Avret hisar (kilkiş) Hakkında Genel BilgiYüklə 28,36 Kb.
tarix20.10.2017
ölçüsü28,36 Kb.
#6885

AVRET HISAR (KILKIŞ) Hakkında Genel Bilgi.

Avrethisar ya da Avrat-Hisar kazasının kaza merkezi KILKIŞ kasabasıydı. Karadağ Nahiyesiyle birlikte 141 köyden oluşmakta ve 38 bin nüfusu barındırmaktaydı. Bu kaza tamamen KUREŞE Dağları ile çevrilmiştir. Kaza dağlık olmakla beraber oldukça verimlidir. Kaliteli buğday, arpa, çavdar, burçak, darı, mısır, susam, pamuk, afyon, haşhaş, pirinç, anason, nohut, fasulye, üzüm, sebze ve meyve yetişirdi. Nefaseti, lezzeti ve kabuğunun inceliğiyle meşhur olan CERNAL üzümünün tamamı ihraç edilirdi. Keçe, kilim, alaca gömlek ve yelken bezleri, havlu ve çorap imalatı sayesinde halkı önemli bir gelir elde ederdi. Osmanlı döneminden günümüze pek bir tarihi yapı kalmamıştır. Sadece bakımsız bir hamam ile şimdi sergi salonu olarak kullanılan Hükümet Konağı, Ayios Konstantinos – Ayia Eleni kilisesi olarak hizmet veren Beyazıt Baba Türbesi ayaktadır. Kılkış mübadilleri İstanbul-Tuzla, Trakya ile Çatalca-Silivri civarına iskân edilmiştir.


Günümüzde Kılkış (Kilkis), Yunanistanın Orta Makedonya Bölgesi’ne bağlı Kilkis ilinin merkezidir.

Osmanlı Dönemindeki İsmi: KILKIŞ

Bugünkü Yunanistandaki İsmi: KİLKİS

Bulgarca İsmi: KUKUSH


KILKIŞ – AVRETHİSAR YER İSİMLERİ:

Kilkis (Yunanca: Κιλκίς, Bulgarca: Кукуш Kukush; Osmanlı döneminde: Kılkış), Yunanistan'ın Makedonya bölgesinde şehir.

Selanik Vilayetinin Merkez Sancağına bağlı bir kazadır. Kazanın genel ismi Avrathisar; Kaza merkezinin ismi ise Kılkıştır.


Kılkışa bağlı bazı köylerin Yunanca ve Türkçe Adları
Türkçe Adı

Yunanca Adı
Avrethisar

Palaio Gynaikokastro
Sevindik

Eptalofos
İsnefçe

Kendriko
Sarıdoğan

Petrades
Kürküt

Terpillos
Kuşova

Kokinnia
Hacıbayram

Theodosia
Paprat

Pontokrerasia
Alburlu

Koronouda
Çömlekçi

Tripotamos
Gramadina

Efkarpia
Mirova

Helliniko
Doğanca

Gerakario
Kılkıştan (Avrethisardan) Türklerin mübadele ile terkettikleri yerleşim yerleri:

Mahalle : Koz Mahallesi, Hoca Mahallesi, Urfa Mah, BaşMahalle, Yeni Mahalle.

Nahiye : Karadağ, Toyran , Rayan (Rahyan), Çernal (Çam Mahallesi)

Köyler :

Paprat Veisli Nariş Pişova Serçeli Muzgallı Hacıeseler Seslova - Şeremetli Hacı Yunus İsnefçe Hırsova Kürküt Cami Buruklar Yaşlıdere Başmahalle Hasanobası Gökçeli Zir Büyüklü Gökçeli Cepli Bulamaçlı Kraşteli Salmanlı Mirova Turgutlu Rahmanlı Davutlu Virlan Gırbaşı Aziz Gırbaş Akıncalı Çağlı Mürselli Lahne Sivri Bağcılar Mustafaca Anbarköy Sakanlı Sersemli Çernal Sündüklü Koçoğulları Robova Tarlabaşı Karalı Merzen Ostuyak Lelova Sincalı Armutçu Hasan Obası Dervişli Dereli Dimonçe Surlova Yardımlı Karapınar Karapazarlı Popova Durasanlı Divanca Köşklü Durbalı Savcılı Kölemenli Ahlatiye Hamzalı Balioğulları Güllülü Pikova Tokuşlu Çernal Davutlu Razla Arbor Planitçe Hoca Köy Gırbaşı Bala Gıbaşı Zir Alçak Seyyidli Torsun Sevindikli Ağanlı Kuşova Sapancalı Hacılubese Odva Çiftlicek Surlova Kayalı Saraçlı Görçalık Kepçeli Mahmutlu Karaahmatlı Saraylı Sarıdoğanlı Gömenç Yusufhanlı Rahotça Bekirli Yahyalı Sarıgöl Yurdubala Durmuşlu Çepelli Yakuplu Potareş Karasüle İncikli Astalı Hacıbaba Öksüzlü İsmailli Osemli Seyraklı Ahatlı Kıbleler Oruçobası Otmanlı Aşıklı Doğanca Bahşili

(Karadağ Nahiyesine bağlı) köyler: Rahoviçe Avrevinçe

(Rahyan Nahiyesine bağlı) köyler: Çermeli Anbarköy Kavaklı Çalıklar Belanice Boycice Karamur Hacıali Kasımlar BaşbahşiliÇiftlikler :

Vardarofça Çiftliği, Akçakilise Çiftliği, Perest Çiftliği, Salmanlı Çiftliği, Yeniköy ÇiftliğiNOT: Pikova (Peykova) Köyü, bizim köyümüz, Babaeski – Karahalil Köyüne iskan edilen dedem Rıza Akkoyun, Dedemin ilk eşi Leyla Hn, Dedemin ikinci eşi ve Babaannem Gülsüm Akkoyun ile Büyük amcalarım, Ali ve Mümin Akkoyun’un, Halam Afi Akkoyun’un, ve Konya – Akşehire iskan edilen Dedemin kız kardeşi Refia Tekiner’in doğup yaşadıkları ve 1923 Mübadelesi sonucunda terk etmek zorunda kaldıkları köy.


SELANİK Vilayetinden Mübadeleye tabi tutulan Köy Sayısı:
Selanik sancağı toplam 559 köy

Karacaovadan 23 köy


Vodinadan 3 köy
0strovadan 14 köy
Vardar 101 köy
Karaferiye 40 köy
Ağustos 5 köy
Doyran 85 köy
Usturumca 65 köy
Avrethisar 44 köy
Karadağ 86 köy
Tikveş- köprülü 93 köy

Ayrıca Selanik vilayetinde diğer sancaklar;Siroz sancağı 596 köy
Drama sancağı 302 köy
Taşoz sancağı (Taşoz Adası) 9 köy

Selanik vilayetinde sancaklara bağlı köy toplamı: 1466 köy

NOT: KILKIŞ (AVRETHİSAR) yer isimleri (TOPONYMS) ayrı bir klasör olarak web sayfamız “DOSYALAR” bölümünde bulunmaktadır.
Ayrıca; http://makedonija.name/history/aegean-macedonia-names-toponyms

Adresinden görülebilir.
Yüklə 28,36 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə