Kūrybos psichologija



Yüklə 36,42 Kb.
tarix02.11.2017
ölçüsü36,42 Kb.
#26696

Kūrybos psichologija

Kurso programa 2014


Dėstytojas: Donatas Noreika

Semestras: rudens

Kurso apimtis:

Dalyko (modulio) apimtis kreditais

Visas studento darbo krūvis (val.)

Kontaktinio darbo valandos

Savarankiško darbo valandos

5

135

48 (32 paskaitų, 16 pratybų/seminarų)

87


Tikslai

Padėti giliau suprasti kūrybos procesą ir jį veikiančias sąlygas; geriau pažinti savo pačių bei žmonių, su kuriais teks susidurti profesiniame darbe (klientų, pacientų, mokinių), kūrybiškumą ir mokėti jį paskatinti; pristatyti psichologijos moksle egzistuojančių požiūrių į kūrybą ir kūrybiškumą panoramą; ugdyti sąmoningumą, atsakingumą ir gebėjimą mokytis


Darbo forma: paskaitos, diskusija, savarankiškos užduotys ir vieši pristatymai, kūrybinių užduočių atlikimas
Paskaitų planas

Data

Temos

Rugsėjo 2 d.

  1. Įvadas. Kurso turinys ir atsiskaitymo reikalavimai. Kūrybos pavyzdžiai

Rugsėjo 9 d.

  1. Kūrybos sritys ir būdai. Kūrybos ir kūrybiškumo apibrėžimo problema. Kūrybos psichologija kitų kūrybą nagrinėjančių disciplinų kontekste. Kūrybos psichologijos tyrimo metodai.

Rugsėjo 16 d.

  1. Praktinių kūrybiškumo pavyzdžių analizė (susitikimai su kūrėjais) – 1 (namų darbai: Kyaga et al., 2013; Sawyer, 2012 kitai paskaitai!)

Rugsėjo 23 d.

  1. Kūrybiškumas ir asmenybė. Kūryba ir psichopatologija.

Rugsėjo 30 d.

  1. Kūrybiškumo lavinimo galimybės ir raida ontogenezėje.

Spalio 7 d.

  1. Kūrybos motyvacija

Spalio 14 d.

  1. Kūryba, kaip problemos sprendimas. Kūrybos proceso analizės bendrieji terminai.

Spalio 21 d.

  1. Žinių ir kūrybiškumo ryšys. Analogijų ir metaforų taikymas sprendžiant problemas

Spalio 28 d.

  1. Euristikos ir kūrybinio mąstymo technikos. Vaizduotė ir kūryba. Situaciniai kūrybiškumo veiksniai.

(namų darbai: Creswell et al., 2013 kitai paskaitai!)

Lapkričio 4 d.

  1. Kūrybos proceso etapai. Kūryba ir pasąmonė.

Lapkričio 11 d.

  1. Praktinių kūrybiškumo pavyzdžių analizė (susitikimai su kūrėjais) - 2

Lapkričio 18 d.

  1. Kūrybos neurobiologija.

Lapkričio 25 d.

  1. Kūrybiškumo vertinimo problema. Kūryba ir visuomenė.

Gruodžio 2 d.

  1. Kūrybiškumo teorijos 1

Gruodžio 9 d.

  1. Kūrybiškumo teorijos 2

Gruodžio 16 d.

  1. Praktinių kūrybiškumo pavyzdžių analizė (susitikimai su kūrėjais) - 3

Seminarų planas

Tema

  1. Aš ir kūrybiškumas: nuostatos, motyvacija ir įgūdžiai 1

  1. Aš ir kūrybiškumas: nuostatos, motyvacija ir įgūdžiai 2

  1. Kūrybinio mąstymo technikos ir kūrybiškumo ugdymo metodai

  1. Kūrybinio mąstymo technikos ir kūrybiškumo ugdymo metodai

  1. Praktinių užduočių pristatymai 1

  1. Praktinių užduočių pristatymai 2

  1. Praktinių užduočių pristatymai 3

  1. Praktinių užduočių pristatymai 4


Atsiskaitymas

Galutinį egzamino pažymį sudaro:

60 % - egzaminas iš teorinės kurso dalies (testas iš atvirų ir uždarų klausimų);

40 % - praktinės užduoties įvertinimas


Papildomų taškų galimybė

Už šią papildomą veiklą galima gauti 1 papildomą balą (o jei veikla pasižymėtų išskirtine kokybe ar pareikalautų itin daug darbo ir energijos – 2 balus):



  1. Kūrybinio renginio fakultete suorganizavimas ir aprašymas (muzikinis vakaras, fotografijų paroda, susitikimas su įdomiu žmogumi, kūrybinė akcija ar kt.). Renginio idėja ir planas turi būti iš anksto suderinti su dėstytoju. Renginys turi būti organizuojamas specialiai šiam kursui (netinka pristatyti renginius, kuriuos ir šiaip būtumėte organizavę). Renginys turi būti trumpai aprašytas (2-4 psl.), apibūdinant kilusius sunkumus, jausmus ir įvertinant rezultatą.

  2. Klausimų ir užduočių kūrimas. Per paskaitas išeitoms temoms sukurti kuo įdomesnių klausimų ar praktinių užduočių. Darbą būtina iš anksto derinti su dėstytoju.

  3. Psichologijos sąvokų ir problemų videoiliustracijos. Iš paskaitų medžiagos pasirinkti vieną ar kelias sąvokas ar problemas ir sukurti filmuką, iliustruojantį pasirinktus reiškinius.


Privaloma literatūra

  • Creswell, J.D., Bursley, J.K., and Satpute, A.B. (2013) Neural Reactivation Links Unconscious Thought to Decision Making Performance Social, Cognitive & Affective Neuroscience, Vol. 8, P. 863-869 http://scan.oxfordjournals.org/content/8/8/863.short

  • Kyaga, S., Landén, M., Boman, M., Hultman, C.M., Långström, N., and Lichtenstein, P. (2013) Mental illness, suicide and creativity: 40-Year prospective total population study. Psychiatry research, Vol. 47, P. 83-90

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022395612002804

  • Sawyer K. (2012) Creativity and Mental Illness: Is There a Link? Huffington Post http://www.huffingtonpost.com/dr-r-keith-sawyer/creativity-and-mental-ill_b_2059806.html


Papildoma literatūra

  1. Sawyer K. W. Explaining creativity: the science of human innovation. Oxford university press, 2005, 2012.

  2. The Cambridge handbook of creativity / edited by James C. Kaufman, Robert J. Sternberg. Cambridge University Press, 2010.

  3. Runco, Mark A. Creativity: theories and themes: research, development, and practice. Elsevier Academic Press, 2007.

  4. Weisberg R. W. Creativity: Understanding innovation in problem solving, science, invention and the arts. Wiley, 2006.

  5. Creativity, psychology and the history of science / edited by Howard E. Gruber and Katja Bödeker. Dordrecht: Springer, 2005. (prieinama iš VU bibliotekos puslapio: https://lanka.vu.lt/F/RAKJ5J73SE7X7GCNJMNTKD17P2627DMLVCN8SC29G2GK6VF3V5-33984?func=full-set-set&set_number=094114&set_entry=000031&format=999)

  6. Creativity and reason in cognitive development / edited by James C. Kaufman, John Baer. Cambridge University Press, 2006.

  7. Handbook of creativity / edited by Robert J. Sternberg. Cambridge university press, 1999.

  8. VanGundy A. 101 activities for teaching creativity and problem solving. San Francisco: Pfeiffer, 2005.


Praktinė užduotis

Semestro eigoje sukurti kūrinį ir aprašyti kūrybos procesą. Kūrybos kryptį galima pasirinkti – tai gali būti meno kūrinys, mokslinio tyrimo projektas, socialinis veiksmas, maisto produktas ar kt. Rekomenduojame, kad kūrinys būtų įdomus, kam nors naudingas, tačiau svarbiausia – kad kūrybos procesas būtų įdomus ir naudingas jums patiems. Atsiskaitymui svarbūs du aspektai: 1) kūrinio atlikimas ir pristatymas; 2) kūrybos proceso aprašymas pagal pateiktą schemą.

1) Kad galėtume kuo geriau susipažinti su jūsų kūriniu, kaip nors jį fiksuokite. Eilėraštį galėsite tiesiog atsiųsti. Muzikos kūrinį įrašykite. Vakarienę galėsit nufotografuoti, o galbūt atnešti ką nors mums paragauti. Vaizduojamojo meno kūrinius galite fotografuoti, filmuoti, apklausti kūrinį mačiusius ar išbandžiusius žmones ir pan. – pasitelkite vaizduotę. Pristatymui seminarų metu reikės paruošti apie 20 min. prezentaciją, kurioje pristatysite savo kūrinį ir papasakosite apie savo kūrybinį procesą.

2) Aprašykite kūrybos procesą pagal pateiktą schemą (schemos laikytis būtina!):



  • Etapai. Trumpai aprašykite kūrybinio proceso raidą. Kas kito kūrybos proceso metu? Kokias proceso stadijas galėtumėte išskirti? Palyginkite savo kūrybos procesą su paskaitose minėtų autorių išskirtomis kūrybos proceso stadijomis. Ar jūsų atveju pasireiškė kitų autorių išskirtos stadijos (pvz. inkubacija)?

  • Jausmai, potyriai kūrybos proceso metu. Aprašykite kūrybos proceso metu kilusius potyrius. Ar sutinkate su autoriais, kurie teigia, kad kūryba suteikia gyvenimui prasmę? Ar savo kūrybos proceso metu jautėtės pakiliai, įkvėptai? Kokių neigiamų emocijų išgyvenote?

  • Pasąmonės vaidmuo. Aprašykite ir įvertinkite, kokius savo kūrybos procese pastebėjote intuicijos, pasąmonės, primityvių, pirminių psichikos procesų pasireiškimus. Ar jūsų kūrybos procese buvo svarbūs vaizdiniai? Sapnai? Įvardinkite jei pastebėjote kokių nors konkretesnių psichoanalitikus dominančių reiškinių pasireiškimus savo individualiu atveju.

  • Aplinkybių įtaka. Panagrinėkite jūsų kūrybos proceso aplinką (fizinę aplinką, žmones). Kuo aplinka galėjo prisidėti prie to, kad jūsų kūrybos procesas/rezultatas buvo būtent toks, o ne kitoks? Kaip manote, kaip veikė ta aplinkybė, kad jūs atlikinėjote privalomą užduotį „Kūrybos psichologijos“ kursui? Palyginkite savo patirtį su paskaitose girdėtomis kitų autorių mintimis apie privalomai atliekamas užduotis ir kūrybiškumą.

  • Motyvacija ir jos svyravimai. Panagrinėkite savo motyvaciją atliekant šią kūrybinę užduotį. Kiek tai buvo vidinė, kiek išorinė motyvacija? Aprašykite dinamiką – kaip kito motyvacija proceso metu.

  • Taikyti metodai. Pabandykite pažiūrėti į savo kūrybos procesą iš šono: kokius „metodus“ jūs taikėte? Pvz. kaip gimė kūrinio idėja? Vos išgirdę užduotį jau žinojote, ko imsitės? Įsivardinote kelias galimybes ir pasirinkote vieną iš jų? Su kuo nors tarėtės? Kaip rinkotės priemones? Kaip idėja kito proceso metu? Ar/kokias euristikas taikėte? Kaip kūrinyje pasireiškė patirtis, perkelta iš jūsų pačių ankstesnės veiklos ar kitų žmonių darbų? Gal kūrybos proceso metu buvo „užstrigimų“ (fiksacijos)? Kaip pavyko tai įveikti? Kokius dar dėsningumus, įvardintus kūrybos proceso tyrinėtojų, pastebėjote savo darbe?

  • Asmeninės savybės. Kokios jūsų asmeninės savybės pasireiškė kūrybos proceso metu? Kokie jūsų individualaus stiliaus bruožai atsispindi jūsų kūrinyje? Kokias žinias ir gabumus panaudojote kurdami?

  • Kaip įvertintumėte savo darbą? Kas jame jums labiausiai ir kas mažiausiai patinka? Kiek balų sau skirtumėte už šį kūrinį (tai neturės įtakos egzamino pažymiui ;) – D.N.)? Kuo jums buvo naudinga ši užduotis? Ko išmokote? Ką galėsite panaudoti tolesniame gyvenime?

Kūrinio aprašymą įkelkite į VU Virtualaus Mokymo sistemą iki 2014 m. spalio 28 d. 15.00 val.
Praktinės užduoties vertinimo kriterijai

Vertinami šie darbo aspektai:

1. Darbo struktūra. Darbas turi būti aprašytas pagal pateiktą darbo schemą – turi būti bent trumpai aptarti visi schemoje išskirti kūrybinio proceso aspektai.

2. Aprašo susietumas su konkrečiu atliktu kūriniu. Apraše turi būti ne abstrakčiai analizuojami teoriniai kūrybos aspektai, o gilinamasi į tų aspektų pasireiškimą konkrečiame nagrinėjamame kūrybos procese.

3. Įdėto darbo kiekis ir kokybė (kiek ir kokio darbo pareikalavo kūrinys?).

4. Pateikimo ir kalbos tvarkingumas, stilius, citavimo taisyklių laikymasis. Darbas turi būti pateiktas laiku! Už vėlavimą pateikti darbą mažinamas pažymys – 0,5 balo už vieną pavėluotą dieną.

Vertinimo lygiai:

9-10 balai: Kūrinys laiku ir kokybiškai atliktas ir sistemingai išanalizuotas. Laikytasi aprašo schemos, atsakyta į visus klausimus. Pristatymo struktūra logiška, nuosekli. Remiamasi teorine medžiaga ir ji adekvačiai susiejama su nagrinėjamu kūriniu. Aprašas ne abstrakčiai nagrinėja teorinius aspektus, o teoriją ir žinomus mokslinius tyrimus sieja su nagrinėjamu kūriniu.

7-8 balai: Kūrinys tvarkingai atliktas ir aprašytas, tačiau esama kai kurių trūkumų: aptarti ne visi kūrybinio proceso aspektai, apraše nagrinėjami teoriniai aspektai per mažai susieti su konkrečiu nagrinėjamu kūriniu, aprašas labai siauras, lakoniškas, pateiktas pavėluotai, kūrinys atliktas skubotai, tekstas netvarkingas, nesilaikoma citavimo taisyklių.

5-6 balai: Kūrinys atliktas ir/ar aprašytas, tačiau yra svarbių trūkumų: kūrinys atliktas ir/ar aprašytas paviršutiniškai, skubotai, nesilaikyta pateiktos aprašo schemos, nesiremiama teorija arba iš jos citavimo akivaizdžios supratimo klaidos, teorija nesusieta su konkrečiu nagrinėjamu kūriniu, tekstas netvarkingas, nenurodomi cituojami autoriai.



0-4 balai: Kūrinys ir/arba aprašas nepateiktas visai arba yra esminių trūkumų: aprašas itin trumpas, netvarkingas, nesilaikyta pateiktos schemos, tekstas nerišlus, labai žymiai vėluojama pateikti.
Yüklə 36,42 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin