Ankara 8 rekreasyon alanı ile yemyeşILYüklə 82.25 Kb.
tarix03.05.2018
ölçüsü82.25 Kb.

ANKARA 8 REKREASYON ALANı ILE YEMYEŞIL

Büyükşehir Belediyesi’nin kent genelindeki 8 dev rekreasyon alanı, yeşillikleri, çeşit çeşit bitki örtüsü, göletleri, çocuk oyun alanları, eğlenceye dönük farklı aktiviteleri ile takdir topluyor.

Başkentlilerin özellikle yaz aylarında büyük ilgi gösterdiği rekreasyon alanlarından Avrupa’nın da en büyük kentsel parklarından biri olan Sincan’daki Harikalar Diyarı, çizgi film ve masal kahramanlarının heykellerinin bulunduğu “Masal Adası” ile özellikle çocukların mekanı oluyor.

Başkentlileri doğayla buluşturan Mavi Göl, kent merkezine 12 kilometre uzaklıkta, Kayaş yakınlarında yer alıyor. Mavi Göl, yemyeşil bir ortamda piknik alanları, yelkenli tekneler ve deniz bisikleti ile yoğun ilgi görüyor.

Ankara’nın turistik mekanlarından Gölbaşı’nda bulunan Mogan Parkı, büyüklüğünün yanı sıra gece manzarasıyla da büyülüyor. Park içerisindeki piknik bölümleri, oyun alanları dışında göle nazır kafeteryalar da deniz özlemi çeken Başkentlilerin ufak bir sığınağı oluyor.

Aydınlıkevler’deki Altınpark da hafta sonları Ankaralıların en sık uğradığı yerlerden. Peyzaj harikası olan parkta 365 gün açık olan Feza Gürsey Bilim Merkezi keşif dünyasına pencere açıyor.

Cebeci sırtlarında yer alan 50. Yıl Parkı, “Şehir Terası” güzelliği ile Başkentlilere eşsiz bir manzara sunuyor. Ankara manzaralı parkta gün batımını seyretmek ise ayrı bir keyif…

Eryaman’daki, Susuz Göleti’nin yeniden düzenlenmesiyle oluşturulan Göksu Park, Dağ Kızağı, çok sayıda ördek ve su kuşları çocukları karşılarken, göl çevresindeki ahşap platform iskeleler, seyir fenerleri, balık tutma iskelesi ve kafetaryalar, güneydeki tatil beldelerini aratmıyor.

Dikmen Vadisi, sıcak yaz günlerinde, serinlik arayanlar için ideal bir ortam sunuyor. Bu serinlik keyfi, bitki örtüsünün renk cümbüşü, vadi boyunca akan suyun dinlendirici sesi, Dikmen Vadisi’ni kent merkezinde en çok tercih edilen yeşil alanlardan biri yapıyor.

Ankara’nın değişmez tarihi sembollerinden biri olan Gençlik Parkı, Başkentlilerin anılarındaki yerini saklı tutarken, yeni nesiller için de unutulmaz hatıralar biriktiriyor.BAŞKENT’TE YAŞLILARA BÜYÜK AYRICALIK

Ankara’da yaşayan yaşlı ve engelliler, Büyükşehir Belediyesi’nce kendilerine sağlanan büyük ayrıcalıklarla her türlü engeli rahatlıkla aşıp, ulaşım özgürlüğünü doyasıya yaşıyor.

Başkent’te 65 yaş üstü vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı serbest ulaşım kartlarıyla yeni yerler keşfediyor, tarihi camiler ile turistik bölgeleri ziyaret edip, eşlerinden dostlarından akrabalarından uzak kalmıyorlar. Adeta ikinci baharlarının tadını çıkaran yaşlılar, günün her saatinde ulaşım özgürlüğü yaşarken, serbest ulaşım kartlarına sahip engelliler ile refakatçileri de bu hizmetle her türlü engeli aşıp, yaşamlarını renklendiriyorlar.

BAŞKAN GÖKÇEK:

“YAŞLILAR BAŞTACIMIZ”

Ankara’da yaşamanın 7’den 70’e her yaştan insan için bir ayrıcalık olduğunu her zaman dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Yaşlılar bizim için her zaman baş tacıdır. Onların mutluluğu bizim mutluluğumuzdur. Onların rahatı yerindeyse, huzur içinde bu kentte yaşamanın keyfini çıkarıyorlarsa bu bizim de huzur içinde olmamızı sağlar” dedi.

Yaşlılara ve engellilere yönelik ücretsiz ulaşım hizmetinin ilk kez Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından verildiğini anımsatan Başkan Gökçek, bu hizmetin zamanla tüm Türkiye’ye örnek olduğunu ve geçen yıl da kanuni bir düzenleme ile ülke genelinde yaygınlaştırıldığını kaydetti.

Bu yıldan itibaren 65 yaş üstü vatandaşlar ile engellilerin otobüs, Metro ve Ankaray’a istedikleri saatte ücretsiz binebilme şansına sahip olduğunu dile getiren Başkan Gökçek, şöyle konuştu: “Sohbetlerimizde duyuyorum ki amcalarımız, teyzelerimiz, engellilerimiz, onların yakınları bu durumdan çok memnun. Artık evlerinde oturmuyor, bu kentte yaşamanın ayrıcalığını doyasıya yaşıyorlar. Merak ettikleri tarihi camilere, Hacıbayram’a, Kocatepe’ye gidiyorlar. Bizim etkinliklerimize rahatlıkla katılıyorlar. Parkları geziyorlar. Alışveriş için ucuz bildikleri yerlere gidiyorlar. Bize de bol bol dua ediyorlar. Bize onların duaları yeter. Onlar için ne yapsak az. Onlar bizim baş tacımız.”

Serbest Ulaşım Kartının yanı sıra daha başka pek çok hizmet ile yaşlıların ve engellilerin yaşamlarını daha da kolaylaştırmak için çalıştıklarını kaydeden Başkan Gökçek, şu bilgileri verdi: “Evlere temizlikten gezilere, sağlık kontrollerinden yaz kamplarına, çeşitli eğlencelerden internete kadar pek çok alanda hem yaşlılarımızın hem engellilerimizin yanında oluyoruz. Yaşlılarımıza Bardacık Sokak’ta Yaşlılar Hizmet

Merkezi vasıtasıyla ulaşıyoruz. 60 yaş üzeri tüm Başkentliler bu merkeze üye olup, temizlik, boya badana, yemek, gezi, sağlık kontrolleri gibi hizmetlerden faydalanabilir. Aynı zamanda aile yaşam merkezlerindeki yaşlılar lokallerimiz var.

Burada da sosyal aktivitelere katılabilir. Engellilerimize Eryaman Aile Yaşam Merkezi’ndeki Engelliler Hizmet Merkezi vasıtasıyla ulaşıyoruz. Burada 23 bin 827 üyemiz var. Terapi havuzundan, lokalden de yararlanıyorlar.”

SERBEST KART

DAĞITIMI SÜRÜYOR

Yaşlı vatandaşlara kent içi ulaşımda serbestlik sağlayan turuncu renkteki serbest Ankarakart’lar, Başkent’te yaşamanın ayrıcalığının da simgesi oluyor. Turuncu renkteki serbest Ankarakartlar, 60 yaşını doldurup 61 yaşından gün alan ve Ankara’da ikamet eden vatandaşlara 75 TL karşılığı, 64 yaşını bitirip 65 yaşından gün alan ve Türkiye’nin herhangi bir yerinde ikamet eden vatandaşlara da 5 TL karşılığında veriliyor.

Serbest kartlarını alan 60-65 yaş arası kullanıcılar, belediye otobüslerinden her gün 10.00 ile 16.00 ve 19.00 ile 24.00 saatleri arasında ücretsiz olarak yararlanırken, 65 yaş üstü vatandaşlar Metro ve Ankaray da dahil olmak üzere toplu taşıma araçlarına her saat ücretsiz binebiliyor. Serbest Ankarakartların dağıtımı Kart Dağıtım Merkezlerinde sürerken, eski yaşlı kartları ise Mart ayı sonuna kadar kullanılabilecek. Bugüne kadar 61-64 yaş arası 13 bin 725 kişi, 65 yaş üzeri de 158 bin 84 kişi serbest kart edindi.

ENGELSİZ KART HİZMETİ

Başkent’te yaşayan yüzde 40 ve üzeri engelli vatandaşlar ile ağır engelli bireylerin refakatçileri ise Engelli Kartı ile ulaşımdan ücretsiz faydalanma imkanına kavuşuyorlar. Ankara Beyazay Derneği ve EGO Genel Müdürlüğü ortaklığı ile Başkent’te yaşayan engelli bireylerin toplu ulaşım araçlarından ücretsiz olarak yararlanabilmesi için Yenimahalle ilçesinde Gazi Osmanpaşa İlköğretim Okulu’nda Engelli Kartı dağıtımı yapılıyor. Engelli Ankarakart için “Engelli Kimlik Kartı, Nüfus Cüzdanı Aslı, 1 adet vesikalık fotoğraf ile 5 TL kart ücreti” ile İvedik Caddesi Güldereli Sokak NO:17 Yenimahalle adresine başvuru yapmak gerekiyor. Engelli kart hizmetinden 14 bin 415 kişi yararlanırken, 7 bin 69 kişi de refakatçi kartı aldı.

YAŞLILAR HİZMETTEN MEMNUN

Ankarakart ile günün her saatinde otobüs, Metro ve Ankaray ile yolculuk etme keyfi yaşayan 65 yaş üstü Başkent-lilerden bazılarının görüşleri:

Nazmiye Doğan (86)

Melih Gökçek’e çok dua ediyorum. İşi gücü rast gelsin. Bize sahip çıkıyor. Çocuklarım sahip çıkmıyor ama o çıkıyor. Gezmemizi sağlıyor, temizliğimizi yaptırıyor. Allah ona ömür boyu sağlık versin.

Ülkü Doğan (66)

Serbest kartımı aldım, kullanıyorum. Geziyorum. Çarşıya, pazara gidiyorum. Çok iyi oluyor.

Fazile İşcen (67)

Kartımı aldım, otobüslere biniyorum. Metroya ilk kez bineceğim. Ücretsiz olmasına sevindim. Allah Başkan Gökçek’e uzun ömürler versin, düzenimizi bozmasın

Yılmaz Doğan (70)

Serbest kartımla otobüse de metroya da biniyorum. Geziyoruz. Camilere, eşe dosta gidiyoruz. Çok memnunuz. Görmek isteyip de göremediğimiz yerlere gidiyoruz. Hacı Bayrama, Maltepe camilerine gittik. Bu kartın sayesinde geziyoruz.

Ömer İşcen (80)

Kart çıkar çıkmaz aldım, ömrüm yettiğince de kullanacağım Seyran’da oturuyorum, Hacı Bayrama, başka camilere gidiyorum. İşim oluyor, mesela geçen Sincan’a gittim. Bir şey alacaktık, orada daha iyisi vardı, hem de gezdik. İşimize yarıyor.

Mehmet Serim (67)

Karttan çok faydalanıyorum. Otobüse de metroya da Ankaray’a da biniyorum. Müzelere gidiyorum. Bütün müzeleri gezdim. Cuma günleri farklı camilere gidiyorum. Bu imkanı bize sağlayanlardan Allah razı olsun. İkinci sınıf vatandaşlıktan kurtulduk.n

ÇAYYOLU

METROSU AÇILIŞA HAZIR

Ankaralılar, en hızlı ve kaliteli ulaşım imkanı sunan metrolarına tek tek kavuşuyor. Görkemli bir törenle hizmete giren Sincan-Batıkent Metrosu’nun ardından Ankara trafiğine ve toplu taşıma sistemine yeni bir soluk kazandıracak Çayyolu Metrosu da açılış için gün sayıyor.

Çayyolu, heyecanla beklenen metrosuna kavuşacak. Yapımı tamamlanan Çayyolu metrosunda test sürüşleri devam ederken, açılış gününe az bir zaman kaldı.

Güzergahında ODTÜ, Bilkent ve Hacettepe gibi üniversiteler, pek çok bakanlık ve kamu kurumu, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yanı sıra yapımı süren dev hastane kampüsü ile Ümitköy gibi binlerce nüfusun bulunduğu yerleşim yerlerini kapsayan Çayyolu metrosu, başta Eskişehir Yolu olmak üzere Ankara trafiğini rahatlatacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin yapımına başladığı ve 2011 yılında yüzde 92.31’lik fiziki gerçekleşme ile Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’na devrettiği Çayyolu Metrosu da Sincan-Batıkent Metrosu gibi görkemli bir törenle hizmete açılacak.

HAT 11 İSTASYONDAN

OLUŞUYOR

Üniversiteler, hastaneler, bakanlıklar ve yoğun bir nüfusun yaşadığı Çayyolu bölgesini

merkeze taşıyacak Çayyolu metrosu, 16 bin 590 metre uzunluğunda ve 11 istasyonlu…

İlk durağı, Batıkent hattının da yolcu indirme-bindirme durağı olan Kızılay Metro İstasyonu olacak hattın güzergahında “Necatibey, Milli Kütüphane, Söğütözü, MTA, ODTÜ, Bilkent, Tarım Bakanlığı-Danıştay, Beytepe, Ümitköy, Çayyolu ve Koru” istasyonları bulunuyor. Hattaki yolculuğun, 25 dakika sürmesi planlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin yapımına başladığı metro hatları, 7 Mayıs 2011’de düzenlenen bir törenle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilmişti. İş teslim tarihine göre Çayyolu metrosunun 2014 yılı sonunda hizmete gireceği açıklanmış, ancak süreç içerisinde yapılan hızlı çalışmalarla bu tarihler öne çekilmişti.

SİTELER ESNAFI İÇİN SHOWROOM

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Mamak’ta yapılacak show-room ile Siteler esnafının ayağa kalkacağını, Mamak’ta yatırımların aralıksız süreceğini bildirdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Siteler esnafı için yapılacak show-room inşaatının temeli törenle atıldı.

Törende konuşan Başkan Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam ettirilen yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 7 milyon metrekareyi kapsayan alanıyla dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi olduğuna dikkat çekti. Başkan Gökçek, “Burada toplam 13 bin 800 gecekondu vardı, bu 14 mahalleden oluşan 13 bin 800 gecekondu sakini ile oturduk ve anlaşmalarımızı yaptık” dedi.

3 bin civarında gecekondunun yıkımını tamamlayıp1. Etabı gerçekleştirdikten sonra ilk olarak 376 konutun tapularını dağıttıklarını kaydeden Başkan Gökçek, 768 tane daha tapuyu dağıtacaklarının da müjdesini verdi.

“ÇELİK KAFES”İN YERİNE 5

BİN KONUT VE SHOW-ROOM

Bugüne kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başlamış olduğu konut sayısının 5 bin 150 olduğunu, bu oranda konutu daha vatandaşa teslim edeceklerini belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, konutlar için nasıl kaynak oluşturduklarını ise şöyle özetledi: “Söğütözü’nde bilirsiniz Çelik Kafes vardı, orayı ihale ettik, oranın karşılığında 5 bin tane konutun yapılması karşılığında, bir de Siteler esnafına yapılacak Show-Room’un olacağı yerin yapılması oldu. Yani Çelik kafesi verdik, Mamak’ı ihya etmeye çalıştık.”

MAMAK’A

HASTANE

GELİYOR

Başkan Gökçek, modern kentleşme ile gecekonduların farkınınYeni Mamak Kentsel Dönüşüm Proje alanında rahatlıkla görülebileceğini kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:“Proje alanının hemen civarında parklarımız yer alacak, caddenin ön kısmında son derece mükemmel iş merkezleri olacak. Mamak artık Ankara’nın en önemli bölgelerinden biri haline geliyor. Bu alan içerisinde Mart ayı başında şantiyesi bitti; 200 yataklı hastane inşaatı da başlıyor. Yani Mamak kendi başına bir kent olmaya başladı. İnşallah bir 10 sene sonra buradaki gecekondulardan hiçbiri kalmayacak, modern bir şehir haline gelecek.”

“SİTELER ESNAFI İLE

ANLAŞTIK”

Özellikle Ankara’da mobilya deyince Siteler’in akla geldiğini belirten Başkan Gökçek, “Siteler’i temelli ayağa kaldırmamız lazım. Mobilya sektöründe Ankara’yı tartışmasız 1 numara yapmamız lazım, özellikle Sitelerdeki küçük esnaf kardeşlerimiz ‘biz malımızı yapıyoruz tam değerlendiremiyoruz’ dediler. Dedim ki ‘Gelin size bir show-room yapalım, bu yapmış olduğumuz show- room’da hepiniz birer reyon alın ve o reyonları dükkan gibi kullanın, tamamı genel bir mağaza gibi olsun o mağaza içinde mallarınızı satın” diye konuştu.

Bu öneriye olumlu yaklaşan Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı ile oturup konuştuklarını ve onların da bu teklifi kabul etmeleri üzerine 32 bin 47 metre karelik show- room inşaatının temelini atmak üzere bulunduklarını kaydeden Başkan Gökçek şöyle devam etti:

“Bu temeli attıktan sonra içerisinde 41 tane hak sahiplerine dükkan vereceğiz. Ayrıca 2 bin 645 metre karelik bir süper market olacak. 151 araç kapasiteli kapalı otopark, 176 araç kapasiteli de açık otopark olmak üzere toplam 327 araçlık da otopark olacak ve doğrudan doğruya satış yapılabilecek net alan da 11 bin 753 metre kare olacak. Bunları da doğrudan doğruya Siteler esnafına dağıtacağız ve inşallah bu show-room sayesinde Siteler esnafı için ciddi bir adım atılmış olacak. Önemli olan burada Siteler esnafının ayağa kalkması, siteler ayağa kalkarsa Ankara ayağa kalkmış olacak. Müteahhit arkadaşla biraz önce konuştuk, 8 ayda bitirmesini istedim, 1 senenin içerisinde Allah nasips ederse Siteler esnafını buraya yerleştireceğiz.”

SİTELER ESNAFINDAN

BAŞKAN GÖKÇEK’E

TEŞEKKÜR

Siteler Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı da yatırımın Mamak’a hayırlı olması dileğinde bulunarak, “Siteler’in buna ihtiyacı var, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza şahsım ve esnaf adına teşekkür ederim, inşallah Siteler esnafı için umut olur” dedi.ROMATİZMA NASIL BİR HASTALIKTIR

Evlerinde büyükanne ve büyükbabaları ile yaşayanların sıkça duyduğu bir hastalıktır Romatizma. Henüz havada bulut bile görülmemişken, birazdan yağmur yağacağının ilk haberini bedenlerindeki sızılarla haber verirler. Birçoğumuz romatizmayı böyle tanıdık, böyle öğrendik. Hava soğur, bulutlanır, yağmur yağar, yaşlı bazı insanlarda ağrılar oluşur.

Romatizmal hastalıkların sıklığının yaşla birlikte artmasına karşın, bilinenin aksine bazı romatizmal hastalıkların çocukluk çağlarında da görülebileceğini belirten uzmanların, romatizmal hastalıklara ilişkin sorularımıza verdikleri yanıtlar şöyle:

Romatizma nedir?

Kaslarımız, kemiklerimiz, eklemlerimiz ve bunları birbirine bağlayan yapılarda ağrı, kızarıklık, hareket kısıtlılığı, şişlik ve ısı artışı yakınmaları gibi bir grup hastalığa romatizma adı verilmektedir.

Belirtileri nelerdir?

Romatizmanın türüne göre ağrı, şişlik, kızarıklık yüksek ateş, hareket zorluğu ve tutukluk gibi belirtiler verir.

Kaç tür romatizmal hastalık

vardır ve nedenleri nelerdir?

Romatizmal hastalıklar genel olarak ağrı (artralji) ile beraber giden dejeneratif (kireçlenme) tip ve şişlik, kızarıklık ve ısı artışının ön planda olduğu iltihabi tip olmak üzere 2 gruba ayrılır. Tek tek bakıldığında 200’ün üstünde romatizmal hastalık vardır.

Romatizmal hastalıkların sıklığı yaşla artar. Çoğu romatizmal hastalık kadınlarda daha sık görülür. Ancak gut, ankilozan spondilit gibi erkeklerde ya da Ailesel Akdeniz Ateşi gibi ön planda gençlerde görülen hastalıklar da vardır. Bazı romatizmal hastalıkları çocukluk çağında da görülebilir.

Romatizmal hastalıkları

kimlerde daha sık görülür?

Özellikle yaşlılarda daha sık görülen bir hastalıktır. Her iki yaşlıdan birinde osteoartirt (kireçlenme) romatizmal hastalığı görülür. Orta ve ileri yaşta ve bayanlarda sık görülen romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması) en sık el ve ayak bilekleri ile parmak eklemlerini tutar. Ağrı, şişlik, ısı artışı yanında sabahları 1 saate yakın süren tutukluk (hareket zorluğu) görülür. Romatoid artrit toplumda % 1 sıklıkta görülür. Boyun-bel ağrısı, fibromyalji gibi yumuşak doku romatizmaları romatizma kliniklerine gelen her 3 hastanın 1’inde bulunur. Lupus hastalığı, scleroderma gibi bağdokusu hastalıkları sıklığı daha az ancak teşhis ve tedavisi zor olan ve uzmanlık isteyen hastalıklardır. Yaklaşık 2000-10000 kişide bir görülürler. Osteoporoz ya da halk arasındaki adı ile kemik erimesi, daha çok menapoz sonrası kadınlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Belirgin yakınmaya sebep olmaz. Teşhis ve tedavisinin yanlış yapılması omurga ve kalça kırıklarına sebep olur.

Nedenleri nelerdir?

Romatizmal hastalıkların önemli bir bölümünün kesin nedeni bilinmese de, kalıtsal özellikler ve çevresel faktörler değişik oranda hastalığın gelişimine katkıda bulunabilir. Örneğin eklemlerdeki yükü artıran şişmanlık ya da damar yapısını bozan sigara kullanımı gibi dış etkenler kireçlenme ve romatoid artrit gibi romatizmal hastalığın gelişimini kolaylaştırabilir. Çoğunlukla bulaşıcı-mikrobik değildir. İltihaplı romatizmal hastalıkların bazıları kas-iskelet sistemi dışında derimizi (kızarıklık, döküntü), iç organlarımızı (akciğer, böbrek, beyin vb.) etkileyebilir.

Tedavisi ve yöntemleri nelerdir?

Bütün sağlık sorunlarında olduğu gibi romatizmal hastalıklarda da en uygun tedavinin yapılabilmesi için ilk aşamada hastalığa doğru teşhisin konulması gereklidir. Romatizmal hastalıklara özellikle erken dönemde teşhis konulması güç olabilir ve hastanın bir süre konunun uzmanı tarafından tetkik edilmesi ve izlenmesi gerekebilir. Romatizmal hastalıkların belirtileri zaman içinde değişiklik gösterebilir.

Romatizmal hastalıkların bir bölümünde hastalık çok uzun süre devam edebilir. Bu hastalıklara müzmin (kronik) hastalıklar denir. Bu durumda tedavinin de uzun süreceğini ve verilen ilaçların hekim kontrolünde sürekli alınması gerekir. Yapılan tedaviler hastalığı tamamen yok etmese dahi günlük yaşamınızın ağrısız ve rahat olmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

BÜYÜK İLGİ GÖREN “HANIM MATİNELERİ” DEVAM EDİYOR

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Hanım Matineleri, Başkent’in dört bir yanındaki ilçelerde yaşayan bayanlardan büyük ilgi görüyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyük ilgi gören Hanım Matineleri’nin seçimden sonra da devam edeceğini söyledi. Başkan Gökçek, “Sizler hanım hanıma bir araya gelip böyle güzel güzel eğleneceksiniz. Bu yüzden böyle bir başlangıç yaptık” dedi.

Her akşam farklı bir ilçede, farklı bir mahallede gerçekleştirilen etkinliklere katılan bayanlar, hanım matinelerinde ünlü sanatçılarla bir araya gelerek, doyasıya

eğlenme fırsatı bulduklarını belirterek, Başkan Gökçek ile eşi Nevin Gökçek’e teşekkürlerini ilettiler. Evlerinde yaptıkları böreklerini, yaprak sarmalarını, pastalarını alarak çocuklarıyla, anneleriyle birlikte hanım matinelerinin yapıldığı salonlara gelen kadınlar, hem yeni dostluklar kurup, kadın kadına mutlu bir gün geçiriyorlar hem de etkinlik sonunda gerçekleştirilen kura çekilişleriyle çeşitli ev

eşyaları kazanıyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yoğun iş temposuna rağmen kısa süre de olsa katıldığı matinelerde, salonu tıklım tıklım dolduran bayanların sevgi gösterileri ve alkışları arasında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek, bayanlara yaşadığı olaylardan örnekler vererek, çeşitli önerilerde bulundu.

Kadınların kendilerine daha çok zaman ayırması gerektiğini belirten Nevin Gökçek, Büyükşehir Belediyesi’nin hanımlar için BELMEK, Hanımlar Lokali, aile yaşam merkezleri gibi pek çok sosyal ve kültürel projeler uyguladığını anlatarak, bu merkezlerden yararlanmalarını istedi.

BAYANLARIN “STİL

OTOBÜSÜ” İŞBAŞINDA

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu hafta Şereflikoçhisar, Altındağ, Mamak, Pursaklar, Keçiören, Sincan, Etimesgut, Çamlıdere ve Kızılcahamam ilçelerinde düzenlenen hanım matinelerinde de diğer ilçelerde olduğu gibi çekilişler yapıldı ve şanslı bayanlar çeşitli hediyeler kazandı. Her ilçede 4’er şanslı bayan, Stil danışmanı Aysu Kaba’nın “Stil otobüsü”ne binerek cilt bakımı, makyaj yaptırma, saçlara fön çektirmenin yanı sıra, elbiseler kazandılar. Eğlence sonrası yapılan çekilişle bayanlara; elektrikli fırın, kahve makinesi, ütü, borcam, yemek takımı, saç düzleştirici, nevresim takımı gibi armağanlar da verildi.BAŞKENTLİLER “HEMŞEHRİ GECELERİ”NDE BİR ARAYA GELİYOR

Büyükşehir Belediyesi tarafından Başkent’in dört bir yanında düzenlenen “Hemşehri Geceleri”nde Ankaralılar birbirinden keyifli geceler geçirirken, yerel sanatçıların konserleriyle memleket hasretini gideriyorlar.

Yıl boyunca farklı sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek Başkentlileri, ünlü sanatçılar, dünyaca ünlü gruplar ve yerel kültürel değerlerle buluşturan Büyükşehir Belediyesi, “Hemşehri Geceleri” programlarıyla da bir kez daha Başkentin kültürel yaşamına damgasını vuruyor.

Karadeniz’den Doğu’ya, Ege’den Akdeniz’e, İç Anadolu’dan Marmara’ya yurdun dört bir yerinden gelerek Başkent’te yaşayan ve sıla hasreti çeken vatandaşları, “Hemşehri Geceleri”nde bir araya getiren Büyükşehir Belediyesi, binlerce vatandaşa eğlence dolu zamanlar armağan ediyor.

Yenimahalle, Kızılcahamam, Çamlıdere İlçelerinin yanı sıra, Atatürk Spor Salonu’nda

düzenlenen etkinliklere yoğun mesaisine rağmen katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, vatandaşlarla sohbetler ediyor, hasret gideriyor ve yaptığı kısa konuşmalarla gerçekleştirilen projeleri anlatıyor. Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ve

binlerce Başkentlinin bir araya geldiği “Kars Ardahan-Iğdır Hemşehri Gecesi”nin konuğu olan Başkan Gökçek, yaptığı konuşmada, “Ankara’da Karslılar Ankaralı, Ardahanlılar Ankaralı, Iğdırlılar Ankaralı. Allahın izniyle bugüne kadar birlikte yaşadık. Karşılıklı birbirimize muhabbetimiz arttı. İnşallah bundan sonra da sizlere hizmet etmek bize nasip olur” dedi.

“HEMŞEHRİLER

UNUTULMAZ

BİR GECE YAŞADI”

“Kars-Ardahan-Iğdır” illerini kapsayan “Hemşehri Gece-si”nde Karslı ünlü sanatçılar;

Günay Şimşek, Nuray Hafiftaş, Selma Geçer ve Metin Güngör katılanlara verdikleri muhteşem konserlerle unutulmaz bir gece yaşattılar. Coşkunun eksik

olmadığı gecede sahne alan Kafkas Halk Dansları Ekibi de gösterileriyle geceye renk kattı. Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz olarak düzenlediği ve hemşehrilerine armağan ettiği Hemşehri Geceleri’nde sevilen yerel sanatçıların yanı sıra folklor ekipleri de hemşehrileriyle buluşuyor.

ALO 188” SEVİNÇTE VE HÜZÜNDE ANKARALILARIN YANINDA

Büyükşehir Belediyesi’nin, Başkentlilerin yardıma ihtiyaç duyduğu hüzünlü ve sevinçli anlarında yanında olmak amacıyla 2003 yılında başlattığı ücretsiz “Alo 188” Ambulans ve Cenaze hizmeti, başarılı performansıyla Ankaralıların başvurdukları tek merkez oldu.

“Alo 188” bir yandan Başkent’te doğum sevinci yaşayan ailelerin mutluluğuna ortak

olurken, yatalak ve diyaliz hastalarının tedavi sürecinde de büyük destek sağlıyor. “Alo 188” kesintisiz sürdürdüğü cenaze hizmetiyle de acılı ailelerin en zor anında yardımına koşarak, onların acısına ortak oluyor.

26 BİN 573 KİŞİYE

AMBULANS HİZMETİ

“Alo 188” son bir yılda Ankara’nın tüm ilçelerinden toplam 26 bin 573 anne adayı hamile kadın ve çoğu yatalak vaziyetteki hastaya ambulans hizmeti sundu.

“Alo 188”, Ankaralı anne adaylarına verdiği hizmetle, özellikle dar gelirli ve sosyal güvencesi olmayan hamile kadınların başvurabildikleri merkez haline geldi.

Hizmet kapsamında hamile bayanlar hiçbir ücret ödemeden, doğum öncesi ebe eşliğinde, gerekli teknik donanıma sahip ambulanslarla hastaneye yetiştiriliyor, doğum sonrasında da bebekleriyle birlikte huzur içinde evlerine dönmeleri temin ediliyor.

24 saat aralıksız hizmet veren “Alo 188” Ambulans hizmeti kapsamında, yatalak durumdaki hastalar da sağlık elemanı eşliğinde tedavi görmek amacıyla hastaneye götürülüyor ve tedavileri tamamlandıktan sonra tekrar evlerine bırakılıyor.

29 BİN 529 KİŞİ DİYALİZ

MERKEZİNE TAŞINDI

“Alo 188” son bir yılda 29 bin 529 böbrek hastasını diyaliz merkezlerine ve diyaliz sonrasında tekrar evlerine taşıdı.

Ambulans hizmeti kapsamında, “Alo 188”i arayan diyaliz hastaları, oturdukları semt ve diyalize girdikleri gün ve merkezin değerlendirilmesi sonucuna göre yapılan programla, evlerinden alınıp diyaliz

merkezlerine, diyalizden sonra da evlerine rahat ve sorunları halledilmiş olarak dönmeleri sağlanıyor.

10 BİN 596 ÜCRETSİZ

CENAZE HİZMETİ

“Alo 188” son bir yılda toplam 10 bin 596 cenazeyi ücretsiz defin alanlarına taşıdı. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı olarak görev yapan “188 Alo Cenaze” merkezi, cenaze sahiplerinin talebi doğrultusunda, Ankara sınırları içerisinde 9 bin 323 cenazeyi defin alanlarına ücretsiz taşıdı.

Cenazelerini Ankara dışına götürmek isteyen ailelere de kolaylıklar sağlayan “Alo 188”, son bir yılda 1273 cenazeyi de ücretsiz olarak, mücavir alan sınırları dışındaki defin alanlarına nakletti.

“Alo 188” hizmetiyle Ankara sınırları içerisinde günde ortalama 20 cenaze defin alanlarına ücretsiz taşınıyor.

Cenaze sahiplerinin psikolojik ve fiziki durumlarını göz önünde tutan “Alo 188” Cenaze Merkezi ayrıca dini vecibelerin yerine getirilmesi, defin için ölüm raporunun hazırlanması dahil, defin işleminin sonuna kadar Ankaralılara ücretsiz hizmet veriyor.BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN OKULLARA ASFALT

Eğitime büyük destek veren Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2013 yılında toplam 75 adet okulun çevre ve bahçesini düzenleyerek asfaltladı. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalarla, geçen yıl Başkent’in çeşitli ilçelerinde 50 adet okulun bahçesine asfalt serimi yapılırken, 25 adet okulun bahçesinde de asfalt bakım ve onarım çalışması yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan çalışmalar sonucu bu konuda ihtiyacı olan okulların belirlendiğini belirterek, “Okullardan gelen talepler doğrultusunda bahçelere asfalt serim, yama bakım onarım ve tadilat çalışmaları yapılıyor” dedi.

Okul bahçelerinin asfaltlanarak, daha temiz ve düzenli hale getirildiğini belirten Vedat Üçpınar, ızgara ve mazgalların da elden geçirildiğini söyledi. Vedat Üçpınar, hava koşullarının uygun olduğu zamanlarda okul bahçelerine asfalt serim çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

14 İLÇEDE TOPLAM 75 OKUL

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından geçen yıl 50 adet okul bahçesine asfalt serimi yapılırken, 25 adet okul bahçesine ise asfalt bakım ve onarım çalışması gerçekleştirildi.

Gelen talep üzerine toplam 75 okulun bahçe ve çevresinde bakım ve onarım yapıldığını anlatan Üçpınar, 2013 yılında Altındağ, Ayaş, Bala, Çankaya, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Keçiören, Kalecik, Mamak, Pursaklar, Yenimahalle, Sincan ve Kızılcahamam’daki okullarda asfalt serim işlemlerinin yerine getirildiğini söyledi.

PROJELER KEÇİÖREN’İ CAZİP KILDI

Türkiye’nin en büyük ilçesi Keçiören’in son beş yıldaki gelişimi emlak fiyatlarına da ciddi bir şekilde yansıdı.

Keçiören Belediyesi’nin uyguladığı şehir planlama ve sosyal alan yatırımları, ilçede gayrimenkul fiyatlarında çok büyük artışlara neden oldu. Konu ile ilgili konuşan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ise şunları söyledi: “Keçiören’deki gayrimenkullerin bu derece değerlenmesi bizim adımıza mutluluk verici. Şehircilik anlayışımızın doğru yolda olduğumuzu gösterir. Çünkü bir belediyenin en önemli görevlerinden birisi yaptığı çalışmalarla bölgesini kalkındırmak, değerli hale

getirmektir. Önümüzdeki dönemde metronun açılması ve de bizim yürüttüğümüz dev rekreasyon alanı Gümüşdere Ihlamur Vadisi projesinin tamamlanması ile ilçemizdeki kalkınma çok daha hızlı şekilde sürecektir. Sadece birkaç yıl içinde inşallah tüm vatandaşlarımız bunu görecekler; Ankara’nın en kıymetli toprağı Keçiören olacak. Tabii tüm bunları söylerken, bize her konuda destek çıkan, tüm planlama ve uygulamalarımızda Keçiören Belediyesi’ne özel ilgi gösteren Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Melih Gökçek’e de teşekkürü borç biliyoruz.”YAŞAR’DAN FERFENE ZİYARETİ

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Abidinpaşa’da bulunan Ankara Kulübü Derneği’ne “Ferfene” ziyareti gerçekleştirdi. Aydınlanma ve aydınlatma anlamına gelen ve bir tür hemşehri toplantısı olan ferfeneye Ankara Kulübü Derneği Başkanı Metin Özaslan ve dernek üyeleri katıldı.

Anadolu köylerinde eskiden çok sık ferfene yapıldığını belirten Yaşar, insanlar arasında dayanışma ve paylaşımın gelişmesinde ferfenenin önemli rol oynadığını söyledi. Ankara Kulübü Derneği’ne bu geleneği yaşattığı için teşekkür eden Yaşar, “Aranızdaki birlik, beraberlik beni duygulandırdı. Ankara önceden sokaklarında her türlü çiçeğin koktuğu ve komşuluk ilişkilerinin sürdüğü bir kentti. Bugün ilişkiler giderek zedeleniyor. Bunu yeniden canlandırmak bizlerin görevi. Doğduğum toprakları unutmuyorum ama doyduğum toprağı, Ankara’yı çok seviyorum. Yakında açacağımız Ankara Evi şimdiden tüm Ankaralılara hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

ALTINDAĞ’DA GİCİK HUZUREVİ AÇILDI

Altındağ Belediyesi’nin yapımını üstlendiği Gicik Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi açıldı.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve eşi Saadet Tiryaki’nin ev sahipliğinde gerçekleşen açılış töreni, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın katılımıyla gerçekleşti. Törene Altındağlı vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.

Aile ve sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam çocuklara, yaşlılara ve kadınlara kol kanat geren Başkan Tiryaki’ye teşekkür etti ve “Altındağlı vatandaşlar Veysel Tiryaki gibi bir belediye başkanına sahip olduğu için şanslı” diye konuştu.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, yaşlıların daha rahat bir hayat sürebilmesi için böyle bir yaşam alanına imza attıklarını söyledi. Sevgi Evleri, Kadına Şiddeti Önleme Merkezi gibi önemli sosyal sorumluluk projelerine imza attıklarını, belediye hizmetlerinin dışında da faydalı işler yaptıklarını söyleyen Başkan Tiryaki, “Huzurevi sakinleri ömürlerinin kalan kısmını huzur içinde geçirmeli. Onların mutluluğu bizim mutluluğumuzdur” dedi.

Yaşlılar için her şeyin düşünüldüğü Gicik Huzurevi, 6 katlı ve 70 kişi kapasiteli.PURSAKLAR’DA PROJELER TANITILDI...

Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, meclis üyesi adaylara ilçeyi gezdirerek yapılan hizmetleri yerinde anlattı.

Pursaklar’da düzenlenen şehir turuna Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin ile meclis üyesi adayları katıldı. İlçenin siluetini değiştiren özgün projeleri tanıtan Başkan Çetin, çalışmalar hakkında meclis üyesi adaylarını bilgilendirdi.

Mehmet Akif Ersoy Tesisleri, Tevfik İleri Pazar Alanı ve Kültür Merkezi, Tebessüm Konağı, Şehit Salim Akgül Parkı, Saray Kültür Merkezi ve Dede Torun Evleri, Nezaket Okulları, Hanım Evleri, Tebessüm Çarşısı, Spor Merkezleri, parklar gibi çok sayıda hizmet noktasını gezen meclis üyesi adayları ilçedeki değişimi yerinde gördü.

Şehit Salim Akgül Parkı’ndaki gezi esnasında arsenikten arındırılarak halkın hizmetine sunulan İyi Su Çeşmesi’nden su içen Başkan Çetin, hemşerileri ile bir süre sohbet etti. Başkan Çetin’e Pursaklar’a İyi Su Çeşmesini tekrar kazandırdığı ve hizmetleriyle ilçeyi geliştirdiği için teşekkür eden meclis üyesi adayları da seçmenlere Ankara’nın gözde ilçesi olan Pursaklar’daki hizmetleri anlatacak.

ÇÖLYAK HASTALARINA YARDIMA DEVAM

Akyurt Belediyesi'nin sürekli yardımı haline gelen çölyak hastalarına desteğini bu kez Başkan Ayantaş bizzat kendisi gerçekleştirdi.

Ankara Evi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nde, çölyak hastalarının kullanımı için özel üretilen glutensiz gıdalar, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verildi.

Vatandaşlarla sohbet eden Başkan Ayantaş, “Daha önce bu çalışmamızı ‘aman dikkat’ gibi ifadelerle eleştiren yerel basınımız, yaptığımız hizmeti gölgelemeye çalışıyor. Ancak sizlerin başvurusu ile biz bu konuda bilgi sahibi olarak çalışmaya devam ediyoruz. Yardımlarımız devam edecek” dedi.

Çölyak hastası bir çocuğu olduğunu söyleyen bir vatandaş sohbet sırasında Gültekin Ayantaş'a, “Biz anne-baba olarak çocuğumuzun hastalığından dolayı onun yiyemeyeceği şeyleri yemiyoruz. Araştırdık ve bu ürünlerin maliyetli olduğunu öğrendik. Sizin yardımınızla artık içimiz daha rahat. Allah sizden razı olsun” diyerek yardımlardan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İçerisinde belirli miktarda, çeşitli ürünlerin olduğu gıda paketleri, ihtiyaca göre Akyurt Belediyesi tarafından vatandaşlara dağıtılıyor.ETİMESGUT’A 5 YILDA 110 YENİ PARK

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, “Yeşil bir Etimesgut” ve “Kültür sanat şehri Etimesgut” hedefi ile 5 yıldır hizmet verdiklerini belirterek, 5 yıl boyunca bu hedeften hiç sapmadan gece-gündüz çalıştıklarını söyledi.

Demirel; “15 günde bir park inşa ettik; 5 yılda 110 yeni park yaptık. Günlük ortalama 400 metrekare yeni yeşil alan yaparak, ilçemize 5 yılda 715 bin metrekare yeni yeşil alan kazandırdık” dedi.

Başkan Demirel, yaptığı değerlendirmede, 5 yıllık hizmet süresinde her alanda olduğu gibi park ve yeşil alan konusunda da yoğun bir çalışma temposu yakaladıklarını söyledi. Başkan Demirel, “5 yılda yaptığımız toplam yeşil alan miktarı 715 bin metrekaredir. Bu miktar 23 yıllık ilçe tarihimizde bir rekordur. 1990-2009 yılları arasındaki 19 yıllık süreçte 104 adet park ve 777 bin 622 metrekare yeşil alan yapılmıştır. Bu parkların büyük çoğunluğu da yine bizim 1999-2004 yılları arasındaki hizmet dönemimizde yapılan park ve yeşil alanlardır. Belediyemize ait toplam yeşil alan miktarını 1.5 milyon metrekareye çıkardık” diye konuştu.

Demirel, ilçe nüfusunun çok hızlı artış göstermesi nedeniyle, yoğun park, yeşil alan ve ağaçlandırma çalışmalarına rağmen, hedefledikleri Avrupa standartlarına ulaşamadıklarını belirtti.

AKGÜL, MAMAK ÇARŞI İÇİ ESNAFI İLE BİR ARAYA GELDİ

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, düzenli aralıklarla gerçekleştirdiği esnaf ziyaretlerine Mamak çarşı içinden devam etti. Başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve birim müdürleriyle çarşı caddesini gezen Akgül, esnafı dinledi. Esnafla sık sık bir araya gelmenin çözüm üretmekte daha etkili olduğunu kaydeden Akgül, “Geçtiğimiz haftalarda yapımı biten örnek sokak çalışmamız esnafımızla birlikte şekillendi. Örnek sokak çalışmaları devam ederken çarşı içi esnafıyla sık sık bir araya gelerek onların da fikrini aldık” dedi.

Örnek sokak çalışması için Akgül’e teşekkür eden çarşı

esnafı, Mamak’ın kaderinin Akgül’le birlikte değiştiğini söyledi.

Esnaf ziyaretinde çocukları da unutmayan Akgül, parkta oyun oynayan çocuklarla zaman geçirdi. Çocuklara oyuncak hediye eden Akgül, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

BEYPAZARI’NA 30 TONLUK KONTEYNIR

Beypazarı Belediyesi, ilçenin günlük çöplerini Sincan’a taşıyacak 30 tonluk konteynırı teslim aldı.

Yıllardır Beypazarı’nın kanayan yarası haline gelen ve ilçe merkezine yakın mesafede yer alan çöplük artık kullanılmayacak. Beypazarı Belediye Başkanı M. Cengiz Özalp konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Laf değil icraat üretiyoruz. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’in destekleriyle aldığımız 30 tonluk çöp konteynırı Beypazarı’nda mahallelerden günlük olarak toplanan çöpü Sincan’a nakledecek. Çöp kamyonlarımız topladıkları çöpleri toplama istasyonuna getirecek ve en son bu konteynıra yüklenen çöpler artık Beypazarı çöplüğüne değil, Sincan’a nakledilecek” dedi. Özalp, “Mevcut çöplük alanında ise Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce çalışmalar başlatılarak önce çöplüğün altında biriken metan gazı

boşaltılacak. Daha sonra bölge temizlenip ağaçlandırma çalışmaları başlayacak.Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’e desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.TUNA, ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, esnafa ve mahallelere yaptığı ziyaretlerini sürdürüyor. Tuna, bu kez de Temelli Esnafını ve sakinlerini ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.

Başkan Tuna, her Cuma düzenlenen halk günlerinde Sincanlıların sorunlarını dinlemeye devam ederken, aynı zamanda rutin olarak esnafla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve muhtarlarla istişare toplantıları da yapmaya özen gösteriyor. İlçeyi karış karış gezerek herkesle sohbet etmeye çalışan Başkan Tuna, bu kez de Temelli’deydi. Temellideki dükkanları gezerek sohbet edip çay içen Başkan Tuna’ya her gittiği yerde de yoğun ilgi ve destek vardı. İlgi karşısında oldukça mutlu olan Başkan Tuna, esnaf ve vatandaşa teşekkür etti.

İstişarenin çok önemli olduğunu belirten Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Biz hep birlikte Sincan’ız. Sincan’ın geleceği için hep birlikte çalışıyoruz” dedi.ŞAHİN’E VERGİ DAİRESİ PERSONELİNDEN ZİYARET

Elmadağ Vergi Dairesi Müdürlüğü Personeli, Belediye Başkanı Gazi Şahin’i makamında ziyaret ederek, “Vergi haftası etkinlikleri” kapsamında “mavi-beyaz” kurdele takdim ettiler. Makamında ağırladığı misafirleri ile uzun süre sohbet ederek verginin önemi hakkında konuşan Başkan Gazi Şahin; şunları söyledi: “Kamu harcamalarının önemli finans kaynaklarından olan vergiler sayesinde hizmet gücü artmaktadır. Ödenen vergilerin hizmet olarak geri döndüğü aşikârdır. Bu sebeplerden dolayı vatandaşlarımıza verginin önemini hatırlatmak isterim. Vergi önemli bir husustur. Tüm bireylere düşen bir görevdir. Kayıt dışılığın önlenmesi konusunda herkesin hassasiyet göstermesi gerekir. İlçemizde ticari faaliyetlerini devam ettiren, vergilerini düzenli ödeyen, Elmadağ Vergi Dairemizin tahsilat artışına katkıda bulunan tüm mükelleflerimize teşekkür ediyor, bol kazançlar diliyorum.”

Elmadağ Vergi Dairesi Müdür Vekili Emine Işık, “Hafta boyunca düzenlenecek çeşitli etkinliklerle başta yarının mükellefleri çocuklarımız ve umudumuz olan gençlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımıza ve mükelleflerimize etkili bir iletişim ortamında verginin önemini anlatacağız” dedi.

GENÇLER,

ATEŞ HATTINA YAKLAŞIYOR

Spor Toto Süper Lig’de Başkent’in tek temsilcisi Gençlerbirliği, Fenerbahçe deplasmanında biri tartışmalı, 2 penaltı kararlarıyla maçı 2-0 kaybetti.

Ligde sırasıyla Akhisar Belediyespor, Karabükspor, Kayserispor ve Konyaspor maçlarında galibiyet yüzü görmeyen Kırmızı-Siyahlılar, Fenerbahçe yenilgisiyle haftayı tehlikeli bölgenin 3 puan üzerinde, 25 puanla 15. sırada tamamladı. Başkent ekibi bu hafta kendi evinde Sivasspor ile puan mücadelesi verecek.

ANKARASPOR ŞAŞIRTIYOR

PTT Birinci Lig’de gösterdiği performans ile lig liderliğini yakalayan Ankaraspor, son haftalarda aldığı sonuçlarla taraftarlarını şaşırtıyor.

Ligde zirveye oynayan rakiplerinin puan kaybetmesine rağmen, oyun içerisinde hata üstüne hata yapan Mavi-Beyazlıların, topa sahip olma ve pas yüzdelerinin yüksek olmasına karşılık oyunu geride kabul etmeleri, puan kayıplarının başlıca nedeni gibi görülüyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyespor karşısında maça iyi başlayan ve ilk yarıyı 3-1’lik skorla önde kapatan Leoparlar, ikinci yarının başında yedikleri şok golle oyundan iyice koparak maçı 3-3 berabere bitirdiler.

Ankaraspor bu skorun ardından 54 puanla haftayı lider tamamlarken, İstanbul Büyükşehir Belediyespor aynı puanla nefesini Leoparların ensesinde hissettirmeye başladı.

Mavi-Beyazlıların bu haftaki rakibi 1461 Trabzonspor.Spor Toto İkinci Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Başkent takımlarından BUGSAŞ Spor, sahasında karşılaştığı İstanbul Güngörenspor’u 3-0 yenmeyi başardı.

Ligde 6. sırada bulunan BUGSAŞ Spor, bu hafta Eyüpspor deplasmanında puan arayacak.
Каталог: files
files -> Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi”
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə