Mavzu: Kashtachilikning rivojlanish tarixi va ish usullari.
Darsning maqsadi:
a)Ta’limiy maqsad:
- o’quvchilarga kashtachilikda ishlatiladigan asbob uskunalar haqida tushuncha berish.
- o’quvchilar asboblarining ishlatilishi haqida tushuncha berish va ularga ko’nikma hosil qilish.
b) Tarbiyaviy maqsad:
- o’quvchilarni jamoa bo’lib ishlashga zakovat usulida tayyorgarlik munosabatini aniqlash.
d) Rivojlantiruvchi maqsad:
- o’quvchilarning qo’l mehnatidan qanday foydalanganligini namoyish eta olish.
II. Asosiy shakli va turi.
Uslub: Aralash.
Shakl: Klaster, keys-texnologiya
Vositalar: Plakat, rasm, ko’rgazmalar, angishvona, qaychi, iplar, ignalar, metr va materiallar.
Usullar: Slayd, electron darslik.
Baholash mezoni: Rag’batlantirish, 5 ballik reyting tizimi asosida.
III. O’quv manbalari.
Darslik, metodik qo’lanma.
Internet resurslari:WWW uzedi.uz, WWW ziyonet.uz. WWW.urok.ru.
Elektron resurslar: Multimediya umumta’lim dasturlarini rivojlantirish dasturlarini rivojlantirish markazi resurslari.
IV. Dars tavsiloti va texnologik xaritasi.
T/r
|
Dars bosqichlari
|
Qisqacha tavsif
|
Qo’llanila-digan usullar
|
Ajratilgan vaqt
|
1.
|
Tashkiliy qism
|
Salomlashish
Davomatni tekshirish.
Navbatchi hisoboti.
4. Ma’naviyat daqiqasi. O’zbekistonimizda milliy kashtachiligimizga bo’lgan qiziqish va talablar haqida fikr bildirish.
|
Muloqot
|
3
|
2
|
O’tilgan mavzu va uy vazifasi tahlili
|
1.Darslikdagi 1,2,3,4 savollarga javoblar eshitish.
|
Savol – javob
|
10
|
3
|
Motivatsiya
|
“Ipsiz mashina-jonsiz bir inson” iborasini tushuntirib bering.
|
Bahs- munozara
|
2
|
4
|
Yangi mavzuning qisqacha bayoni
|
Kashta bezak san’at turi.
Kashtachilida stol, stul, tikilgan namunalar, sidirg’a gazlamalar, igna, angishvona, qaychi, turli ranglardagi ip, ilmoqli bigiz , karton va texnologik xarita kerak bo’ladi.
|
Klaster usuli
|
20
|
5
|
Mavzuni mustahkamlash
|
Dars yuzasidan testlar orqali mustahkamlash.
Kashta tikishda angishvona qanday tayyorlanadi?
a) rangda; b) katta kichikligiga qarab ; s) barmoqning yo’g’onligiga qarab
2. Kashtachilikda ipning uchi tugiladimi?
a) Tugilmayadi ; b) qavbiq bilan puxtalanadi ; s) tugiladi.
3. Kashtachilikda qaychi qanday vazifani bajaradi?
a) bichishda; b) ipni qiyib tashlashda ; s) tikishda.
4. Kashtachilikda nima qanday tanlab olinadi?
a) bo’yiga qarab ;
b) katta-kichikligiga qarab
s) Uzun-kaltaligiga qarab
|
Musobaqa
“Klaster”
|
5
|
6
|
O’quvchilar bilimini baholash
|
“5” baholi tizim asosida, yulduzchalar yoki “Barakalla” yozilgan kichik kartochkalar bilan rag’batlantirish.
|
5 ballik tizim
|
2
|
7
|
Uy vazifasini belgilash.
|
Mavzuni o’qib kelish.
Erkin mavzuda kashta tikib kelish.
|
Suhbat
|
1
|
8
|
Darsni yakunlash. Dars maqsadidan xulosa chiqarish.
|
Demak, kashtachilik milliyligimizning ramzi hisoblanadi. Xalq ustalari kashta tikib bezagan buyumlar chiroyli gullari bilan, ranglarining bir-biriga moslgi, to’la mutanosibligi, bajarish usullarining aniqliligi bilan ajralib turadi.
|
Suhbat
|
1
|
Darsning borishi: Salomlashish ,davomatni tekshirish, hisoboti, o’quvchilarni darsga tayyorlash. Ma’naviyat daqiqasi. O’zbekistonimizda milliy kashtachiligimizga bo’lgan qiziqish va talablar haqida fikr bildirish.
Dostları ilə paylaş: |