Zeytinburnu’ndaki pilot alanda Albayrak İnşaat, üst gelir grubuna lüks konutlar inşa ettiYüklə 6,83 Kb.
tarix27.10.2017
ölçüsü6,83 Kb.
#16536

Zeytinburnu’ndaki pilot alanda Albayrak İnşaat, üst gelir grubuna lüks konutlar inşa etti
Kentsel değil ranta dönüşüm
CUMHURİYET – 03.01.2009
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce (İBB) “Kentsel Dönüşüm Pilot Bölgesi” seçilen Zeytinburnu’nda, “Konut Aktarım Alanı” olarak ayrılan 130 dönümlük eski Bostan Hali arazisinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın damadının şirketi Albayrak İnşaat’ın üst gelir grubuna yönelik lüks konutlar inşa ettiği ortaya çıktı. Zeytinburnu Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü M. Ercihan Ekşi, arazinin şehir merkezinde ve deniz kıyısında olması nedeniyle inşaat şirketlerinin ilgisini çektiğini belirterek, “Biz belediye başkanına kentsel dönüşüm için yetki verdik, onlar araziyi TOKİ’ye sattılar. Zeytinburnu’ndaki çok değerli arazi ile Albayraklar’a rant sağlandı” sözleriyle tepki gösterirken Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ise Cumhuriyet’in sorularını yanıtsız bıraktı.
Bir kısmı vakıf ve Hazine arazisi, bir kısmı ise İBB’ye ait olan söz konusu arazi önce TOKİ’ye devredildi. Ardından TOKİ tarafından başlatılan konut projesinin inşaat işi Albayrak İnşaat’a verildi. 5272 sayılı Belediye Kanunu’nun kentsel dönüşüm projelerini düzenleyen 73’üncü maddesinin gerekçe gösterildiği plan tadilatıyla, arazi üzerinde bir kısmında maksimum 5 katlı konut, bir kısmında ise istenilen yükseklikte konut, çok katlı mağaza, banka ve otel binalarının yapılmasının önü açıldı. 2 Ocak 2006’da Zeytinburnu Belediyesi İmar Komisyonu’na havale edilen 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı (UİP) raporuna göre Zeytinburnu Merkezefendi Mahallesi’ndeki 500 ve 501 No’lu parselleri kapsayan arazilerin “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim” alanları olduğu belirtilerek, arazi üzerinde “konut ve ticaret” alanları inşa edilebileceği kaydedildi. İBB Meclisi’nin 16 Eylül 2005 tarihli meclis raporunda ise 502 No’lu parseldeki Ortaöğretim Tesisleri Alanı, Konut Alanı, Yönetim Merkezi ve Cami alanı olarak görülen 55 bin 829 metrekarelik arazinin, Zeytinburnu’nun “İstanbul Deprem Master Planı” çerçevesinde pilot bölge seçildiği gerekçesiyle “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı”na dahil edildiği belirtildi.
İBB Planlama Müdürlüğü’nün görüşüne de yer verilen raporda, plan tadilatının 1/5 bin Ölçekli Nâzım İmar Planı’nın “değiştirici” özellikte olduğu, ortaöğretim ve yönetim merkezlerini ortadan kaldırdığı için “donatı alanlarını azaltıcı” nitelikte olduğu uyarısında bulunuldu. Toplam yapı miktarının kadastral parsel üzerinden hesaplanmasının da eleştirildiği Planlama Müdürlüğü görüşünde, değişikliğin 3194 sayılı İmar Yasası’na aykırı olduğu ve bölgedeki yapı ve nüfus yoğunluğunu arttıracağı uyarısında bulunuldu. Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Ekşi, “Konut aktarma alanı kaybedildi. Şimdi Sümer Mahallesi’nde aktarma alanı oluşturmaya çalışılıyor, ancak arazi yeterli büyüklükte değil. Zeytinburnu kentsel dönüşüm için büyük bir fırsatı kaçırdı” dedi.
Yüklə 6,83 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin