GAZDASÁGI HÍREK, 2012.09.25.
Dobrițoiu: Bulgáriával versengünk a használt F-16-osokért
Románia Bulgáriával verseng Portugália használt F-16-os harci repülőgépeiért, ezért beszerzésükről sürgős döntést kell hoznia - közölte Corneliu Dobrițoiu védelmi miniszter a B1 hírtelevíziónak adott interjújában.
A hírportálok által hétfőn átvett nyilatkozat szerint Románia 12 használt harci repülőgépet vásárolna Portugáliától 600 millió dollárért, amit részletekben fizetne ki. Az F-16-osokat 2016-tól kezdődően venné át, amikorra befejeződne a pilóták kiképzése. A gépek eddig átlagosan 3500 órát repültek, és további 4000-4500 órányi használatra alkalmasak.
A védelmi miniszter kifejtette: azért lenne előnyös a használt, negyedik generációs amerikai gépek beszerzése, mert megkönnyítené az áttérést az ötödik generációs F-35-ösökre.
"Az F-16-osoknak ugyanaz a gyártója, ugyanolyan fegyverzetet használ, ugyanolyan repülőtéri infrastruktúrára, generátorokra, lépcsőkre van szüksége, mint az F-35-ösöknek. Ezzel szemben a svéd Gripenek egyedi darabok. Ha az átmenetet Gripenekkel oldanánk meg, a számukra kiépített infrastruktúrát utána le kellene cserélni" - érvelt Dobrițoiu.
Hozzátette: a NATO csak Európában négyezer F-16-ossal rendelkezik, így a cserealkatrészek sokkal olcsóbban beszerezhetők, mint más típusú repülőkhöz.
A légierő jelenleg izraeli segítséggel felújított orosz gyártmányú MIG-21 LanceR típusú vadászgépeket használ. A korábbi 110 vadászgéppel rendelkező flottából mára körülbelül 30-40 harcképes gép maradt, amelyek tervezett szolgálati ideje 2013-ban lejár. Az elavult MIG-ekkel tucatnyi halálos baleset történt az utóbbi két évtizedben. Lecserélésükről évekkel ezelőtt megszületett az elvi döntés, de még nem dőlt el, hogy Románia milyen gépeket állít rendszerbe NATO-kötelezettségei teljesítésére.
Dobrițoiu rámutatott, miután a holland használt F-16-osokat lekéste, Románia most Bulgáriával verseng a portugál gépekért, amelyek jelen pillanatban az utolsók a piacon. "A bolgárok novemberben döntenek az ügyben. A bolgár légierő viszont MIG-29-esekkel van felszerelve, amelyek 2025-ig repülhetnek, így a jövő évi választások előtt talán nem szánják rá magukat egy ekkora kiadásra" - mondta a védelmi miniszter.
A portugál F-16-osokra nem írnak ki versenytárgyalást, hanem az ajánlatot elsőként elfogadó ország vásárolhatja meg őket. A beszerzésükhöz azonban Romániának ratifikálnia kell még egy uniós irányelvet, amit ilyen rövid idő alatt legfeljebb sürgősségi rendelettel tehet meg - mutatott rá Corneliu Dobrițoiu védelmi miniszter.
680 millió euróért keltek el a frekvenciák
Öt szolgáltató összesen 682,14 millió euróért vásárolt hang-, illetve adatátviteli frekvenciát a 800, 900, 1.800 és 2.600 megahertzes (MHz) sávban Romániában - hirdette ki a távközlési hatóság (ANCOM) az eddigi legnagyobb mobiltender eredményét hétfőn.
A Vodafone 228,52 millió euróért, az Orange 227,14 millió euróért, a Cosmote 179,88 millió euróért, az RCD&RDS 40 millió euróért, a 2K Telecom pedig 6,6 millió euróért vásárolt távközlési csatornákat.
Az ANCOM hosszú (15 éves) és rövid (15 hónapos) távú használatára írt ki frekvencialicitet, amelyek összesített kikiáltási ára 726,8 millió euró volt. Cătălin Marinescu, az ANCOM elnöke hétfőn közölte: az eddig használatban lévő 283 MHz-nyi sávszélességnek csaknem kétszeresét, 575 MHz-et osztottak ki egyetlen árverésen. Az aukción 90 MHz-nyi frekvenciasávra nem akadt jelentkező. A 15 éves licencek 2014. áprilistól 2029. áprilisig érvényesek, míg a rövid távúak 2014. áprilisig szólnak.
Románia 1996-ban bocsátotta ki az első két, 15 éves, második generációs (2G) mobil-licencet a Mobifon, illetve a Mobil Rom számára: ezeket időközben a Vodafone és az Orange vásárolta meg. A két szolgáltató egyenként 75 millió dollárt fizetett a frekvenciák 15 éves használatáért. A 2011 végén lejárt engedélyeket (egyenként 6,4 millió dollárért) 2012 végéig meghosszabbították.
A harmadik 2G-s frekvenciaengedély, amelyet a Cosmorom használ, 2014 áprilisában jár le, ezért a szolgáltató 53 millió dollárt fizetett. Románia 2005-ben és 2007-ben 3G-s frekvenciákat is értékesített 15 éves használatra a 2100 MHz-es sávban.
Jelenleg a mobilpiacon a France Telecom ellenőrzése alatt álló Orange bonyolítja le a legnagyobb forgalmat: júniusban 10,05 millió ügyfele volt és tavaly (4,5 lejes euró-árfolyamon számolva) 885 millió eurós forgalmat jelentett. A brit Vodafone-nak 7,79 millió kliense van Romániában és tavaly 750 millió eurós forgalmat bonyolított le. A görög OTE által ellenőrzött Cosmote-nek 6,4 millió ügyfele, és 430 millió eurós forgalma van.
A mobil piacra néhány éve tört be a Teszári Zoltán tulajdonában lévő RCS&RDS távközlési cégcsoport, amely saját optikai kábelhálózattal rendelkezik és 200 városban nyújt komplex (kábeltelevízió, internet, vezetékes- és mobiltelefon) szolgáltatást. A cégcsoport tavaly 450 millió eurós forgalmat bonyolított le.
Az Alexandru Ghiță által alapított 2K Telecom az Asesoft cégcsoport része, és tavaly 13 millió eurós forgalmat jelentett.
Az ANCOM számításai szerint 2011-ben a távközlési piac összértéke 3,5 milliárd eurót tett ki.
Eltörölnék a papok jövedelemadóját
Eltörölné az egyházi alkalmazottak jövedelemadóját függetlenül azok felekezetétől Andrei Sava PSD-s képviselő, aki szerint ez egy kis jutalom lenne a közösségért végzett szolgáltatásokért.
A Ploiești-i választókerületben induló politikus törvénytervezetet nyújtott be, amely eltörölné minden olyan felekezet alkalmazottainak személyi jövedelemadóját, amely Romániában törvény által elismert vallásnak számít. Nemcsak a papok, de az összes, az egyháznál dolgozó személy adómentességet élvezne.
A frissen szociáldemokrata Sava azzal indokolja a lépés szükségességét, hogy jelenleg az állam a papok fizetésének 60-80 százalékát biztosítja, míg a vidéken dolgozó egyházi személyzet, vagy a szegény parókiáknál munkálkodók, ahol az emberek nem engedhetik meg maguknak, hogy a templomban fizessenek, nem kapnak elégséges fizetést az egyházközségektől, miközben sokszor az államinál kiterjedtebb szociális szolgáltatásokat nyújtanak.
A képviselő kiemelte, törvénytervezete nem a választási kampányt szolgálja, a projektet már május-júniusban előterjesztette volna, de helyhatósági választások és az államfő felfüggesztése miatt csak most vették nyilvántartásba, és kerülhetett a parlament bizottságainak asztalára.
A Prahova megyei Andrei Savát 2008-ban egy Ploiești-i választókerületben, PDL-s színekben választották képviselővé. Idén lépett ki a PDL-ből, és állt be a PSD-be.
Dostları ilə paylaş: |