İnşaat işsizliğe ilaç olabilirYüklə 6.78 Kb.
tarix30.10.2017
ölçüsü6.78 Kb.
-İnşaat işsizliğe ilaç olabilir

-TÜİK’in geçen yılın Aralık ayında açıkladığı verilerle son 5 yılın

zirvesine çıkan işsizlik oranı, ekonomi çevrelerinde zor bir dönemin

habercisi olarak görülürken anahtarın inşaat sektöründe olduğu belirtiliyor

-Şahika Grup Yapı ortaklarından İç Mimar Murat Altuntaş:

“İnşaat sektörü 400 ile 500 arasında farklı kalemi besleyen, ekonominin can damarı

olan bir sektör. Sanayi ve ihracatın azaldığı bir dönemde ülke ekonomisi geleceğe

güçlü bir inşaat sektörü taşıyabilir”

“Sadece kısa dönemlik planlama yeterli olmaz, uzun vadede düşen iş gücü

kalitesini artıracak kalifiye eleman ihtiyacına da acilen çözüm bulunmalı”

Şahika Grup Yapı Ortaklarından İç Mimar Murat Altuntaş, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı işsizlik verilerine değinerek, “Ülkemizin inşaat gibi çok önemli bir sektörde ciddi birikimi var. Atılacak doğru adımlarla inşaat, işsizliğe ilaç olabilir” dedi.

Altuntaş, geçen yılın Aralık ayını kapsayan ve yüzde 10,9 oranında açıklanan işsizlik rakamlarının, 3 milyondan fazla kişiyi kapsadığını belirterek, açıklanan veriler içerisinde yer alan gençlerde işsizlik oranının yüzde 19,1 olmasının dikkatle takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

-“Doğrudan ve dolaylı istihdamın adresi inşaat”

Türkiye’nin son yıllarda sağladığı ekonomik istikrarda inşaat sektörünün çok büyük bir sorumluluk üstlendiğini ve bu sorumluluğu bugüne kadar başarıyla yerine getirdiğini söyleyen Altuntaş, şöyle devam etti:

“İnşaat sektörü 400 ile 500 arasında farklı kalemi besleyen, ekonominin can damarı olan bir sektör. Sadece bizim grup bile Beytepe’de inşa ettiği Parktepe konut projesinde 300 civarı kişiye istihdam sağlıyor. Sanayi ve ihracatın azaldığı bir dönemde ülke ekonomisini geleceğe güçlü bir inşaat sektörü taşıyabilir. Ancak sektörde, kalifiye eleman açısından büyük sıkıntı var. Bu noktada kalifiye elemanların yetiştirilerek sektöre kazandırılmasının hem düşen iş gücü kalitesini arttıracağını, hem de bu sayede sektöre katılımı sağlanan genç kardeşlerimizin işsizlik sorununu çözebileceğini düşünüyorum.”

Altuntaş ayrıca, Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediğini hatırlatarak, “Bu hedefe ulaşabilmenin en önemli arterlerinden biri inşaat sektörü. Bu nedenle sektörde atacağınız kısa ve orta vadeli adımlar çok önemli. İlk etapta doğru bir teşvik uygulamasının inşaat sektörüne rahat bir nefes aldıracağına ve rahatlayan inşaat sektörünün Türkiye’yi şaha kaldıracağına inanıyorum” ifadesini kullandı.

Ayrıntılı bilgi için:

Ceren İlbaşı

RPR Medya AŞ

0312219846405301782740

Adres: Beytepe Mahallesi Küme Evleri No: 275 Beytepe / Çankaya - ANKARA  Tel: 0312 474 00 11Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə