Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyorYüklə 73,08 Kb.
tarix12.08.2018
ölçüsü73,08 Kb.

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor

Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu hale getirilen kış lastiği uygulaması, 1 Aralık Salı günü başlıyor. 1 Nisan 2016 Cuma gününe kadar sürecek uygulama kapsamında, şehirlerarası taşımacılık yapan ticari araçlar kış lastiği taktırmak zorunda.

Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu bitiş süresi, Bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek. Kış lastiği takmayan ticari araçlara ise 519 TL para cezası uygulanacak ve yola devam etmelerine izin verilmeyecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012 yılında yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik” ile karlı havalarda, önlemini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Geçen yıl kış lastiği takma zorunluluğunun olduğu 1 Aralık 2014 ile 1 Nisan 2015 tarihleri arasında, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ekiplerince 397 araç sahibine 210 bin 203 lira, Emniyet Genel Müdürlüğü ekiplerince 105 araç sahibine 56 bin 3 lira, Jandarma Genel Komutanlığı ekiplerince de 33 araç sahibine 17 bin 907 lira olmak üzere 284 bin 113 lira ceza uygulandı.

Özel otomobillerin henüz uygulama kapsamına alınmamasına rağmen, bu tip araçların da kış lastiği taktırmalarının önemine değinen uzmanlar, şehirlerarası karayollarında seyreden bütün kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonetler ile “A” türü yetki belgesine kayıtlı ticari otomobillerin kapsam alanına girdiğini belirterek, araçların 4 lastiğinin de kış tipi olmasının önemine değiniyorlar. Uzmanlar ayrıca, kış lastiği olan araçların zincir bulundurmasının da gerekliliğine vurgu yaparak, kış lastiklerinin özelliklerine ilişkin olarak da, “Standart lastikler sıcaklığın 7 dereceye düştüğü havalarda sertleşip tutunma özelliğini kaybeder ve dişlerinin arasına dolan kar yüzünden de zemini düzleşir. Ancak özel desenlere sahip kış lastiği, yumuşak yapısından dolayı hem yola daha iyi tutunur hem de esnekliği sayesinde desenlerin arasına dolan karları tahliye edebilir” dediler.

-Tıbbİ ve endüstrİyel atık İmhasında örnek tesİs…

-ANKARA’DA 2 BİN 559 TIP MERKEZİNDEN TOPLANAN

GÜNLÜK ORTALAMA 30 TON TIBBİ ATIK SİNCAN KATI ATIK

TESİSLERİNDE YAKILARAK GAZLAŞTIRILIYOR

-BÜYÜK HASTANELERDEN HER GÜN, BAZEN DE GÜNDE2 KEZ TIBBİ ATIK TOPLANIYOR

-ENDÜSTRİYEL KATI ATIKLARIN YAKILMASI SIRASINDA AÇIĞA ÇIKAN GAZDAN ELDE EDİLEN "SYNGAZ", ELEKTRİK ENERJİSİNEÇEVRİLEREK, TESİSİN ISITMASINDAKULLANILIYOR

-GAZLAŞTIRILMADAN SONRA KALAN KÜL DE ÖZEL İNŞA EDİLEN MEMBRANLI BÖLÜMLERDE ULUSLARARASI STANDARTLARA UYGUN DEPOLANIYOR

(FOTOĞRAFLI – GÖRÜNTÜLÜ)

Ankara Büyükşehir Belediyesi, bilimsel çalışma, etkin planlama ve başarılı bir uygulamayla gerçekleştirdiği Ankara Katı Atık Yönetimi Projesi ile Mamak Çöplüğü’ndeki sorunu çözmesinin ardından, kentin geleceğini güvence altına alacak projeleri art arda gerçekleştirmeye devam ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği standartlarında başarıyla sürdürdüğü, tıbbi ve endüstriyel atıkların özel yöntemlerle ayrıştırılması, depolanması, taşınması ve imhasını da gerçekleştiriyor. Uygulama, Başkent’in mücavir alanına dahil olan tüm çevre ilçelerde de aynı titizlikle uygulanıyor.

Sincan Çadırtepe Katı Atık Depolama Alanı'nda bu yıl içinde hizmete giren Entegre Endüstriyel ve Tıbbi Atık Bertaraf Tesisi’nde, Başkent’te ortaya çıkan günlük 30 tonluk tıbbi atık, yakılarak gaza dönüştürülüyor.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nca yürütülen uygulamayla, Başkent’in 25 ilçesini kapsayan toplam 100 devlet hastanesi, askeri ve özel hastane, 2 bin 45 özel poliklinik, medikal laboratuar, hayvan hastanesi, veterinerlik hizmeti veren poliklinik, 375 aile sağlığı merkezi, 32 diyaliz merkezi ve 7 güzellik merkezinin bulunduğu toplam 2 bin 559 kuruluştan, günde ortalama 30 ton tıbbi atık toplanıyor.

Büyük hastanelerden her gün, bazen de günde 2 kez tıbbi atık topladıklarını belirten Sağlık İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, küçük sağlık kuruluşlarından ise kapasitesine göre haftada 1 veya 3 kez atık topladıklarını ifade ettiler.SAĞLIKLI DEPOLAMA

Ankara’da tıbbi malzeme kullanan sağlık kuruluşları, kırmızı poşetlerde topladıkları tıbbi atığı, özel korunaklı depolarda saklıyor. Daha sonra bu atıklar, Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nın, tıbbi atık taşımaya uygun dizayn edilen 13 araçla, eğitimli personeli tarafından depolardan teslim alınıyor.-GÜVENLİ TAŞIMA

Yetkililer, bu işte görevli personelin, enfeksiyon tehlikesine karşı koruyucu elbise ve maskenin yanı sıra kesici ve delici maddelere dirençli eldiven ve çelik tabanlı ayakkabıyla donatıldığını söylediler. Araçların her gün yıkanarak dezenfekte edildiğini ifade eden yetkililer, taşıma ve imha işleminin, AB standartlarına uygun ve sağlıklı şekilde gerçekleştirildiğini vurguladılar.-DÜNYAYA ÖRNEK TESİS

Endüstriyel ve Tıbbi Atık Bertaraf Tesisi, yılda 100 bin ton ara depolama, 100 bin ton gazlaştırma - yakma ve yılda 200 bin ton nihai depolama kapasitesine sahip ünitelerinden oluşuyor. Tesiste ayrıca tıbbi atıklar için 300 tonluk bir soğuk hava deposu da bulunuyor.

Teknolojisi ve teknik kapasitesiyle Türkiye’de tek olan Endüstriyel ve Tıbbi Atık Bertaraf Tesisi’nde, endüstriyel atıklar da gazlaştırılarak bertaraf ediliyor.

Her biri saatte 7.5 ton endüstriyel ve tıbbi atık yakma kapasitesine sahip 2 üniteden oluşan tesis, saatte 15 ton atık bertaraf edebilme kapasitesine sahip bulunuyor. Atıklar bu tesiste 1100 ile 1500 C derece arasında, gazlaştırma teknolojisiyle bertaraf ediliyor.

Endüstriyel ve tıbbi atıkların yakılma işlemi sırasında her iki ünitede açığa çıkan gazdan elde edilen “syngaz” da elektrik enerjisine çevrilerek, tesisin ısıtmasında kullanılıyor. Gazlaştırılma işlemi sonunda kalan % 7-8 arası kül ise nihai depolama alanlarında inşa edilen özel membranlı lodlarda (yalıtımlı bölme) sağlık ve çevrenin korunmasıyla ilgili uluslararası standartlara uygun şekilde depolanıyor.

-ENDÜSTRİYEL ATIK VE KÜL, ANALİZDEN GEÇİRİLİYOR

Sincan Çadırtepe Katı Atık Depolama Alanı’na getirilen endüstriyel ve tıbbi atıklardan alınan numuneler, tesiste bulunan laboratuvarda analizden geçilerek; atığın, niteliğine, tehlike derecesine göre sınıflandırılıp, çevre sağlığı standartlarına uygun yöntemlerle yakılması sağlanıyor.-“NİHAİ HEDEF, ANKARA’NIN ÇÖPÜNÜ YAKARAK, YÜZDE 90’INI YOK ETMEK”

Ankara Büyükşehir Belediyesi adına projenin uygulamasını yürüten Invest Trading Consulting Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur, Sincan Katı Atık Depolama Alanı’nda, Türkiye’nin en büyük kapasiteli endüstriyel atık ve tıbbi atık bertaraf tesisini kurduklarını söyledi. Kantur, AR-GE çalışma ve araştırmalarının ışığında, deneyimlerini, endüstriyel atıkların bertarafı için seferber ettiklerine dikkat çekti.

Kantur, “Ankara Katı Atık Projesi”nde nihai hedefin, “Depolanacak atık miktarını en aza indirerek, depolama alanlarının ömrünü uzatmak, yeni çöplük alanlara ihtiyaç duyulmasının önlenmesi” olduğunu söyledi.

Tehlikeli atıklarda olduğu gibi, geri dönüşüm için ayrılan bölüm dışında, evsel atıkları da yakarak yok etmeyi planladıklarını bildiren Ali Kantur, “Hedefimiz, Ankara’nın çöpünü yakarak, asgari yüzde 90’ını yok etmek” dedi.

BELEDİYE BÜTÇESİNDEN PARA ÇIKMADI”

Büyükşehir Belediyesi, bölgenin çehresini değiştiren ve bundan sonra da artı değer olarak ekonomiye katkı sunmaya devam eden Ankara Katı Atık Projesi'ni, bütçesinden tek kuruş harcamadan gerçekleştirdi.

Ankara Katı Atık Projesi”nin, bu anlamda Türkiye’de ilk ve örnek nitelikte bir proje olduğunu vurgulayan Ali Kantur, “Gelişmiş ülkelerde çöplerin yok edilmesi, özellikle termal projelerin uygulanması, çok yüksek maliyetlere neden oluyor” dedi.

Büyükşehir’den Keçiören’e DEV meydan

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Keçiören Belediyesi'nin önünde yeni meydan düzenlemesi yapıyor. Keçiören metro duraklarının da bulunduğu meydanda; tören alanı, amfi tiyatro, havuz, gezinti yerleri ve oturma grupları yer alacak.

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi, Keçiören Belediyesi’nin ön tarafında yer alan ve Keçiören Kaymakamlığı’nın arka kapısıyla birlikte Keçiören metro çıkışlarını da içine alan bölgede, dev bir kent meydanı hazırlıyor. Büyükşehir, Keçiören Belediyesi ile Keçiören Kaymakamlığı önünde yer alan alanda, gelecek yıl açılması hedeflenen Keçiören Metrosu’nun yeraltı iniş ve biniş duraklarının da yer alacağı dev meydanın çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi, Keçiören Meydanı için en büyük meydan saatlerinden birini bu alana kurarken, meydana estetik kazandırmak amacıyla da dev bir havuz yerleştirecek.

Keçiören ile birlikte tüm Ankara’ya kazandırılacak dev meydan, 17 bin metrekare sert zemin ve 3500 metrekare yeşil alan olmak üzere, 20 bin metrekarenin üstünde bir alandan oluşacak.

Meydan, inşaat çalışmalarının tamamlanmasının ardından, Ankaralıların hizmetine sunulacak.

Esertepe Aile Yaşam Merkezi

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Keçiören’in Etlik semtinde geçtiğimiz Mayıs ayında hizmete açılan Esertepe Aile Yaşam Merkezi, kısa sürede bölge halkının vazgeçilmez adreslerinden biri oldu.

İlki 10 yıl önce hizmete giren ve yıllar içinde sayısı 9’a çıkan aile yaşam merkezlerinin en sonuncusu olan Esertepe Aile Yaşam Merkezi, içinde barındırdığı sosyal, eğitsel, sanatsal faaliyet alanları, masa tenisi, step, karate, jimnastik gibi sporların yapıldığı salonlarıyla, üyelerine birbirinden farklı aktivite seçenekleri sunuyor.

Keçiören’in Etlik bölgesinde 187 bin metrekare büyüklüğündeki rekreasyon alanı içinde 5 bin 850 metrekarelik 3 katlı modern bir komplekste hizmet veren Esertepe Aile Yaşam Merkezi’nde çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla, engellisiyle birlikte tüm aile bireyleri zaman geçirebiliyor.

Hizmete girdiği Mayıs ayından itibaren, her biri branşında tecrübeli uzman hocaların gözetimi altında üyeler sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere katılıyorlar.

Merkez’de bir yandan da üye kayıtları devam ediyor.

EĞİTİM, SPOR, MÜZİK,

HOBİ ATÖLYELERİ...

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Büşra Aldoğan, Başkent’in dört bir tarafında bulunan aile yaşam merkezlerinin, farklı yaş, meslek ve sosyal statüden Başkentli'nin ortak zaman geçirdikleri merkezler olduğunu belirterek, bu yıl içinde hizmete giren Esertepe Aile Yaşam Merkezi’nin de kısa sürede her kesimden Başkentli'ye ev sahipliği yapmaya başladığını söyledi.

Esertepe Aile Yaşam Merkezi’nin de, diğer aile yaşam merkezlerinde olduğu gibi Çocuk Kulübü, Gençlik ve Yaşlılar Merkezi'nden oluştuğunu anlatan Aldoğan, “Merkezde 18 derslik, 3 oyun salonu, 560 metrekare kapalı spor salonu, okuma salonu ve 100 kişilik konferans salonu bulunuyor. Geniş kapa-sitesi sayesinde merkezde 2 bin kişi aynı anda istediği bir branşta etkinliğe katılabiliyor. Ayrıca isteyen üyeler farklı bir kaç branşa da üye olup faaliyette bulunabiliyor” dedi.

Haftanın tüm günleri saat 09.00 ile 22.00 saatleri arasında hizmet veren Esertepe Aile Yaşam Merkezi’nde 4 yaşından başlayarak her yaştan vatandaşa hizmet verildiğini vurgulayan Aldoğan, “Türkiye’nin en önemli sosyal projelerinden biri olarak hayata geçirilen Esertepe Aile Yaşam Merkezi’nde, yaş sınırı

olmadan herkesin ilgileneceği branşta bir etkinlik yer alıyor" diye konuştu.

Bölgede yaşayanları, gerçekleştirilen etkinliklere katılarak kaliteli ve keyifli bir ortamda zaman geçirmeleri için davet eden Aldoğan, şunları söyledi:

“Kısa süre önce hizmete giren Esertepe Aile Yaşam Merkezi’nin gördüğü ilgiden oldukça memnunuz. Merkezde etüt ve eğitim bölümünde; Türkçe, İngilizce, matematik, mental aritmetik, Kur'an-ı Kerim, photo shop ve bilgisayar kursları ile minikler için faaliyet sınıfları bulunuyor. Sportif faaliyetlerde bay-bayan kondisyon, pilates, step- aerobik, cimnastik, teakwando, masa tenisi ve karate bölümleri yer alıyor.

Drama, resim, koro, bağlama, gitar, keman ve ritm gibi sanatsal kurslarda Başkentliler hem yeteneklerini geliştiriyor hem de hobisi olan bir sanat dalıyla ilgilenmiş oluyor.

Sosyal ve kültürel etkinliklere de önem verilen Esertepe Aile Yaşam Merkezi’nde kent gezileri, farklı konularda uzman eğitmenler tarafından verilen bilgilendirici seminerler, sıcak dostlukların kurulduğu piknikler, çay partileri ile dayanışma ve ekip ruhunun pekiştirildiği turnuvalar ve yarışmalara da ev sahipliği yapılıyor.”

AİLE BİREYLERİNE,

BİR ARADA

SOSYALLEŞME İMKANI

Özellikle çocukların ve gençlerin sokaklarda kötü alışkanlıklar edinmesini engelleyerek, kişisel ve sportif faaliyetlere katılmaları sağlanıp, sosyalleşmelerinin hedeflendiği Esertepe Aile Yaşam Merkezi'nden faydalanmak isteyen ailenin tüm bireyleri için ayrı birimler hizmet veriyor.

Anne ve babalar sosyal, spor kültürel etkinlikteyken, 4-14 yaş arasındaki çocukları, Faaliyet Sınıfı veya Çocuk Kulübü hizmetlerinden yararlanabiliyor. Eğer çocuk 14-24 yaş arasındaysa, Gençlik Merkezi'nde, ailede engelli birey varsa Engelliler Lokali’nde, yaşlı birey varsa Yaşlılar Lokali’nde boş zamanlarını değerlendirebilmekte, oyun salonlarında gönüllerince eğlenebilmekte, spor aktivitelerinden yararlanabilmekte ve çeşitli alanlarda açılan eğitim amaçlı kurslara veya seminer programlarına katılabilmektedir.

Bölgedeki tüm vatandaşları sevgiyle kucaklayan Merkez'de üye kayıtları devam ediyor. Ankara’nın soğuk geçen kış aylarında kapalı alanda aile bireyleriyle birlikte eğlenceli vakit geçirmek isteyen Keçiörenliler için Etlik, Esertepe, Yayla, İncirli, Yenimahalle, Kardeşler mahallerinden ücretsiz servis imkanı da sunuluyor.n

MERKEZE ÜYELİK KOŞULLARI

Esertepe Aile Yaşam Merkezi’ne üye olmak isteyen Başkentliler için üyelik şartları şöyle:

4 – 17 yaş için: 2 fotoğraf, kimlik fotokopisi

18 – 24 yaş için: 2 fotoğraf, kimlik fotokopisi, adli sicil belgesi veya öğrenci belgesi

24 – 50 yaş için: 2 fotoğraf, kimlik fotokopisi, adli sicil belgesi, 100 TL yıllık üye ücreti

50 yaş üstü: 2 fotoğraf, kimlik fotokopisi, ikametgah belgesi, 60 yaş dahil 100 TL yıllık üye ücreti alınıyor, 61 yaş ve üstü ise ücretsiz.

Ankara’nın parklarında SONBAHAR başka güzel

Başkent Ankara'nın her mevsimi ayrı güzel, her mevsimi ayrı renk... İlkbaharda uyanan bitki örtüsüyle neşe saçıyor, yaz aylarında yeşilin, sonbaharda ise sarının her tonuyla kucaklıyor insanı… Kış aylarında ise yağan karla beyaza bürünüyor Ankara…

Büyükşehir Belediyesi’nin, Başkent’in dört bir tarafında hizmete açtığı rekreasyon alanları, her mevsim büründüğü ayrı renkle Ankaralıların gözde mekanları olurken, güneşin ışıltısıyla ısınan sonbaharda ise özellikle kasım ayında bir başka görsel şölen sunuyor...

İnsanlara yeşiller içerisinde nefes alma imkanı veren, spor alanlarıyla şehrin gürültüsünden uzak sağlıklı bir yaşam imkanı sunan, oyun alanlarıyla çocukları sevince boğan, suyun ve doğanın ahengi içinde kiminin düğün albümlerine konu olan, kiminin yürüyüş keyfine ev sahipliği yapan parklar, Başkent’te yaşamanın ayrıcalığıyla Ankaralılara hizmet veriyor.

Kış aylarının habercisi Kasım ayının sonuna yaklaşılırken, güneşin son bir çırpınışla ısıtmaya çalıştığı parklar; yaprakların sararıp, ağaçlarla vedalaştığı bugünlerde, özellikle hafta sonları Başkentliler ve şehir dışından gelen konuklarla dolup taşıyor. Başkent’in on binlerce renk ve türden çiçeklerle bezenmiş Büyükşehir Belediyesi parkları, her mevsim olduğu gibi sarı mevsimin de vazgeçilmezi oluyor.

Evlenen ve nişanlanan çiftler de özel günlerini, parklardaki bu güzelliklerle ölümsüzleştirmek için fotoğrafçılara bol bol poz veriyor. Parklarda gezen ziyaretçiler de hemen her noktada birbirlerinin fotoğrafını çekerek, güzellikleri dostlarıyla paylaşıyor.

Yangınlarda, Ekim’de yüzde 50 düşüş yaşandı

Ankara’da genellikle yaz aylarında artış görülen yangınlarda Ekim ayında yüzde 50 düşüş yaşandı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın Ekim raporuna göre, yaz aylarında çoğunluğu açık alanlarda çıkan ortalama 50 yangında, havaların kısmen soğumasıyla, yarı yarıya azalma görüldü. Ekim ayında, günde ortalama 26 yangın meydana geldi.

Büyükşehir Belediyesi Ankara İtfaiyesi, kent genelinde toplam 771 yangın olayına müdahale etti. Yangınların 113’ü çöplüklerde, 106’sı ot ve çalılık alanlarda, 62’si anız yakılması sonucu, 6’sı ağaçlık bölgelerde, 2’si bahçelerde, 2’si ormanlık alanlar olmak üzere toplam 291 yangın açık alanlarda meydana geldi.

Ekim ayında yaşanan diğer önemli yangın olaylarından 75’i işyeri ve konutların bulunduğu binalarda, 68’i gecekondularda, 58’i motorlu araçlarda olurken, 257 yangın ise değişik mekanlarda çıktı.

Ayrıca Ankara İtfaiyesi, duyarsız kişilerce yapılan asılsız veya yanlış ihbarlar sonucunda da 22 kez çıkış yapmak zorunda kaldı.

YANGINLARIN YÜZDE

44’Ü, TEDBİRSİZLİK VE

İHMALDEN


Yangınlarda ana unsur olan tedbirsizlik ve ihmal, ay boyunca çıkan yangınların yüzde 44’üne neden oldu. Rapora göre, Ekim ayında tedbirsizlik ve ihmal sonucu rastgele atılan sigara ve kibritten 338 yangın meydana geldi. Ayrıca ay boyunca yaşanan yangınların 78’i elektrik kontağından, 17’si baca tutuşmasından, 19’u ocak ateşi ve ocakta unutulan yemeklerden,13’ü ısınma amaçlı yakılan ateşten, 12’si kıvılcım sıçramasından, 9’u çocukların ateşle oynamasından, 8’i akaryakıt ve parlayıcı maddelerin alev almasından, 3’ü doğal gaz ve tüp

parlamasından oluşurken, 98 yangın da değişik nedenlerden meydana geldi. 176 yangının çıkış nedeni ise belirlenemedi.

MAHSUR KALANLARDAN

BAYRAK İNDİRMEYE

KADAR...

Ankara İtfaiyesi, yangınlara müdahale dışında, hizmette sınır tanımayarak, Başkentlilerin birçok yardım taleplerini de karşıladı.

Vatandaşlardan gelen toplam 1552 yardım çağrısına cevap veren İtfaiye ekipleri, 1409 binanın baca temizliğini gerçekleştirdi. Ay boyunca 56 su baskınına müdahale eden ekipler, 17 olayda asansörde mahsur kalanları kurtardı, 18 olayda da kilitli kalan kapıyı açarak vatandaşın imdadına yetişti. Ekipler, Başkent’te 20 intihar teşebbüsü olayında istenmeyen sonucu önlemek için gerekli önlemleri aldı. Başkent İtfaiyesi, 32 bayrak ipi takma, indirme hizmetiyle de Ankaralılara destek sağladı.

İtfaiye Daire Başkanlığı, denetim hizmeti kapsamında da ay boyunca 833 işyerini denetledi.

EĞİTİM PROGRAMINA

2 BİN 492 KİŞİ

KATILDI

Yangınla mücadelede eğitimine de önem veren Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Dairesi Başkanlığı'nın Ekim ayı boyunca açtığı eğitim programlarına toplam 2 bin 492 kişi katıldı.İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nca, özellikle kamu ve özel kurum personeli için düzenlenen yangınla mücadele konusundaki eğitim programları, seminer ve tatbikatlarla, Ankaralılara, yangınla mücadelenin ana ilkeleri ve çıkması muhtemel yangınlara ilk müdahalenin nasıl yapılması gerektiği, teorik ve pratik olarak anlatılıyor.

Metro istasyonu aktarma alanına korunaklı

durak

Başkent toplu taşımacılığının büyük bir kısmını otobüs ve metro ağıyla karşılayan EGO Genel Müdürlüğü, Başkentlilerin ulaşımlarını etkin, verimli, hızlı ve konforlu bir şekilde yerine getirmek için çalışmalarına her geçen gün yenilerini ekliyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından Ümitköy metro aktarma alanına yapılan 700 metrekarelik üstü kapalı durak, yolcuları yazın güneşten, kışın da yağıştan koruyorToplu taşıma araçlarıyla günde yaklaşık 1 milyon 250 bin kişinin ulaşımını sağlayan EGO Genel Müdürlüğü, yolcuların olumsuz hava şartlarından etkilenmemeleri için de modern ve korunaklı durakları hizmete sokuyor.

Genel Müdür Necmettin Tahiroğlu, merkezi arterlerdeki trafik yoğunluğunu azaltarak vatandaşlara daha hızlı ve daha konforlu ulaşım imkanı sağlayacak uygulamaları bir bir hayata geçirdiklerini söyledi. Bu kapsamda Kızılay-Çayyolu raylı sistem hattının, 15 farklı otobüs hattıyla entegre duruma getirildiğini bildiren Genel Müdür Tahiroğlu, aktarma bölgesi olan Ümitköy Metro İstasyonu alanındaki durağı da, yolcuları, yazın güneşten, kışın yağıştan koruyacak şekilde üstü kapalı hale getirdiklerini söyledi.

700 METREKARE

BÜYÜKLÜĞÜNDE KAPALI

AKTARMA DURAĞI

Başta Etimesgut, Elvankent, Sincan, Yenikent, Fatih ve Cimşit gibi farklı bölgelerden ring otobüsleriyle gün boyu gelen yaklaşık 40 bin yolcunun, Ümitköy Metro İstasyonu'nu aktarma alanı olarak kullandığını belirten Tahiroğlu, şöyle devam etti: “Sabah pik saatlerde 12 bin

civarında, toplamda ise yaklaşık 40 bin yolcunun gün içinde kullandığı durağı, vatandaşları kışın yağmur ve kardan, yazın da güneşten koruyacak şekilde inşa ettik. 700 metrekare büyüklüğündeki durakta, otobüslerin geliş zamanlarını gösteren 6 adet dijital ekranlı tabela bulunuyor. Böylece vatandaşlar bu konuda da bilgilendirilmiş oluyor ve gereksiz yere beklemeleri önleniyor. Aktarma durağında, metro istasyonundan çıkan yolcuların kullanacağı oturma bankları da yer alıyor.”

Halk Ekmek’te 5 TL’ye zengin kahvaltı

Ankara Büyükşehir Halk Ekmek Fabrikası, hem hesaplı, hem lezzetli çeşit çeşit ürünlerin yer aldığı zengin menüsüyle, Başkentlilerin kahvaltı, çay ve kahve saatlerinin vazgeçilmezi oluyor.

Kuş sütü eksik menüsünde çaydan Türk kahvesine; tam buğday su böreğinden Karaköy böreğine; peynirden zeytine kadar çeşit çeşit tatlarla misafirlerini ağırlayan Halk Ekmek satış mağazalarında, Başkentliler hem kahvaltı yapıp, hem rahat mekanlarda sohbet etme imkanı buluyor.

MENÜDE YOK YOK…

Halk Ekmek Fabrikası’nın; GİMAT Fabrika önü, Gökkuşağı, Dışkapı’da 2 yer ile Çamlıdere ve Batıkent’te bulunan mağazalarında satışa sunulan hem hesaplı hem de lezzetli ürünler, sabah kahvaltıdan, öğlen kahve keyfine ve akşam çay saatine kadar Başkentlilerin ilgi odağı haline geldi.

Halk Ekmek Fabrikası satış mağazalarının menüsünde çaydan Türk kahvesine, latte’den, cappuccino’ya kadar çeşit çeşit içecekleri yudumlayan; su böreğinden ev böreğine, Karaköy böreğinden tam buğday su böreğine kadar lezzetli yiyeceklerden tadan; beyaz peynirden zeytine, reçelden tereyağına kadar da zengin kahvaltı menüsüyle güne hazırlanan Başkentliler, hesap öderken de sıkıntı yaşamıyor.

5 TL’YE KAHVALTI…

Sabah saatlerinde işe veya okula yetişmeye çalışan Başkentliler, artık kahvaltı için ayırdıkları vakti, Halk Ekmek Satış mağazalarında geçiriyor. İçinde simit, beyaz peynir, kaşar peyniri, zeytin, tereyağ, süzme bal ve çayın yer aldığı ve fiyatı 5 TL tutan kahvaltı menüsü alabilen Başkentliler, öğle tatillerinde de yine hesaplı su böreğinden Karaköy ve ev böreğine değişik ürünleri tadarken, kahvelerini de yudumlayabilme imkanına sahip oluyorlar. Başkentliler, tüm bunların yanı sıra Halk Ekmek Fabrikası’nın 33 değişik ürünü satın alabiliyorlar.

Büyükşehir’den,

koruması altındaki

öğrencilere okul harçlığı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, himayesinde bulunan ve çeşitli hizmetlerle destek vererek yaşamlarına katkı sunduğu 60’a yakın yetim ve ihtiyaç sahibi çocuğa okul harçlığı verecek.

Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez yönetimindeki Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, ilgili kanun maddeleri ve Belediye Meclisi kararlarına istinaden koruma altındaki öğrencilere okul harçlığı verilmesini içeren Başkanlık Yazısı görüşüldü.

Oy birliğiyle kabul edilen Başkanlık Yazısı’na göre; Büyükşehir Belediyesi himayesinde bulunan yetim ve ihtiyaç sahibi olan 60’a yakın çocuğun ilköğretim 1-4 sınıfı öğrencilerine aylık 120 TL, ilköğretim 5-8 sınıfı öğrencilerine aylık 140 TL, 9-12 sınıfı öğrencilerine aylık 160 TL yardım yapılacak. Öğrencilere ayrıca aylık 60’lık Ankarakart ve paso ücretleri verilecek.

Büyükşehir’den,

Evren’de çocuklar için oyun grubu...

Ankara Büyükşehir Belediye’nin çevre ilçelere verdiği destekler devam ediyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Evren ilçesindeki çocukların oyun oynayabilmeleri ve gönüllerince eğlenebilmeleri için oyun grubu yapılmasına karar verildi. Meclis 2. Başkanvekili Nail Çimen yönetiminde düzenlenen toplantıda, “Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Evren ilçesi içinde çocukların oynaması için oyun grubu yapılması konusunun incelenerek gerekli çalışmaların yapılması”na ilişkin madde, üyelerin oy birliğiyle kabul edildi.

Toplantıda ayrıca geri dönüşüm atıklarının yeniden kazanılması için gerekli çalışmaların yapılmasına ilişkin Çevre ve Sağlık Komisyonu Raporu da yine oy birliğiyle karara bağlandı.

“Ayaş domatesi, salçasıyla da marka oluyor

Ayaş domatesi, artık salçasıyla da Türkiye’nin bir numarası oluyor. İnce kabuklu, kokulu ve sulu olması nedeniyle sadece Ayaş’ın değil Türkiye’nin de markası haline gelen Ayaş domatesi, artık salça olarak da sofralara lezzet katacak.

Birçok alanda başarılı çalışmalara imza atan Ayaşlı kadınlar, şimdi de salça fabrikası kurdu. Akkaya köyünde kurulan ve yöre halkının istihdam edildiği fabrikada ilk ürün elde edildi ve satışa sunuldu.

Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan, fabrikada günde 5 ton doğal ve kaliteli salça üretildiğini belirterek, “Ayaş salçasını dünya markası yapma yolunda maddi ve manevi tüm desteklerini veren Ankara’nın mimarı Melih Gökçek’e çok teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyesi, Ayaş Belediyesi ve yöre halkıyla kurduğumuz salça fabrikamızdan ilk mahsulümüzü de aldık. Domates suyu ve marmelat üretimi ile ilgili çalışmalarımız da olacak” dedi.

Başkan Şahin, anasınıfı inşaatını inceledi

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, Gümüşpala İlkokulu’nda yapılan anasınıfı inşaatında incelemelerde bulundu.

Belediye Başkanı Gazi Şahin’in daha önce Gümüşpala İlkokulu’nu ziyaretinde Okul Müdürü Kenan Karagöz, ihtiyaçları anlatırken, mevcut anasınıfının yetersizliğinden bahsetmişti. Bunun üzerine Başkan Şahin yer tespiti ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra anasınıfının bedeli karşılanmak üzere inşaatına başlanılması talimatını vermişti.

Başkan Şahin, anasınıfı öğrencilerini de ziyaret etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Omaç, okul müdürü, öğretmenler, sınıf anneleri ve anasınıfı velileri tarafından karşılanan Başkan Şahin, inşaatın tüm hızıyla devam etmekte olduğunu belirtti. Veliler de eğitime verdiği desteklerden dolayı Başkan Şahin’e teşekkür ettiler.

Amatör kulüplerden Başkan Yaşar’a teşekkür

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın amatör kulüplere verdiği destek sürüyor. Batıkent Kartal Spor Kulübü yöneticilerinden ve sporcularından oluşan bir grup Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ı makamında ziyaret ederek teşekkür etti. Maddi imkansızlıklar nedeniyle kapısına kilit vurulmak üzere olan kulüplerin yardımına koşan Yaşar, Belediye’nin birçok imkanından amatör kulüpleri yararlandırdı. Yaşar, gençlerin spor yapmalarının önemli olduğunun altını çizerek, “Gençlerin spor yapması için elimizden gelen tüm desteği veriyoruz. Yenimahalleli gençlerin spor yapmasını istiyoruz. Çünkü spor yapmayan gençler istenmeyen yönlere kanalize olabiliyorlar” dedi.

Amatör sporcular için Batıkent Stadyumu'nun yapımının tüm hızıyla devam ettiğini ifade eden Yaşar, “Gerçekten muazzam bir tesisi Yenimahalle’le kazandırıyoruz” diye konuştu.

Spor kulübü yöneticileri de Başkan Yaşar'a amatör spora ve sporculara destek verdiği için teşekkür etti. Yöneticiler, Başkan Yaşar'ın kendilerini hiçbir zaman kırmadığını ve geri çevirmediğini söylediler.

Sincan’da çocuklara ve büyüklere

ücretsiz tiyatro

Sincan Belediyesi, kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında birbirinden güzel tiyatro oyunlarını Sincanlılarla buluşturmaya devam ediyor. 3’ü çocuklar için olan 6 tiyatro, her haftasonu aralıksız olarak perdelerini sanatseverlere açıyor.

Sincan Belediyesi, çocuklar için özel gösterimlerine devam ediyor. Sincan Şehir Tiyatrosu’nun oyunlarından Keloğlan İsrafa Karşı, Yalancı Afacan ve Süper İbiş adlı çocuk oyunları her hafta sonu saat 11.00, 12.30 ve 14.00’te Lale Meydanı

Konferans Salonu’nda sahneleniyor. Büyükler ise her pazar saat 17.00’de, “Entrikalar Dolap Komedyası, Maskeliler” ve “Köprüden Önce Son Çıkış” oyunlarıyla buluşuyor. Lale Konferans Salonu’nda ücretsiz olarak izlenebilen tüm oyunlar ayrıca okullarda da öğrencilere sunuluyor.

Sincanlıları ücretsiz olarak tiyatroyla buluşturduklarını belirten ve tiyatronun aynı zamanda eğitici ve öğretici bir gösteri olduğunu söyleyen Başkan Tuna, “Gerek anne ve babalara, gerekse çocuklara tiyatro oyunlarıyla mesajlar vermeye çalışıyoruz” dedi.

Etimesgut’ta sokak

kedileri için EV...

Etimesgut Belediyesi, sokak kedileri için Eryaman Şeyh Şamil Mahallesi’nde kedi evi yaptı. Kedi evinde, hava şartlarından olumsuz etkilenen sokak kedileri barınacak.

Etimesgut Belediyesi, 38 bölmeli ve 80 kedinin barınabileceği şekilde tasarladığı kedi evini yakında açacak. 4 bölümden oluşan kedi evinin 2 bölümü sokak kedileri için ayrıldı. Sokak kedileri kışın soğuk ve yağışlı havalarda yaşamlarını barınakta sürdürecek. Kediler için buraya yiyecek ve su bırakılacak.

Kedi evinin bir bölümü de hayvanseverlerin sokakta bulduğu hasta, yaşlı ve sakat kediler için kullanılacak. Hayvanseverler apartman altlarında, sığınaklarda ve sokakta buldukları yardıma muhtaç kedileri kedi evine getirecek. Etimesgut Belediyesi veteriner hekimlerince bu kedilerin tedavi ve bakımları yapılacak. Kedi evinin özel bölümü ise hamile, anne ve yavru kedilere ayrıldı. Hamile, yeni doğum yapmış kedilerin bakımı aksatılmadan gerçekleştirilecek.

Şereflikoçhisar’da araç filosu genişliyor

Şereflikoçhisar Belediyesi, araç filosuna eklediği 7 araç ve bir dozerle daha hızlı ve daha kaliteli hizmet vermek için bir adım daha attı.

Şereflikoçhisar Belediye Başkanı Ferda Polat, başkanlık makamında düzenlediği basın toplantısında, araç filosunu yenilediklerini ifade etti. Başkan Polat, “2 adet sıfır Ford Cargo damperli hafriyat kamyonu, 2 adet hibe JCB kepçe, Sağlık Bakanlığından hibe edilen 2 adet hasta nakillerinde kullanılacak ambulans, 1 adet paletli dozer kepçe ve Çevre Bakanlığından hibe 1 çöp arabası filomuza eklendi. Bu araçlar için Belediyemiz bütçesinden toplam 600 bin lira çıktı, sıfır kilometre olarak aldığımız iki adet kamyonumuza 545 bin TL ve diğer hibe araçların masrafları içinse 55 bin TL para ödenmiştir” dedi.

Şereflikoçhisar'ın köylerinin mahalleye dönüşmesinin ardından doğrudan Belediye’ye bağlanan 43 yeni mahallede çöp toplama işlerinin Belediye ekipleri tarafından yürütüldüğünü hatırlatan Başkan Polat, “İlçemize yeni bağlanan mahallelerimize (köyler) çöp fıçıları dağıtıldı, ilerleyen günlerde çöp konteynerleri verilecek, buradaki çöp toplama işleri filomuza katılan yeni araçlarla daha hızlı ve kaliteli bir şekilde sürdürülecek” dedi.

Belediye Başkanı Ferda Polat ve Belediye Meclis Üyeleri, toplantının ardından araçların Belediye’ye gelişi nedeniyle kurban keserek hayırlı olması temennisinde bulundu.

Mamak’ta projeler

bir bir hizmete giriyor

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ile Mamak Kaymakamı Ali Mantı, Kartaltepe Kentpark başta olmak üzere, yapımı tamamlanarak hizmete giren Şehir Stadı, yüzme havuzu, aile merkezleri ile kapalı pazar yerlerinde inceleme yaptı.

Önemli yatırımların tamamlanmasıyla birlikte ilçenin daha da hareketlendiğini kaydeden Akgül, her mahalleye hizmet götürdüklerini belirtti. Başkan Akgül, “Mamak’ta ‘yapılamaz’ denilen tüm projeleri hayata geçirdik. Müteahhit Mamak’a yöneldi. Mamak’ın öncelikli ihtiyaçlarını gidermek için gece gündüz çalışıyoruz. Yapılan her çalışma Mamaklılar için yapılıyor” dedi.

Başkan Akgül ile birlikte yatırımları yakından gören Mamak Kaymakamı Mantı da, “Birbirinden önemli, güzel ve örnek teşkil eden yatırımları yerinde gördük. Yapılan bu hizmetlerden ve yatırımlardan dolayı Başkanımız Mesut Akgül’ü ve ekibini tebrik ediyorum, çalışmalarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Altındağ’da genel temizlik sürüyor

Gerçekleştirdiği temizlik faaliyetleriyle Altındağ’ı pırıl pırıl yapan Altındağ Belediyesi, çalışmalarını mahalle (köy) ve mahalle yollarında sürdürüyor. İlçe genelinde geniş çaplı bir temizlik programı başlatan temizlik ekipleri, çalışmalarını Altındağ’a bağlı Gicik, Kavaklı, Peçenek, Tatlar ve Aydıncık mahallelerinde devam ediyor. Temizlik çalışmalarına mahalle (köy) yollarından başlayan ekipler, daha sonra köylerin içlerinde detaylı temizlik gerçekleştiriyor.

Süpürge araçlarıyla 35 personelini görevlendiren Altındağ Belediyesi, mahalle statüsüne kavuşan köylerde okul bahçeleri, cami avluları, duvar dipleri, ormanlık arazi, boş arsa ve çöp bırakma noktalarında detaylı temizlik yapıyor.

Vatandaşların sağlığı ve rahatı için çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirten Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Ekiplerimiz Altındağ’ın genelinde 24 saat aralıksız temizlik hizmeti veriyor. Mahalle bazlı bu tür temizlik faaliyetlerine tüm Altındağ genelinde devam ediyoruz. Etap etap tüm Altındağ’da temizlik çalışmaları sürüyor” dedi.

ÇANKAYA’DA

1568 sokak hayvanı tedavi edildi

Çankaya Belediyesi, son bir ay içerisinde toplam 1568 sokak hayvanını tedavi etti. Çankaya Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde görevli uzman veterinerler tarafından gerçekleştirilen tedavi hizmetlerinde, sokak hayvanlarının her türlü sağlık sorunu giderilmeye çalışılıyor.

Merkezin son bir ayda karma, bronchin ve kuduz aşısı yaptığı hayvan sayısı ise 570 olarak açıklandı. Sokak hayvanlarını birçok hastalığa karşı koruyan kısırlaştırma tedavisi ise 222 hayvana uygulandı. Çankaya Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nden son bir ay içerisinde sahiplendirilen hayvan sayısı 41’de kaldı. Kış aylarının başlamasıyla birlikte sahiplenme oranının düştüğüne dikkat çeken yetkililer, sahipsiz hayvanların kış dönemlerinde sokakta yaşama şartlarının daha güç olduğuna ve sıcak bir yuvaya daha çok ihtiyaç duyduklarına dikkat çekerek, vatandaşları sokak hayvanlarını sahiplenmeleri konusunda duyarlı olmaya davet etti.

Ankaragücü, liderliği kaptırdı

Spor Toto İkinci Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Ankaragücü, Lig sonuncusu Tarsus İdmanyurdu maçından 1-1’lik eşitlikle ayrılırken, liderliği de Manisaspor’a kaptırdı.

Son haftalarda aldıkları başarılı sonuçlarla liderliğe kadar yükselen Ankaragücü, puan cetvelinin son sırasında bulunan ve deplasmanda karşılaştığı Tarsus İdmanyurdu’nu yenemeyerek hem 2 puanı, hem de liderliği bıraktı.

Aynı grupta yer alan Keçiörengücü ise lider Manisaspor’a 2-1 kaybederken, Ankara Demirspor da evinde Fatih Karagümrük’e 3-2 yenilerek, son haftalardaki inanılmaz sonuçlara bir yenisini daha ekledi.

İkinci lig Beyaz Grup’ta yer alan Hacettepespor, Pendikspor’a kendi sahasında 1-0 kaybetti. Aynı grupta mücadele eden BUGSAŞ Spor ise Fethiyespor deplasmanından golsüz eşitlikle bir puanla döndü.

ETİMESGUT BELEDİYESPOR 14 HAFTADIR YENİLGİSİZ

Spor Toto Üçüncü Lig 2. Grup’ta mücadele eden Etimesgut Belediyespor, deplasmanda Kemerspor ile 1-1 berabere kalmasına karşılık, 14. hafta sonunda da yenilgisiz liderliğini sürdürdü.

Aynı Grup’ta mücadele eden Adliyespor ise deplasmanda Sultanbeyli Belediyespor’a 2-1 yenilmesine rağmen, puan cetvelindeki ikinci sıradaki yerini korudu.Üçüncü Lig 1. Grup’ta mücadele eden Gölbaşıspor ise Yeşil Bursa’ya kendi sahasında 2-1 kaybederken, 2 galibiyet 3 beraberlik ve 9 yenilgiyle kötü gidişini sürdürdü.

Yüklə 73,08 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə