Yılmaz demiRCİYüklə 11,94 Kb.
tarix05.03.2018
ölçüsü11,94 Kb.
#43961
ÇÖZÜM

Yılmaz DEMİRCİ


Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
25 yıldır yüksek enflasyon ülke ekonomisini savaş alanına çevirdi, gelir dağılımı bozukluğu tahammül sınırlarını aşmış durumda 60 milyonluk ülkede, 10 milyonluk nüfus diliminin gelir düzeyi İsviçre standardında, kalan 50 milyon orta ve dar gelirli boğaz tokluğuna çalışmaktadır. İşte enflasyon 25 yıldır bu insanları perişan etti.

Dış borcumuz 80 Milyar $ (Dolar) iç borcumuz 25 Milyar $ (Dolar), 11. yıl 10 Milyar $ (Dolar) dış borç geri ödemesi, 5 Milyar $ (Dolar) iç borç geri ödemesi var. Askeri harcamalar ve G. Doğu için askeri giderler de cabası. Bütçe gelir gider dengesi her yıl bir önceki yılı aratarak devam ediyor, vergi gelirleri yerinde sayıyor. Avrupa bizi ortaklığa almak bir yana etrafımıza vizelerle duvar örmeye çalışıyor. Vize alabilen T.C. Vatandaşlarına 3.sınıf insan muamelesi yapılıyor.

Yurt içinde bütün kurumlar hızla dejenere oluyor. Sanki gizli bir el basiretimizi bağlâdı, çözüm beklenen siyasetçiler koltuk kavgasından burunlarının ucunu görecek durumda değil. Ülke hızla bir iç savaşa, kaosa doğru gitmektedir. Partiler parçalanarak halkın çözüm ümitlerini yok ettiler. Politika 40 yıllık politikacıların tekelinde koltuk sırası bekleyen doyumsuz, basiretsiz, ufuksuz insanların elinde ülkenin geldiği nokta ortada, Gelen hiçbir hükümet ekonomik sorunları çözmek için sağlıklı bir reform paketi sunamadı, bildikleri tek şey zam, zam, zam.

Yukarıda satırbaşlarıyla değindiğim sorunlarımız çözümsüz değildir. Çok kolay ve 60 milyon insanın gönülden isteyeceği çözüm vardır. Bu çözüm ülkede İsviçre standardının üstünde yaşayan 10 milyon kişi veya 2,5 milyon aileden elindedir. 2,5 milyon ailenin tamamı yukarıda belirttiğim sorunlardan rahatsızdır. Ekonomik sorunları yok, fakat aynı ülkede yaşadığımız için bu sorunlardan etkilenmemeleri mümkün değildir. Örneğin;

- Yurt dışına çıkışlarında 3. sınıf insan muamelesi görmekten rahatsızlar.

- Komşuları açken tok olmaktan rahatsızlar.

- Hayat standartları göze battığı için rahatsızlar.

- Ülke bir iç savaşa kaosa girerse pek çok şey kaybedeceklerinden rahatsızlar.

- Ülkede siyasetin aşırı uçlara kaymasından rahatsızlar,

- Ekonomik krizlerden işlerin iyi olmamasından rahatsızlar. Daha birçok madde sıralayabiliriz. Bütün bu sorunları düzeltmek için bu 2,5 milyon aileden ortalama 20 bin doları bir yıl içinde hazineye vergi olarak ödeyin dense bir yıl içinde bütçeye 50 milyar $ (Dolar) akar, Bu kişiler için 20 bin dolar bir iki aylık giderleri bile değildir. (Yalnız 2,5 milyon ailede gelir gruplarına ayrılarak dilimlendirilmek şartıyla ortalama 20.000. $) Tüm ülkenin maliye, tapu, trafik birimleri bilgisayara geçirilip herkesten servet beyanı istenecek ve bu servet beyanı milat olacak herkes servet beyanını verecek, 50 milyonluk grupta hiç bir şey istenmeyecek, üst gelir grubundan geriye dönük hesap sorulamayacak ve yeni vergi reformuyla taşlar yerli yerine oturtulacak. Bu hayal değil yapılamayacak bir iş değil. Her ay 5 milyar Dolar parayla iç borçlar 10 ayda sıfırlanır dış borcun tamamı 2 yılda ödenir ve yılda 15 milyar Dolar borç faizi ödemekten kurtulan ve Yeni vergi sistemiyle 15 milyar $ (Dolar) artı kaynak geliriyle bu ülke 3 yılda tam anlamıyla çağ atlar. 60 milyon insanın tüm sorunları biter, bizi AB’ ye almamaları için duvar örenler kapımızda kuyruğa girer.

Şimdi soruyorum;

-Böyle bir çözüme kim karşı çıkar?

-50 milyonluk orta ve dar gelirli insanlar herhalde "Allah" der.

-2,5 milyonluk üst gelir grubu da ortalama 20 bin Dolara böyle bir ülkede ticaret yapacaklarından verdikleri para devede kulaktır. Ayrıca yaşamak için yurt dışına kaçmak zorunda kalmadıkları için kendi vatanlarında bir İsviçreli gibi yaşayacaklarından bu grupta aklı başında kimse bu paraya hayır demez.

-Peki 60 milyonun balıklama atlayacağı bu çözüm paketine kim karşı çıkar?

-Ülkeyi, rejimi yıkmak, bölmek isteyen, karalık emeli olan insanlar tabi karşı çıkacaklar.

-Peki sistem yurt içinde bu kaynağı nasıl bulacaktır?

Servet beyanı ile gelir grupları belirlenmiş ailelerin (bütçelerine göre bu oranlar tartışılabilir. Mesela servetin % 1 olabilir.) bin Dolardan 80 bin Dolar arasında dilimlere ayırabilir. Ortalama 20 bin $ kabul edelim.

20 bin $ 12 ayda eşit taksitle ödeneceğinden sisteme her ay yaklaşık 5 milyar $ girecek bu para ülke ekonomisini şaha kaldırır tüm esnaf, ticaret erbabının işleri düzelir. İşçi, memur, emekli insan gibi maaş alacağından talep patlaması yaratır. Karşılıksız para basılmadığı ve zam yapılmadığı için de enflasyon hızla düşer. Arz talep patlaması aynı zamanda üretimi de arttırır. İki buçuk milyonluk üst gelir grubu fedakarlığa hazırdır fakat ne hikmetse hiçbir siyasi iktidar bu insanlardan yardım istemeyip yurt dışına avuç açılarak ülke borç batağına sokuldu. Kendi kaynaklarımızı kullanarak borç batağından çıkabileceğimiz hiç düşünülmedi.

Bir TV kanalından bu çözüm önerisi halka anlatılsın ve katkı yapmak isteyenler için bir telefon numarası verilsin. İnanın milyonlarca insan gönüllü olarak sisteme kendiliğinden katkı yapmaya hazır olduğunu beyan edeceklerdir. Ben şahsen mütevazı çevremdeki üst gelir grubu insanlara bu çözümü anlattığımda karşı çıkanı görmedim. Heyecanla, seve seve bu parayı vereceklerini samimiyetle söylediler.Özet olarak repoda, altında, faizde duran kısır döngüye girmiş ülke kaynaklarının sistemi yıkan etkisini tersine çevirecek var olan kaynaklarımızdan kimseye ihtiyaç duymadan bu kaostan kurtulabiliriz.

Yüklə 11,94 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə