Ministarstva za evropske integracije



Yüklə 310,93 Kb.
səhifə1/3
tarix03.04.2018
ölçüsü310,93 Kb.
#46305
  1   2   3



Crna Gora

Ministarstvo za evropske integracije


IZVJEŠTAJ O RADU

MINISTARSTVA ZA EVROPSKE INTEGRACIJE

Decembar, 2009. godine



1. U V O D




Izvještaj o radu Ministarstva za evropske integracije pripremljen je u skladu sa Zakonom o državnoj upravi (Sl.list RCG br.38/03 i Sl.list CG 22/08) i Uredbom o organizaciji i načinu rada državne uprave (Sl.list CG 59/09).




Sadrži rezultate rada koje je Ministarstvo za evropske integracije ostvarilo od dana osnivanja – 9. jula 2009. godine do 31. decembra 2009. godine.



2. NADLEŽNOST I ORGANIZACIJA RADA MEI

Ministarstvo za evropske integracije, saglasno članu 19 Uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave, obavlja poslove koji se odnose na upravljanje procesom pridruživanja i pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, u dijelu praćenja sprovođenja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i Privremenog sporazuma o trgovini i srodnim pitanjima između Evropske zajednice i njenih država članica, sa jedne strane, i Crne Gore, sa druge strane, kao i koordinaciju i praćenje rada zajedničkih tijela, osnovanih Sporazumom; međuresorske pripreme i koordinaciju procesa pregovora sa Evropskom unijom; pripremu i redovnu reviziju strateških dokumenata vezanih za proces evropskih integracija; saradnju državnih organa sa institucijama, organima i tijelima Evropske unije, njenim državama članicama, državama kandidatima i potencijalnim kandidatima u procesu pridruživanja i pristupanja Evropskoj uniji; poslove koordinacije usklađivanja propisa sa propisima Evropske unije, kao i potvrđivanje obrasca i tabele o usklađenosti propisa sa propisima Evropske unije; koordinaciju prevođenja, priprema i razvoja nacionalne verzije propisa Evropske unije i koordinaciju stručne i pravne redakture i lekture prevedenih propisa evropskog zakonodavstva; koordinaciju prevođenja domaćeg zakonodavstva na neki od zvaničnih jezika Evropske unije, upravljanje bazama za podršku procesa prevođenja, saradnju sa institucijama, organima i tijelima Evropske unije na području prevođenja, kao i saradnja sa ministarstvima, drugim državnim organima i institucijama u Crnoj Gori na području prevođenja; realizaciju procesa programiranja, monitoringa i evaluacije programa tehničke i finansijske podrške Evropske unije, njenih država članica i druge pomoći koje se odnose na proces pridruživanja Evropskoj uniji; informisanje javnosti o Evropskoj uniji i procesu pridruživanja i pristupanja Evropskoj uniji; saradnju u procesu pridruživanja i pristupanja Evropskoj uniji sa tijelima Skupštine Crne Gore; saradnju sa Misijom Crne Gore pri Evropskoj uniji i drugim diplomatsko-konzularnim predstavništvima Crne Gore u inostranstvu na području pridruživanja i pristupanja Evropskoj uniji, kao i druge poslove koji su mu određeni u nadležnost.


Saglasno Pravilniku o organizaciji i sistematizaciji poslova, usvojenom na sjednici Vlade od 9. jula 2009. godine, rad Ministarstva organizovan je u pet sektora i jednu službu, i to:

  • Sektor za koordinaciju procesa pridruživanja

  • Sektor za prevođenje, informatičku podršku i komunikacije

  • Sektor za programiranje, monitoring i evaluaciju tehničke i finansijske podrške EU

  • Sektor za programe prekogranične saradnje

  • Služba za opšte i finansijske poslove

­­U skladu sa Pravilnikom, broj sistematizovanih službeničkih i namješteničkih mjesta utvrđen je na 45 izvršilaca.


Zakonom o Budžetu za 2009. godinu predviđena su sredstva za finansiranje zarada za manji broj izvršilaca u dotadašnjem Sekretarijatu za evropske integracije, nego što je bilo predviđeno sistematizacijom radnih mjesta tog Sekretarijata. Osnivanjem Ministarstva za evropske integracije, bilo je neophodno obezbijediti planirani iznos sredstava za bruto zarade zaposlenih u Ministarstvu do kraja budžetske godine, što je i realizovano realokacijom planiranih budžetskih sredstava Sekretarijata za evropske integracije za 2009. godinu.
Ostvareni izdaci Ministarstva u 2009. godini (od dana osnivanja do kraja tekuće godine) iznosili su ukupno 437,008.14 €, od čega je za programske aktivnosti i druge ugovorene usluge utrošeno 231,898.42 €. Prema Završnom računu, učešće izdataka Ministarstva u Budžetu CG (uključujući i Sekretarijat za evropske integracije) iznosilo je 0.12%.

3. REALIZACIJA PROGRAMSKIH AKTIVNOSTI MEI I ZAKLJUČAKA VLADE
U skladu sa Programom rada Vlade, kojim su definisane obaveze ovog Ministarstva u periodu od osnivanja do kraja 2009. godine, po uspostavljenim sektorima realizovane su sljedeće obaveze:
3. 1 SEKTOR ZA KOORDINACIJU PROCESA PRIDRUŽIVANJA

3. 1.1 Rad zajedničkih tijela CG i EU / sastanci Pododbora i unaprijeđeni stalni dijalozi


U Sektoru za koordinaciju procesa pridruživanja, koji je organizaciono nastavio da funkcioniše u okviru MEI, u prvoj polovini godine realizovane su značajne aktivnosti, u koordinaciji sa tadašnjim Kabinetom potpredsjednika Vlade za evropske integracije, na pripremi sastanaka zajedničkih tijela Evropska komisije i Crne Gore1. U skladu sa temama sastanaka, pripremljeni su i Evropskoj komisiji dostavljeni odgovarajući detaljni prilozi, u cilju kvalitetnog praćenja realizacije preuzetih obaveza, odnosno napretka u datoj oblasti. Kvalitetna priprema i realizacija ovih sastanaka istovremeno je bila i dobra osnova za pripremu Upitnika Evropske komisije, odnosno za pripremu državnih organa i institucija Crne Gore za proces pripreme odgovora na pitanja iz Upitnika EK.



3.1.2 Proces pripreme odgovora na pitanja iz Upitnika Evropske komisije
Na predlog Ministarstva za evropske integracije Vlada Crne Gore je na sjednici održanoj 25. juna 2009. godine usvojila Informaciju o potrebi formiranja novih koordinacionih struktura za sljedeće faze procesa evropskih integracija.

Shodno tome, na sjednici održanoj 9. jula 2009. godine, Vlada Crne Gore je usvojila Informaciju o pripremama za Upitnik Evropske komisije sa Predlogom uputstva za pripremu odgovara na pitanja iz Upitnika, kao i Odluku o obrazovanju Komisije za evropske integracije (Sl. list CG, br. 26/09) i Odluku o obrazovanju grupa za evropske integracije i podgrupa za pregovaračka poglavlja (Sl. list CG, br. 26/09).


Uputstvo za pripremu odgovara na pitanja iz Upitnika sadrži precizne odredbe koje se odnose na nosioce aktivnosti u pripremi odgovora na pitanja iz Upitnika EK, postupak dostavljanja i raspoređivanja pitanja iz Upitnika EK, pripremanje odgovora i priloga na pitanja iz Upitnika EK, dostavljanje i stručnu provjeru odgovora, prevođenje, saradnju nadležnih organa državne uprave i institucija, kao i informisanje javnosti.
Komisija za evropske integracije, sedam grupa za evropske integracije i 35 podgrupa za pregovaračka poglavlja imala su značajnu ulogu u pripremi odgovora na pitanja iz Upitnika EK. Obrazovanje ovih struktura obezbijedilo je institucionalnu i ličnu odgovornost u kontekstu pripreme odgovora na pitanja iz Upitnika EK, koordinaciju grupa i podgrupa iz nadležnih ministarstava i drugih državnih organa, do njihove konačne verifikaciji i usvajanja od strane Vlade Crne Gore.
Vlada Crne Gore je u toku procesa pripreme odgovora na Upitnik EK od Evropske komisije četiri puta zatražila dodatna pojašnjenja na odredjeni broj pitanja i ostvarivala redovnu komunikaciju sa predstavnicima Delegacije EK u Crnoj Gori.

Neposredno nakon dobijanja Upitnika EK, Ministarstvo za evropske integracije je pripremilo okvirni Plan aktivnosti u procesu odgovaranja na Upitnik EK za period avgust - novembar 2009. godine, zajedno sa šemom svih organizacionih struktura uključenih u proces odgovaranja na Upitnik EK, zatim, tabelarnim pregledom broja pitanja po poglavljima, koji je Vlada Crne Gore usvojila na sjednici održanoj 30. jula 2009. god.

U skladu sa zaključkom Vlade od 30. juna 2009. god, Ministarstvo za evropske integracije je svake nedelje pripremalo i dostavljalo Vladi redovne izvještaje o realizovanim aktivnostima u procesu odgovaranja na pitanja iz Upitnika EK.

Tako je na sjednici održanoj 3. septembra 2009. godine Vlada Crne Gore usvojila prvi redovni izvještaj, nakon čega je u izvještajnom periodu usvojeno još 10 nedeljno ažuriranih izvještaja o realizovanim aktivnostima u procesu odgovaranja na pitanja iz Upitnika EK.


U procesu pripreme odgovora na pitanja iz Upitnika učestvovalo je oko 1000 državnih službenika, uključujući i delegirane poslanike za dio političkih kriterijuma, zatim lokalne i inostrane eksperte, IT podršku i Prevodilački centar. Pripremljen je poseban softver za praćenje procesa odgovaranja, kao i za prevođenje na engleski jezik. Mediji su bili redovno informisani o cijelom toku procesa.
Odgovori su pripremljeni na 4433 strane, razrađeni na 4.000 podpitanja. Uz odgovore, pripremljen je i veliki broj aneksa, koje čine: zakoni, podzakonski akti, traženi međunarodni ugovori, strategije i ostali dokumenti (265 dokumenata, na cca. 9000 strana).
U završnoj fazi pripreme odgovora, Verifikaciona komisija, koju čini 8 ministara, zasijedala je devet puta i potvrdila tekstove svih pripremljenih poglavlja.

Vlada Crne Gore je na sjednici održanoj 26. novembra 2009. godine usvojila Finalni izvještaj o realizovanim aktivnostima na pripremi odgovora na Upitnik Evropske komisije s predlogom odgovora na pitanja.

Priprema odgovora na Upitnik EK bila je najveći i najsloženiji administrativni poduhvat crnogorskih institucija od sticanja nezavisnosti i predstavlja čvrstu opredjeljenost Crne Gore za dalje demokratske i ekonomske reforme u zemlji i dinamičan proces evropskih integracija.

23. decembra 2009.godine Evropska komisija dostavila je Ministarstvu za evropske integracije prvi set dodatnih pitanja – 21 pitanje iz oblasti slobodnog protoka kapitala, na koje je potrebno odgovoriti do kraja januara 2010.godine. Koordinacija aktivnosti je u toku, kao i priprema prvih ekspertskih misija, koje će doći 15. februara i 8. marta 2010.godine.




      1. Prilog Godišnjem izvještaju o napretku Crne Gore u procesu stabilizacije i

pridruživanja za 2009. godinu

Ministarstvo za evropske integracije je u koordinaciji sa nadležnim institucijama pripremilo Prilog godišnjem izvještaju Evropske komisije o napretku Crne Gore u procesu stabilizacije i pridruživanja za 2009. godinu koji je proslijeđen Evropskoj komisiji, koji je Vlada usvojila na sjednici, u septembru 2009. godine.


3.1.4 Izvještaj o realizaciji obaveza iz Nacionalnog programa za integraciju Crne Gore u Evropsku uniju /2008-12/ za period januar - decembar 2009. godine
Vlada Crne Gore je na sjednici održanoj 24. decembra 2009. godine usvojila Izvještaj o realizaciji obaveza iz Nacionalnog programa za integraciju Crne Gore u Evropsku uniju /2008-12/ za period januar - decembar 2009. godine, koju je pripremilo Ministarstvo za evropske integracije.


      1. Izjava usklađenosti sa tabelom usklađenosti

Vlada Crne Gore je na sjednici od 2. jula 2009. godine usvojila je Informaciju o uvođenju revidirane Izjave usklađenosti propisa Crne Gore sa odgovarajućim propisima Evropske unije, sa Tabelom usklađenosti, koju je pripremilo ovo Ministarstvo. Uz ovu Informaciju usvojeni su Obrazac Izjave usklađenosti propisa Crne Gore sa odgovarajućim propisima Evropske unije, Obrazac Tabele usklađenosti, kao i Metodologija za popunjavanje Izjave usklađenosti propisa Crne Gore sa odgovarajućim propisima Evropske unije, i Tabele usklađenosti. Navedeni dokumenti sačinjeni su u skladu sa preporukama iz Godišnjeg izvještaja Evropske komisije o napretku Crne Gore za 2008. godinu. Primjena ovih obrazaca, u skladu sa Metodologijom, obezbijediće praćenje stepena usklađenosti propisa Crne Gore sa odgovarajućim izvorima prava Evropske unije i biti osnov za formiranje baze podataka Nacionalnog Aquisa.



Ministarstvo za evropske integracije donijelo je Uputstvo za ocjenu usklađenosti propisa Crne Gore sa odgovarajućim propisima Evropske unije (Sl. list CG, br. 61/09), kojim se propisuje način sačinjavanja Izjave o usklađenosti propisa Crne Gore sa odgovarajućim propisima Evropske unije i Tabele usklađenosti. Uputstvo će se primjenjivati od 1. januara 2010. godine, a u okviru Twinning projekta Pravne harmonizacije sačinjen je plan obuka za državne službenike, u čijem je djelokrugu priprema i popunjavanje navedenih Obrazaca.
U periodu od 6 mjeseci (9. jula 2009. do 21. decembra 2009.) Odsjek za harmonizaciju zakonodavstva je pripremio mišljenja na 132 akta, od čega na 84 zakona i 48 podzakonskih akata.


Slijedi tabelarni prikaz aktivnosti u ovoj oblasti:

JUL

R.b.

Naziv propisa

Ministartsvo

1

Predlog odluke o organizovanju Javne ustanove Obrazovni centar - Plužine

MPN

2

Nacrt zakona o teritorijalnoj organizaciji Crne Gore

MUP

3

Nacrt zakona o izmjenama i dopunama zakona o lokalnoj samoupravi

MUP

4

Predlog zakona o alkoholnim pićima

MPŠV

5

Predlog uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave

MUP

6

Predlog pravilnika o parametrima kvaliteta usluge, graničnim vrijednostima i metodama mjerenja parametara za korišćenje jedinstvenog evropskog broja 112 za pozive u nevolji

MSPT

7

Predlog pravilnika o sadržaju i načinu vođenja registra operatora, odobrenih radio-frekvencija i dodijeljenih numeracija i adresa

MSPT

8

Predlog pravilnika o načinu, uslovima i dinamici uvođenja jedinstvenog evropskog telefonskog broja 112 za pozive u nevolji, kao i kvalitetu usluge opsluživanja poziva upućenih na taj broj

MSPT

9

Predlog pravilnika o uslovima i načinu korišćenja minimalnog seta zakupljenih linija

MSPT

10

Predlog zakona o potvrđivanju sporazuma između Vlade Crne Gore i Kabineta ministara Ukrajine o uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima

MF

AVGUST

11

Nacrt uredbe o vjetroelektranama

ME

12

Konvencija o saradnji između Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede (Crna Gora) i Mutualité Sociale Agricole (Francuska)

MPŠV

13

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštitniku ljudskih prava i sloboda

MZLJMP

14

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti na radu

MRSS

15

Predlog zakona o visini stope zatezne kamate

MF

16

Predlog uredbe o izmjenama i dopunama Uredbe o visini naknada, načinu obračuna i plaćanja naknada zbog zagađivanja životne sredine

MUPZŽS

17

Predlog Zakona o dopunama Zakona o elektronskim komunikacijama

MSPT

SEPTEMBAR

18

Predlog uredbe o zakonskim mjerilima za koje je obavezno ovjeravanje, odnosno odobrenje tipa mjerila

ME

19

Nacrt zakona o šumama

MPŠV

20

Regionalni sporazum o radiotelefonskoj službi na unutrašnjim plovnim putevima

MSPT

21

Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o vraćanju i prihvatanju lica čiji je ulazak ili boravak nezakonit

MUP

22

Predlog zakona o prekursorima

MZ

23

Predlog zakona o dopunama zakona o strancima

MUP

24

Nacrt Zakona o prestanku važenja Zakona o Agenciji Crne Gore za prestrukturiranje privrede i strana ulaganja

ME

25

Nacrt uredbe o uslovima organizovanja javne i aukcijske prodaje robe

ME

26

Nacrt uredbe o načinu razmjene informacija o proizvodima koji predstavljaju rizik

ME

27

Predlog osnove za vođenje pregovora i zaključivanje Memoranduma o razumijevanju između Ministarstva unutrašnjih poslova i javne uprave Crne Gore i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Austrije o jačanju saradnje u oblasti unutrašnje bezbjednosti

MUP

28

Predlog zakona o hidrografskoj djelatnosti

MUPZŽS

29

Predlog zakona o stanovanju i održavanju stambenih zgrada

MUPZŽS

30

Nacrt zakona o zaštiti od nasilja u porodici

MP

31

Nacrt zakona o arhivskoj djelatnosti

MKSM

32

Nacrt zakona o bibliotečkoj djelatnosti

MKSM

33

Nacrt zakona o muzejskoj djelatnosti

MKSM

34

Predlog zakona o informacionoj bezbjednosti

MID

OKTOBAR

35

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o manjinskim pravima i slobodama

MZLJMP

36

Predlog Uredbe o ratifikaciji Regionalnog aranžmana o pomorskim radio-farovima u evropskoj zoni 1 regiona (Ženeva, 1949. godine)

MSPT

37

Predlog Uredbe o Ratifikaciji regionalnog sporazuma o radio-difuziji u Evropskom regionu (Štokholm, 1961. godine)

MSPT

38

Predlog Uredbe o ratifikaciji protokola za Izmjene i dopune Regionalnog sporazuma za evropsko radio-difuzno područje – Štokholm, 1961. godine (Ženeva, 1985. godine)

MSPT

39

Predlog Uredbe o ratifikaciji Regionalnog sporazuma koji se odnosi na korišćenje frekvencija od strane radio-difuzne službe u opsezima hektometarskih talasa u regionima 1 i 3 i u opsezima kilometarskih talasa u regionu 1 (Ženeva, 1975. godine)

MSPT

40

Nacrt zakona o žigu

ME

41

Predlog Zakona o potvrđivanju amandmana na član XII (s) (II) sporazuma o međunarodnoj telekomunikacionoj satelitskoj organizaciji (ITSO)

MSPT

42

Predlog Zakona o potvrđivanju završnih akata Regionalne konferencije o radio-komunikacijama za planiranje digitalne terestrijalne radiodifuzne službe u djelovima regiona 1 i 3, u frekvencijskim opsezima 174-230 MHz i 470-862 MHz (RRC-06)

MSPT

43

Predlog zakona o potvrđivanju Konvencije Savjeta Evrope o izbjegavanju apatridnosti u vezi sa sukcesijom država

MUP

44

Predlog zakona o potvrđivanju Evropske konvencije o državljanstvu

MUP

45

Predlog Zakona o potvrđivanju Protokola o izmjenama i dopunama određenih djelova Regionalnog sporazuma za Evropsku radiodifuznu zonu (Štokholm, 1961.) sa Rezolucijama (RRC-06-Rev. ST61)

MSPT

46

Predlog zakona o potvrđivanju Protokola o izmjenama i dopunama Konvencije o Međunarodnoj organizaciji za pokretne satelite

MSPT

47

Nacrt zakona o energetici

ME

48

Nacrt zakona o stočarstvu

MPŠV

49

Predlog Zakona o ratifikaciji Instrumenata koji dopunjuju Ustav Međunarodne unije za telekomunikacije (Ženeva, 1992) i Konvenciju Međunarodne unije za telekomunikacije (Ženeva, 1992), kako je dopunjeno Konferencijama Opunomoćenika (Kjoto, 1994; Mineapolis, 1998; Marakeš, 2002), a usvojeno Konferencijom Opunomoćenika (Antalija, 2006)

MSPT

50

Predlog zakona o potvrđivanju Konvencije o uspostavljanju Evropskog ureda za komunikacije (ECO)

MSPT

51

Predlog odluke o utvrđivanju broja radnih dozvola za strance za 2010. godinu

MRSS

52

Predlog uredbe o načinu i postupku prijave stavljanja ambalaže i upakovanih proizvoda na tržište, osnivanja sistema preuzimanja, sakupljanja i obrade otpadne ambalaže i rada tog sistema

MUPZŽS

53

Predlog zakona o potvrđivanju Protokola o izmjenama Evropske konvencije o suzbijanju terorizma

MUP

54

Predlog osnove za zaključivanje Evropske okvirne konvencije o prekograničnoj saradnji između teritorijalnih zajednica ili vlasti

MUP

55

Dodatni protokol uz Evropsku povelju o lokalnoj samoupravi o pravu učešća u poslovima lokalnih vlasti

MUP

56

Dodatni protokol uz Evropsku okvirnu konvenciju o prekograničnoj saradnji između teritorijalnih zajednica ili vlasti

MUP

57

Protokol br. 2 uz Evropsku okvirnu konvenciju o prekograničnoj saradnji između teritorijalnih zajednica ili vlasti u vezi sa međuteritorijalnom saradnjom

MUP

58

Protokol br. 3 Evropske okvirne konvencije o prekograničnoj saradnji između teritorijalnih jedinica ili vlasti koja se odnosi na grupe za euroregionalnu saradnju

MUP

NOVEMBAR

59

Predlog pravilnika o načinu registracije korisnika usluga javnih komunikacionih mreža

MSPT

60

Predlog Pravilnika o načinu određivanja zone elemenata elektronskih komunikacionih mreža i pripadajuće infrastrukture u kojoj nije dozvoljena gradnja drugih objekata, veličine zaštitne zone i radio koridora

MSPT

61

Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o sprovođenju popisa poljoprivrede 2009. godine

MF

62

Predlog uredbe o sadržaju i načinu vođenja dokumentacione osnove i informacionog sistema o prostoru

MUPZŽS

63

Predlog zakona o turizmu

MT

64

Predlog sporazuma između Vlade Crne Gore i Savjeta ministara Republike Albanije o vraćanju i prihvatanju lica čiji je ulazak ili boravak nezakonit

MUP

65

Predlog zakona o stambenim zadrugama

MUPZŽS

66

Predlog zakona o medicinskim sestrama, babicama i tehničarima

MZ

67

Predlog uredbe o načinu vođenja evidencije pokretnih i nepokretnih stvari i o popisu stvari u državnoj imovini

MF

68

Predlog odluke o organizovanju Javne ustanove za smještaj odraslih – invalidnih i starih lica

MRSS

69

Predlog zakona o zapošljavanju i ostvarivanju prava iz osiguranja od nezaposlenosti

MRSS

70

Predlog odluke o osnivanju Javnog preduzeća za nacionalne parkove

MUPZŽS

71

Predlog zakona o potvrđivanju završnih akata Regionalne administrativne konferencije za planiranje pomorske mobilne i vazduhoplovne radio-navigacione službe na srednjim (MF) frekvencijama

MSPT

72

Predlog zakona o hidrometeorološkim poslovima

MUPZŽS

73

Predlog zakona o zaštiti privatnosti genetičkih podataka i korišćenje genetičkih ispitivanje u medicinske svrhe

MZ

74

Nacrt Zakona o prelasku sa analognog na digitalno zemaljsko emitovanje i prijem radio i televizijskih programa

MSPT

75

Predlog zakona o teritorijalnoj organizaciji Crne Gore

MUP

76

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj samoupravi

MUP

77

Predlog zakona o izmjenama Zakona o državnim službenicima i namještenicima

MUP

78

Nacrt zakona o zaštiti od diskriminacije

MZLJMP

79

Predlog zakona o Fondu rada

MRSS

80

Predlog zakona o potvrđivanju Zajedničke konvencije o sigurnosti upravljanja istrošenim gorivom i sigurnosti upravljanja radioaktivnim otpadom

MUPZŽS

81

Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama

MF

82

Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stečaju i likvidaciji banaka

MF

83

Predlog zakona o potvrđivanju završnih akata Regionalne administrativne konferencije za planiranje VHF za emitovanje zvuka (Regija 1 i dio Regije 3)

MSPT

84

Predlog zakona o uzimanju i korišćenju bioloških uzoraka

MZ

85

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odbrani

MO

86

Predlog zakona o Vojsci Crne Gore

MO

87

Predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica

MF

88

Predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje

MF

89

Predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na upotrebu putničkih motornih vozila, plovnih objekata, vazduhoplova i letilica

MF

90

Predlog Zakona o ratifikaciji međunarodnog ugovora o biljnim genetičkim resursima za hranu i poljoprivredu

MPŠV

91

Predlog pravilnika o uslovima za interoperabilnost digitalne televizijske korisničke opreme

MSPT

92

Nacrt Zakona o kontroli predmeta od dragocjenih metala

ME

93

Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o porezu na dobit pravnih lica

MF

94

Predlog uredbe o utvrđivanju nomenklature carinske tarife za 2010. godinu

MF

95

Predlog uredbe o načinu i postupku prijave stavljanja guma na tržište, osnivanja sistema preuzimanja, sakupljanja i obrade otpadnih guma i rada tog sistema

MUPZŽS

96

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o tajnosti podataka

MO

97

Predlog zakona o investiciono - razvojnom fondu Crne Gore

MF

DECEMBAR

98

Nacrt zakona o šumama

MPŠV

99

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti lica i imovine

MUP

100

Predlog Odluke o kriterijumima za utvrđivanje visine naknade za rad članova radnih tijela, radnih grupa, timova ili drugog odgovarajućeg oblika

MF

101

Predlog Zakona o potvrđivanju Sporazuma o osnivanju Evropske Konferencije Poštanskih i Telekomunikacionih Uprava (CEPT)

MSPT

102

Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o zdravstvenoj zaštiti

MZ

103

Predlog zakona o energetskoj efikasnosti

ME

104

Predlog zakona o zaštiti vazduha

MUPZŽS

105

Predlog za Proglašenje Jadranskog mora za posebno osjetljivo morsko područje

MSPT

106

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim potrebama

MPN

107

Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika

MP

108

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji

MUP

109

Predlog zakona o bibliotečkoj djelatnosti

MKSM

110

Predlog zakona o kulturnim dobrima

MKSM

111

Predlog uredbe o izmjenama i dopunama uredbe o obilježavanju duvanskih proizvoda i alkoholnih pića kontrolnim akciznim markicama

MF

112

Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti

MZ

113

Predlog zakona o pravima pacijenata

MZ

114

Predlog zakona o volonterskom radu

MRSS

115

Predlog Zakona o ugovornim odnosima u željezničkom saobraćaju

MSPT

116

Predlog uredbe o načinu i postupku prijave stavljanja baterija i akumulatora na tržište, osnivanja sistema preuzimanja, sakupljanja i obrade istrošenih baterija i akumulatora i rada tog sistema

MUPZŽS

117

Predlog uredbe o načinu i postupku prijave stavljanja u promet električnih i elektronskih proizvoda na tržište, osnivanje sistema preuzimanja, sakupljanja i obrade otpada od električnih i elektronskih proizvoda i rada tog sistema

MUPZŽS

118

Predlog Uredbe o povjeravanju dijela poslova Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine Javnom preduzeću za upravljanje morskim dobrom i Javnom preduzeću Nacionalni parkovi Crne Gore

MUPZŽS

119

Predlog Uredbe o izmjenama i dopunama Uredbe o slobodnim carinskim prodavnicama

MF

120

Predlog zakona o stečaju

ME

121

Predlog zakona o potvrđivanju Statuta Međunarodne agencije za obnovljive izvore energije

ME

122

Predlog pravilnika sa dopunama pravilnika o metodologiji i načinu obračuna visine godišnje naknade za korišćenje radio-frekvencija

MSPT

123

Predlog uredbe o načinu i postupku prijave ambalaže i upakovanih proizvoda na tržište, osnivanje sistema preuzimanja, sakupljanja i obrade otpadne ambalaže i rada tog sistema

MUPZŽS

124

Nacrt zakona o zaštiti depozita

MF

125

Predlog uredbe o uslovima koje moraju ispunjavati granični prelazi, kategorizaciji graničnih prelaza i radnom vremenu na graničnim prelazima

MUP

126

Predlog zakona o muzejskoj djelatnosti

MKSM

127

Predlog zakona o arhivskoj djelatnosti

MKSM

128

Predlog zakona o sanitarnoj inspekciji

MZ

129

Predlog zakona o radnom vremenu, pauzama u toku radnog vremena mobilnih radnika i uređajima za evidentiranje u drumskom prevozu

MSPT

130

Predlog odluke o kontrolnoj listi za izvoz, uvoz i tranzit robe

ME

131

Predlog Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vijeća Ministara Bosne i Hercegovine o graničnim prelazima za međunarodni saobraćaj

MUP

132

Predlog Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vijeća Ministara Bosne i Hercegovine o graničnim prelazima za pogranični saobraćaj

MUP


3.1.6 Ostale aktivnosti Sektora za koordinaciju procesa pridruživanja
Odjeljenje za koordinaciju, analitiku i izvještavanje je u toku 2009. godine učestvovalo u sljedećim radnim tijelima:

  • Učešće u radu Komisije za inter-resorne aktivnosti Crne Gore u Partnerstvu za mir i priprema priloga za Treći izvještaj o realizaciji aktivnosti iz Individualnog partnerskog akcionog plana (IPAP);

  • Učešće u radu radne grupe za izradu srednjeročnog izvještaja o ostvarivanju Milenijumskih razvojnih ciljeva;

  • Učešće u Komitetu za popis poljoprivrede u cilju sprovođenje prvog poljoprivrednog popisa u Crnoj Gori (Komitet je u osnivanju i očekuje se početak aktivnosti u 2010. godini);

  • Učešće u radu Komisije za implementaciju Projekta za registraciju i indentifikaciju životinja (Komisija je u osnivanju i očekuje se početak aktivnosti u 2010. godini);

  • Učešće u radu predstavnika Vladinih resora za saradnju u Centralnoevropskoj inicijativi, Jadransko-Jonskoj inicijativi i u Procesu saradnje u Jugoistočnoj Evropi;

  • Učešče u radu Komisije za implemantaciju Strategije za poboljšanje položaja RAE populacije;

  • Učešće u pripremi Kalendara značajnih događaja za 2010. godinu;

  • Učešće u radu međuresornog radnog tima za sprovođenje Programa saradnje između Vlade Crne Gore i UNICEF-a;

  • Priprema priloga za Ekonomsko-fiskalni program Crne Gore za 2009. godinu u dijelu koji se odnosi na administrativne reforme;

  • Imenovani su nosioci procesa uspostavljanja Decentralizovanog implementacionog sistema i to: Visoki programski službenik/Senior Programminig Officer – SPO i članovi Jedinice za implementaciju projekata (PIU), koje će u DIS-u pružati tehničku podršku u implementaciji projekata PAO-u.

  • Učešće na obukama o finansijskom upravljanju projektima EU, u okviru projekta: „Prvi koraci u uspostavljanju Decentralizovanog implementacionog sistema – DIS u Crnoj Gori”.




    1. SEKTOR ZA PREVOĐENJE, INFORMATIČKU PODRŠKU I KOMUNIKACIJE



3.2.1 Informatička podrška procesu pripreme odgovora na Upitnik EK
Kao informatička podrška za praćenje i koordinaciju cjelokupnog procesa pripreme i revizije odgovora na Upitnik EK, kreiran je Portal Upitnik. U okviru pripreme za odgovaranje na Upitnik, MEI je, u saradnji sa Ministarstvom za informaciono društvo postavilo projektne zadatke i infrastrukturu na osnovu čega je spoljni saradnik, razvio SharePointPortal kao informatičku podršku odgovaranju na Upitnik EK. Ministartsvo za evropske integracije je organizovalo obuke za korišćenje portala Upitnik kako za učesnike u odgovaranju tako i za prevodioce. Takođe, u procesu pripreme odgovora na Upitnik EK, bila su uvedena i dežurstva službenika MEI na održavanju sistema i stalna pomoć korisnicima što je omogućilo nesmetani cjelodnevni rad (uključujući i vikende) svih 800 korisnika portala, a formiran je i tim za IT podršku, u kome su bili predstavnici MID-a, Monstata, Ministarstva ekonomije, Ministarstva inostranih poslova, Ministarstva unutrašnjih poslova i javne uprave, Ministartsva uređenja prostora i zašite životne sredine i Ministarstva pravde. Predstavnici ovog tima su bili stručna podrška službenicima svog ministarstva, za unošenje odgovora na Portal. U završnoj fazi cjelokupne aktivnosti formatirano je oko 30.000 strana odgovora i aneksa odgovora (tekst Upitnika na oba jezika sa aneksima), što je pomoglo da odgovori na Upitnik, kao i odgovarajući aneksi budu i tehnički korektno obrađeni.
Portal Upitnik je omogućio trenutno (i redovno) izvještavanje o stepenu realizacije odgovora na oba jezika. Sva pitanja iz Upitnika EK nalazila su se na Portalu, a omogućena je i elektronska komunikacija, kao i autorizovani pristup bazi podataka.
Tokom ovog perioda, nastavljeno je sa redovnim aktivnostima koje se odnose na: instalaciju i održavanje softvera (operativni sistemi, antivirus, NPI, dijagnosticiranje problema u radu sa softvetom, instalacija softvera); hardversko održavanje sistema (dijagnosticiranje kvarova, instalacije, ugradnje i zamjene različitog hardvera, štampača, skenera); umrežavanje računara, mrežnih štampača i održavanje mreže; administraciju web sajta ministarstva, komunikaciju sa Biroom za odnose sa javnošću Vlade Crne Gore; backup podataka; nabavku opreme; komunikaciju sa Ministarstvom za informaciono društvo; IT podršku događajima koji su se održavali van zgrade ministarstva (seminari, okrugli stolovi, konferencije, proslave) i podršku zaposlenima u radu sa različitim programskim paketima.
3.2.2 Komunikacija sa institucijama u okviru nadležnosti MEI
Saradnja sa Skupštinom i drugim organima i međunarodnim institucijama

MEI je u izvještajnom periodu redovno dostavljao Skupštini i drugim državnim organima kao i međunarodnim institucijama mjesečne izvještaje o obavezama koje proizilaze iz Privremenog sporazuma o trgovini i srodnim pitanjima između Evropske zajednice i Crne Gore.


Saradnja sa medijima

O svim važnijim događajima i aktivnostima u oblasti evropskih integracija, predstavnici medija su bili informisani posredsvom saopštenja i najava događaja, na sajtu Vlade Crne Gore i Ministarstva za evropske integracije.


Nastavljen je i projekat redovnih razgovora istaknutih aktera procesa evropskih integracija sa predstavnicima medija iz Crne Gore, koji se realizuje u saradnji sa Fondacijom Konrad Adenauer. Cilj ovih razgovora je da mediji, odnosno ukupna javnost, budu blagovremeno informisani o aktivnostima Vlade, odnosno ovog Ministarstva u procesu evropskih integracija, kao i drugih nadležnih organa u Crnoj Gori na ovom planu. U okviru ovog programa saradnje prezentiran je i Peti izvještaj o realizaciji mjera iz Inoviranog Akcionog plana za sprovođenje Programa borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, za period 1. januar – 30. jun 2009. godine.2
U cilju kvalitetnijeg i sveobuhvatnijeg informisanja javnosti o procesu evropskih integracija, 5. oktobra 2009. godine potpisan je Memorandum o saradnji između RTV Atlas, Delegacije Evropske komisije i Ministarstva za evropske integracije za realizaciju projekta: „Podizanje svijesti građana o procesu evropskih integracija na RTV Atlas 2009/2010“. Projekat se odnosi na realizaciju šest TV emisija ( po 60 minuta ) u prime time terminu i trajaće od oktobra 2009 - avgusta 2010. godine.
Saradnja sa civilnim društvom

Povodom obilježavanja dvogodišnjice potpisivanja SSP, 15. oktobra 2009. godine, u organizaciji ovog Ministarstva potpisan je Memorandum o saradnji sa 14 nevladinih organizacija u Crnoj Gori, čije su aktivnosti vezane za proces evropskih integracija3.


Predstavnici Ministarstva su u navedenom periodu učestvovali na više konferencija, okruglih stolova i seminara u organizaciji nevladinih organizacija: CEDEM, Evropski pokret u Crnoj Gori, Forum MNE, CGO, Nansen dijalog centar i drugih.
U cilju razvoja saradnje sa predstavnicima biznis zajednice u Crnoj Gori, ministar za evropske integracije Prof. dr Gordana Đurović i predsjednik Unije poslodavaca Crne Gore Predrag Mitrović, potpisali su 6. oktobra 2009. godine Protokol o saradnji. Protokol ima za cilj uspostavljanje i razvoj međusobne saradnje koja će počivati na razmjeni iskustva i informacija između Ministarstva i UPCG, a u interesu stvaranja povoljnijeg ambijenta za privređivanje i sprovođenje koncepta partnerstva privatnog i javnog sektora.
Ministar za evopske integracije Prof. dr Gordana Đurović je tokom 2009. godine učestvovala na brojnim konferencijama, okruglim stolovim i panel diskusijama u zemlji i inostranstvu koje su organizovali predstavnici domaćih i međunarodnih institucija i organizacija, NVO, univerziteta i akademija.
Projekat „EU u škole”

Ministarstvo za evropske integracije je, u saradnji sa grupom profesora sa Ekonomskog fakulteta i Zavodom za školstvo započelo realizaciju projekta: Uvođenje predmeta „Evropska unija” u osnovne škole i predmeta „Evropske integracijeu gimnazije, organizacijom prvog seminara, 19. juna 2009. godine. Projekat je podržan od strane Evropske komisije i obuhvata organizaciju seminara za nastavnike, pripremu priručnika za nastavu, učila za djecu i promotivnu kampanju o jačanju svijesti o potrebi izučavanja Evropske unije – njenog sistema vrijednosti, ciljeva nastanka, osnovnih principa funcionisanja njenih institucija, jedinstvenog tržišta EU i procesa pristupanja Evropskoj uniji.


Prvi šestodnevni seminar, koji je održan 19-21. i 26-28. juna 2009. godine, bio je organizovan za nastavnike iz osnovnih škola iz: Mojkovca, Kolašina, Berana, Rožaja, Nikšića, Tivta, Spuža i dvije škole iz Podgorice, kao i profesore gimnazija iz: Bara, Berana, Kotora, Bijelog Polja i Podgorice, i profesore srednjih mješovitih škola iz: Budve, Herceg Novog, Mojkovca, Plužina, Žabljaka, Ulcinja i Kolašina. U nastavku ovih aktivnosti, 13. novembra 2009. godine održan je drugi ciklus seminara za nastavnike koji je pohadjalo 27 nastavnika iz 23 crnogorske osnovne i srednje škole iz: Bara, Berana, Bijelog Polja, Budve, Herceg Novog, Kolašina, Kotora, Mojkovca, Nikšića, Plužina, Podgorice, Rožaja, Spuža, Tivta, Ulcinja i Žabljaka.
Nastava iz predmeta Evropska unija i Evropske integracije na završnim godinama osnovne škole, odnosno gimnazije, počela je da se realizuje od septembra 2009. godine u 65 odjeljenja, i to: u 43 odjeljenja u 11 osnovnih škola i 22 odjeljenja u 10 srednjih škola, u 13 crnogorskih opština. U okviru ovog projekta, do sada je obučeno ukupno 30 nastavnika, a predmete “Evropska unija” i “Evropske integracije“ izučava oko 1400 učenika.

Za potrebe realizacije projekta: „EU u škole“, pripremljeni su i štampani priručnici za nastavnike i udžbenici za učenike.




Yüklə 310,93 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2025
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin