Çocukluk Dönemim Mekke ZiyaretiYüklə 0,98 Mb.
səhifə1/26
tarix05.09.2018
ölçüsü0,98 Mb.
#76843
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   26

Doğruya Doğru

Takdim

Giriş

Çocukluk Dönemim

Mekke Ziyareti

Başarılı Bir Seyahat

Gemideki Görüşme

Irak'a İlk Yolculuğum

Abdulkadir Geylanî ve Musa Kâzım (a.s)

Şüphe ve Sual

Necef Yolculuğum

Âlimlerle Görüşme

Seyyid Muhammed Bakır es-Sadr İle Görüşmem

Şüphe ve Tereddüt

Hicaz Yolculuğum

Araştırmaya Başlamam

Derin Bir Araştırmaya Başlamam

Şia ve Ehlisünnet Nazarında Sahabe

1- Sahabe, Hudeybiye Anlaşması'nda

2- Sahabe ve "Perşembe Faciası"

3- Sahabe ve Üsame Ordusu

1- Kur’an-ı Kerim'in Sahabe Hakkındaki Görüşü

1- İslâm'dan Dönme İle İlgili Ayet

2- Cihat Ayeti

3- Huşu İle İlgili Ayet

2- Resulullah'ın Sahabe Hakkındaki Görüşü

1- Havuz Hadisi

2- Dünya İçin Yarışmak Hususundaki Hadis

3- Sahabenin, Kendileri Hakkındaki Görüşleri

1- Resulullah'ın Sünnetini Değiştirdiklerine Dair Sahabenin İtirafı

2- Ashabın Namazı Bile Değiştirmesi

3- Ashabın İtirafları

4- Ebubekir ve Ömer'in Kendi İtirafları

Ehlibeyt Mektebine Yönelişim

Bir Âlimle Tartışmam

Ehlibeyt Mektebini Seçmemin Sebepleri

1- Hilâfet Hususundaki Naslar

2- Hz. Fâtıma'nın (a.s) Ebubekir İle İhtilâfı

3- Hz. Ali (a.s) Uyulmaya Daha Lâyıktır

4- Ali'ye (a.s) Uymayı Gerekli Kılan Hadisler

Naslara Karşı İçtihat Musibeti

Ehlisünnet Ve'l-Cemaat Deyiminin Tarihi

Dostlara Yaptığım Çağrı

Allah'ın Lütuf ve Hidayeti

Takdim


Elinizdeki bu eser, mütevazı bir çalışmadan ibarettir. Bu eser, bir seyahatname sayılabileceği gibi, şahsım itibariyle yeni bir buluşun hikâyesidir.

Elbette bu buluş tekniksel keşifler türünden değil, dinî anlayışlar ve mezhebi ekollerle ilgilidir. Yani inanç dünyasına ait bir buluştur.

Her bir keşif ve buluşun gerçekte insana has bir özellik olan aklıselimin ve doğru düşüncenin bir mahsulü olduğunu nazara alarak kitabımı, batılın karanlık bulutları arasında aklıselimle hakkı batıldan ayıran ve sözleri adalet terazisinde tartıp makul olan kefesini tercih eden ve ileri sürülen görüşleri kabul ve reddetmeden önce birbiriyle karşılaştıran ve sözlerin yaldızlısına değil, mantıklısına uyan kişilere ithaf ediyorum.

Yüce Allah buyuruyor ki:

Müjdele o kullarımı ki, sözü dinleyip en güzeline uyarlar. Onlar öyle kişilerdir ki, Allah onları doğru yola sevk etmiştir ve onlar aklı başında bulunanların ta kendileridir. [1]

Ben de bu doğrultuda kitabımı böyle olan herkese ithaf ediyor ve Allah'tan, gözlerimizi açmasını, bizi doğru yola sevk etmesini, kalplerimizi aydınlatıp hakkı, bize tertemiz ve olduğu gibi göstererek ona uymamızı kolaylaştırmasını, batılı bütün boşluğu ve çürüklüğü ile bize tanıtmasını ve böylece ondan uzak durmamızı sağlamasını ve bizi sâlih kullarının arasına katmasını istiyorum. Şüphesiz O, işiten ve kabul edendir.

Muhammed Ticanî Semavî

[1]- Zümer, 18


Giriş


Âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamd olsun ki O, insanı balçıktan en güzel surette yarattı. Onu diğer mahlûklardan üstün kıldı. Mukarreb meleklerini ona secde ettirdi. Şüphesini kesin imana döndürecek aklı ona bağışladı. Ona iki göz, bir dil, iki dudak verip, her iki yolu (hakkı ve batılı) gösterdi. Onu gaflet uykusundan uyandırması ve melun şeytana uymaktan uzaklaştırması için müjdeleyici ve korkutucu "elçiler" gönderdi.

Ondan, Şeytan'a ibadet etmesin diye ahit aldı. Çünkü Şeytan insanın apaçık düşmanıdır.

Ve ondan yalnız Allah'a ibadet etmesini istedi. O Allah ki insana, tam bir iman ve basiret ile doğru yola uymasını emretmiş; insanı delilsiz ve hüccetsiz olarak geçmişlerin yolunu sürdürmekten sakındırmıştır.

Allah'ı çağıran ve iyi işler yapıp, hiç şüphesiz ben Müslüman'ım diyenden daha güzel sözlü kimdir?

Rabbimin salatı, selâmı ve bereketi, âlemlere rahmet için gönderilen, mazlumların ve mustazafların yardımcısı olan, beşerî cehaletin sapkınlıklarından kurtararak, müminlerin ve sâlihlerin yoluna sevk eden önderimiz ve mevlamız Müslümanların peygamberi Muhammed İbn-i Abdullah'a ve onun tertemiz olan Ehlibeyti'ne olsun.

O Ehlibeyt ki Allah, onları müminlerin önderi, ariflerin ışığı, doğruların nişanesi olsunlar diye mahlûkatından üstün eyledi ve her türlü pisliği onlardan uzaklaştırarak onları masum kıldı ve muhabbetlerini Kur’an’da herkese farz etti. Onların gemisine binenlere kurtuluşu, ondan kaçanlara ise felaketi vaat etti.

Yine Allah'ın salat ve selâmı Resulullah'ın değerli ashabına olsun. Onlar ki Peygamber'e yardım ettiler, ona değer verdiler, hürmetini gözettiler ve canlarını din yolunda feda ettiler; hakkı tanıyıp ona kesin bir iman ile bağlandılar ve Resulullah'tan sonra dinde hiçbir tebdil, tahrif yapmadan, azimle Peygamber'in yolunu izlediler ve böylece Allah'a şükredenlerin safında yer aldılar. Allah, onları İslâm ve Müslümanlar hatırına hayırla mükâfatlandırsın.

Yine Allah'ın rahmeti bunlara tâbi olanlara ve onların yollarında kıyamet gününe kadar sabit kalanlara olsun.

Allah'ım! Benden kabul et; şüphesiz ki sen işiten ve bilensin.

Kalbimi aydınlat; sen hakkı ve gerçeği gösterensin. Dilimden düğümü aç; sen, hikmeti istediğin mümin kuluna verensin. Allah'ım, ilmimi artır ve beni sâlih kullarının arasına kat!Yüklə 0,98 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   26
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin