakterilerin yaşamasına elverişli bir hal alır ve bu da kötü kokuya neden olur.

Başka hastalıklara bağlı kokular ise; özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, şeker hastalığı, şöbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, metabolizma bozuklukları, bademcik iltihapları, aftlı ülserler, dil, damak yutak, ağız içinde yaralar ve tümörler, burun ve boğaz bölgesi tümörler, burunda ve genizde yabancı cisim olmasından kaynaklanır.

Açlık, diyet, ağız kuruması, oruçlu olmak (sıvı gıda eksikliklerinde vücuttaki yağ ve protein çözünmeye başlar, bu metabolizmanın yan ürünleri, kötü ağız kokusu olarak yansır) durumlarında. Ayrıca yemek kaynaklı kokular sarımsak, soğan, köri, balık ve bazı peynir türleri nefesi toksik bir yapıya dönüştürebilmektedir.

Ağız kokusu nasıl giderilmelidir?

Öncelikle diş problemleri ile diğer patolojik nedenlerin ortadan kaldıracak tedaviler uygulanmalıdır. İyi bir ağız hijyeni sağlanmalı, dişlerin tüm yüzeyleri ve dil sırtı temiz tutulmalıdır. Ağız kuruluğuna engel olunmak için bol su içilmeli, tükürük salgısını hareketlendirerek bakteri oluşumuna engel olunmalı, bunun için de şekersiz sakız çiğnenmeli, sebze ve meyve tüketilmelidir. Elma, armut, havuç ve turp da nefes tazelemekte ve temizlemekte etkilidir. Nane filizleri, tarçın veya nane-limon, maydanoz, anason, kakule, kişniş, rezene ve yoğurt gibi yiyecekler tüketilebilir. Alkol ve tütünden uzak durulmalı. Ayrıca oruçluyken ağız kokusunu en aza indirebilmek için sahurda bol sıvı tüketilmelidir. Yine oruca başlamadan önce dişler çok iyi fırçalanıp, diş aralığında besin artıklarının kalmadığından emin olunmalıdır.ANKARA ARMUDU YETİŞTİRME KURSLARI

Akyurt Belediyesi'nin Ankara Kalkınma Ajansı ve Akyurt Kaymakamlığı ile birlikte yürüttüğü “Bilinmeyen Zenginliğimiz Ankara Armudu” projesi kapsamında 200 kişiye yetiştirici eğitim verildi. Akyurt Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Ömer Ünal ve Ziraat Yüksek Mühendisi Yusuf Kılıç, seçilen 5 pilot bölgede yetiştirici adaylarına eğitim verdi. Eğitim programına katılan 200 kişiden 5 asil ve 5 yedek Ankara Armudu yetiştiricisi, Kültür Merkezi'nde çekilen kura ile belli oldu. Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ve Akyurt Kaymakamı Mustafa Yiğit, kura çekimini birlikte gerçekleştirirken, Başkan Ayantaş yaptığı konuşmada “Güzel bir amaçla burada toplandık. Ankara Armudu yetiştirmek için bu kadar istekli insanın olması, özellikle kadın vatandaşlarımızın burada olması bizleri çok memnun etti. Kura ile Ankara Armudu yetiştirecek çiftçilerimizi belirledik. Kurada hak kazanamayan çiftçilerimize de 20'şer adet fidan hediye edeceğiz. Hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kura çekimi sonucu belirlenen 5 kişi, farklı bölgelerde 2'şer dönüm alanda kurulacak bahçelerde Ankara Armudu yetiştirecek.

ÇUBUK’A SOSYAL HİZMET MERKEZİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Ankara’nın Çubuk ilçesine Sosyal Hizmetler Merkezi binasının yapılacağı belirtildi.

Çubuk’a bağlı Barbaros Mahallesi’nde bulunan Yeşil Çubuk Parkı’nın bitimindeki yaklaşık 2 bin 500 metrekarelik alana, Sosyal Hizmet Merkezi yapılacak.

Bakanlık tarafından 2013 yılı yatırım planına alınan ve projesi hazırlanan merkezin inşaatına 2014 yılında başlanılacağı belirtildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Türkiye genelinde olduğu gibi ilçelerinde de önemli hizmetler yaptığını vurgulayan Belediye Başkanı Lokman Özden, “Biz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından çok güzel hizmetler aldık. Bakanımız Sayın Fatma Şahin hanımefendi ilçemize geldiğinde kendisinden istediğimiz ‘Huzur Vadisi’ projesi çalışmaları başladı. Atıl vaziyette duran ve tamamlanamayan Şefkat Evi’nde yaptığımız çalışma sonucunda İl Özel İdaresi tarafından tamamlanarak bakanlığa devredildi. 2013 yılı yatırım planına alınan sosyal hizmetler merkezinin de proje çalışmaları tamamlanarak 2014 yılında inşaatı başlatılacak” dedi.ELMADAĞ’DA FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Orman ve Su İşleri Bakanlığının “Kamu ağaçlandırma çalışmaları” kapsamında Elmadağ’da, 1000 fidan toprakla buluştu.

Hasanoğlan Mahallesi Ced deresi mevkiinde düzenlenen fidan dikme programına, İlçe

Kaymakamı Resul Kır, İlçe Garnizon Komutanı Ahmet Keleşoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Davut Gündoğan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Omaç, İlçe Daire Amirleri, vatandaşlar, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Öğrenciler tarafından hazırlanan halk oyunları gösterileri ile başlayan program da, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan görevliler, “doğru fidan dikme tekniklerini” anlattılar. Fidanları toprakla buluşturmanın heyecanını yaşayan miniklerin mutlulukları ise görülmeye değerdi.

Diktikleri fidanları sürekli ziyaret edeceklerini, bakımlarını yapacaklarını belirten minik öğrenciler, böyle bir organizasyona katıldıkları için çok mutlu olduklarını söylediler.

Elmadağ Belediyesi tarafından, fidan dikiminden sonra, öğrencilere meyve suyu ve kek ikram edildi.

YENİMAHALLE’DE SAĞLIKLI DİŞLER

VE BEMBEYAZ GÜLÜŞLER

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla Yenimahalle Belediyesi ilçe genelindeki bazı ortaokullarda ağız ve diş sağlığı taraması gerçekleştirdi. Taramalarda yaklaşık 1000

öğrenci kontrolden geçirilirken, çocuklara diş fırçası, diş macunu ve diş fırçalama takip formları bulunan paketler dağıtıldı.

Yenimahalle Belediyesi’nde görevli diş hekimleri ve uzman ekipler tarafından gerçekleştirilen taramalarda önce öğrencilere ağız ve diş sağlığının önemi anlatıldı. Çocuklara renkli bir slayt eşliğinde bilgiler aktaran Diş Hekimi Eylem Avşar, öğrencilerin bu konudaki sorularını da yanıtladı.

Sunumun ardından çocuklara sağlıklı dişlerin önemini anlatan “Doktor Tavşan ve Diş Krallığı” adlı çizgi film izletildi. Çizgi filmi büyük bir dikkat ve zevkle izleyen çocuklar ardından Diş Hekimi Avşar tarafından kontrolden geçirildi. Öğrencilere dişlerini dikkatli fırçalamalarını tavsiye eden Avşar, taramaların sonuçlarını bir bilgi formu aracılığı ile velilere de gönderdi.

MAMAK’TA İMAR VE ŞEHİRCİLİK HİZMETLERİNDE REKOR

Yapılan yatırımlar sayesinde hızlı ve planlı olarak gelişen Mamak’ta istihdam oranı ve nüfusun artışı, beraberinde yeni inşaatları ve konutları getiriyor. Mamak Belediyesi 2009 yılından bugüne yaptığı başarılı uygulamalarla yaklaşık 3.457.000 metrekarelik alana yapı ruhsatı vererek büyük bir başarıya imza attı. Şehirleşme ve yapılaşma konusunda ciddi adımlar atan belediye, iskân işlemi konusunda da başarı göstererek 4,5 yılda 3676 yapıya iskân verdi.

Yapılan yatırımlar sayesinde ilçede faaliyet gösteren müteahhit sayısının hızla artmasının yanında inşaat sektöründe de hareketli bir sezonun yaşandığını kaydeden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, son 4,5 yılda kaliteli, markalı konut yapımının

bölgede artış göstermesi, alt yapı çalışmalarının ilerlemesi gibi önemli faktörlerle bölgenin ciddi bir yükselişte olduğunu kaydetti.

Kanun ve yönetmeliklere uygun bir biçimde yapıların hızla yükseldiğini belirten Akgül, vatandaşların dosyasının raflarda kalmayarak en kısa sürede çözüm üretilerek sonuca kavuşturulduğunu söyledi.

ETİMESGUT’TA TRT NAĞMELERİ YÜKSELDİ

TRT Müzik’te canlı olarak yayınlanan ‘Radyo Günleri’ programı, Etimesgut Belediyesi Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ömer Seyfettin Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Etimesgutluların ilgisi yoğun oldu. Bin kişilik salon tamamen doldu. Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ve eşi İlknur Demirel de konseri izledi. Programda yıllarca TRT Radyoları’nda dinlenilen şarkı ve türküler yer aldı. TRT ekolü ile yetişmiş sanatçıların seslendirdiği şarkı ve türküler

büyük beğeni topladı. 90 dakikalık canlı yayının ardından Başkan Demirel, programın yapımcılarına ve sanatçılara plaket verdi. Demirel, programın Etimesgut’ta yayımlanmasından dolayı çok memnun olduklarını dile getirerek, “Başta TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin olmak üzere TRT’nin saz -söz üstatlarına ve teknik ekibe teşekkürlerimi sunuyorum. Çok güzel, hoş bir konser oldu” dedi.

Demirel, Etimesgut’u bir kültür ve sanat şehri yapmak için büyük gayret gösterdiklerini belirterek, TRT gibi kurumların Etimesgut’tan canlı yayınlara başlamasının, bu yolda kaydedilen mesafe açısından önemli olduğunu dile getirdi.İSKOÇYA’DAN KEÇİÖREN’E KARDEŞ ZİYARETİ

Keçiören, ünlü oyuncu Mel Gibson’ın başrolünde oynadığı Cesur Yürek filmine konu olan Stirling’den gelen kardeş belediye heyetini ağırladı. Keçiören Belediyesi’nin İskoçya’daki kardeş belediyesi Stirling’in Belediye Başkanı Mike Robbins, beraberinde bir heyet ile Keçiören’e geldi. Belediye Başkanı Mustafa Ak, misafirlerini Keçiören turunda da yalnız bırakmadı.

Stirling Belediye Başkanı Mike Robbins ve beraberindeki heyetin Keçiören’deki ilk durağı Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın makamı oldu. Kendisini ziyaret eden konuk heyete Keçiörenliler adına “Hoşgeldiniz” diyen Başkan Ak, “Sizleri burada ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Stirling’de bize göstermiş olduğunuz yakın ilgi ve alakaya da teşekkür ediyoruz” dedi.

Heyete Keçiören turunda da eşlik eden Başkan Ak, İskoçyalı konukları ile birlikte teleferiğe bindi. Konuklarını golf arabalarına bindirerek Botanik Parkı’nı da gezdiren Başkan Ak, arabanın şoförlüğünü de üstlendi. Keçiören Deniz Dünyası’na giderek balıkları inceleyen heyet, özellikle küçük köpekbalıklarına büyük ilgi gösterdi. İki kardeş belediyenin başkanı havuzdaki balıkları elleriyle besledi. İskoçyalı heyeti Yonca Yaşam Merkezi’ne de götüren Başkan Ak, sınıfları gezdirerek yapılan etkinlikleri anlattı. Yaşam Merkezi ziyareti sırasında Başkan Ak ve Stirling Belediye Başkanı langırt oynamayı da ihmal etmedi.ALTINDAĞLI GENÇLER “OYUNCULUK” ÖĞRENİYOR

Altındağlı gençlerin fiziksel ve sosyal gelişimlerine büyük önem veren Altındağ Belediyesi, gençleri Gençlik Merkezleri’nde sosyal ve sanatsal aktivitelerle buluşturmaya devam ediyor.

Güneşevler Mahallesi Osman Yüksel Serdengeçti Gençlik Merkezi’nde düzenlenen oyunculuk mesleğini tanıtım seminerine tiyatro oyuncusu Murat Usanmaz katıldı. Semineri dramalarla, küçük oyunlarla ve canlandırmalarla renkli bir hale getiren Usanmaz, öğrencilere oyunculuk mesleğini en ince detaylarıyla anlattı. Getirdiği kostümleri giydirerek öğrencilere çeşitli roller veren tiyatro oyuncusu Usanmaz, Altındağlı gençlere canlandırma, sesi doğru kullanma, role inanma gibi konularda tüyolar verdi. “Seyircinin oynadığınız role inanması için önce sizin kendinize inanmanız gerekir” diyen Usanmaz, çocuklarla keyifli dakikalar geçirdi.

Oyunculuğun bu kadar zor olduğunu bilmediğini söyleyen Gençlik Merkezi üyesi Eren Uğur Işık “Oyuncu olmak için çok çalışmak gerekiyormuş. Bugün bunu öğrendim” dedi.MİNİK ÖĞRENCİLERDEN BAŞKAN ODABAŞI’NA

ZİYARET

Gölbaşı TEK İlkokulu 3/C sınıfı öğrencileri, Belediye Başkanı Yakup Odabaşı’nı makamında ziyaret ederek, okullarında başlattıkları “Çevremizden kuşlar gitmesin” projesini anlattılar. Minik öğrenciler, proje hakkında Başkan Odabaşı’nı bilgilendirirken yazdıkları mektupları da verdiler.

Minik öğrenciler, Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı’ndan ilçedeki binalara kuş yuvası yapılması talebinde bulundular. Başkan Odabaşı, minik öğrencilerin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Gölbaşı Belediyesi olarak doğal hayata ve kuşlara yönelik yapmış oldukları çalışmaları anlattı. Başkan Odabaşı, belediye olarak Gölbaşı Atatürk Sahil Parkına iki adet 4 katlı, 12 odalı kuş yuvası yaptıklarını belirtti. Odabaşı, Mogan Gölündeki karabatak kuşlarının da her kış Veteriner Müdürlüğü tarafından beslendiğini bildirdi.

Başkan Odabaşı, çok anlamlı bir projeye imza atan minik öğrencileri kutlayarak onlara Gölbaşı’nı ve Gölbaşı’nda bulunan kuş türlerini anlatan broşür ve kitapçıklar hediye etti.

PURSAKLAR’DA

5 YILDA ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ”

Pursaklar Belediyesi, ilçede son 5 yılda onlarca sosyal projeye imza attı. Binlerce ağaç dikip, 43 tane yeni park yaptı.

Son 5 yılda hayata geçirilen dev projelerin birçoğunu tamamladıklarına dikkat çeken Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, 5 yılda gerçekleştirilen projeleri şöyle özetledi: “Nüfusu 120 bine ulaşan Pursaklar’da son 5 yılda 18 bin 458 adet bina yapıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 280 bin ton asfalt atarak ilçenin en ücra yerlerine kadar ulaşıldı. Yenilenen altyapısına 43 adet yeni park ilave eden belediye, 260 bin boylu ağaç ve 300 bin çalı tipini toprakla buluşturdu. Kişi başına düşen yeşil alan 8,2 metrekareye çıktı. Sosyal ve kültürel belediyecilikte marka olan Pursaklar’da beş yılda

4 kültür merkezi, 983

kilometre yeni yol, kapalı pazarlar, 5 Dede Torun Evi, 4 Nezaket Okulu, hanım evleri, 17 adet halı saha ve iki büyük sosyal tesis halkın hizmetine sunuldu.

‘Hoş Geldin Küçük Hemşerim’ kampanyası ile iki yılda 2 bin 184 aile ziyaret edilerek yeni doğan bebeklere ilk hediyeleri verildi. Sünnet ziyaretleri kapsamında Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, bin 554 aileyi tek tek ziyaret ederek sünnet olan çocuklara bisiklet hediye etti. Sağlık hizmetleri kapsamında yılda bin 150 hastaya hizmet verildi.

Düzenlenen kırtasiye dağıtım kampanyaları ile beş yılda 275 bin 200 kitap, 75 bin 500 adet kırtasiye malzemesi ilçedeki öğrencilere ücretsiz olarak dağıtıldı. Seminer, konferans, tiyatro ve sinema ile kültür ve sanat hizmetleri devam etti.”

SİNCAN’DA NİKAH TÖRENLERİ İNTERNETTE CANLI YAYINDA

Sincan’da canlı yayında “Evet” dönemi başladı. Sincan Belediyesi, ilçede kıyılan nikâhların internetten üzerinden dünyanın dört bir yanındaki yakınlara ulaşmasını sağlıyor. Yoğun iş temposu ve hayat karmaşası içinde sevdiklerinin nikâhına gitme fırsatı yakalayamayan akrabalar, proje ile nikâhları www.sincan.bel.tr adresinden canlı olarak izleme imkânı buluyor. Özellikle yurt dışındaki akrabaları çok mutlu eden sistem, Sincanlılardan büyük takdir topluyor.

Evliliğin kutsal ve önemli olduğuna vurgu yapan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna; “İnsanlar en güzel günlerini sevdikleriyle paylaşmak ister. Belediye olarak; yakınlarının nikahına gelemeyen vatandaşlarımız için uygulamaya koyduğumuz projeyle, nikahlar internetten canlı izlenebiliyor. Uygulamaya soktuğumuz proje vatandaşımızdan da büyük ilgi görüyor, bu da bizi memnun ediyor” dedi.

Sincan Belediyesi’nin Belediye Nikâh Salonu’nda hizmete sunduğu projeye olan ilgi her geçen gün daha da artıyor. Nikah salonunda iki adet kamera çekim yapıyor. Bu kameralardan bir tanesi gelin-damat masasını gösterirken, diğer, ise davetlileri gösteriyor. Nikâhlarının internetten izlenmesini isteyen çiftler, nikah günü almaya gittiklerinde görevli personelden bilgi alıyor. Bu uygulamadan isteyen herkes faydalanabiliyor.KAZAN, GELİŞİMİYLE ÖRNEK OLDU

istanbul’da yapılan “Uluslararası Girişim, İnovasyon ve Bölgesel Kalkınma Konferansı’nda” Kazan gelişimiyle örnek gösterildi.

Uluslararası Girişim, İnovasyon ve Bölgesel Kalkınma Konferansı’nda İl Planlama Uzmanı ve Kazan Proje Ofisi Proje Koordinatörü Bünyamin Zile ile Ankara Kalkınma Ajansı uzmanlarından Sabri ER tarafından hazırlanan “Bölgesel Kalkınmanın Prototipi: Kazan” başlıklı İngilizce bir bildiri sunuldu.

Büyük ilgi gören bildiride; Kazan başta ekonomik olmak üzere sosyal, kültürel ve mekânsal olarak hızla gelişim gösteren bir ilçe olarak örnek gösterildi. Bölgesel Kalkınmanın ana temalarını (ekonomik, sosyal, mekânsal, kültürel, v.b.) Kazan’da bir arada görmenin mümkün olduğu vurgulanan bildiride, bununla ilgili olarak bir Kazan modeli geliştirildiği, bu modelin yeni gelişen ilçe ve bölgelere örnek olabileceği anlatıldı. Kazan’da son yıllarda sağlanan gelişme ve bölgesel kalkınmanın her kesimden insanın dikkatini çektiğini söyleyen Belediye Başkanı Lokman Ertürk, “Ülkemizin en çok göç alan ilçelerinden birisi Kazan olmasına rağmen işsizlik yok denecek kadar az. Altyapı çalışmalarımız 350 bin nüfusa yetecek şekilde planlandı ve uygulandı. İçme suyu arıtma tesisimizin yanı sıra atık su arıtma tesisimiz de hizmet veriyor. İlçe merkezimizde yağmur suyu toplama hattımız var. 2009 yılından bu yana doğalgaz kullanıyoruz” dedi.GENÇLERBİRLİĞİ MORALSİZ

Süper Lig’in 9. haftasından itibaren 3 maç üst üste kazanarak çıkışa geçen Gençlerbirliği’nin, Milli takımın maçları nedeniyle lige verilen aradan sonra oynadığı son iki maçını kaybetmesi camiada moral bozukluğuna yol açtı.

Lige kötü bir başlangıç yapan ve ligin dibine demir atarak hayal kırıklığı yaşatan Kırmızı – Siyahlılar, yeni teknik direktörleri Mehmet Özdilek ile Sanica Boru Elazığspor, Eskişehirspor ve Trabzonspor maçlarını kazanarak 12. sıraya kadar yükseldi.

Milli maçlar nedeniyle lige verilen aranın ardından önce Kayseri Erciyesspor’a, daha sonra da Gaziantepspor’a sahasında yenilerek puan kaybeden Başkent takımı, camianın moralini bozdu.

Lig’de ilk yarının son 4 haftasında zorlu bir maratona çıkacak olan Kırmızı – Siyahlılar, sırasıyla deplasmanda Bursaspor, evinde Galatasaray, deplasmanda Antalyaspor ve evinde Beşiktaş ile karşılaşacak.

ANKARAGÜCÜ’NDEN GERİ DÖNÜŞ

Son haftalarda aldığı başarısız sonuçlarla hayal kırıklığı yaşatan Ankaragücü, deplasmanda Bozüyükspor’u 2-0 yenerek taraftarlarına “oh” dedirtti.

Kötü gidişe “dur” demek amacıyla sıkı bir çalışma içerisine giren ve büyük umutlarla Bozüyük deplasmanına giden Sarı – Lacivertliler, Levent’in ve tecrübeli futbolcusu Mehmet Çakır’ın attığı gollerle maçtan 2-0 üstünlükle ayrılmayı başardı.

Sarı – Lacivertliler, bu hafta İskenderun Demirçelikspor’u konuk edecek.

İkinci Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden diğer Başkent takımlarından Kızılcahamam ve BUGSAŞ Spor karşılaşmasından gol sesi gelmedi. Haftayı birer puanla kapatan ekiplerden BUGSAŞ Spor, bu hafta evinde Pazarspor ile karşı karşıya gelirken, Kızılcahamamspor ise yine kendi evinde Altınordu’yu misafir edecek.7/24 HİZMETTE ASKİMATİK SAYISI 57’YE ÇIKARILDI

ASKİ tarafından uygulamaya konulduğu tarihten bu yana getirdiği kolaylıklar nedeniyle, Başkentliler tarafından tercih edilen ön ödemeli Elektronik Su Sayaçlarının su dolum noktalarının sayısı arttırıldı.

ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, kartlı su sayacı kullanan abonelere rahatlık sağlayan ASKİMATİK uygulamasının tercih edilen bir sistem olduğunu ifade ederek, bu nedenle vatandaşların sıklıkla kullandıkları alışveriş merkezleri ile metro istasyonlarında ASKİMATİK’lerin sayısını çoğalttıklarını kaydetti. Kartlı sayaç abonelerinin ASTİMATİK’ler sayesinde 7 gün 24 saat kesintisiz su yükleyebilmelerine olanak sağlandığını belirten Genel Müdür Kaya, “19 olan ASKİMATİK’lerin sayısını son yapılan çalışmaların ardından 57’ye çıkardık” dedi.

ASKİMATİK’LERİN

BULUNDUĞU

YERLER:


Büyükşehir Belediyesi ile ASKİ Genel Müdürlük binası, Mamak, Keçiören, Yenimahalle, Gölbaşı, Sincan, Etimesgut, Altındağ, Çayyolu, Keçiören, Çankaya ASKİ Bölge Müdürlükleri, Keçiören Belediyesi, Keçiören Bölge ile Aile Yaşam Merkezi, Batıkent Andaç Tahsilat şubesi, Erdem Tahsilat Şubesi, Eryaman Center, NATA VEGA İş Merkezi, Osmanlı İş Merkezi, ANTARES AVM, GÖKSU Parkı İş Merkezi, OPTİMUM AVM, ANKAMALL, BENER Çarşısı ile metro istasyonları ile Kızılay Metro istasyonu.n
Kataloq: files
files -> Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi”
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00

Yüklə 80,22 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə