Haziran 2018 haberler 24. 06. 2018 Fincantieri, ‘M/s costa venezia'yı suya indirdiYüklə 27.16 Kb.
tarix18.08.2018
ölçüsü27.16 Kb.

19-26 HAZİRAN 2018 HABERLER

24.06.2018 Fincantieri, ‘M/S COSTA VENEZIA'yı suya indirdi

İtalyan gemi inşa şirketi Fincantieri, Carnival Corporation’ın bağlı kuruluşlarından olan Costa Cruises için ‘M/S COSTA VENEZIA için suya indirme töreni düzenledi.

Yeni inşa edilen M/S COSTA VENEZIA, Costa'nın Çin pazarı için özel olarak tasarlanan ve inşa edilen ilk gemisi olma özelliği taşıyor.

Asya Costa Group CEO’su Mario Zanetti, ‘Özel olarak Çin pazarı için inşa edilen ilk gemimiz olan ‘M/S COSTA VENEZIA’ Costa Cruises ve Fincantieri için değil, Çin gemi endüstrisi için yeni bir çağa imza atacak. İlk konseptinden bu ana kadar ‘M/S COSTA VENEZIA gemisi Çinli müşterilerimiz için tasarlandı.’ diye konuştu.

İç mekan tasarımlarının ve donanımlarının devam ettiği kruvaziyer gemisi, Mart 2019 tarihinde hizmet vermesi bekleniyor.

‘M/S COSTA VENEZIA’, 323 metre uzunluğunda ve 5 bin 100'den fazla konuk kapasitesi bulunuyor. Ayrıca 135 bin 500 brüt tona sahip olan ‘M/S COSTA VENEZIA’ Çin'den gelen en büyük gemi operasyonunu gerçekleştirecek.

18 Mayıs 2019 tarihinden itibaren Avrupalı ve Amerikalı müşterileri için yoğunlaşacak. ‘M/S COSTA VENEZIA’nın, İtalya’ya, Doğu Asya’ya ve Şanghay’a seferler düzenleyeceği öğrenildi.

‘M/S COSTA VENAZIA’ ile birlikte  2020 yılında Fincantieri’nin Marghera Tersanesi’nde inşa edilen kardeş geminin lansmanıyla devam edilecek. Asya için inşa eidlen bu iki yeni gemi, toplamda 6 milyar Euro değerinde. Bu gemiler ile birlikte İtalya' da Fincantieri tarafından inşa edilen toplam Costa gemilerinin sayısı 14'e çıktı.

Costa Grubu’nun 2023 yılına kadar, yedi yeni kruvaziyer gemisi inşa edilecek. 23.06.2018 Yunan Sahil Güvenlik, Türk kaptana ateş açtı!


7 Suriyeli'yi yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçirmek istediği iddia edilen Türk kaptana ateş açıldı. Yakalanan kaptanının, İstanköy Adası'ndaki (Kos Adası) hastanede tedaviye alındığı öğrenildi. Yunan sularından Türk sularına kaçmaya çalışan tekne durduruldu. Yaralı yakalanan ve hayati tehlikesi bulunmayan Türk kaptan, tekne ve yara almadan kurtulan 7 Suriyeli kaçak göçmen gözaltına alındı. Tekne, İstanköy Limanı'na çekildi. Türk kaptanının, İstanköy Adası'ndaki (Kos Adası) hastanede tedaviye alındığı belirtildi.

23.06.2018 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın atama kararları duyuruldu

Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü görevini geçtiğimiz ekim ayından beri vekalaten yürüten Durmuş Ünüvar, Resmi Gazete'de yayınlanan 2018/170 sayılı kararla Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü'ne asaleten atanırken, Ünüvar'dan boşalan Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü görevine ise asaleten Okay Kılıç getirildi.

Okay Kılıç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu.


23.06.2018 Refah şilebi, 77 yıldır derinlerde bulunmayı bekliyor


Sabotajla 1941 yılında batırılan ve 198 kişiye mezar olan Refah şilebi, modern ve gelişmiş cihazlarla donatılan 3 gemilik arama kurtarma filosu ile Akdeniz’in derinlerinde aranıyor.
Akdeniz çanağının en güçlü arama kurtarma gemilerini donanmasına katan Türk Deniz Kuvvetleri, Refah’ı önümüzdeki aylarda bulmak için çalışmalarını sürdürüyor. Denizaltı ana arama kurtarma gemisi TCG Alemdar, arama-kurtarma ve yedekleme gemileri TCG Akın ve TCG Işın ile göz dolduran donanmanın Doğu Akdeniz’in derin sularında kaybolan gemiyi bulmak için eğitimler yaptığı öğrenildi.

Uzaktan kumandalı görüntüleme araçlarının yanı sıra derin sularda dalgıçların çalışabileceği imkanlara sahip olan gemilerin belirli aralıklarla Refah’ın izlediği rotada ve battığı düşünülen koordinatlarda çalışmalar yaptığı vurgulandı.

Denizin derinlerine güçlü ses ve elektromanyetik dalgalar göndererek dip yapısının röntgenini çeken gemiler, güçlü ve hassas sonarlarını da kullanıyor. Geminin bulunması ve görüntülerinin çekilmesi nasıl battığı sorusuna da cevap olacağı için arama kurtarma filosunun 77 yıllık sırrı çözmek için çabaladığı vurgulandı.


22.06.2018 Antarktika’da Türk Silahlı Kuvvetleri’ni temsil eden ilk kişi oldu


Bilinmezliklerle dolu buzul kıta Antarktika’ya, Türk askeri ilk kez ayak bastı. Mühendis Yüzbaşı Emre Tükenmez, II. Ulusal Kutup Bilim Programı çerçevesinde Antarktika’ya giden ilk Türk askeri oldu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle Antarktika’da 47 gün kalan Tükenmez, okyanus akıntıları ve su sıcaklıklarının değişimi hakkında bilgiler topladı. Türkiye’nin Antarktika üssünü 2019 yılında Horseshoe (Atnalı) Adası’na kuracağını söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Şanlı bayrağımız, dünyanın öbür ucunda da dalgalanmaktadır. Antarktika artık Türkiye’nin kapsama alanındadır. Antarktika Antlaşması’na 53 ülke taraftır ve bunlardan biri de Türkiye’dir. Bu ülkelerin 29’u danışman, 24’ü danışman olmayan gözlemci ülkelerdir. Türkiye, Antarktika’da söz sahibi 29 ülke arasında yer alacak” dedi.


21.06.2018 CMA CGM, Finlandiyalı Containerships’i satın aldı


Dünyanın en büyük konteyner operatörlerinden biri olan CMA CGM, Finlandiya merkezli Containerships’i satın aldığını açıkladı.

Anlaşma ilerleyen zamanlarda yürürlüğe girdiğinde, Container Finance’a ait olan Containerships PLC’nin tüm nakliye, liman ve terminal işletmeleri de dahil olmak üzere CMA CGM’e geçecek. 

Containerships uzun vadeli stratejisi kapsamında Ağustos 2018 ile Ocak 2019 tarihleri arasında dört adet LNG yakıtı tahrikli gemi teslim almayı planlıyor.

Yapılan sözleşme kapsamında ödenen bedel açıklanmazken, sözleşmenin akıbeti hükümetlerin onayına bağlı.

1966 yılında kurulan Containerships, 560 çalışanı bulunan bir aile şirketi. Avrupa, Rusya, Birleşik Krallık ve Baltık Bölgesi’nde lojistik hizmetleri sağlıyor.

Containerships, 2017 yılında 220 milyon dolar gelirle yaklaşık 400 bin dolar kar elde etti. Şirket, Baltık'ta 250 bin TEU dahil olmak üzere, yıl boyu yaklaşık 300 bin TEU'luk bir hacme sahipti.21.06.2018 Gölcük Tersanesi'ne 390 işçi alımı yapılacak


Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi'nden işçi alımı ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamaya göre Gölcük Tersane Komutanlığı'na çeşitli branşlarda 390 sürekli işçi alınacak.

Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şubesi'nden, Gölcük Tersane Komutanlığı'na çeşitli branşlarda 390 işçi alacağı öğrenildi. 

Müracaatların İŞKUR üzerinden yapılacağı açıklanırken yapılan duyuruda 'Savunma Bakanlığı'nın açıkladığı sürekli işçi alımının Gölcük Tersane Komutanlığı'na alınacakların İŞKUR'a müraacatları bugün itibariyle başlamıştır.Müracat süresi 19 gündür, herkese hayırlı olsun' ifadelerine yer verildi.

20.06.2018 Deniz 4.0 Sinerji Buluşması' Mersin'de düzenleniyor

Deniz araştırmaları, taşımacılığı, biyoteknolojisi, avcılığı, turizmi, madenciliği ve enerjisini kapsayan deniz sektörleri, 1 Temmuz'da “Deniz 4.0 Sinerji Buluşması”nda bir araya geliyor.

AG Marine Solutions tarafından koordine edilen Deniz 4.0 Sinerji Buluşması 1-4 Temmuz 2018 tarihlerinde Divan Mersin’de gerçekleştirilecek.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda gerçekleşecek buluşmada; deniz araştırmaları, taşımacılığı, biyoteknolojisi, yetiştiriciliği, avcılığı, turizmi, madenciliği ve enerjisini kapsayan deniz sektörleri, dijital/teknolojik dönüşüm stratejilerini değerlendirmek üzere bir araya gelecek.

Denizcilik sektörlerinde uygulaması olan teknoloji şirketleri, teknolojiye sektörel bilgi sağlayan Ar-Ge merkezleri ve teknoloji kullanıcısı özel sektörden oluşan etkinlik panellerinde 36 yerli kurumdan 54 uzman yer alıyor. Katılımcılar panellere teknoloji, Ar-Ge veya sektörel tecrübelerini anlatan konuşmalarıyla katkı verecek.

Deniz sektörlerindeki uluslararası gelişmelerin değerlendirileceği zirvede, yerli Ar-Ge ve teknolojiler ile katma değerli yenilikçi ürün ve hizmet üretme odaklı yeni nesil iş birlikleri ele alınacak.21.06.2018 U.N. Ro-Ro Patras seferlerine başlıyor


U.N. Ro-Ro, Yunanistan’ın Güney Batısındaki en önemli limanlardan Patras’a da seferlerinin başlayacağını duyurdu. İlk gemi, 22 Haziran Cuma günü Pendik’ten hareket etti.

Patras seferleriyle birlikte hem Türkiye ile Yunanistan arasındaki taşımalar hem de Yunanistan ile Avrupa arasındaki taşımalar yapılabilecek. Düzenlenecek seferlerle Yunanistan üzerinden taşıma yapan nakliyecilerimize transit süre ve maliyet avantajı sağlanacak.

Patras uğrakları ihracatta ve ithalatta haftada birer sefer ile başlayacak olup ilerleyen dönemde haftada karşılıklı ikişer sefere çıkacak. Talebe göre karşılıklı üçüncü seferler de eklenebilecek.

Pendik-Patras ve Patras-Pendik seferlerinin tek yön komple araç ve yarı römork navlunu liman masrafları dahil EUR 550, tüm konteynerler için liman masrafları dahil EUR 450 olarak belirlendi.

Trieste-Patras ve Patras-Trieste seferlerinin tek yön komple araç ve yarı römork navlunu liman masrafları dahil EUR 800, tüm konteynerler için liman masrafları dahil EUR 650 olarak belirlendi.

Patras hattının bilet tarifesinde toplu bilet, ciro primi uygulamaları ve diğer destekler geçerli olmayacak. BAF akaryakıt katkı payı ise navlunlara dahil olacak.20.06.2018 Türkiye, Beyaz Liste'deki yerini korudu


Paris Memoranumu'nun 2015-2017 döneminde yapılan denetlemelere ilişkin Beyaz, Gri ve Kara Listeleri açıklandı. Türkiye, Beyaz Liste'deki yerini korudu.
2015-2017 Yılı Paris MoU Denetim Rakamlarına göre, dönem içerisinde Paris MoU bölgesinde Türk Bayraklı gemilere toplam 1133 denetim gerçekleştirildi ve bu denetimler neticesinde 59 adet gemi tutuldu. Bu veriler doğrultusunda 2017 yılı sonunda Türk Bayrağı Beyaz Liste'de yer almaya devam etti.

20.06.2018 Pioneering Spirit, İstanbul Boğazı'ndan geçti


Dünyanın en büyük inşaat gemisi olan 477 metre uzunluğunda ve 403 bin 342 groston ağırlığındaki Pioneering Spirit, İstanbul Boğazı'ndan geçti.

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı’nın çalışmalarında kullanılan dünyanın en büyük inşaat gemisi Pioneering Spirit, İstanbul Boğazı’ndan üçüncü kez geçti.

Türk Akımı’nın Türkiye’ye doğalgaz tedarik edecek ilk hattının 930 kilometrelik derin deniz kesimindeki çalışmalarını tamamlamasının ardından Hollanda’da bakım ve onarımı yapılan 477 metre uzunluğunda, 124 metre genişliğindeki ’Pioneering Spirit’ adlı Malta bayraklı gemi, Karadeniz’e dönüş yolunda ilerliyor.

Karadeniz'e doğru ilerleyişini sürdüren geminin boğazdan geçişine; Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı 1 acil müdahale gemisi, 2 tahlisiye botu ve 5 römorkör eşlik etti.

Pioneering Spirit'in geçişi nedeniyle boğazda transit gemi trafiği her iki yönde geçişlere kapatıldı.

Geminin, Karadeniz'e açıldıktan sonra TürkAkım'ın halihazırda 224 kilometresi tamamlanan ikinci hattının inşasına devam ederek bu hattı Kıyıköy'e ulaştırması hedefleniyor.

Her biri 15,75 milyar metreküplük toplam iki hattan oluşacak ve toplam kapasitesi 31.5 milyar metreküp olacak Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı ilk defa 2014'te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından duyurulmuştu.

930 kilometre uzunluğuna sahip iki ayrı boru hattının ilki Türkiye'ye doğalgaz arzı sağlarken, diğer hat Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşacak.Türkiye üzerinden Avrupa'ya gidecek ikinci hattın çıkış noktası için Yunanistan ve Bulgaristan seçenekleri üzerinde görüşmeler devam ediyor.

Türkiye'ye doğalgaz sağlayacak ilk hat 30 Nisan'da ülke kıyısına ulaşmıştı.
Каталог: wp-content -> uploads
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> Mühazirə Tarix, elm və fəlsəfə. Anlayışlar və ideyalar Keçmiş və Tarix
uploads -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
uploads -> Mühazirə1:İqtisadi informatikanın əsas anlayışları İnformatika haqqında ümumi məlumat
uploads -> Frankfurt məktəbi
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı: 040545 Kompyuter şəbəkələrinin və hesablama texnikasının
uploads -> Onlayn jurnaliSTİka fənninin
uploads -> Mühazirə mətinləri. Matrislər və onlar üzərində əməllər
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı 040529 – Nəqliyyatda daşımaların təşkili baki – 2014
uploads -> Multimedia Mərkəzi Ali təhsil müəssisələrinin jurnalistika fakültələri üçün multimedia jurnaliSTİkasi fənninin


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə